Nu is het schip wél gestrand Showband heeft visitekaartje Gemeente Hontenisse Onderzoek Almelo pleit Burgers vrij Herinrichting haven Yerseke kost tonnen Computerclub viert nieuw jaar Flessentrekker krijgt veertig uur werkstraf RUGKLACHTEN CULTUURHISTORISCHE REIZEN ITALIË APULIË NEERITAL REIZEN RECTIFICATIE door Jan Jansen SLUIS - Totale uitverkoop. Dat het bij René en Alice Heijens in koeienletters van de winkelruit knalt zal wel helpen om de voorraden weg te werken. Maar er schuilt ook een wrange bood schap in: een levenswerk zit erop. zaterdag 5 januari 2002 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Oud-burge meester D. Burgers van Middel burg heeft zich niet schuldig gemaakt aan belangenverstren geling bij de privatisering van de huisdrukkerij van de ge meente Almelo. Dat conclu deert de onderzoekscommissie die in opdracht van de gemeen teraad van Almelo de kwestie onderzocht. De zaak kwam aan het rollen toen bekend werd dat Burgers als waarnemend burgemeester van Middelburg ruim een jaar geleden een rol speelde bij een oriënterende bespreking tussen de politie Zeeland en ING Car Lease uit Den Bosch. Burgers was betaald adviseur bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind 2000 een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. Burgers was daarbij aanwezig als korpsbe heerder. Zijn laatste factuur stuurde hij naar het bedrijf, vergezeld van een begeleidende brief op brief papier van de gemeente Middel burg. Burgers erkende vervol gens dat hij verkeerd had gehandeld. Overdracht Hierna zetten de fracties van GroenLinks en D66 van Almelo grote vraagtekens bij de over dracht van de huisdrukkerij naar de NRG-groep (Nashua, Ricoh en Gestattner). Burgers was tussen oktober 1997 en maart 1998 waarnemend burge meester in Almelo. Onder zijn leiding werd de aan zet gegeven om de huisdrukke rij over te doen. Op ambtelijk en politiek niveau circuleerde toen het gerucht dat hij adviseur was bij Nashua. Dit bedrijf was ge vestigd in Burgers' voormalige standplaats Den Bosch. Volgens het Almelose D66- raadslid H. Isendoorn gaf Bur gers met zijn verklaring in Mid delburg voeding aan het ge rucht dat hij destijds adviseur was bij dit bedrijf. Stellig Burgers ontkende stellig en ook woordvoerder A. Zondag van Nashuatec zei dat Burgers nooit adviseur van het bedrijf is ge weest. Toch besloot de gemeen teraad van Almelo op 13 j uni vo rig jaar tot het instellen van een onafhankelijke onderzoeks commissie. De commissie voerde gesprek ken met Burgers, onderzocht de dossiers van de privatisering en ondervroeg de mensen die direct betrokken waren bij de verzelf standiging van de drukkerij. Tijdens het onderzoek werd vastgesteld dat Burgers be7 stuurder was van het adviesbu reau Hertogstad Consultancy BV in Den Bosch. Ook werk zaamheden voor cliënten van dit bedrijf konden leiden tot be langenverstrengeling. Geen invloed De onderzoekscommissie con cludeert dat 'Burgers en/of Her togstad niet financieel of an derszins betrokken was als adviseur, opdrachtnemer of an ders, bij NRG of vennootschap pen die tot deze groep behoren'. Over de huisdrukkerij staat in het rapport: ,,Het is de Commis sie niet gebleken, dat de heer Burgers enige betrokkenheid i heeft gehad bij de privatisering van de huisdrukkerij of enige invloed heeft gehad of aange- wend op de keuze van de NRG als contractspartner van ge- j meente Almelo." VLISSINGEN - De Hobby Computer Club, afdeling Zee land, houdt deze maand een aantal nieuwjaarsbijeenkom sten. De eerste vindt plaats op dins dag 8 januari in buurthuis De Pit in Goes. Donderdag 10 janu ari is het de beurt aan Temeuzen in Het Schelpenhoekje. Vlissin- gen heeft op maandag 21 janua ri een themabijeenkomst. In wijkcentrum Open Hof vertelt Bas Gastelaars over navigeren met behulp van de computer en het Global Position System, kortweg GPS genaamd. Een