PZC Herstel riool Calandweg begint Redders beginnen inzamelingsactie voor nieuwe boot Camera ziet vuur en mens door muren Vliegtuigje stelen in Zeeland blijkt een fluitje van een cent Doek is voor Mondragon echt gevallen Inhaalmanoeuvre wordt man fataal VANNACHT Gemeente grijpt karwei aan om tegelijk kruising op te lappen Agenten grijpen inbreker na achtervolging EXTRA KORTING Postbalie supermarkt Oostburg weer open na na aanpassing op euro Vrouw bedreigt buurvrouw zeeuwse almanak Pak NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 8 januari 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De firma M. Oo- men uit Sprundel is gisteren be gonnen met het herstel van de riolering onder een gedeelte van de Calandweg vanaf de Scheepstimmerdijk tot aan de Caustraat in Zierikzee. Het werk neemt circa drie weken in beslag. De kosten van het kar wei bedragen circa 75.000 euro. De gemeente heeft besloten in deze periode tevens de druk be reden kruising van Grachtweg, Schuurbeque Boeyestraat en Jannewekken te herbestraten. „Nu de Calandweg is afgeslo ten, moeten de bussen van Con- nexxion toch omrijden via de N59 en missen we op deze krui- sing dus een groot deel van het zwaar verkeer. Normaal passe ren hier meer dan honderd bus sen per dag", geeft civieltech nisch medewerker J. Scheele als verklaring voor die keuze. Vol gens hem vertoont het wegdek van de betreffende kruising nogal wat verzakkingen en is het hoog tijd dat hier wordt her- bestraat. De firma Moerland uit Sint Annaland gaat dit werk uitvoeren. Scheele erkent dat het voor de bewoners van Malta de komen de weken wat gepuzzel wordt om hun woonwijk te bereiken als ook deze kruising vanaf maandag 14 januari gedeelte lijk wordt afgesloten. „Dat zal even voor lief genomen moeten worden. Dit leek ons in elk geval door Rolf Bosboom GOES - De Goese brandweer beschikt sinds kort over een warmtebeeldcamera. Daarmee kunnen bij een brand vuurhaar den en slachtoffers snel worden gelokaliseerd. Het Goese korps is, na de stads gewestelijke brandweer Vlis- singen-Middelburg, het tweede in Zeeland dat over de moderne techniek beschikt. Een van de directe aanleidingen om op korte termijn tot de aan schaf van een dergelijke camera over te gaan, was het incident dat vorig jaar april plaatsvond bij wasserij Lips Zeetex. Door een onbedoelde menging van chemicaliën dreigde daar een explosie, wat tot groot alarm leidde. Met een eigen warmtebeeldca mera had de brandweer sneller een beter beeld van de risico's kunnen hebben. „Toen is heel duidelijk aangetoond dat het nut heeft"zegt Evan Dijk, offi cier preparatie en arbozorg bij de Goese brandweer. Ook bij eerdere grote branden werd zo'n camera node gemist. Het grote voordeel ervan is dat het apparaat, dwars door muren en dichte rook heen, precies aangeeft waar zich warmte bronnen bevinden. Dat kan een mens zijn, die ook warmte af geeft, of vuur. „We kunnen dus bijvoorbeeld meteen goed zien waar de vlam men zitten en waar we dus het veiligst naar binnen kunnen", aldus Van Dijk. Nacontrole Volgens de brandweerofficier kan de camera niet alleen van pas komen bij grote incidenten. .Het kan best zijn dat een kleine brand volledig geblust lijkt, maar dat het in de spouw of het dakbeschot nog brandt. Bij een gewone nacontrole kun je dat niet zien, maar met zo'n camera wel." Het apparaat heeft de gemeente Goes zo'n 18.000 euro gekost. De komende periode oefent het korps veelvuldig met de camei'a, zodat alle medewerkers ermee kunnen omgaan. de beste oplossing", zegt Scheele. Hij wijst erop dat de Caustraat, de De Huybert- straat, de Scheepstimmerdijk en de Zille wel toegankelijk blij ven. Overigens blijft de ver plichte rijrichting op de Scheepstimmerdijk normaal van kracht. De politie contro leert in deze periode wat vaker, nadat is gebleken dat daar nu in toenemende mate in twee rich tingen wordt gereden. Bewo ners uit de Caustraat in het ge deelte richting Zille klagen over de wijze waarop het verkeer de laatste weken door deze straat raast. Om aan hun