Israël onderschept wapenzending Devaluatie peso nu al merkbaar PZC KJ Koudegolf rukt op naar Zuid-Europa Kosten renovatie EU-hoofdkwartier rijzen de pan uit Ziekte schaap Dolly geeft tegenstanders klonen argumenten Arafat ontkent Palestijnse bestemming scheepslading Russisch leger slinkt tot sterkte van één miljoen Schooltas kost jongetje leven Omstreden commando naar Atjeh Nieuwjaarscadeau explodeert Man vrij na 17 jaar dodencel Noord-Ier gedood door bom Pakistan bereid tot informeel gesprek India HEBT U DE AMBITIE? Wij helpen u op weg! Oudste man ter wereld op Sardinië overleden zaterdag 5 januari 2002 Ivan onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische 'strijdkrachten hebben op de Rode Zee een schip onderschept dat een grote hoeveelheid wa pens vervoerde, die vermoede lijk bestemd waren voor de Pa- lestijnen. Volgens de Israëlische chef-staf Mofaz was de kapitein een officier van de Palestijnse marine. De Palestijnse Autori teit heeft gezegd niets met de wapens te maken te hebben. Het schip werd donderdag ge- enterd op zo'n vijfhonderd kilo meter van de Israëlische bad plaats Eilat. Aan boord was vijftig ton wapentuig, onder meer Katsjoesja-raketten, mij nen en antitankwapens. De Palestijnse politie mag vol gens de Oslo-akkoorden alleen lichte wapens dragen, zoals ka- lasj nikov-aanvalsge weren. Mofaz liet weten dat de lading MOSKOU-Rusland krimpt zijn strijdkrachten het komend jaar in met ruim 15 procent tot één miljoen militairen. Maar Mos kou kan dan nog steeds de 'po tentieel gevaarlijke zuidweste lijke en Centraal-Aziatische strategische linies' verdedigen, verzekerde opperbevelhebber Kormiltsev van de Russische grondtroepen. Tegenover de afbouw van het aantal manschappen staat een opbouw van snel inzetbare een heden, zei Kormiltsev, verwij zend naar de divisies die de afgelopen drie jaar actief zijn geweest in Tsjetsjenië. Heivorming van het leger is een van de prioriteiten van presi dent Poetin. Hij wil de 1,2 mil- joen militairen de komende drie •jaar met eenderde terugbren- gen, het materieel moderniseren en de dienstplicht uiteindelijk i helemaal afschaffen. Kormiltsev, die werd geciteerd door het persbureau Interfax, 1 zei dat de strij dia-achten nu be- I ter in staat zijn capabele officie- ren aan zich te binden. AP bewijst dat de Palestijnse Auto riteit 'van top tot teen geïnfec teerd is door het terrorisme'. De Palestijnse leider Arafat heeft verklaard dat hij niets te maken heeft met het wapen transport en herhaalde nog eens zijn 'volledige toewijding' aan het vredesproces en de wapen stilstand. Een woordvoerder van de Palestijnse Autoriteit verklaarde gisteren dat het schip een 'propagandastunt' was van Israël. Volgens Jeruza lem was het grootste gedeelte van de wapens afkomstig uit Iran. Teheran heeft gisteravond tegengesproken dat het iets met de zaak te maken heeft. „Wij hebben geen militaire samen werking met de Palestijnse Au toriteit en leveren ook geen wa pens", zo liet een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken weten. De zaak komt voor de Palestij- nen op een zeer ongelegen mo ment. Gisteren begon de Ameri kaanse gezant Zinni een nieuwe missie om te proberen de twee partijen nader tot elkaar te brengen. Hij eiste gisteravond uitleg van Arafat over het schip, en vroeg de Palestijnse leider maatregelen te nemen om in de toekomst te voorkomen dat er meer wapens het gebied bin nenkomen. Eerder op de dag sprak Zinni met de Israëlische premier Sha ron en vervolgens met Arafat. Na afloop van de besprekingen liet Zinni weten dat Israël, de Palestijnen en de Verenigde Staten hun overleg over veilig heidszaken zullen hervatten. Zinni noemde geen datum, maar Erekat, een van de belang rijkste Palestijnse onderhande laars, zei dat de drie partijen el kaar morgen ontmoeten. Zinni zou volgens Israëlische media zelf bij het overleg aanwezig zijn.Bij het overleg zijn verte genwoordigers van de Pales tijnse en Israëlische inlichtin gendiensten betrokken. Gister ochtend viel het Israëlische le ger het Palestijnse dorp Tel bij de stad Nabloes binnen. Bij een hevig