Drankspel laat hersens werken Nieuwjaarsconcert dicht bij huis 7 PZC Driekoningen brengt een beetje ijs Ook D66 uit zware kritiek op Berrevoets Schuurfeest Plattelandsjongeren dit jaar in teken van alcoholgebruik Concert Excelsior agenda Walcheren loopt niet warm voor feest in Arena IM Brand verwoest dak van huis Klant deelt kopstoot uit Chinees restaurant opgelicht Inbrekers in Heinkenszand Inbraak in Goes' bedrijf Inbraak in woning Drankrijders opgepakt Bromfietser vlucht na aanrijding Dieven stelen Duitse auto met aanhanger zeeuwse almanak Aperitief je PZC NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 maandag 7 januari 2002 door Ali Pankow DREISCHOR - Dominic van de Velde sluit zijn ogen er niet voor. Als geen ander weet de secreta ris van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) van Schouwen-Dui- veland dat er op hun traditione le schuurfeesten flink gedron ken wordt. Een zuipfestijn dus. Hij vindt het daarom wel eens goed dat tijdens de eerste activi teit van het nieuwe jaar de ge volgen van alcoholgebruik cen traal staan. Het Zotte Zuipspel moet hierbij helpen. De leden van de PJZ komen op zaterdagavond 19 januari bij een in café-restaurant Schou wer Hoek in Renesse. Daar zul len ze op een speelse manier leren wat alcohol met een mens doet. De avond is georganiseerd in samenwerking met de politie, veilig verkeersorganisatie 3VO, het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Volgens Van de Velde steekt de PJZ hiermee heel duidelijk de hand in eigen boezem. De lande lijke koepel het Agrarisch Plat telandsjongeren Werk (APJW) stimuleert daar de afdelingen ook toe. Van de Velde zou niet graag zien dat alle schuurfees ten nu maar rigoureus worden afgeschaft, maar hij vindt het heel goed de leden eens te door dringen van de effecten van al cohol. En verder geeft hij aan dat de PJZ ook weer niet 'broe ders hoeder' wil spelen en acht hij ieder voor zich verantwoor delijk voor de mate van alcohol gebruik. Hoofdmoot van het programma op die 19e januari is het spelen 'S-HEER ARENDSKERKE - Brassband Excelsior geeft zon dag 13 januari onder leiding van Ger Blom een nieuwjaarscon cert in de Nederlands-hervorm de kerk in 's-Heer Arendskerke. Het concert, met een gevarieerd programma, begint om 16.00 STREEKACTIVITEITEN j ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Openbare Werken en Milieu; REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van het zogeheten Zotte Zuip spel. „Het is een soort triviant- spel met vragen die allemaal wel iets met alcohol hebben te ma ken. Er komen vragen over de wetgeving aan de orde, maar ook over het persoonlijke vlak", vertelt Van de Velde. Het PJZ-bestuur klopte bij wijkagent Frans Silvius in Dreischor aan met de vraag hoe zo'n avond het beste kan wor den opgezet. Silvius was hen ter wille en bemiddelde voor de me dewerking van de overige instanties. Van de Velde is tevre den met het uiteindelijke pro gramma. „Het wordt dus niet naar lange inleidingen luiste ren, maar zelf aan de slag gaan. Verder zijn er deskundigen om allerlei dingen aan te vragen en wordt er informatiemateriaal uitgedeeld. De PJZ is er volgens Van de Vel de allang niet meer alleen voor agrarische jongeren. Zelf volgt hij een opleiding in de bosbouw en 'boer' zou hij zichzelf nooit noemen. „De PJZ is gewoon een vereniging voor jongeren die op het platteland wonen", ver klaart hij simpelweg. Maande lijks zijn er activiteiten, zoals een bezoek aan the Night of the Proms, een avondje naar een kunstijsbaan, een barbecue of een keertje bowlen. De afdeling Schouwen-Duiveland