Stal Hexagon grijpt de macht PZC ©jee verin engs en verliezers van 2001 Winnaars Zweistra voldoet aan verwachtingen Droom 18 Laurens van Lieren en Thamar Zweistra pakken grote prijzen Indoor Zeeland Zeeuws-Vlamingen winnen schaakderby's Bin Laden maandag 7 januari 2002 Leunis van Lieren, oprichter van de stal Hexagon, en Thamar Zweistra met het paard Ollright. foto Wi I lem M ieras door Koen de Vries GOES - Hexagon is de grote winnaar geworden van de dres- suurwedstrijden van Indoor Zeeland. Zaterdag gingen de vertegenwoordigers van de stal uit Schore, Laurens van Lieren en Thamar Zweistra, met alle belangrijke prijzen naar huis. Van Lieren, die woensdag al de M2-klasse gewonnen had, schreef zaterdagavond het ko ningsnummer - de kür op mu ziek in de Z2-klasse - op zijn naam. Samen met Thamar Zweistra won hij met over macht de pas de deux en Zwei stra zelf won hij de kür op mu ziek in de Zl-klasse. Daarmee bewees Stal Hexagon in Zee land op eenzame hoogte te staan. Tegelijkertijd legde Leunis van Lieren, de pater familias van Hexagon, zijn criticasters het zwijgen op. De als eigenzinnig omschreven Bevelander (47) be gon twintig jaar geleden in Schore met vrijwel niets en werkte zich langzaam maar ze ker op tot een autoriteit in het Nederlandse dressuurwereldje. De ultieme bevestiging kreeg hij enkele weken geleden, toen hij met zijn zoon Laurens en Tha mar Zweistra in Amsterdam in een pas de trois ondermeer de wereldberoemde stal Gestion van Ankie van Grunsven achter zich liet. Scorebord „We hebben toen een foto van het scorebord gemaakt", vertel de een trotse Leunis van Lieren zaterdagavond. „Twintig jaar geleden ben ik begonnen en heb daarna tien jaar als een kluize naar gewerkt. Ikheb die periode aan geen enkele wedstrijd mee gedaan. Ik had geen groot voor beeld, er waren geen dogma's of regels. Ik heb geluisterd naar mijn paarden, gekeken hoe zij het wilden. De paarden zijn mijn grote leermeesters. Daar naast speelden mijn gevoel en intuïtie een belangrijke rol." De eigen gefokte hengst Rubi- quil, een van de paradepaard- jes, zorgde voor een groeispurt van de Hexagon-stal. Leunis van Lieren: „Ik had al snel in de gaten dat Rubiquil hoogbe gaafd is. Dat paard moest ik ge bruiken om te fokken." Inmiddels puilt de stal uit van de nakomelingen van de inmid dels negenjarige Rubiquil. Van Lieren zocht en vond her en der 'draagmoeders' en heeft inmid dels een kleine dertig nakome lingen. Dat is het unieke van Hexagon. Waar veel stallen het moeten hebben van paarden die andermans eigendom zijn, heeft Hexagon alles in eigen bezit. ,We hebben momenteel twee ei gen Grand Prixpaarden. We zijn wat dat betreft cle enigen in Ne derland." Naast Rubiquil mag ook Kyrain op het hoogste niveau gereden worden. Het zijn twee paarden die elkaar van haver tot gort kennen. Ze staan vanaf hun eer ste jaar samen op stal. Dat was duidelijk te zien tijdens de pas de deux. Laurens van Lieren: „Je ziet de ruiters steeds naar el kaar kijken om ervoor te zorgen dat alles gelijk gaat. Dat was bij ons nauwelijks nodig. Kyrain en Rubiquil zijn zo op elkaar inge speeld, ze doen een heleboel zelf." Ollright is momenteel het aan stormende talent van dat stal. Op de ruin won Laurens van Lieren zaterdagavond voor de bijna uitverkochte Zeelandhal len de kür op muziek. Een ver mogende Limburgse paarden liefhebber was zo onder de indruk van de prestaties van het nog maar vijfjarige paard, dat hij het onmiddellijk wilde ko pen. Leunis van Lieren wees het riante bod resoluut van de hand. Naar huis „Ik verkoop Ollright aan nie mand. Het heeft zoveel in zich. Ik heb nog nooit zo'n getalen teerd paard gehad. Het is een lust om erop te rijden. We reden laatst in Frankfurt met Rubi quil. Aan het eind van de dag wilde ik per se naar huis. Zo snel mogelijk. Ik wilde op Ollright rijden. Zo'n fantastisch paard is het. Binnen een jaar