DES-dochter blijft in onzekerheid Dwangmatig sporten leidt tot eetstoornissen Veel onwetendheid over multiple-sclerose Kaalheid door ontspoorde afweer Biologische klok precies afgesteld Verband wiegendood en nitraat Kleurstof in rode wijn gezond Hobby verlaagt risico op Alzheimer Ontspanning helpt bij diabetes Hormoon dat miskraam moest voorkomen heeft verregaande gevolgen HAIFA - Alopecia areata, een vorm van kaalheid die al op jon ge leeftijd kan optreden en waarbij haaruitval op scherp be grensde plekken op het hoofd ontstaat, is het gevolg van een ontspoorde afweerreactie van het lichaam. Witte bloedcellen vallen per abuis de eiwitten aan die gemaakt worden door me lanocyte^ de cellen die de kleurstoffen van de haren maken. Deze aanval vernietigt uiteindelijk het hele haarzakje, de plaats waar de haren groeien, meldt A. Gilhar (Technion, Hai fa) in het vakblad Investigative Dermatology. GPD BOSTON - De biologische klok, het groepje hersencellen dat het waak- en slaapritme bepaalt, is zeer nauwkeurig afge steld op een ritme van 24 uur. Dat concludeert K. Wright (Har vard Medical School, Boston) op basis van mislukte pogingen om proefpersonen in een ritme van23,5 of 24,5 uur te laten le ven. Deze kennis is onder meer van belang voor de ruimte vaart, waar astronauten vaak leven in een ritme van 23,5 uur. i Dit veroorzaakt bij hen vaak een gevoel van jet-lag. GPD UPPSALA - Nitraat in het drinkwater speelt een rol bij wie gendood, constateert M.George (universiteit Uppsala) in het vakblad European Journal of Clinical Investigation. George vond een verband tussen het optreden van wiegendood en de i hoeveelheid nitraat in het drinkwater. Nitraat blokkeert in de darm de afbraak van ureum, een bestanddeel van melk, het- i geen een cascade aan reacties in het lichaam in gang zet, die kan leiden tot het sterk vertragen van de ademhaling. GPD LONDEN - De natuurlijke kleurstoffen in rode wijn, polyfen- l olen, zijn verantwoordelijk voor het gezonde effect dat deze drank heeft op hart- en bloedvaten. De polyfenolen, die min- der actief zijn in ongegist rode druivensap, verminderen in de bloed va twand de aanmaak van endotheline-1, een eiwit dat bloedvaten doet samentrekken en tevens bijdraagt aan het verharden en vernauwd raken van bloedvaten. Dat schrijft R.Corder (Queen Mary University, Londen) in het weten- 1 schappelijk tijdschrift Nature. GPD NEW YORK - Ouderen die veel vrijetijdsbestedingen hebben, zoals lezen, wandelen en sociale contacten, lopen minder risi co de ziekte van Alzheimer te ontwikkelen dan ouderen die 'achter de geraniums zitten.' Dat concludeert N. Scarmeas (Columbia University, New York) in het vakblad Neurology op grond van een onderzoek bij 1772 ouderen. Intellectueel, 1 lichamelijk of sociaal bezig zijn bouwt een reserve op aan vaardigheden, waardoor het langer duurt voordat deze vaar- digheden als gevolg van de ziekte van Alzheimer aangetast raken, speculeert Scarmeas. GPD DURHAM - Ontspannings-, ademhalingsoefeningen en an dere technieken waarmee stress voorkomen wordt, dragen bij aan het handhaven van een goede bloedsuikerwaarde bij mensen met diabetes type 2 (suikerziekte). Dat stelt R. Surwit (Duke University Medical Center, Durham) in het vakblad Diabetes Care op grond van een studie bij 108 patiënten. On der invloed van stress wordt de hoeveelheid bloedsuiker ver hoogd. Mensen met diabetes hebben vervolgens moeite het bloedsuikergehalte weer te verlagen. GPD maandag 7 januari 2002 soon voor Gelderland en Over ijssel en draait mee in de telefo nische hulpdienst. Ze krijgt veel vrouwen aan de lijn die willen weten hoe ze erachter kunnen komen of ze een DES-dochter zijn. „Eigenlijk zou iedere vrouw die geboren is tussen 1947 en 1975 aan haar moeder moeten vragen of die iets geslikt heeft tijdens de zwangerschap", vindt ze. ,,A1 was het maar om uit te sluiten dat het om DES ging. Want straks zijn die moe ders er niet meer. DES kan je ra ken, maar je kunt ook een DES- dochter zijn zonder er ooit iets van te merken. Er is echter een klein percentage dat wel schade ondervindt. Als die DES-ach- tergrond