Palestijns onderzoek naar wapensmokkel PZC Soedanese rebellen bundelen krachten Regen biedt eindelijk hulp bij Australische branden Irian Jaya officieel omgedoopt tot Papua Franse modekoning Yves Saint Laurent geeft ontwerpen op Eten is in Spanje goedkoop, tanken in Nederland duur Vrachtschip vermoedelijk van Irakees Berlijn krijgt rood bestuur EU op de bres voor gestrande luchtreizigers Hyena's doden mensen in Malawi Politicus tekent met Bin Laden Cicciolina in Hongaarse politiek Stormloop op Britse musea Chemici VS ontwikkelen stinkbom Afgezien van aanslagen VS telt 2001 weinig vliegrampen Vlaanderen boos over getalm met de IJzeren Rijn dinsdag 8 januari 2002 van onze redactie buitenland GAZA - De Palestijnse presi dent Yasser Arafat heeft giste ren besloten een eigen onder zoek te beginnen naar de affaire Karine A. Dat is de naam van een vrachtschip dat afgelopen donderdag in internationale wateren door Israëli's werd aan gehouden omdat het wapens vervoerde. De Israëli'senterden het schip in de Rode Zee en brachten het op naar Eilat waar de lading werd tentoongesteld. Die zou be stemd zijn voor het Palestijnse bestuur. Dat ontkent echter stellig iets met het wapentrans port van doen te hebben en stelt dat het om een publiciteitsstunt van premier Sharon gaat. De Israëlische premier Sharon heeft de aanhouding van de Ka rine A in de media gebruikt om te beklemtonen dat het Pales tijnse bestuur een oorlog voor bereidt en lyt terroristen be staat. Legei'bevelhebber Mofaz suggereerde dat er niet meer met de Palestijnse Autoriteit ge praat kan worden. De vondst van de wapens viel samen met de komst van de Amerikaanse bemiddelaar An thony Zinni. Amerikaanse zegs lieden twijfelen aan de Israëli sche lezing dat het schip op weg was naar Gaza. Het is volgens hen mogelijk een vracht die be stemd was voor een groepering in Libanon, de Hezbollah. De Palestijnse kapitein van,het vrachtschip Karine-A heeft gis teren verklaard dat de wapens die hij vervoerde waren besteld door een vertegenwoordiger van de Palestijnse Autoriteit in Athene. De kapitein zei tijdens het gesprek, dat in de gevange nis werd gehouden, dat hij er niet op had gerekend al in de in ternationale wateren in de Rode Zee te worden gepakt. Waarnemers De eerste acht Nederlandse bux-- gerwaarnemers vinden dat ze redelijk succesvol zijn geweest BERLIJN - De coalitiebespre kingen tussen de sociaal-demo cratische SPD en de ex-commu nisten van de PDS voor een nieuw stadsbestuur in Berlijn zijn gisteravond met succes af gerond. Na acht uur onderhandelen wa ren de laatste puntjes op de 'i' gezet. Begin december deed de SPD de PDS het historische voorstel samen het stadsbestuur op zich te nemen. De laatste horde, de verdeling van posten, werd gisteren genomen. De PDS krijgt drie van de acht senatorsposten. De SPD levert de overige senatoren en de bur gemeester. DPA/AFP bij him activiteiten in Israël en de Palestijnse Gebieden. De zo geheten United Civilians for Peace (UCP) zijn met name te vreden over het gevoel van vei ligheid dat door hun drie maan den lange aanwezigheid werd gecreëerd. De missie was een init iatief van ontwikkelings- en vredesorganisaties. Hoewel de groep nooit echte be scherming bieden kon. voelden Palestijnen zich veelal minder kwetsbaar wanneer de Neder landers toekeken bij demon straties en confrontaties met het Israëlische leger. Ook verliep het passeren van de vele Israëli sche checkpoints voor Palestij nen vaak gemakkelijker als er een UCP'er meeliep, aldus de waarnemers. De waarnemersmissie is een ini tiatief van de ontwikkelingsor ganisaties" Cordaid, Icco en Novib, het Interkerkelijk Vre desberaad, Kerkinactie en de vredesbeweging Pax Christ i. De eerste