PZC Berlusconi blijft een probleem Peso zal het niet redden met de eerste devaluatieronde PZC Oplossing oude moordzaak toevalstreffer Zelfs Zalm verbaasd over de geruisloze introductie van euro Herman heeft een onrustige oude dag $0Z2|$029| 2 Europa is ongerust over eigenbelang Italiaanse premier 8jariuari 1952 dinsdag 8 januari 2002 van onze redactie binnenland We moeten nu niet het idee hebben dat in de toekomst nog tientallen oude misdrijven opgelost gaan worden, zegt woordvoerder Wybe Alkema van het ministerie van Justitie. De Zaanse paskamermoord uit november 1984 zal mogelijk een van de weinige zaken zijn die alsnog tot klaarheid is geko men. Medio 2000 maakte Justitie be kend dat er een lijst met 'cold cases' zou worden opgesteld: onopgeloste misdrijven uit het verleden zouden met de nieuw ste DNA-technieken opnieuw tegen het licht gehouden wor den. Justitie verwachtte toen nog binnen enkele maanden zo'n lijst klaar te hebben. Justitie verwacht nu niet eerder dan in 2004 een lijst met ver moedelijk enige tientallen 'cold cases' te kunnen presenteren. Voor de komende zomer zal wel alvast een korte lijst uitkomen van onopgeloste zeden- en moordzaken uit 1984 en 1985. Met het inventariseren en her openen van de zaken uit die ja ren is enige haast geboden omdat die het dichtst tegen ver jaring aanzitten. Bij het zoeken naar geschikte zaken die een heropening van het onderzoek rechtvaardigen, wordt gekeken naar welk spo- renmateriaal er nog overgeble ven is. Dat sporenmateriaal ligt opgeslagen bij het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in Rijswijk. Daar moeten van elke grote zaak haren, kledingstukken met bloed, huidschilfers, sperma of ander sporenmateriaal be waard worden. In totaal liggen daar nog duizenden sporen op geslagen. Daaruit kan het DNA van een mogelijke verdachte worden vastgesteld. Profiel Ook wordt het dossier erbij ge haald. Daaruit moet blijken of het nog zin heeft de zaak op nieuw te onderzoeken. Als het idee bestaat dat de zaak on danks alle moderne onder zoekstechnieken toch niet rond te krijgen is, heeft het geen zin nader onderzoek te plegen. Een probleem is ook dat van een ver moedelijke dader het DNA-pro- fiel bij Justitie bekend moet zijn. De dader moet dus al eer der een misdrijf hebben ge pleegd. Dat hebben die paar ou de zaken, die inmiddels via een DNA-treffer zijn opgelost, wel duidelijk gemaakt. GPD door Hans Geleijnse De Italiaanse premier Silvio Berlusconi moet aan een ernstig minderwaardigheids complex lijden. Ook voor de Ita lianen zelf vallen de verschijn selen op. Een spotprent in het liberale dagblad La Stampa il lustreert dat. Berlusconi com mandeert met een euro-teken in de opengesperde mond: 'De eu ro, dat ben ik!!!'. In de Europese hoofdsteden wordt daar iets anders over ge dacht. Er is twijfel ontstaan aan de Europese gezindheid van Berlusconi, nadat de premier zich in het weekeinde ontdeed van zijn Europa-gezinde minis tervan Buitenlandse Zaken Re- nato Ruggiero. Volgens Berlusconi was Ruggie ro zijn boekje ver te buiten gegaan door in een dagbladin terview kritiek te leveren op col lega-ministers die even publie kelijk laatdunkend over euro en Europese integratie hadden ge sproken. Uitleg Het gedwongen vertrek van de internationaal gerespecteerde Ruggiero verleidde de Franse minister van Buitenlandse Za ken Fabius zelfs tot de suggestie dat Berlusconi op het niveau van regeringsleiders tekst en uitleg moet geven over het Eu ropese beleid van Italië. „Ik maak me zorgen, want Italië is een van de steunpilaren van Eu ropa", zei Fabius tegen een Frans radiostation. Die zorgen zijn verklaarbaar. Berlusconi heeft, zo deelde hij gisteren mee, het komende half jaar geen minister van buiten landse zaken nodig. Hij knapt dat karweitje zelf wel op, zei hij gisteren in de Corriere della Se ra. Maar helaas voor hem en voor Italië wordt dat in de rest van