rijdt het de Grand Prix", jubelde Leunis van Lieren. Het publiek in de Zeelandhallen kon zaterdagavond tijdens de kür op muziek van de uitzon derlijke capaciteiten van Oll right genieten. Maar ook daar na. Toen Laurens van Lieren na afloop van de huldiging de bak wilde uitrijden en maar één hand aan de teugels had, gaf Ollright een toegift. Het paard maakte uit zichzelf nog een stijlvol dansje. Overigens kleefde er wel een smetje aan de zege van Van Lie ren. De tegenstand in de kür op muziek was van te laag gehalte. Het was de bedoeling dat de drie winnaars en de twee beste num mers twee van de voorwedstrij den 's middags, 's avonds terug in de ring zouden komen. Uit eindelijk verschenen twee num mers zes, een nummer vier en nummer 1 Van Liei'en in de ring. De vijfde deelnemer, Mariska Krowinkel uit Hoek van Hol land, liet tien minuten van te vo ren nog even weten van deelna me af te zien. Een belangrijke reden voor de vele afmeldingen waren ondui delijkheden bij de deelnemers. Bovendien konden ze volgens Peter Raats van het wedstrijd secretariaat niet verplicht wor den 's avonds andermaal op te treden. Leunis van Lieren: „Laurens en Thamar wisten pas donderdag dat ze misschien een kür op muziek moesten rijden. Ze hebben toen in alle haast iets in elkaar gezet." Kanjer Rubiquil mag een hoogbegaafd paard zijn, Laurens van Lieren is een hoogbegaafde dressuur ruiter. Zijn vader: „Ik kreeg het in de gaten toen hij veertien was. Hij reed ergens een kür die be hoorlijk de mist in ging. Maar Laurens bleef doorgaan en her stellen. Toen wist ik het: dat wordt een kanjer." Inmiddels worden de talenten van Van Lie ren-junior wijd en zijd erkend. Gisteren vertrok hij naar Ham burg op uitnodiging van de Ne derlandse bondscoach Jürgen Koschel. Daar mag hij een weekje rij den op Koschels jonge paarden en filosoferen over de toekomst van deze viervoeters. En dan is er nog Thamar Zwei stra, de 18-jarige Noord-Beve- landse die inmiddels ingetrok ken is in huize Van Lieren. Ze werkt fulltime voor de stal. Ze is net als Laurens van Lieren geta lenteerd, is de jongste Grand Prixrijder van Nederland en schreef bovendien al een wed strijd op dat niveau op haar naam. GOES - De Zeeuwse combina ties waren tijdens de afsluiting van het dressuurprogramma van Lidoor Zeeland erg succes vol. Thamar Zweistra maakte in de finale in de Zeelandhallen Goes haar faam waar. De inter national uit Schore schreef met een fraaie kür op muziek met Hexagon's Outcome de klasse Z1 op haar naam. Thamar Zweistra beantwoord de met haar zege volledig aan de hooggespannen verwachtingen. De pupil uit de Hexagon-stal stuurde de met veel souplesse bewegende Outcome naar het fraaie totaal van 65 procent. Vooral in de zijgangen en bij het achterwaarts gaanliet de zesj a- rige bruine Kwadruto-zoon zich uitstekend zien. Maar ook Chantal de Rooy liet met krachtpatser Nairobi de harten van de vele dressuurlief- hebbers op de tribune van de Zeelandhallen sneller slaan. De 21-jarige amazone uit Yerseke, pas gepromoveerd naar dit ni veau, vormt met de fraaie zwar te ruin een prachtig plaatje. Ze scoorde met de galopwissel zelfs een acht, maar te weinig buiging bij het schouderbinnenwaarts rijden kostte haar weer een paar minpuntjes. De teller bleef daardoor met 64.33 procentstil- staan. Dat was voldoende voor de tweede plaats want De Rooy had een voorsprong van twee procent op Thamar Zweistra wiens tweede troef (Hexagon's Oakley) erg gespannen was. Het was echter niet alleen het duo Zweistra-De Rooy dat de progressie in de Zeeuwse dres- suursport nog maar eens onder streepte. Mascha Bustraan, ook al een product uit de Zuid-Be- velandse dressuurkweekvijver, overtrof met haar score van 66.67 procent in de warmloop ronde zelfs de prestatie van Thamar Zweistra. De amazone uit Yerseke reed de veel front vormende en opdruk van de grond verende bruine