Euro veroorzaakt crisis in Rome PZC Wij denbosch gaf zonder controle miljoenen uit Sharon beschuldigt Arafat van terrorisme Noorwegen verloor onschuld na moord op jonge Benjamin Minister stapt op na ruzie met premier Berlusconi over Europees beleid Bolkestein acht gelijke fiscale tarieven binnen EU onmogelijk Peking pakt separatisten op Jongeman met Franse trein aan de haal Einde bestand rebellen Colombia Chinees dorp vol hiv-dragers Bosnië vraagt aanhouden Sacirbey Houthakkers ziek door kernafval Geen agenten in Britse toestellen Blair bemiddelt in India en Pakistan maandag 7 januari 2002 door Hans Geleijnse ROME - De Italiaanse premier Berlusconi heeft gisteren per soonlijk het buitenlands beleid overgenomen. Oorzaak was het ontslag zaterdag van de 71-jari- ge minister van Buitenlandse Zaken, Renato Ruggiero. Deze internationaal gerespecteerde bewindsman was in conflict ge raakt met Berlusconi en een aantal ministers over de te vol gen Europese lijn. 'Hij is het eer ste politieke slachtoffer van de euro', schreef een aantal dag bladen gisteren. AMSTERDAM - Het gelijktrek ken van de belastingen binnen Europa wordt op den duur on mogelijk. EU-commissaris Frits Bolkestein, die dit onder werp in zijn portefeuille heeft, zei gisteren in het tv-program- ma Buitenhof dat er geen ak koord te bereiken is over gelijke tarieven van bijvoorbeeld BTW en accijnzen, als de EU is uitge breid met nieuwe lidstaten. Gelijktrekken van de inkom stenbelasting is niet mogelijk, stelthij vast. „Maar voor accijn zen zou ik graag harmonisatie toepassen, en dat geldt ook voor de BTW. Er zijn nu vijftien tarie ven en daardoor is het econo misch verkeer binnen Europa moeilijker", aldus Bolkestein. Maar over het onderwerp belas tingen moeten de vijftien lidsta ten bij eenstemmigheid beslis sen; één tegenstem kan een voorstel torpederen. „De kans dat harmonisatie lukt, is klein en wordt steeds kleiner. Je moet eenstemmigheid hebben; bij vijftien is dat al moeilijk, bij 25 lidstaden kun je het op je buik schrijven." Hij noemde die vorm van be- sluitvorming het 'moerasmo- dël', waarbij vergeleken volgens hem 'het poldermodel niets is'. In dezelfde uitzending hekelde hij dit typisch Nederlandse overlegmodel. ANP HONGKONG - De politie in de westelijke Chinese 'autonome regio' Xinjiang heeft de afgelo pen weken 166 mensen opge pakt die strijden voor onafhan kelijkheid van dit deel van de volksrepubliek. Dit meldde de South China Morning Post zaterdag. Xin jiang grenst aan Pakistan en Af ghanistan. Peking beschouwt de separatisten in het overwe gend door moslims bewoonde Xinjiang als terroristen. ANP Op gezag van Berlusconi werd in een zaterdag gepubliceerde regeringsverklaring gesproken van een 'scheiding met weder zijds goedvinden'. Maar dat mag met flinke korrels zout worden genomen. Tot op het laatste moment, met bemidde ling van president Ciampi, is ge probeerd Ruggiero binnen boord te houden. Volgens de rechtse pers is de minister uit eindelijk ontslagen, de gema tigde en linkse kranten hielden het erop dat hijzelf zijn ontslag had aangeboden. Berlusconi is gisteren beëdigd als interim-minister van Bui tenlandse Zaken. De interne spanningen over de Europese politiek groeiden naar een climax door de haperende invoering van de euro. Verschil lende ministers, aangevoerd door de extreem-chauvinisti sche Umberto Bossi, lieten zich laatdunkend uit over de nieuwe munt. De partijloze Ruggiero liet daarover publiekelijk zijn irritatie blijken. Tot Ruggiero's woede tikte Ber lusconi vervolgens niet zijn eu ro-sceptische collega's maar hem fors op de vingers. „Ik ben verantwoordelijk voor Buiten landse Zaken, de door mij be noemde Ruggiero is slechts een technocraat", verklaarde Ber lusconi vrijdag'. Ruggiero gaf lik op stuk. Zaterdag meldden alle kranten zijn uitlatingen dat de situatie binnen het kabinet voor hem onwerkbaar was geworden omdat er verschillende visies op de Europese politiek waren. Onbekend Berlusconi zal de nodige moeite hebben om, zoals president Ciampi meteen suggereerde, een opvolger voor Ruggiero te vinden van