Europa vooral als een drei ging opgevat. De fratsen van Berlusconi zijn daar berucht. Belediging houdt. Bossi 's Lega Nord haalde bij de verkiezingen slechts 4,5 procent van de stemmen. De partij kreeg niettemin drie mi nisters. Gezien zijn enorme par lementaire meerderheid heeft Berlusconi de zetels van de Lega niet nodig. Misschien gaat het om eigenbelang. Lega-minister van justitie Castelli voert een ware oorlog tegen Milanese rechters om te voorkomen dat een corruptie-proCes tegen Ber lusconi met een veroordeling eindigt. GPD pagina 6: eurostress in Italië Terwijl de andere westerse lei ders hun uiterste best deden een onderscheid te maken in islami tische terroristen en de islam als religie, riep Berlusconi dat de christelijke beschaving superi eur is aan de islamitische. Hij beledigde de Finnen door de kandidatuur van Helsinki als vestigingsplaats voor de nieuwe Europese keuringsdienst van voeding af te wijzen omdat 'ze daar niet eens weten wat prosci- utto (ham) is'. Het is de rest van Europa niet ontgaan dat Berlusconi bleef zwijgen, terwijl ministers als de xenofobe Umberto Bossi - een populist wiens uitlatingen het niveau van koffiebargeleuter nooit ontstijgen - hun scepsis je gens euro en Europa vrijelijk uitten. En het pas op het laatste moment opgeven van verzet te gen het Europese aanhoudings bevel deed in alle Europese hoofdsteden de wenkbrauwen fronsen. Bossi De Italiaanse premier afficheert zich nu als gelovig 'Europeista'. Maar de vraag is dan wel waar om hij Bossi - die eenS dreigde 25.000 demonstranten tegen Europese integratie naar een top van regeringsleiders te stu ren - de hand boven het hoofd DoorCees Manders De 'introductie van de euro' is een gelopen race. De euro is er, vast en zeker.Het nieuwe geld is ingevoerd, het oude afge voerd, zonder dat het volk mort, laat staan de straat op gaat. Het enthousiasme voor de euro is zelfs zo groot dat er bij de on dernemers een groot tekort aan wisselgeld is ontstaan. Maar dit enthousiasme moet meer wor den gezien als nieuwsgierigheid naar het nieuwe geld. En die zal de komende dagen snel minder worden. De invoering van de eu ro is eigenlijk op het saaie af. Er zijn zelfs geen leuke incidenten te melden. Het aantal overval len op banken is veel minder dan normaal, de onderwereld meed angstvallig de reusachtige geld transporten die door Nederland reden. Natuurlijk zijn de rijen voor de kassa's in de winkel een stuk langer en irritatie en ongeduld onder de wachtenden vaak tast baar. Ook de banken, die uit af keer van lijfelijk contact met klanten de balies in het gulden tijdperk al hadden afgeschaft, hebben weer moeten wennen aan al die rijen lichamen. Maar Nederland wacht gedul dig op zijn beurt. Nederland biedt in de winkels euro's gepast aan, als dat even kan, om het wisselgeldtekort te verminde ren. Nederland brengt zijn oude geld liever naar de bank om de supermarkten te ontlasten Kortom, het volk deed en doet weer precies wat het gezag wil. Kitje Vragen aan minister Zalm, mi nister van geldzaken en de poli ticus die voor de invoering van de euro verantwoordelijk is. Be grijpt hij waarom een volk zo geruisloos, zo probleemloos van geld kan veranderen als nu met de euro is gebeurd? Is geld voor de mens dan toch niet zo belang rijk als het lijkt? Zalm: „Aan de ene kant zijn de mensen erg conservatief als het om geld gaat. Kijk maar naar het verleden. Nieuwe biljetten, nieuwe munten, dat vonden de mensen maar niks. Geld moest vertrouwd zijn. Maar aan de an dere kant vinden ze het toch weer leuk met nieuw geld ken nis te maken en er mee om te gaan. Kijk maar naar die massa le run op de euro's van vorige week. En ze zijn nog steeds zeer enthousiast. Hoe het komt dat ze in één keer die knop hebben omgezet, dat weet ik niet. Ik ben geen psycholoog." Maar dit verschijnsel is niet ty pisch Nederlands. In andere landen is de euro misschien technisch