PZC Hulp gehandicapten kost meer Vooruit kijken en niet terugblikken 15 BL0F €19,50 bij de Bushalte bij Medisch Centrum moet terug Speelcontainer leert kinderen waarden Fractie neemt beleid parkeren Middelburg opnieuw op de korrel Walcherse gemeenten komen 1,8 miljoen euro tekort voor WVG Wegens ontucht veroordeelde predikant gaat in beroep Fietser raakt zwaargewond Fietsen gestolen uit schuur Ravage station Vlissingen blijft even liggen zeeuwse almanak Winter leed MIDDEN woensdag 9 januari 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De provincie eist van busmaatschappij Con- nexxion dat de bushalte bij het Medisch Centrum Middelburg volgend jaar terugkomt. Dat antwoorden Gedeputeerde Sta ten aan de directie van het Zie kenhuis Walcheren. De halte bij het Medisch Cen trum verdween vorig jaar als gevolg van bezuinigingsmaat- regelen bij Connexxion. De di rectie van het Ziekenhuis Wal cheren trok in oktober aan de bel bij het provinciaal bestuur na klachten van patiënten over de slechte bereikbaarheid met het openbaar vervoer van het ziekenhuis in Vlissingen en het Medisch Centrum in Middel burg. Het ziekenhuis vroeg Ge deputeerde Staten om bij de aanbesteding voor het open baar vervoer rekening te hou den met de klachten. GS hebben de ziekenhuisdirec- tie gisteren laten weten dat de dienstregeling tot 1 januari 2003 vastligt. Daarna wordt een nieuwe dienstregeling vastge steld op basis van een aanbeste ding van het openbaar vervoer. De bereikbaarheid van zowel het ziekenhuis in Vlissingen als het Medisch Centrum aan het Molenwater in Middelburg zal als eis worden opgenomen in het Programma van Eisen voor de aanbesteding. De provincie wijst de directie erop dat de bereikbaarheid van het ziekenhuis door het open baar vervoer 'alleszins redelijk' is. ,,AHe lijnen van het stadsver voer in Vlissingen en Middel burg (56, 57 en 58) bedienen de locatie met een halfuurdienst overdag en een uurdienst in de avonduren." De aansluitingen naar de dorpen op Walcheren vindt de provincie over het alge meen acceptabel. Daarnaast kunnen ouderen en gehandi capten gebruik maken van de Combitax. Het Medisch Centrum Middel burg is niet meer bereikbaar met de bus, erkent de provincie. Be zoekers van het centrum moeten uitstappen bij de Loskade en naar het Molenwater lopen. De provincie wijst erop dat ook de vestiging in Middelburg bereik baar is met de Combitax. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Walcherse gemeenten moeten extra geld uittrekken voor de uitvoering van de Wet Voorziening Gehan dicapten (WVG). Door een on verwacht grote groei van het aantal aanvragen is de eerder opgebouwde i-eserve op. De ge meenten komen over een perio de van twee jaar ruim 1,8 mil joen euro tekort. Sinds 1994 zijn gemeenten ver antwoordelijk voor de uitvoe ring en de financiering van de WVG. Ouderen en gehandicap ten kunnen een beroep doen op de wet voor aanpassingen aan hun woning, vervoer en rolstoe len. Tot 1998 kregen de gemeen ten geld van het Rijk dat speci aal bestemd was voor de uitvoering van de WVG. Daarna werd het geld uitgekeerd via het gemeentefonds. Middelburg, Vlissingen en Veere hebben de WVG ondergebracht in een ge meenschappelijke regeling, een samen werkings verb and De Walcherse gemeenten hiel den in de beginjaren geld over. Dat werd toen in een apart geza menlijk potje gestopt, het egali satiefonds. „Dat was om over schrijdingen op te vangen", zegt L. Poppe - de Looffdie namens de gemeente Vlissingen in het bestuur van de gemeenschappe lijke regeling zit. Omdat ge meenschappelijke regelingen niet onbeperkt geld mogen op potten, is een deel van het geld teruggesluisd naar de gemeen tebegrotingen. Een deel was nog beschikbaar voor de uitvoering van de WVG. Het geld is eerder op dan op basis van prognoses werd verwacht. „We waren