Vrijer bouwen in Reimerswaal PZC Kinderboerderij in de zorgen 7 Minimale interesse voor nationaal feest in Arena Jong geleerd Proefproject in Hansweert geslaagd Goes beleeft uitgaansnacht met gewonden en schade Bromfietser vlucht na aanrijding agenda Schouwse afdeling D66 kritisch op Berrevoets 8«P* Mm. Inbrekers in Heinkenszand Inbraak in Goes' bedrijf Snelle wildplasser Inbraak in woning Drankrijders opgepakt Klant deelt kopstoot uit Chinees restaurant opgelicht zeeuwse almanak Aperitief je PZC MIDDEN maandag 7 januari 2002 door Rob Paardekam KRUININGEN - Welstandsvrij bouwen wordt in alle kernen van de gemeente Reimerswaal ingevoerd. De gemeente doet dit, omdat een proefproject in het woon- wijkje op de Kanaalarm in Hansweert goed uitpakte. Uit de beleidsnota welstand blijkt wel dat de gemeente in de ge zichtsbepalende gebieden ge woon een stevige vinger in de pap blijft houden. Welstandsvrij bouwen betekent dat mensen die een woning neerzetten hun schetsen niet eerst aan de gemeentelijke wel standscommissie voor te hoeven leggen. Op de kanaalarm in Hansweert leverde dat geen gekke bouwwerken op.Project geslaagd", zo concludeerde de gemeente. De beleidsnota is opgesteld, om aan te geven waar en in welke mate er in de verschillende ker nen welstandsvrij gebouwd mag worden. Daarin worden drie gebieden onderscheiden. In de beeldbepalende gebieden verandert er feitelijk niets. Het klassieke toezicht van de wel standscommissie blijft daar ge handhaafd. Beperkte toetsing In de neutrale gebieden gaat een beperkte mate van toetsing gel den, terwijl in de welstandsvrije gebieden bouwers hun onder komen geheel naar eigen smaak kimnen vormgeven. Alleen nieuwe woonwijken en de 'ker nen' van de bedrijventerreinen hebben het etiket welstandsvrij gekregen. Andere gebieden in de dorpen zijn ingedeeld als beeldbepalend of neutraal. Dat laatste geldt voor de randen van de bedrijventerreinen, waar dus een geringe mate van welstand stoezicht blijft gelden. Enkele gebieden die als beeld bepalend zijn betiteld en waai de welstandscommissie blijft toetsen, zijn de Oesterputten in Yerseke, de Oude Plaven van Hansweert, de Spoorlaan in Krabbendijke en de Stations- buurt, de Hoofdweg en de Adri- aan Buteijnweg in Rilland. Ook de (oude) kernen van de dorpen en de meeste toegangswegen worden als beeldbepalend be schouwd. De hele kleine kernen Oostdijk en Bath zijn zowat he lemaal als beeldbepalend aan gewezen. Welstandsvrij bou wen is daar niet of nauwelijks aan de orde. Neutraal Gebieden die als neutraal zijn aangemerkt en waar een be perkte mate van toezicht gehandhaafd blijft, zijn door gaans de reeds bestaande woon wijken en het landelijk gebied rondom de kernen. Een poging van de WD-fractie om ook dat buitengebied welstandsvrij te maken, kon onlangs niet op de steun van een meerderheid van de gemeenteraad rekenen. Voor een precies overzicht van welk gebied nu welstandsvrij, neu traal of beeldbepalend is, biedt de website van de gemeente Rei merswaal uitkomst. Onder het kopje 'info bestuur' staat gede tailleerd en met veel foto's aan gegeven wat op welke plaats wel en niet mag. GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de handen vol gehad aan de uit gaande jeugd in Goes. Een 21-jarige Goesenaar sloeg een bierfles kapot op het hoofd van een zeventienjarige stadge noot. Die moest zich met veel snij- en kras wonden onder dok tersbehandeling stellen. Om ongeveer twee uur kreeg de politie melding van vernielde auto's aan de Leliestraat, de Heernisseweg en de Tulpstraat. Toen agenten poolshoogte kwa men nemen, zagen ze een twintigjarige Goesenaar weg- sprinten. Hij kon worden aan gehouden. Ook werden twee zestienjarige Goesenaren die onder meer met kerstbomen hadden lopen gooi en. In de nacht van zaterdag op zon dag liep een 27-jarige man uit 's-Gravenpolder verwondingen op in een horecagelegenheid, toen hij met negen anderen een kroeg werd uitgezet omdat ze zich erg luidruchtig gedroegen. Bij wat duw- en trekwerk viel hij met zijn hoofd op de koelvi trine. Hij heeft zich laten be handelen in het Oosterschelde- ziekenhuis. VLISSINGEN - In de Bloemen- laan in Vlissingen heeft zich za terdagavond een aanrijding voorgedaan tussen een brom mer en een auto. Een 29-jarige automobiliste uit Vlissingen reed omstreeks half negen over de President Roose- veltlaan en wilde linksaf de Bloemenlaan inslaan. Op dat moment botste een bromfietser tegen de zijkant van de auto. De bromfietser schoot daarna het trottoir en het grasveld op, liet zijn brommer liggen en rende er vandoor. De auto liep lichte schade op. STREEKACTIVITEITEN HEINKENSZAND - Achter de hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; KRUININGEN - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergadering Openbare werken; SCHORE - Dorpshuis, 13.00 uur: Oude- rensoos; 14.15 uur Welfarewerk; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00 - 17,00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het was zaterdagmiddag erg druk op het schaatsbaantje van Krabbendijke. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Heb je net een be kertje sinas gekocht; ga je, inclusief drin ken, plat op je gezicht. Het lot was een jong schaatsertje uit Krabbendijke za terdag niet helemaal gunstig gezind. Een toekijkende vrouw kon er wel om lachen. „Schaatsen leer je met vallen en opstaan jongen!" Vrijdag was er nog even twijfel, maar za terdag maakte de Krabbendijkse ijsver- eniging een einde aan alle onzekerheid. Het ijs van het baantje bij de sportvelden werd goed genoeg bevonden en zodoende konden de schaatsliefhebbers na lange tijd de ijzers weer eens onderbinden. Dat deden heel veel mensen, want het ijs baantje was vooral 's middags bomvol. Met name de plaatselijke jeugd kwam massaal opdagen om zich tijdens het foto Willem Mieras laatste weekeinde van de kerstvakantie nog even lekker uit te leven. Ook op andere baantjes op de Bevelan- den en Tholen werd de afgelopen dagen geschaatst. En hoewel de weermannen het hadden afgeraden, waagde een enke ling zich hier en daar ook op natuurijs. BURGH-HAAMSTEDE - Oud wethouder P. Berrevoets krijgt niet alleen kritiek van haar oude partij, het CDA. Ook D66, bij monde van voorzitter Fred Kiel van de afdelingSchouwen-Dui- veland, uitte zaterdag forse kri tiek op de oud-wethouder, die deze week bekend maakte lijst trekker te worden van Leefbaar Schouwen-Duiveland. Kiel deed zijn uitspraken zaterdag, tijdens de Zeeuwse nieuwjaars bijeenkomst van de partij in Burgh-Haamstede. Hij had geen goed woord over voor de overstap van Berrevoets naar Leefbaar Schouwen-Dui veland. „Gekozen namens een partij en dan zomaar, zonder le gitimatie van de kiezer, een ei gen lijn gaan volgen, is diefstal van een zetel", aldus Kiel. Hij maakte verder kritische kanttekeningen bij de opkomst van lokale leefbaarheidspartij en die op 6 maart mee gaan doen aan de gemeenteraadsverkie zingen. Volgens Kiel bevatten hun poli tieke programma's, voor zover ze gereed zijn, weinig nieuws. „Vooralsnog geeft de uitbrei ding Nederland het aanzien van een politieke supermarkt met vooral veel tijdelijke aanbiedin gen", zei Kiel. Volgens hem is het misschien voor de burger leuk dat er meer keus komt, maar wordt het las tig bij de komende collegevor ming. Hij benadrukte daarom het be lang van een kiesdrempel waar D66 altijd al voor pleit. „Het sluit vernieuwing niet uit, maar zorgt voor meer helderheid en minder versplintering", aldus Kiel. Kiel beschouwde de tot stand koming van het echte referen dum landelijk bezien als een groot succes voor D66. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Hel bestuur van kinderboerderij 't Lainsoortje uit Sint-Maar tensdijk en De Schutse, de stichting tol verzorging van verstandelijk gehandicapten, hebben noggeen overeenstem ming bereikt over de komst van gehandicapten die de kin derboerderij gaan verzorgen. Dit lot grote ergernis van het Platform Leefbaar Platteland Tholen, die het project destijds heeft opgezet. Tot vorige week werd de kin derboerderij verzorgt door cli ënten van Stichting Het Gors. Met het dagbestedingsproject van 't Lamsoortje kunnen zij hun tijd op een zinvolle manier besteden. In oktober maakte Het