vrijwilligers keren de ze week terug. AFP/ANPDPA van onze redactie buitenland NAIROBI - De belangrijkste re bellenbeweging van Soedan heeft zich verzoend met een ri valiserende opstandige bewe ging. In de Keniase hoofdstad Nairo bi tekende het Soedanese Volks- bevrijdings Leger (SPLA) giste ren een akkoord met het Soeda nese Volks Verdedigingsleger (SPDF). Zij zijn van plan elkaar niet meer te bestrijden en willen voortaan gezamenlijk tegen de Soedanese regering vechten. Het SPLA vecht al sinds 1983 tegen de centrale regering in Khartoem, in het islamitische noorden van Soedan. Het SPLA bestaat voornamelijk uit leden van de Dinka-stam, de grootste etnische groep in het overwe gend christelijke en animisti sche zuiden van Soedan. Het SPDF splitste zich in 1991 af van het SPLA. Strijders van deze groepering zijn overwe gend leden van de Nuer-stam, de op een na grootste etnische groepering in zuid-Soedan. Het SPLA en SPDF vlogen el kaar geregeld in de haren, waar door vorderingen in de strijd te gen de islamitische noordelijke stammen uitbleven. RTR Twee brandweermannen uit Bullaburra lopen door de smeulende resten van wat eens een bos was. van onze redactie buitenland SYDNEY - Zware regens in de nacht van zondag op maandag hebben in grote de len van het zuidoosten van Australië branden gedoofd die daar al minstens veertien dagen woedden. In andere delen van de regio rukken de vlammen echter nog steeds op. Rond Sydney, hoofdstad van de zwaar getroffen deelstaat New South Wales, heeft de regen twee grote brandhaarden gedoofd. De branden in de Blue Moun tains ten westen van de miljoenenstad lijken daardoor grotendeels onder con trole. In dit gebied viel in de nacht van zondag op maandag ongeveer 40 liter neerslag per vierkante meter. Zuidelijker raast het vuur echter nog steeds voort rond een aantal vakantie plaatsen aan de kust. Hier viel slechts wat lichte regen. Droge winden met tem peraturen van omstreeks 35 graden drij ven het vuur met een snelheid van 65 ki lometer per uur voor zich uit. De harde wind bemoeilijkt het bluswerk. Drie dor- pen op ongeveer 200 kilometer ten zui den van Sydney moesten gisteren worden geëvacueerd. Tweeduizend in woners van de kustplaatsjes moesten hun heil elders zoeken. Onweer De weersvoorspelling voor de komende dagen is niet bijzonder gunstig. Ver wacht werd dat de temperatuur in het ge bied in de loop van gisteren weer boven de 30 graden Celsius zou stijgen. Ook zou van onze redactie buitenland JAKARTA - Irian Jaya, de meest oostelijke provincie van Indo nesië, heet vanaf gisteren offici eel Papua. De naamswijziging maakt onderdeel uit van een au- tonomiepakket. De Indonesi sche regering hoopt met het ver lenen van meer autonomie het onafhankelijkstreven van de Papua's in te dammen. De naamswijziging werd offici eel van kracht tijdens een plech tigheid waarbij gouverneur Sa- lossa een bord onthulde met de tekst 'Gouverneurskantoor van de provincie Papua', zo meldde het persbureau Antara. De au- tonomieregeling voor de pro vincie ging op 1 januari in. De belangrijkste concessie wat Jakarta betreft, is de toezegging dat de provincie 70 procent van de inkomsten van olie en gas mag houden en 80 procent van de inkomsten uit andere bron nen als mijn- en bosbouw. Pa pua mag bovendien een eigen vlag voeren, naast de nationale vlag van Indonesië. Die vlag moet wel iets lager hangen. Achtergesteld Papua beschikt over grote hoe veelheden grondstoffen. Die hebben de afgelopen jaren mil- jai'den opgelevei'd die bijna he lemaal naar Jakax-ta zijn ge vloeid De provincie was en is de armste en meest achtergestelde provincie van Indonesië. De be volking werd met zeer harde' hand door het leger onder de duim