Anbo ziet platteland teloorgaan Helpdesk voor behoud tastbaar verleden Jong talent overleeft auditie musical Blijfhuis pleit voor extra bescherming in tekst nieuwe wet Containerschip ramt sluismuur Vocaal Ensemble bij NCR V-radio Goesenaar mishandeld Drinken op straat bestraft Oostburger krijgt klappen Opgepakt na bedreigen personeel Ouderenbond schetst somber toekomstbeeld voor leven in dorpen Thema-avond borstkanker Concert ter ere van nieuwe jaar Europa Kinderhulp op zoek naar gastgezinnen Bejaarde man bestolen PvdA: sluiting postagentschap Oostburg te gek voor woorden TERNEUZEN - Het Zweedse containerschip Tor Belgia, be laden met auto-onderdelen, heeft zondag omstreeks het mid daguur de sluismuur van de Terneuzense westsluis geramd. De dikke mist speelde de kapitein parten. De schade viel mee, de sluisdeuren konden normaal blijven functioneren. Het scheepvaartverkeer li ep zondag door de mist enige vertraging op. Wanneer het zicht minder is dan 250 meter blijven de slui zen uit veiligheidsoverwegingen dicht. HILVERSUM - Het Zeeuws Vocaal Ensemble is vijf keer te beluisteren op de radio in het NCRV-programma Woord op Zondag. De opnamen werden zaterdag gemaakt in de Neder lands-hervormde kerk te Mijnsheerenland. Het programma bestaat uit een meditatie van een dominee, afgewisseld met koorzang onder leiding van dixagent Kees van Eersel en or gelimprovisaties van Jaco van Leeuwen. Hij begeleidt ook de psalmen en gezangen. De uitzendingen zijn op de zondagen 13, 20 en 27 januari en 3 en 10 februari van 9.02 uur tot 9.30 uur op radio 747 AM. Dit is een middengolfzender (MW), die vaak op de kabel staat. GOES - De Goese politie heeft zondagochtend om half tien een 30-jarige Fransman aangehouden die kort daarvoor een 29-jarige man uit Goes in zijn woning had mishandeld. Vol gens de politie gebeurde dat door problemen in de relationele sfeer. De dader werd meegenomen naar het bureau en kreeg een boete van 220 euro. MIDDELBURG - Een vijftienjarige inwoner van Middelburg is zaterdagnacht op Plein 1940 in Middelburg aangehouden voor het drinken van alcohol op straat en voor het beledigen van agenten. De jongen liep met een geopend flesje bier op straat en werd daarop aangesproken door de verbalisanten, Toen hij begon te schelden is hij meegenomen voor verhoor. De jongen kreeg voor de belediging een boete van honderd tachtig euro en voor het drinken van alcohol op straat zestig euro. OOSTBURG - Een 24-jarige Oostburger is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een café aan de Markt in zijn woon plaats mishandeld. De dader was een bekende van de man. De Oostburger werd zonder bekende aanleiding tegen zijn hoofd geslagen en tegen zijn benen geschopt. Hierbij viel hij van een barkruk af, waarna hij enkele malen tegen zijn rug werd geschopt. De man liep enkele verwondingen in zijn ge zicht op en moest zich onder doktersbehandeling laten stel len. MIDDELBURG - Twee Vlissingers van 21 en 24 jaar zijn vrij dagnacht in Middelburg aangehouden en ingesloten voor be dreiging van medewerkers van een horecagelegenheid op de Markt. Ook gaven zij geen gehoor aan het bevel van de politie zich te verwijderen. De dreigementen werden geuit na een woordenwisseling met het horecapersoneel. Daarna werden de mannen buiten gezet. De gewaarschuwde politie som meerde hen weg te gaan. Toen ze daar niet op reageerden zijn ze aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring Torentijd in Middelburg. maandag 7 januari 2002 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Algemene Nederlandse Oude ren Bond (Anbo) in Zeeland maakt zich grote zorgen over de gevolgen van de 'uitverkoop van het platteland'. Gewestelijk voorzitter L. Velthuysen zei dat zaterdag in Burgh-Haamstede tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de vijf regionale af delingen op Schouwen-Duive- land. Sluiting van postagentschap pen, het verdwijnen van de apo theek bij de huisartsen, zieken