Asselbergs spreekt voor zijn beurt Scepsis over welzijnskoepel PZC PZC De Kirreweie moet nieuw schooljaar in met stankoverlast SGP: deel van winst grondbedrijf naar goedkope woningen 11 Burgemeester benaderde bestuursleden Goemanszorg over overname Aeolus Optreden van Lou Leeuw in The Sixties Raadsels rondom mishandeling Auto in sloot en drugs kwijt Accu's verdwenen Diefstal uit keet 's-Gravenpolder Botsing na voorrangsfout Auto botst op busje met panne Dorpsraad Oosterland Bijeenkomst Groei&Bloei Prijsklaverjas in Onderdak agenda dinsdag 8 januari 2002 door Famke van Loon DREISCHOR - Burgemeester J. Asselbergs is als voorzitter van Goemanszorg Beheer te vroeg geweest de andere be stuursleden te polsen over over name van de molen van Dreischor, De Aeolus. Volgens wethouder C. Veerhoek is de eerste zorg van de gemeente, die eigenaar is van de Aeolus, dat de restauratie van de molen binnen afzienbare tijd wordt afgerond. Daarna komt pas het toekom stig beheer ter sprake. Met het einde van het restaura tiewerk in zicht heeft Assel- bei'gs uit hoofde van zijn functie als voorzitter van Goemanszorg Beheer vorig voorjaar een bal letje opgegooid bij de andere be stuursleden om de molen van Dreischor bij deze organisatie onder te brengen. Samen met een aan te stellen molenaar zou de Aeolus op die manier openge steld kunnen worden voor het publiek. Noch verantwoorde lijk wethouder Veerhoek (mo numentenbeleid) noch de ande re collegeleden waren op dat THOLEN - Lou Leeuw is zon dagmiddag de speciale gast op de maandelijkse blues/rock sessie in café The Sixties in Tho- len. Leeuw heeft zijn sporen ver diend in bands van Herman Brood en Nina Hagen. Ook werkte hij met de Red White Bluesband van Harry Muskee, de aanvoerder van de legendari sche Cuby The Blizzards. Leeuw bespeelt gitaar en basgi taar en is een zeer verdienstelijk zanger. Muzikanten hebben tij dens de sessie de kans om zelf op het podium te klimmen en hun kunsten te vertonen. De leiding van de muzikale bijeenkomst is in handen van Jos Rijnkels, slagwerker van de Thoolse for matie Stikkie Djoo. De sessie begint om 16.00 uur. moment op de hoogte van dit idee. Volgens Asselbergs had het ge sprek binnen het bestuur van Goemanszorg Beheer niet veel om het lijf. „Er is toen geopperd dat het een aardige verbinding zou kunnen zijn; meer niet", stelt hij nu. Asselbergs bena drukt dat hij dit gesprek 'met een andere pet op' heeft gevoerd en niet als burgemeester. Zo doende is de zaak niet kortge sloten met de wethouders. Veel verder dan deze voorzichtige, informele polsing is het tot nu toe ook niet gekomen; het on derwerp is sindsdien in het Goe- mans-bestuur niet meer ter sprake geweest. Met dit polsen is Asselbergs té vroeg geweest. De voltooiing van de restauratie laat nog al tijd op zich wachten. Volgens Veerhoek is de gemeente daar om op dit moment 'nog niet be zig' met het toekomstig beheer van de molen, laat staan dat Goemans Beheer hiervoor in beeld is. „Ik heb daar nog geen gedachten over. Eerst moet het restauratiewerk klaar zijn. Maar dat gaat niet snel genoeg" aldus de wethouder. Restauratie Omdat de eerste zorg de afbouw van de molen is, zal de gemeente volgens Veerhoek deze week nog polshoogte nemen over de stand van zaken van en de voortgang in de werkzaamheden. De Aeo lus ondergaat sinds 1998 een grootscheepse restauratie. Zo wel de gemeente - eigenaar van de molen - als Molenmakerij Hoefkens uit Middelburg zijn er lange tijd vanuit gegaan dat de uit 1729 stammende molen rond de zomer van 2001 in zijn volle glorie hersteld zou zijn. Maar op dit moment is het werk nog altijd niet afgerond; zo wacht de molen nog altijd op zijn wie ken. Dat de restauratie van de Aeo lus meer tijd vergt dan voorzien wordt volgens molenmaker J. Hoefkens veroorzaakt door tal van extra gebreken, die in de loop van het project aan het licht zijn gekomen. Bij het her stel zijn meerdere onderdelen als de kap, de as en het binnen werk bijna helemaal ver nieuwd. „Strak staat er prak tisch een nieuwe molen", aldus de molenmaker. Hoefkens streeft ernaar dat de Aeolus in april volledig hersteld is. De wieken van de Aeolus liggen nog