Tholen neemt de tijd voor visie Dood pintje is verleden tijd PZC Duo naar voorronde Soundmixshow Gevarieerd concert aan vooravond van koninklijk huwelijk Gemeente wil niet nogmaals de mist ingaan met Speelmansplaten Vrouw bedreigt buurvrouw Lou Leeuw speelt in The Sixties Beamer weg Accu's verdwenen Diefstal uit keet 's-Gravenpolder Botsing na voorrangsfout Auto botst op busje met panne Zeven fietsers zonder licht Raadsels rond mishandeling Tholen haalt aantal nieuwe verkeersborden weg uit binnenstad Tholen strooit alsnog bij basisscholen zuider El buren Bijeenkomst Groei&Bloei agenda dinsdag 8 januari 2002 REIMERSWAAL - Een 46-jarige vrouw uit de gemeente Rei- merswaal is gistermiddag rond kwart voor zes in haar woning aangehouden, nadat ze een buurvrouw met een keukenmes had bedreigd. Aanleiding voor het incident zijn problemen die al een poos spelen. De vrouw deed afstand van het mes. De bedreigde buurvrouw heeft aangifte gedaan. door Esme Soesman SPEELMANSPLATEN - De ge meente Tholen wil ervoor wa ken voor de tweede keer een foute inschatting te maken over de functie van de Speelmans platen. Daarom hechten burge meester en wethouders zeer aan het opstellen van een visie op hoofdlijnen over dit gebied. Bij de totstandkoming van de Speelmansplaten was het de be doeling dat dit terrein als aflei ding zou kunnen dienen voor de kwetsbare Oosterschelde, die aan de overkant van de Oester- dam ligt. Dat doel wordt niet bereikt, zo blijkt uit jarenlange praktijkervaring. De recreant trekt nog altijd naar de zoutwa terkant van de dam. Bovendien wordt de zoetwaterzijde in toe nemende mate geplaagd door blauwalgen, wat de laatste ja ren een paar keer tot een zwem- verbod leidde. THOLEN - Lou Leeuw is zon dagmiddag de speciale gast op de maandelijkse blues/rock sessie in café The Sixties in Tho len. Leeuw heeft zijn sporen ver diend in bands van Herman Brood en Nina Hagen. Ook werkte hij met de Red White Bluesband van Harry Muskee, de aanvoerder van de legendari sche Cuby The Blizzards. Leeuw bespeelt gitaar en basgi taar en is een zeer verdienstelijk zanger. Muzikanten hebben tij dens de sessie de kans om zelf op het podium te klimmen en hun kunsten te vertonen. De leiding van de muzikale bijeenkomst is in handen van Jos Rijnkels, slagwerker van de Thoolse for matie Stikkie Djoo. De sessie begint om 16.00 uur. GOES - Uit een kantoorpand aan de Wulfaertstraat in Goes is zondagavond een beamer gesto len. De waarde daarvan be draagt enkele duizenden euro's. Burgemeester en wethouders willen niet opnieuw een ver keerde inschatting maken. „Dit gevaar bestaat als we zonder een duidelijke visie op de func tie en de mogelijkheden van de Speelmansplaten een langdurig contract zouden aangaan met een exploitant", schrijft het col lege in een brief aan de raadsle den. Verschillende fracties hebben schriftelijk vragen gesteld aan het college over de gang van za ken met betrekking tot het re creatiegebied. Zij hebben kri tiek op de traagheid waarmee het gemeentebestuur handelt richting ondernemer. Het college verontschuldigt zich voor het feit dat het beleid niet is heroverwogen ten tijde van het tienjarig contract met exploitant Saris. Dat liep in 2000 af en is toen stilzwijgend verlengd zonder 'beleidsmatige heroverweging'. Inmiddels heeft ondernemer M. Verweij zich over het dagrecreatieter rein ontfermd. Maar hij voelt zich belemmerd inzijn plannen makerij, doordat er nog steeds geen duidelijkheid is over de toekomstmogelijkheden. De ondernemer vreest dat het sei zoen 2002 voor hem verloren gaat, omdat hij zich nu niet kan voorbereiden. De ondernemer wil met ver schillende outdooractiviteiten nieuw leven blazen in het dagre creatieterrein. Hij heeft inmid dels al een quadbaan en paint- ballgebied