telt 140 leden. Slecht een klein deel behoort tot de trouwe kern die vaak van de partij is. Het schuurfeest vormt daarop een uitzondering. Daar komen ruim zevenhonderd mensen bijeen. „Veel oud-leden en donateurs, maar ook van an dere PJZ-afdelingen en natuur lijk ook toeristen en jongeren uit de regio die geen lid zijn", zegt Van de Velde. Hij benadrukt dat er strikte voorwaarden en een duidelijke organisatie gelden. De inrich ting en technische geluidsvoor zieningen worden getoetst aan de regels, er worden twee brandwachten ingehuurd en di verse EHBO-ers zijn inzetbaar. Eigen PJZ-leden inspecteren met zaklamp voortdurend de omgeving of daar 'geen rottig heid' plaatsvindt. Van de Velde heeft in de vijf jaar dat hij nu bij de PJZ betrokken is, nooit pro blemen ervaren tijdens de schuurfeesten. Maar hij wil niet ontkennen dat er heel wat fus ten bier doorgaan op zo'n avond en wat al die pilsjes in je lijf doen, moeten alle belangstel lenden dan maar eens horen op die 19e januari in Renesse. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg raken de kaarten voor het nationale feest in de Amsterdam Arena aan de vooravond van het hu welijk van Willem-Alexander en Maxima aan de straatstenen niet kwijt. In Middelburg heb ben vijf mensen gereageerd en in Vlissingen acht. Inwoners konden kaarten bestellen via een bon uit de Faam/Vlissinger. Op die manier wilden Middelburg en Vlissin gen iedereen een eerlijke kans op de kaarten geven. „Als meer mensen zich aanmelden, wordt er geloot", zeiden de gemeenten eerst nog. Nu rest R. de Witte van de de ge meente Vlissingen slechts de bittere constatering dat 'Vlis singen iets meer koningsgezind dan Middelburg is'. Alleen Vee- re raakte de kaarten wel kwijt. Deze gemeente komt juist elf kaarten tekort. „Mag het eigenlijk wel?" Schaatsliefhebbers hebben ook natuurherwinningsgebied De Prunje ontdekt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Gracht in Zierikzee ligt er zondagochtend troosteloos bij. De omgeving is in nevelen gehuld, de regen miezert druilerig en vormt op de ijsvloer al snel een troosteloos laagje water. De schaatspret op Schouwen- Duiveland blijkt afgelopen weekeinde van korte duur. Driekoningen staat voor goud, wierook en mirre. En een beetje ijs in 2002. De stadsgracht in Zierikzee bood zater dag een prima baantje en veel schaats liefhebbers togen ook naar Brouwer shaven en Oosterland, twee van de weinige ijsbanen die geopend waren- De omstandigheden in Brouwershaven blijken ideaal. „De baan is hier altijd vrij snel te berijden", zegt penning meester M. Weezepoel van de IJsvereni ging Brouwershaven. Op het terrein dat zomers als parkeerterrein dienst doet, behoeft maar een beperkte laag water te worden gezet om winters een mooi glad baantje met stevige ondergrond te kunnen realiseren. Verlichtingsmasten staan er al en een koek- en zopietent is snel geplaatst. Overigens werd er zaterdag vanaf gezien om inderdaad al een tentje voor chocolademelk, warme wijn, punch en rookworst neer te zet ten. De dooi zou immers al binnen enke le uren invallen. „Dat is ook de reden dat we de baan zaterdagochtend maar geopend hebben. Als de vorst had aan gehouden, hadden we wellicht nog een dagje gewacht", zegt Weezepoel. Toeloop Hij constateert dat heel veel mensen graag willen schaatsen en dat zeker de jeugd niet meer te houden is als het een paar dagen heeft gevroren. Hij zag za terdag dan ook een enorme toeloop op de baan in Brouwershaven. „Er kwa men ook heel veel mensen uit de kernen waar de ijsbanen nog dicht waren en we hebben ook aardig wat nieuwe leden