minder gaaf inge voerd, maar de volkswil daar stond niet minder positief te genover de euro dan hier. Neutrale onderzoeken uitge voerd door Brussel wijzen onte genzeglijk op een Nederlands kampioenschap euro-invoeren. Zalm heeft daar geen verklaring voor, wel een aanwijzing. „Kijk. wij hadden iets wat andere lan den niet hadden: dat gratis eu- rokitje. Ik denk dat dat een grote rol heeft gespeeld bij het en thousiast maken van de mensen voor de euro. Dat heeft gewoon geholpen om mensen over te genzin - als die er was - heen te helpen." En achteraf gezien zijn 'ze' in het buitenland jaloers op Zalm vanwege die geniale list van het 'gratis' eurokitje. Strip Ambtenaren wijzen op de grote betrokkenheid van Zalm bij het hele 'euro-gebeuren'. Zijn 'bila- teraaltjes' op nationaal en ook internationaal niveau waren frequent en effectief. Een pers conferentie van het 'euro-crisis- 1 centrum' werd onlangs onder broken door een telefoontje van de minister zelf. Hij had verno men dat er bij het publiek on duidelijkheid bestond over de zilverstrip op het biljet van 50 euro. Wilden de ambtenaren hem direct opheldering ver schaffen? Maar het succes van de hele in voering schrijft Zalm toe 'aan 1 het publiek, de winkelonderne mers en hun personeel, de ban- i ken, De Nederlandsche Bank, de ambtenaren van de ministe ries, de politie, de geldtranspor teurs en natuurlijk ook aan de pers" Hij noemt zichzelf niet. „Nee, ik zou alleen maar in beeld zijn 1 gekomen als het fout was ge gaan." GPD door Romain van Damme Herman is geen stier. Her man is een os. Vijf jaar geleden werden Neerlands beroemdste rund gecas treerd. Dat was destijds een levensreddende operatie. Sterilisatie was een strikte voorwaarde waaronder het ministerie van Landbouw bereid was van eerder afge maakte afspraken af te wij ken. Want eigenlijk moest Herman dood. Herman kreeg gratie van de toenmalige landbouwminis ter Jozias van Aartsen. Hij brengt zijn dagen door in het Utrechtse Polsbroek. Op 16 december 1990 werd Herman geboren. Als eerste genetisch gemanipuleerde stier in de wereld. Hij werd door het in Leiden gevestigd biotechbedrijf Pharming 'op bestelling gemaakt'. Hij kreeg een menselijk gen dat er voor zou zorgen dat zijn vrouwelijke nakomelingen het menselijk ontstekings- remmend eiwit lactoferrine zouden produceren. Phar ming wilde daarmee medicij nen maken. Het experiment is faliekant mislukt en eenzame Herman heeft daarom al jaren geen familie meer. „Ik geloof dat hij tussen de vijftig en zestig nakomelingen had", zegt Pharming-woordvoerder F. de Loos. „Die zijn allemaal dood. Dat was destijds afge sproken met het ministerie. Behalve Hei-man dan, bij de gratie van Van Aartsen. Maaike Wermer van de Die renbescherming ziet de we reldberoemde Herman nu voor het eerst. Dat is merk waardig want de Dierenbe scherming vecht al jaren voor het leven van Herman. „Grappig ja. Ik ken hem al leen van televisie. We waren tegen het experiment, maar we hebben die strijd tegen de politiek en de rechterlij ke macht verloren. Nu vech ten we inderdaad voor zijn leven." Geld Elf jaar oud is Herman nu. Een kolos van een kilootje of duizend.„Normaal wordt een stier zes, zeven jaar. Om dat hij een paar jaartjes ou der is, is Herman wat uitge dijd", nuanceert De Loos. Bij Pharming hadden ze zich voorgenomen Herman tot aan zijn dood een goede ver zorging te geven. Maar zoiets kost geld. Honderdduizend gulden per jaar en bij Phar ming hebben ze nu wel iets anders aan het hoofd.De Loos: „We zitten in surséance van betaling en hebben zo onze prioriteiten. Helaas is de verzorging van Herman momenteel te duur voor ons." Pogingen om het dier in een stal van het natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden te stationeren, zijn inmiddels definitief gestrand. Wermer van de Dierenbescherming: „Te gek voor woorden. Her man zou daar als een levend museumstuk in een raritei