Dood pintje is verleden tijd gdd l JjtJi V 111 vil Raadsels rondom mishandeling Zestig jaar met de gulden middenweg PZC Vliegtuigje stelen fluitje van een cent zuider Êlburen Kreatieve Vorming start nieuwe cursussen Provincie stelt actiecomité van omwonenden gerust op hoorzitting Zeven fietsers zonder licht n H m W I 1 WT\ r 71 *1 I 1 4 taal werden ongeveer honderd fietsers gecontroleerd. agenda Accu's verdwenen Diefstal uit keet 's-Gravenpolder Vrouw bedreigt buurvrouw Botsing na voorrangsfout Auto botst op busje met panne LET OP U! dinsdag 8 januari 2002 a "W "W A AXEL - Bij een verlichtingscontrole op de Nieuvvei 3\ |<6j I' I Ik Kj Axel zijn gisterochtend zeven bekeuringen uitgedeek door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De provincie Zeeland zal er alles aan doen af doende voorwaarden op te ne men in de vergunningen voor het baggerspeciedepot van Rijkswaterstaat in de Koegors- polder. Die toezegging deed gedepu teerde A. Poppelaars gister- rSTREEKACTIVITEITEN: AXEL - De Halle: 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 't Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdan sen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HENGSTDIJK - De Vogel, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Dansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur- Gymnastiek voorou deren; 15.00 uur: Ouderenkoor; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.00 uur: Bridgeclub Kloosterzande; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 9.30 uur: Bloemschikken; 14.00 uur: KBO hand werken; Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 - 19.30 uur:Timmerclub; 19.30-21.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14,00 uur: SAV creatieve handvaardigheden, koersbal en sjoelen; De Roselaer, 15.30 uur: Handwerken groep 6 tot en met 8; 18.30 uur: Quilten en kleding maken; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Swos biljarten en canasta; 19.30 uur: Oe fenavond cabaret Bonte Avond Club; ST. JANSTEEN - De Warande. 9.30 uur: bloemschikken; 13.30 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur; Swot handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijldansen en linedance; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Bil jarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 - 16.00 uur: Vrouwen hobbyclub; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur: koersbal; 19.30 uur: Repetitie harmonie; IJZENDIJKE - Café Les Amies, 19.30 uur: Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Gym nastiek en biljarten. avond in het stadhuis van Ter- neuzen tijdens de hoorzitting over de milieueffectrapportage (MER) voor het slibdepot. Behalve enkele leden van het actiecomité uit Schapenbout dat strijd voert over het depot, waren slechts de gemeente raadsleden G. van den Bergh en R van Nieuwenhuizen en Ter- neuzenaar J. van Mil aanwezig op de bijeenkomst. Voorzitter H. Jongepier van het actiecomité maakte van de gele genheid gebruik nog eens dui delijk te maken dat de bewoners van Schapenbout, Spui, Magre- tte en Sluiskil er niet zozeer op uit zijn het slibdepot tegen te houden, maar wel garanties van de provincie willen dat de over last minimaal blijft. En dat er goed op toegezien wordt dat vergunningen worden nage leefd, zodat de woonomgeving in de genoemde plaatsen leef baar blijft. Want de mensen die in de directe omgeving van de Koegorspolder wonen, krijgen wel degelijk te maken met extra bedreigingen voor het leefmi lieu, voerde Jongepier nog maar eens aan: de geplande mestfa- briek en windmolens, de mogelijke vestiging van glas tuinbouw, terwijl