PZC Dorpshuis alsnog in de verkoop BL0F 9 Aanhouding na achtervolging Vliegtuigje stelen in Zeeland blijkt een fluitje van een cent VANNACHT Camera ziet vuur door de muur Inhaalmanoeuvre wordt man fataal Bevelandse gemeenten kunnen entreekaarten feest Arena wel kwijt Postbalie Meermarkt Oostburg weer open Raadslid boos over plannen met De Zaete in Yerseke EXTRA KORTING zeeuwse almanak Pak MIDDEN dinsdag 8 januari 2002 door Arjen Nijmeijer GOES - De politie heeft gister avond na een achtervolging een 24-jarige man uit de ge meente Zundert aangehouden in verband met een inbraak in een bedrijf aan de Livingstone- weg in Goes. Tijdens de achter volging schoot de politie twee keer gericht op de autobanden van de verdachte. Rond half acht kwam een melding binnen dat het in braakalarm van het bedrijf was afgegaan. Toen de agenten arriveerden zagen ze een auto met hoge snelheid wegrijden. Hierop volgde een achtervol ging. Bij het terrein van de ko lencentrale in Borssele verliet de verdachte zijn auto en klom over het hek. Na enig zoeken vonden de agenten hem in een berg kolen gruis. Uit het bedri jf is naar schatting voor enkele tienduizenden eu ro's aan computerapparatuur en kantoorartikelen weggeno men. De auto van de man wordt nog onderzocht. door Rob Paardekam YERSEKE - Het gemeentebe stuur van Reimerswaal wil dorpshuis De Zaete in Yerseke verkopen voor bijna 1,4 miljoen euro. De dorpshuisfunctie zou vervolgens ondergebracht kun nen worden bij het nieuwe Vre- delust of de toekomstige Brede School. Raadslid A. Jumelet (ChristenUnie) voelt zich over vallen door de plannen. Het besluit om tot verkoop van De Zaete over te gaan, werd ge nomen in de collegevergadering van 11 december vorig jaar. De besluitenlijst van zo'n vergade ring wordt door de gemeente gepubliceerd op de eigen inter netpagina, maar dan wel een opgeschoonde versie. Zaken die (nog) niet voor de ogen van de Reimerswalers zijn bedoeld, worden van de internetversie geschrapt. Het besluit tot ver koop van De Zaete is zo'n geval. De versie die Jumelet ontving was wel compleet. Het raadslid zegt te zijn overvallen door het besluit van burgemeester en wethouders. Jumelet opperde begin vorig jaar het idee om het schaal- en schelpdierenmuseum in De Zaete te vestigen. Volgens hem is het dorpshuis - gelegen aan de Oosterschelde en bij de Oesterputten - daarvoor de ide ale locatie. Onderzoek In de raadsvergadering van mei vorig jaar deed Jumelet zijn plannen uit de doeken. Burge meester en ook enkele raadsle den reageerden allerminst af wijzend. V. Janszen (SGP) gaf aan dat er wat hem betreft best te denken valt aan een onder zoek. P. Koeman (CDA) zei dat Burgemeester en wethouders van Reimerswaal willen het dorpshuis in Yerseke van de hand doen, tot ongenoegen van raadslid A. Jumelet. het best mogelijk moet zijn een ondernemer te vinden die het dorpshuis en het museum sa men kan exploiteren, mits het binnen een aanvaardbaar kos tenplaatje gebeurt. Jumelet ergert zich aan het feit dat het college ondanks deze woorden haar plannen voor ver koop toch gewoon doorzet. In schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders vraagt hij om opheldering. Het raads lid vind het onacceptabel dat de burgemeester in mei beloofde dat de plannen nog met elkaar besproken zouden worden, maar dat het college nu toch al een beslissing heeft genomen. Verder wil hij weten waarom het college de verkoop doorzet, ter wijl volgens hem duidelijk blijkt dat de bevolking van Yerseke De Zaete graag wil be houden. Voet bij stuk Jumelet staat nog steeds achter zijn plan. Hij heeft zijn hoop een beetje gevestigd op het