kunnen noteren." Volgens bestuurslid J. Dorst van de IJs vereniging in Oosterland lag de baan achter seniorenwooncomplex De Saele er zaterdagochtend 'fenomenaal' bij. „Eerder van de week was het sneeuwijs. Daar heb je niks aan. Daarom hebben we er vrijdagmiddag nog een laagje wa ter opgezet en dat leverde zaterdagoch tend een prachtige baan op", zegt Dorst tevreden. Volgens hem was er geen en kele reden om het geduld van de schaatsliefhebbers langer op de proef te stellen. De ijsvereniging installeerde ook de verlichting en zodoende werd er tot ongeveer tien uur zaterdagavond foto PieterHonhoff met veel plezier geschaatst. Dorst is bang dat het er voorlopig niet meer in zit omdat er vooralsnog tot donderdag geen vorst meer wordt vernacht. Ouwerkerk „De telefoon heeft hier roodgloeiend gestaan. De mensen staan te springen om te gaan schaatsen, maar het kon hier echt nog niet", zegt bestuurslid J. Bo- lijn-Vermeulen van de ijsvereniging in Ouwerkerk. Volgens haar was het ijs op de baan in Ouwerkerk zaterdagoch tend nog maar vier centimeter dik. Dat is niet dik genoeg. „Ja, misschien voor één of twee schaatsers, maar niet voor tweehonderd. Die kun je verwachten zodra de baan opengaat. „Maar de pa len voor het licht staan er al en we ho pen dat we binnenkort alsnog kunnen schaatsen. Eind van deze week gaat het tenslotte weer vriezen." BURGH-HAAMSTEDE - Een uitslaande brand heeft gister middag rond kwart voor drie de kap van een woning aan het Sluispad 27 in Burgh-Haamste- de volledig in de as gelegd. De brand ontstond tussen het pla fond en het afgetimmerde dak doordat via een wijking in de roestvrijstalen platen van de schoorsteen warmte was ont snapt. Volgens postcommandant L. Vermeer werd de schoorsteen vier jaar geleden geconstrueerd als afvoerkanaal voor de kachel. „De schoorsteen bestaat uit sys- teemdelen van roestvrij staal. Waarschijnlijk zijn de naden daarvan in de loop der jaren iets gaan wijken. Door die ruimte, zal er warmte zijn ontsnapt naar het plafond en de daarboven ge legen kapconstructie", aldus zijn toelichting. De kap was goed afgetimmerd, daarom kwamen de vlammen al uit het dak, terwijl de bewoners van het pand nog rustig binnen zaten. Passanten die het vuur in de gaten kregen, sloegen alarm en waarschuwden de brand weer. Het vuur was tamelijk snel on der controle, maar de kap van de woning was inmiddels vrijwel geheel vernield. Het direct naastgelegen pand liep aan zienlijke rookschade op. Vol gens Vermeer zal de totale scha de ongeveer 50.000 euro gulden bedragen. door Ali Pankow BURGH - Een nieuwjaarscon cert op de eerste zaterdagmid dag in het nieuwe jaar behoort tot de tradities van de Stichting Westerschouwen Kultureel (SWK). Volgens voorzitter A. Damman heeft deze culturele organisatie in de Westhoek veel meer te bieden dan alleen een nieuwjaarsconcert. Hij benadrukte dat zaterdag nog eens voorafgaand aan een optreden van het Schouws Ka merkoor in de hervormde kerk in Burgh. Het bestuur van de SWK besloot deze keer dicht bij huis te blijven met het uitnodi gen van een gezelschap voor het nieuwjaarsoptreden. De keus viel op het Schouws Kamerkoor onder leiding van dirigent Sietse van Wijgerden. Het koor gaf een fraai conceal in de stijl volle, met kaarsen vellichte, ambiance van deze kleine kerk. Van Wijgerden blijkt niet alleen zijn koorleden tot grote zang prestaties te stimuleren, hij toont zich ook een vaardig mu sicus op het clavecimbel. On danks het relatief lage leden aantal blij ken alle partijen goed bezet te kunnen worden binnen het kamerkoor. Het programma bood bekende