gehouden. Papua krijgt een uit twee ka mers bestaande i'aad die het provinciaal bestuur moet con- troleren en de belangen en rech ten van de 250 stammen moet beschermen. Andere Indonesi sche provincies hebben ook een gouverneur en een eexxkamerig lokaal pax'lement. Die hebben echter veel minder macht. De oppositionele Beweging Vrij Papua (OPM) wijst het autono- miepakket af. De OPM eist een refei'endum over onafhanke lijkheid, zoals dat in 1999 in Oost-Timor werd gehouden. De Oost-Timorezen stemden toen massaal voor onafhankelijk heid. AFP/ANP BRUSSEL - Vliegtuigpassa giers die niet mee mogen reizen omdat de vlucht overboekt is, of die te maken hebben met extre me vertragingen! moeten meer rechten krijgen. Gestrande luchti'eizigers moe ten een hogere vergoeding voor het ongemak ontvangen, zo heeft de Europese Commissie gisteren voox-gesteld. De huidige vergoedingsregeling' (150 euro voor vluchten tot 3500 kilometer en het dubbele voor langere afstanden) geldt alleen voor lijndiensten. Als het aan 'Brussel' ligt, krijgen ook char terpassagiers recht op die ver- goedingen, die bovendien drie keer zo hoog worden. Maatschappijen zijn verplicht om eex'st passagiers te zoeken die vrijwillig van hun zetel af zien, door extraatjes aan te bie den. ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - De laatste grote cou turier van Frankrijk houdt het voor gezien. Gezondheidspro blemen maar vooral onenig heid over de koers die de Itali aanse Gucci-groep met zijn ontwerpen is gaan varen, heb ben Yves Saint Laurent (65) er toe doen besluiten de hand doek in de ring te gooien. In zijn over de hele wereld be faamde salon aan de Avenue Marceau las YSL, zoals hij liefkozend in Parijs wordt ge noemd, een verklaring voor. Zonder ook maar een vraag te beantwoox-den, verliet hij ver volgens, zeer geëmotioneerd, de bijeenkomst. Deze maand zou de couturier het veertigja rig bestaan van zijn modehuis hebben gevierd. De 23ste deze maand vindt de presentatie plaats van zijn laatste collec tie, de zomersexie van 2002. De topontwexper van Dior, die in 1957 op 21-jarige leeftijd de leiding kreeg van het destijds gx'ootste en bekendste Franse haute coutux-e-huis, stichtte in 1962 zijn eigen onderneming. Hij kreeg wereldfaam met zijn ontwerpen en geldt in Frank rijk als een absolute supex-ster. Saint Laurent werd voor-al be kend door de safari-jas en de dooi'kijkblouse te introduce- ren. Dat vrouwen tegenwoor dig pantalons dragen is vooral zijn verdienste geweest. Ruim twee jaar geleden werd de Gucci-groep van de Franse miljonair Frangois Pinault ei genaar van het modehuis. Saint Laurent en zijn partner Pieire Bergé kregen een uiterst lucratief conti'act aangeboden dat hen in staat stelde tot in lengte van jaren de haute cou ture verder te ontwikkelen. De confectiekleding van Saint Laurent, sinds eind jaren zes tig ondergebracht in de keten YSL Rive Gauche, kwam on der de artistieke leiding te staan van de Amerikaanse ontwei-per Tom Ford. Yves Saint Laurent haatte de koers die Ford met zijn ontwerpen insloeg. De verhouding tussen YSL en Pinault was op het laatst ijzingwekkend koel. De grootste vernedering voor Pi nault was een door Canal+ ge registreerd tv-gespx-ek lussen Saint Laurent en Pinaults grootste concuiTent Bernard Arnault (eigenaar van de luxe- groep LVMH) op een mode show van Dior (eigendom van Arnault). Saint Laurent spx-ak van 'tirannie' die bij Gucci zou heersen en vx'oeg de LVMH- topman hem 'uit de rotzooi' te halen. Opvolging Hoe het nu verder moet, is nog maar de vraag. Saint Laurent heeft altijd gezegd dat nie mand hem kan opvolgen. Maar Gucci is conform het twee jaar geleden gesloten contract ei- Yves Saint Laurent verlaat met gebogen