PvdA dwars bij opvolging F16 Musharraf bezweert Blair terrorisme te verwerpen GS enthousiast over meldpunt gevaar in verkeer Goese vinding wint eerste prijs Horecava 0 mam Geen tranen als Nederland niet meewerkt aan Joint Strike Fighter Dierenvrienden beginnen actie voor Herman Sneeuw verrast inwoners Jeruzalem Nederlandse voorhoede vandaag naar Afghanistan Hard-gïazen deuren Vaklcundlqgef)(aaffl~ ID-Lelystad maakt vaccin voor hele volk PKK-topvrouw moet land verlaten Samenwerking KLM met BA Helpende hand voor werkloze Stompé bereikt tweede ronde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- CO 1-1° 03 Af en toe zon Droog, wolkenvelden, maar ook regelmatig zon. Middagtemperatuur circa 3 graden. Zwakke oostelijke wind. 245e jaargang no. 6 dinsdag 8 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) PZC De Zijpe roest weg in Antwerpen door Jeffrey Kutterink GOES - Het glasversnipper- systeem van Bottlenecker bv uit Goes heeft gisteren een eer ste prijs gewonnen op de hore cavakbeurs Horecava in Am sterdam. De hoofdprijs ging naar de T-Tip van ©dvance- ment4u in Barendrecht. De T-Tip is een kartonnen onder- zettertje voor natte theezakjes, drankflessen, inclusief de ra- versnippering opgevangen in nomen, was gisteravond F.en inrv koos de winnaar uit 7PnH nnnulaire Rreezer-flesies. een eenvnuHicr te vervanefen trots. ..Drie iaar seleden i zettertje voor natte theezakjes. Een jury koos de winnaar uit 130 inzendingen. Er waren veertien nominaties. Bottle necker won de prijs in de cate gorie equipment. De Bottle necker versnippert bijna alle drankflessen, inclusief de ra zend populaire Breezer-flesjes. Voordelen: er is minder opslag ruimte nodig en het glas wordt sneller opgeruimd. De flessen worden bovenaan in de Bottlenecker gevoerd en na versnippering opgevangen een eenvoudig te vervangen container van zestig liter. Uit vinder \V. Roose heeft drie jaar aan het ontwerp gewerkt. C. van Oosten, die voor Roose de verkoop in handen heeft ge nomen, was gisteravond ape trots. „Drie jaar geleden ont stond het idee, vorig jaar hebben we het bedrijf opge richt. Er werken drie mensen en het loopt als een trein." Hij verwacht dat de productie flink moet worden opge schroefd. „Maar we zijn Zeeu wen en blijven met twee benen op de grond staan. Het kan na melijk ook te hard gaan. We gaan eerst rustig bekijken hoe we het verder moeten aanpak ken. Dan zullen we ook zien of we de productie, die nu nog is verspreid over drie locaties, anders moeten opzetten." door Paul Koopman DEN HAAG - De PvdA mikt op uitstel van een be sluit over de opvolging van de F16-straaljager. Nederland valt dan buiten de boot als partner bij de ontwikkeling van de Ame rikaanse Joint Strike Fighter. „Maar over dat offer zullen wij geen bitte re tranen schreien", zegt PvdA- defensiewoord voerder F. Timmermans. Volgens Timmermans komt de Tweede Kamer in 'grote tijd nood' als het kabinet niet bin nen twee of drie weken een besluit neemt over de grootste defensieorder in de Nederland se geschiedenis: de aanschaf van een nieuwe generatie ge vechtsvliegtuigen voor zo'n 5,5 miljard euro. Belastinggeld De Amerikaanse Joint Strike Fighter gooit de hoogste ogen, maar ook de Europese Euro- fighter en Franse Rafale zijn kanshebbers. De PvdA-fractie twijfelt al langer over de nood zaak van een snel besluit. Eind vorig jaar stelde Timmermans dat de F16's gemakkelijk vijf jaar langer mee kunnen dan het kabinet voorziet: tot 2015 in plaats van 2010. „Het gaat hier om heel veel belastinggeld, ik wil dat zorgvuldig afwegen. Ik zeg niet dat het onmogelijk is, maar het zal lastig worden om nog voor de verkiezingen in mei fiat voor de aanschaf te geven." De opstelling van de PvdA is cruciaal, omdat ook D66 twij felt. CDA en WD neigen naar een snel besluit, maar vormen samen geen kamermeerderheid. De Nederlandse industrie (on der meer Stork en RDM) zou voor bijna 900 miljoen euro kunnen participeren in de JSF. Eindvorigjaar meldde het Cen traal Planbureau echter dat de werkgelegenheidseffecten mi nimaal zijn. Een dergelijke deelname bij de ontwikkeling bij de Eurofighter en Rafale - die al vliegen - is niet mogelijk. Maakt weinig uit, meent Timmei'mans. „Er is niets op tegen om een vliegtuig van de plank te kopen. Dat kan ook bij de Joint Strike Fightei\" GPD M DEN HAAG - De Stichting Die ren Opvang Ravels (SDOR) heeft van