gerealiseerd. Met de gemeente zou hij graag een con tract voor vijfentwintig jaar afsluiten. De gemeente kent de Speel mansplaten een hoge prioriteit toe, aldus het college in haar brief aan de raad. Het onder zoek vergt echter tijd en daar over is de nieuwe exploitant ook geïnformeerd. Naar verwach ting wordt de visie op hoofdlij nen nog deze maand gepresen teerd. In februari of maart komt de kwestie aan de orde in de commissie gemeentelijke ont wikkeling. Als de plannen van Verweij worden goedgekeurd, wordt contact gelegd met Rijks waterstaat, eigenaar van de grond. Zit alles mee, dan kan ondernemer Verweij medio 2002 aan de slag. KAPELLE - Van een vrachtwagen in de Stationsstraat in Ka- pelle zijn in de nacht van zondag op maandag twee accu's ge stolen. De accu's, die een waai'de vertegenwoordigen van enkele hondefden euro's, werden losgeschroefd en gedemon teerd. 's-GRAVENPOLDER - Bij een inbraak in een keet aan de Oos- terzwakedijk in 's-Gravenpolder hebben onbekenden een computer, twee elektrische kachels, twee bureaustoelen en tientallen paren werkhandschoenen gestolen. De inbraak werd gisterochtend ontdekt en moet afgelopen weekeinde zijn gepleegd. DRAAIBRUG - Op de kxmising Draaibrug/N58 in Draaibrug vond gistermiddag rond vier uur een aanrijding plaats. Het ongeval ontstond toen een 22-jarige automobilist uit Kaarst (D), die over de N58 reed en uit de richting van Oostburg kwam, op kruising linksaf wilde slaan richting Aardenburg. Hij vexieende daarbij geen voorrang aan een 43-jarige be stuurder uit Sluis-Aai-denburg, waarop de twee voertuigen botsten. Ook de 31-jarige bestuurder van een vrachtauto plus aanhanger, die achter de man uit Sluis-Aai'denburg reed, kon niet tijdig kon stoppen en botste op zijn voorganger De perso nenauto van de 43-jarige man werd geheel vexrxield, de andere twee voertxxigen liepen ook schade op. Rik Lingier (links) en Swen Barg treden vanavond op als Acda en de Munnik tijdens een voorronde van de Soundnxixshow in Utrecht. doorDitty Nieuwenhuize VLISSINGEN - Het Zeeuwse duo 2 keer bakboord doet van daag mee aan de voorrondes van de Soundmixshow in de Jaar beurshallen te Utrecht. De collega's Swen Barg (37) uit Kloetinge en de Vlissinger Rik Lingier (36) kruipen in de huid van de cabaretiers Acda en De Munnik. De mannen werken allebei bij het loodswezen in Vlissingen. „Rik neemt vaak zijn gitaar mee. Ik heb een keer meegezon gen. Dat klonk zo goed, dat we besloten zelf liedjes te gaan schrijven", vertelt Barg. Hun eerste cd, zonder stekker uit, brachten ze in eigen beheer uit. Het album bestaat uit Neder landstalige liedjes die twee stemmig worden gezongen. Ex- zijn bijna vierhonderd exem- plai-en van verkocht. Het duo krijgt tijdens optredens vaak te horen dat hun muziek op die van Acda en De Munnik lijkt. ,,Ik zag een oproep voor de Sound mixshow op televisie. We heb ben toen een demo opgenomen van het nummer Misschien wel niets. Rik heeft een eigen zang installatie. We hebben die aan een computer gekoppeld en zo het nummer vastgelegd. Het de mo cd-tje hebben we naar Ende- mol gestuurd." Een tijdje latex- kregen ze te horen dat ze door de eerste selectie heen waren. „We doen puxxr voor de lol mee. We willen wel eens kijken hoe zo'n voorronde in zijn werk gaat. We werken zonder geluidsband en freden live op vandaag, met één gitaar," zegt Barg, die de rol van de Amsterdamse Thomas Acda op zich neemt. Accent Barg komt oorspx-onkelijk ook uit Amsterdam. „Veel van mijn collega's px-aten Zeeuws. Ik ben geneigd om dat accent over te nemen. Mijn vrouw wijst me ex- wel op als ze een Zeeuwse tong val in mijn zang hoort." Hun ei gen optredens liggen een beetje stil. „Rik speelt ook in de band Two Tones. We zijn een week aan boord en een