bekend is kan veel on nodig verdriet en pijn worden voorkomen." Ze spreekt regelmatig DES- moeders die het zichzelf kwalijk nemen dat ze tijdens hun zwan gerschap medicijnen gebruikt hebben waarvan hun dochters nu de nadelige gevolgen onder vinden. „Maar die moeders valt natuurlijk niets te verwijten", zegt Monique. „Zij wilden des tijds dolgraag zwanger worden én blijven en hebben naar eer en geweten gehandeld. Ze heeft het zelf, zegt ze, inmid dels allemaal een plaats kunnen geven, maar dat geldt niet voor iedereen. Er zijn ook DES- dochters die emotioneel zwaar gebukt gaan onder de weten schap dat ze tot een risicogroep behoren en die voortdurend in angst leven. Onderzoek Monique krijgt één keer per j aar een zogenoemd DES-contro- leonderzoek. „Voor mij is het een hele geruststelling dat ik ex tra in de gaten word gehouden." Eerder dit jaar kwam, bij toeval, aan het licht dat zich op haar ei erstokken opnieuw cellen had den afgezet. „Gelukkig bleek het om goedaardige cellen te gaan. Maar ik heb wel weer tien dagen in spanning gezeten. Toen kwam het allemaal weer naar boven. Ik werd weer zó kwaad! Maar gelukkig ben ik vrij positief ingesteld en kan ik er goed over praten, ook met mijn man. Mijn moeder zei het vroeger al: jij hebt een sterke in slag." GPD door Corine van Zuthem ENSCHEDE - Miljoenen zwan gere vrouwen over de hele we reldhebben tussen 1947 en 1975 DES geslikt. Artsen dachten dat het middel een miskraam kon voorkomen. Dertig jaar geleden werd echter het verband gelegd tussen het DES-hormoon en ernstige gezondheidsklachten. Niet alleen bij de moeders, maar ook bij hun dochters. De zogeheten DES-dochters kunnen te maken krijgen met vruchtbaarheids- en zwanger schapscomplicaties, zoals buitenbaarmoederlijke zwan gerschappen, miskramen en vroeggeboortes. Ook hebben de meeste DES-dochters afwij kend weefsel op de wanden van de vagina of baarmoedermond en kunnen ze vormafwijkingen hebben aan de baarmoeder en eileiders. Monique van der Wiele (43) was drie maanden in verwachting van haar oudste dochter, toen tijdens een routineonderzoek een kleine tumor op de vagina- wand werd ontdekt. Bij de art sen rees het vermoeden dat Monique wel eens een DES- dochter zou kunnen zijn. Dat zou betekenen dat haar moeder tijdens de zwangerschap het DES-hormoon geslikt had. Borstkanker DES is de afkorting van DiEthylStilbestrol, een synthe tisch oestrogeen. Miljoenen zwangere vrouwen over de hele wereld hebben het middel tus sen 1947 en 1975 gebruikt. Art sen dachten in die tijd namelijk dat het DES-hormoon een miskraam kon voorkomen. Bo vendien zouden baby's er groter en gezonder door worden. Ook in Nederland is DES op grote schaal voorgeschreven. Hoeveel Nederlandse vrouwen het mid del hebben gebruikt, is niet pre cies bekend. Zeker is wel, dat het aantal ver boven de 200.000 ligt. Monique kon haar moeder niet meer vragen of ze DES geslikt had, omdat deze aan borstkan ker was overleden toen Moni que veertien was. „Wat overi gens het vermoeden alleen maar leek te bevestigen", zegt ze, Monique van der Wiele met haar dochter. „Je kunt een DES-dochter zijn zonder er iets van te merken." „omdat DES-moeders een ver hoogd risico op borstkanker hebben." Haar vader kon zich wel herinneren dat haar moeder 'iets' geslikt had toen ze zwan ger was van Monique, maar wist niet wat. Ook de toenmalige huisarts van haar ouders beves tigde destijds een medicijn voorgeschreven te hebben om te voorkomen dat haar moeder een miskraam kreeg. Maar ook hij kon niet vertellen om welk mid del het ging. „Maar de kans is vrij groot dat het DES was", zegt Monique. „DES werd in die tijd bijna standaard voorge schreven." Abortus Ze was er behoorlijk door van de kaart. „Aan de ene kant was ik blij dat ik eindelijk zwanger was, maar aan de andere kant bracht die tumor een hoop onze kerheid met zich mee. Daar bo venop kwam het verdriet dat ik het allemaal niet met mijn moe der kon delen. Ik was nog het meest kwaad over het feit dat ik kanker had gekregen door een medicijn dat slecht was onderzocht en tegen beter we ten in tóch door de farmaceuti sche