PZC Uitbreiding nachtopvang hapert BL0F Duo zingt in voorronde Soundmixshow Vlissingen lonkt weer naar veelal onwillige kiezers Aanhouding na achtervolging VANNACHT Thuiszorg Walcheren vindt gehoor in kritiek op ministerie Vliegtuigje stelen is fluitje van een cent Witte Huis wacht op bouwvergunning van gemeente Vlissingen EXTRA KORTING Axelaar (56) komt om het leven bij aanrijding Wachten op het straatmeubilair zeeuwse almanak Pak MIDDEN dinsdag 8 januari 2002 door Arjen Nijmeijer GOES - De politie heeft gister avond na een achtervolging een 24-jarige man uit de ge meente Zundert aangehouden in verband met een inbraak in een bedrijf aan de Livingstone- weg in Goes. Tijdens de achter volging schoot de politie twee keer gericht op de autobanden van de verdachte. Rond half acht kwam een melding binnen dat het in braakalarm van het bedrijf was afgegaan. Toen de agenten arriveerden zagen ze een auto met hoge snelheid wegrijden. Hierop volgde een achtervol ging. Bij het terrein van de ko lencentrale in Borssele verliet de verdachte zijn auto en klom over het hek. Na enig zoeken vonden de agenten hem in een berg kolen gruis. Uit het bedrijf is naar schatting voor enkele tienduizenden eu ro's aan computerapparatuur en kantoorartikelen weggeno men. De auto van de man wordt nog onderzocht. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De uitbreiding van nachtopvang voor daklozen van zes naar tien slaapplaatsen in het Witte Huis in Vlissingen laat op zich wachten. Hoofd dak- en thuislozenopvang R. Wolf zegt dat de nood hoog is, maar de instelling wacht op de bouwvergunning die de ge meente moet afgeven. „Intussen slapen er wel te veel mensen op straat", verklaart Wolf. „We hebben het niet over een verbouwing van een dui ventil, maar over een voorzie ning voor mensen die hulp nodig hebben." Haast is geboden, vindt Wolf. 's Avonds staan er meer daklo zen voor de deur dan het Witte Huis kan herbergen. „Die moe ten we de deur wijzen. Er is een groep die zich redelijk goed op straat kan redden. Dat zijn de buitenslapers die zich 's och tends al voorbereiden op de nacht. Zij verzamelen hun spul len en zijn creatief in het vinden van een goede slaapplaats. Af en toe willen zij binnen slapen. Die keren dat zij toe zijn aan een warme plaats en een veilige om- (Advertentie) D Nog 5 dagen (di. 8 jan. t/m za. 12 jan.) E L S C H E I Grote Markt 11-13 Goes "Blauwe ruis" v.a. 12.00 uur MUSIC((g)STORE Vlissingen, Walstraat 105 De eerste 200 kapers 'n GRATIS LANYARD! geving, moeten we hen ook de mogelijkheid kunnen bieden." Er is een andere groep die zich amper alleen kan redden. Zij beheersen geen overlevings technieken. „Die mensen moe ten we ook steeds vaker de deur weigeren." Eind november heeft de sector maatschappelijke opvang van Emergis, waarvan het Witte Huis deel uitmaakt, de bouw vergunning aangevraagd voor de vier extra units waardoor de opvang tot tien plaatsen wordt uitgebreid. „We hebben nog geen bericht van de gemeente ontvangen. Zodra we de ver gunning hebben, kunnen we de units bestellen en vangen we de buitenslapers op", zegt Wolf. De gemeenteraad van Vlissin gen ging 20 december akkoord met de uitbreiding van capaci teit van het Witte Huis. Het uit blijven van de bouwvergunning levert de vertraging op. J. Dooms van bouw en woning toezicht van de gemeente: „Doorgaans moet een aanvraag voor een bouwvergunning zes weken ter inzage liggen om om wonenden of andere betrokke nen de kans te geven er bezwaar tegen te maken. Dat is intussen gebeurd. De medewerker