PZC Facelift nadert voor Lange Zelke REkLAME Hout raspen als werkstraf Boerderijwinkel mag open blijven PZC Veilige samenleving heeft topprioriteit voor CDA in Veere 17 Sloop Vlissingse Hema en Aldi staan voor dit najaar op het programma Reünie Veere's Genoegen Éte Hand peren 2 kilo Mjoijof (?Ci(r em 'Xni s Jfeu ,rv 7 p||||§ Drankrijder half jaar niet in auto Man koelt woede op telefoon Bekeuring voor fietsen zonder licht Zorgstroom doet donaties Toegankelijkheid Prunjegebied Drankrijder loopt tegen de lamp Kindermiddag over nachtdieren 'EV'EOi OH\4ZI'L9i Af Doseerinstallatie moet sluipverkeer weren Accordeola geeft concert Tot tweemaal toe dronken op scooter beboet agenda woensdag 9 januari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De sloop van winkels en appartementen op de hoek van de Lange Zelke en Spuistraat in de Vlissingse bin nenstad komt dichterbij. De verwachting is dat dit najaar aan de ingrijpende facelift wordt begonnen. De projectont wikkelaar, de Bataafsche Aan- nemings Maatschappij (BAM), heeft alle onroerend goed opge kocht. „Voor een aantal huur ders moet nog een geschikte oplossing worden gevonden", reageert J. Schroevers van de gemeente Vlissingen. Het complex aan de Spuistraat biedt momenteel op de eerste en tweede verdieping ruimte aan 24 huurappartementen. Op de begane vloer zijn de Aldi en en kele andere winkels gehuisvest. De huidige Hema wordt ook ge sloopt. Ook de herinrichting van de Oude Markt en de bouw van een parkeerkelder van ruim 300 openbare parkeerplaatsen en 80 plaatsen voor de toekom stige bewoners zijn onderdeel van het plan. In de parkeerkelder komt een supermarkt terug. Welke dat wordt, is nog onduidelijk. Vol gens Schroevers wordt er met de Aldi onderhandeld. „In het plan is in elk geval rekening gehou den met een ondergrondse su permarkt." De Torenstraat en Marktstraat verdwijnen van de kaart. Er komt een nieuwe passage tussen het hoofdcomplex op de hoek van de Spuistraat en Lange Zel ke en een kleiner gebouw dat zal grenzen aan de bibliotheek VEERE - Muziekvereniging Veere's Genoegen houdt zater dag 13 april een reünie voor al haar oud-leden van het fanfare orkest en de slagwerkgroep. Sa men met de huidige leden van het fanfareorkest studeren de oud-leden een aantal eenvoudi ge muziekstukken in voor deze dag. De voormalig leden van de muziekvereniging ontvangen nog een inschrijvingsformulier. 't Spui aan de Spuistraat. De passage wordt toegankelijk voor voetgangers en hulpdien sten. De Oude Markt verliest haar parkeerfunctie. Er moet een intiem stedelijke pleintje voor in de plaats komen. De Hema schuift op richting Spuistraat. Er komen twee la gen voor winkels, en 'commerci ële ruimte'. Het ontwerp is van Architecten en Ingenieurs Ko- kon uit Rotterdam. Het hoofd gebouw wordt groen en telt vijf verdiepingen. Het aanpalende gebouw is bruin-rood inge kleurd. In het eerste plan werd uitge gaan van 75 appartementen. „Dat. hebben we teruggebracht tot 55. De appartementen zijn royaler. Het zijn koopwoningen. Maar als een van de huidige huurders terug wil keren en op nieuw wil gaan huren, dan moe ten we hen die mogeli] kheid bie den. Die afspraak is gemaakt met de BAM." In de openbare ruimte aan de Spuistraat is ruimte voor 'een waterpartij', vergelijkbaar met de fontein op het Scheldeplein. De parkeex-plaatsen aan de Spuistraat verdwijnen en op termijn ook die aan de Zee manserve. „Vandaar dat we wil len dat er een royale parkeerkel der terugkomt met ongeveer evenveel plaatsen als die van het Scheldeplein." Als er dit najaar met de sloop begonnen