daarnaast kunstmestfabrikant Hydro Ag- ri nog uitbreidingsmogelijkhe den heeft. Het actiecomité vindt het jam mer dat de keus van de provincie gevallen is op een bouwvariant die niet het meest milieuvrien delijk is. Volgens projectleider F. de Bruijckere van Rijkswa terstaat is die variant wel achter de hand, maar momenteel niet haalbaar. Dit omdat voor de uit voering van de milieuvriende lijkste optie grote hoeveelheden grond aan de man moeten wor den gebracht, en daar heeft Rijkswaterstaat een zwaar hoofd in. Tot donderdag 10 ja nuari is het nog mogelijk bij de provincie bezwaar te maken te gen de MER voor-het slibdepot. Alle opmerkingen worden mee genomen naar de landelijke commissie MER. Die brengt vol gens Poppelaars 21 februari ad vies uit aan Gedeputeerde Sta ten (GS). Na het besluit door GS gaat dan het traject van de af gifte van de benodigde vergun- ning'en van start. RENESSE - Een zeventienjarige Schouwen-Duivelander is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig mishandeld in een kroeg in Renesse. De jonge stapper heeft door de klappen ver- schillende verwondingen aan zijn gezicht opgelopen. Met kneuzingen en zwellingen is hij ter observatie opgenomen in het ziekenhuis. Wie de klappen hebben uitgedeeld, waarom de zeventienjarige te grazen is genomen en op welk tijdstip dat precies is gebeurd, is nog niet bekend. KAPELLE - Van een vrachtwagen in de Stationsstraat in Ka- pelle zijn in de nacht van zondag op maandag twee accu's ge stolen. De accu's, die enkele honderden euro's waard zijn, werden losgeschroefd en gedemonteerd. 's-GRAVENPOLDER - Bij een inbraak in een keet aan de Oos- terzwakedijk in 's-Gravenpolder hebben onbekenden een computer, twee elektrische kachels, twee bureaustoelen en tientallen paren werkhandschoenen gestolen. De inbraak werd gisterochtend ontdekt en moet afgelopen weekeinde zijn gepleegd. REIMERSWAAL - Een 46-jarige vrouw uit de gemeente Rei- merswaal is gistermiddag rond kwart voor zes in haarwoning aangehouden, nadat ze een buurvrouw met een keukenmes had bedreigd. Aanleiding voor het incident zijn problemen die al een poos spelen. De vrouw deed afstand van het mes. De bedreigde buurvrouw heeft aangifte gedaan. Het diamanten echtpaar Yvonne de Guchteneire en Albert van den Branden. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten HULST - Het echtpaar Albert van den Branden (86) en Yvonne de Guchteneire (85) vierde gis teren het zestigjarig huwelijks feest in verzorgingshuis de Blaauwe Hoeve in Hulst. Voordien hebben ze vele jaren in Clinge gewoond, waar Albert geboren en getogen is. Yvonne komt oorspronkelijk uit Sint- Jansteen, waar haar ouders een café hadden. Er waren zeven dochters in het gezin. Volgens Albert kwam hij op een dag de kroeg binnen met de historische woorden: Diegene van de ze ven die naar me toe komt zal de ware wel zijn." Volgens een an der verhaal dat hij graag vertelt zou Albert hebben besloten de 'gulden middenweg' te bewan delen door gewoon de middelste dochter uit te kiezen. Hoe dan ook, het tweetal trouwde op 2 januari 1942 voor de wet en op 7 januari voor de kerk. Het huwe lijk liep nog bijna mis, omdat Albert aan de vooravond van de trouwerij werd aangehouden toen hij zonder licht reed. Uit eindelijk werd de bekeuring verscheurd, anders had hij op zijn trouwdag in de cel gezeten. Na het huwelijk ging het prille paar aanvankelijk inwonen bij een zus van Yvonne in Hulst. In 1952 bouwden ze een eigen huis aan de 's Gravenstraat 101 in Clinge en daar woonden ze tot maart vorig jaar. Omdat het steeds moeilijker werd de trap op de lopen naar