CDA en de SGP, die in de raadsvergade ring van mei aangaven wel iets te voelen voor de verhuizing van het museum naar De Zaete. ,,Ik hoop dat ze voet bij stuk houden en niet, zoals vaak gebeurt, wat kritiek uiten om vervolgens toch gewoon vóór verkoop van De Zaete te stemmen." Burgemeester A. Verbree doet er foto Willem Mieras voorlopig het zwijgen toe. „On derhandelingen moet je niet verstoren door uitspraken in de krant te doen", is het enige wat hij over de zaak wil zeggen, daarmee aangevend dat er ge sprekken gaande zijn. De vra gen van Jumelet laten Verbree schijnbaar koud. „Die komen geheel voor zijn rekening." door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Terroristen die een sportvliegtuigje willen stelen, hebben in Zeeland een makkie. Op de luchthaven Mid den Zeeland staan de machines klaar voor vertrek en er is nau welijks beveiliging rondom de desolate landingsstrip. Vliegveld Midden Zeeland ligt er op maandagmiddag verlaten bij. Witte zwanen struinen de omgeving af naar iets eetbaars. Een eenzaam vliegtuig van het type Cessna staat bij het restau rant van de luchthaven. Even verderop test een Piper Chief tain, een middelgrote zakenjet, brullend zijn motoren. Maar verder gebeurt er niets rondom de afgelegen, onverharde lan dingsstrip van Vliegveld Mid den Zeeland. Op de luchthaven zetelt Vlieg werk Holland, een bedrijf waar geïnteresseerden hun vliegbe- vret kunnen halen. De vloot van het bedrijf telt zeven toestellen van het type Cessna 172: exact hetzelfde sportvliegtuigje waarmee een tiener onlangs in het Amerikaanse Tampa een flatgebouw ramde. Het bleek om een aanslag te gaan. De schade was relatief gering, het aantal slachtoffers bleef be perkt tot één: de jongen die het vliegtuigje bestuurde. Eenvoudig De aanpak van de Amerikaanse teenager viel op door zijn een voud: een sportvliegtuigje ka- (Advertentie) "Blauwe ruis" v.a. 12.00 uur MUSIC(^STORE Vlissingen, Walstraat 105 De eerste 200 kopers 'n GRATIS LANYARD! pen om daar vervolgens een aanslag mee te plegen. De vraag is of zoiets ook in Zeeland kan plaatsvinden. „Ja, dat kan", be kent vlieginstructeur J. Bruyn- zeel van Vliegwerk Holland. En nog vrij eenvoudig ook. „Het is in de vliegwereld vrij ongebrui kelijk om een kist op slot te doen. En de motor is vrij een voudig zonder sleutel te star ten." Daarnaast is het vliegen in een eenmotorige Cessna eigen lijk kinderspel. „Na een aantal vlieglessen is het al mogelijk om het toestel van de grond te krij gen", verklaart Bruynzeel. „Maar iemand die thuis goed heeft geoefend met Flight Si mulator maakt ook een redelijk kans om weg te komen. Niet om terug te komen, althans: niet le vend. Want het gevoel voor vlie gen leer je pas in de kist zelf." En dat kan al vanaf zeer jonge leeftijd. Wettelijk bestaat er geen minimumleeftijd om te be ginnen met vlieglessen. Iemand van vijftien kan ook in Neder land al rustig met begeleiding gaan oefenen. Solovluchten kennen wel een minimumleef tijd: zestien jaar. En een vlieg tuigbrevet kan alleen worden uitgereikt aan iemand van ze ventien jaar of ouder; nog altijd een jaar eerder dan het equiva lent op de weg, het rijbewijs. Volgens Bruynzeel heeft de overheid een reden voor de rela tief lage leeftijdsgrens: potenti ële piloten die van de vliegsport hun beroep wil maken, kunnen zo in een vroeg stadium al oefe nen. „Bij aanvang van de vlieg- opleiding hebben die mensen al een streepje voor. Ze weten al hoe het is om te vliegen, om de rolroeren en de flaps te bestu ren." Nihil Ondanks alles acht Bruynzeel de kans op terroristische acties vanuit de lucht 'nagenoeg nihil'. Sinds de