wensen tege moet te komen, wordt een tijde lijke verkeersremmer in de vorm van een bloembak in de Caustraat geplaatst. Wang De schade aan de riolering on der het gedeelte van de Caland weg is gebleken tijdens een ca mera-inspectie. Er ontbreken hele stukken van de zogeheten wang van de betonnen riool buis. Scheele vermoedt dat die oude buizen, daterend uit 1948, zijn aangetast door gassen, ont staan door wervelingen in het afvalwater. Die wervelingen worden veroorzaakt door de kracht waarmee,het water via een persleiding het riool in wordt gestuwd. De aangetaste oude rioolbuizen liggen op een aanzienlijke diep te van circa vijf meter. „Dieoude buizen blijven gewoon liggen en worden straks volgespoten met schuim. Daarvoor in de plaats wordt er wat minder diep een nieuwe rioolslang van pvc aan gelegd. Die kan aan beide kan ten bij de Scheepstimmerdijk en bij de Caustraat op de bestaan de rioolputten worden aange sloten", aldus de toelichting van Scheele. Hij heeft goede hoop dat het werk binnen de gestelde termijn van drie weken gereed Het bedrijf M. Oomen uit Sprundel is gisteren begonnen met het herstel van de riolering onder een gedeelte van de Ca landweg. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland gaat de komende acht maanden met verschillende acties geld in zamelen om haar negen jaar ou de reddingsboot te vervangen. Het doel is 30.000 euro bij elkaar te krijgen zodat vóór het seizoen van 2003 de nieuwe reddings boot in de vaart kan worden ge nomen. De huidige reddingsboot van de brigade, die vanuit Ouwerkerk uitrukt, is volgend jaar tien jaar in de vaart. Volgens het bestuur van de vereniging is het vaar tuig aan vervanging toe om de 'professionele inzet van de red dingsbrigade te kunnen waar borgen'. Met het oog op de toe komst wil de vereniging het materiaal niet alleen vernieu wen, maar tevens een boot ko pen die wat betreft de uitrusting meer mogelijkheden biedt. De taken van de (vrijwillige) reddingsbrigade gaan verder dan alleen hulp bieden aan zwemmers en watersporters die in de problemen raken. Op de snelle boot van de vereniging wordt steeds vaker een beroep gedaan voor de bewaking van evenementen op of rond het wa ter, zoals de jaarlijkse aankomst van Sinterklaas in Zierikzee en de Havendagen. De reddings brigade denkt tevens haar werkzaamheden uit te breiden door in samenwerking met de brandweer en de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) een alarm team op te zetten, dat zomer en winter 24-uur per dag inzetbaar is. Contributie Om deze uitbreidingsplannen mogelijk te maken heeft de 'werkgroep nieuwe reddings boot' een krachtiger en geavan ceerde vijf meter lange rubber boot met polyester kiel uitgekozen. Inclusief alle navi- gatie-apparatuur en accessoi res kost deze boot een kleine 30.000 euro, bijna twee keer zo veel als de aanschaf van het hui dige vaartuig tien jaar geleden. Vanuit de contributie van de le den zijn deze kosten amper op te brengen; zeker wanneer de trai ning van de reddingsbrigade ge woon door moet gaan. De reddingsbrigade is daarom een grootschalige campagne be gonnen met als doel gelei in te zamelen om de nieuwe boot te bekostigen. Naast inzamelac- ties tijdens de open redding postdag en de Havendag in Zie rikzee wordt de hulp van Schouwse ondernemers en or ganisaties ingeroepen. De jeugdleden proberen verder met een sponsorzwemtocht zoveel mogelijk geld bij elkaar te zwemmen voor het nieuwe vaartuig. In september maakt het bestuur de balans van dit ac tiejaar op om de reddingsboot tijdig te kunnen bestellen. GOES - De politie heeft gister avond na een achtervolging een 24-jarige man uit de gemeente Zundert aangehouden in ver band met een inbraak in een be drijf aan de Livingstoneweg in Goes. Tijdens de achtervolging schoot de politie twee keer ge richt op de autobanden van de verdachte. Rond half acht kwam een melding binnen dat het in braakalarm van het bedrijf was Toen de agenten arriveerden za gen ze een auto met hoge snel heid wegrijden. Hierop volgde een achtervolging. Bij