er wel op voorbereid. We hadden erop gerekend in 2004 of 2005, maar het doet zich nu al voor." De kosten op Walcheren voor de WVG stegen in 2001 onver wacht met ruim 700.000 euro. Na bijtelling van het restant van het egalisatiefonds is over vorig j aar een tekort van ruim 4 0 00 0 0 euro ontstaan. Dit jaar moeten de gemeenten nog eens bijna 1,4 miljoen euro ophoesten. Middelburg en Vlis singen betalen elk ruim veertig procent, Veere draagt bijna twintig procent van het bedrag bij. De kostenstijging wordt veroor zaakt door vier voorzieningen: de woningaanpassingen, het collectief vervoer, de huur van vervoer en de huur van rolstoe len. De gemeenten stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de groei van het aantal aan vragen. In april moeten de uit komsten bekend zijn. Dan kun nen ook voor de toekomst nieuwe prognoses worden ge maakt. Eigen bijdrage Volgens Poppe zijn bezuinigin gen voorlopig niet aan de órde. „We willen op voorhand niet aan het voorzieningenniveau knabbelen." Ook wordt voorlo pig nog niet overwogen om een eigen bijdrage in te stellen. De gemeenten zijn verplicht om WVG-aanvragen te honoreren, als ze terecht zijn. Als het geld op is, moet het uit de eigen be groting komen. De gemeenteraden moeten nog handicapten Walcheren vindt geld beschikbaar moeten stel- verdwenen in de algemene mid- beslissen over de tekorten, dat de gemeenten ruimhartig len. „Er is heel veelgeld voorde delen. Het moet nu ook geen R. Jobse van het Platform Ge- moeten zijn en het benodigde WVG ontvangen. Een deel is probleem zijn om bij te passen." MIDDELBURG - Een wegens ontucht veroordeelde 36-jarige dominee uit 's -Gravenpolder gaat tegen zijn straf in hoger be roep bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de predikant 21 december vorig jaar wegens seksueel misbruik van een achttienjarige vrouw uit Wol- phaartsclijk tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Bovendien bepaalde de recht bank dat de man 6.600 gulden aan het slachtoffer moet beta len. De vrouw had destijds als cate chisant voor haar psychische problemen contact gezocht met de predikant van de Samen-Op- Weg-gemeente in Wolphaarts- dijk. Daaruit zou in 1996 een seksue le relatie zijn ontstaan. Het slachtoffer heeft de relatie met de dominee, op wie ze hopeloos verliefd werd, als getuige tegen over de rechtbank bevestigd. De predikant heeft de beschuldi gingen altijd ontkend. Reden voor hem om hoger beroep in te stellen. EEDE - Een 77-jarige fietser uit Middelburg is gisteravond bij een aanrijding op de Nieuwe- weg in Eede zwaargewond ge raakt. Een 35-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis-Aardenburg reed rond zes uur over de Nieu- weweg in de richting van Eede. Uit tegenovergestelde richting fietste de Middelburger haar te gemoet. Door onbekende oorzaak kwam het tweetal frontaal met elkaar in botsing. De 77-jarige is in zorgwekkende toestand per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Brugge. De verwondingen van de automobiliste zijn niet be kend. VLISSINGEN - Uit een schuur van een woning aan de Bonedij- kestraat in Vlissingen zijn tus sen maandag-en dinsdagmid dag twee fietsen gestolen. Het gaat om een paarse vouwfiets en een zwarte kinderfiets. (Advertentie) 'tslot Hang Sluitwerk speciaalzaak NIEUW Middelburg Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 doorMiriam van den Broek VLISSINGEN - De ravage die is veroor zaakt door een doorgereden trein op het NS-sUtion in Vlissingen, wordt pas in april olin mei hersteld. Dat zei Rail ïnfra- beheer gisteren. Op zaterdag 29 december reed de intercity uit Amsterdam door de stootblokken heen. Daarbij werd de transparante wand die het perron van het spoor afschermt, vernield. Ook de bestrating op dat deel van het perron ligt sindsdien overhoop. Er gaat een maand