Leeuwendeel Al Qaeda ontsnapt PZC Tientallen botsingen door mist en ij zei Tiener vliegt opzettelijk tegen kantoortoren VS Natuurgebied De Prunje lokt schaatsers Schaatsgoud uytdehaage Nieuwe leden van EU moeten euro invoeren Kamer trekt ten strijde tegen collectieven NS fc 1 Barney ligt op koers Hoofdstrijdmacht Bin Laden verliet Afghanistan volgens Die Welt Berlusconi neemt ministerie over Partij cocaïne onderschept in Vlissingen Zwervers zoeken onderdak Koudegolf in Zuid- en Midden-Europa eist mensenlevens Vader en zoon verdrinken op mistig strand EXTRA KORTING Argentijnse peso los van de dollar Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Bewolkt 1 0° ZO 3 Overwegend bewolkt, nevelig en plaatselijk mist. Het blijft droog. Maximumtemperatuur 3 graden. Mi 245e jaargang no. 5 maandag 7 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie buitenland KABOEL - Het terroristi sche netwerk Al Qaeda van Osama bin Laden is nog grotendeels intact. Volgens de Duitse kwali teitskrant Die Welt heb ben in elk geval de meeste Al Qaeda-strijders Afgha nistan veilig kunnen ver laten. Het zou gaan om 3000 tot 3500 elitestrij ders, de hoofdstrijdmacht van Bin Laden. VLISSINGEN - In de haven van Vlissingen hebben politie en douane zaterdag een partij co caïne ontdekt in een container aan boord van een uit Suriname komend schip. Twee mensen, in woners van 'Hoogezand en Stadskanaal, zijn aangehou den. Volgens de politie werden tien tallen zakjes cocaïne in beslag genomen. Hoeveel kilo wilde de Groninger politie, die het on derzoek leidde, niet zeggen. De drugs zaten verstopt in één van de drie polyester visboten die in de container stonden. Nog dezelfde dag werden een inwo ner van Hoogezand (45) en Stadskanaal (28) in hun wonin gen aangehouden. Bij huiszoe kingen werd in de Hoogezandse woning een vuurwapen aange troffen. 'Slechts' 400 tot 600 van deze Al Qaeda-strijders zouden zijn ge dood door Amerikaanse bom bardementen of door de Noor delijke Alliantie. Zo'n 130 zijn gevangengenomen. Die Welt baseert zich op bron nen bij inlichtingendiensten in het Midclen-Oosten. Volgens de krant was de vlucht van de Al Qaeda-aanhangers 'perfect ge organiseerd'. Ze konden onder meer via uitgekiend aangelegde wegen het Aziatische land ontvluchten. Amerikaanse ge heime diensten denken dat de routes leidden naar zuidelijk Afghanistan en naar de Golf staat Abu Dhabi. Afghanistan gold tot voor kort als de belangrijkste uitvalsbasis voor Al Qaeda, die er de afgelo pen maanden de gewapende steun kreeg van duizenden vooral uit Pakistan toege stroomde moslims. De organi satie heeft evenwel naar verluidt ook in verscheidene an dere landen belangrijke bases. Volgens The Washington Times zouden er momenteel opvallend veel Al Qaeda-strijders zijn op gedoken in het Afrikaanse So malië. Dit zou zijn gebleken uit Amerikaanse verkennings vluchten boven het land. Taliban De oud-Talibanambassadeur in Pakistan, mullah Zaeef wordt vastgehouden op het Ameri kaanse marineschip USS Ba- taan. Dat verklaarde zaterdag een hoge Amerikaanse functio naris. De voormalige diplomaat die eerder op de dag door de Pakis taanse autoriteiten de grens met Afghanistan werd overgezet, zal op het schip ondervraagd worden. De 34-jarige Zaeef werd Pakistan uitgezet nadat hij tevergeefs eind december asiel had aangevraagd. De Verenigde Staten hopen dat de oud-ambassadeur meer in formatie kan geven over de mo gelijke verblijfplaatsen van Ta- libanaanvoerder mullah Omar en de Saoedische terrorist Bin Laden. Zo'n 2000 in Afghanistan ge vangengenomen Strijders van de Taliban en van Al Qaeda worden op een Amerikaanse ba sis in het zuidoosten van Cuba opgesloten. Dit is gisteren be kendgemaakt. Het Pentagon heeft in Washing ton gemeld dat zo'n 1500 leden van de militaire politie uit ver schillende delen van de VS naar de