het Landbouwminis- terie te horen gekregen dat het mogelijk is de vergunning om stier Herman te houden, over te dragen Herman is de eerste genetisch gemanipuleei'de stier ter we reld. Het biotechbedrijf Phar- ming heeft geen geld meer om Herman te stallen. SDOR wil het dier adoptei'en. Woordvoer- der R. Roberti: „Maar dan heb ben we veel geld nodig. We wil len Herman en nog twee gema nipuleerde koeien bij ons stal len." GPD pagina 2: onrustige oude dag JERUZALEM - De Oude Stad van Je ruzalem gezien vanaf de Olijfberg, ter wijl de sneeuw neerdwarrelt. Het win terse front dat eind vorige week de Balkan trof, bereikte gisteren het Mid den-Oosten en zorgde in grote delen van de regio voor sneeuwval. Zowel de Oude Stad van Jeruzalem als de Syri sche hoofdstad Damascus lag onder een witte deken. Veel ouders besloten hun kinderen niet naar school te sturen. In afgelegen dorpen in Libanon en in veel Palestijnse steden viel de stroom uit en hurkten de bewoners naast gas- ovens om zich warm te houden. In Beth lehem beleefden orthodoxe christenen de eerste witte kerst in tijden. Gelovi gen trotseerden dikke sneeuwvlokken om de diensten bij te wonen. Ook in de stad Nabloes op de Westoever, die verscheidene jaren geen sneeuw had gezien, viel enkele centimeters sneeuw. Jong en oud gooiden er met sneeuw ballen. foto AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse voorhoede van 32 militairen voor de internationale veilig heidsmacht in Afghanistan, vertrekt vanochtend samen met zeventig Duitse militairen en twee Oostenrijkse soldaten naar Turkije. De militairen worden volgens Defensie vervolgens vanaf het vliegveld Trabson in Noord- Turkije in een pendeldienst met twee Hercules transportvlieg tuigen overgebracht naar het Afghaanse vliegveld Bagi-an, in de buurt van de hoofdstad Ka boel. Volgens een woordvoei'der van Defensie is het niet mogelijk om met de KDC10, een groot tan ker-transportvliegtuig. direct naar Kaboel te vliegen. De twee vliegvelden in de buurt van de hoofdstad zijn nog niet in staat grote vliegtuigen te ontvangen. De Hercules transportvliegtui gen hebben een veel kortere lan dingsbaan nodig en zijn daarom wel in staat op Kaboel te vlie- (Advertentie) Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854J <S> gen. De Nederlandse voorhoede maakt deel uit van een grotere eenheid van tweehonderd mili tairen van de luchtmobiele bri gade aangevuld met comman do's, die in de loop van de maand naar Afghanistan worden over gebracht. Deze Nederlandse versterkte compagnie wordt sa mengevoegd met drie Duitse compagnieën van in totaal acht honderd man plus nog eens vijf tig Deense ontmijningsspecia- listen. Dit bataljon maakt op zijn beurt weer deel uit van de internatio nale veiligheidsmacht van tus sen de 3000 en 4000 militairen onder leiding van het Verenigd Koninkxij k .ANP LELYSTAD - Onderzoeksinsti tuut ID-Lelystad gaat in op dracht van het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) werken aan de productie van zestien miljoen pokkenvaccins. De regering besloot eind vorig jaar tot een noodvoorraad van wege eventuele biologische ter reuraanslagen. Nederland moet volgens minister Borst van Volksgezondheid een biologi sche texTeuraanval met pokken of miltvuur kunnen doorstaan. De productie van de vaccins - zo'n veertig liter vloeistof - gaat deze maand van start in Lely stad. De voorraad wordt opge slagen op diverse plekken, zoals ziekenhuizen en GGD's. GPD van onze redactie buitenland NEW DELHI - India wil geen dialoog met Pakistan zo lang dat land geen doeltreffende maatregelen neemt om 'terro risme over de grens heen' te stoppen. Dat blijkt uit verkla ringen gisteren. De Pakistaanse president Pervez Musharraf zei tijdens een bezoek van de Britse premier Blair dat Pakistan 'het terrorisme in al zijn uitingsvor men verwerpt'. Radicalen worden harder aan gepakt zo meldt Islamabad, maar voor India zijn die toezeg gingen onvoldoende. In Indiaas Kashmir werden in de nacht van zondag op maan dag en gisteren in totaal twaalf mensen gedood bij beschietin gen en raakten er zeventien ge wond. Tienduizenden burgers ontvluchtten de grensstreek aan beide zijden van de demarcatie lijn in Kasmir die sinds 1949 de grens vormt tussen India en Pa kistan. De Indiase regering is na een aanslag in New Delhi extra ont stemd over de Pakistaanse Als we niet oppassen wordt