Euro neemt laatste hobbel Kopstuk PKK vraagt asiel aan PZC PZC Betoging tegen bezoek extreemrechtse Turken D66-leider Eerste echt drukke winkeldag verloopt rustig De Graaf wil af van overleg in Torentje Man valt van olieplatform Inbraak in huis VVD'er Dijkstal Freddy Heineken begraven Zorgen over genstier Herman Dringen voor prins en Maxima Schot in zaak-schietpen Stankklachten Rotterdamse haven 5 januari 1952 Bedankdag Volendam trekt 900 mensen maandag 7 januari 2002 DEN HAAG - Het wekelijkse overleg in het Torentje tussen de premier, de vice-premiers en de fractievoorzitters van de coali tiepartijen, kan worden afge schaft. Volgens D66-fractie- voorzitter Thom de Graaf heeft dit politieke ritueel weinig bete kenis en is het dus overbodig. Dit stelde hij zaterdag in NRC Handelsblad. Volgens zijn eigen ervaring de afgelopen jaren was het Toren tjesoverleg 'slechts een enkele keer informatief en zelden doorslaggevend'. Maar hoewel de betekenis van het overleg volgens hem schromelijk wordt overdreven, 'staat het Torentje niettemin voor achterkamertjes en handjeklap waar het gewone hardwerkende Kamerlid de du pe van wordt'. De Graaf: „Die prijs is het niet waard." De Graaf uit kritiek op de in zijn ogen doorgeschoten professio nalisering en ritualisering van de politieke verhoudingen. „Re geerakkoorden vormen tegen woordig een contract, waar fracties en individuele leden niet straffeloos van kunnen af wijken."' Volgens de D66-voorman zorgt deze formatiemethode voor een wel erg intieme relatie tussen coalitiefracties en kabinet. „Po litiek wordt zo crisisbeheersing met fractievoorzitters in de rol van crisismanagers." Hij vindt dat coalitiefracties kléinere re- geerakkooi'den op hoofdlijnen moeten sluiten en dat Kamerle den meer vrijheid moeten heb ben hun standpunt naar voren te brengen, ook als dit afwijkt van dat van de fractie. ANP DEN HELDER - Reddingsdien sten zijn op de Noordzee op zoek naar een man die gisteravond rond half negen van olieplat form Glomar Adriatic 11 is ge vallen. Het platform ligt ongeveer 45 kilometer ten noordwesten van Vlieland. Volgens een woordvoerder van de kustwacht zijn zes schepen, een marinehelikopter en een kustwachtvliegtuig naar de man op zoek. ANP WASSENAAR - Inbrekers heb ben vrijdagavond in Wassenaar het huis van VVD-voorman Hans Dijkstal leeggehaald. Op het moment van de inbraak was niemand aanwezig. Dijkstal di neerde met zijn echtgenote bui tenshuis. Het was gisteravond niet be kend hoe groot de buit is. Dijk stal noch zijn woordvoerder waren voor commentaar be reikbaar. Buren in de lommerrijke Pooit - laan waar de halfvrijstaande woning van Dijkstal staat, zei den gisteren wel van de inbraak te hebben gehoord. Niemand zei vrijdagavond iets opmerkelijks te hebben gezien of gehoord. Volgens buuitgenoten zouden de inbrekers hun kans hebben afgewacht in het parkje aan de overkant van de woning. Vanuit de dichte bosschage zijn alle straten goed te overzien. De politie kon gisteren niet na gaan of er aangifte van de dief stal is gedaan. GPD door Cees Manders DEN HAAG - De euro heeft de laatste grote proef, de zaterdag- drukte in de winkels, met glans doorstaan. Albert Heijn spreekt van een 'uitstekend verlopen' zaterdag in zijn supermarkten. Interpay, de organisatie die het elektronisch betalingsverkeer tussen winkels en banken verzorgt, noemt afgelopen za terdag 'heel rustig'. De groot winkelbedrijven sluiten zich daarbij aan. Afgelopen zaterdag, de eerste grote winkeldag van het euro jaar en bovendien de laatste van de vakantie, werd een half jaar geleden al door het eurocoördi- natiecentrum aangeduid als de cruciale test voor de euro. Zou het dan goed gaan, dan was de laatste hobbel genomen en kon Nederland de nieuwe munt de finitief omarmen. Nu het dus goed is gegaan, zijn er tot 28 ja- nuaii, wanneer de gulden als betaalmiddel ophoudt te be staan, geen problemen meer te vei-wacht en. Albeit Heijn heeft zaterdag nog wel enige spanning in zijn su permarkten gesignaleerd. Het probleem was - zoals in de da gen ervoor - het kleingeld: de muntjes van 1 en 2 cent en de kleine biljetten van 5, 10 en 20 euro. Maar als de bodem van de geldlade in zicht kwam, wei'd een bei'oep gedaan op de klant om contant te betalen of te pin nen. „En dat werkte. De klant had er begrip voor", aldus AH- woordvoerder Rozemeij er. Kalmte Ook in de andere supermarkten is de zaterdag gladjes verlopen. Opvallend was