dag later, dinsdag de 22ste, komt HCC bijeen in Midti Func tioneel Centrum in Zierikzee. De zalen zijn open vanaf 19.30 uur en de presentatie in Vhssin- gen begint rond de klok van 20.00 uur. René runde maar liefst 55 jaar het als maalderij en veevoerhandel begonnen bedrijf in de Sluisse Sint Jacobstraat; en sinds hun huwelijk in 1957 werkte Alice volop mee in de dierenspeciaal zaak die geleidelijk uit de andere activiteiten groeide. Maar eens houdt het op. Dat moment is gekomen nu ze allebei zeventig zijn en nu hij het, gedwongen door een hartaanval, rustiger aan moet doen. „Ik heb in Gent vier bypasses gekregen. Het kwam totaal onverwacht, ik had nooit hartpro blemen gehad. Vijfjaar geleden, toen de maalde rij is ontmanteld, hebben we ook al overwogen met de winkel te stoppen, maar ja, we deden het allebei graag, dus zijn we maar doorgegaan. Nu is het schip wél gestrand." Opvolgers zijn er niet. Geen van de drie kinderen Heijens had trek om de zaak over te nemen. Dat vinden pa en ma even jammer als begrijpelijk. René: „Het is hard werken, en als ze er dan geen goede boterham in kunnen verdienen, kunnen ze maar beter een goede betrekking hebben." Handicap De winkel verkopen was ook een optie, maar dan hadden ze de deur achter zich dicht moeten trek ken van het aanpalende huis waar hij is geboren en getogen en waar zij na de bruiloft introk. Daar voelden ze niks voor, ook al omdat de wo ning is aangepast aan haar handicap. Alice Heij ens kreeg op haar 37e een hersenbloeding en met de rechterkant van haar lichaam is het nooit meer helemaal goed gekomen. Al die jaren ging Alice gewoon door met het werk aan de winkel. Dat zegt iets over de instelling van het echtpaar: tegenslagen zijn er om te overwinnen. Het was hartje oorlog en René was twaalf toen de eerste klap kwam. Veel te jong stierf zijn vader. Hij liet René, diens zes jaar oudere zuster en hun moeder achter, in de zekerheid dat de zaak door moest gaan. „Het was oorlogstijd, je had geen sociale voorzieningen. Nee, mijn moeder heeft niet overwogen te stoppen. In die tijd kwam zo iets niet bij je op." Pa Heijens had in 1926 nog zwaar geïnvesteerd in het bedrijf. Hij sloopte de oude windmolen aan de Sint Annaweg en bouw de een motormaalderij aan de Sint Jacobstraat. Zelf kent René Heijens de windmolen alleen van de plaatjes. Hij raakte van kindsbeen af ver trouwd met de motormaalderij op gas. Alleen, op je twaalfde een zaak overnemen? „Tja, ze za ten op mij te wachten, maar dat kon natuurlijk niet meteenEn dan zat de oorlog er nog tussen. Uitgerekend in het najaar van '44, toen West- Zeeuws-Vlaanderen zwaar onder vuur lag, ging René naar de HBS in Oostburg. „Als ik zes of ze Afscheid nemen is een beetje sterven voor René en Alice Heijens. Zij sluiten na 55 jaar hun wink< ven keer op school ben geweest, is het veel." Dat werd niks, hij ging maar naar België, waar twee jaar scholing volgde. Omdat hij het molenaar schap als kind al in de vingers had gekregen, kon hij daarmee aan de slag. „Vanaf dat moment, ik was vijftien, kwam de zaak eerst. En ik stond ex- alleen vooi-. Iemand stak wel eens een handje toe, maar het meeste moest ik zelf doen.In de tradi- tie van zijn vader trok de jonge René Heijens met paard en wagen de polder in, om het graan op te halen en om het in de vorm van bloem en veevoer terug te brengen. Barre tochten soms over smal le, nog ongeëffende wegen. Levendig herinneit Heijens zich hoe hijeen pu ber nog, paai'd en wagen eens in een diepe sloot zag slippen. Er moest een trekker, een 'nieuwex-- wetse machine', aan te pas komen om het spul weer op het droge te krijgen. De zegeningen van de mechanisatie waren er toen wel ingeprent. Niet veel later reed René Heijens i-ond in een auto. Het was een tijd waarin het malen en mengen van veevoer de boventoon kx-eeg, terwijl de productie van bx-oodmeel voor