industrie was voorgeschre ven." De behandelend gynaecoloog adviseerde een abortus, zodat Monique geopereerd kon wor den. Maar daar was ze om prin cipiële redenen tegen. De arts die ze om een second opinion vroeg, stelde voor te wachten, omdat een zwangerschap de ontwikkeling van kankercellen ook nog wel eens wil afremmen. En dat gebeurde. „Er deed zich iets heel wonderbaarlijks voor. Het bleek dat mijn lichaam in de loop van de zwangerschap repa ratiecellen aanmaakte en daar mee in feite zélf de kanker aan vocht." In de 24ste week kreeg ze echter plotseling weeën. Bovendien bleek ze zwangerschapsdiabe tes én -vergiftiging te hebben. Omdat de kans op vroeggeboor tes bij zwangere DES-dochters groot is, werd Monique opgeno men in het ziekenhuis waar ze weeën-remmende medicijnen kreeg toegediend. Na 37 weken kwam een gezonde dochter van zeven pond ter wereld. Monique moest echter met spoed geope reerd worden omdat ze een enorme bloeding kreeg doordat de placenta' niet spontaan los kwam. „Ook dat komt vaker bij DES-dochters voor", zegt ze. Maar gelukkig wees onderzoek na de bevalling ook uit dat ze zo goed als genezen was van kan ker. „Ik hoefde niet meer geope- fotoHansGroene/GPD reerd te worden." Twee jaar la ter werd haar tweede dochter geboren. Gezond, maar met 36 weken wel te vroeg. Monique is sinds een aantal ja ren actief als vrijwilliger voor het DES-centrum. Het DES- centrum stimuleert weten schappelijk onderzoek, infor meert huisartsen en gynaecolo gen en organiseert voorlichtingsbijeenkomsten en lotgenotencontact voor moe ders en dochters. Ook heeft het DES-centrum de farmaceuti sche industrie aansprakelij k ge steld voor de schade. Dat heeft ertoe geleid dat er een schade fonds is opgericht. Het zal ech ter nog wel een tijdje duren voordat de beschikbare 76 mil joen uitgekeerd kan worden. Tot nu toe staan 20.000 DES-kinde- ren geregistreerd. Monique is regiocontactper- door Jos van Nierop MAASSLUIS - Een objectief beeld van de ziekte multiple sclerose (MS) laten zien. Dat is de belangrijkste doelstelling die de Stichting MS Projecten zich zelf stelt. Vanuit Nijmegen en Maassluis worden onder meer neurologen, donateurs en uiter aard degenen die aan de ziekte lijden, geïnformeerd over MS, de ziekte waarvan de medische wetenschap nog steeds de oor zaak niet weet. Dat het ziektebeeld van MS on bekend is voor veel Nederlan ders bewees een NlPO-onder- zoek van enkele maanden geleden, vertelt Anneke van der Zande van de stichting. „Met de kennis is het echt bedroevend gesteld. Negentig procent dacht dat MS altijd tot rolstoelge- bruik leidt, terwijl in de prak tijk een meerderheid in meer of mindere mate mobiel blijft. Dat willen dus doorbreken." Een overgrote meerderheid van de ondervraagden veronder stelde ook dat MS een spierziek te is waaraan je in veel gevallen op jonge leeftijd overlijdt. Ook dat is een misvatting over de ziekte die vele symptomen kent. Isolatielaag MS is een chronische ziekte van het centrale zenuwstelsel, be staande uit de hersenen en het ruggenmerg. Bij MS-patiënten is de isolatielaag rond de zenu wen (myeline) meestal op meer dere plekken beschadigd ge raakt en verhard (sclerose), waardoor bijvoorbeeld het ge zichtsvermogen verslechtert of men problemen krijgt met lo pen. Andere klachten die voor kunnen komen, zijn incontinen tie, verstijfde spieren, plotse ling optredende vermoeidheid; de uitingsvorm van MS ver schilt afhankelijk van de aange dane hersendelen. „Het is een individuele ziekte en dus heb je heel veel verschillen de doelgroepen", legt Van der Zande uit. De Maassluise, op het eerste gezicht een gezonde vrouw, weet zelf al 18 jaar dat ze aan MS lijdt. In 1993 was zij een van de zes oprichters van de Stichting MS Projecten, een club die is uitgegroeid tot een landelijk aanspreekpunt met veel vrijwilligers en een heel groot netwerk. Van belang is vooral dat ook neurologen de stichting als informatiepunt be schouwen. De oprichting vond plaats in een tijd dat er veel minder van de ziekte bekend was dan nu. Ook is het pas zeven jaar geleden dat er remmende medicamenten op de