de vaai'digheid en de kalmte waarmee het kas- sapei'soneel met de klanten om ging. Klanten wisten dat wissel geld een probleem was en ze probeerden daarom allemaal zo gepast mogelijk te betalen. Dat leidde tot nogal wat gezoek naar het juiste muntje in de porte monnee. Dat daax-door langer gewacht moest wox'den lag voor de hand, maar irritaties in de langere rijen dan normaal bracht dat nauwelijks teweeg. Miranda Boer van het Centraal Bui'eau Levensmiddelenhandel is eigenlijk verbaasd dat het zo goed is gegaan. De voorspellin gen van chaos in de winkels op die eerste eurozaterdag (ook ge daan door het CBL zelf) kwa men niet uit. „Echte problemen met een tekoit aan wisselgeld zijn uitgebleven. Maar dat kwam ook doordat onze winkels vrijdag en zaterdag nog extra kleingeld geleverd hebben ge kregen door de banken. Nor maal staat daar een bestelter- mijn voor van vijf dagen. Maar dankzij tussenkomst op ons ver zoek van De Nederlandsche Bank en het ministerie van Fi nanciën waren de banken be reid tot die noodtransporten." Interpay had het zaterdag lang niet zo druk als was verwacht. Werden er de zaterdag voor de kerst 5,75 miljoen pintransac- ties geregistreexxl, afgelopen za- terdag wai'en dat er 'maar' vier miljoen. Dat is zo'n miljoen meer dan op een gewone zater dag. Zaterdag De banken waren zaterdag bij wijze van uitzondering open van 10 tot 14 uur. De klanten konden hun resterende guldens op hun i'ekening storten en ook de winkelbedrijven konden er terecht voor eurokleingeld. „Het was heel rustig", zegt Ra- bo-woordvoerder Van Eeghen. „Maar dat komt waarschijnlijk omdat de meeste mensen niet wisten dat we open waren." GPD Leden van Turkse, Koerdische en Nederlandse organisaties demonstreren in Den Bosch tegen de bijeenkomst van de Turkse Federatie Nederland. van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Ruim tweehon derd leden van verschillende Turkse, Koerdische en Neder landse organisaties hebben za terdag in Den Bosch gedemon streerd tegen de bijeenkomst van de Turkse Federatie Neder land (TFN) in de Brabanthallen. De organisatie zei aanvankelijk zeker vierhonderd demonstran ten te vei'wachten. Dat de op komst beduidend lager is, wijt ze aan de late toestemming van de gemeente voor de demon stratie. De gemeente gaf die donderdag, onder voorwaarde dat de demonstranten niet naai de Bi'abanthallen zouden op trekken. Volgens de politie is de demon stratie vreedzaam verlopen. De demonstx-anten hebben zich verenigd in het Comité 5 Janua ri. Zij stuurden eerder een geza menlijke oproep aan het college van burgemeester en wethou ders van Den Bosch om de bij eenkomst te vei'bieden. De belangi'ijkste spreker op het TFN-congres was de Turkse vi ce-premier Davlet Bahceli, lei der van de extreemrechtse Na tionalistische Actiepartij MHR Volgens het comité heeft de komst van Bahceli het karakter van een staatsbezoek. De MHP, sinds april 1999 regeringspartij is tegen de integratie van het Koei-dische deel van de bevol king. Volgens de Tui-kse wet mogen politieke paxtijen geen afdelin gen in het buitenland hebben. Dit verbod wordt omzeild door deze afdelingen niet als politie ke maar als culturele organisa tie te bestempelen. De bijeen komst in Den Bosch is volgens de TFN ook een. politiek-neu- trale, culturele manifestatie. De demonstranten menen ech ter dat de TFN een mantelorga nisatie is van de MHP. De komst van Bahceli lijkt dit ook aan te tonen. Ook de Turkse MHP-nxi- nister van Industrie A. Tanriku- lu was in Den Bosch uitgeno- digd. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) mei-kte de TFN eerder dit jaar aan als organisa tie die door de Tux-kse overheid wordt gebruikt om de Turkse van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een van de kop stukken van de Koerdische arbeiderspartij PKK heeft in Nederland asiel gevraagd. Het gaat om Nuriye Kespir, die lid is van de presidentiële raad van de PKK. Een woord voerder van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft dit gisteren bevestigd. Kespir zou al enkele maanden geleden in Nederland zijn aangekomen. Volgens een woordvoerder van het minis- tex-ie van Justitie heeft zij niet meteen asiel gevraagd. Zij zit inmiddels vast in het Grenshospitium. De Immi gratie- en Naturalisatiedienst onderzoekt onder meer of Ke spir betrokken is bij oorlogs misdrijven. De Koerdische maakt deel uit van de negen leden tellende presidentiële x-aad van de PKK, het