tenkabinet worden gestald. Dieron waardig." Daarom ook kregen diverse pretpar ken waaronder Het Land van Ooit en Kalkar in Duitsland nul op het rekest. Maar wat dan? Aan Herman hangt namelijk een groot aantal vergunningen. De Loos: „Hij mag bijvoorbeeld niet buiten, maar moet in een dubbel omheinde stal staan. Zo zijn er nog wel meer regels. De bedoeling is duide lijk: een transgeen dier mag zich niet zomaar kunnen mengen tussen 'gewone die ren'." Oplossing Nou kan Herman in die grote boze wereld niet veel kwaad meer. Wermer: „Maar je moet zo'n dier natuurlijk wel een onbezorgde oude dag geven. Wij vinden dat landbouwmi nister Brinkhorst voor een oplossing moet zorgen. Ten slotte vond het landbouwmi- nisterie het goed dat Herman verwekt werd." Vermoedelijk leeft Herman nog een jaar of vijf, denkt De Loos. „Wij verzamelen alle reacties en hopen dat er aan het eind van de maand vol doende geld is om Herman de komende jaren ergens een goed onderdak te kunnen bieden." Wermer van de Dierenbe scherming heeft al wat op het oog. „Zet hem ergens in een bejaardenstal voor runde ren. Jazeker, die hebben we in Nederland. Ver van alle drukte, want het beest heeft al genoeg over zich heen ge had. Hij heeft recht op een rustige oude dag. Herman mag niet het kind van de re kening worden." GPD De financieel-economische cri sis, veroorzaakt door binnen landse problemen, treft Argenti nië hard. De nationale munt, de peso, moet worden afgewaar deerd, gedevalueerd. Maar wat betekent dat precies? door Maurice Wilbrink Met het devalueren van de peso moet de Argentijnse centrale bank een nieuwe wis selkoers van de nationale munt garanderen tegenover de dollar. De peso wordt 29 procent goed koper, en is niet langer een dol lar waard. Er is nu 1,4 peso no dig voor een dollar. De financiële markten geloven niet dat deze waardeverminde ring voldoende is. Ze denken dat de economische wanorde in Ar gentinië een nog zwakkere munt verdient en speculeren op een verdere val. De Argentijnen zei f zullen dat proces een handj e helpen door hun bezit naar het buitenland te brengen. Dat le vert een kapitaalvlucht op die de pesokoers verder onder druk zet. De centrale bank moet dan haar valutareserves aanspreken om de peso te ondersteunen: dollars verkopen en pesos aankopen. Maar de geschiedenis leert dat centrale banken dit nooit lang volhouden, omdat ze te snel door hun reserves heen raken. Uiteindelijk leidt dit bijna on vermijdelijk tot het gedwongen loslaten van de kunstmatige wisselkoers. Na een nieuwe koersval zal de peso uiteindelijk vrij tegenover de dollar gaan zweven. Wat zijn de gevolgen van een goedkopere peso? De buiten landse (dollar-)schulden stijgen in waarde. Het land moet nog meer moeite doen om ze af te be talen, wat het reeds ontstane schuldprobleem nog groter maakt. Daarnaast stijgt de in flatie, wat extra pijnlijk is om dat het land via de peso-dollar koppeling juist met succes de hyperinflatie van de jaren '80 had bestreden. Winkeliers en bedrijven verho gen nu al de prijzen in de ver wachting dat de inflatie toe neemt. Die geldontwaarding wordt ook gevoed doordat ge- importeerde goederen per direct 29 procent duurder worden om dat de waarde van de peso met dat percentage afneemt. Met de keuze voor een devaluatie neemt men een weer stijgende 11' 9* mantecosa'LtÖim °Ji|9:Ar9entina 'vida K §J*k9 U°r£|:ArSentina 4»; inflatie op de koop toe. Voor consumenten is dat schadelijk, want inflatie zorgt voor minder koopkracht. Een goedkopere peso stimuleert echter de export van de Argen tijnse industrie, die in een klap een stuk concurrerender is ge worden. De Argentijnse rege ring hoopt dat dit de zwaar ge troffen economie een positieve prikkel geeft, waardoor ook de belastinginkomsten voor de staat weer toenemen en buiten landse valuta naar het land stromen die de pesokoers zullen ondersteunen. Prikkel In feite proberen regering