het ter rein van de kolencentrale in Borssele verliet de verdachte zijn auto en klom over het hek. Na enig zoeken vonden de agen ten hem in een berg kolengruis. Uit het bedrijf is naar schatting voor enkele tienduizenden eu ro's aan computerapparatuur en kantoorartikelen weggeno men. De auto van de man wordt nog onderzocht. door Ron Maqnée ARNEMUIDEN - Terroristen die een sportvliegtuigje willen stelen, hebben in Zeeland een makkie. Op de luchthaven Mid den Zeeland staan de machines klaar voor vertrek en er is nau welijks beveiliging rondom de desolate landingsstrip. Vliegveld Midden Zeeland ligt er op maandagmiddag verlaten bij. Witte zwanen struinen de omgeving af naar iets eetbaars. Een eenzaam vliegtuig van het type Cessna staat bij het restau rant van de luchthaven. Even verderop test een Piper Chief tain, een middelgrote zakenjet, brullend zijn motoren. Maar verder gebeurt er niets rondom de afgelegen, onverharde lan dingsstrip van Vliegveld Mid den Zeeland. Op de luchthaven zetelt Vlieg werk Holland, een bedrijf waar geïnteresseerden hun vliegbe- vret kunnen halen. De vloot van het bedrijf telt zeven toestellen van het type Cessna 172: exact hetzelfde sportvliegtuigje waarmee een tiener onlangs in het Amerikaanse Tampa een flatgebouw ramde. Het bleek om een aanslag te gaan. De schade was relatief gering, het aantal slachtoffers bleef be perkt tot één: de jongen die het vliegtuigje bestuurde. Eenvoudig De aanpak van de Amerikaanse teenager viel op door zijn een voud: een sportvliegtuigje ka pen om daar vervolgens een aanslag mee te plegen. De vraag is of zoiets ook in Zeeland kan plaatsvinden. „Ja, dat kan", be kent vlieginstructeur J. Bruyn- zeel van Vliegwerk Holland. En nog vrij eenvoudig ook. „Het is in de vliegwereld vrij ongebrui kelijk om een kist op slot te doen. En de motor is vrij een voudig zonder sleutel te star ten." Daarnaast is het vliegen in Advertentie Nog 5 dagen (di. 8 jan. t/m za. 12 jan.) i E L S C H E I Grote Markt 11-13 Goes een eenmotorige Cessna eigen lijk kinderspel. „Na een aantal vlieglessen is het al mogelijk om het toestel van de grond te krij gen", verklaart Bruynzeel. „Maar iemand die thuis goed heeft geoefend met Flight Si mulator maakt ook een redelijk kans om weg te komen. Niet om terug te komen, althans: niet le vend. Want het gevoel voor vlie gen leer je pas in de kist zelf." En dat kan al vanaf zeer jonge leeftijd. Wettelijk bestaat er geen minimumleeftijd om te be ginnen met vlieglessen. Iemand van vijftien kan ook in Neder land al rustig met begeleiding gaan oefenen. Solovluchten kennen wel een minimumleef tijd: zestien jaar. En een vlieg tuigbrevet kan alleen worden uitgereikt aan iemand van ze ventien jaar of ouder; nog altijd een jaar eerder dan het equiva lent op de weg, het rijbewijs. Streepje Volgens Bruynzeel heeft de overheid een reden voor de rela tief lage leeftijdsgrens: potenti ële piloten die van de vliegsport hun beroep wil maken, kunnen zo in een vroeg stadium al oefe nen. „Bij aanvang van de vlieg- opleiding hebben die mensen al een streepje voor. Ze weten al hoe het is om te vliegen, om de rolroeren en de flaps te bestu ren." Ondanks alles acht Bruynzeel de kans op terroristische acties vanuit de lucht 'nagenoeg nihil'. Sinds de aanslagen van 11 sep tember zijn de medewerkers van Vliegwerk Holland oplet tender. Bruynzeel: „We houden nauwkeurig in de gaten wie er op en rond het terrein rondlo pen. De vliegtuigen gaan 's avonds allemaal de hangar in. En we checken geïnteresseerden voor onze opleiding uitvoerig op motivatie. Dat is namelijk het sleutelwoord. Iemand die écht geïnteresseerd is in vliegen, wil vaak alles weten wat er op en rondom het vliegveld speelt. Die wil niet alleen maar rechtuit vliegen, zoals de daders van de aanslagen op het World Trade Center." Ondanks dat de vliegenierswe reld na de aanslagen van 11 sep tember steeds vaker 'in het ver domhoekje' terechtkomt, is de animo voor de luchtvaart toege nomen. „Wij hebben sindsdien zelfs wat meer aanmeldingen gehad", aldus Bruynzeel. „Vlie gen is ook het mooiste dat er is, zolang je het toestel niet tegen een toren parkeert." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Theater Mond ragon in Zierikzee behoort echt tot het verleden. Cultuur ambtenaar B. Stuit benadrukt het nog maar eens, omdat steeds opnieuw vanuit diverse hoeken stemmen opgaan dat het gebouw moet worden gere noveerd. Velen vinden de loca tie Mondragon op de hoek Paardenstraat/Oude Haven toch de beste plek voor een nieuw theater. Het gemeentebestuur deelt die mening niet. „De discussie daarover moet zo snel moge lijk de kop worden ingedrukt", zei wethouder D. van der Wek ken zes weken geleden al. De motieven waarom Mondragon echt niet meer tot de mogelijk heden behoort, komen naar verwachting vanavond aan de orde in de commissie maat schappelijke aangelegenhe den. Eén van de grootste problemen van de locatie blijkt de slechte bereikbaarheid: midden tus sen de stedelijke bebouwing van woonhuizen. Directeur G. Peijs van de Zeeuwse Theater Stichting, die de programme ring voor Mondragon verzorg de, raadde eerder al deze plek krachtig af. Volgens hem zijn er tegenwoordig voor veel voorstellingen grote trailers vereist voor het vervoer van techniek en decor. Mondragon voldoet niet aan de logistieke eisen. Prins Volgens woordvoerder D. van der Neut van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen wordt er in het kader van de huidige mi lieu-eisen nooit een hinder wetvergunning voor een thea ter op deze plaats verleend. Ook gedeputeerde G. de Kok van Cultuur adviseerde het ge meentebestuur met duidelijke motieven te komen voor het definitief afschrijven van Mondragon. Hij verwees in dit verband naar de situatie in Goes, waar door toedoen van slechts één buurtbewoner het toenmalig theater De Prins van Oranje definitief werd ge sloten. Volgens cultuurambtenaar Stuit is in theorie alles moge lijk. „Je zou als gemeentebe stuur huizen in de directe om geving kunnen opkopen om bredere draaicirkels voor de trailers mogelijk te maken. Je zou de aanvoer naar de Paar denstraat kunnen verplaat sen, maar dat is een uitvals- route voor de binnenstad en die mag dus niet langdurig worden geblokkeerd. Erg hy pothetisch dus allemaal." Projector Stuit laat weten dat de laatste resten van het interieur van het voormalige theater en res taurant vandaag naar de schroothoop gaan. Binnen af zienbare tijd volgt de over dracht aan het gemeentelijk ontwikkelingsbedrijf voor de verdere afwikkeling. Echt he lemaal leeg is Mondragon ook na morgen echter nog niet. De stoelen op het balkon staan er nog. Ze worden voorlopig ge reserveerd voor het toekom stig Filmhuis Zierikzee. Daar is echter nog geen geschikte accommodatie voor gevonden. Daarom staat hier ook nog steeds de filmprojector, waar van initiatiefnemer Reinoud Warnaar in de proefperiode van het Filmhuis gebruik maakte. Verder staat er nog een zeer oude projector die tientallen jaren dienst deed in bioscoop Mondragon. „Nos talgie voor de ware liefheb bers", volgens Stuit. Hij vindt het zonde die ook naar de schroothoop te doen. Maar het blijkt ook moeilijk zo'n om vangrijk object ergens met enig respect onder te brengen. Binnen de samenleving gaan nog steeds stemmen op om het theater en restaurant Mondragon te re noveren. foto Pieter Honhoff door Eugène Verstraeten OOSTBURG - Het postagent schap in de Meermarkt in Oost burg is sinds gistermiddag weer open. De computer in het agent schap is omgebouwd en ge schikt gemaakt voor de euro. Toch zijn nog niet alle knelpun ten uit de wereld. De onderhan delingen tussen eigenaar J. Martens van de supermarkt en Postkantoren BV worden bin nenkort voortgezet, want Mar tens is niet tevreden met de hui dige vergoeding die hij krijgt voor de inzet van personeel. Terwijl woordvoerder F. Sterk van Postkantoren BV gister morgen nog zei geen mededelin gen over het conflict te kunnen doen, waren medewerkers van het bedrijf een uur later al bezig met aanpassingen in het agent schap. Sterk stelde dat het agentschap 