hengst Obelix met een heel nette proef naar de zege in groep drie van de klasse Zl. De zesjarige Livins- tone-zoon beschikt over uitste kende basisgangen en werd door zijn amazone steeds goed voorwaarts gereden. Het proto col van de Zuid-Bevelandse combinatie werd dan ook opge sierd met vele zevens en zelfs een acht voor de galopwissels. Jammer van het tactverlies bij de keertwending. Ook het tweede ticket voor de fi nale werd een prooi voor een Zeeuwse combinatie, Leonie Hendrikse uit Kapelle. De pupil van international Coby van Baaien had fraai gelijnde Let's Dance goed voor elkaar. Vooral in de draf was het beeld erg mooi. Het enige minpuntje was het achterwaarts gaan. Opval lend was ook de prestatie van Sanja Dingemanse. De amazo ne uit Kapelle reed met Nicara pas haar derde proef op dit ni veau en werd met een score van 63.67 procent in dit sterke ge- j zeischap mooi vijfde. Alleen in groep twee van cle j klasse Zl ging de hoogste eer j aan de neus van de Zeeuwen voorbij. De Middelburger Omar Vonsee reed met Picobello een proef zonder onvoldoendes. Ze scoorde vele zevens, maar het ontbrak de Wellington-nako meling op bepaalde onderdelen aan de benodigde buiging. Daardoor bleef de teller voor Vonsee op 65 procent stil staan. Dat was te weinig om Saskia Vis uit Rijsbergen met Hevi's Mi- chelin van de leiding te verdrin gen. De Heikenszandse Mieke Evertse eiste met Kashmir de derde en met Jolimba de vierde stek voor zich op. Sterk maar niet genoeg voor de finale. In de finale liet Thamar Zwei stra zien waarom zij zelfs door de nationale toppers in de kür op muziek zo gevreesd wordt. Met uitstekend op haar paard Hexagon's Outcome afgestemde muziek, geen moment de har monie tussen ruiter en paard verstorend en een programma meteen hoge moeilijkheids graad, stal de regerende Neder landse jeugdkampioen de show en eiste ze de zege op. Het heeft er alle schijn van dat aan Leonie Hendriks de lessen van international Coby van Baaien goed zijn besteed. De Kappelse scoorde met de zwarte Esteban-zoon Let's Dance hoog wat interpretatie en muziek keuze betrof. De moeilijkheids graad van het programma lag volgens de jury iets lager dan bij Thamar Zweistra, waardoor zij op geringe achterstand als tweede eindigde. door Roeland Alders VLISSINGEN - In de lande lijke schaakcompetitie heeft Het Witte Paard niet voor een verrassing kunnen zorgen in de Meesterklasse. Het schaakteam uit Sas van Gent verloor met 6,5-3,5 van Schaakstad Apeldoorn. In de tweede en derde klasse stonden twee heuse derby's op het programma. In de tweede klasse speelde Mid delburg thuis tegen de reser ves van Het Witte Paard. De tweede formatie van de Sasse schaakclub was een maatje te groot voor de hoofdstede lingen en won met 6,5-1,5. In de derde klasse won Terneu- zen van Souburg met 5-3. Schaakstad Apeldoorn- HWP Sas van Gent 6,5-3,5: In een rechtstreeks degrada tieduel tussen beide teams konden de schakers uit Sas van Gent het net niet bolwer ken. Wel was teamleider Walter Cardon zeer te spre ken over het spel dat door zijn team vertoond is. Er werd gestreden voor elk punt, maar het mocht niet baten. Zeker omdat Apel doorn met de sterkste forma tie aantrad tegen de Zeeuws- Vlamingen. Lange tijd ging de wedstrijd gelijk op door remises van Kees Nieuwelink en Daniel van Heirzeele. Helaas kon Hans Groffen zijn stelling met een kwaliteit meer niet verzilveren met een punt, waardoor hij in remise moest berusten. Het Witte Paard heeft nu nog steeds drie punten en krijgt de grote jongens nog. Volgen de wedstrijd wacht Ordina. De huidige kampioen van Nederland komt dan naar Zeeuws-Vlaanderen. Gedetailleerd: 1. A. Joesoepov- G. van de Strieht 1-0, 2. A. Dge- buadze-H. Cardon remise, 3. A. Kabatianslci-J. Goormachtigh remise, 4. S. Ernst-G. Deleynl-0, 5. M. Jonker-M. de Waal remise, 6. R. Hartoch-K. Nieuwelink re mise, 7. L. van