Y erseke wacht op rondweg Hé verplegende..... Zin in een werkvakantie? Alles overhoop voor spoorwegmuseum Thuiszorg Walcheren vindt gehoor in kritiek op ministerie Burgemeester te vroeg met plan molen Aeolus de Zonnebloem8 Nog geen verkeersremmers Dorpsraad Prijsklaverjas Laat het licht niet doven Meer informatie? door Rolf Bosboom GOES - Hel terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes ligt volledig overhoop. Er worden tegelij kertijd diverse ingrijpende werkzaamheden uitgevoerd, in het kader van de ambitieuze plannen van de SGB om een groot spoorwegmuseum te realiseren. Er wordt onder meer, door de Stichting Bodemsanering NS, gewerkt aan de tweede fase van de bodemsanering. De schoonmaak was nodig, om dat het terrein in de loop dei- jaren behoorlijk vervuild isge- raakt. Het asfalt is opengebro ken, waarna de vervuilde grond werd afgevoerd en scho ne grond is aangebracht. Tij dens de werkzaamheden is een grote tank met afgewerkte olie gevonden. Mede vanwege de sanering is het rangeerterrein grotendeels opgebroken. De sporen voor de remise zijn voorlopig verwij derd. Nu wordt er gewerkt aan het opnieuw inrichten en aanleg gen van het emplacement. Er komt onder meer een kleine 900 meter extra spoor bij. Dat is afkomstig uit Lage Zwalu- we, waar het moest wijken voor de aanleg van de HSL. In totaal zeventig vrachtwagens hebben de sporen, wissels en andere materialen naar Goes overgebracht. De monumentale goederen loods uit 1876, die vorig jaar juli in delen van Middelburg naar Goes werd verplaatst, wordt nu verder afgebouwd. Er worden binnenwanden ge plaatst, de sanitaire voorzie ningen worden aangesloten en het dak wordt aangebracht. Het terrein rondom de loods krijgt geen asfaltlaag, maar wordt - passend in de sfeer van een spoorwegmuseum - voor zien van kinderkopjes. Deze zijn vorige maand aange voerd, uiteraard per trein. Sanering Zowel de goederenloods als de werkplaats krijgt een aanslui ting op de riolering. Ook ko men er aansluitingen voor gas, water en elektra. In de werk plaats, waar de bodem ook deels gesaneerd moest wor den, wordt een betonvloer ge legd. De SGB streeft ernaar dat uit eindelijk een compleet muse um ontstaat over de spoorwe gen in de jaren dertig. Het bestaat dan uit een historisch stoomdepot en een compleet goederenstation. Met het oog daarop werd begin vorig jaar ook al een seinhuis vanuit Middelburg naar Goes getransporteerd. Een van de grote wensen van de SGB is dat de vroegere overkapping van het station in Utrecht kan worden overgenomen, zodat het materieel in de toekomst droog staat. door Rob Paardekam YERSEKE - Een rondweg is de enige echt goede oplossing om van de verkeersknelpunten in Yerseke af te komen. Wethouder J. Bliek wond daar gisteren geen doekjes om. Hij voelt er dan ook weinig voor om nu de hele sliert van Damstraat, Molenlaan en Marijkelaan van verkeersrem mers te voorzien. De commissie openbare werken had het gisteren weer eens over de verkeersproblemen op de Langeville en de Grintweg in Yerseke. Bewoners klagen over hardrijdende en veel geluid pro ducerende vrachtwagens en tractoren. Het college wilde in eerste instantie niets doen, maar onder druk van de com missie zijn nu versmallingen aangekondigd voor de Grint weg, waar de problemen het OOSTERLAND - De dorpsraad van Oosterland houdt woens dag 16 j anuari haar eerste open bare vergadering sinds de op richting eind vorig jaar. Op de agenda staan onder meer een sa menvatting van de geplande ac tiviteiten in het dorp. Ook komt wijkagent W. Folmer uitleg ge ven over specifieke politieza ken. De bijeenkomst in dorps- huis Oosterhof begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - In Sportcentrum Onderdak in Zierikzee Wordt op zondag 13 januari een prijs-kla- verjaswedsti'ijd gehouden. Het kaarten begint om 13.00 uur. grootst zijn. Raadslid A. Jume- let merkte op dat de gemeente nu in feite maar tien pi-ocent van het probleem aanpakt, omdat er volgens hem op de Langeville en de Mai-ijkelaan net zo hard gere den wordt. PvclA'er F. Linden- bei-g liet zich in soortgelijke be woordingen uit. Hij stelde voor in het hele gebied maatregelen te treffen. M. Weststrate (Leefbaar Rei- merswaal) zei te beseffen dat daar het geld niet voor is, maar hij kan zich voorstellen dat de bewoners van de Marijkelaan en de Molenlaan zich gepikeerd voelen. „Zij klagen ook al lang over verkeersoverlast. Het steekt ze dat er voor de Grint weg nu meteen een oplossing komt." Wethouder Bliek was verrast dat er toch nog zoveel op- en aanmerkingen kwamen, terwijl het college dacht de wens van de commissie te hebben uitge voerd. „Ik had eigenlijk een groot compliment verwacht." Bliek gaf aan dat een rondweg rond Yerseke de enige echte op lossing is en dat hij in afwach ting van de discussie daaixtver niet in heel Yerseke maatregelen wil nemen. „Wat we in de Mo lenlaan en de Marijkelaan gaan doen, zal afhangen van het feit of de rondweg er komt", zei hij. Vermoedelijk zal de raad daar over medio dit jaar besluiten. Wel zei de wethouder toe dat de Langeville binnen een half jaar ook verkeersremmers krijgt, als blijkt dat de versmallingen op de Grintweg effect hebben. De commissie slikte de woorden van de wethouder, want on danks een discussie van ruim een uur waarin vele suggesties, op- en aanmerkingen