steeds op de grond. foto Pieter Honhoff RENESSE - Een 17-jarige Schouwen-Duivelander is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig mishandeld in een kroeg in Renesse. De jonge stapper heeft door de klappen ver schillende verwondingen aan zijn gezicht opgelopen. Met kneuzingen en zwellingen is hij ter observatie opgenomen in het ziekenhuis. Wie de klappen hebben uitgedeeld, waarom de 17-jarige te grazen is genomen en op welk tijdstip dat pre cies is gebeurd, is nog niet bekend. De politie probeert via on derzoek en het horen van getuigen te achterhalen wat zich die nacht in de kroeg heeft afgespeeld. HOEK - Een 22-jarige vrouw uit het Belgische Pittem heeft gisteravond haar softdrugs moeten inleveren, nadat ze met haar auto in een sloot langs de Hoekseweg in Hoek was gere den. De politie schoot na het ongeval te hulp, en trof bij con trole in de auto drie zakjes met in totaal 13 gram wiet en twee joints aan. De vrouw en haar 28-jarige passagier waren door onbekende oorzaak rond kwart over zeven in de sloot beland. De agenten maakten proces-verbaal op. De Belgische deed afstand van de softdrugs. Geen van beide inzittenden raakte gewond bij het ongeval; wel werd de auto vernield. KAPELLE - Van een vrachtwagen in de Stationsstraat in Ka- pelle zijn in de nacht van zondag op maandag twee accu's ge stolen. De accu's, die een waarde vertegenwoordigen van enkele honderden euro's, werden losgeschroefd en gedemon teerd. 's-GRAVENPOLDER - Bij een inbraak in een keet aan de Oos- terzwakedijk in 's-Gravenpolder hebben onbekenden een computer, twee elektrische kachels, twee bureaustoelen en tientallen paren werkhandschoenen gestolen. De inbraak werd gisterochtend ontdekt en moet afgelopen weekeinde zijn gepleegd. DRAAIBRUG - Op de kruising Draaibrug/N58 in Draaibrug vond gistermiddag rond vier uur een aanrijding plaats. Het ongeval ontstond toen een 22-jarige automobilist uit Kaarst (D), die over de N58 reed en uit de richting van Oostburg kwam, op de kruising linksaf wilde slaan richting Aarden burg. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een 43-jarige bestuurder uit Sluis-Aardenburg, waarop de twee voertuigen botsten. Ook de 31-jarige bestuurder van een vrachtauto plus aanhan ger, die achter de man uit Sluis-Aardenburg reed, kon niet tij dig stoppen en botste op zijn voorganger. De personenauto van de 43-jarige man werd geheel vernield, de andere twee voertuigen liepen schade op. AXEL - Rond zes uur gistermiddag vond er een botsing plaats tussen een auto en een bestelbus op het Spui in Axel. Een 27- jarige automobilist uit Axel had pech gekregen met zijn be stelauto en was samen met een passagier bezig het voertuig over het Spui, in de richting van Terneuzen, te duwen. Toen hij het onverlichte voertuig keerde op het donkere Spui, liet hij een 31-jarige Axelse automobiliste niet voorgaan. Zij zag het busje te laat. Bij de aanrijding raakten beide voertuigen be schadigd. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het stinkt in de lokalen van CNS Onder de Wieken en in de ge meenschapsruimte van OBS De Kirreweie in Burgh-Haamste- de. Leerlingen en onderwijzers zullen er even aan moeten wen nen, want het duurt wellicht nog wel een poosje voordat de geur van rook en roet uit het ge combineerde schoolgebouw is verdwenen. Daarvoor is min stens een tweede schoonmaak beurt nodig. De brand die op oudejaarsdag vorige week maandag ontstond, heeft de scholen veel overlast bezorgd. Door toedoen van drie jongens van 15, 16 en 17 jaar kwam het brandend ontste kingsgedeelte van een krachtige vuurpijl in het stookhok naast de ingang van het gebouw te recht. Er staan in die ruimte vijf hoogrendementsketels. De post Haamstede van de vrijwillige brandweer wist het vuur snel te blussen. Toen was echter al een REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl groot deel van de elektrische be drading zwaar beschadigd. Ook de vijf cv-ketels raakten buiten werking. Verder liepen beide schoolgebouwen aanzienlijke roet- en rookschade op. Volgens locatiemanager S. Kar stens van de CNS Onder Wieken was het kort dag om de lessen gisteren weer normaal van start te