Beek-D. van Heir zeele remise, 8. M. van Delft-B. Michiels 1-0, 9. H. de Bie-H. Groffen remise, 10. J. Sloots-B. de Bruijcker remise. Middelburg-HWP Sas van Gent 2 1,5-6,5: Het was een wijze en harde les voor de hoofdstedelingen. Drie uur lang konden de Middelbur gers de Zeeuws-Vlamingen bijhouden. Het krachtsver schil was het duidelijkst op de onderste borden aanwe- j zig, waar de Sasse formatie alle punten voor zich opeiste, j Bert Henderikse ging in tijd nood te onder tegen Rudi van de Wijnkele en ook Willem- Jan Pannekoek en Henri k Porte tegen respectievelijk Johan Krijgelmans en André Galle, konden het niet bol werken. Verreweg de mooiste partij van deze wedstrijd was die tussen de veelvoudig Zeeuws kampioen Cor Jansen en Bel gisch talent Steven Geir- naert. De Belg leek Jansen op de damevleugel te overtref fen, maar Jansen kreeg te- genkansen met een konings- aanval. Om de druiven nog zuurder te maken voor de Middelburgers moest Cor Jansen het in het eindspel nog opgeven. Gedetailleerd: 1. R. Tiggelman- C. Grogoir remise, 2. S. Stange nd. van de Zalm remise, 3. C. Jan- sen-S. Geirnaert 0-1, 4. J. de Wolf-H. Provoost remise, 5. W.J. Pannekoek-J. Krijgelmans 0-1, 6. B. Henderikse-R. v/d Wijnkele 0-1, 7. C. de Wolf-I. Timmermans 0-1, 8. H. Porte-A. Galle 0-1. Terneuzen-Souburg 5-3: Het was voor de thuisploeg de re vanche van twee jaar terug' toen Souburg er met het kampioenschap vandoor ging. Beide teams begonnen tactisch aan de wedstrijd. Sterspeler Ralf Gommers speelde op bord drie voor de Terneuzenaren en Collin Boelhouwer verscheen op j bord vijf voor de Souburgers, j Al snel leek het Walcherse team op een overwinning af te stevenen door een 2,5-0,5 voorsprong te pakken. De tijdnood werd de Souburgers echter fataal. Eerst gaf Col lin Boelhouwer zijn voorde lige stelling weg tegen Daniel Lansay en later zag Corné Boogaard zijn partij verloren gaan, nadat hij tegen Jordi Gernaert een kwaliteit had voorgestaan. Albert-Jan Breukelman en Ralf Gom mers maakten het feest voor de Zeeuws-Vlamingen com pleet door van respectieve lijk PimUijtdewilligen en Je roen Hekhuis te winnen. Gedetailleerd: 1. K. Freeke-R. Alders 0-1, 2. G. Kamminga-H. Wuts remise, 3. R. Gommers-J. Hekhuis 1-0, 4. W. Vleeskens-K. Zomer 0-1, 5. D. Lansay-C. Boel houwer 1-0, 6. J. Dekker-M. Boelhouwer remise, 7. A. Breu kelman-P. Uijtdewilligen 1-0, 8. J. Gernaert-C. Boogaard 1-0. VERLIEZERS Paul Telussa. Van gevierde man tot opgejaagd wild. Werd drie keer ach tereen kampioen met Terneuzen en werd vervolgens geschorst als voor- AMSTERDAM - Hoewel de staat van de grasmat verre van optimaal is, zouden veel amateurvoetballers maar wat graag een keer in de Amsterdam Arena voet ballen. Voor de spelers van de amateurverenigingen Lochem en Wilp kwam gisteren een droom uit. De twee voetbalverenigingen uit Gelderland mochten met een aantal elftallen oefenpartijtjes spelen op het strijdtoneel van de Amsterdam Arena, dat momenteel niet gebruikt wordt vanwege de winterstop. Het was voor het eerst dat er twee amateurelftallen tegenover elkaar stonden in de Arena. foto Vincent Jannink/GPD zitter van de WON, de vereniging van oefenmeesters. De Souburger had een beetje gejokt over zijn diploma en zei daama dat zo'n papiertje niet zo be langrijk was. Een ongeluk komt nooit alleen: Terneuzen kan dit jaar maar niet winnen op eigen veld. Arno Ruttinger. Motorcrosser werd in de wielen gereden tijdens de indoor- cross in Goes en - in winnende positie - gediskwalificeerd in de Boulevard cross. Volgens de Goesenaar kon hij geen verhaal halen omdat de jury al vertrokken was. Beneden hem sjokte de juryvoorzitter echter moeizaam over het strand. Jan Kloet. Trainer van Schouwse atle tiekvereniging Delta Sport vond het nodig om de uitslag van een atletiek wedstrijd tot in hoogste instantie aan te vechten. Het betrof niet het WK, maar een tweederangs