boer en bakker terugliep. Als uitvloeisel van die ontwikkeling werd de winkel met de dag be langrijker. „Wij hebben er met een paar verbou wingen een dierenspeciaalzaak van gemaakt, met veel meer dan alleen veevoexi Ja, we hebben wel meegeprofiteerd van de drukte in Sluis. We zaten wel niet in het centrum, maar als het daar regende, druppelde hethiei"." Levendig Met lede ogen zag hij mtussen het boerenland vex-anderen. Eentonige, uitgestrekte akkex-- bouwbedrij ven en varkens- en koeienstallen als fabrieken zijn het resultaat. „Dan was het oude gemengde bedrijf - vijf paarden, tien koeien, al- foto Camile Schelstraete tijd varkens en kippen - toch een stuk mooier en levendiger. Dat leven is uit de polder verdwenen Van hoe het vijftig jaar geleden was, zie je niets meer terug." De Heijens trokken zich meer en meer terug in de winkel, richtten zich op de aan populaireit win nende kleindieren. Vanwege die ontwikkelingen en omdat zich geen opvolger aandiende, zijn ze rond him zestigste met de geleidelijke afbouw van de zaak begonnen.Zo'n tien jaar terug stop te hij al met de maaldex-ij. En nu is het helemaal voorbijAfscheid nemen is een beetje sterven. Maar opnieuw laten René en Alice Heijens zich niet kisten. Ze tellen de zege ningen van herwonnen vrijheid. „Vergeet niet: Met zo'n winkel ben je hele dagen bezig, je zit er altijd aan vast, hier in Sluis natuuxiijk ook op zondag. Straks zijn we vrij." Op die weelde heb ben ze lang moeten wachten. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens flessen trekkerij veroordeeld tot veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De politierechter nam in de strafmaat ook een vernieling van een ruit mee. Vorig jaar zomer deed de Vlis- singer zich in een hotel en drie cafés in Middelburg tegoed aan maaltijden en drank zonder ze af te rekenen. Van het nuttigen van de bieitjes en andere drank jes in de cafés wist de verdachte zich niet veel meer te herinne- ren. „Ik was toen in de war. Ik wist niet waax-mee ik bezig was." Volgens officier van justi tie H. den Hartog wist de man goed wat hij deed. „Hij was een lastpost op de terrasjes van de cafés. Als dit soort mensen hier een gewoonte van maken dan krijg je straks dat de horeca eerst om het geld vx-aagt voordat er een consumptie wordt ge bracht." De verdachte gaf toe in het hotel maaltijden en drank jes te hebben genuttigd zonder daarvoor te hebben betaald. Het schadebedrag van 1200 gulden had hij in augustus terug willen betalen, maar zover was het vol gens hem niet gekomen. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal gaat de ligplaatsen voor vissex-svaartuigen in de Beatrixhaven in Yerseke herin- richten. Een termijn waarop dat gaat gebeuren is nog niet bekend, omdat eerst nog wat andere aanpassingen aan de ha ven op het programma staan. Voordat de indeling van de lig plaatsen onder handen wordt genomen, dient het parkeerter rein bij de Beatrixhaven te wor den opgehoogd, zodat het ook bij een extreem hoge water stand droog blijft. Vanwege on- vooi-ziene werken aan een bouwput, in verband met de aanleg van de vex-swaterleiding, is deze ophoging niet meegeno men tijdens de opknapbeurt die de jachthaven eei'der dit jaar kreeg. Andere werkzaamheden die voor de komende tijd op de planning staan, zijn het bouw rijp maken van het plateau ter hoogte van de havendam en de opwaardering van de bouwput tot volwaardige kade. Het herstel van de kade alleen kost al 181.000 eux'o, maar om dat het door de Europese Unie voor vijftig procent wordt ge subsidieerd, kost het de ge meente 'maar' negentigduizend euro. De hele operatie bij elkaar kost bijna 400.000 euro. Als deze werkzaamheden zijn afgerond, kunnen er plannen worden gemaakt voor de herin richting van de ligplaatsen van vissersvaartuigen in de jachtha ven. Het is de bedoeling dat de nog aanwezige vaartuigen aan het