huisfusies, de inkrimping van het openbaar vervoer en terug lopende service van de banken zijn zaken die het leven er voor ouderen op het platteland niet gemakkelijker op maken. Als er al alternatieven voor terugko men, kosten die in de meeste ge vallen de ouderen weer extra geld. Als voorbeeld noemde VLISSINGEtf - De Borstkan- ker Vereniging Nederland, af deling Zeeland, houdt dinsdag 15 januari een thema-avond. Het onderwerp is'Zorg ook voor je emoties'. De gastspreker is M. Van Mourik, klinisch psycho loog in het Ziekenhuis Walche ren. De lezing vindt plaats in het ziekenhuis aan de Koudekerk- seweg 88 in Vlissingen. Aan vang is acht uur. KATTENDIJKE - Muziekge- I zeischap Oefening Uitspan ning uit Kattendijke geeft, met Ad van Nieuwenhuizen als diri gent, zondag 13 januari een nieuwjaarsconcert. Dat begint om 12.00 uur. De locatie is voor lopig Het Blokhuis, maar van wege de werkzaamheden aan dat gebouw bestaat de kans dat er moet worden uitgeweken naar de Nederlands-hervormde kerk in Kattendijke. Velthuysen de hogere tarieven voor het collectief vraagafhan kelijk vervoer. „Konden de ou deren in de Oosterschelderegio voorheen tegen het normale ta rief van de teletaxi naar Rotter dam en Breda reizen, inmiddels zijn die ritten aanzienlijk in prijs verhoogd", aldus de ge westelijk ANBO-voorzitter. „Neem voor onderweg ook maar brood mee", gaf zij haar toe hoorders als advies. Daarmee doelde zij op de langere reistij den die nu ontstaan doordat er meer passagiers moeten worden opgehaald volgens het nieuwe vervoerssysteem. Ziekenhuizen Velthuysen noemde het schrij nend dat in Zeeland de zieken huizen verdwijnen of steeds verder inkrimpen terwijl het ziekenhuis in Dirksland wordt uitgebreid met een polikliniek voor hartproblemen. Zij vroeg zich af waarom een streekzie kenhuis op Goeree-Overflakkee wel volwaardig in stand kan worden gehouden en in de plat telandsgebieden van Zeeland niet. Verder sprak de voorzitter haar zorg naar de toekomst uit over de verhoogde premies voor de ziektekostenverzekering. Ook toonde zij zich sceptisch over de negatieve gevolgen van het nieuwe belastingstelsel. Vol gens haar zal dit zeker voor de 1,5 miljoen pensioengerechtig de huishoudens weinig goeds brengen. „Twee procent ziet zijn inkomen dalen en ruim 900.000 mensen gaan er zelf 5,7% op achteruit", aldus Velthuysen. Zij benadrukte in dit verband het belang van de samenwer kende ouderenbonden in Zee land verenigd in het POSO. Politiek Johan Hoogstrate en Ella Oola, alias Thomasvaer en Pieternel deden het later op de middag al lemaal nogeens dunnetjes over. Hoewel doorspekt met veel hu mor klonk ook in hun optreden de oproep aan de politiek eens wat beter op te komen voor de belangen van ouderen. Zij blik ten terug op het afgelopen jaar en pleitten voor het nieuwe jaar onder meer voor een een nieuw theater in Zierikzee. De Zeeuwse deelnemers aan de musical Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat. foto Willem Mieras door Rob Paardekam BERGEN OP ZOOM - Meedoen in een musical van Andrew Lloyd Webber is iets wat niet voor iedereen is weggelegd. Toch krijgen vijf jonge Zeeuwen de komende maanden de kans zich als groot musicaltalent te presenteren in Joseph and the Amazing Technicolor Dream coat. Het initiatief voor de musical is van Musicalplan Zuidwest, een samenwerking van het Centrum voor de Kunsten in Bergen op Zoom, de provincie Noord-Bra bant en de gemeente Bergen op Zoom. De opzet is jongeren uit de omgeving de kans te geven hun talent te benutten. Die kans werd ook door een aan tal Zeeuwen aangegrepen. Vijf talenten uit de provincie hebben tijdens de audities zo goed ge presteerd dat ze te vinden zijn tussen de 45-koppige cast die Joseph in juni op de planken moet brengen. Afgelopen zater dag stelden de zangers, dansers en acteurs zich in het Centrum voor de Kunsten in Bergen op Zoom voor aan het publiek. Yentl Schieman uit Kruiningen lijkt nog een beetje