kan worden, dan zal het nog zo'n twee jaar duren voordat de bouw volbracht is. „Het is een stevige ingreep, die voor overlast zal zorgen. Voor Vlissingen is het wel belangrijk dat dat gedeelte van de binnen stad opgeknapt wordt. We zul len creatief moeten zijn tijdens de bouwactiviteiten." De Hema moet tijdens de bouw onderdak krijgen in een nood- winkel. „De Aldi zal elders in de stad in een bestaand gebouw een plaats krijgen. We voorzien problemen met parkeren, maar ook daar moet uit te komen zijn." Het plan wordt binnenkort voorgelegd aan het college van B en W. Ook de welstandscom missie en de stedenbouwkundi ge adviseur van Vlissingen, A. Bhalotra, moeten zich er nog over uitspreken. •T, ÊM ',V - - V-- - /.yy mm De groentezaken aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg bieden alletwee zowel eigengekweekte producten als exotisch fruit. foto Lex de Meester door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - De strijd tussen twee boerderijwinkels aan de Oude Vlissingse weg in Middelburg lijkt eindelijk afgelopen. L. Maas diende in november vorig jaar een verzoek in tot sluiting van de winkel van zijn buurman, A. de Visser. De gemeente Middelburg heeft het verzoek nu afgewe- Beide ondernemers verkopen eigen geteelde groenten. Daarnaast bieden ze niet-zelfge- kweekte groenten en exotisch fruit te koop aan. De strijd tussen de twee bestaat al sinds 1999. Maas nam vorig jaar een advocaat in de arm. Via hem maakte hij zijn ongenoegen over de winkel van De Visser kenbaar bij de gemeente. De advocaat spreekt in een brief aan het ge meentebestuur over een professionele par keerplaats op het erf van De Visser. De ge meente laat weten dat de aanleg ervan niet in strij d is met het bestemmingsplan van dit gebied. Bovendien beweerde Maas dat hij ernstige omzetschade leidt door het bedrijf van zijn buurman. In een reactie op de huidige stand van zaken, zegt Maas: „Ik kan de omzetda ling niet goed peilen. Het seizoen heeft ook invloed op mijn inkomsten. Ik vind het raar dat ik bij de zaak betrokken word. Het is iets tussen de gemeente en De Visser. Ik heb al leen zijn overtredingen bij de gemeente ge meld. Dat is het goed recht van iedere bur ger. Bovendien houdt mijn buurman ieder een voor de gek. Het houden van een winkel is aan regels gebonden. Die regels moeten gecontroleerd worden. Ik vind dat de ge meente' bij een overtreding ervan op moet treden." De Visser vind het besluit van de gemeente geweldig. „Ik hoop dat de rust terugkeert door deze beslissing. Ik ben behoorlijk op gelucht. Ik denk alleen niet dat Maas het hierbij laat." De Visser zegt dat er voor hen beiden genoeg klanten in het gebied zijn. „Er wonen hier zoveel mensen. Daarnaast bieden we niet helemaal hetzelfde aan. De zaak van Mag,s is luxer. Wij verkopen geen salades. De klanten kunnen die bij hem wel krijgen. Hij beweert dat zijn omzet daalt door mijn winkel. Ik denk niet dat dat door de concurrentie komt. Hij heeft nog meer zaken, waarvan één hier in de buurt. Op zo'n manier verdeelt hij zijn bestaande klanten over twee winkels. Het personeel in die win kel brengt de nodige kosten met zich mee." De Visser heeft wel een tip voor de andere winkelier. „Ik heb altijd geleerd om te con curreren door betere service te geven dan de ander. Ik denk dat de klanten zijn manier van concurrentie ook niet leuk vinden. Hij krijgt op deze manier een slechte naam. Ik hoop dat hij zich bij de beslissing van de ge meente neerlegt." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 38-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad wegens dronken rijden veroordeeld tot zes maan den rij-ontzegging en een boete van 850 euro. De Middelbur ger werd 19 oktober vorig jaar in zijn woonplaats bij een alco holcontrole aangehouden. Hij bleek met 825 microgram bijna vier keer de toegestane hoeveelheid van 220 microgram te hebben overschreden. Officier van justitie R. Rammeloo eiste negen maanden rijontzegging en 850 euro boete. De politie rechter handhaafde de boete, maar bracht de rijontzegging terug naar zes maanden. MIDDELBURG - Een klant heeft zich gistermiddag rond half één misdragen in een kantoorpand in de Lange Geere in Mid delburg. De man vroeg of er werk voor hem was. Uit onvrede over het antwoord koelde de man zijn woede door een telefoon op te pakken en deze weg te smijten. Het toestel kwam op een toetsenbord terecht. Beide apparaten werden vernield. Het schadebedrag liep op tot 650 euro. De politie heeft de dader nog niet kunnen arresteren. KLOETINGE - De politie hield gisterochtend een verlich tingscontrole op de Kuiterswegeling en de Kapelseweg bij Kloetinge. In totaal gingen 29 fietsers op de bon. VLISSINGEN - De organisatie Zorgstroom heeft gisteren in hotel Ai-ion in Vlissingen 3600 euro aan Walcherse goede doe len geschonken. Zorgstroom steunde de goede doelen om te vieren dat de fusie van de organisatie voorspoedig is verlopen. In de nieuwe organisatie zijn verzorgingscentrum Rusten burg, Roggeveen en Thuiszorg Walcheren gebundeld. Mede werkers van Zorgstroom droegen de goede doelen aan. Zij kozen voor de manege voor gehandicapten Paardoes in Vlis singen, het inloophuis voor mensen met kanker en hun omge ving stichting Palazzoli in Vlissingen en vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. Zij kregen alledrie een cheque overo handigd ter waarde van 1200 euro. SEROOSKERKE (S) - De kantonrechter heeft de boete ver scheurd die een Vlissinger had gekregen wegen het betreden van de Prunje bij Serooskerke. De 37-jarige man was ander half jaar geleden in het Schouwse natuurgebied met een me taaldetector op zoek gegaan naar verborgen archeologische schatten'. Dat kwam hem te staan op een proces verbaal van de boswachter, omdat hij zich op verboden terrein zou bege ven. De Vlissinger zei zich van geen kwaad bewust te zijn, aangezien hij verbodsborden noch hekken had gezien die hem de toegang zouden kunnen beletten. „Ze waren daar druk aan het graven voor de aanleg van het natuurgebied en daar ben ik op afgekomen", betoogde hij gisteren op de zitting in Zierik- zee. Volgens rechter A. Melens was het onduidelijk of de man destijds had kunnen zien dat hij daar niet had mogen lopen. ZIERIKZEE - Een Zierikzeeënaar is in de nacht van maandag op dinsdag betrapt op rijden onder invloed op de Nieuwland- seweg in Middelburg tegen de lamp. De automobilist had twee maal zoveel gedronken dan toegestaan, wat hem een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur opleverde. door Miriam van den Broek DOMBURG - De Veerse afde ling van het CDA wil de komen de raadsperiode werken aan een veiligere samenleving. De ge meente en de inwoners zijn daarvoor samen verantwoorde lijk, vindt de partij. Dat staal in het verkiezingsprogramma voor de periode 2002-2006. Het punt veiligheid heeft voor de partij 'topprioriteit'. Met na me geweldsmisdrijven, crimi naliteit, huiselijk geweld en problemen in wij k of buurt moe ten worden teruggedrongen. Het CDA wil hiervoor een regio naal of lokaal contactpunt in stellen. „Door daarbij intensie ver toezicht te houden, zal de veiligheid toenemen en het ge voel van onveiligheid