en centrale bank via monetair be leid weer het initiatief te nemen in het bestrijden van de crisis. Onder normale omstandighe den hanteert men daarvoor het rente-instrument: een centrale bank verlaagt de rente om de economie te stimuleren. Maar die prikkel werkt in Argentinië allang niet meer. Met dit nieuwe besluit wordt ook duidelijker bij wie de rekeningen worden neergelegd. Om te beginnen worden de Argentijnse com merciële banken getroffen. Ze worden verplicht om de dollar schulden van particuliere klan ten tot 100000 dollar een op een om te zetten naar de peso. Bij het afbetalen van die schulden (in de dan in waarde gedaalde peso) ki-ijgen de banken dus veel min der terug dan ze uitleenden. Wel wil de regering met een speciale belasting op de olie-export de bankensector ondersteunen. Mensen die zich tegen de crisis probeerden te wapenen met spaartegoeden in pesos op Ar gentijnse rekeningen, zullen dat uitgehold zien door inflatie. Ook buitenlandse ondernemin gen, waaronder banken, zien hun investeringen in Argentinië deels in rook opgaan. Zo heeft de Argentijnse regering bij wet bepaald dat de tarieven voor telefoon, gas, water en Tafelzilver Een arts uit Den Haag is op een merkwaardige manier van zjjn tafelzilver beroofd. Drie pati ënten, die elkaar niet kenden, keken tijdens het wachten in het dressoir met het zilver. Het drietal besloot daarop de buit te verdelen. De daders werden achterhaald aan de hand van de patiëntenlijst. Vuurtoren De vuurtoren van Westen- schouwen heeft zich in 1951 mogen verheugen over een groeiende stroom belangstel lenden. Kwamen er in 1950 nog 2737 bezoekers naar het baken, afgelopen jaar steeg dat aantal tot 3300. Kip Een motorrijder uit Kamper land is zaterdagochtend op een aparte manier ten val ge komen. Hij verloor de macht over het stuur toen plotseling een kip in zijn voorwiel terecht kwam. De bestuurder brak een pink bij zijn val, over het lot van de kip is niets bekend. Berenjacht De Duitse regeringsgebouwen in Bonn kregen gisteren be zoek van een ongenode gast. Een beer had zich toegang ver schaft tot de tuin, die aan één van de drukste straten van Duitsland ligt. Een schild wacht hield het hoofd koel en schoot het dier dood. De Argentijnen zullen vooral aan de prijzen merken dat de peso is gedevalueerd. foto Fabian Gredillas/EPA licht niet omhoog mogen, om burgers enigszins te bescher men. Miljarden De banken die de Argentijnse schuldenberg van 150 miljard dollar hebben helpen financie ren, zullen ook moeten bloeden. Die schulden zullen moeten worden geherstructureerd, dat wil zeggen: voor Argentinië goedkoper worden gemaakt. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) tenslotte zal op nieuw miljarden moeten lenen aan Argentinië om een natio naal bankroet te voorkomen. Die IMF-leningen worden bij elkaar gebracht door de centra le banken van de rijke landen, en komen dus uiteindelijk van de westerse belastingbetaler. Die hoeft daar echter niet on rustig van te worden. IMF-le ningen worden altijd terugbe taald, leert de internationale financiële praktijk. GPD pagina 6: crisis kost IIVJG veel geld Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HulSt Tel, (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverl| Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratle en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener o! door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze intormatie geen pri|s stelt dan kunl u dit schriftelijk melden bij PZC. aldelmg lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band ol de verwijzing op te volgen- Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7,-) per maand 19.25 per kwartaal 52.-- per jaar. 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag. 7,- zaterdag. 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentièorderafdeling. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2