Bouwen in bos roept protest op Dood pintje is verleden tijd PZC Camera ziet vuur door de muur Postbalie Meermarkt Oostburg weer open Scheepvaartverleden bepaalt programma nieu wj aarsconcert Middelburger hoort vrijspraak eisen Bij Kadetweg Serooskerke Groei&Bloei Vrouw bedreigt buurvrouw Accu's verdwenen Diefstal uit keet 's-Gravenpolder Botsing na voorrangsfout Auto botst op busje met panne Zeven fietsers zonder licht Raadsels rond mishandeling zuider Él buren Een brandweerman demonstreert de nieuwe camera, die warmte meet door muren heen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Goese brandweer beschikt sinds kort over een warmtebeeldcamera. Daar mee kunnen bij een brand vuurhaarden en slachtoffers snel worden gelokaliseerd. Het korps is, na het stadsgewest Vlissingen-Middelbuig, het tweede in Zeeland dat over de moderne techniek beschikt. Een van de directe aanleidin gen om op korte termijn tot de aanschaf van een dergelijke camera over te gaan, was het incident dat vorig jaar april plaatsvond bij wasserij Lips Zeetex. Door een onbedoelde menging van chemicaliën dreigde daar een explosie, wat tot groot alarm leidde. Met een eigen warmtebeeldcamera had de brandweer sneller een beter beeld van de risico's kun nen hebben. „Toen is heel dui delijk aangetoond dat het nut heeft", zegt E. van Dijk, offi cier preparatie en arbozorg bij de Goese brandweer. Ook bij eerdere grote branden werd zo'n camera node gemist. Het grote voordeel ervan is dat het apparaat, dwars door mu ren en dichte rook heen, pre cies aangeeft waar zich warm tebronnen bevinden. Dat kan een mens zijn, die ook warmte afgeeft, of vuur. Vlammen „We kunnen dus bijvoorbeeld meteen goed zien waar de vlammen zitten en waar we dus het veiligst naar binnen kunnen", aldus Van Dijk. Volgens de brandweerofficier kan de camera niet alleen van pas komen bij grote inciden ten. „Het kan best zijn dat een kleine brand volledig geblust lijkt, maar dat het in de spouw of het dakbeschot nog brandt. Bij een gewone nacontrole kun je dat niet zien, maar met zo'n camera wel." Het apparaat heeft de gemeente Goes zo'n 18.000 euro gekost. De komen de periode oefent het korps veelvuldig met de camera, zo dat alle medewerkers ermee kunnen omgaan. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - De stichting Tuin van Zeeland wil dat het bosperceel ten westen van de Kadetweg bij Serooskerke be houden blijft. In de Structuur visie Serooskerke van de gemeente wordt dit terrein ge noemd als toekomstige locatie voor woningbouw. De stichting is van mening dat het bos een dusdanig grote waarde heeft, dat bebouwing moet worden uitgesloten. „Het gebied is aangelegd in het kader van de zogenoemde twee- hectareregeling of landhuizen- regeling", schrijft de stichting aan het gemeentebestuur. „Kort na de Tweede Wereldoorlog werd deze regeling ingesteld om het grote verlies aan beplanting op Walcheren te compenseren. Particulieren konden onder be paalde voorwaarden op twee of meer hectaren een landhuis stichten in het buitengebied van Walcheren. Tenminste één hec tare van het bouwperceel moest beplant worden met 'opgaand hout'. Dat was de belangrijkste voorwaarde die de Snelcommis- sie Walcheren stelde. Het was de bedoeling dat Walcheren haar ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Groei Bloei houdt donderdag 17 januari in het MFC in Zierik- zee een nieuwjaarsbijeenkomst. Op het programma staat een le zing door M. Pluymakers uit Kapelle over de tuinfilosofie van Vita Sackville-West. Deze Engelse schrijfster maakte fu rore met de tuinen van het land goed Sissinghurst in het