vuurgevecht doodden Is raëlische militairen een aan hanger van de radicale Pales tijnse organisatie Harnas, zo meldden de Israëlische media. Vier Hamas-leden werden gear resteerd. Israël heeft zich inmiddels uit het dorp op de Westelijke Jordaanoever terug getrokken. ANP/AFP/RTR HONGKONG - Een 9-jarig jongetje in Hongkong heeft een dodelijke val van een flatgebouw gemaakt, doordat zijn zwa re schooltas hem over de balustrade trok. Dat hebben lokale kranten in Hongkong gisteren bericht. Een ooggetuige zei dat het jongetje op de 20ste etage stond en tegen de balustrade leunde. Op een gegeven moment glipte de zware tas over de railing en werd het kind meegesleurd. Volgens de media woog de schooltas negen kilo. Kinderen in veel Aziatische landen krijgen veel huiswerk mee en moeten daarom met zwai-e schooltassen rondzeulen. RTR JAKARTA - Een omstreden Indonesisch militair commando keert terug in Atjeh, een gebied in het noorden van Sumatra waar separatisten actief zijn. De regering van president Me gawati Soekamoputri is van plan het regionale commando Iskandar Muda nieuw leven in te blazen, zo meldde The Ja karta Post gisteren. Mensenrechtenorganisaties hebben kritiek op het voorne men. Het leger van Indonesië heeft een slechte naam en bij de bestrijding van rebellen in Atjeh hebben vooral burgers het leven verloren. ANP VLADIVOSTOK - In Vladivostok in het Verre Oosten van Rusland zijn drie medewerkers van een oliebedrijf gewond geraakt toen een bureaulamp die zij ten geschenke hadden gekregen ontplofte. Ooggetuigen vertelden dat de lamp op het kantoor van de fir ma Rein was afgeleverd door twee vrouwen die verkleed wa ren als 'Grootvader Vorst', de Russische versie van de kerst man, en diens hulpje, 'Sneeuwmeisje'. Toen de medewerkers de stekker in het stopcontact staken explodeerde de lamp. Twee van de medewerkers liepen brandwonden op, de derde moest worden geopereerd. Het kleine kantoor werd zwaar be schadigd. De politie zei de mogelijkheid te onderzoeken van een aanslag door concurrenten van Rein. In de Russische za kenwereld wordt geweld niet geschuwd. AP TAMPA - Een Amerikaan die zeventien jaar in de dodencel heeft gezeten zal worden vrijgelaten, omdat de moord waar voor hij was veroordeeld blijkt te zijn bekend dooreen andere, inmiddels overleden man. De nu 50-jarige Juan Melendez was ervan beschuldigd in 1983 de eigenaar van een schoonheidsinstituut te hebben ver moord. Zijn straf werd door het hooggerechtshof van Florida bevestigd, maar twee jaar geleden kwam een document aan het licht waarin een zekere Vernon James bekent de moord te hebben gepleegd. Volgens de verdedigers van Melendez heeft James zijn beken tenis tegenover zeker vier verschillende rechercheurs en ad vocaten geuitmaar werden geen van zijn uitspraken toegela ten als bewijs. AP BELFAST - Een bomexplosie heeft donderdagavond in het Noord-Ierse Coleraine het leven gekost aan een man. De poli tie identificeerde het slachtoffer gisteren als cle 19-jarige Wil liam Moore Campbell. De bom ontplofte bij een vervallen wo ning, die klaarblijkelijk door een protestantse paramilitaire groep als wapenopslagplaats werd gebruikt. De politie liet enkele woningen in de gemengde wijk Heights ontruimen, terwijl explosievendeskundigen van het leger een onderzoek instelden. AP KATHMANDU - Op de regiona le top van de Aziatische landen in Nepal is de spanning tussen India en Pakistan het hoofdon derwerp geworden. New Delhi heeft uitgesloten dat er formeel contact zal zijn tussen premier Vajpayee en de Pakistaanse pre sident Musharraf. Ook zou er weinig kans zijn op een infor mele ontmoeting. Pakistan houdt de mogelijkheid hiertoe nog wel open. De top in Kathmandou is eerder met een dag uitgesteld. De bij eenkomst zou gisteren begin nen, maar als gevolg van de ver late komst van Musharraf, is dat een dag opgeschoven. De Pakis taanse president moest via Chi na naar Nepal reizen, omdat hij niet over India kon vliegen. Bo vendien werd hij opgehouden door slecht weer. Islamabad liet weten dat het hoopt op een ontmoeting tussen Musharraf en Vajpayee in