'ondanks fors aan dringen onzerzijds' dicht was gebleven, sinds het besluit van de ondernemer om te sluiten. Hij benadrukte dat Postkanto ren BV 'heel graag als dienstver lenend bedrijf in Oostburg aan wezig wilde blijven' Dat is wat Martens betreft geen probleem, maar er moet iets te genover staan. „Het agentschap is in de plaats gekomen van het vroegere post kantoor. Daar werkten twee mensen, nu is dat er een. Maar er moeten wel dezelfde handelin gen verricht worden. En die ne men toe, door het verdwijnen van servicepunten in de omlig gende dorpen. Door deze situa tie ontstaan er lange wachttij den en wordt er veel gemopperd. Maar het is onze schuld niet, het ligt aan het beleid van Postkan toren BV." De combinatie van het weigeren van de giromaat en het feit dat er niet met euro's kon worden gewerkt, was voor hem de drup pel die de emmer deed overlo pen. „Wij worden er op aange keken, terwijl we er niets aan kunnen doen." Martens merkt op dat het agentschap langer open is dan vergelijkbare servi cepunten. „Een half uur langer per dag, plus de zaterdagoch tend. Als je er de vergoeding van Postkantoren tegenover zet, kun je daar niet meer personeel mee inzetten. Het is tenslotte een verantwoordelijke taak en het salaris moet toch een beetje fatsoenlijk zijn", vindt hij door Euqène Verstraeten KLOOSTERZANDE - Een in- haalmanoevre op de N60 tussen Kuitaart en Kloosterzande is de 56-jarige automobilist R. Sa- man uit Axel gisteren fataal ge worden. Een 38-jarige automobiliste uit Kloosterzande raakte zwaarge wond en een derde bestuurster uit Hulst moest met onbekende verwondingen naar het zieken huis worden gebracht. Het ongeval gebeurde gister ochtend even voor acht uur. Vol gens de politie reed de Axelaar in de richting Perkpolder en haalde hij een andere auto in Op dat moment kwam een 38- jarige automobiliste uit Kloos terzande vanuit de andere rij richting. Het gevolg was een frontale botsing, waarbij ook nog een andere auto werd ge raakt. De 56-jarige man overleed ter plaatse. De 38-jarige vrouw werd in kritieke toestand, onder politiebegeleiding, per ambu lance overgebracht naar het zie- REIMERSWAAL - Een 46-jari- ge vrouw uit de gemeente Rei- merswaal is gistermiddag aangehouden, nadat ze een buurvrouw met een keukenmes had bedreigd. De vrouw werd rond kwart voor zes in haar woning aangehou den. De aanleiding voor het in cident zijn problemen die ai een poos spelen. De vrouw deed afstand van het mes. De bedreigde buurvrouw heeft aangifte gedaan. kenhuis in Gent. De bestuurster van de derde auto werd met on bekende verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Vanwege de ravage is de N60 tot half elf 's morgens gestremd geweest en werd het verkeer omgeleid via Klooster zande. Na het ongeval rukte zowel de brandweer uit Hontenisse als die uit Hulst uit met een hulp verleningsvoertuig om de slachtoffers uit hun auto's te be vrijden. Tevens werd een beroep gedaan op de traumahelikopter in Brugge. Die was echter op weg naar een ander ongeval, zo dat werd besloten het Medisch Interventieteam uit Eeklo en de traumahelikopter uit Rotter dam te hulp te roepen. Ze arri veerden tegelijkertijd. In over leg werd er voor gekozen de zwaargewonde automobiliste per ambulance naar Gent te brengen. Advertentie "Blauwe ruis" v.a. 12.00 uur MUSICQgJSTORE Vlissingen, Walstraat 105 De eerste 200 kopers 'n GRATIS LANYARD! De Middelburger staat bij zijn vrienden niet bekend als een echte Oranjeklant. Het Koninklijk Huis, daar loopt hij dan ook niet echt warm voor. Onlangs kwam daar toch verandering in. Op de deurmat vond hij namelijk een wel zeer bijzondere uit nodiging. Hij mag begin fe bruari aanwezig zijn bij het huwelijk van de Kroonprins der Nederlanden Willem- Alexander met Maxima. Met lichte emotie in zijn stem be kende hij dat zo'n uitnodi ging van de Koningin en haar gemaal hem toch wel wat deed. Zozeer zelfs dat hij nu in de uitverkoop driftig op zoek is naar een pak; zijn eer ste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23