markt kwamen. Deze kunnen zowel het aantal aanvallen als de zwaarte ervan verminderen. Dat is van belang omdat MS- patiënten weliswaar herstellen van aanvallen, maar nooit meer naar het niveau van voor de aanval. Zo'n tachtig procent van de mensen met MS heeft te maken met de aanvallen. Bij de helft daarvan houden de aan vallen na een aantal jaar op waarna de lichamelijke gesteld heid langzaam vermindert. Daarnaast zijn er mensen die slechts een of twee aanvallen krijgen en later nauwelijks last onderwinden (zo'n tien procent). Eenzelfde percentage geldt voor de patiënten die op latere leef tijd MS krijgen en binnen enke le jaren een rolstoel nodig heb ben. Partner Anneke van der Zande vindt het belangrijk dat de stichting zich richt op alle verschillende vor men van MS. Dit gebeurt door het vergaren en vooral versprei den van kennis daarover. Er wordt jaarlijks een landelijke MS-dag georganiseerd en her en der in het land zijn er voorlich tingsbijeenkomsten en work shops. Van der Zande: „En we hebben de MS-CareWijzer, een brochurereeks die we bij alle neurologen hebben liggen." Eind vorig jaar bovendien het boekje 'Hoe gaat het met je part ner?' uit. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan de Am sterdamse burgemeester Job Cohen wiens vrouw aan MS lijdt. Inhet boekje, waarvan Van der Zande een van de auteurs is, wordt verteld welke invloed de ziekte kan hebben op een relatie en op het gezinsleven. Tips over bijvoorbeeld het krijgen van zorgverlof worden afgewisseld met ervaringsverhalen. Regie Van der Zande: „Partners moe ten bijvoorbeeld leren om niet alles uit handen te nemen van degene met MS, hoe verleidelijk dit ook is. Juist ondersteuning bieden in het motiveren van de partner met MS om de zelfstan digheid en de regie van het leven in eigen hand te houden, voor komt veel problemen." Het boek 'Hoe gaat het met je partner?' is voor EUR 9,75; (excl. verzendkosten) te bestellen bij Stichting MS Projecten, Wagen straat 25, 3142 CR Maassluis, tel. 010-5919839. Of viawww.msprojec- ten.nl. door Ronald Vrugteman DEVENTER - Dagelijks bren gen ze uren door in de sport school. Ze zijn fanatiek aan het steppen, roeien, fietsen of sjor ren met verbeten gezichten aan zware gewichten. Dwangma tig sporten komt steeds vaker voor; vooral onder vrouwen. Anorexia athletica noemen deskundigen het; verslaafd aan fitness. „Voor deze bewegingsver- slaafden is sporten allang niet meer wat het zou moeten zijn: leuk, gezellig en vooral gezond. Sporten is voor hen een dwang matigheid geworden. Ze kun nen er niet meer zonder. Net zo als bij eetstoornissen anorexia nervosa of boulimia nervosa zijn bewegingsverslaafden op een obsessieve manier bezig met eten, gewicht, lichaam en lichaamsbeleving. Vaak is er sprake van een combinatie", zegt clrs. Bianca van Engelen van de Riagg IJsselland in De venter. Zij heeft onderzoek ge daan naar verstoord eet- en sportgedrag bij veertien sport scholen in de regio. Dieet Waar de anorexia nervosa-pa- tiënt is gefixeerd op de weeg schaal, wordt de bewegings- verslaafde als door een magneet aangetrokken door de sportschool. Maar wie dwangmatig sport, volgt meestal ook een streng dieet. Dat kan weer leiden tot een eetstoornis. Maar andersom komt ook veel vuldig voor. Mensen met ano rexia nervosa bewegen vaak ook overmatig om het afvallen nog sneller te laten gaan. En daarvoor is de sportschool na tuurlijk dé plek bij uitstek, om dat de hightech apparatuur exact aangeeft hoeveel calorie- en per minuut er worden ver bruikt. Aanzienlijk in aantal zijn ook de mensen met vreetbuien (boulimia nervosa), die zich schuldig voelen na zo'n aanval en als reactie erop intensief gaan sporten, vaak in combi natie met overgeven. Deze groep sporters wordt nauwe lijks opgemerkt, omdat ze er fysiek vaak normaal uitzien. Toch zijn er, volgens Bianca van Engelen, gevallen bekend van deze boulimiapatiënten die dood omvielen. De oorzaak bleek dan in veel gevallen te liggen in een ernstig kaliumte- kort. „Kalium komt veel voor in fruit en groente en een ge brek eraan kan spierslapte en hartritmestoornissen veroor