Gors bekend te moeten stoppen met het project, omdat er niet ge noeg cliënten meer zijn. Me teen werd bekend dat De Schutse de plaats van Het Gors zou innemen. Te weinig Maar daarover is nog geen overeenstemming bereikt. Het Gors nam behalve de zorg voor de dieren ook altijd de verant woordelijkheid voor het be heer van de kinderboerderij op zich. De Schutse voelt alleen wat voor dat eerste. Bovendien wil de stichting in het begin maar drie ochtenden komen. „Dat is te weinig om de boel draaiende te houden", zegt voorzitter I. van Zwan van de kinderboer derij. Volgens haar heeft De Schutse bovendien geen enke le ervaring op het gebied van kinderboerderijen. „We heb ben een overbruggingsperiode voorgesteld, waarin de cliën ten van De Schutse gebruik zouden kunnen maken van de know-how van Het Gors, maar Tot voor enkele maanden werkten cliënten van Stichting Het Gors op de kinderboerderij. foto Willem Mieras dan willen ze niet." Het be stuur van het Platform Leef baar Platteland Tholen ziet de problemen met lede ogen aan. Het platform was jaren gele den de oprichter van de kin derboerderij. Later werd er een aparte stichting voor 't Lamsoortje opgericht. Het platform is wel nauw betrok ken bij multifunctioneel cen trum Scaldis Naturalis dat on langs bij de kinderboerderij verrees. Hoewel ze er feitelijk niet veel meer mee te maken hebben, is het bestuur van het Platform op eigen houtje nog eens met De Schutse gaan praten. Vol gens voorzitter S. de Leeuw wil die stichting zich volledig inzetten voor het openhouden en voortbestaan van de kin derboerderij. In een schrifte lijke verklaring zegt A. van der Perk van De Schutse dat toe. „Ze willen niet meteen de eer ste dag met een volle ploeg ko men", aldus De Leeuw. „Maar dat vult zich wel op. Laten we gewoon beginnen. Alles hoeft nog niet perfect geregeld te zijn." Maar daar denkt het bestuur van de kinderboerderij anders over. Zij willen met De Schutse een overeenkomst tekenen waarin een aantal zaken wordt vastgelegd. Het feit dat De Schutse nu tegenover het Platform verklaard volledig te willen meewerken, komt enigszins als een verrassing. „Ze moeten bij ons zijn, maar wij hebben nog niets ge hoord. Volgens voorzitter Van Zwan ligt de bal nu bij De Schutse. Overigens loopt de verzorging van de dieren op de kinder boerderij niet direct gevaar. Een particulier heeft toege zegd de taken voorlopig op zich te willen nemen. HEINKENSZAND - Een woning aan de Arendhof in Hein kenszand was vrijdagavond het doelwit van inbrekers. Ze forceerden de toegang tot het huis en gingen ervandoor met onder meer een videorecorder, een stereotoren en enkele kle dingsstukken. GOES - In een bedrijf aan de Livingstoneweg in Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De dieven namen een navigatiesysteem en een groot aantal mobiele telefoons mee. TERNEUZEN - In de Nieuwstraat in Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 35-jarige man uit Nentushausen (D) bekeurd voor wildplassen. De man was in gezelschap van twee andere mannen en later die nacht werden zij met een per sonenauto in de Bachlaan, eveneens in Terneuzen, betrapt op het overschrijden van de maximum-snelheid. De bestuurder, een 2 0-jarige man uit de gemeente Hontenissekreeg hiervoor een bekeuring. MIDDELBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Wa tertoren in Middelburg, zijn zaterdag spullen weggenomen. De inbraak gebeurde tussen 13.00 en 19.00 uur. Er zijn een fo totoestel, een rugzak, een horloge, een regenbroek en een klein geldbedrag gestolen. MIDDELBURG - Een 25-jarige Middelburger is zaterdag nacht in de Sportlaan in zijn woonplaats aangehouden voor rij den onder invloed. De man had drie keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. Op de Seissingel in Middelburg werd dezelfde nacht een 21-jarige automobilist. Hij had twee keer meer gedronken dan mocht en kreeg een rijverbod van drie uur opgelegd. Een 55-jarige Domburger is in de nacht van zaterdag op zondag eveneens aangehouden omdat hij te veel drank op had. De man reed op de Domburgseweg langs twee verkeersheuvels, maar bleef op