Nederland het afvoerputje voor al het tuig van de wereld, waarschuwde CDA-Kamei'lid Verha gen gisteren. Hij zei dat naar aanleiding van het feit dat PKK-topvrouw Nuriye Kespir Nederland welis waar moet verlaten, maar niet wordt uitgewezen naar Turkije. De aanslagen in de VS dreigden even roet in het eten te gooien, maar nu ver wacht de KLM toch op korte termijn te gaan samenwer- ken met Bxitish Aixways. Op de vluchten naar het Mid den-Oosten gaan ze vlucht nummers delen en dienstverlening op elkaar afstellen Een coach voor de persoonlijke ontwikkeling van de uitke ringsgerechtigde. In vijf gemeenten begint hiermee een proef. Dat is nodig volgens Splinter, een platfoim tegen ar moede. Want de sociale dienst heeft nu meer aan dacht voor de regeltjes dan voor de klant. Darter Co Stompé heeft gisteravond de tweede ronde van de Embassy Darts Championship be reikt. De vooi-malig tram- bestuui'der had weinig moeite met de Schot Mike Veitch (3-0). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland krijgt mogelijk een meldpunt voor klachten over gevaarlijke verkeerssituaties. Op verzoek van de Statenfractie van D66 laat gedeputeerde J. Hennekeij de oprichting van zo'n meld punt onderzoeken door het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). P. van Veen van D66 kwam op het idee voor een meldpunt toen zij zelf een gevaarlijke situatie in het verkeer zag. Toen zij dit wilde melden, werd ze van het kastje naar de muur gestuurd. „Ik moest bij de wegbeheerder zijn. Dat zou de gemeente zijn, maar die verwees weer naar de provincie." In de Statencommissie verkeer stelde Van Veen gisteren voor een centx-aal punt in te richten waar vanuit heel Zeeland ge vaarlijke situaties kunnen wor den gemeld. Van daaruit kun nen de wegbeheerders (Rijk, provincie, gemeente of water schap) worden ingelicht. „Het spreekt mij wel aan", be kende gedeputeerde Hennekeij enthousiast. Hij stelde wel een voorwaarde: „Als de mensen op het meldpunt hetzelfde pro bleem ondervinden als u heeft gehad, schieten we er nog niet veel mee op." Daarom laat hij het ROVZ onderzoeken of een meldpunt levensvatbaar is en hoe het eruit moet zien. Een meldpunt voor gevaarlijke verkeerssituaties kan wox'den vergeleken met het al bestaande meldpunt gevaarlijke stoffen. Dat is eveneens opgericht om burgers uit een doolhof van overheidsinstanties te houden als zij ergens gevaarlijke stoffen aantreffen. Vrouwelijke activisten van de Human Right Association demonstreren voor vrede en vriendschap in het Pakistaanse Rawalpindi. foto Tariq Aziz/AP steun aan i'adicale bewegingen. Die willen de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir bij Pakistan voegen of onafhankelijk maken als islamitische staat. Op 13 de cember pleegden extremisten een zelfmooixlaanslag op het parlement in New Delhi. Pakistan tracht de spanningen te vermindei'en met honderden arrestaties van extremisten die zich zouden inzetten voor 'de bevrijding' van Kashmir. New Delhi vreest dat de huidige rege- ring in Pakistan, net als de voor gaande, nog steeds de strijders die in India aanvallen uitvoeren omwille van een afgescheiden Jammu en Kashmir als vrij heidsstrijders beschouwt. Of Is lamabad met de aangekondigde aanpak van terroristen dezelfde strijders bedoelt, moet nog blij ken volgens bewindslieden in India. Moslimbroeders Voor veel Pakistaanse politici zijn strijders die het Indiase deel van Kashmir willen afscheiden geen terroristen maar strijders die de fakkel van de islamitische natie hebben overgenomen. Pa kistan dankt zijn bestaan voor een belangrijk cleel aan de Mos limbroeders (Jamaat-i-islami). Die stelden in toenmalig Brits- Indië in de jaren veertig alles in het werk om te vooi'komen dat islamieten door 'ongelovige' hindoes zouden worden gere geerd na de onafhankelijkheid. AFP/RTR/ANP Advertentie naam0 noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) telefoon:P noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail: krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- i per maand met nummer: y automatische incasso 19,25). per kwartaal met handtekening: r automatische incasso 52.-). I per jaar met b» "r?vuldl!Iom automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (fe 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 321 4"000002 ^tsTnge" 123 dj wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1