gelijk kaliber en Eu ropese gezindheid. De huidige vice-premier Gianfranco Fini zou hoge ogen gooien, maar te gen hem pleit dat hij internatio naal nauwelijks aanvaardbaar is vanwege het fascistische verleden van zijn partij, de Nationale Alliantie. Andere kanshebbers, zoals de christen democratische parlements voorzitter Casini en de huidige minister van Europese Zaken Buttiglioni, zijn buiten Italië nauwelijks bekend. Berlusconi had na zijn verkie zingsoverwinning in mei al gro te problemen om een geschikte minister van Buitenlandse Za ken te vinden. Het was een pu bliek geheim dat de partijloze Ruggiero, een carrièrediplo maat die verschillende malen minister was en voorzitter van de Wereld Handels Organisatie, werd aangetrokken om de om streden premier-mediatycoon en zijn kabinet in het buiten land een geloofwaardig statuur te geven. Ruggiero weigerde aanvankelijk, maar hij werd uiteindelijk door president Ciampi en Fiat-eigenaar Agnel li (Ruggiero had vier jaar een topfunctie bij Fiat) over de streep getrokken. Agnelli, geen boezemvriend van Berlusconi, klaagde gisteren dat Ruggiero's vertrek 'een slag voor het land is, een geweldig verlies voor de regering'. Oppo sitieleider Rutelli verweet Ber lusconi opnieuw schade te hebben toegebracht aan het aanzien van Italië. Umberto Bossi, de nagel aan de doodskist van Ruggiero, kraaide echter victorie: „Dit is een geweldige dag", jubelde hij. „Deze bureau craat was een vriend van links en verzwakte onze regering." GPD -i W De op het vrachtschip Karine A (achtergrond) gevonden wapens zijn uitgestald op de kade van de havenstad Eilat. van onze redactie buitenland EILAT - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren in de havenstad Eilat gezegd dat Arafat en zijn Palestijnse Autoriteit een leidende rol spelen in het internationale terrorisme. De Palestijnse leiding bereidt een nieuw ter roristisch offensief voor met onder meer in Iran verkre gen wapens, zei Sharon. De nieuwe uitval naar het Palestijnse bestuur volgt op de Israëlische onderschepping van een schip met wa pens, afgelopen donderdag in internationale wateren. Israëlische commando's enterden naar eigen zeggen het vaartuig in de Rode Zee. Het zou vijftig ton wapens ver voeren voor de Palestijnse Autoriteit. Sharon zei giste ren dat het schip op weg was naar Gaza en dat de wa pens vervolgens naar de Westelijke Jordaanoever moes ten worden gesmokkeld. Het vaartuig vormde volgens Sharon een onderdeel van het nieuwe terreuroffensief van de Palestijnse leiding. Die laatste noemde de hele affaire 'een theaterstuk' van de propagandamachine van de regering-Sharon. De kust van de Gazastrook heeft geen haven en is voor een groot deel strand van joodse kolonies. De rest wordt door de Israëli's zwaar bewaakt en is ongeschikt voor in- of uitvoer. De Palestijnen menen dat Sharon elke politieke toena dering met alle middelen wil torpederen, inclusief de publiciteitsstunt met het schip. Ook Iran ontkent elke betrokkenheid bij het wapentransport dat volgens de door Armand Snijders PARAMARIBO - De vorige Su rinaamse regering van presi dent Wijdenbosch heeft tijdens haar zittingsperiode een slordi ge 155 miljoen euro buiten de begroting om over de balk ge smeten. Waar het geld is geble ven is nog niet duidelijk. METZ - Een 18-jarige jonge man is in de nacht van zaterdag op zondag in de Franse stad Metz met een locomotief aan de haal gegaan. Hij werd door con troleurs van de F ranse spoorwe gen overmeesterd, maar niet voor hij een spoor van vernielin gen had achtergelaten door een ontsporing. De locomotief stond op een ran geerterrein bij het centraal sta tion van Metz. Vanwege de kou hadden de rangeerders de motor van de trein stationair laten draaien. De jongen wist onge zien op de locomotief te komen en zette de trein in beweging. Tot verbijstering van het perso neel raasde de locomotief ver volgens met gedoofde lichten het station van Metz voorbij. In allerijl werd een wissel omge zet maar de snelheid van de trein was inmiddels zo opgelo pen dat de locomotief bij de wis sel uit de rails liep