week thuis. Rik is op dit moment behoorlijk druk met zijn andere band. On ze optredens schieten er een beetje bij in." De collega's zijn zich bewust van het commerciële aspect van de show van Hennv Huisman. „We doen een vrij onbekend nummer. Als we mogen mee doen, moeten we waarschijnlijk een bekender nummer uitvoe ren. We kiezen dan voor Niet of nooit geweest." AXEL - Rond zes uur gistermiddag vond er een botsing plaats tussen een auto en een bestelbus op het Spui in Axel. Een 27- jarige automobilist uit Axel had pech gekregen met zijn be stelauto en was samen met een passagier bezig het voei-tuig" over het Spui, in de richting van Tex-neuzen, te duwen. Toen hij het onverlichte voertuig keerde op het donkere Spui, liet hij een 31-jarige Axelse automobiliste niet voorgaan. Zij zag het busje te laat. Bij de aanrijding x-aakten beide voertuigen be schadigd. AXEL - Bij een verlichtingscontrole op de Nieuwendijk in Axel zijn gisterochtend zeven bekeuringen uitgedeeld. In to taal werden ongeveer honderd fietsers gecontroleerd. RENESSE - Een 17-jarige Schouwen-Duivelander is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig mishandeld in een kroeg in Renesse. De jonge stapper heeft door de klappen ver schillende verwondingen aan zijn gezicht opgelopen. Met kneuzingen en zwellingen is hij ter obsex-vatie opgenomen in het ziekenhuis. Wie de klappen hebben uitgedeeld, waarom de 17-jarige te grazen is genomen en op welk tijdstip dat pre cies is gebeurd, is nog niet bekend. door Esme Soesman THOLEN - Ergernis over de verkeersborden in het centrum van Tholen-stad leidt ertoe dat de gemeente Tholen de situatie al na een half jaar verandert. In de zomer van 2001 zijn aller lei borden geplaatst, in het ka der van het verkeerscirculatie plan Tholen. Dit plan behelst onder meer een parkeerverbod in een deel van de binnenstad en éénrichtingsverkeer in het cen trumgebied. Er is bepaald dat bestemmingsverkeer altijd moet kunnen laden en lossen, maar de bevoorrading door vrachtwagens moet tussen zes en elf uur 's ochtends plaatsvin den. Over dit plan, en hoe het uitge- voei'd moest wox-den, is voox-af veelvuldig overleg gevoex-d met middenstand en politie. Toch blijkt er na een half jaar kritiek te zijn. Er staan wel erg veel bor- den; de weggebruiker kan door de bomen het bos niet meer zien, luidt de opinie. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnëe Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Ook andere zaken blijken voor verbetering vatbaar. Vrachtver keer dat via de Bakstraat naar de Brugstraat wordt geleid, heeft al enkele keren schade veroorzaakt aan een huis en aan een hekwerk. Voor vrachtwagens langer dan 4 meter 60 is deze bocht niet te maken, concludeert de gemeen te dan ook. Met het weghalen van een paar box-den en het plaatsen van nieuwe borden hoopt de ge meente meer duidelijkheid te scheppen. Vrachtwagenchauf- fexu-s worden via gebodsborden op de Eendrachtsweg en Botex-- markt de goede richting opge stuurd. Met paaltjes in de bocht Eendrachtsweg/Bakstraat wordt de route voor doorgaand verkeer extra benadrukt. Met de maatregelen is een bedrag van zo'n 1400 euro gemoeid. Dat wordt betaald uit de pot ver keerscirculatieplan Tholen. THOLEN - Het was gisteren glibberen en glijden op de Mo- lenvlietsedijk ter hoogte van de vier basisscholen. De aparte rij strook waar ouders de auto even kunnen parkeren om hun kinde ren af te zetten, was nog bedekt met een laag sneeuw en ijs. Dat gedeelte van de Molenvliet- sedijk is volgens de gemeente Tholen niet in de strooiroute op genomen. Volgens coördinator van de strooiploegen J. Sneep wordt er alleen op doorgaande wegen gestrooid. Weggetjes die doodlopen of waax-van weinig gebruik wordt gemaakt, wor den overgeslagen. De