wedstrijd in Aardenburg. Zeeland zou meer van dit soort grote trainers moeten heb ben... Jean-Paul Mulder. Schopte dit jaar Arco Herrebout volgens velen opzet telijk tegen zijn knie in het duel Oost- kapelle-Hoek. De overtreding was goed op de tv te zien, maar Mulder zelf wil van een opzettelijke overtreding weinig weten. Toen hem gevraagd werd om zijn kant van het verhaal te belichten, reageerde hij kort. „Mijn bloed begint alweer te koken wanneer ik jullie hoor." Zeeuwse dambond. Schorste Peter Schunselaar voor vier jaar omdat hij zich uit onvrede over het verloop van de ZK terugtrok en de pers vertelde waarom. Vooral dat laatste zette kwaad bloed. Het bestuur van de bond had zich echter niet op de hoogte gesteld van de reglementen en moest de straf met het schaamrood op de ka ken terugbrengen tot één jaar. Arjan Human. Werd door RKC (Dij hoofdklasser Kloetinge weggeplukt, maar kon na een jaar verkassen naar ADO Den Haag. Zit daar nu te vernik kelen op de bank. Nu het begin van de Olympische Spelen dichterbij komt, duikt Osama Bin Laden plotseling op in Salt Lake City. De FBI heeft de laatste dagen zo'n 25 meldingen gehad van inwoners die het brein achter de aan slagen op de VS in de olympische stad hebben gezien. FBI-woordvoerder Kevin Eaton: „Ze hebben Bin Laden zien rondrijden in een Volkswagen of hebben hem in een café iets zien drin ken." Politiechef Alan Kerstein heeft geprobeerd de inwoners van Salt La ke City gerust te stellen. „Er komen camei'a's bij de ingangen van alle sta dions om de boel in de gaten te hou den. Ik kan begrijpen dat mensen zich zorgen maken dat Bin Laden bij de ijs- hockeyfinale opduikt, maar ik denk dat de kaartjes te duin* voor hem zijn. j door Koen de Vries T~V e weg van de sporter ligt bezaaid LJmet hindernissen. De ene wordt soepeitjes genomen, bij de andere smakt de sporter met veel lawaai te gen de grond. Een kleine greep uit het lief en leed van de Zeeuwse sporter, oftewel de winnaars en verliezers van 2001. WINNAARS Peter Crucq. Gaf het ultieme voor beeld van afscheid nemen op het hoogtepunt. De trainer van kox-fbal- club Fortis uit Oost-Soubui'g stopte nadat hij zijn ploeg in de zaal- én de veldcompetitie naar het kampioen schap had geloodst. Zijn opvolger Leonard Debbaut zal het moeilijker hebben. Peter Boon. Werd bijna oud inde amb- tenarij, terwijl hij al zijn vrije tijd aan j zijn hobby besteedde: tafeltennis. Vo- i rig jaar, op zijn vijftigste, maakte de I Middelburger van zijn hobby zijn l werk en trad in dienst van de tafelten- I nisbond. Is er meteen de spin in het web. Monique Nuijten. Vocht vele jaren om erkenning in het topturnen. Een wer- velend optreden op het WK van 1999 I] in China was voor de Goese niet goed I genoeg voor een ticket naar Sydney. Kwam pas in beeld toen ze dit jaar in I Gent met een ploeg getalenteex-de meiden vijfde werd op het WK. Ze werd meteen lid van de nationale i sportploeg van het jaar. Lionel Lord. Van zaterdag-tweede- klasser tot eredivisionist. Maakte bij 1 zijn officiële debuut voor Heerenveen 1 meteen een doelpunt. In huize Lord te I Vlissingen ging de kurk van de cham- j pagnefles. Misschien iets aan de vroe- 1 ge kant. Piet Vroon. Multi-miljonair uit Bres- kens (71) slaagde er bij zijn twintigste poging in de Fastnet-race te winnen. I Was de derde Nederlander inde histo- 1 rie die deze belangrijke zeilrace won. Annabel Kosten. Won na een hopeloos j mislukt Olympisch jaar zilver en bi'ons op het EK zwemmen, nadat ze I even getwijfeld had of ze ooit nog te water zou gaan. Dompelde zich na het I succes volledig onder in de feest- f vreugde met haar teamgenoten van de estafetteploeg. i' Jean Paul van Acker. Darter uit IJzen- l dijke wei'd dankzij zijn goede presta- I ties opgenomen in het dartteam van i Raymond van Barneveld. Is nu semi- I prof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18