en een paal ramde. Bovendien werd een groot deel van de bovenleiding vernield. Het treinverkeer rond Metz was gisteren de gehele dag ontre geld. GPD Volgens de huidige minister van Financiën, Hildenberg, zal het nog maanden duren voor alle feiten boven water zijn. Onder tussen zit de huidige regering met de gevolgen van het chaoti sche beleid van Wijdenbosch en consorten. Niemand zal tegenspreken dat de monetaire en economische si tuatie er wat rooskleuriger uit ziet dan medio 2000, toen Wij denbosch na vier jaar het roer moest overgeven aan Venetiaan en diens Nieuw Front-coalitie. De inflatie is tot acceptabele proporties teruggedrongen en de waarde van de Surinaamse gulden is weer redelijk stabiel. Met hulp van Nederland kon vo rig jaar een deel van de aanzien lijke buitenlandse schuld wor den afgelost en gesaneerd, maai de financiële positie van Suri name blijft precair. Salarissen De overheid heeft nog altijd tal van problemen om iedere maand de eindjes aan elkaar te knopen. Veel leerkrachten ont dekten dat eind december, toen bleek dat hun salaris niet was gestort. Ouderen ontvangen hun overheidspensioen zelden op tijd, terwijl het Nationaal In stituut voor Milieustudies en Onderzoek in Suriname de deu ren moest sluiten omdat de sub sidieverstrekker, de overheid, de huur van het pand al bijna een jaar niet had betaald. Het is slechts een summiere op somming van zaken die financi eel niet lekker lopen. Bovendien merkt de kleine man nog altijd weinig van de zich verbeterende situatie. Hoewel de koopkracht in Suriname nimmer in cijfers wordt uitgedrukt, is het duide lijk dat deze sinds de komst van de regering-Venetiaan dras tisch is afgenomen. Energieta rieven zijn omhooggeschoten doordat de subsidies groten deels zijn afgeschaft. En de koersdaling komt nog altijd niet tot uitdrukking in de winkels. De huidige regeerders geven graag de schuld aan voorganger Wijdenbosch, die er in vele op zichten een enorme puinhoop van heeft gemaakt. Maar de Su- rinamers worden ongeduldig en roeren zich. Ze verwijten Vene tiaan gebrek aan daadkracht omdat veel verkiezingsbeloften niet worden nagekomen. Onrust De bekendmaking van minister Hildenberg over door het voor malige staatshoofd verkwan selde miljoenen komt niet voor niets op een moment dat de soci ale onrust groeit. Het was echter geen nieuws, alleen werden nu wat concrete cijfers genoemd. Daaruit blijkt dat het grootste deel van het geld dat zonder toe stemming van het parlement is besteed, zo'n honderd miljoen euro, door Wijdenbosch in 2000 is uitgegeven. Ofwel in het jaar van de door hem verloren ver kiezingen. Schandpaal Surinamers liggen niet meer wakker van dit soort medede lingen. Ze maken zich eerder druk om het feit dat politici uit het tijdperk-Wij denbosch die zich overduidelijk schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten, niet door de huidige re gering aan de schandpaal wor den genageld. Want dat was een van de verkiezingsbeloften die velen aansprak. Maar een kleine twee jaar later is nog niemand op het matje bij justitie geroe pen. GPD van onze redactie buitenland NEW DELHI - De Britse pre mier Blair heeft gisteravond in New Delhi aangedrongen op ge sprekken tussen India en Pakis tan. Een dialoog en een politiek proces moeten in de plaats ko men van geweld, terrorisme en extremisme, aldus Blair, die vandaag doorreist naar Pakis tan. Blair had gisteren een onder houd met zijn Indiase collega Vajpayee. Beiden onderschre ven een verklaring waarin ze ie dereen veroordelen die terroris me steunt. De regionale Aziatische topcon ferentie in de Nepalese hoofd stad Kathmandu veranderde de afgelopen dagen niets aan de spanning. De Pakistaanse leider Mushar raf en Vajpayee schudden el kaar er wel glimlachend de hand, maar de twee spraken el kaar verder niet. De ministers van Buitenlandse Zaken van In dia en Pakistan praatten op za terdag even met elkaar in Kath mandu, maar dat was volgens zegslieden geen belangwekken de conversatie. Slotverklaring In een slotverklaring zèiden de zeven regeringsleiders vast be sloten te zijn om