die deze zaak behandelt is op va kantie. Maar deze week nog wordt de bouwaanvraag beke ken en verder beoordeeld. Blijkt de aanvraag compleet te zijn en zijn er geen bezwaren tegen bin nengekomen - dat is ook de ver wachting - dan kan de vergun ning worden afgeven." KLOOSTERZANDE - Een in- haalinanoevre op de N60 tussen Kuitaart en Kloosterzande is de 56-jarige automobilist R. Sa- man uit Axel gisteren fataal ge worden. Een 38-jarige automobiliste uit Kloosterzande raakte zwaarge wond en een derde bestuurster uit Hulst moest met onbekende verwondingen naar het zieken huis worden gebracht. Het ongeval gebeurde gister ochtend even voor acht uur. Vol gens de politie reed de Axelaar in de richting Perkpolder en haalde hij een andere auto in. Op dat moment kwam een 38- jarige automobiliste uit Kloos terzande vanuit de andere rij richting. Het gevolg was een frontale botsing, waarbij ook nog een andere auto werd ge raakt. De 56-jarige man over leed ter plaatse. De 38-jarige vrouw werd in kritieke toe stand, onder politiebegeleiding, per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. De bestuurster van de derde auto werd met onbekende verwon dingen overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Van wege de ravage is de N60 tot half elf 's morgens gestremd geweest en werd het verkeer omgeleid via Kloosterzande. Na het ongeval rukte zowel de brandweer uit Hontenisse als die uit Hulst uit met een hulp verleningsvoertuig om de slachtoffers uit hun auto's te be vrijden. De zwaargewonde au tomobiliste is naar het zieken huis in Gent gebracht; haar toestand was gisteren kritiek. Advertentie door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het nieuwe Stations gebied in Middelburg krijgt met de dag meer vorm. Op dit moment worden de voorbereidende werkzaamheden ver richt voor de parkeerkelder onder het nieuw te bouwen Waterschaps- en Stadskantoor. Daarvoor moeten vier op- en afritten komen. Op 1 maart wordt de eerste paal geslagen. De parkeerkelder onder het Water schaps- en Stadskantoor is straks van uit beide rijrichtingen bereikbaar. Au to's rijden via een hellingbaan de kelder in. Daarvoor is het nodig dat een brug dek wordt aangelegd, zodat de Kanaal- weg over de toegang naar de kelder komt te liggen. „Op dit moment zijn we daar bouwkundig mee bezig", vertelt gemeentelijk projectleider H. Schild. De busterminal, pal naast het stations gebouw, lijkt op het eerste gezicht klaar. De asfalteringswerkzaamheden zijn afgerond. Het wachten is op het straatmeubilair, zoals bushokjes. Schild verwacht dat het nieuwe bussta tion in maart of april in gebruik kan worden genomen. Ook worden deze maand nieuwe verkeerslichten ge plaatst bij de Stationsbrug. foto Peter Buteijn door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - Het Zeeuwse duo 2 keer bakboord doet van daag mee aan de voorrondes van de Soundmixshow in de Jaar beurshallen te Utrecht. De collega's Swen Barg (37) uit Kloetinge en de Vlissinger Rik Lingier (36) kruipen in de huid van de cabaretiers Acda en De Munnik. De mannen werken allebei bij het loodswezen in Vlissingen. „Rik neemt vaak zijn gitaar mee. Ik heb een keer meegezon gen. Dat klonk zo goed, dat we besloten zelf liedjes te gaan schrijven", vertelt Barg. Hun eerste cd, zonder stekker uit brachten ze in eigen beheer uit. Het album bestaat uit Neder landstalige liedjes die twee stemmig worden gezongen. Ex- zijn bijna vierhonderd exem plaren van vei'kocht. Het duo krijgt tijdens optredens vaak te horen dat hun muziek op