rijstrook bij de Molenvlietsedijk valt on der die categorie. „Ik ben giste- x-en gaan kijken en heb er meteen een schuif naar toege- stuxxrd. Ook is er twee keer zout gestrooid. Nu is het leed dus ge leden." De rijstrook bij de Mo lenvlietsedijk wordt niet alsnog in de strooiroute opgenomen. Wel gaat de gemeente in extre me gevallen kijken of strooien noodzakelijk is. Sneep geeft toe dat de situatie bij de Molenvlietsedijk aan de aandacht van de gemeente is ontglipt. „In de toekomst pro beren we dat te voorkomen." door Wout Bareman De Belgische bierwereld staat op z'n kop. Er wordt gesproken van 'een revolutie', 'een mijlpaal' en 'een door braak'. De ontdekking, ge daan op de Universiteit Gent, is er dan ook naar. Dankzij de knappe koppen is het gedaan met de platte pinten, bier zon der schuim, kortom, het ver schaalde glas bier is verleden tijd. Nooit meer een plas geel vocht zonder schuimkraag voor je neus, zelfs niet als je zojuist een knoflookrijke maaltijd hebt genuttigd. Wie het ooit meemaakte, weet dat het een gruwel is, zo'n stinkende, plat geslagen voorheen gouden rakker. Volgens deskundigen heeft het verschalingsproces alles te maken met de factor licht. Bier kan namelijk niet tegen licht. Zodra het glas is volgetapt, begint het ontbin dingsproces. Een ingewikkeld verhaal, dat specialisten in Het Laatste Nieuws zo ver woordden: „Het licht degra deert de iso-humulonen in de hop, waardoor de moleculen uiteenvallen in radicalen, waarvan er één recombineert met een zwavelcomponent." Zo, daarmee is alles duide lijk... Wijzen Aan de Gentse universiteit hielden tal van wijzen zich al meer dan vijftig jaar bezig met onderzoek naar verschaald bier. Studiebollen Arne Hey- erick en Dennis De Keukeleire zorgden enkele weken geleden voor de doorbraak. Heyerick: „We hebben het 'afbraakpi'o- ces' seconde na seconde onder zocht en een manier gevonden om - door bepaalde stoffen van concentratie te laten verande ren - de invloed van het licht te neutraliseren zonder de smaak van het bier aan te tasten. Ons procédé doet de verschaling in belangrijke mate teniet. Mét behoud van kwaliteit." Enthousiast De Beroepsvereniging Belgi sche Brouwers reageext en thousiast. De brouwers ver- Pilsjes zoals hier rechts zijn met name 's zomers op terras een bekende verschijning, omdat ze ei genlijk niet zo goed tegen licht kunnen. De Universiteit van Gent heeft nu iets bedacht dat het bier langer houdt zoals links. foto Peter Nicolai wachten voortaan minder problemen bij het transport van bier én een positieve uit werking op de bierdrinker, die het verschil direct zal mei-ken. Een woordvoerder van de brouwersclub: „Neem de proef op de som en fotografeer een glas bier met flitslicht. Het schuim zal in enkele seconden verdwijnen. Dan weet je ook direct wat een kwartier in de volle zon kan doenWe zochten al lang zonder veel ï-esultaat naar een oplossing. En die is nu plotseling voorhanden." Bijkomend voordeel is dat de brouwers hun bier voortaan in witte flessen kunnen doen. Volgens onderzoeker Heyerick zullen vooral de marketing- jongens blij zijn dat ze einde lijk verlost worden van de saaie bruine flesjes. Tot nu ko zen slechts enkele merken (co rona) voor gewoon glas, maai de resultaten waren niet be paald om over naar huis te schrijven. Immers, het is niet voor niets dat werd aangera den dat bier direct uit de fles te drinken, liefst nog met een stukje citroen aan de hals. Bewaren Nu het lichtprobleem uit de wereld is, moet de mensen al leen nog duidelijk worden ge maakt dat ze hun bier op een verstandige manier bewaren. Niet te warm, want ook warm te is een vijand van bier. De vinding van de Gentse uni versiteit is mogelijk een opste ker voor de noodlij dende hore ca. Het schuim is er