hoofd de persconferen tie. foto Remy de la Mauviniere/AP BLANTYRE - In de Zuid-Afrikaanse staat Malawi hebben hyena's sinds eind vorige maand zes mensen gedood. Eén van de slachtoffei's was een 5-jax-ig kind. President Muiuzi heeft jagers opdracht gegeven de hyena's af te schieten. De hond achtige diex-en jagen 's nachts in troepen in de dorpen bij de stad Blanytre. Hoeveel het er zijn, is niet bekend. Volgens biologen worden ze door schade aan hun natuurlijke leefomgeving gedwongen om bij de dorpen te wonen, waar ze meer gevaar opleveren voor de mens. Als een paar hyena's zijn doodgeschoten, zal de x-est vluchten, zo zeggen de deskundi gen. In Malawi bestaat een oud geloof dat mensen met tovei"- kracht zichzelf in hyena's kunnen verandex-en om hun vijan den te terrorisex-en en te doden. AFP WEIDEN - Een lokale politicus in het Beiex-se Georgenberg, die geen zin had om burgemeester te worden, heeft naar een drastisch middel gegrepen. De man werd door zijn partij, de CSU, sterk onder druk gezet om zich kandidaat te stellen bij de verkiezingen. Maar omdat hij bang was het onderspit te delven tegen de kandidaat van een plaatselijke pax-tij, verzon hij onlangs het verhaal dat hij door een gemaskerde motorrij der was aangevallen. Nog dezelfde dag liet hij in de media we ten geen bux-gemeester te willen worden. Uit onderzoek van het ministerie van Justitie is verder geble ken dat de 46-jarige politicus dreigbrieven, ondertekend met 'Bin Laden', aan zijn eigen adres had geschi'even. AP BOEDAPEST - De in Italië bekend gewoxxlen pomodiva en ex-parlementslid Cicciolina wil nu in de politiek in haar va- deiiand Hongarije. Bij depaitementsveiiriezingen in april wil zij als onafhankelijk kandidate meedoen voor een stadsdeel van Boedapest. Dat heeft de voormalige actrice, die eigenlijk Ilona Staffer heet, vertelaard tegenover een Hongaarse kx-ant. Cicciolina was van 1987 tot 1992 afgevaardigde van de linkse Radicale Partij in het Italiaanse parlement. Ze baai-de vooral opzien door haar blote box-sten te tonen en te pleiten voor vrije seks. Op de vraag van de pers of de Hongaarse kiezers niet te preuts zouden zijn voor haar optx-eden, zei Cicciolina dat de Honga- ren geen problemen hebben met haar borsten. Hun probleem is dat ze met de huidige regering er op achteruit zijn gegaan, aldus de politica. DPA LONDEN - Sinds de nationale musea en galei-ies in Groot- Brittarmië in december de toegangsprijzen hebben afge schaft, zijn de bezoekex-saantallen spectaculair gestegen. Bij sommige musea staan zelfs lange rijen voor deur, terwijl de Britten er tot voor koit met geen stok naar binnen te ki-ijgen waren. Dat meldden de BBC en The Times gisteren.ANP PHILADELPHIA - Chemici werken in opdi-acht van het Amerikaanse ministerie van Defensie aan een stinkbom met geurstoffen die weei-zin opwekken bij mensen. De bom kan worden gebruikt om grote mensenmassa's uiteen te jagen. Dat meldde het Amerikaanse chemieblad Chemical Enginee ring News gisteren. Meer dan vijftig wetenschappers van het Monell Chemical Senses Center in Philadelphia werken mee aan de stinkbom. Ze onderzoeken welke geuren het meest afstotend zijn, zoals die van rottend afval, menselijke uitwerpselen, brandend haar en vax-kensmest. DPA foto David Gray/RTR er opnieuw eenhai'de wind staan. Boven dien verwachten de autoriteiten onweer. Gevreesd wordt dat enkele branden weer aanwakkex-en door blikseminslagen. Op een gegeven moment woedden meer dan honderd branden in New South Wales. Meer dan een miljoen hectare aan land is verwoest. Het vex-moeden bestaat dat meer dan de helft van de branden is aangestoken en tot nu toe zijn 26 mensen opgepakt, vooral jongens in de leeftijd variërend van negen