kunnen laten gaan. Hij is ech ter vol lof over de doortastende wijze waarop de gemeente en het direct ingeschakelde schoonmaakbedrijf de zaken heeffaangepakt. Volgens hem is direct na nieuwjaarsdag gestart met het schoonmaken van het interieur. „Alle tafels, stoelen, boeken, schriften, papieren, al les is er in die paar dagen tijd uit- en weer ingegaan", zegt Karstens. De leerkrachten moesten op de laatste dagen van hun kerstva kantie plotseling flink voortma ken om alle schoongemaakte spullen weer op hun juiste plek in de lokalen te zetten. Het plafond boven het halletje van de entree was zo zwart ge blakerd dat het verwijderd moest worden. Het nieuwe pla fond moet nog worden aange bracht. Van de vijf kapotte cv- ketels konden er drie weer tijdig worden hersteld. Ze worden binnenkort, evenals de twee ge heel defecte ketels, wel door nieuwe vervangen. Verder moet het schoolgebouw zelf voor de tweede keer worden schoongemaakt om de roet- stank weg te krijgen. Vervolgens zal alles een schilderbeurt moe ten krijgen. Karstens verwacht dat de totale schade zal oplopen tot ongeveer 100.000 euro. De jeugdige da ders van de brand moeten bin nen enkele maanden voor de rechter verschijnen. OOSTERLAND - De dorpsraad van Oosterland houdt woens dag 16 januari haar eerste open bare vergadering sinds de op richting eind vorig jaar. Op de agenda staan onder meer een sa menvatting van de geplande ac tiviteiten in het dorp. Ook komt wijkagent W. Folmer uitleg ge ven over specifieke politieza ken. De bijeenkomst in dorps huis Oosterhof begint om 20.00 Kindertheater is één van de activiteiten in 't Diekhuus in Middelharnis. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow Niet iedereen staat te jui chen bij het besluit van de gemeenteraad van Middelhar nis tot vorming van een Brede Welzijnsinstelling (BWI). Bij de twee betrokken organisa ties, de Stichting Bejaarden- werk Middelharnis en de Stichting Serviceburo Mid delharnis, bijvoorbeeld blij ken de meningen behoorlijk verdeeld over de voor- en na delen van zo'n 'welzijnskoe pel'. Volgens Jan Tromper van de Stichting Serviceburo Mid delharnis draait het in de praktijk om activiteiten waar inwoners in verschillende leeftijdsgroepen zeer nauw bij betrokken zijn. Welzijn is een breed en voor velen wat vaag begrip, maar in feite gaat het om heel concrete zaken. De gymclub voor vrouwen, het activiteitencentrum 'Ophelia' voor mensen met een functie beperking, de bijeenkomsten onder de titel 'Koffiedik' voor ex-psychiatrische patiënten, muzieklessen, een peuter speelzaal, kindertheater. Het is slechts een greep uit het ge varieerde programma dat in cultureel centrum 't Diekuus onderdak heeft. Daarnaast biedt de Stichting Serviceburo Middelharnis verenigingen en organisaties de mogelijkheid tot inkoop van administratie ve ondersteuning. Tromper heeft goede hoop dat met de vorming van een welzijnskoe pel zowel het draagvlak als de professionele kwaliteit van zijn stichting verbreed kan worden. „Wellicht kunnen de activiteiten naar meerdere dorpskernen worden uitge breid", zegt Tromper. Volgens hem is het daarbij wel van groot belang dat er geen log apparaat ontstaat, maar dat er voor elke activiteit maat werk wordt geleverd. Het be houdt van eigen identiteit waarborgt in zijn optiek ook de betrokkenheid van de vrij willigers. Eigen identiteit Directeur G. van Middelkoop van de Stichting Bejaarden- werk Middelharnis is er nog niet zo gerust op dat die eigen identiteit kan worden behou den. Het lokaal ouderenwerk is gehuisvest aan de Doetin- chemsestraat. Er worden re creatieve bijeenkomsten voor senioren gehouden, maar ook thema-middagen en er wordt vergaderd door groeperingen die zich met ouderenwerk be zighouden. Het pand is aan vervanging toe. Nieuwbouw vormt een onderdeel van de uitvoering van de Brede Wel zijnsinstelling. Het plan is een nieuw pand te laten verrijzen op de huidige locatie. Op de benedenverdieping wordt het lokaal ouderenwerk gehuis vest en op de bovenverdieping kan de peuterspeelzaal een ri ante plek krijgen. Verder dient het nieuwe pand als wijkcen trum dienst te gaan doen. Van Middelkoop kan zich wel vin den in die plannen. Hij vindt het echter niet nodig daar een welzij nskoepel voor op te rich ten. Dat geldt ook voor uit breiding van professionele ondersteuning voor de admi nistratie. „Daar roepen we al jaren om en dat had ook zon der de vorming van een BWI wel geregeld kunnen worden. Hij krijgt de indruk dat nieuw bouw en personeelsuitbrei ding zijn organisatie nu als vette worst wordt voorge houden om het bestuur maar te laten instemmen met die welzijnskoepel- Echt over tuigd van het nut is Van Mid delkoop vooralsnog echter niet. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Schouwse SGP-fractie wil graag een deel van de winst, die door het ge meentelijk ontwikkelingsbe drijf is geboekt, gebruiken voor de bouw van goedkope koop- of huurwoningen. Fractievoorzit ter G. Houtekamer heeft wet houder G. van de Velde - de Wilde gevraagd hierover na te denken. De wethouder denkt vooralsnog de winst nodig te hebben voor het ontwikkelings bedrijf zelf. Namens de gemeente neemt het ontwikkelingsbedrijf de aan- en verkoop van bouwgronden voor nieuwe woonwijken en bedrij venterreinen voor zijn rekening. Dat de gemeente zodoende zelf actief is op de lokale grond markt, legt Schouwen-Duive- land geen windeieren, zo blijkt uit de Nota Bouwgrondexploi tatie 2001. Het afgelopen jaar zijn vijf projecten afgerond met een totale winst van 574.485 eu ro. Projecten Volgens de laatste berekeningen zullen de plannen, die het ont wikkelingsbedrijf nu nog onder handen heeft, nog eens ruim drie milj oen euro opleverenD e- ze winst wordt weggezet in de reserve bouwgrondexploitatie, waarmee het ontwikkelingsbe drijf nieuwe projecten op touw kan zetten. Dit potje mag vol gens de afspraken met de ge meenteraad maximaal 3,2 mil joen euro bevatten. Alles wat er meer in komt verdwijnt in de al gemene reseiwe van de gemeen te. Zonder aan deze afspraken te tomen, wil de SGP-fractie de mogelijkheid onderzoeken om een deel van de winst op een an dere manier te gebruiken. Tij dens de commissievergadexing Openbare Werken en Milieu op- perde Houtekamer gisteravond een deel van het geld in een (nieuw) reservepotje te stop pen waarmee 'goedkopere wo ningen in de koop- of huursec tor' gebouwd kunnen worden. De fractievoorzitter vroeg de wethouder dit idee mee te nemen in de visie van de ge meente. De andere fracties waren voor zichtig positief over het SGP- voorstel. Zowel GroenLinks als de PvdA vonden het een 'sympa thiek' voorstel, dat 'het waard is gedachten aan te wijden', zo stelde E. Overbosch-de Reijger (PvdA). J. van de Berge van de RPF kantte zich snel tegen het plan, dat hij 'zeer gevaarlijk' noemde. „Goedkope huur- en koopwo ningen; voor wie? Ik zou dat geld liever in algemene zaken als rio lering of wegen stoppen die ten goede komen aan de hele bevol king." Wethouder Van de Velde waar schuwde de commissieleden zich niet te vroeg rijk te rekenen „Er wordt gesproken over een te verwachten winst. Als alles loopt volgens planning dan zou er op termijn ruim drie miljoen euro aan inkomsten te vernach ten zijn." De wethouder wil pas een discussie over de uitgave voeren op het moment dat die winst echt geboekt is. Voorals nog heeft het ontwikkelingsbe drijf de huidige winst volgens Van de Velde nodig 'als buffer voor de aan- en verkoop van on- foerend goed'. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Groei Bloei houdt donderdag 17 januari in het MFC in Zierik- zee een nieuwjaarsbijeenkomst. Op het programma staat onder meer een lezing door M. Pluy- makers uit Kapelle over de tuin- filosofie van Vita Sackville- West. Deze Engelse schrijfster maakte furore met de tuinen van het landgoed Sissinghui'st in het graafschap Kent. De avond begint om half acht. ZIERIKZEE - In Sportcentrum Onderdak in Zierikzee wordt op zondag 13 januari een prijs-kla- verjas wedstrijd gehouden. Het kaarten begint om 13.00 uur. STREEKACTIVITEITEN: BURGH-HAAMSTEDE - De Schutse. 14.00 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst NV- VH met presentatie over Grand Marnier, ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Maatschappelijke Aangele genheden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25