de slaapkamer, besloot het echtpaar in de Blaauwe Hoeve te gaan wonen. Daar hebben ze het prima naar hun zin. Albert is toegetreden tot het koor. Niet verwonderlijk, gezien zijn muzikale achter grond. Hij was namelijk zeven tien jaar lang dirigent van de fanfare Weldoen Door Vermaak. Zondag was er al een receptie en bracht de Clingse fanfare uiter aard een serenade. Het echtpaar Van clen Branden kreeg twee zoons en een dochter. Inmiddels zijn er vier kleinkinderen en één achterkleinkind. Gisteren, op de dag van het kerkelijk huwe lijk, was er eerst een mis en ver volgens een receptie in het res taurant van de Blaauwe Hoeve. Daar kwam ook burgemeester A. Kessen zijn gelukwensen overbrengen. DRAAIBRUG - Op de kruising Draaibrug/N58 in Draaibrug vond gistermiddag rond vier uur een aanrijding plaats. Het ongeval ontstond toen een 22-jarige automobilist uit Kaarst (D), die over de N58 reed en uit de richting van Oostburg kwam, op kruising linksaf wilde slaan richting Aardenburg. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een 43-jarige be stuurder uit Sluis-Aardenburg, waarop de twee voertuigen botsten. Ook de 31-jarige bestuurder van een vrachtauto plus aanhanger, die achter de man uit Sluis-Aardenburg reed, kon niet tijdig kon stoppen en botste op zijn voorganger. De perso nenauto van de 43-jarige man werd geheel vernield, de andere twee voertuigen liepen ook schade op AXEL - Rond zes uur gistermiddag vond er een botsing plaats tussen een auto en een bestelbus op het Spui in Axel. Een 27- jarige automobilist uit Axel had pech gekregen met zijn be stelauto en was samen met een passagier bezig het voertuig over het Spui, in de richting van Terneuzen, te duwen. Op een gegeven moment keerde hij het voertuig. Het voertuig was on verlicht en op het Spui is geen straatverlichting, waardoor hij slecht zichtbaar was. Hij liet bij deze manoeuvre een 31-jarige Axelse automobiliste niet voorgaan. Er ontstond een aanrij ding waarbij beide voertuigen beschadigd raakten. door Ron Maqnée ARNEMUIDEN - Terroristen die een sportvliegtuigje willen stelen, hebben in Zeeland een makkie. Op de luchthaven Mid den Zeeland staan de machines klaar voor vertrek en er is nau welijks beveiliging rondom de desolate landingsstrip. Vliegveld Midden Zeeland ligt er op maandagmiddag verlaten bij. Witte zwanen struinen de omgeving af naar iets eetbaars. Een eenzaam vliegtuig van het type Cessna staat bij het restau rant van de luchthaven. Even verderop test een Piper Chief tain, een middelgrote zakenjet, brullend zijn motoren. Maar verder gebeurt er niets. Op de luchthaven zetelt Vlieg werk Holland, een bedx'ijf waar geïnteresseerden hun vliegbe- vret kunnen halen. De vloot van het bedrijf telt zeven toestellen van het type Cessna 172: exact hetzelfde sportvliegtuigje waarmee een tiener onlangs in het Amerikaanse Tamp a een flatgebouw ramde. Het bleek om een aanslag te gaan. De schade was relatief gering, het REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer René Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aantal slachtoffers bleef be perkt tot één: de jongen die het vliegtuigje bestuurde. De aanpak van de Amerikaanse teenager viel op door zijn een voud: een sportvliegtuigje ka pen om daar vervolgens een aanslag mee te plegen. De vraag is of zoiets ook in Zeeland kan plaatsvinden. ,,Ja, dat kan", be kent vlieginstructeur J. Bruyn- zeel van Vliegwerk Holland. En nog vrij eenvoudig ook. ,,Het is in de vliegwereld vrij ongebrui kelijk om een kist op slot te doen. En de motor is vrij een voudig zonder sleutel te star ten." Daarnaast is het