baai van Guantanamo gaan om er een zwaar bewaakt ge vangenenkamp op te zetten. De haven van de baai van Guant anamo is in Amerikaanse han den sinds de Spaans-Ameri kaanse oorlog van 1898. Het vertrek van de voorhoede van Nederlandse militairen naar Afghanistan is uitgesteld. De 32 militairen zouden oor spronkelijk vandaag met twee Hercules-transportvliegtuigen naar Kaboel reizen. Door zware sneeuwval in Turkije is het ech ter niet mogelijk de daar nood zakelijke tussenlanding te ma ken. Volgens Defensie is het wachten op beter weer of een ander alter natief. Gezien het drukke vlieg verkeer op Afghanistan en de beperkte tussenlandingsmoge lijkheden, is het vinden van een alternatief echter gecompli ceerd, aldus een woordvoerder van Defensie. Het gaat om de voorhoede van een Nederlandse eenheid van 200 militairen, die met een Duitse hoofdmacht en enkele tientallen Deense mijnruimers, worden opgenomen in de inter nationale veiligheidsmacht in Afghanistan. ANP/DPA/AFP De Italiaanse premier Berlusconi heeft gisteren persoonlijk het buiten lands beleid overgeno men, nadat zaterdag mi nister Ruggiero van Bui tenlandse Zaken opstap te. De internationaal ge respecteerde bewindsman was in conflict geraakt met Berlusconi en een paar ministers over de te volgen Europese lijn. Elke nacht moeten in Vlissingen daklozen de nacht in de open lucht doorbrengen. Ook in de winter is er niet genoeg plaats in de nachtopvang. KEULEN - Landen die in de toekomst lid van de Europese Unie worden, moeten toezeggen dat zij de euro invoeren. Dat heeft Günther Verheugen, de EU-commissaris voor de uit breiding van de Unie, gisteren gezegd. Hij wil zo problemen als nu met het Verenigd Konink rijk, Zweden en Denemarken voorkomen. Deze landen hou den zich tot nu toe afzijdig van de Europese eenheidsmunt. „Wij onderhandelen op zo'n manier dat geen enkel toekom stig lid zich het recht voorbe houdt om zich verre van Euro land te houden. Wij willen in de toekomst niet het probleem hebben dat wij nu met enkele lidstaten kennen", aldus de Commissaris. De Europese Commissie liet in november weten dat tien landen eind dit jaar de onderhandelin gen over toetreding kunnen af sluiten. Het gaat om Hongarije, Polen, Tsjechië, Slovenië, Estland, Letland, Litouwen, Slowakije, Malta en Cyprus. Over dat laat ste land zegt Verheugen dat de Unie 'zonodig' alleen het Griek se deel als lid moet toelaten. Sinds 1974 is Cyrpus verdeeld. AFP pagina 3: euro neemt laatste hobbel van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - Mist, ijzel en opvriezende motregen hebben het weg- en luchtverkeer giste ren danig parten gespeeld. Gladheid op de weg veroor zaakte vooral in het midden van het land tientallen ongelukken. Op Schiphol liepen veel vluch ten vertraging op door de mist. Tussen half negen en tien uur gisterochtend waren er in de driehoek Utrecht-Apeldoorn- Arnhem zeker dertig aanrijdin gen. Bij de meeste bleef het be perkt tot blikschade; er vielen enkele gewonden. Aan het einde van de ochtend verplaatste de gladheid zich naar het zuidoos ten van het land. Op een deel van de A67 bij Eindhoven vlogen een tiental auto's uit de bocht. In de loop van de middag verbe terde de situatie op de snelwe gen zich, aldus een woordvoer der van het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen. Alleen op lokale wegen in Lim burg en in het oosten van Noord-Brabant was gister avond volgens de KNMI nog sprake van plaatselijke glad heid. Doordat de temperatuur aan de grond rond het vriespunt blijft, zal de situatie volgens het KNMI niet snel verbeteren. Ook in België was het gladD ooi- een ongeval op de snelweg bij Genk kwam gistermiddag een Nederlandse automobilist om het leven. Doden De strenge winter houdt zuid oostelijke delen van Europa in zijn greep en ook elders in Euro pa vielen slachtoffers door het