tot zestien jaar. AFP/DPA genaar van de merknaam Yves Saint Laurent. Saint Laurents partner is evenwel heel beslist: ,,Het is waanzin om verder te gaan als Yves er niet meer is. Het mist iedere integriteit." De 150 werknemei-s hebben voor nog ongeveer een jaar werk, zo heeft een woordvoer der laten weten. GPD door Miranda Megens DEN HAAG - Van de eurolan den is eten en drinken in Spanje het goedkoopst. Voor een door snee boodschappenlijstje niet onder meer melk, halvarine en aardappels, betaalt de klant in de Spaanse supermarkt 13,73 euro. Oostenrijk en Italië zijn het duurst. Nu we in de eurozone allemaal met hetzelfde geld betalen, is het eenvoudig de prijzen te ver- gelijken. De col-respondenten van deze kx-ant gingen in tien eurolanden op pad met dezelfde boodschappenlijstjes. Uit de kassabonnen waarmee zij te rugkwamen blijkt dat één munt in de eurozone zeker niet heeft geleid tot eenheidsprijzen. België blijkt het duurste land als het gaat om het totale pak ket: 219,18 euro. Voor onze zui derburen loont het zeker om door te rijden naar Luxemburg: daar is 172,21 euro genoeg, een besparing van 46,97 euro (103,33 gulden). Interessant is de pi-ijs van benzi ne. In Nederland is een liter Eu ro 95 met 1,10 euro het duux-st. Spanje is wedex-om het goed koopst (0,75 euro). Voor Nede- randers die dicht bij de grens wonen, scheelt tanken in Duits land (0,92 euro) of België (0,91 euro) een slok op een borrel. De automobilist in Italië is ook duur uit met 1 euro per liter. Veel px-ijsverschillen worden ovei'igens veroorzaakt door ver schillen in belastingen en ac cijnzen. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Het jaar 2001 is het veiligste vliegjaar geweest sinds het einde van de Tweede We reldoorlog. Dit heeft het Britse adviesbureau voor de lucht vaartindustrie Airclaims ge constateerd. Desondanks zal door de terreur aanslagen in de VS met gekaap te verkeersvliegtuigen het beeld ovex-heersen dat vliegen sinds vorig jaar riskanter is gewor den. Het bux-eau komt voor 2001 op achttien ongelukken, waarmee het laagtex-ecord van twintig van 1998 werd gepasseei-d. Ge middeld verongelukten het af gelopen decennium jaarlijks 24,3 toestellen, zo meldde de Fi nancial Times gisteren. Het negatieve imago dat vliegen sinds 11 september 2001 heeft gekregen, is verstei-kt dooi-dat bijna alle grote ongevallen daarna hebben plaatsgevon den. Zo was er de ramp met het SAS-verkeersvliegtuig op de luchthaven in Milaan, waarbij alle 104 passagiers en zes be manningsleden om het leven kwamen. In november stortte een toestel van Amei-ican Airlines op een woonwijk in New Yox-k waax-bij 260 mensen om het leven kwa men. n totaal kwamen het afgelopen jaar 715 mensen om het leven bij ongelukken met verkeerstoe- stellen. ANP BRUSSEL - De Vlaamse minis ter-president Dewael verdenkt Nederland ervan opzettelijk het openstellen van de goederenlijn 'IJzeren Rijn' te vertragen. Hij riep minister Netelenbos (Ver keer) op het akkoord tussen Vlaanderen en Nederland uit maart vorig jaar uit te voeren. Hij deed dat gisteren tijdens een spi-eekbeurt bij de Vlaamse on dernemersclub VEB, zo meldde de Vlaamse radio. Volgens hem is aan alle voorwaarden uit het akkoord voldaan om de oude spooi'baan opnieuw in gebruik te nemen, nu de Milieu Effect- ï-apportage, een verzoek van Nederland, klaar is. Dewael zegt dat de lijn van gx-oot belang is voor de Ant werpse haven. Hij vreest dat Nedei-land aanstuuxt op afstel. De lijn loopt in Limburg door natuurgebieden. In Vlaanderen gaat het verhaal dat dat niet het enige argument van Nederland is. De Hollanders zouden ook concuri'entie voor Rotterdam en de Betuwelijn vrezen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5