aanslagen van 11 sep tember zijn de medewerkers van Vliegwerk Holland oplet tender. Bruynzeel: „We houden nauwkeurig in de gaten wie er op en rond het terrein rondlo pen. De vliegtuigen gaan 'sa- vonds de hangar in. En we chec ken geïnteresseerden voor onze opleiding uitvoerig op motiva tie. Dat is namelijk het sleutel woord. Iemand die écht geïnte resseerd is in vliegen, wil vaak alles weten wat er op en rondom het vliegveld speelt. Die wil niet alleen maar rechtuit vliegen, zoals de daders van de aansla gen op het World Trade Center." Een brandweerman demonstreert de nieuwe camera, die warmte meet door muren heen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Goese brandweer beschikt sinds kort over een warmtebeeldcamera. Daarmee kunnen bij een brand vuurhaar den en slachtoffers snel worden gelokali seerd. Het korps is, na het stadsgewest Vlissingen-Middelbuïg, het tweede in Zeeland dat over de moderne techniek be schikt. Een van de directe aanleidingen om op korte termijn tot de aanschaf van een der gelijke camera over te gaan, was het inci dent dat vorig jaar april plaatsvond bij wasserij Lips Zeetex. Door een onbedoel de menging van chemicaliën dreigde daar een explosie, wat tot groot alarm leidde. Met een eigen warmtebeeldcamera had de brandweer sneller een beter beeld van de risico's kunnen hebben. „Toen is heel dui delijk aangetoond dat het nut heeft", zegt E. van Dijk, officier preparatie en arbo- zorg bij de Goese brandweer. Voordeel Ook bij eerdere grote branden werd zo'n camera node gemist. Het grote voordeel ervan is dat het apparaat, dwars door mu ren en dichte rook heen, precies aangeeft waar zich warmtebronnen bevinden. Dat kan een mens zijndie ook warmte afgeeft, of vuur. „We kunnen dus bijvoorbeeld me teen goed zien waar de vlammen zitten en waar we dus het veiligst naar binnen kun nen", aldus Van Dijk. Volgens de brandweerofficier kan de ca mera niet alleen van pas komen bij grote incidenten. „Het kan best zijn dat een kleine brand volledig geblust lijkt, maar dat het in de spouw of het dakbeschot nog brandt. Bij een gewone nacontrole kun je dat niet zien, maar met zo'n camera wel." Het apparaat heeft de gemeente Goes zo'n 18.000 euro gekost. De komende periode oefent het korps veelvuldig met de came ra, zodat alle medewerkers ermee kunnen omgaan. door Eugène Verstraeten KLOOSTERZANDE - Een in- haalmanoevre op de N60 tussen Kuitaart en Kloosterzande is de 56-jarige automobilist R. Sa- man uit Axel gisteren fataal ge worden. Een 38-jarige automobiliste uit Kloosterzande raakte zwaarge wond en een derde bestuurster uit Hulst moest met onbekende verwondingen naar het zieken huis worden gebracht. Het ongeval gebeurde gister ochtend even voor acht uur. Vol gens de politie reed de Axelaar in de richting Perkpolder en haalde hij een andere auto in. Op dat moment kwam een 38- jarige automobiliste uit Kloos terzande vanuit de andere rij richting. Het gevolg was een frontale botsing, waarbij ook nog een andere auto werd ge raakt. De 56-jarige man overleed ter plaatse. De 38-jarige vrouw werd in kritieke toestand, onder politiebegeleiding, per ambu lance overgebracht naar het zie kenhuis in Gent. De bestuurster van de derde auto werd met on bekende verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Vanwege de ravage is de N60 tot half elf 's morgens gestremd geweest en werd het verkeer omgeleid via Klooster- door Harold van Ginkel GOES - Hebben de gemeenten op Walcheren er veel moeite mee om de kaarten voor de Nationa le Feestavond op vrijdag 1 fe bruari te slijten, de gemeenten op de Bevelanden en Tholen zijn er al grotendeels