die van Acda en De Munnik lijkt. „Ik zag een oproep voor de Soundmixshow op televisie. We hebben toen een demo opgeno men van het nummer Misschien wel niets. Rik heeft een eigen zanginstallatie. We hebben die aan een computer gekoppeld en zo het nummer vastgelegd. Het demo cd-tje hebben we naar En- demol gestuurd." Een tijdje later kregen ze te ho ren dat ze door de eerste selectie heen waren. „We doen puur Rik Lingier (links) en Swen Barg treden vanavond op als Acda en de Munnik tijdens een voorronde van de Soundmixshow in Utrecht. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te is er niet over te spreken dat het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (WVS) een aantal thuiszorgin stellingen heeft laten bloeden voor de kosten van een reorga nisatie in 1999. Gisteren, tijdens een rechtszaak van de Stichting Thuiszorg Wal cheren, kreeg het ministerie van de rechters van de Raad van State de wind van voi-enHet ge schil draait om het doorbetalen van overtollig personeel. De kosten daarvan, voor Thuiszorg Walcheren 288.000 gulden per jaar, heeft het ministerie afge wenteld op de toch al armlastige thuiszorginstelling. De reorganisatie hield in dat en kele taken van de Thuiszorg-in stellingen overgingen naar de gemeenten. Die krijgen daar voor geld van het ministei'ie. Na de ovei-dracht van de taken bleek echter een aantal van de 150 Thuiszox-ginstellingen te blijven zitten met boventallig personeel. De minister had ge hoopt dat dit personeel, samen met de ovei'gedragen taken, naar de gemeenten zou gaan. Maar de nieuwe gemeentelijke instellingen, RIO's genaamd, wilden in een aantal gevallen het boventallige personeel niet hebben. De pijn voor de thuiszorginstel lingen zit vooral in de toezeg ging van het ministerie dat deze zogenaamde frictiekosten zou den worden vergoed. In 1996 schreef de toenmalige staatsse- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Kom op voor uw stad. Die leus die tijdens ver kiezingstijd overal opduikt, lijkt veel Vlissingers onbewo gen te laten. Al sinds jaar en dag worstelt Vlissingen met een lage verkiezingsopkomst. Vier jaar geleden kwam slechts 51,5 pro cent opdagen. Zo'n 17.000 van de bijna 35.000 stemgerechtigden gebruikten hun stem niet. Met de naderende verkiezingen van 6 maart ma ken politieke partijen zich des ondanks weer op om de gunst van zoveel mogelijk kiezers te winnen. Vooral de gevestigde partijen hebben last van een magere opkomst. Bij de vorige verkiezingen be leefde Vlissingen een triest dieptepunt. Sinds 1970 was de opkomst nooit zo laag geweest. De 51,5 procent was zelfs de laagste opkomst van heel Zee land. Ter vergelijking: in Honte nisse ging in dat jaar 79 pi'ocent stemmen, landelijk bijna 62 procent. De toenmalige Vlissingse bur gemeester J. van der Doef rea geerde na afloop zeer ontstemd. „Buitengewoon slecht en zeer teleurgstellend", zei hij. „Het slechte weer kan nooit de enige verklaring zijn. Wat ongetwij feld een rol speelt, is dat de par tijprogramma's in Vlissingen onderling maar op een enkel punt verschillen. Een van de veel gehoorde op merkingen op straat is inder daad dat 'het niet uitmaakt op wie je stemt, het is toch allemaal een pot nat'. Daaruit spreekt desinteresse, onverschilligheid Een houding die ook kan voort komen uit een gebrek aan infor matie, als meer informatie leidt tot meer betrokkenheid bij de politiek. Binnenkort wordt een informa- tiekrant van de gemeente huis- aan-huis bezorgd, waarin de politieke partijen zich presente ren. Vervolgens woi'dtereind