vermin deren. Onder toezicht verstaan we alle vormen van surveillan ce, maar ook cameratoezicht en privaat toezicht in de horeca", staat in het verkiezingspro gramma. „Burgers vervullen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hierbij ook een rol. Zij moeten vaker op een verantwoorde ma nier optreden bij onmaatschap pelijk gedrag van medebur gers." Een onderwerp dat de afgelo pen vijf jaar veelvuldig ter dis cussie stond, was nieuwbouw in de gemeente. Ook de komende periode wil het CDA de huisves tingsproblematiek op de agenda zetten. „De gemeente moet de mogelijkheid krijgen meer wo ningen te bouwen. Het gaat niet om ongebreidelde uitbreidin gen, maar om beperkte nieuw bouw in overeenstemming met het karakter van de kern." De partij wil tegengaan dat inwo ners van Veere buiten de gemeente een woning moeten zoeken omdat het jaren duimt voordat ze voor een woning in Veere in aanmerking komen. Het aantal te bouwen woningen moet gelijk zijn aan het aantal dat noodzakelijk is om de na tuurlijke groei van de lokale be volking op te vangen, zegt het CDA. De christen-democraten vinden dat er tevens moet worden nage dacht overeen meer kunstachti ge invulling voor kerkgebou wen. „Doordat de religieuze functie van kerkgebouwen af neemt of in sommige gevallen verdwijnt, ontstaan er moge lijkheden voor midtif unctioneel gebruik van kerken. Het ge bruik mag niet schadelijk zijn voor het gebouw als cultureel erfgoed. Het mag evenmin is strijd zijn met de oorspronkelij ke bestemming. Samen met de kerkbesturen kunnen we zien wat er in de monumentale kerk gebouwen kan komen. Te den ken valt aan een multifunctio neel centrum of voor exposities en concerten." OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt op woensdag 16 ja nuari een kindermiddag. De middag, die bedoeld is voor kin deren van vier tot en met zeven jaar, staat in het teken van nachtdieren. In het museum krijgen de bezoekertjes onder andere een rondleiding die ze spelenderwijs van alles leert over de uil. De kindermiddag begint om twee uur. Vooraf aan melden is gewenst. door Anneke van Waarden-Koets In december 2001 berichtte de PZC over de presentatie van een kostbare gerestau reerde boekband uit 1653 in het Zeeuws Archief. De kleur stof die voor de band is ge bruikt heet 'Brazielhout'. De ze kleurstof werd verkregen door het raspen van een be paalde houtsoort. In de zeven tiende eeuw werd het raspen van hout gedaan door gevan genen in het rasphuis. Ook in Middelburg was een tuchthuis of rasp- en spinhuis. Reeds in het begin van de ze ventiende eeuw was sprake van de oprichting van een tuchthuis. De diaconie van de armen had bij het stadsbe stuur geklaagd over het toene mend aantal bedelaars in de stad. De stadsregering besloot een tuchthuis te laten bouwen naar voorbeeld van dat in Hol land. In 1641 namen plannen voor de bouw vaste vorm aan toen de stad van een particu lier een grote som geld had ge kregen ten behoeve van de op richting van een tuchthuis. Omdat dit geld toch niet toe reikend was, werd een loterij georganiseerd. Tevens besloot het stadsbestuur de bezittin gen van het leprozenhuis bui ten de Noorddampoort te verkopen ten bate van de op richting van een tuchthuis. In 1642 was er voldoende geld. Twee grote pakhuizen bij de stadsschuur op het eind van de Kousteensedijk werden ver bouwd tot rasphuis en de stadssmidse daarnaast werd verbouwd tot spinhuis om 'ten spoedigste een rosmolen daar in te plaatsen tot tuchtiging der kwaaddoeners en vage bonden en voor ledige en onge regelde vrouwen om hen daar te doen spinnen'. Tegenvaller