vliegen in een eenmotorige Cessna eigen lijk kinderspel. „Na een aantal vlieglessen is het al mogelijk om het toestel van de grond te krij gen", verklaart Bruynzeel. „Maar iemand die thuis goed heeft geoefend met Flight Si mulator maakt ook een redelijk kans om weg te komen. Niet om terug te komen. Het gevoel voor vliegen leer je pas in de kist." En dat kan al vanaf zeer jonge leeftijd. Wettelijk bestaat er geen minimumleeftijd om te be ginnen met vlieglessen. Iemand van vijftien kan ook in Neder land al rustig met begeleiding gaan oefenen. Solovluchten kennen wel een minimumleef tijd: zestien jaar. En een vlieg tuigbrevet kan alleen worden uitgereikt aan iemand van ze ventien jaar of ouder; nog altijd een jaar eerder dan het equiva lent op de weg, het rijbewijs. Nihil Ondanks alles acht Bruynzeel de kans op terroristische acties vanuit de lucht 'nagenoeg nihil Sinds de aanslagen van 11 sep tember zijn de medewerkers van Vliegwerk Holland oplet tender. Bruynzeel: „We houden nauwkeurig in de gaten wie er op en rond het terrein rondlo pen. De vliegtuigen gaan 's avonds allemaal de hangar in. En we checken geïnteresseerden uitvoerig op motivatie. Dat is namelijk het sleutelwoord. Ie mand die écht geïnteresseerd is in vliegen, wil vaak alles weten wat er op en rondom het vlieg veld speelt. Die wil niet alleen maar rechtuit vliegen, zoals de daders van de aanslagen op het World Trade Center." Ondanks de aanslagen van 11 september is de animo voor de luchtvaart toegenomen. „Wij hebben sindsdien zelfs meer aanmeldingen gehad", aldus Bruynzeel. „Vliegen is ook het mooiste dat er is, zolang je het toestel niet tegen een toren par keert." door Wout Bareman De Belgische bierwereld staat op z'n kop. Er wordt gesproken van 'een revolutie', 'een mijlpaal' en 'een door braak'. De ontdekking, ge daan op de Universiteit Gent, is er dan ook naar. Dankzij de knappe koppen is het gedaan met de platte pinten, bier zon der schuim, kortom, het ver schaalde glas bier is verleden tijd. Nooit meer een plas geel vocht zonder schuimkraag voor je neus, zelfs niet als je zojuist een knoflookrijke maaltijd hebt genuttigd. Wie het ooit meemaakte, weet dat het een gruwel is, zo'n stinkende, plat geslagen voorheen gouden rakker. Volgens deskundigen heeft het verschalingsproces alles te maken met de factor licht. Bier kan namelijk niet tegen licht. Zodra het glas is volgetapt, begint het ontbin dingsproces. Een ingewikkeld verhaal, dat specialisten in Plet Laatste Nieuws zo ver woordden: „Het licht degra deert de iso-humulonen in de hop, waardoor de moleculen uiteenvallen in radicalen, waarvan er één recombineert met een zwavelcomponent." Zo, daarmee is alles duide lijk... Wijzen Aan de Gentse universiteit hielden tal van wijzen zich al meer dan vijftig jaar bezig met onderzoek naar verschaald bier. Studiebollen Arne Hey- erick en Dennis De Keukeleire zorgden enkele weken geleden voor de doorbraak. Heyerick: „We hebben het 'afbraakpro ces' seconde na seconde onder zocht en een manier gevonden om - door bepaalde stoffen van concentratie te laten verande ren - de invloed van het licht te neutraliseren zonder de smaak van het bier aan te tasten. Ons procédé doet de verschaling in belangrijke mate teniet. Mét behoud van kwaliteit." Enthousiast De Beroepsvereniging Belgi sche Brouwers reageert en thousiast. De brouwers ver- Pilsjes zoals hier rechts zijn met name 's zomers op terras een bekende verschijning, omdat ze ei genlijk niet zo goed tegen licht kunnen. De Universiteit van Gent heeft nu iets bedacht dat het bier langer houdt zoals links. foto Peter Nicolai wachten