vanaf. Alleen Borsele en Tholen heb ben nog enkele toegangsbewij zen beschikbaar voor het feest in de Amsterdam Arena. De ge meente Goes nam als enige in de regio geen tickets af. Het feest in de Arena vanwege het huwelijk van prins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta moet worden bezocht door een afspiegeling van de be volking. De Stichting Nationaal Oranje Comité heeft elke ge meente een aantal kaarten aan geboden, afhankelijk van het aantal inwoners. De gemeenten, die 45 euro per kaart moesten betalen, kunnen de toegangsbe wijzen verdelen onder de bevol- king. Voor de gemeente Goes waren de kosten reden om af te zien van deelname. De gemeente, die 75 kaarten aangeboden had ge kregen, draagt liever bij aan lokale activiteiten rond het hu welijk. Varr de ongeveer vij fhon- derd gemeenten in Nederland nemen er ruim vijftig geen deel aan het feest. In tegenstelling tot Goes hebben de overige gemeenten op de Be velanden en de gemeente Tho len wel kaarten afgenomen. Reimerswaal, Tholen, Borsele en Kapelle hebben er elk vijftig, Noord-Beveland heeft er twin tig. Vooral de oranjeverenigin gen in de diverse gemeenten zijn goed voorzien van tickets. Reimerswaal heeft de kaarten verdeeld onder de zeven oranje verenigingen, die er in totaal 48 hebben afgenomen. Burge meester Verbree en zijn vrouw vullen de overige twee plekken op. De gemeente Tholen heeft inmiddels 44 toegangsbewijzen vergeven, die zijn verdeeld onder de Thoolse oranjevereni gingen, het jeugd- en jongeren werk, vrijwilligers en panelle den van de debattenreeks Bestemming Tholen. Over de verdeling van de laatste zes kaarten moet nog een beslissing worden genomen. Borsele pakte het anders aan dan de overige gemeenten. In de vijftien dorpen is telkens één willekeurige vereniging aange schreven met de mogelijkheid om twee toegangsbewijzen af te nemen. In totaal zijn daarmee dertig van de vijftig kaarten weggegeven. Overigens hebben nog niet alle verenigingen ge reageerd op het verzoek. De overige toegangskaarten wor den deels verdeeld onder mede werkers van de gemeente, maar ook inwoners uit de gemeente kunnen entreebewijzen aanvra gen. Daarvoor moeten ze wel een goede reden hebben. Zo zijn twee kaarten gegaan naar een vrouw die in 1966 ook bij het hu welijk van Beatrix en Claus aanwezig was. Introducé De gemeente Kapelle heeft alle kaarten inmiddels verdeeld on der leden van verschillende ver enigingen. Net als Borsele heeft ook Kapelle verenigingen aan geschreven. Vijfentwintig leden van deze verenigingen mogen ieder een introducé meenemen, waarmee de vijftig toegangsbe wijzen op zijn. Noord-Beveland heeft twintig entreekaarten afgenomen. Daarvan zijn er zestien naar de Oranjeverenigingen in de ge meente gegaan. De oranjecomi tés verdelen deze kaarten onder hun leden. Medewerkers van de Buitendienst hebben de overige vier entreebewijzen gekregen. Advertentie D Nog 5 dagen (di. 8 jan. t/m za. 12 jan.) E L S C H E R Grote Markt 11-13 Goes door Euqène Verstraeten OOSTBURG - Het postagent schap in de Meermarkt in Oost burg is sinds gistermiddag weer open. De computer in het agent schap is omgebouwd en ge schikt gemaakt voor de euro. Toch zijn nog niet alle knelpun ten uit de wereld. De onderhan delingen tussen eigenaar J. Martens van de supermarkt en Postkantoren BV worden bin nenkort voortgezet, want Mar tens is niet tevreden met de hui dige vergoeding die hij krijgt voor de inzet van personeel. Terwijl woordvoerder F. Sterk van Postkantoren BV gister morgen nog zei geen mededelin gen over het conflict te kunnen doen, waren medewerkers van het bedrijf een uur later al bezig