beduusd van het feit dat ze is uitverkoren. „Het was best een verrassing", legt ze uit. „De eerste auditie ging goed, maar de tweede was pittig. De anderen waren zo goed dat ik me af vroeg hoe ik er in hemelsnaam doorheen moest komen." Toch lukte het haar, net als Roel Felius uit Goes, die net zo ver rast zegt te zijn. „Na de audities wist ik niet of ik het nu goed had gedaan." Voor hem is het de eer ste keer dat hij in een grote mu sical zal meedoen. „Verder dan zangles op de koorschool in Goes ben ik nog niet gekomen." Ervaring Eva van de Korput uit Goes heeft evenmin veel ervaring. Zij heeft zelfs nooit op zangles ge zeten en daarom is het mis schien wel extra knap dat ze door de audities kwam. „Dit is een prachtige ervaring", aldus Eva, die een toekomst in de mu sical wel ziet zitten. Dat één of meer van de Zeeuwse deelnemers een glansrijke toe komst tegemoet gaat, is niet uit gesloten. Een zelfde initiatief dat negen jaar geleden in Eind hoven begon, bleek een groot succes te zijn. Volgens Jacques de Groot, productieleider in Bergen op Zoom, werken meer dan twintig mensen die ooit in Eindhoven zijn begonnen nu bij Joop van den Ende. Naast de drie genoemde Zeeu wen hebben ook Kim Horsten uit Tholen en Ellen Geeve uit Ritthem een plaats inde musical veroverd. Een zesde Zeeuw, drummer Jan Dirk van Scheven uit Vlissingen, maakt deel uit van de begeleidingsband. De musical wordt van 8 tot en met 12 juni opgevoerd in stads schouwburg De Maagd in Ber gen op Zoom. Staatssecretaris A. Nuis moest ingrijpen om de voormalige Timmerfabriek van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen op de lijst van beschermde monumenten te krijgen. foto Ruben O reel MIDDELBURG - Stich ting Europa Kinderhulp in Zeeland haalt in de zo mervakantie weer kans arme Europese kinderen naar Zeeland. De kinde ren verblijven circa drie weken in gastgezinnen. De stichting zoekt nog ex tra gastouders. De kinderen zijn tussen de zes en zestien jaar oud. Zij worden door organisaties in hun eigen land geselec teerd voor de kinderrei- zen. De kinderen komen uit kindertehuizen, ge broken gezinnen of heb ben met andere proble men in hun leven te maken. Als eerste komt een groep Franse kinderen van 30 juni tot 22 juli, gevolgd door kinderen uit het Duitse Hannover die van 8 juli tot 28 juli komen. Ver der komen er kinderen uit Kosovo en Albanië (19 juli tot 10 augustus), uit de Franse grote steden (20 juli tot 11 augustus) en Britse kinderen (22 juli tot 10 augustus). Ook komen er kinderen van elders uit Nederland van 22 juli tot 10 augustus via Europa Kinderhulp om in Zee land vakantie te houden. Door taalproblemen wor den de Kosovaarse en Al banese kinderen met twee tegelijk in een gastgezin geplaatst. De landelijke stichting bezorgde vorig jaar 2225 kinderen een vakantie in Nederland. De grootste groepen kwamen uit Ne derland en Berlijn, met respectievelijk 354 en 434 kinderen. KOUDEKERKE - Een 82-jari- ge bewoner van een zorginstel ling in Koudekerke is zaterdag middag bestolen door iemand die zich voordeed als een mede werker van de technische dienst. Deze man haalde in een onbewaakt ogenblik tussen 13.55 en 14.10 uur, de inhoud van de portemonnee van de be jaarde weg. De 82-jarige man mist 49,50 euro. door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse bevolking is over tien jaar beter geïnformeerd over het Zeeuwse verleden, de monumenten en de archeologie. Er is dan een groter draagvlak voor het behoud van al wat oud en interessant is, stelt directeur W. deMeurichy van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland met de nodige zeker heid. Er wordt tegen die tijd ook veel meer gedaan aan het be houd van monumentale gebou wen. En er zal zeker niet meer klakkeloos gerotzooid worden met het bodemarchief. Dus niet meer zomaar ergens graven zonder dat er eerst onderzoek is gedaan naar archeologische sporen. Hij hoopt dat nog voor die tijd het niet meer voorkomt