bij de meeste hoi'ecazaken in Vlaan- dei-en af, zo blijkt uit een on- dei-zoek van de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen. Eén op de vier horecazaken riskeert binnen nu en vijf jaar een faillissement. In de tex tielsector is dat bijvoorbeeld maar een kans van één op tien. De studie noemt de horeca de meest dramatische sector. De uitbaters beschikken over het algemeen over te weinig liqui de middelen om aan hun beta lingsverplichtingen te kunnen voldoen. Ze bouwen kennelijk te grote voorraden op. door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Het Oranjecomité in 's-Gravenpol der heeft het programma voor het Oranjeconcert rond. Het concert wordt vrijdag 1 februari gehouden, ter gelegenheid van het huwelijk tussen kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta, dat de volgende dag plaatsvindt. Het comité heeft enkele maan den geleden al het idee opgevat om een groot concert te organi- seren met het oog op hét konink lijke evenement van 2002In no vember werden daarvoor in het Goese Lyceum zelfs speciale au dities gehouden voor musici die belangstelling hadden om mee te doen. Er bleek voldoende animo te zijn, van zowel jong als oud, en in diverse genres. Alle deelne mers zijn afkomstig uit 's-Gra venpolder of hebben daar ban den mee. Het aanbod was meer dan vol doende om een programma met de gewenste lengte van twee uur samen te stellen. Onder leiding van muziekdo cent Ludo Heesters is het pro gramma de afgelopen tijd ver der vormgegeven. Het Oranjeconcert biedt veel variatie, zo blijkt uit een over zicht. Zo verzorgen de slagwer kers Eddy Kaaisteker en Mar- tijn Rentmeester de opening en afsluiting, zingt Marjolein van Zonneveld samen met Eddie Bogaert diverse werken, treden Deirdre Jansen (piano en zang) en Marissa Mathlener (zang) sa men op en is er een tubakwartet met Jan Kaaysteker, Toon ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Groei Bloei houdt donderdag 17 januari in het MFC in Zierik- zee een nieuwjaarsbijeenkomst. Op het programma staat onder meer een lezing door M. Pluymakers uit Kapelle over de tuinfilosofie van Vita Sack- ville-West. Deze Engelse schrijfster maakte furore met de tuinen van het landgoed Sissinghurst in het graafschap Kent. De avond be gint om half acht. Meeuwse, Jacco van de Velde en Matthijs van de Velde. Eline Dekker (dwarsfluit), Ka tie Faeseler (altsaxofoon) en Margriet van de Plasse (cornet) spelen 'Heal the world' van Mi chael Jackson, Ineke Henneman (zang) en Marlieke de Fouw (piano) brengen nummers uit West Side Story en het accoi'deontrio van de familie Buysrogge speelt werk van Er nesto Lecuena. De presentatie is in handen van Willian Heesters, die aan het eind van de avond samen met Arjan van Loenhout zingt. De kaartverkoop loopt nog niet helemaal zoals het Oranjecomi té had gehoopt. „Tot nu toe zijn het vooral familie en bekenden van degenen die optreden die zich hebben aangemeld", zegt Mijke de Feiter. Kaarten kun nen bij haar worden gereser veerd (0113-313194). Het con cert wordt gehouden in de Nederlands-hei-vormde kerk en begint om 20.00 uur. Grenslinde Ter gelegenheid van het konink lijk huwelijk biedt het Oranje comité de bevolking van 's-Gra- venpolder een grenslinde aan. Deze komt in de buurt van de Populierestraat en wordt van wege de minder gunstige perio de niet begin februari maar eind maart, tijdens de jaarlijks Boomplantdag, geplaatst. STREEKACTIVITEITEN: GOES - Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14,00 uur: Welfarewerk; De Meiboom, 18.45 uur: Jongens- en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; 13.30-16.30 uur: Club voor ouderen; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Welzijn; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21