het terrorisme BOGOTA - De op een na grootste linkse rebellenbeweging van Colombia, het 4500 man sterke Nationaal Bevrijdingsleger (ELN), heeft zaterdag aangekondigd dat het een eind maakt aan het bestand dat sinds de kerst van kracht is. Dat zei de lei der van de beweging Bautista in een radio-interview. Volgens Bautista hebben rechtse paramilitairen en dè rege ring de afgelopen weken hun strijd tegen het ELN voortgezet. Vrijdag mislukte al het vredesgesprek tussen de regering van Andres Pastrana en de FARC, de oudste en grootste rebellen beweging van het Zuid-Amerikaanse land. AFP PEKING - In het Chinese dorp Houyang in de provincie He- nan is 80 procent van de 4000 inwoners besmet met hiv, het vi rus dat aids veroorzaakt. Dat heeft een plaatselijke krant ge meld. Tussen november 2000 en dezelfde maand vorig jaar zijn 150 inwoners van Houyang aan aids overleden. Volgens de krant is de verspreiding van hiv vooral te wijten aan de illegale handel in bloed. Van de 16- tot 55-jarigen is 90 procent bij deze onwettige praktijk betrokken. EFE SARAJEVO - De Bosnische autoriteiten hebben de interna tionale opsporingsinstantie Interpol gevraagd een arrestatie bevel uit te vaardigen tegen Mohammed Sacirbey. De oud-diplomaat die tot eind 2000 Bosnië vertegenwoordig de bij de Verenigde Naties, wordt ervan verdacht ruim 600.000 dollar te hebben verduisterd tijdens zijn ambassa deurschap. Onderzoekers van het Bosnische ministerie van Buitenlandse Zaken kwamen de frauduleuze praktijken op het spoor. Sa cirbey zou zelfs tot 2,5 miljoen dollar van de diplomatieke post hebben uitgegeven zonder dat hij daar rekenschap voor heeft afgelegd. De voormalig diplomaat en minister van Buitenlandse Zaken van Bosnië verblijft vermoedelijk in Amerika. RTR TBILISI - Drie houthakkers die vorige maand in een bos in Georgië twee containers met hoog radioactief materiaal heb ben gevonden, zijn in kritieke toestand in het ziekenhuis op genomen. In het nabijgelegen dorp Dzjvare, 220 kilometer ten zuidwesten van Tbilisi, is paniek ontstaan, zo hebben de Ge orgische autoriteiten zaterdag onthuld. Soso Koekoesjadze van het ministerie van Milieu zei dat des kundigen van het Internationale Agentschap voor Atoom energie de containers, die strontium-90 bevatten, zullen on derzoeken. Een gebied met een straal van 500 meter is afgegrendeld, zei Koekoesjadze. Een speciale werkgroep zal het gevaarlijke materiaal verwijderen, maar wanneer dat zal gebeuren hangt af van de beschikbare financiën. AP LONDEN - De Britse regering ziet af van haar voornemen ge wapende veiligheidsfunctionarissen te laten meevliegen in Britse passagierstoestellen. Dit heeft The Sunday Telegraph gisteren gemeld. Zogeheten sky marshals zouden net als in de VS de vliegtuig passagiers moeten beschermen tegen terroristische acties. Britse maatschappijen voelen evenwel weinig voor wapens aan boord, een argument waarvoor de regering zwichtte. British Airways is fel gekant tegen 'sky marshals'. Het con cern vreest dat kwaadwillenden de wapens van de bewakers afpakken om er vervolgens een toestel mee te kapen. ANP fotoSven Nackstrand/EPA Israëli's grotendeels bestond uit anti-tankwapens, gronddoelraketten en mijnen. Het omstreden schip, de Karine A, is naar verluidt in Li banon gekocht door een wapenhandelaar. Die zou in opdracht handelen van een Palestijnse voorman. Vol gens Israëlische berichten was ook de kapitein een Pa lestijn. De Israëlische bevelhebber generaal Mofaz drong er gisteren bij politici op aan dat ze hun politiek ten aan zien van de Palestijnse Autoriteit herzien. Volgens waarnemers wil hi] nog harder optreden in de bezette gebieden en geen gesprekken meer voeren met de geko zen vertegenwoordigers van de Palestijnen. DPA/AFP/ANP De Indiase premier Vajpayee (1) en de Pakistaanse president Musharraf (r) schudden elkaar de hand aan het slot van de regionale Aziatische topconferentie in Kathmandu. De Bhutaanse premier Wangchuk (m) kijkt toe. foto John MacDougall/EPA in al zijn verschijningsvormen te voorkomen en te bestrijden. Waarnemers spraken van 'een