graaf schap Kent. De avond begint om half acht. groene kleed weer terug kreeg. Tientallen particulieren hebben tot eind jaren zeventig van de vorige eeuw gebruik gemaakt van deze regeling." Het gebied aan de Kadetweg is volgens de stichting in de jaren zeventig beplant met inheemse boomsoorten. „Het middelste gedeelte werd vrij gehouden door de eigenaar. Die wilde er een landhuis bouwen maar dat is er nooit van gekomen. In al die tijd is er alleen gedund en het binnengebied werd opengehou den. De natuur heeft zich de af gelopen vijfentwintig tot dertig jaar relatief ongestoord kunnen ontwikkelen op dit perceel vlakbij de dorpskern. Vogels Medewerkers van de Tuin van Zeeland zijn enkele weken gele den op de locatie geweest. Ze zijn van mening dat het relatief jonge bos al van grote waarde is. Alle twee-hectaregebieden op Walcheren zijn van essentieel belang voor de vogels, zegt de stichting. „Het jonge bos met onder meer beuken, eiken, ha zelaars, iepen, elzen en mei doorns groeit bovendien op een kreekrug, geheel in lijn met de oorspronkelijke naoorlogse landschapsplannen voor Wal cheren. Het bos heeft veel toe komstwaarde en kan uitgroeien tot een waardevol groenge bied." Het gebied is niet alleen belang rijk wat begroeiing en vogels betreft. Ook dorpsbewoners en f ietstoeristen kunnen er van ge nieten. „Een bebouwing met meerdere woningen op het terrein is in strijd met de oorspronkelijke bestemming en bedoeling van de twee-hectareregeling.", stelt de stichting. De Tuin van Zee land wil dat de gemeente het ge bied een groene bestemming geeft. dinsdag 8 januari 2002 REIMERSWAAL - Een 46-jarige vrouw uit de gemeente Rei- mers waal is gistermiddag rond kwart voor zes in haar woning aangehouden, nadat ze een buurvrouw met een keukenmes had bedreigd. Aanleiding voor het incident zijn problemen die al een poos spelen. De vrouw deed afstand van het mes. De bedreigde buurvrouw heeft aangifte gedaan. KAPELLE - Van een vrachtwagen in de Stationsstraat in Ka pelle zijn in de nacht van zondag op maandag twee accu's ge stolen. De accu's, die een waarde vertegenwoordigen van enkele honderden euro's, werden losgeschroefd en gedemon teerd. 's-GRAVENPOLDER - Bij een inbraak in een keet aan de Oos- terzwakedijk in 's-Gravenpolder hebben onbekenden een computer, twee elektrische kachels, twee bureaustoelen en tientallen paren werkhandschoenen gestolen. De inbraak werd gisterochtend ontdekt en moet afgelopen weekeinde zijn gepleegd. DRAAIBRUG - Op de kruising Draaibrug/N58 in Draaibrug vond gistermiddag rond vier uur een aanrijding plaats. Het ongeval ontstond toen een 22-jarige automobilist uit Kaarst (D) op de kruising linksaf wilde slaan richting Aardenburg, Hij verleende geen voorrang aan een 43-jarige bestuurder uit Sluis-Aardenburg, waarop de twee voertuigen botsten. Ook de 31-jarige bestuurder van een vrachtauto plus'aanhanger, die achter de man uit Sluis-Aardenburg reed, kon niet tijdig stoppen en botste op zijn voorganger. De personenauto van de 43-jarige man werd geheel vernield, de andere twee voertui gen liepen schade op. AXEL - Rond zes uur gistermiddag vond er een botsing plaats tussen een auto en een bestelbus op het Spui in Axel. Een 27- jarige automobilist uit Axel had pech gekregen met zijn be stelauto en was samen met een passagier bezig het voertuig over het Spui te duwen. Op een gegeven moment keex-de hij het voertuig. Het voertuig was onverlicht en op het Spui is geen openbare straatverlichting, waardoor hij slecht zichtbaar was. Hij liet bij deze manoeuvre een 31-jarige Axelse automo biliste niet voorgaan. Er ontstond