de tweede steken. Hij had drie keer te veel gedronken. Hij mocht negen uur niet rij den en kreeg een boete. VLISSINGEN - Een medewerker van een horecagelegenheid in Vlissingen is zaterdagavond belaagd door een klant. De man had de klant verzocht zijn capuchon af te zetten in ver band met de herkenbaarheid en de veiligheid in het pand. De klant werd boos en gaf de medewerker een kopstoot. MIDDELBURG - Een nog onbekend persoon heeft zaterdag avond in Middelburg een Chinees restaurant opgelicht. De dader vroeg een bestelling af te leveren op een adres. De per soon bleek daar zelf niet te wonen of te verblijven. De dader stond in eenbrandgang en nam daar de bestelling aan. Zonder te betalen rende die weg. De bestelling kostte 72,85 euro. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg raken de kaarten voor het nationale feest in de Amsterdam Arena aan de vooravond van het hu welijk van Willem-Alexander en Móxima aan de straatstenen niet kwijt. In Middelburg heb ben vijf mensen gereageerd en in Vlissingen acht. „Het is zeer teleurstellend", zegt E. Wisse van de gemeente Middelburg. „We hadden 75 kaarten gekocht a 45 euro per stuk. Inwoners konden die voor hetzelfde bedrag kopen en dan waren ze voorzien van vervoer. Ik weet niet waarom het niet loopt. Vlissingen heeft er ook maar een paar verkocht." Inwoners konden kaarten bestellen via een bon uit de Faam/Vlissinger, Op die manier wilden Middelburg en Vlissin gen iedereen een eerlijke kans geven. „Als meer mensen zich aanmelden, wordt er geloot", zeiden de gemeenten eerst nog. „Vlissingen is iets meer ko ningsgezind dan Middelburg", lacht R. de Witte van de gemeen te Vlissingen als een boer met kiespijn. Op het Vlissingse stadhuis werd gedacht dat enkele tientallen kaarten zouden worden afgeno men, vooral door oranjevereni gingen. „Dat is niet gebeurd. Ik weet niet waarom. Het is moge lijk dat de oranjeverenigingen zelf zijn aangeschreven door de organisator van het feest." De Witte wilde het geschatte aantal van enkele tientallen nog op krikken door reclame. „Er was alleen geen tijd meer om geïnte resseerden te werven." Bewo ners die alsnog een kaart willen kopen, kunnen nog terecht bij de afdeling communicatie van de gemeente Vlissingen. „Ei genlijk is de termijn gesloten, maar ik zal er voor zorgen dat mensen die willen, nog meekun nen." Gratis verdeeld De gemeente Veere had vijftig kaarten gekocht. In tegenstel ling tot in de andere twee Wal- cherse gemeenten, zijn die van Veere gratis verdeeld onder in woners. „We hebben oranjever enigingen gevraagd eens rond te kijken voor ons", zegt L. van den Heuvel van Veere. „Het liep daarna storm. We komen eigen lijk elf kaarten tekort." De feestavond wordt gehouden op 1 februari. Bezoekers worden met bussen van en naar Amster dam vervoerd. Het programma bestaat uit muziek, theater en dans. Tijdens de avond wordt het nationaal huwelijksge schenk aan het paar aangebo den. In totaal kunnen vijftig duizend Nederlanders de avond bijwonen. Dit jaar eens geen oud en nieuw in Nederland, maar in het jaar van de Europese munt een kijkje over de grens. Die Vlissinger besloot naar Antwerpen te tuigen, alwaar een gezellig etentje met een dozijn andere stu denten ivas gearrangeerd. Een Turks restaurant was de bestemming. Bij binnenkomst werden de gasten meteen getrakteerd op een zoetige substantie in een feestelijk glas. Gezellig, zo bij binnenkomst, een ape-' riüefje. Een leuk gebaar. En daar bleef het even bij. Tien minuten, een kwartier. Een menukaart, opperde de contactpersoon uiteindelijk voorzichtig aan de serveer ster. Ze hield haar hoofd scheef. Menukaart'? Nou, ja, natuurlijk, momentje. Daar kon wel voor gezorgd wor den. Ééntje bracht ze er. Voor de hele club. Schouderophalend pakte hij de spijskaart aan en sloeg het grijnzend open. Om vervol gens stil te worden. „Oei", mompelde hij. Dit gaat he lemaal niet goed." Tivaalf paar ogen keken hem aan in stilte. Lijkbleek legde hij het menu neer op tafel. „Nieuwjaars menu", stond er te lezen. „Met aperitief je, 49 euro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19