ijskoude' top, met als enige lichtpunt het vriendelijke af scheid dat Vajpayee nam van Musharraf. In Indiase ogen was Musharrafs handdruk een propagandastunt die verhult dat ook dit bewind in Islamabad, net als het voor gaande, geweld gebruikt om het Indiase bestuur over een deel van Kashmir te ondermijnen. De Pakistaanse regering steunt radicale, islamitische bewegin gen die Indiaas Kashmir willen afscheiden van India, zegt New Delhi. ANP/AFP Bijna een jaar geleden werd de 15-jarige Benjamin Her- mansen in een buitenwijk van Oslo doodgestoken door neo nazi's. Volgende week doet de Noorse rechtbank uitspraak in de moordzaak waaruit bleek dat het noordelijke paradijs niet voor iedereen zo mooi is. door Windy Kester OSLO - Benjamin had een Ghanese vader en Noorse moeder. Hij woonde zijn hele leven al in Noorwegen en ging er naar school. Op 26 ja nuari vorig jaar echter niet en 's avonds ontmoette Ben jamin op straat in Holmlia, een buitenwijk van Oslo, een vriend die hem zou vertellen wat hij die dag had gemist. Ineens stopte er een auto met daarin twee jongens en een meisje met kaalgeschoren koppen. Benjamin en zijn vriend roken onraad en zet ten het op een lopen. Maar Benjamin liep niet hard genoeg. Hij werd in elkaar geslagen en met messen be werkt. Hij probeerde nog naar huis te komen, maar hij viel na een aantal stappen dood neer. „Niet geprovoceerd, racis tisch gemotiveerd", klinkt de samenvatting van de officier van justitie van de rechtbank in Oslo. De samenvatting van een moord 'die Noorwegen zijn onschuld heeft doen ver liezen', zoals de commenta toren het uitdrukken. Ineens dringt het besef door dat de boze wereld zich ook heeft genesteld in het 4,5 mil joen inwoners tellende land dat vorig jaar nog door de Verenigde Naties werd uitge roepen als het beste land om in te wonen. Natuurlijk, iedereen had wel eens van neonazi's gehoord, maar ze waren vrij onzicht baar. Volgens, één jaar oude, cijfers van de politie zijn er in Noorwegen zo'n 150 neona zi's, die zich voornamelijk ophouden in Oslo en omge ving en in het zuiden van het landDit aantal is laag verge leken met de cijfers in buur land Zweden. Maar het is niet duidelijk wat precies als 'neonazisme' gezien wordt en of dit cijfer alleen de harde kern is of ook de meelopers omvat. Ook wordt de vraag opge worpen waarom Noorwegen bijvoorbeeld op het gebied van mensenrechten een voor trekkersrol vervult, terwijl thuis de, omschakeling naar een goed functionerende multiculturele samenleving zo moeilijk lijkt. Er wonen zo'n 280.000 immigranten in Noorwegen, het grootste deel hiervan is Europeaan en de meeste hiervan komen weer uit Denemarken of Zweden. Mensen die er 'anders' uit zien zijn een zeer kleine min derheid en vallen op. Benjamin viel op door zijn donkere huidskleur. Dit was de enige 'reden' dat de neo nazi's hem pikten toen ze die noodlottige avond voorbijre den. De twee jongens (20 en 22 jaar) en het 18-jarige meisje die nu terechtstaan, hebben bekend Benjamin ge dood te hebben, maar zeggen dat dit niet de bedoeling was. Het waren, volgens een van hen, niet onschuldige jon gens als Benjamin, die ze haatten. „We wilden eigen lijk een criminele buitenlan der pakken." Michael Jackson Deze onnozelheid en zinloos heid deed in Oslo 40.000 mensen de straat op gaan in een fakkeloptocht tegen ra cisme. Rapper Eminem vroeg tijdens een concert in Noor wegen een minuut stilte voor 'mijn vriend Benjamin'. Mi chael Jackson heeft zijn nieuwste cd aan de jongen opgedragen. „Er is iets vrese lijk mis met onze samenle ving", sprak de toenmalige premier Stoltenberg vlak na de moord. Antiracisme-organisaties denken dat, hoe cru ook, Benjamins dood in ieder ge val het bewustzijn van de Noren heeft vergroot: racis me bestaat ook in het wel vaartsparadijs. Als het aan de officier van justitie ligt echter niet lang meer. Ze wil de verdachten niet alleen voor moord maar ook voor discriminatie ach ter de tralies krijgen, vorige week eiste zij 21 jaar, de langst mogelijke straf. De uitspraak is 17 januari. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5