parkeerterrein worden ver plaatst naar de middendam. Langs het parkeerterrein moet een beweegbare steiger voor kleinere vaartuigen komen. Hiermee hoopt de gemeente de problematiek rond de sterke golfslag in de haven te beëindi gen. Kleinere vaaxtuigen die dichtbij de ingang van de Bea trixhaven liggen, lopen daar vaak schade door op. New Adventure tijdens de onthulling van het logo. door Glenn Hoffman AXEL - Met het onthullen van een nieuw lo go heeft de showband New Adventure een eigen gezicht gekregen. De band is een sa menvoeging van de voormalige showbands Axel en Irene. Het logo werd onthuld door wethouder J. van Schaik en R. Scheele, ja renlang boegbeeld van showband Axel en beheerder van het clubgebouw 'Crescendo'. Reeds in de herfst van 2000 zochten de Ter- neuzense band Irene en showband Axel toe nadering tot elkaar in een poging om het tij te keren, de daling in het ledenaantal te stoppen en om ervoor te zoi'gen dat in ieder geval één showband zou blijven bestaan. Voorzichtig begonnen ze samen te ï'epetei'en en muziekoptredens te verzorgen. In febru ari 2001 zijn ze als howband New Adventu re verder gegaan. „Inmiddels beschikken we over zo'n vijftig leden waaronder jeugdleden en leerling muzikanten en hebben we de beschikking over twee oefenruimten. Het clubgebouw Crescendo in Axel, waar gerepeteerd wordt, en ons clubgebouw 'Da Capo' ('terug naar het begin') in Terneuzen. Daar heeft onze Colourguard haar oefenruimte wordt lesge geven aan Terneuzense leerlingmuzikan ten", zo vertelt voorzitter Peter de Vos. De Vos toont zich tevreden over de samen- De Axelse wethouder J. van Schaik (midden) en zijn Teraeuzense collega J. Baart (rechts) trommelen op het succes van de showband The foto Peter Nicolai Delta Balans Gezondheidsbedden Het Delta Balans Slaapsysteem kan met aantoonb resultaat uitkomst bieden bij rug-, nek- of heuppijn. Stuur, voor vrijblijvende informatie, deze advertentie in een en velop zonder postzegel naar: Delta Balans, Antwoordnr 620, 4330 WB Middelburg Dhr/mevr.: Adres: Woonpl.: info: 0118-616999 of: www.deltabalans.nl Door fysiotherapeuten aanbevolen voeging en meldt dat de showband aan aan biedingen voor optredens geen gebx'ek heeft. ,Ook uit België en Frankrijk komen weer volop aanvragen." Hij wijt dit aan de reputatie van showband Axel in zijn glorie- jai'en. Dat de vereniging springlevend is, blijkt niet alleen uit de muzikale daden. Le den van de showband organisex-en ook met regelmaat een kaarting en bingo in het club gebouw dat dan gemiddeld zo'n vijftig deel nemers trekt. De wethouders J. van Schaik (Axel) en J. Baart (Tei*neuzen) toonden zich uitermate tevreden over dit Terneuzens- Axels initiatief tot samenwerking en gaven daar, staande achter de grote trom, met veel tromgeroffel blijk van. Wij gaan dit jaar o.a. naar 6-13 juli 899.- hotel****, volpension privéstrand, zwembad excursies in prijs inbegrepen Alberobello, Ostuni, Bari, Brindisi, Lecce, Tarente, Trani, Castel del Monte. Brochures op aanvraag Saxhavenstraat 19 - 4561 HB Hulst Tel. 0114-311062 Fax 0114-313907 www.neerital.nlinfo@neerital.nl Deelnemer SGR Burgemeester en wethouders Hontenisse, De burgemeester, A. Vogelaar De secretaris, F.M.M. van Kuppeveld Onlangs hebben alle inwoners van de ge meente Hontenisse de nieuwe afvalkalender voor het jaar 2002 ontvangen. Deze afvalkalender bevat echter een grote fout. De weken dat de groene en de grijze kli- ko worden opgehaald zijn abusievelijk omge draaid. Komende maandag en dinsdag, 7 en 8 januari, zal de grijze container worden op gehaald en niet zoais op de afvalkalender staat vermeld de groene container. De afvalkalender kunt u dan ook bij het oud papier doen. Er zal zo spoedig mogelijk een nieuwe juiste afvalkalender aan u worden ver strekt. van QlimHOüM/LPM mmuim-mmmwi: tü b>a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 60