kerstliederen, zo als 'God rest you meiry, gentle men', 'Ein Kind ist uns geboren' en 'Once in royal David's city'. In zijn toespraak ging voorzitter Damman in op het tentoonstel lingsjaal'. Dat gaat in expositie ruimte De Bewaerschole in Haamstede op zaterdag 12 ja nuari van start met een bijzon dere presentatie. De kunstenaar Yeung Yuk-kan exposeert daar zijn kermamiek steengoed en porselein. Verder zullen er schilderijen en beeld houwwerk te zien zijn van An- tonis Nijssen. Beide kunste naars zijn afkomstig uit Breda. Vooral keramische kunst krijgt in 2002 extra aandacht binnen De Bewaerschole. Beheer Naast het verzorgen van deze gevarieerde en maandelijks wisselende exposities richten de vrijwilligers van de SWK zich ook op het beheer van de Burgh - se Schoole. Dit oude schooltje uit de vorige eeuw is vanaf Pa- VLISSINGEN - Een medewerker van een horecagelegenheid in Vlissingen heeft zaterdagavond omstreeks half negen een kopstoot gekregen van een klant. De man had de klant verzocht zijn capuchon af te zetten in verband met de herkenbaarheid en de veiligheid in het pand. De klant was het daarmee oneens en gaf de medewerker een kopstoot tegen zijn kin. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - Een nog onbekend persoon heeft zaterdag avond in Middelburg een Chinees restaurant opgelicht. De dader vroeg een bestelling af te leveren op een adres. De per soon bleek daar zelf niet te wonen of te verblijven. De dader had zich opgesteld in een brandgang vlak bij het adres en nam daar de bestelling aan. Zonder te betalen rende hij weg. De bestelling kostte 72,85 euro. HEINKENSZAND - Een woning aan de Arendhof in Hein kenszand was vrijdagavond het doelwit van inbrekers. Ze forceerden de toegang tot het huis en gingen ervandoor met onder meer een videorecorder, een stereotoren en enkele kle dingsstukken. GOES - Bij een bedrijf aan de Livingstoneweg in Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De dieven gingen ervandoor met een navigatiesysteem en een groot aantal mo biele telefoons. MIDDELBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Wa tertoren in Middelburg, zijn zaterdag spullen weggenomen. De inbraak gebeurde tussen één uur 's middags en zeven uur 's avonds. De toegang van de woning werd geforceerd. Een foto toestel verdween, evenals een rugzak, een horloge en een klein geldbedrag. MIDDELBURG - Een 55-jarige Domburger is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden, omdat hij te veel drank op had. De man reed op de Domburgseweg langs twee verkeers heuvels, maar bleef op de tweede steken. De auto werd aan de onderkant zwaar beschadigd. De man had drie keer te veel ge dronken. Hij kreeg een rijverbod van negen uur en een boete. De politie hield in dezelfde nacht in Middelburg nog meer drankrijders aan. In de Sportlaan werd een 25-jarige Middel burger betrapt, op de Seissingel was een 21-jarige bestuurder uit Veere de klos. VLISSINGEN - In de Bloemenlaan in Vlissingen is zaterdag avond een aanrijding gebeurd. Een 29-jarige automobiliste uit Vlissingen reed omstreeks half negen over de President Rooseveltlaan en wilde linksaf naar de Bloemenlaan gaan. Een bromfietser reed daarop tegen de zijkant van de auto. schoot het trottoir en het grasveld opliet zijn brommer liggen en rende er vandoor. De auto liep lichte schade op. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Oud wethouder P. Berrevoets krijgt niet alleen kritiek van haar oude partij, het CDA. Ook D66, bij monde van voorzitter Fred Kiel van de afdeling Schouwen-Dui veland, uitte zaterdag forse kri tiek op de oud-wethouder, die deze week bekend maakte lijst trekker te worden van Leefbaar Schouwen-Duiveland. Kiel deed zijn uitspraken zaterdag, tijdens de Zeeuwse nieuwjaars bijeenkomst van de partij in Burgh-Haamstede. Hij had geen goed woord over voor de overstap van Berrevoets naar Leefbaar Schouwen-Dui veland. „Gekozen namens een partij en dan zomaar, zonder le gitimatie van de kiezer, een ei gen lijn gaan volgen, is diefstal van een zetel", aldus Kiel. Hij maakte verder kritische kanttekeningen bij de opkomst van lokale leefbaarheidspartij en die op 6 maart mee gaan doen aan de gemeenteraadsverkie zingen. Volgens Kiel bevatten hun poli tieke programma's, voor zover ze gereed zijn, weinig nieuws. „Vooralsnog geeft de uitbrei ding Nederland het aanzien van een politieke supermarkt met vooral veel tijdelijke aanbiedin gen", zei Kiel. Volgens hem is het misschien voor de burger leuk dat er meer keus komt, maar wordt het las tig bij de komende collegevor ming. Hij benadrukte daarom het belang van een kiesdrempel waar D66 altijd al voor pleit. „Het sluit vernieuwing niet uit, maar zorgt voor meer helder heid en minder versplintering", aldus Kiel. Volgens de regiovoorzitter gaat het op lokaal niveau wel de goe de kant op met een dualistische gemeenteraad. „Raadsfracties lopen niet meer aan de leiband van hun eigen wethouder maar trekken hun eigen conclusies." Kiel beschouwde de tot stand koming van het echte referen dum landelijk bezien als een groot succes voor D66. Een an der pleidooi van zijn partij geldt nog steeds een betere honore ring voor raadsleden. Volgens D66 zouden zij zonder inko mensverlies één dag per week aan het raadswerk moeten kun nen besteden. BRUINISSE - Een personenau to met aanhanger was zaterdag in Bruinisse tussen 17.00 en 23.00 het doelwit van dieven. De voertuigen stonden gepar keerd aan de Molenweg en zijn eigendom van een inwoner van Bonn. De aanhanger was voor namelijk gevuld met huishou delijke goederen. Het betreft een grijze Mercedes, met het kenteken: SU-UR82 Het Schouws Kamerkoor tijdens het Nieuwjaarsconcert van de Stichting Westerschouwen Kultureel. foto Pieter Honhoff sen weer geopend voor bezichti ging en een thema-expositie. Verder worden er in de zomer maanden vanuit De Burghse Schoole zogeheten theater rondleidingen gehouden. Daar in vertelt een gids over de histo rie van de Karolingische Burgh, het schooltje en over het monu mentale kerkgebouw. Tussen tijds worden er korte theater- acts opgevoerd. Dit jaar eens geen oud en nieuw in Nederland, maar in het jaar van de Europese munt een kijkje over de grens. Die Vlissinger besloot op oudjaarsavond naar Ant werpen te gaan, alwaar een gezellig etentje met een do zijn studenten was gearran geerd. Een Turks restaurant was de bestemming. Bij binnenkomst werden de gasten meteen getrakteerd op een zoetige substantie in een feestelijk glas. Gezellig, zo bij binnenkomst, een ape ritief je. Een leuk gebaar. En daar bleef het even bij. Tien minuten, een kwartier. Een menukaart, opperde de contactpersoon uiteindelijk voorzichtig aan de serveer ster. Ze hield haar hoofd scheef. Menukaart? Nou, ja, natuurlijk, momentje. Daar kon wel voor gezorgd wor den. Ééntje bracht ze er. Voor de hele club. Schouderophalend pakte hij de spijskaart aan en sloeg het grijnzend open. Om vervol gens stil te worden. „Oei", mompelde hij. „Dit gaat he lemaal niet goed." Tivaalf paar ogen keken hem aan in stilte. Lijkbleek legde hij het menu neer op tafel. „Nieuivjaars menu", stond er te lezen. Met aperitiefje, 49 euro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23