hoogste uitvoerend oi-gaan van de in Turkije ver boden partij. Van de i'aad maakt ook Osman Öcalan, de broer van de gevangen geno men PKK-leider, deel uit. In augustus namen Kespir en Osman Öcalan in Iraaks Koerdistan nog deel aan het zesde nationaal congres van de PKK. De op mar-xistisch-leninxsti- sche leest geschoeide PKK kwam in 1984 in het oosten van Turkije in opstand. In de guerrillastrijd tegen het Turk se leger zij n zeker 36.000 men sen om het leven gekomen. Ook kwam een massale rni- gratie van Turken naar het westen van het land op gang. De strijd luwde in 1999 door een oproep tot vrede door de gevangen genomen en ter dood veroordeelde PKK-lei der Öcalan. Desondanks zijn ook voi'ig jaar nog bijna 150 PKK-strijders, Turkse mili tairen en burgers om het leven gekomen. Turkije beschouwt de PKK als een terroristische organisatie. In Nederland is de PKK, in te genstelling tot bijvoorbeeld Duitsland, niet verboden. De partij staat wel op de lijst van teireuroi'ganisaties die presi dent Bush na de aanslagen in de Vei'enigde Staten in sep tember openbaar heeft ge maakt. Afgewezen In 1999 probeexxle een ander vooraanstaand PKK-lid, Mu- rat Kaï'ayilan, al asiel in Ne derland te krijgen. De Immi gratie- en Natui'alisatiedienst wees zijn verzoek af. Karayi- lan, eveneens lid van de presi dentiële raad van de PKK, vertrok daarop. Ook zijn komst naar Nedexiand werd aanvankelijk stilgehouden. Nadat deze was uitgelekt, vroeg Turkije meteen om zijn uitlevering. De aanwezigheid van Kespir in Nederland kan de relatie tussen Nederland en Tui'kije opnieuw onder druk zetten. Turkije uitte in het verleden felle kritiek op de tolerante houding van Nedexiand. Plet dieptepunt was de op richting van het Koerdisch Nationaal Congres in 1999 in Amsterdam. Tui'kije was ver- ontwaardigd dat 'de Neder landse regering daar niets te gen ondernam. ANP van onze redactie binnenland VOLENDAM - Ruim negenhon derd mensen bezochten gisteren de eerste Volendamnxer Be- dankdag. De dag was bestemd voor artsen en verpleegkundi gen die vorig jaar betrokken waren bij de caféramp in Volen- dam en voor getroffenen en hun ouders. De eerste Volendammer Be- dankdag kiijgt al op 3 maart een vervolg. Dan is er een bijeen komst voor alle betrokkenen van het eerste uur, die al op de Volendammer Dijk hielpen bij de opvang van de slachtoffers. Volgens mede-organisator J. Bond worden bij die bijeen komst 1200 mensen verwacht. De Bedankdag van gisteren be stond onder meer uit een och- tendprogramma dat specifiek was gericht op de verpleegkun digen en artsen die zich in de ziekenhuizen en brandwonden- centra hebben ontfermd over slachtoffers van de brand. Zij bezochten onder meer de ramp plek bij café De Hemel en de graven van de veertien jongeren die bij de ramp om het leven kwamen. Emotioneel De dag werd afgesloten met een bijeenkomst in sporthal Opper- dam, waar burgemeester Bulte, NOORDWIJK - Biermagnaat Freddy Heineken is zaterdag middag in besloten kring begraven op de algemene begraaf plaats in Noordwijk. De begrafenis werd bijgewoond door de naaste familie onder wie zijn vrouw Lucille en dochter Char- lene de Carvalho. Heineken oveiieed donderdag op de leeftijd van 78 jaar in zijn woonplaats Noordwijk. Hij werd in 1964 lid van de raad van bestuur van het gelijknamige bedrijf. Hij was van 1971 tot 1989 voorzitter van de x-aad. In die pei'iode groeide zijn bier- bedrijf uit tot een wereldconcern. ANP DEN HAAG - De Dierenbescherming gaat minister Biink- horst (Landbouw7) vragen hoe hij denkt over zijn politieke verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van de genetisch gemanipuleerde stier Heiman. De eigenaar, het in surséance vei'kerende bedrijf Phaiming uit Leiden, kan het onderhoud van het dier, zo'n 45.000 euro per jaar, niet langer betalen. Volgens de Dierenbescherming is een onacceptabele situatie ontstaan voor een dier dat met goedkeuring van de overheid door een commei'cieel bediijf ter wereld is gebracht. Stier Herman werd in 1990 geboren als eerste genetisch ge manipuleerde stier in de wereld. Hij heeft een nieuw mense- lijkgen waardoorzijn dochters menselijk lactofei'rinezouden produceren in hun melk. Met dat eiwit wilde Pharming de markt op. ANP AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam verwacht 2 febru ari tussen de 140.000 en 190.000 toeschouwei's in de stad voor het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima. Dit