werden gemaakt, stemden de leden una niem in met het voorstel van het college. dinsdag 8 januari 2002 door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te is er niet over te spreken dat het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (WVS) een aantal thuiszorgin stellingen heeft laten bloeden voor de kosten van een reorga nisatie in 1999. Gisteren, tijdens een rechtszaak van de Stichting Thuiszorg Wal cheren, kreeg het ministex-ie van de rechters van de Raad van State de wind van voren. Het ge schil draait om het doorbetalen van overtollig personeel. De kosten daarvan, voor Thuiszorg Walcheren 288.000 gulden per jaar, heeft het ministerie afge wenteld op de toch al armlastige thuiszorginstelling. De reorganisatie hield in dat en kele taken van de Thuiszorg-in stellingen ovex-gingen naar de gemeenten. Die krijgen daar- voor geld van het ministerie. Na de overdracht van de taken bleek echter een aantal van de 150 Thuiszorginstellingen te blijven zitten met boventallig personeel. De minister had ge hoopt dat dit personeel, samen met de overgedragen taken, naar de gemeenten zou gaan. Maar de nieuwe gemeentelijke instellingen, RIO's genaamd, wilden in een aantal gevallen het boventallige personeel niet hebben. De pijn voor de thuiszorginstel- lingen zit vooral in de toezeg ging van het ministeiie dat deze zogenaamde frictiekosten zou den woi'den vergoed. In 1996 schreef de toenmalige staatsse cretaris Terpstra dat in een brief. In 1999 scherpte het ministexie de vergoedingseis echter zo zwaar aan dat geen enkele thuiszorginstelling in aanmer king kwam voor een frictiekos tenvergoeding. Dit leverde het ministerie 17 rechtszaken op, waarvan er gisteren twee dooi de Raad van State wexxlen be handeld. De x-echters van de hoogste be- stuursrechtbank maakten er geen geheim van de handelwijze van het ministexie beneden peil te vinden. Uitspraak volgt over enige we ken. zou de Aeolus op die manier opengesteld kunnen worden voor het publiek. Noch verant- woox'delijk wethouder Veer- hoek (monumentenbeleid) noch de andere collegeleden waren op dat moment op de hoogte van dit idee. Asselbei-gs benadrukt dat hij dit gespx-ek 'met een an- dex-e pet op' heeft gevoerd en niet als burgemeester: Zodoen de is de zaak niet kortgesloten met de wethoudex-s. Sindsdien is het ondei-werp in het Goemans- bestuur niet meer ter spi-ake geweest. Met dit polsen is Assel- bergs té vroeg geweest. De vol tooiing van de restaux-atie laat nog altijd op zich wachten. Vol gens Veerhoek is de gemeente daarom op dit moment 'nog niet bezig' met het toekomstig be heer van de molen, laat staan dat Goemans Beheer hiervoor in beeld is. door Famke van Loon DREISCHOR - Burgemeester J. Asselbergs is als voorzitter van Goemanszorg Beheer te vroeg geweest de andere be stuursleden te polsen over over name van de molen van Dreischor, De Aeolus. Volgens wethouder C. Veerhoek is de eerste zorg van de gemeente, die eigenaar is van de Aeolus, dat de restauratie van de molen binnen afzienbare tijd wordt afgerond. Daarna komt pas het beheer ter sprake. Asselbergs heeft vorig jaar uit hoofde van zijn functie als voor zitter van Goemanszorg Beheer een balletje opgegooid bij de an- dere bestuux-sleden om de molen van Dreischor bij deze organi satie onder te brengen. Samen met een aan te stellen molenaar Het terrein van de stoomtrein in Goes wordt ingrijpend veranderd. foto Willem Mieras Wil jij de Zonnebloem in 2002 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onverge telijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van meer dan 6700 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kostje een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. NATIONALE VERENIGING Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem.nl 40 Jaar Amnesty International en nog steeds worden de meest elementaire mensenrechten geschonden. Dagelijks en wereldwijd. Geen reden voor een feestje dus. Maar ook geen reden om bij de pakken neer te zitten. In de afgelopen jaren hebben we ontegenzeglijk veel bereikt. We hebben onschuldigen vrij gekregen. Martelingen werden voorkomen. Schenders van mensenrechten zijn op hun daden aangesproken. Dat kon dankzij mensen die protestbrieven schreven. Tegenwoordig doen we dat ook met andere middelen. Onze SMS- en e-mailacties laten zien dat we ongekend snel en effectief kunnen reageren. Via het Wereld Wijde Web kunnen we mensen over de hele wereld informeren en mobiliseren. En u kunt via onze internetsite meteen lid worden. En via de bon natuurlijk. Want hoe hard wij ook strijden, ons werk is nog niet gedaan. Nu bent u aan zet. Ik steun Amnesty International met een bedrag van. per jaar kwartaal maand van rekeningnummer Als lid wordt u geregeld geïnformeerd over het werk van Amnesty International. De jaarlijkse bijdrage voor leden is i 62,50/€28,50. Méér is natuurlijk zeer welkom. Is dit bedrag een probleem voor u, dan kunt u ook minder geven (tot een minimum van f 22,00/€10). Jongeren tot 19 jaar betalen 17,50/€8. naam/voorletter: postcode: woonplaats: telefoonnummc geboortedatur handtekening; datum: In een envelop opsturen naar (postzegel hoeft niet, mag wel): Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam Support our fight for human rights Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22