een aanrijding waarbij bei de voertuigen beschadigd raakten. AXEL - Bij een verlichtingscontrole op de Nieuwendijk in Axel zijn gisterochtend zeven bekeuringen uitgedeeld. In to taal werden ongeveer honderd fietsers gecontroleerd. RENESSE - Een 17-jarige Schouwen-Duivelander is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig mishandeld in een kroeg in Renesse. De j onge stapper heeft door de klappen ver schillende verwondingen aan zijn gezicht opgelopen. Met kneuzingen en zwellingen is hij ter observatie opgenomen in het ziekenhuis. Wie de klappen hebben uitgedeeld, waarom de '17-j arige te grazen is genomen en op welk tijdstip dat pre cies is gebeurd, is nog niet bekend. door Eugène Verstraeten OOSTBURG - Het postagent schap in de Meermarkt in Oost burg is sinds gistermiddag weer open. De computer in het agent schap is omgebouwd en ge schikt gemaakt voor de euro. Toch zijn nog niet alle knelpun ten uit de wereld. De onderhan delingen tussen eigenaar J. Martens van de supermarkt en Postkantoren BV worden binnenkort voortgezet, want Martens is niet tevreden met de huidige vergoeding die hij krijgt voor de inzet van personeel. Terwijl woordvoerder F. Sterk van Postkantoren BV gister morgen nog zei geen mededelin gen over het conflict te kunnen doen, waren medewerkers van het bedrijf een uur later al bezig met aanpassingen in het agent schap. Sterk stelde dat het agentschap 'ondanks fors aan dringen onzerzijds' dicht was gebleven, sinds het. besluit van de ondernemer om te sluiten. Hij benadrukte dat Postkanto ren BV 'heel graag als dienstver lenend bedrijf in Oostburg aan wezig wilde blijven'. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.ril Abvan derSluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dat is wat Martens betreft geen probleem, maar er moet iets te genover staan. „Het agentschap is in de plaats gekomen van het vroegere postkantoor. Daar werkten twee mensen, nu is dat er een. Maar er moeten wel de zelfde handelingen verricht worden. En die nemen toe, door het verdwijnen van servicepun ten in de omliggende dorpen. Door deze situatie ontstaan er lange wachttijden en wordt er veel gemopperd. Maar het is on ze schuld niet, het ligt aan het beleid van Postkantoren BV. Druppel De combinatie van het weigeren van de giromaat en het feit dat er niet met euro's kon worden gewerkt, was voor hem de drup pel die de emmer deed overlo pen. „Wij worden er op aange keken, terwijl we er niets aan kunnen doen." Martens merkt op dat het agentschap langer open is dan vergelijkbare servi cepunten. „Een half uur langer per dag, plus de zaterdagoch tend. Als je er de vergoeding van Postkantoren tegenover zet, kun je daar niet meer personeel mee inzetten.vindt hij Volgens Sterk is Postkantoren zich intern nog aan het beraden over het gerezen probleem. Het bedrijf is momenteel bezig met een reorganisatie dat in 2005 moet zijn afgerond. Er komen weliswaar meer servi cepunten voor 'kleine handelin gen', zoals verkoop van postze gels en strippenkaarten, maar de mogelijkheid tot het verrich ten van geldhandelingen wordt beperkt tot achthonderd vesti- gingspunten. STREEKACTIVITEITEN: AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Arnicïtia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur: Tai Chi voor beginners; Thuiszorg, Mastgatstraat 25, 10.00 - 11.00 uur: Babymassage; Oostkerkplein 22, 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; 't Huis, 19.30 - 21.30 uur: Informatieve avond overvoeding en kanker; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers; door Wout Bareman De Belgische bierwereld