Het tuchthuis was klaar in 1643. Blijkbaar vielen de kos ten uiteindelijk toch nog te gen, want de stad maande de burgers dat jaar een drie maandelijkse contributie te betalen ten behoeve van het tuchthuis 'dat opgerigt was tot wering van alle bedelaars en vagebonden en dat strekken zoude tot groote verligting van de gemeene ingezetenen'. Het iftOféR AlOLEA'ra^f. StADS SCHUERir*: Een afbeelding uit het Zeeuws Archief van het rasp- en spinhuis op de Kousteensedijk in Middel burg in de 17e eeuw. jaar daarop werd een grote le ning afgesloten om de schul den te dekken. De voornaamste dwangwerk- zaamheden in het tuchthuis bestonden voor mannelijke gevangenen uit het raspen van hout en voor de vrouwen uit spinnen, vandaar ook de naam rasp- en spinhuis. Smallegan- ge schreef er in zijn Cronyk van Zeeland (1696) het volgen de over: 'In het Tuchthuis werd het geboefte alle gesloten ge houden, de sommige ook ge- boeit, alsoo nochtans, dat sy onverhindert konnen werken, en de handen gebruiken. Want eenige moeten Brasilie hout tot pulver zagen, sommige in een trapmolen gaen, om koom te malen, of weven, ook andere dingen doen en bearbeiden, na eens yegelijks begrijp en macht'. Zaag Het raspen van houtblokken werd door tweetallen gedaan met een meerbladige zaag met aan ieder uiteinde een hand greep. De gevangenen moes ten per dag een bepaald aantal houtblokken tot pulver ras pen. De blokken waren af komstig van kleurstofhouden- de bomen. In Middelburg werd pernambukhout geraspt. Dit zogenaamde roodhout of Bra ziel (naar het Portugese en Spaanse woord 'brasil' voor rood) is een zeer harde, sterke houtsoort, met een fijne, dich te nerf, van de boom caesalpi- yia echinata. Deze soort groeit langs de kust van Brazilië en werd ontdekt door de Portuge zen. De werkzame stof in dit hout is 'brasilein'. Bij het ver ven leverde deze stof verschil lende soorten rood op, afhan kelijk van het toegevoegde beitsmiddel. Helderrode kleu ren werden verkregen door toevoeging van aluminium, ijzer zorgde voor roodbruin, tin voor rozerood, kalium voor roodpaars en koper zorgde voor een bruingroene kleur. Het verpulverde Brazielhout werd gebruikt als kleurstof om textiel en leer mee te verven. Het raspen van hout als straf was geen lang leven bescho ren. Na x'uim twintig jaar stap te men over van houtraspen naar het maken van baal- en later zeildoek voor de Verenig- de Oostindische Compagnie. Er was heel veel vraag naar baal- en zeildoek en de pro- ductie ervan leverde meer geld op dan de productie van ge raspt hout. In de tijd dat de gevangenen baal- en zeildoek moesten ver vaardigen kon het tuchthuis zichzelf financieel bedruipen, sterker nog, het tuchthuis leidde een bloeiend bestaan. Vanaf 1741 nam de vraag naar zeildoek af en begon een perio- de van verval. Er moest geld bij. Geldleningen boden enig soelaas, maar na verloop van tijd moest de stedelijke kas worden aangesproken. Ophef fing van hel tuchthuis leek voor de stad de enige manier om daar onderuit te komen. Dat geschiedde uiteindelijk niet, maar in 1812 wex-den for se administi-atieve wijzigin gen doorgevoerd. Het oude ge bouw werd in de jaren '70 van de negentiende eeuw afgebro ken en op dezelfde plaats ver rees in 1874 een nieuwe gevan genis. Deze gevangenis, het latere Huis van Bewaring, werd be gin jaren '90 van de twintigste eeuw afgebroken. Op die plaats verrees in 1995 het nieuwe gerechtsgebouw. door Harold van Ginkel GOES - Gedeputeerde Staten willen een bedrag van 34.000 euro ter beschikking stellen voor het plaatsen van een do seerinstallatie op de