voortaan minder problemen bij het transport van bier én een positieve uit werking op de bierdrinker, die het verschil direct zal merken. Een woordvoerder van de brouwersclub: „Neem de proef op de som en fotografeer een glas bier met flitslicht. Het schuim zal in enkele seconden verdwijnen. Dan weet je ook direct wat een kwartier in de volle zon kan doenWe zochten al lang zonder veel resultaat naar een oplossing. En die is nu plotseling voorhanden." Bijkomend voordeel is dat de bi'ouwers hun bier voortaan in witte flessen kunnexx doen. Volgens onderzoeker Heyerick zullen vooral de marketing- jongens blij zijn dat ze einde lijk vexiost worden van de saaie bruine flesjes. Tot nu ko zen slechts enkele merken (co rona) voor gewoon glas, maar de resultaten waren niet be paald om over naar huis te schrijven. Immers, het is niet voor niets dat werd aangera den dat bier direct uit de fles te drinken, liefst nog met een stukje citroen aan de hals. Bewaren Nu het lichtprobleem uit de wereld is, moet de mensen al leen nog duidelijk worden ge maakt dat ze hun bier op een verstandige manier bewax-en. Niet te warm, want ook warm te is een vijand van bier. De vinding van de Gentse uni versiteit is mogelijk een opste ker voor de noodlijdende liox'e- ca. Het schuim is er bij de meeste hox'ecazaken in Vlaan- dex-en af, zo blijkt uit een on derzoek van de Economische Raad voor Oost-Vlaandex-en. Eén op de vier horecazaken riskeert binnen nu en vijf jaar een faillissement. In de tex tielsector is dat bijvoox'beeld maar een kans van één op tien. De studie noemt de horeca de meest dramatische sector. De uitbaters beschikken over het algemeen over te weinig liqui de middelen om aan hun beta lingsverplichtingen te kunnen voldoen. Ze bouwen kennelijk te grote voorraden op. door Eugene Verstraeten HULST - De Kreatieve Vorming Hulst breidt dit voorjaar het cursupakket verder uit niet twee toneelcursussen voor de jeugd en een schrijfatelier voor volwassenen en 65-plussers. Als smaakmaker voor begin nende schrijvers is gekozen voor korte en praktijkgerichte cur sussen, zodat iedereen een eigen schrijfstijl kan ontwikkelen. Naast de nieuwe cursussen biedt de KV iedereen die in zijn vrije tijd aan de slag wil een reeks introductiecursussen aan. De cux-sussen worden gehouden in Den Dullaert in Hulst. Als voorproefje op de cursus 'Het korte verhaal' geeft auteur Willem van Vliet dinsdag 22 ja nuari een lezing en draagt voor uit eigen werk. Na de pauze is er de expositie Van kroontjespen tot computer te bezichtigen. De voordrachtavond duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De cursus zelf begint dinsdagavond 29 ja nuari en omvat acht lessen. Van woensdag 23 toten metvrij dag 25 januari kunnen belang stellenden kennis maken met ver-schillende cursussen. Woensdag 23 januari is er van 13.30 tot 15.00 uur een intro ductie van de toneelcursus voor zes-tot achtjarigen en van 16.30 tot 18.00 uur voor jongeren tus sen de dei-tien en achttien jaar. Donderdag 24 januari kunnen volwassenen en 65-plussers kennismaken met de cursus te kenen en schilde ren van 13.00 tot 15.00 en van 19.30 tot 21.30 uur. Eveneens van 19.30 tot 21.30 uur is er een introductie keramiek en boetseren, ook voor volwassenen en 65-plus sers. Tenslotte is er vrijdag 25 januari tussen 18.30 en 20.30 uur een introductieles aquax-el- en landschapsschilderen. (Advertentie) ALLE: COATS EN JACKS NU 99 EURO ALLE: BLAZERS EN JASJES NU 55 EURO ALLE: ROKKEN NU 45 EURO CARIANNE mode Markt 10 - 4501 CJ Oostburg Zondags geopend van 14.00-18.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31