staat op z'n kop. Er wordt gesproken van 'een revolutie', 'een mijlpaal' en 'een door braak'. De ontdekking, ge daan op de Universiteit Gent, is er dan ook naar. Dankzij de knappe koppen is het gedaan met de platte pinten, bier zon der schuim, kortom, het ver schaalde glas bier is verleden tijd. Nooit meer een plas geel vocht zonder schuimkraag voor je neus, zelfs niet als je zojuist een knoflookrijke maaltijd hebt genuttigd. Wie het ooit meemaakte, weet dat het een gruwel is, zo'n stinkende, plat geslagen voorheen gouden rakker. Volgens deskundigen heeft het verschalingsproces alles te maken met de factor licht. Bier kan namelijk niet tegen licht. Zodra het glas is volgetapt, begint het ontbin dingsproces. Een ingewikkeld verhaal, dat specialisten in Het Laatste Nieuws zo ver woordden: „Het licht degra deert de iso-humulonen in de hop, waardoor de moleculen uiteenvallen in radicalen, waarvan er één recombineert met een zwavelcomponent." Zo, daarmee is alles duide lijk... Wijzen Aan de Gentse universiteit hielden tal van wijzen zich al meer dan vijftig jaar bezig met onderzoek naar verschaald bier. Studiebollen Arne Hey- erick en Dennis De Keukeleire zorgden enkele weken geleden voor de doorbraak. Heyerick: „We hebben het 'afbraakpro ces' seconde na seconde onder zocht en een manier gevonden om - door bepaalde stoffen van concentratie te laten verande ren - de invloed van het licht te neutraliseren zonder de smaak van het bier aan te tasten. Ons procédé doet de verschaling in belangrijke mate teniet. Mét behoud van kwaliteit." Enthousiast De Beroepsvereniging Belgi sche Brouwers reageert en thousiast. De brouwers ver- Pilsjes zoals hier rechts zijn met name 's zomers op terras een bekende verschijning, omdat ze ei genlijk niet zo goed tegen licht kunnen. De Universiteit van Gent heeft nu iets bedacht dat het bier langer houdt zoals links. foto Peter Nicolai wachten voortaan minder problemen bij het transport van bier én een positieve uit werking op de bierdrinker, die het verschil direct zal merken. Een woordvoerder van de brouwersclub: „Neem de proef op de som en fotografeer een glas bier met flitslicht. Het schuim zal in enkele seconden verdwijnen. Dan weet je ook direct wat een kwartier in de volle zon kan doen. We zochten al lang zonder veel resultaat naar een oplossing. En die is nu plotseling voorhanden." Bijkomend voordeel is dat de brouwers hun bier voortaan in witte flessen kunnen doen. Volgens onderzoeker Heyerick zullen vooral de marketing- jongens blij zijn dat ze einde lijk verlost worden van de saaie bruine flesjes. Tot nu ko zen slechts enkele merkep (co rona) voor gewoon glas, maar de resultaten waren niet be paald om over naar huis te schrijven. Immers, het is niet voor niets dat werd aangera den dat bier direct uit de fles te drinken, liefst nog met een stukje citroen aan de hals. Bewaren Nu het lichtprobleem uit de wereld is, moet de mensen al leen nog duidelijk worden ge maakt dat ze hun bier op een verstandige manier bewaren. Niet te warm, want ook warm te is een vijand van bier. De vinding van de Gentse uni versiteit is mogelijk een opste kervoor de noodlij dende hore ca. Het schuim is er bij de meeste horecazaken in Vlaan deren af, zo blijkt uit een on derzoek van de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen. Eén op de vier horecazaken riskeert binnen nu en vijf jaar een faillissement. In de tex tielsector is dat bijvoorbeeld maar een kans van één op tien. De studie noemt de horeca de meest dramatische sector. De uitbaters beschikken over het algemeen over te weinig liqui de middelen om aan