fe bruari een verkiezingsmarkt gehouden, die wordt besloten met een lijsttrekkersdebat. De nieuwe kiezers, de achttien plussers, krijgen een brief van de burgemeester, waarin ze op geroepen worden om gebruik te maken van hun democratisch recht. De foimule werd al bij twee verkiezingsronden toege past, maar levert niet direct meer stemmen op. Plaatsen als Vlissingen, Schie dam, Dordrecht en Terneuzen hebben haast traditiegetrouw een lage opkomst. Er wordt van uit gegaan dat in 'typische ar beiderssteden' geen verkie zingscultuur heerst. Een juiste gevolgtrekking als daar de op komst in 1994 in Veere tegen over wordt gezet: 75,3 procent. Rooie stad De gevestigde partijen in Vlis singen kunnen steunen op een aantal vaste kiezers en hebben baat bij een hoge opkomst. Dat blijkt uit gegevens die het on derzoeksbureau van biblio theek 't Spui naast elkaar heeft gezet. Een trouwe schare levert de PvdA in Vlissingen in 1970 6284 stemmen op. Vier jaar later wordt zelfs 8566 bereikt met een hoogtepunt in 1986 van ruim 9700 stemmen. Vlissingen was duidelijk een rooie stad. De ja ren daarop moeten de socialis ten een stap terugdoen. In '90 zakt de PvdA naar ruim 6000 stemmen, in 1994 en 1998 blijft de PvdA zelfs onder de 4500 stemmen steken. In het voor de PvdA succesvolle jaar 1986 was de opkomst in Vlissingen met 68,9 procent het hoogst, beke ken over de laatste dertig jaar. Ook het CDA trok toen veel kie zers met 5670 stemmen en de WD met 4523. In 1994 doken de Centrum Democraten op. Bijna 2000 Vlissingers stemden op de rechtse partij. In dat jaar bleef de opkomst op iets meer dan 58 procent steken. Vier jaar later verdwenen de extreem-recht- sen en gingen bijna evenveel stemmen naar een andere nieuwkomer, de Socialistische Partij. De opkomst was toen zo laag dat Vlissingen landelijk negatief in beeld kwam. voor de lol mee. We willen wel eens kijken hoe zo'n voorronde in zijn werk gaat. We werken zonder geluidsband en ti'eden live op vandaag, met één gi taar," zegt Barg, die de rol van .de Amsterdamse Thomas Acda op zich neemt. Accent Barg komt oorspronkelijk ook uit Amsterdam. „Veel van mijn collega's praten Zeeuws. Ik ben geneigd om dat accent over te nemen. Mijn vrouw wijst me er wel op als ze een Zeeuwse tong val in mijn zang hoort." Hun ei gen optredens liggen een beetje stil. „Rik speelt ook in de band Two Tones. We zijn een week aan boord en een week thuis. Rik is op dit moment behoorlijk druk met zijn andere band. On ze optredens schieten er een beetje bij in." De collega's zijn zich bewust van het commerciële aspect van de show van Henny Huisman. „We doen een vrij onbekend nummer Als we mogen mee doen, moeten we waarschijnlijk een bekender nummer uitvoe ren. We kiezen dan voor Niet of nooit geweest door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Terroristen die een sportvliegtuigje willen stelen, hebben in Zeeland een makkie. Op de luchthaven Mid den Zeeland staan de machines klaar voor vertrek en er is nau welijks beveiliging rondom de desolate landingsstrip. Vliegveld Midden Zeeland ligt er op maandagmiddag verlaten bij. Witte zwanen struinen de on^geving af naar iets eetbaars. Een eenzaam vliegtuig van het type Cessna staat bi] het restau rant van de luchthaven. Even verderop test een Piper Chief tain, een middelgrote zakenjet, brullend zijn motoren. Maar verder gebeurt er niets rondom de afgelegen, onverharde lan dingsstrip van Vliegveld Mid den Zeeland. Op de luchthaven zetelt Vlieg werk Holland, een bedrijf waar geïnteresseerden hun