Kath- mandu. India heeft echter ge zegd dat de tijd daarvoor nog niet rijp is, en dat eerst het 'ter rorisme' moest stoppen. India houdt door Pakistan ge steunde islamitische groepen verantwoordelijk voor de aan slag op het Indiase parlement op 13 december. Sindsdien zijn de relaties tussen de twee landen ernstig verslechterd, en hebben beide partijen troepen langs de grens samengetrokken. Musharraf merkte bij aankomst in Kathmandu op dat 'beide partijen hun wil moeten tonen •om met elkaar te praten'. DePa- ;kistaanse generaal-majoor Qu- reshi verklaarde gisteravond dat het nog steeds mogelijk is dat er een gesprek komt tussen Musharraf en Vajpayee. Hij verklaarde verder dat Mus harraf tijdens zijn verblijf in China vlak voor de top de belof te heeft gekregen dat Peking Pa kistan 'in alle mogelijk situa ties' zal steunen. „China stond achter Pakistan en doet dat nog ;steeds", zei Qureshi. ANP/RTR Een Roemeense agent staat naast een bijna bedolven auto op een door sneeuw versperde weg bij Iasi, 400 kilometer ten noorden van Boekarest. foto Flori n Anecu laesi/E PA van onze redactie buitenland ATHENE - Het winterse weer in Europa breidde zich gisteren verder uit in zuide lijke richting. Ook aan de Turkse zuid kust en in het midden en zuiden van Griekenland ligt nu een pak sneeuw. Me teorologen verwachten dat zelfs het ei land Kreta de komende dagen de witte neerslag kan verwachten. D e straten van de noordelij ke voorsteden van de Griekse hoofdstad Athene zijn door de sneeuw in een glijbaan veran derd. Er ontstonden grote verkeersop stoppingen. Auto's kunnen alleen met sneeuwkettingen rijden. Het stadsbus- verkeer ligt stil. Veel binnenlandse vluchten vanaf de Atheense luchthaven zijn geannuleerd. Internationale vluch ten lopen grote vertragingen op. De veer diensten van Piraeus en Rafina naar de Griekse eilanden zijn stilgelegd. Ook in en rond de Turkse stad Istanboel zorgde hevige sneeuwval voor een ver keerschaos. Wegens ondergesneeuwde start- en landingsbanen werd de lucht haven voorlopig gesloten. De scholen bleven dicht omdat de bussen niet kon den rijden. Aan de Turkse zuidkust viel ook sneeuw. Tot dertig kilometer landin waarts ondervindt het verkeer hinder. In het doorgaans zonnige vakantieoord An talya is het gebruik van sneeuwkettingen verplicht gesteld. Op Cyprus kreeg de be volking in de bergachtige gebieden te maken met temperaturen die ook rond het middaguur het nulpunt niet haalden. Meteorologen verwachten dat het er tot morgen blijft vriezen. Elders is het elf graden, ongeveer vijf tot zes graden on der normaal. Storm In Roemenië zijn tientallen belangrijke wegen versperd door sneeuw. De havens van Constanta en Mangalia zijn gesloten wegens een zware storm, die op de Zwar te Zee golven van zeven meter hoog ver oorzaakt. Het vliegverkeer in Roemenië ondervindt overigens geen hinder van het winterse weer. In Oekraïne zitten tientallen dorpen zonder stroom. Ook- in het noordoosten van Bulgarije zijn er veel problemen door het winterse weer. hl drie gemeenten is de noodtoestand uitgeroepen. Op het Poolse platteland waren gisteren nog steeds honderden dorpen door de sneeuw van de buitenwereld afgesloten. Sneeuwruimers werken dag en nacht door, bij temperaturen tussen de 17 en 30 graden onder nul. Ook in Slowakije zijn veertig plaatsen onbereikbaar via de weg. De bevoorrading gebeurt nu via de lucht, maar er zijn berichten dat in som mige dorpen de levensmiddelen schaars worden. RTR/AFP/DPA door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Argentinië, het graanland bij uitstek, kampt met gebrek aan meel. Bakkers zijn voor tarwebloem aangewe zen op de parallelle markt. Daar is wel volop meel te koop, maar tegen een 30 procent hogere prijs. Het is tekenend voor Argentinië aan de vooravond van de ont koppeling van de peso en de Amerikaanse dollar. Gisteren was het de laatste dag dat ze evenveel waard waren. Althans in het girale betalingsverkeer. Op straat ligt de peso al dagen uit de gratie sinds de nieuwe president Eduardo Duhalde de devaluatie aankondigde. Tien jaar lang waren peso en dollar een