Coach helpt werklozen op weg PZC Pleidooi voor behoud pontje Zijpe Meidactie over zorgtekort in verpleeghuizen Actie tegen dierenleed in Korea Hennekeij botst met Netelenbos over geld voor verkeersbeleid Middenstand Sluis wil zich richten op Noord-Frankrijk Proefproject voor individuele benadering uitkeringsgerechtigden 13 Informatie over cvv te eenzijdig Nieuw overleg CAO energie Onderzoek naar schaarste kamers Kerken trekken samen op Pianoconcert Provincie past herinrichting van N675 op onderdelen aan dinsdag 8 januari 2002 De voormalige veerboot ms Zijpe ligt weg te roesten in Antwerpen. foto René Schrier MIDDELBURG - Het collectief vraagafhankelijk vervoer in de Oosterschelderegio is er niet alleen voor ouderen en gehan dicapten, maar voor iedereen. Die boodschap had de provin cie moeten verspreiden, maar dat is onvoldoende gebeurd, vinden de Statenfracties van PvdA en GroenLinks. In de ver gadering van de Statencommissie verkeer beklaagden zij zich gisteren over de in hun ogen gebrekkige voorlichting over de invoering van het cw op Schouwen-Duiveland en de Beve- landen. Het cw rijdt daar sinds 1 januari van dit jaar en heeft een aantal oude buslijnen vervangen. A. Smit (GroenLinks) en M. de Koster (PvdA) verzochten gedeputeerde J. Hennekeij de voorlichting alsnog te verbreden. „Dat is ook goed voor de provincie, want meer reizigers betekent meer inkomsten", al dus De Koster. BORSSELE - De werkgevers en werknemers in de energie sector hebben gisteren toch weer rond de tafel gezeten om te praten over een nieuwe CAO. De vakbonden hadden een ulti matum gesteld: als er op 7 januari geen overeenstemming zou zijn, zou tot actie worden overgegaan. Een nieuwe CAO is er nog steeds niet, maar de werkgevers kwamen op het nippertje wel met een 'way-out-scenario', aldus J. van Herpen van Ab vaKabo FNV. ,,Dat is bedoeld om acties te voorkomen. Wij gaan proberen op basis hiervan toch tot een CAO te komen." De bonden willen niet inhoudelijk ingaan op het scenario van de werkgevers, omdat zij het vandaag pas voorleggen aan hun kaderleden. De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de energie sector begonnen bijna een jaar geleden, op 5 februari, en had den op 1 april tot een overeenkomst moeten leiden. MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat met de gemeen ten inventariseren of er inderdaad kamernood dreigt. Dat zegde gedeputeerde L. Coppoolse gisteren toe in de commissie welzijn. Volgens commissielid C. Dupont (GroenLinks) zijn er signalen dat de Zeeuwse kamerverhuurmarkt flink inboet op de beschikbaarheid van betaalbare kamers. „Het lijkt zelfs dat er een 'kameroorlog' ontstaat." „Die geluiden bereiken ons vanuit het AZZ, dat steeds meer problemen heeft met de huisvesting van minderjarige asiel zoekers. Maar deze mensen putten uit hetzelfde bestand als studenten", signaleerde Dupont naar aanleiding van de nota Onderwijs. Coppoolse bevestigde de noodsignalen uit de ka merverhuurmarkt. De beschikbaarheid van voldoende huis vesting is cruciaal om de bereikbaarheid van de hogescholen en beroepsopleidingen in Zeeland te waarborgen, stelde hij. Hij zegde toe gemeenten en woningbouwverenigingen te mo biliseren voor een onderzoek. BURGH-HAAMSTEDE - De vier kerken in de Westhoek bun delen him krachten voor de viering van de zogeheten 'een heidszondag'. De speciale dienst wordt gehouden in de gere formeerde kerk van Haamstede. De andere godshuizen zijn die dag dicht, 'in de hoop dat oecumenische samenkomst een breed draagvlak krijgt onder de plaatselijke bevolking', al dus dominee R Goodij k. De bijeenkomst is voorbereid door de oecumenische werkgroep Samen Verder, die al vijftien jaar actief is in de Schouwse kuststreek. Daarin zitten vertegen woordigingen van de hervormde kerk in Burgh en Renesse- Noordwelle, de gereformeerde kerk van Haamstede en de Rooms-katholieke parochie. Tijdens de dienst, die door de betrokken voorgangers geza menlijk wordt geleid, zullen kinderen in de kerk vredesdui ven loslaten. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een proefpro ject in vijf Zeeuwse gemeenten moet aantonen dat uitkerings gerechtigden met een persoon lijke coach het pad naar grotere zelfstandigheid en persoonlijke ontwikkeling kunnen vinden. Dat zegt Splinter, het platform voorbestrijding van armoede in Zeeland, in een gisteren ver schenen rapport. Veel uitke ringsgerechtigden hebben de ambities en mogelijkheden om opnieuw zelfredzaam en sociaal actief te worden. Splinter presenteerde het on derzoeksrapport 'Mens, mens mensZeeuws licht op armoede' aan de statencommissie Welzijn en gedeputeerden De Kok en Coppoolse (welzijn en sociale zaken). Daarin schrijft Splinter ook dat sociale diensten meer zijn begaan met de uitvoering van de wet en hoe de cliënten daarin passendan met cle cliën ten zelf. Gemier over minieme I bedragen staat in geen verhou ding tot de persoonlijke proble men die uitkeringsgerechtigden 1 hebben. De Vereniging van Zeeuwse gemeenten en provin- cie Zeeland verklaarden maandag hun steun aan de aan- i bevelingen van Splinter. De schrijvers noemen het rapport een 'fotoboek', omdat het 31 anonieme portretten schetst I van Sociale Dienst-cliënten in Reimerswaal, Oostburg en Vlis- singen. Het rapport werpt een HULST - Pianiste Tamara Ru- miantsev verzorgt zondag 13 ja nuari een kamerconcert in het Hulster muziekcentrum Baude- loo. Rumiantsev werd in Den Haag geboren. In 1991 sloot zij haar opleiding aan het conservatori um in Utrecht af. Rumiantsev vervolgde haar studie aan de Manhattan School of Music in New York. Zondag brengt zij een gevarieerd programma met muziek van onder meer Rach- maninov, Scriabin, Chopin, Liszt en Debussy. Het concert begint om 15.00 uur. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De misstanden in de verpleeghuizen moeten worden verzameld in een zwart boek. Daarom houdt het comité 'Zorg voor Iedereen', een ver band van SP, medewerkers en managers van verpleeghuizen, deze week een telefonische meidactie. Het comité roept verpleegkun digen en zorgverleners in ver pleeghuizen op te melden hoe hun zorg tekortschiet door ge brek aan personeel en budget. Het zwartboek moet kort na het kamerreces, dat 21 januari af loopt, worden gepresenteerd. Volgens woordvoerster Renske Helmer moet het zwartboek mi nister Borst zover krijgen dat de tekorten in de pleeghuizen daadwerkelijk worden opge- van onze regioredactie SLUIS - De Middenstandsver eniging van Sluis (MVS) wil zich in de toekomst in haar promo tiecampagnes gaan richten op de inwoners van Noord-Frank rijk. Volgens voorzitter Chris Langeberg ligt daar een onont gonnen gebied waar de recla mepijlen met kans op succes op gericht kunnen worden. Langeberg riep tijdens de Nieuwjaarsreceptie in stadsca- fé De Drie Wijzen de aanwezige ondernemers op meer aandacht te besteden aan de aankleding van de winkelpanden. De voori- ztter liet positieve geluiden ho ren met betrekking tot het ko mende seizoen. „Nu al is er aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust meer geboekt dan in de afgelo pen jaren. Dat zal ongetwijfeld leiden tot meer consumptie van die toeristen in ons gebied. Een verheugende ontwikkeling." De middenstandsvereniging heeft in de afgelopen periode geconstateerd dat er steeds meer jonge zakenlieden in het licht op de persoonlijke omstan digheden van mensen die lange tijd van een minimum uitkering afhankelijk zijn. In Zeeland le ven 4500 mensen langdurig van een minimale uitkering als bij stand, WAO en AOW. Hun lage inkomen en afhankelijkheid van sociale diensten leidt vaak tot sociale isolatie en gebrek aan perspectieven. De provincie Zeeland nam het doorbreken van die vicieuze cirkel een jaar geleden als taak op in haar soci ale beleidsvisie en sponsorde het Splinter-onderzoek. Bijscholing Op basis van de interviews doet Splinter