dat mo numentale boederijen gewoon van ellende in elkaar storten omdat ze niet onderhouden worden. Omdat het geld of de wil ontbreekt om ze te bewaren voor het nageslacht. Want dat moet hem wel van het hart; het aantal monumentale boerderij en holt wel erg hard achteruit. Het Steunpunt Monumenten zorg moet die omslag bereiken. Het wordt de helpdesk voor ge meenten op het gebied van mo numentenzorg en -behoud als mede alles wat te maken heeft 'met archeologie. Ook voor wagen op het gebied van financiering, subsidies en wet- en regelgeving kunnen ze vanaf september terecht bij het Steunpunt dat onderdak vindt bij de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. Vertrouwen De Meurichy heeft het volste vertrouwen dat het Steunpunt binnen tien jaar zal leiden tot bovenstaande doelstellingen. „Anders mag men ons een bre vet van onvermogen geven. Dan zijn we geen knip voor ons neus waard". De oprichting van zo'n provin ciaal steunpunt is hard nodig. Veel Zeeuwse gemeenten heb ben namelijk te weinig kennis in huis om een goed beleid ten aan zien van het tastbaar verleden te voeren. De Meurichy vindt dat niet zo vreemd. De meeste gemeenten zijn te klein om een aparte mo numentenambtenaar aan te stellen. Als gevolg daarvan hangt monumentenzorg er vaak maar wat bij. Door onkunde en onwetendheid is de afgelopen jaren dan ook nogal wat mis ge gaan, aldus de directeur. Het bo demarchief is op een aantal plaatsen onherstelbaar vernie tigd omdat er gebouwd is zon der dat archeologen de tijd kregen voor onderzoek. Ook zijn er volgens hem nogal wat monumentale gebouwen ver dwenen, onder andere boer derijen. En er is niet al te veel oog ge weest voor het behoud van in dustriële monumenten. De voormalige Timmerfabriek van de Koninklijke Schelde Groep bijvoorbeeld werd nog maar een paar jaar terug door de Vlissing- se gemeenteraad niet voorge dragen voor plaatsing op de lijst van beschermde monumenten. Staatssecretaris A. Nuis moest ingrijpen om dat beeldbepalen de gebouw uit 1914 toch op die lijst te krijgen. De Meurichy is ervan overtuigd dat over honderd jaar 'de men sen ons eeuwig dankbaar zijn dat we niet alles gesloopt heb ben'. Ze vindt hij dat nu ook al nagedacht moet worden welke gebouwen in de toekomst de monumentenstatus verdienen. Het gemeentehuis van Temeu- zen en het Topshuis op Neeltje Jans komen volgens hem zeker in aanmerking. Nu moet daar al rekening mee gehouden worden zodat ze niet zomaar veranderd worden, zodat bij alle plannen rekening wordt gehouden met het bijzondere van die gebou wen. Conflicten De directeur verwacht dat het Steunpunt ook een bemiddelen de rol kan spelen als er conflic ten zijn tussen gemeente en ei genaar over de toekomst van een monument. De watermolen in Sas van Gent noemt hij daar bij als voorbeeld. Omdat beide partijen niet met elkaar over weg konden, is dat monument inmiddels zeer vervallen. Het Steunpunt zal ook de ver schillende vrijwilligersorgani saties zoals de Stichting Behoud Hoogaars ondersteunen. Want die mensen zorgen er immers voor het behoud van zoiets Zeeuws als de oude bruine vis sersvloot. Het Steunpunt zal niet alleen kosteloos gemeenten adviseren. Als gemeenten, om wat voor re den dan ook, niet toekomen aan bijvoorbeeld het opstellen van een beleidsplan, dan kan het te gen betaling helpen. De direc teur zegt wel dat het Steunpunt niet zal concurreten met cojp- merciële instellingen. Alleen als blijkt dat zulke instellingen het gevraagde niet kunnen leveren zal het Steunpunt tegen beta ling helpen. De Meurichy praat met enthou siasme over de inzet van parti culieren bij het behoud van mo numentale woningen. Dat is volgens hem goed geregeld. Als voorbeeld verwijst hij naar de Middelburgse binnenstad waar het een lust voor het oog is om door het oude gedeelte te lopen. Die eigenaars bewijzen dat het de moeite waard is om oude ge bouwen te behouden. Hij onder vindt tijdens zijn contacten met bestuurders dat