met aanpassingen in het agent schap. Sterk stelde dat het agentschap 'ondanks fors aan dringen onzerzijds' dicht was gebleven, sinds het besluit van de ondernemer om te sluiten. Hij benadrukte dat Postkanto ren BV 'heel graag als dienstver lenend bedrijf in Oostburg aan wezig wilde blijven'. Dat is wat Martens betreft geen probleem, maar er moet iets te genover staan. „Het agentschap is in de plaats gekomen van het vroegere postkantoor. Daar werkten twee mensen, nu is dat er een. Maar er moeten wel de zelfde handelingen verricht worden. En die nemen toe, door het verdwijnen van servicepun ten in de omliggende dorpen. Door deze situatie ontstaan er lange wachttijden en wordt er veel gemopperd. Maar het is on ze schuld niet, het ligt aan het beleid van Postkantoren BV." De combinatie van het weigeren van de giromaat en het feit dat er niet met euro's kon worden gewerkt, was voor hem de drup pel die de emmer deed overlo pen. „Wij worden er op aange keken, terwijl we er niets aan kunnen doen." Martens merkt op dat het agentschap langer open is dan vergelijkbare servi cepunten. „Een half uur langer per dag, plus de zaterdagoch tend. Als je er de vergoeding van Postkantoren tegenover zet, kun je daar niet meer personeel mee inzetten.", vindt hij. Volgens Sterk is Postkantoren zich intern nog aan het beraden over het gerezen probleem. Het bedrijf is momenteel bezig met een reorganisatie dat in 2005 moet zijn afgerond. Er komen meer servicepunten voor 'kleine handelingen', zoals verkoop van postzegels en strippenkaar ten, maar de mogelijkheid tot het verrichten van geldhande lingen wordt beperkt tot acht honderd vestigingspunten. Landelijk Van het totale aantal vestigin gen zullen er circa duizend al leen het 'snelst lopend assorti ment' aanbieden. Postkantoren streeft naar een landelijke dek king, waarbij 95 procent van de agentschappen binnen een straal van vijf kilometer van woningen te vinden is. „Voor het platteland is die dekking wat anders. Mensen gaan voor hun dagelijkse boodschappen toch al wat verder dan in verstede lijkt gebied", aldus Sterk. Niet temin wordt volgens hem de dekking op het platteland ook 'opgekrikt', van 70 procent nu, naar 80 a 85 in de toekomst. De PvdA-Statenfractie heeft dit weekend vragen gesteld aan GS over de spontane sluiting van het postagentschap. De PvdA vindt dit het zoveelste te ken dat de directie van PTT Post doende is de voorzieningen op het platteland in Zeeland af te breken. zande. Na het ongeval rukte zo wel de brandweer uit Hontenis- se als die uit Hulst uit met een hulpverleningsvoertuig om de slachtoffers uit hun auto's te be vrijden. Tevens werd een beroep gedaan op de traumahelikopter in Brugge. Die was echter op weg naar een ander ongeval, zo dat werd besloten het Medisch Interventieteam uit Eeklo en de traumahelikopter uit Rotter dam te hulp te roepen. Ze arri veerden tegelijkertijd. In over leg werd er voor gekozen de zwaargewonde automobiliste per ambulance naar Gent te brengen. De Middelburger staat bij zijn vrienden niet bekend als een echte Oranjeklant. Het Koninklijk Huis, daar loopt hij dan ook niet echt warm voor. Onlangs kwam daar toch verandering in. Op de deurmat vond hij namelijk een wel zeer bijzondere uit nodiging. Hij mag begin fe bruari aanwezig zijn bij het huwelijk van de Kroonprins der Nederlanden Willem- Alexander met Maxima. Met lichte emotie in zijn stem be kende hij dat zo'n uitnodi gingvan de Koningin en haar gemaal hem toch wel wat deed. Zozeer zelfs dat hij nu in de uitverkoop driftig op zoek is naar een pak; zijn eer ste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19