aanbevelingen voor een nieuwe werkwijze bij de So ciale Diensten. Met name de hulp die gemeenten bieden om terug te keren in het arbeidspro ces en bijscholing blijkt te ge fragmenteerd. Daardoor gaan gemeenten meer uit van wat ze te bieden hebben, dan dat geke ken wordt naar wat een cliënt nodig heeft. Goedbedoelde cou- lantie van Sociale Diensten kan averechts werken. Mensen die door gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid of hogere leeftijd moeizaam aan een baan komen, wordt elk perspectief op werk ontnomen als gezegd wordt dat ze niet meer hoeven te sollicite ren. Splinter bepleit een cliënt gerichte aanpak. De bemoeienis van de provincie met sociaal beleid bij gemeen ten wekte in eerste instantie de nodige irritatie bij de Vereni ging van Zeeuwse gemeenten, bekende Leen Wille. Nu ziet de VZG het rapport als een belang rijke stap naar een effectiever gemeentelijk sociaal beleid, stelde de VZG-portefeuillehou- der sociale zaken. Beheerssyste- matiek is dominant bij de socia le diensten. „We moeten de handschoen die Splinter ons toewerpt oppakken." Er is wel missiewerk nodig, waarschuw de Wille. „Veel van wat de VZG nu wil, past zonder de nodige souplesse niet in de bestaande regelgeving." De Zeeuwse ge meenten zullen de kosten voor bijscholing van SD-medewer- kers tot cliëntcoaches voor een belangrijk deel zelf moeten be talen, stelde de VZG-bestuur- der. lost. De actie van het comité on dersteunt volgens Helmer ook de protesten die veel provincies uiten bij het ministerie van Volksgezondheid en Welzijn te gen de nivellering van de bud getten van de verpleeghuizen in de regio's. Ook de provincie Zee land maakt bezwaar tegen de hoge kortingen op de verpleeg huisbudgetten die het ministe rie wil doorvoeren. „Elke regio kampt met eigen problemen. De personeelstekorten die de Randstad al langer plagen, krij gen steeds meer greep op het zuiden en oosten van het land. Er moet niet langer worden uit gegaan van een miniumum als norm, maar van daadwerkelijke zorgfinanciering op maat", stelt Helmer. Tot en met vrijdag 11 januari staat de meldlijn 070-3182806 van het comité open. gebied aan de slag gaan. Wensen leven er nog volop. De midden standers willen graag dat de ge meente Sluis-Aardenburg een soepel parkeerbeleid voert met niet achter elke boom een agent die bekeuringen uitschrijft. En het MVS wil het winkelbestand graag gevarieerder zien. „We hebben gebrek aan een slager, een fietsenmaker en een doe- het-zelf-zaak", aldus Lange- berg. Burgemeester Straatsma vroeg aandacht voor het feeërieke ka rakter van Sluis. „Zet de etala ges van uw zaak vooral ook 's avonds in de schijnwerpers." Het jaarprogramma vermeldt voor het komende seizoen naast de al bestaande activiteiten een vijftal nieuwe evenementen Taptoeweekend (april), Water landweekend (mei), Oldtimer dag en Koetsenparade septem ber) en Halloweenoptocht voor de jeugd in oktober. Uit handen van Jan Smits, voor zitter van Sluis Promotie, ont ving Frank Gijsel voor zijn journalistieke activiteiten de jaarlijkse persprijs. door Marcel Modde ZIJPE - Het oude veerpontje Zijpe-Anna Jacobapolder moet behouden blijven. Dat vindt de PvdA Schouwen-Duiveland. De boot ligt momenteel te ver kommeren in de haven bij de Antwerpse binnenstad. Daar mee dreigt een stuk eilandelijke historie teloor te gaan en dat mag geenszins, vinden de soci aal-democraten. De ms Zijpe maakte in de zomer van 1988 zijn laatste overtocht tussen Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Aan de nood zaak van de veerverbinding kwam een einde met de open stelling van de Philipsdam. De boot werd opgekocht door een Belgisch bedrijf, met als doel een veerdienst over de Schelde in het zuidelijk deel van Ant werpen. Daarmee ontliep de pont een laatste tocht richting sloop. De huidige praktijk is evenwel dat het scheepje doel loos dobbert aan de Kaai in de Vlaamse havenstad. Dat gaat de PvdA aan