of vier, vijf overheen voordat de schade wordt hersteld. Vol gens M. Rouweler van Rail Infrabeheer duurt het zo lang omdat eerst een uitvoer der moet worden gezocht. Voordat die aan de slag kan, is het al april of mei. Tot die tijd blijven de tegels en de doorzichtige wand liggen. Om de overlast voor reizi gers en treinverkeer zoveel mogelijk te be perken, is het sein verzet. De trein stopt nu verder van het perron af. De oorzaak van het ongeluk wordt nog onderzocht. De uitslag wordt over een maand of drie ver wacht. foto Ruben Oreel Nieuwe burgemeester Schouwenaar nu al gek op Middelburg door Ab van derSluis MIDDELBURG - Hij wilde dol graag naar Middelburg. Een provinciehoofdstad, dicht bij zee, monumentaal maar met een gemoedelijke sfeer. Koos Schouwenaar (54) is nu al een beetje verliefd op Middelburg. „De stad doet mij sympathiek aan: een historische kern, de kaaien, de Lange Jan, het stad huis en de prachtige straten." Schouwenaar is met ingang van 16 januari benoemd tot burge meester van Middelburg. Vanaf die datum is voor hem Middel burg het centrum van de wereld, lacht hij. Schouwenaar is nu nog burgemeester van Maars- sen, een plaats die hij na bijna vier jaar met pijn in hethart ver laat. De tijd is te kort geweest, vindt hij. „Maar ik wilde zo graag naar Middelburg. Zo'n buitenkans wilde ik niet laten lopen. Zo'n kans komt nooit op tijd: het is of te vroeg of te laat. Als het te laat is, hoeft het niet meer. Dus komt een plaats als Middelburg altijd te vroeg." Na de middelbare school in Bilt- hoven studeerde Schouwenaar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder. Op z'n dertigste verliet hij de marine om ambtenaar te wor den in de gemeente Tubbergen. Twee jaar later werd Schouwe naar burgemeester in Venhui zen. Middelburg is na Castri- cum en Maarssen zijn vierde standplaats. De keuze voor Middelburg is ir rationeel, erkent hij. Het is een gevoel. „Sommige steden doen je wat of niet. Dat heb ik ook met sport. Van de ene tak wordt je warm, de ander laat je onbe roerd. Iedere Nederlander heeft een beeld van Middelburg, een positief beeld. Ik hoor niets an ders om me heen dan dat Mid delburg een leuke stad is met een gezellige sfeer, historisch en vriendelijk. Niemand, maar dan ook echt niemand heeft tegen Koos Schouwenaar, de nieuwe burgemeester, is nu al een beetje verliefd: „Iedere Nederlander heeft een positief beeld van Middelburg." me gezegd: waar begin je aan. IntegendeelIk kan me ook nauwelijks voorstellen dat Mid delburg een negatief imago heeft. Ik heb nooit één wanklank gehoord." Middelburg heeft de laatste ja ren - landelijk gezien - niet echt faam gemaakt. De overleden ar chitect Aldo van Eyck noemde de Zeeuwse hoofdstad een ba nanenrepubliek nadat de ge meenteraad het niet aandurfde om een centrum voor moderne kunst te bouwen en recent kwam Middelburg in het nieuws na het wegsturen van burge meester L. Spar van der Hoek. Schouwenaar heeft de laatste affaire gevolgd. „Wie niet Je kreeg de kans niet om 't niet te volgen." Hij noemt de bestuur- crisis betreurenswaardig, maar- heeft geen oordeel over wie goed of fout was. „Ik stel mij op het standpunt, en dat hoop ik ook vol te houden, dat ik mij daarin niet wens te verdiepen. De ge- foto Ruben Oreel schiedenis van Middelburg be gint voor mij op de zestiende. Ik wil vooruit kijken en niet terug blikken. Ik wrl me er ook niet in verdiepen. Waar twee kijven, hebben twee schuld." Schouwenaar hecht aan nor men en waarden in het open baar bestuur, maar niet als doel op zich. Het gaat erom dat be stuurders niet vechtend over straat gaan. „Dan maak je je als openbaar bestuur niet geloof waardig. Burgers moeten het idee hebben dat hun zaak, hun belangen in goede handen zijn. Daar gaat het mij om. Men wil zien dat het bestuur, waarover veel wordt gesproken, niet