slechte weer. De Griekse autori teiten hebben zaterdag de nood toestand uitgeroepen in Attica, de regio waarin de hoofdstad Athene ligt. Dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten, wegen zijn geblokkeerd en het vlieg verkeer is ontregeld. Op de snelweg tussen Athene en Thessaloniki zaten zaterdag honderden automobilisten meer dan twintig uur vast. Een 78-jarige vrouw vroor dood. De Griekse premier Costas Simitis sprak over het slechtste weer in veertig jaar. Pas gisteren, na drie dagen hevige sneeuwval, kwam er weer wat verbetering in de situatie. In Turkije heeft het winterweer vier mensen het leven gekost. Zeven anderen worden vermist. De autoriteiten raadden de Tur ken aan hun huis niet te verlaten als dat niet echt noodzakelijk is. In Hongarije vroren twee men sen dood en in Italië vroor het meer van Venetië voor het eerst in zeventien jaar dicht. Polen heeft duizenden militairen in staat van paraatheid gebracht door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een vijftien jarige jongen heeft zich zater dag opzettelijk met een vlieg tuigje in een kantoortoren van de Bank of America in Tampa, Florida, geboord. De politie van Tampa heeft een briefje in het vliegtuig gevonden, waarin de tiener Charles Bishop zijn sym pathie voor terrorist Osama bin Laden betuigt. „We zien het als een zelf moordactie, niet als een terreurdaad", aldus politiecom- mandant Holder van Tampa gisteravond. De tiener heeft het niet over leefd. In het gebouw raakte nie mand gewond. Het incident wordt onderzocht door de Na tionale Raad voor Verkeersvei ligheid, maar de politie en de FBI doen onderzoek naar de achtergronden van Bishop. „Bishop was een eenling. Hij had weinig vrienden. Hij was een jonge man die psychisch in de knoop zat", zei Holder op een persconferentie. De politie denkt dat Bishop in zijn eentje tot de zelfmoorddaad is gekomen en heeft tot nu toe geen verband met de terreurbe weging Al Qaeda kunnen ont dekken. „Hij zegt in zijn brief dat hij alleen tot zijn daad is ge komen en niet werd geholpen", aldus de politiecommandant. De moeder van Bishop had er geen idee van dat haar zoon met Bin Laden sympathiseerde. Er wordt nog onderzoek gedaan naar de computer van de jon gen, in de hoop meer aan de weet te komen over zijn contacten. Les Bishop, een scholier uit Palm Harbor, zou om vijf uur 's mid dags vliegles krijgen op het vliegveld St. Petersburg-Clear water. Zijn instructeur vroeg hem het vliegtuigje klaar te ma ken voor de vlucht, maar de jon gen ging er met de Cessna van door zonder op zijn vliegleraar te wachten. Een helikopter van de kust wacht en twee F-15 gevechts vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht werden gealarmeerd. Het vliegtuigje vloog in het luchtruim boven het Centraal Commandocentrum van de Amerikaanse strijd krachten, van waaruit de oorlog in Afghanistan wordt gecoördi neerd. De helikopter slaagde erin de jongen via de radio te bereiken, maar hij reageerde niet op aan wijzingen, aldus een woord voerder van de kustwacht. Hij vloog met zijn vliegtuigje de to ren binnen, en boorde een gat in de 28ste verdieping van het 42 etages tellende gebouw. Op deze verdieping is een advocaten kantoor gevestigd, maar op het moment van het ongeluk waren er weinig mensen aanwezig. Bishop was geen beginnende vliegleerling. Hij had al drie kwart jaar vlieglessen. GPD Het vliegtuigje waarmee de jongen de kantoortoren ramde, bleef gedeeltelijk buiten het gebouw hangen. foto Chris O'Meara/AP Jochem Uytdehaage werd gisteren in het Duitse Erfurt gehul digd als beste allrounder op het EK schaatsen. De Nederlan der ging op het podium Carl Verheijen vooraf, die het succes van Oranje met zilver kroonde. Titelverdediger Dimitri Sje- pel uit Rusland won brons in het klassement. Uytdehaage is de twaalfde Nederlander met een Europese allround-titel. De Duitse schaatsster Anni Friesinger won drie van de vier afstanden bij de vrouwen en behaalde net als Uytdehaage haar eerste Europese titel. Claudia Pechstein greep het zilver, Renate Groenewold stond als derde op het podium. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13,14,15,16,17 en 18 SEROOSKERKE (S) - Na een weekje vorst konden het afgelopen weekeinde de schaatsen onder worden gebonden. IJs op kanalen, vesten en ander open water was nog onbetrouwbaar, maar op ondergelopen land, zoals hier in het Schouwse natuurgebied De Prunje, kon ge schaatst worden. foto Pieter Honhoff pagina 7: schaatspret om bij plotselinge dooi over stromingen te lijf te gaan. De ongewone koude in Spanje heeft in Valencia twee daklozen het leven gekost. In het Oosten rijkse Wundschuh bij Graz vroor een meisje van vijftien dood in het portiek van haar ou derlijk huis, nadat zij in de nacht van donderdag op vrijdag een epilepsie-aanval had gehad. ANP/DPA/RTR BLACKPOOL - Een strand wandeling in dichte mist is za terdag dramatisch verlopen voor een vader en zijn zoon bij het Britse Blackpool. Ze konden zich door de mist niet meer ori ënteren waardoor ze uiteinde lijk in het water terechtkwamen en verdronken. De 9-jarige zoon heeft gepoogd hulp in te roepen via een mobie le telefoon. Hij zat op de schou ders van zijn vader die tijdens opkomend tij al tot zijn nek in het water stond. De man had zelf eerder ook telefonisch ge meld de weg kwijt te zijn ge raakt door de plots opgekomen mist. Een grote zoekactie mocht niet baten en leverde slechts de li chamen op van de 51-jarige va der en zijn zoon. DPA Advertentie Nog 5 dagen (di. 8 jan. t/m za. 12 jan.) D E L S C H E I Grote Markt 11-13 Goes door Erwin Tuil DEN HAAG - Een Kamermeer derheid van PvdA, CDA en D66 wil dat dwarsliggende 'collec tieven' bij de Nederlandse Spoorwegen vertrekken bij het bedrijf, vrijwillig dan wel ge dwongen. De 'collectieven', niet bij een vakbond georganiseerde werk nemers bij de spoorwegen, wor den al langer gezien als een voortdurende bron van ergernis en frustratie. De vorige week afgetreden pre sident-commissaris Jan Tim mer noemde de groep met name als een van oorzaken van de te genvallende prestaties bij het bedrijf. De Kamerleden Dijsselbloem (PvdA), Leers (CDA) en Van Walsum (D66) konden elkaar gisteren in het programma Bui tenhof vinden in een harde aan pak van de collectieven. Zij menen dat de nieuwe directie onder leiding van Noordzij niet mag worden lastig gevallen met acties van een 'obstructieve' minderheid van het personeel. Als personeelsleden blijven traineren dan moeten ze des noods ontslagen worden, zo meenden de parlementariërs. Voorwaarde is wel dat de dwarsliggers specifiek zijn aan te wijzen. GPD BUENOS AIRES - De Argen tijnse senaat heeft er gisteren mee ingestemd dat de Argen tijnse munteenheid de peso niet langer gekoppeld is aan de waarde van de dollar. De senaat stemde in met de noodwetten die de nieuwe pre sident Eduardo Duhalde heeft voorgelegd. Het lagerhuis had zaterdag al ingestemd met de maatregelen. De peso was sinds 1991 gekop peld aan de waarde van de dol lar. AFP/ANP (Advertentie) ■HH» naam.a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v 6 weken voor 6 IS.. Ik geef daarbij éénmalig s raatoestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:o noteert u mij voor een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de e-mail krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- o per maand met nummer: automatische incasso (€19,25). handtekening' kwar'aal rnet automatische incasso 52.-). PZC b, gaat torgvuldig om met perroonsgege au»matïchee'ntasso vens. In de colofon treft u nadere inTormatie aan. 198 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7T32Ï4"ÖÖÖÖ02" vSge" di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1