het hart, verklaart lijsttrekker A. van der Wouden de plotselinge aandacht voor de Zijpe. „Onduidelijk is of het veer in de één of andere vorm nog dienst doet. Die schijn heeft het in ieder geval niet. Het ligt al heel lang troosteloos op de zelf de plek te vergaan." Van der Wouden wil zo snel mo gelijk een gesprek met de eige naar om te zien of er een moge lijkheid bestaat dat de boot kan terugkeren naar Schouwen- Duiveland. Blijkt aankoop mo gelijk, dan wil hij bij de gemeen te en het bedrijfsleven geld zien los te peuteren om het op te knappen en een nieuwe bestem ming te geven. Inzet als toeris tenpont op de oude lijn, lijkt de kandidaat-wethouder lastig, omdat daarmee ook exploita tielasten zijn gemoeid. Boven dien zijn de veiligheidseisen voor dit soort pontjes aange scherpt. De PvdA denkt eerder aan een 'waardige plaats' in Bruinisse of een stek in combi natie met het watersnoodmuse um in Ouwerkerk. „Want het gaat om meer dan alleen een bonk veiToest ijzer", stelt Van der Wouden. „Het veer symboli seert de eilandentijd van Schou wen-Duiveland en hoe afhan kelijk we toen als bewoners wa ren van dit soort verbindingen. Als je ziet hoeveel moeite er wordt gedaan om oude schepen naar de Museumhaven in Zie- rikzee te krijgen. Over dertig jaar maken we ons misschien druk over het voormalige veer pontje en dan is het te laat." door Maurits Sep MIDDELBURG - Het blijft bot sen tussen gedeputeerde Hen nekeij en minister Netelenbos. Beide bewindslieden houden zich bezig met verkeer, maar hun ideeën en belangen verdra gen zich meestal slecht. Kort voor kerst was er weer overleg, over het Nationaal Verkeers- en Vervoersplan; het leverde twee principiële verschillen van me ning en twee punten van zorg op. In de Statencommissie verkeer gaf de WD-gedeputeerde giste ren maar weer eens uiting aan zijn ongenoegen over de PvdA- minister. Zorgelijk vindt Hen nekeij het gebrek aan voortgang bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat om verkeerseduca- tie op scholen te stimuleren. Terwijl dat ook in de ogen van Netelenbos juist zo belangrijk is om het aantal verkeersslachtof fers terug te dringen: jong ge leerd is oud gedaan. Zorgelijk vindt Hennekeij ook dat de afspraken over verkeers handhaving nog steeds niet zijn uitgewerkt. Daardoor moet Zeeland ongeduldig afwachten of het een proefgebied wordt waarin geëxperimenteerd kan worden met andere methoden dan flitskasten en radarcontro les. Onenigheid is er vooral over de betaling van projecten die de veiligheid van het verkeer ver beteren. Kosten die minder dan 225 miljoen euro, dan moet de provincie die zelf betalen. „Maar we krijgen per jaar maar tussen de 3,5 en 7 miljoen euro. Dat betekent vijftig tot honderd jaar sparen voordat je een pro ject kunt uitvoeren. En dan mag je in de tussentijd ook niks an ders doen, anders duurt het nog langer. Zo loop je steeds achter de feiten aan." Onenigheid Projecten als de ontsluiting van het Scheldeterrein in Vlissingen (27 miljoen euro) en de aanpas sing van de Sloeweg-Noord voor de Westerscheldetunnel (36 miljoen euro) kan Zeeland op deze manier wel vergeten, voorspelt Hennekeij. Onenigheid is er bovendien over de randvoorwaarden die het Rijk stelt bij de verdeling van het geld voor verkeersveilig heid Sommige provincies die hun wegen veiliger willen ma ken, kunnen niet zelf beschik ken over dat geld, omdat stede lijke gebieden dat beheren. Daar heeft Hennekeij tot zijn opluchting overigens geen last van, maar een provincie als Noord-Brabant wel. Die moet de hand ophouden bij de stads regio Eindhoven. De meningsverschillen en on enigheden zijn nog niet uit de wereld, maar daar wordt wel aan gewerkt, aldus Hennekeij. Via het Interprovinciaal Over leg (IPO), waarin alle provincies samenwerken en dat namens de regionale overheden onderhan delt met het Rijk. „In februari is er weer overleg." MIDDELBURG - De herinrich ting van de N675 tussen