be sluiteloos is, niet over één nacht ijs gaat, dat men met respect met elkaar omgaat en dat men een stad goed bestuurt." Ambitie Schouwenaar wil zich - zolang hij nog niet officieel is geïnstal leerd - niet uitlaten over het Middelburgse beleid. Na enig aandringen wil hij wel kwijt dat de toekomstvisie, de Kwali teitsatlas 2030, een teken is van gezonde ambitie. „Het is heel belangrijk dat een gemeentebe stuur een visie neerlegt op de lange termijn en dat het dingen in een groter verband plaatst." Hij noemt het beleidsstuk ook van belang, omdat in de Kwali teitsatlas niet alleen aandacht is voor stenen stapelen, maar ook voor immateriële aspecten. Ook wil hij (nog) niet ingaan op de vraag welke portefeuilles hij ambieert in het college. In Maarssen was hij onder meer actief op het gebied van sport en recreatie. Sport heeft, erkent hij, zijn interesse. „Ik heb sport altijd een heel leuke portefeuille gevonden. Je komt veel in con tact met sportverenigingen. Sport is voor een heleboel men sen enorm belangrijk. Het maakt veel emoties los, het maakt mensen trouw, enthousi ast en gedreven. Het zou niet verstandig zijn om nu al mijn ambities op tafel te leggen. Ik schik me naar de uitkomsten van het college-overleg. Maar als men mij sport en recreatie zou willen geven, zou ik me daar niet tegen verzetten." In zijn jeugd was Schouwenaar' wielrenner. Schouwenaar is meervoudig Nederlands kampi oen wielrennen bij de burge meesters. Hij relativeert dat succes. „In het land der blinden is éénoog koning." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De container staat, er is een beheerder gevon den, de vrijwilligers zijn er klaar voor. Over twee weken gaat speelcontainer De Babbe laar aan de Zandkreekstraat in Middelburg open. Kinderen uit de buurt kunnen er speelgoed lenen en spelen onder toezicht van een beheerder. De Babbelaar is een experi ment. Als de proef slaagt, blijft de container staan en krijgen ook andere wijken in Middel burg een speelcontainer. „Als het oplevert wat we er-van ver wachten, is het de bedoeling dat er in elk geval in de Magistraat- wijk ook één komt", zegt Hans Vergeer van de gemeente. De container moet in verschillende behoeftes voorzien. Kinderen krijgen de gelegenheid om te spelen en tegelijkertijd moet het project ze normen en waarden bijbrengen. Kinderen kunnen door goed ge drag 'babbelaars' verdienen. Daarmee kunnen ze bij zonder- speelgoed lenen. Goed gedrag is een breed begrip, legt beheerder Martijn Fincken uit. „Dat vari eert van sociale dingen, zoals dingen voor elkaar doen, tot het plein vegen, opruimen of schoonmaken". Voordat kinde ren speelgoed kunnen lenen, moeten ze een (gratis) babbe laarpasje aanvragen. De speel container is bestemd voor kin deren van vier tot veertien jaar. Het is de bedoeling dat het speelgoed alleen op het plein wordt gebruikt. De container is 24 uur per week open, ook op za terdag en in de schoolvakanties. De gemeente en de Stichting So ciaal Kultureel Werk willen graag dat de buurt zich betrok ken voelt bij het project. Er is al een bewoner gevonden die repa raties wil uitvoeren als het speelgoed stuk gaat. Een winke lier heeft zich opgeworpen als sponsor voor het suikerfeest dat de beheerders willen organise ren. Verder hopen de medewer kers dat omwonenden meedoen aan allerlei activiteiten. Geen hangplek Buurtbewoners hebben eerder al laten weten dat ze niet zo ge lukkig zijn met de container. Ze vrezen dat het plein een hang plek wordt. Sommigen vinden het mintgroene bouwwerk niet passen in de omgeving. „Wij willen ook geen hangplek", zegt Vergeer. „De bedoeling is juist om kinderen actief te krijgen." Doordat er altijd een beheerder aanwezig is, krijgen juist jonge re kinderen de kans om het plein te gebruiken. Kinderen krijgen zelf een stem in het project. Er