zijn er veel minder dan op een gemiddelde Koninginnedag. Maar omdat het huwelijk zich alleen rond de Dam afspeelt en de rijtoer met de Gouden Koets maar kort is, zal het dringen worden om een glimp van het paar op te vangen. Onderzoeksbureau Ö+S heeft een peiling gehouden over de belangstelling voor het huwelijk. Daaruit blijkt dat 9 pi-ocent van de Amsterdammers achter de televisie vandaan komt om het paar persoonlij k toe te juichen. In de regio ligt dit op 3 pro cent en in de ï'est van Nederland op 0,6 procent. ANP DORDRECHT - De politie heeft zaterdag in Den Haag een 33- jarige man uit Dordrecht aangehouden in verband met een schietpartij op Eerste Kerstdag. In een discotheek in Dor drecht kwam een 21-jarige man om het leven door een schot uit een schietpen. De zaterdag aangehouden man is de tweede vex'dachte in deze zaak. Eerder wei'd in Groningen al een 18-jarige man uit Dor drecht aangehouden. Deze heeft zijn betrokkenheid al be kend. Het motief van de schietpartij is nog niet bekend. ANP SCHIEDAM - In het industriegebied Botlek bij Rotterdam is gisterochtend door nog onbekende oorzaak een hoeveelheid van het sterk ruikende styreen gelekt. De milieudienst Rijn mond DCMR had gistermiddag 128 klachten van inwoners van Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen ontvangen. Styreen, een grondstof voor de kunststofindusti'ie, is in de 3e Petroleumhaven terechtgekomen. Het Gemeentelijk Haven- bedi'ijf heeft in het water een scherm aangebi'acht om verdei'e verspreiding te voorkomen. De vei-oorzaker van de lekkage is volgens de milieudienst nog niet bekend. ANP foto Robert Vos/ANP gemeenschap in Nederland aan zich te binden. De inlichtingen dienst waarschuwde dat landen als Turkije via moskeeën en politieke oi'ganisaties greep pi'obei'en te houden op bevol- kingsgi'oepen. Daardoor wor den politieke tegenstellingen aangewakkerd, aldus de BVD. ANP Woningbouw De Landelijke Bouwstichting gaat in Goes veertig midden standswoningen bouwen. De huizen komen te staan aan de De Grootstraat en De Graaf- straat. De verkoopprijs wordt 10.300 gulden. In juni worden de eerste woningen opgele verd. Faillissementen Het aantal faillissementen in Zeeland steeg het afgelopen jaar naar 43. In 1950 werden nog 23 faillissementen uitge sproken. Ook landelijk steeg het aantal faillissementen. Dit jaar werd 1902 maal het fail liet uitgespi'oken. Ten opzich te van 1950 is dat een stijging van 184 faillissementen. Televisie De radiohandel is ontevreden over het aanbod van televisie- programma's. De club heeft hierover een brief gestuurd aan staatsse cretaris Cals. De handelaren zeggen nauwelijke televisies te vei'kopen omdat de aspirant- kopers ontevreden zijn overde kwaliteit van de geboden pi'o- gramma's. Flying Enterprise De Flying Enterprise is door de zeesleper Turmoil op sleep touw genomen. Het schip ver keerde al zes dagen in nood op de Noordzee. De Flying Enterprise wordt naar de Britse haven Fal mouth gesleept. Voor veel jongeren was het een weerzien met de mensen die hen na de ramp in Volendam vaak weken - of maandenlang hadden behandeld en verzorgd. foto Olaf Kraak/ANP pastoor Berkhout, ouders van getroffenen en ook medisch spe cialisten het woord namen. Volgens oi-ganisator J. Bond was het een 'prachtige, maar emo tionele' dag. „Wat in dit dorp een jaar geleden is gebeurd, is met geen pen te beschrijven. De mensen in de ziekenhuizen heb ben een hele belangrijke rol ge speeld. Voor velen van hen was dit de eerste kennismaking met de echte rampplek. Dat maakte diepe indruk. Daarnaast stond deze dag in het teken van het weei'zien van voormalige pati ënten met hun verzorgers." In totaal bezochten een kleine vijf honderd artsen en verplegers gisteren Volendam. ANP Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,-) per maand 19.25 per kwartaal: 52.- - per jaar; 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentleorderafdeling. Tel: 0118-484321 Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax, (0113) 273030 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulsl@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten vooi behouden Ultgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan cns verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruik! voor onze (abonnementen)adminisiratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schnftelijk melden bij PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3