hun beta lingsverplichtingen te kunnen voldoen. Ze bouwen kennelijk te grote voorraden op. door Abvan derSluis VLISSINGEN - De Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen houdt zaterdag het traditionele Nieuwsjaarscon- cert in de Sint-Jacobskerk. De oprichting van de Verenigde Oostindische Compagnie, dit jaar vierhonderd jaar geleden, heeft een belangrijk aandeel in de programmering. In het nieuwjaarsconcert van het Harmonie-orkest en het Leerlingenorkest van de Ko ninklijke Harmonie staat de be- invloeding vanuit de nieuwe wereld van toen op de muzikale ontwikkeling in Europa cen traal. Vlissingen kende in de ze ventiende en achttiende eeuw een grote economische bloei door de driehoekshandel op Afrika (slaven) en Zuid-Ameri- ka (tabak en koffie). Daarnaast waren de Vlissingse kapersche pen een geduchte tegenstander van de Duinkerkse concurren ten, waarmee ook de basis wei'd gelegd voor de huidige Konink lijke Marine, Al deze elementen worden in het programma van Ons Genoegen muzikaal uitgebeeld. Er is ge kozen voor melancholische klanken die hex-innex-en aan ver vlogen tijden en voor heden daagse muzikale thema's uit alle windstreken. Het Harmonieor kest staat onder leiding van Jos Körver. Dick Broers dirigeex-t het Leerlingenorkest. Gast tijdens het concert is het Steelcombo van de Mariniers kapel. Zij bx-engen alleen en sa- 'men met het Harmonieorkest muziek uit de Caraïben. Het combo bestaat sinds 1998 en trad sindsdien vaak op in bin nen- en buitenland. Ze spelen jazz, calypso's en swingende Ca ribische muziek. Muis en Leeuw Px-esentator van het concex-t is Middelburger Peter Adx-iaanse. Hij begon zijn toneelloopbaan zestien jaar geleden bij het Mid delburgs Theater. Bekendheid kreeg Adx-iaanse vooral als licl van het duo Muis en Leeuw, waarvoor hij de muziek en de teksten schreef. Het Nieuwjaarsconcert begint om 19.30 uur. De kex-k is een half uur eerder al open. Kaarten zijn aan de zaal te koop. door Frank de Klerk DEN HAAG - Tegen een 28-jari- ge Middelburger is gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof vrijspraak gevorderd van twee inbraken in zijn woon plaats. De hofaanklager vond het bewijs tegen de man te wei nig overtuigend. De Middelburger tekende hoger beroep aan nadat hij door de po litierechter in zijn woonplaats was veroordeeld tot een celstraf van vier maanden. Zelf ontken de hij vanaf het begin de inbra ken op klaarlichte dag in wo ningen aan de Oude Veerseweg en de Walcherseweg te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe op 17 oktober twee jaar geleden bij de boerderij aan de Oude Veerse weg te hebben aangebeld. Ver volgens nam hij een kij kj e op het erf van de boei'derijTijdens zijn omzwervingen werd hij aange sproken door een vrouw, die haar paard op de boerderij in stalling heeft. Op de vraag van de vrouw antwoox-dde de jongen dat hij een stalling voor zijn au to zocht. Ongeveer op hetzelfde tijdstip had de inbx-aak plaats, waarbij een ruitje wex-d ingesla gen. Op identieke wijze werd op 6 fe bruari vorig jaar ingebroken aan de Walcherseweg. Hier werd de man eveneens in de om geving van het misdrijf gesigna leerd. De buit bestond evenals bij de eerdere inbraak uit geld, Daarnaast werd een verzame ling hex-denkingsmunten mee genomen. Strafblad Tegen de man pleitte zijn straf blad en de vondst van een elders gestolen kluisje in de woning van zijn vriendin. De hofaan klager vond echter de verkla ringen van de twee ooggetuigen te mager bewijs om de Middel burger schuldig te pleiten. Uitspraak volgt over twee we ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11