wordt een kin- derraad opgericht die uit zes tot acht kinderen bestaat. De raad kan ideeën aandragen over acti viteiten en over het soort speel goed dat beschikbaar moet zijn. De Babbelaar wordt op 20 fe bruari officieel geopend. (Advertentie) vanaf vandaag het nieuwe album van Blauwe ruis muziekafdeling van De Drvkkery de DRVK 'kery Markt 51 Winkel Tn Woord Beeld &GeIuid Middelburg (0118) 886886 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg zet opnieuw vraag tekens bij het parkeerbeleid in de Zeeuwse hoofdstad. De frac tie vindt de antwoorden op eer der gestelde vragen vaag, ont wijkend en in sommige gevallen onjuist. Volgens fractievoorzitter H. Akdag begint het Middelburgse parkeerbeleid te lijken op een loopgravenoorlog tussen Leef baar Middelburg en het college van burgemeester en wethou ders. Leefbaar Middelburg stelde het parkeerbeleid vorig jaar sep tember voor het eerst aan de kaak. De fractie concludeerde dat het aantal klachten en vra gen over Parkeerbeheer sinds 1998 fors was toegenomen. De partij vroeg onder meer naar functie-eisen van de parkeerpo litie, de training op het gebied van sociale vaardigheden en naar de achtergronden van de klachtenstroom. Het college ontkende een maand later in zijn eerste beantwoording dat het aantal klachten was toegenomen. Wet houder L. M. Luitwieler, ver antwoordelijk voor hét parke ren in Middelburg, zei ook dat onderlinge verhoudingen bij de dienst goed zijn. Leefbaar Middelburg vindt de antwoorden van Luitwieler te leurstellend. „Naar onze me ning kan deze eigenlijk niet door de beugel." De fractie meent dat de wethouder vol strekt voorbij is gegaan aan de manier waarop in Middelburg boetes worden uitgedeeld. Ook vragen over sociale vaardighe den zijn niet naar tevredenheid beantwoord. Leefbaar Middel burg wil weten of er geld is voor vervolgcursussen. Daarnaast vraagt de partij naar het aantal parkeerwachters dat sinds 1997 is vertrokken. Getuigen Leefbaar Middelburg wil op nieuw duidelijkheid of het juist is dat parkeercontroleurs wor den beoordeeld op het aantal bonnen dat zij uitschrijven. Luitwieler heeft dat in het openbaar ontkend. De fractie zegt een getuigenverklaring te hebben, waaruit blijkt dat de controleurs wel degelijk werden 'afgerekend' op het aantal uit geschreven bonnen. Volgens een andere verklaring stonden twee controleurs op de hoek van Plein 1940 te ruzieën wie van hun beiden mocht uitschrijven. Uit de antwoorden van Luitwie ler, aldus Leefbaar Middelburg, wordt 'pijnlijker' duidelijk dat het parkeerbeleid en de uitvoe ring daarvan op weinig tot geen steun van de bevolking kan re kenen. De partij wil een dialoog met de wethouder en de Middel burgers die klagen over het par keerbeheer, zodat er een aan vaardbaar parkeerbeleid komt. Zelfs de eenden in de vijver van het Vlissingse Nollebos keken er vreemd van op: ijs op het water. Er was er zelfs een die zich niet tijdig uit de voeten wist te maken. Een fa milie vond het diertje met z'n borstje vastgevroren op een ijsschots. De twee dochters in het ge zelschap zagen hel stukje dierenleed met betraande ogen aan. De dierenambu lance werd gebeld. Maar de hulpverleensters stonden machteloos. Geen middel ter beschikking om zich zonder gevaar op de weinig betrouwbaar ogende ijsschotsen te begeven. De brandweer werd te hulp ge roepen. Eén van de brand weermannen trok een kik- vorspak aan, waadde tussen de schotsen door en schoof het ijsslachtoffer in een net. „Zo", riep hij triomfantelijk, die Pekingeend kan ten minste nog een tijdje leven." De twee dochters keken hun vader plotseling met starre ogen aan. „Pekingeend?", stamelden ze met z'n tweeën tegelijk „Maar papa... Dat was toch wat jij en mama... Dat was toch wat jullie op vakantie in Spanje aten?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15