daar ook een groeiend begrip is voor het be houden en conserveren van het tastbaar verleden. „Het belang van de cultuurhistorie groeit". door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een nieuwe wet die het mogelijk maakt mis handelaars uit huis te zetten, moet vergezeld gaan van goede bescherming voor de slachtof fers die thuis achterblijven. Dat vindt de Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland. De Tweede-Ka merfractie van de PvdA komt binnenkort met zo'n wetsvoor stel. De nieuwe wet moet voorkomen dat mishandelde vrouwen (of mannen) en hun kinderen het huis en sociaal netwerk moeten ontvluchten om elders een nieuw bestaan op te bouwen. Oostenrijk, België en de Ver enigde Staten hanteren die aan pak al. „Prima voorstel, maar met nog al wat haken en ogen," zegt woordvoerder Karin van het Blijfhuis Zeeland. „Als een mis handelde vrouw op een bekend adres blijft hoort daar wel een goede politiebescherming bij Ook nadat een mishandeling is bestraft. Dat vinden ook de vrouwen die bij ons verblijven. Enerzijds geeft de nieuwe wet erkenning van hun positie en is de kans op bescherming en be grip in de omgeving groter. An derzijds maakt het de slachtof fers bereikbaar en daardoor kwetsbaar. Mishandelaars die hun woning wordt ontnomen, reageren met extra woede." In het wetsvoorstel hoort naast po litiebescherming voor de ach terblijvers ook verplichte be handeling van de dader, vindt de stichting. „Ook de plegers die spijt hebben moeten vaak tot behandeling worden aangezet. Bij de categorie plegers die hun gedrag rechtvaardigen, is be halve dwangbehandeling ook een goede nacontrole essenti eel." De Zeeuwse politie wacht eventuele nieuwe taken af. „Wij mengen ons als uitvoerders niet in wetsvoorstellen," zegt woordvoerder J. van Mourick. „Mocht een nieuwe wet ons nieuwe taken toebedelen, dan geeft de korpsleiding die voor rang bij de verdeling van de korpstaken. Ik heb me nog niet in het wetsvoorstel verdiept." Plaatsgebrek De Nederlandse Blijfhuizen kampen al jaren met plaatsge brek. Dit probleem wordt steeds nijpender omdat er elk jaar meer vrouwen aankloppen voor een schuilplaats. „Ondanks een capaciteitsuitbreiding moeten wij jaarlijks tweederde van alle hulpvragen doorverwijzen naar elders in het land," stelt de woordvoerster. Als mishandelde vrouwen wets- bescherming krijgen en daar door niet naar een onderduik adres hoeven, kan dat de hoge nood bij de Blijfhuizen enigs zins lenigen, verwacht ze. „Overbodig worden we nooit. Er blijven situaties waarin vrouwen de keus om thuis te blijven niet hebben. Omdat er bijvoorbeeld vrienden van de mishandelaar op de stoep kun nen staan, of omdat er familie dichtbij woont." Het Blijfhuis in Zeeland biedt plaats aan negen vrouwen en achttien kinderen. Het Zeeuwse huis bergt voornamelijk vrou wen en gezinnen uit andere de len van het land, zoals Zeeuwse slachtoffers ook in andere landsdelen worden opgevangen om anonimiteit te verzekeren. MIDDELBURG - Met de slui ting van het postagentschap in Oostburg zijn de grenzen van wat aanvaardbaar is overschre den. Dat schrijft de Statenfrac tie van de Partij van de Arbeid aan Gedeputeerde Staten. „Dit staat werkelijk haaks op al het provinciale beleid om de leefbaarheid op het platteland in stand te houden en te verbete- ren", aldus de PvdA, die het wegvallen van deze voorziening in Oostburg, een centrumplaats in West-Zeeuws-Vlaanderen, 'werkelijk te gek voor woorden' vindt. Sluiting van het agent schap is volgens de fractie 'des te schrijnender, omdat op een steenworp afstand van de be treffende supermarkt een uit stekend geoutilleerd postkan toor te huur staat, nu al vele maanden lang'. De PvdA doet een klemmend beroep op het dagelijks provin ciebestuur om zijn invloed aan te wenden en een moreel en dringend beroep te doen op de directie van PTT Post om aan deze ongewenste afbraak een .halt toe te roepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9