Groede en Roofack is 'op onderdelen aan te passen'. Maar verlaging van de maximumsnelheid zoals omwonenden wensen, zit er niet in. Dat liet gedeputeerde J. Hen nekeij van verkeer gisteren doorschemeren in een vergade ring van de Statencommissie verkeer. De hoofdstructuur zo als die voor de wegen in West- Zeeuws-Vlaanderen in het ka der van Duurzaam Veilig Ver keer is opgesteld, wordt niet veranderd, antwoordde Hen nekeij op vragen van PvdA, D66 en PvZ. Dat betekent dat de maximumsnelheid op het be treffende wegvak niet omlaag gaat. Bewoners van de N675 tussen Groede en Roofack zijn even min tevreden over de andere plannen die de provincie heeft met het wegvak. Vooral de vermenging van land- bouwverkeer en fietsers op de geplande parallelweg ontmoet veel kritiek. Voor een apart fietspad zijn er volgens de pro vincie echter te weinig fietsers en tractoren. Hennekeij benadrukte gisteren dat het plan overeenstemt met het voorstel dat een werkgroep voor de herinrichting van de N675 heeft gemaakt. „Er is nu alleen een verschil in beleving ontstaan tussen de provincie en de bewoners. Maar op onderde len kan het plan nog worden aangepast." Het echtpaar Van den Broeke met hun eigen honden. foto Ruben Oreel door Anja Bimmel VLISSINGEN - Louis van den Broeke uit Vlissingen is woe dend op de Koreanen die hon den op gruwelijke wijze mis handelen en ze vervolgens serveren als lekkernij. Samen met twee vrienden richtte hij enkele dagen geleden een ac tieteam op. Het team 'WK 2002 OK' hoopt het leed wat honden in Zuid- Korea wordt aangedaan, te stoppen. „We respecteren de eeuwenoude eetcultuur van de Koreanen. Maar we accepte ren niet dat ze hun honden vre selijk verminken voordat ze gedood worden." Naar aanleiding van het ko mende WK in Zuid-Korea heeft Louis met twee honden liefhebbers die hij via het in ternet heeft ontmoet, een eigen site opgericht. Op de site wordt uitgelegd wat veel hon den in Zuid-Kox-ea te wachten staat voordat ze voorgoed in de keuken verdwijnen. Naast het vei'haal zijn ook aangrijpende foto's te zien van mishandelde honden. Van den Broeke, die zelf drie dobermannpinschers heeft, hoopt met de beelden duide lijk te maken dat het leed wat dieren wordt aangedaan on menselijk is. Niet alleen het team WK 2002 OK, maakt zich zorgen om het lot van de Koreaanse honden. De discussie over het serveren van honden vlees is wex*eldwijd weer opgelaaid. Het debat be gon nadat de internationale voetbalfederatie Fifa, Zuid- Korea opx-iep om de consump tie van honden dit jaar te verbieden. Dat gebeurde ook tijdens de Olympische Zomer spelen van Seoel in 1988. Van den Broeke hoopt dat er dit jaar weer een verbod komt en dat de slachtmethoden voor honden zo snel mogelijk wor den veranderd. „Nu woi'den honden met stokslagen kreu- pel gemept. Als ze dit overle ven worden ze vaak levend ge vild of opgehangen." Protestbrieven Het driekoppige team ver spreidt onder alle honden clubs op internet px-otestbrie- ven om het doel te bei-eiken. Deze brieven kunnen uitge print en ondertekend worden. Sommige intei-netgebi'uikers printen de brieven niet alleen voor zichzelf uit, maar ver spreiden ze ook in hun omge ving. „Op deze manier komt ex- echt landelijke aandacht voor ons protest", zegt Louis en thousiast. In totaal zijn twee duizend protestbx-ieven ver spreid onder de hondenclubs en in Zeeland zijn ongeveer zeshonderd brieven in winkels neex-gelegd. Binnenkort komt er een postbusnummer waar de protestbrieven heen kun nen. Ook bekende Nederlandex-s worden overgehaald om WK 2002 OKte steunen. „Er wordt overleg gepleegd met André van Duin en we probex-en bin- nenkoxt bij Barend en Van Dorp te praten over het onder werp." Het team hoopt in de toekomst ook te gaan samen werken met buitenlandse ac- tiegx-oepen. „Hoelang onze ac tie gaat duren weten we nog niet. Maar we gaan door tot we iets bereikt hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13