Verbartel- weg in Goes. Het vele sluipverkeer op deze weg moet hierdoor ontmoedigd worden. Het voorstel moet nog worden goedgekeurd door de commissie Verkeer en Vervoer. De totale kosten voor het aan leggen van de installatie bedra gen ongeveer 210.000 euro. Uit berekeningen van het water schap Zeeuwse Eilanden blijkt dat 75 procent van het door gaande verkeer door de instal latie verdwijnt. De installatie bestaat uit een paal, die één maal per minuut de grond in gaat, waardoor een auto kan passeren. Hiex-na gaat de paal weer omhoog, waardoor andere automobilisten moeten wach ten. In het voorjaar moet wor den begonnen met het plaatsen van de installatie, die nabij Ho tel Goes wordt geplaatst. De doseerinstallatie is een nieuw verschijnsel in Zeeland. Daarom wox'den voor- en name tingen gehouden en wordt er ge- sproken met belanghebbenden. Hierdoor wordt kermis ver gaard die op andere locaties van nut kan zijn. In de Randstad staan al enkele doseei'installa- ties. Fietspad Het waterschap heeft al eerder maatregelen aangekondigd om het gebied De Poel veiliger en beter bereikbaar te maken. Zo is een fietspad langs de Verbartel- weg inmiddels aangelegd, waardoor fietsers veiliger kun nen fietsen. Dit voorjaar gaat de WESTKAPELLE - De Vlissing se accordeonvereniging Accor- deola houdt op zaterdag 26 januari een concert in vereni gingsgebouw Herrijst aan de Markt in Westkapelle. Het optreden begint om 19.30 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. De muzikale leiding is in handen van dirigent Kees Nijs- se. Doedelzakspeler Arie van Meerwijck verleent muzikale medewerking. Verder speelt het amusementsorkest Humox*esk. Toegangskaarten van 3,50 euro zijp te koop aan de zaal. maximumsnelheid in het gebied omlaag naar zestig kilometer per uur. Verder worden plateaus aangelegd op dé kruisingen van de Sinoutskerkseweg met de Ongereedweg en de Verbartel- weg. Alle maatregelen samen kosten ongeveer 440.000 euro. MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg voor twee keer rijden onder invloed bin nen twee dagen veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en een boete van zeshonderd euro. De man had 14 oktober vorig jaar in Middelburg dronken op zijn scooter gereden. Uit de blaastest volgde een score van 730 mici'Ogram, ruim drie keer boven de limiet van 220 micro gram. Een dag later werd ver dachte in Sint Laurens weer door de politie op zijn brommer betrapt. Het ademanalyse-on derzoek gaf met 825 microgram dit keer een nog hogere score aan. Politierechter A. Gaakeer concludeerde dat de man met heel veel dx-ank op had gereden. „U heeft al een zeer fors straf blad op het gebied van alcohol delicten", voegde ze eraan toe. Officier van R. Rammeloo eiste 715 euro boete en zes maanden rij-ontzegging. „U zult beter moeten oppassen, want de poli tie houdt u in de gaten." De Vlis singer zag de boete graag gewij zigd in een werkstraf. Het rij verbod zei hij als een klap in het gezicht te voelen. De politie rechter was mild en temperde de boete, maar hield voor het overige vast aan de lichtlijnen voor bestraffing van dronken rijden. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00 -12 00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45 - 9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur. Bil jart en bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van vier tot twaalf jaar; De Schuur, 14.00 - 15.00 uur: Linedance voor kinderen tot en met vijftien jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus sers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17