vliegbe- vret kunnen halen. De vloot van het bedrijf telt zeven toestellen van het type Cessna 172: exact hetzelfde sportvliegtuigje waarmee een tiener onlangs in het Amerikaanse Tampa een flatgebouw ramde. Het bleek om een aanslag te gaan. De schade was relatief gering, het aantal slachtoffers bleef be perkt tot één: de jongen die het vliegtuigje bestuurde. De aanpak van de Amerikaanse teenager viel op door zijn een voud: een sportvliegtuigje ka pen om daar vervolgens een aanslag mee te plegen. De vraag is of zoiets ook in Zeeland kan plaatsvinden. „Ja, dat kan", be kent vlieginstructeur J. Bruyn- zeel van Vliegwerk Holland. En nog vrij eenvoudig ook. „Het is in de vliegwereld vrij ongebrui kelijk om een kist op slot te doen. En de motor is vrij een voudig zonder sleutel te star ten." Daarnaast is het vliegen in een eenmotorige Cessna eigen lijk kinderspel. „Na een aantal vlieglessen is het al mogelijk om het toestel van de grond te krij gen", verklaai't Bruynzeel. „Maar iemand die thuis goed heeft geoefend met Flight Si mulator maakt ook een redelijk kans om weg te komen. Niet om terug te komen, althans: niet le vend. Want het gevoel voor vlie gen leer je pas in de kist zelf." En dat kan al vanaf zeer jonge leeftijd. Wettelijk is er geen mi nimumleeftijd om te beginnen met vlieglessen. Iemand van vijftien kan ook in Nederland al rustig met begeleiding gaan oe fenen. Solovluchten kennen wel een minimumleeftijd: zestien jaar. En een vliegtuigbrevet kan alleen worden uitgereikt aan ie mand van zeventien jaar of ou der. Volgens Bruynzeel heeft de overheid een reden voor de rela- tief lage leeftijdsgrens: potenti ële piloten die van de vliegsport hun beroep wil maken, kunnen zo in een vroeg stadium al oefe nen. „Bij aanvang van de vlieg- opleiding hebben die mensen al een streepje voor." Ondanks alles acht Bruynzeel de kans op terroristische acties vanuit de lucht 'nagenoeg nihil'. Sinds 11 september zijn de me dewerkers van Vliegwerk Hol land oplettender. Bruynzeel: „We houden nauwkeurig in de gaten wie er op en rond het ter- rein rondlopen. De vliegtuigen gaan 's avonds de hangar in. En we checken geïnteresseerden voor onze opleiding uitvoerig op motivatie. Iemand die écht ge ïnteresseerd is in vliegen, wil vaak alles weten wat er op en rondom het vliegveld speelt. Die wil niet alleen maar rechtuit vliegen, zoals de daders van de aanslagen op het World Trade Center." cretaris Terpstra dat in een brief. In 1999 scherpte het mi nisterie de vergoedingseis ech ter zo zwaar aan dat geen enkele thuiszorginstelling in aanmer king kwam voor een frictiekos tenvergoeding. Dit leverde het ministerie 17 rechtszaken op, waarvan er gisteren twee dooi de Raad van State werden be handeld. De rechters van de hoogste be- stuursrechtbank maakten er geen geheim van de handelwijze van het ministerie beneden peil te vinden. Uitspraak over enige weken. De Middelburger staat bij zijn vrienden niet bekend als een echte Oranjeklant. Het Koninklijk Huis, daar loopt hij dan ook niet echt warm voor. Onlangs kwam daar toch verandering in. Op de deurmat vond hij namelijk een wel zeer bijzondere uit nodiging. Hij mag begin fe bruari aanwezig zijn bij het huwelijk van de Kroonprins der Nederlanden Willem- Alexander met Maxima. Met lichte emotie in zijn stem be kende hij dat zo'n uitnodi ging van de Koningin en haar gemaal hem toch wel wat deed. Zozeer zelfs dat hij nu in de uitverkoop driftig op zoek is naar een pak; zijn eer ste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9