zaken." „Boulimiapatiënten die dwangmatig sporten, verliezen veel vocht en vullen dat onvol doende aan, doordat ze gere geld de vinger in de keel steken. Op den duur kan daardoor een ernstig kaliumtekort ont staan", zegt sportdiëtiste Toos Werner-Boelens. Gewichtsklassen Uit verschillende onderzoeken in het buitenland is, volgens het NOC*NSF, gebleken dat eetstoornissen veelvuldig voorkomen in de sport. Neder land beschikt nog niet over na tionale cijfers, maar het vermoeden bestaat dat eet stoornissen ook in de vader landse sportwereld vaker voorkomen dan tot nu toe werd aangenomen. Vooral vrouwe lijke sporters behoren tot de ri sicogroep en dan met name in takken van sporten waarbij ge wichtsklassen (judo, bodybuil ding) en esthetica (dansen, tur nen) een rol spelen. Ook over de mate waarin eet stoornissen voorkomen binnen de sportscholen zijn geen exac te cijfers bekend, maar het onderzoek door Van Engelen onder veertien sportscholen in de regio rond Deventer wijst er duidelijk op dat er wel degelijk sprake is van een pro bleem. Cardioprogramma „Ons onderzoek heeft uitgewe zen dat met name (jonge) vrou wen de sportscholen bezoeken met het doel af te vallen. In per centages weergegeven wil ongeveer 70 procent van de vrouwelijke bezoekers en 25 procent van de mannelijke ge wicht verliezen door te tra inen; vaak in combinatie met een di eet. Daartoe volgen ze veelal een individueel cardiopro gramma, waarbij de training is gericht op vetverbranding. De apparaten die ze daarbij ge bruiken zijn de loopband, het roeiapparaat, de fiets en de crosstrainer. Verschillende sportscholen kennen een speci aal afslankprogramma en voe ren ook een intake-gesprek met nieuwe leden. Bij personen die aangeven te willen afvallen wordt dan een vetpercentage meting verricht aan de hand waarvan een voedings- en trai ningsschema wordt samenge steld", aldus Bianca van Enge len. Afremmen Vooral de personen die willen afvallen vormen de risicogroep voor anorexia athletica. Van Engelen: „Twaalf van de veer tien door ons onderzochte sportscholen gaven aan dat ze regelmatig leden moeten af remmen in hun sport- en lijngedrag. Instructeurs con stateren dat die personen on der meer onverantwoord lang en vaak sporten, te veel ge wicht verliezen in korte tijd, op een obsessieve manier omgaan met het verstrekte voedings- en trainingsschema en - af gaande op hun uiterlijk - ver moedelijk lijden aan een eet stoornis." Een stuk moeilijker dan de constatering dat er iets niet goed zit, is de benadering van de bewuste persoon om over het probleem te praten. Veruit de meeste mensen die obsessief sporten in combina tie met een streng dieet zijn moeilijk op hun probleem aan te spreken. Ze ontkennen so wieso vaak dat er sprake is van een probleem en proberen het ook angstvallig te verbergen, bijvoorbeeld, door meerdere sportscholen te bezoeken zodat het niet opvalt hoe intensief ze trainen. Driekwart van de door Riagg IJsselland onderzochte sport scholen meent dat het zinvol is sporters die veel te hard van stapel lopen in hun lijngedrag apart te nemen en aan te spre ken op hun gedrag. Riagg IJs selland heeft een voorlich tingsprogramma ontwikkeld voor sportinstructeurs, opdat ze sneller eetstoornissen bij le den kunnen constateren en we ten hoe ze die patiënten moeten benaderen. „Fitnesscentra profileren zich steeds meer als sport-gezond- heidscentra", aldus Bianca van Engelen. „Op zich is daar niets mis mee, maar ze zullen daar uit ook de consequenties moe ten trekken en gekwalificeerd personeel moeten instrueren toe te zien op leden die op een ongezonde manier bezig zijn met hun lichaam. We moeten daarbij niet vergeten dat ano rexia en boulimia stoornissen zijn met het hoogste sterftecij fer. Tien procent van alle pati ënten overlijdt en veertig pro cent herstelt nooit helemaal. Depressiviteit staat veel meer in de belangstelling, maar is in vergelijking met een eetstoor nis veel beter te behandelen en te genezen." Zeventig procent van de vrouwen die een sportschool bezoeken doet dat om af te vallen, foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12