Siamese tweeling. Nu ze gescheiden worden zullen al le Argentijnen dat in hun porte monnee voelen. Driekwart van de bevolking is daarom radicaal tegen de ontkoppeling, de mo netaire kunstgreep uit 1991 van de peronistische ex-president Carlos Menem. Het bezorgde Argentinië een decennium lang ongekende prijzenstabiliteit. Maar de vaste wisselkoers ver oorzaakte een recordwerke loosheid en nieuwe armoede. Het pakket economische nood maatregelen dat de nieuwe re gering van partijgenoot Duhal de gisteren aan het Congres voorlegde, moet extra banen en welvaart creëren. Maar om dat de bewerkstelligen, wordt de prijzenstabiliteit opgeofferd. De Argentijnen houden nu hun hart vast. De hyperinflatie - die kort voor het aantreden van Me nem in augustus 1989 een La tijns-Amerikaans diepterecord opleverde van 197 procent in één maand - ligt nog vers in het geheugen. Medicijnen Maar de vrede aan het prijzen- front lijkt nu definitief voorbij. De contouren van nieuwe eco nomische werkelijkheid zijn al dagen bekend en industrie en handel hebben geen tijd verlo ren laten gaan in de aanloop naar de devaluatie van de peso. In rap tempo worden door heel het land prijskaartjes aange past. Voorop loopt de farmaceu tische sector. Geïmporteerde es sentiële medicijnen zoals tegen suikerziekte, aids en kanker worden achtergehouden in af wachting van de nieuwe koers (Advertentie) Binnenkort start Schoevers Opleidingen weer met deeltijdcursussen op mbo- en hbo-niveau. Wilt u meer weten, of een brochure aanvragen? Bel met: (076) 531 99 31 of kijk op www.schoevers.nl Schoevers Opleidingen, Eekhoornstraat 4, 4817 ES Breda van de peso. Ook de grote meel fabrieken haken in. Export is veel winstgevender dan beta ling in een gedevalueerde lokale valuta. Tenzij 30 procent pro cent extra betaald wordt om de waardevermindering te com penseren, worden de Argentijn se bakkers overgeslagen. De regering wil twee pesokoer- sen scheppen. Een vaste van 1,4 peso voor elke dollar, bestemd voor de im- en exportsector, en een zwevende voor de aankoop van dollars om te reizen. Beiden moeten over 90 dagen in elkaar overvloeien. Schulden van het midden- en kleinbedrijf, hypotheken en an dere kredieten waarvan con tracten in dollars zijn opgesteld worden bij de oude koers van 1 op 1 omgezet in peso's. Maar dat geldt alleen tot een limiet van 100.000 dollar/peso. Wie daar boven zit, moet de devaluatie uit eigen zak betalen. Ook in dollar berekende tarie ven van gas, water, elektriciteit, brandstof en telefoon die gepri vatiseerde bedrijven in buiten landse handen bedongen hebben, zorgen voor flinke hoofdpijn. Om gierende inflatie te voorkomen, zoekt de regering het in een verbod op tariefver hogingen in het komende half jaar. Spaartegoeden - bevroren dooi de vorige president Fernando de la Rua - komen pas op middel lange termijn voor opname be schikbaar. Dit om een run op de banken te voorkomen. Het tijd stip hangt af van de hoogte van het bedrag. Wel zal uitgekeerd worden in dollars, indien de stortingen in die munt zijn ge daan. President Duhalde garandeert dat de gevolgen van de devalua tie zich niet zullen vertalen in prijsstijgingen. Zelf houdt hij het op 10 procent. GPD van onze redactie buitenland ROME - Nog geen drie weken voor hij 113 jaar zou zijn gewor den is Antonio Todde, be schouwd als de oudste man ter wereld, op Sardinië overleden. Dit heeft zijn familie gisteren bekendgemaakt. Todde, op 22 januari 1889 gebo ren in een Sardijns dorpje, werkte als herder in de bergen rond de stad Nuoro. De laatste vier jaar van zijn leven was hij aan huis gebonden. Volgens zijn kleindochter Vanni van onze redactie buitenland LONDEN - Het gekloonde schaap Dolly heeft een ge wrichtsontsteking. Een Britse deskundige sluit niet uit dat de aandoening een gevolg is van het kloningsproces. Professor Ian Wilmut, die mede aan de wieg van het schaap stond, pleit daarom voor onderzoek naar de effecten van het klonen op de gezondheid van dieren, zo meldde de BBC gisteren. Voor dierenbeschermingsorga nisaties is de ziekte van Dolly het bewijs dat klonen gevaarlijk is. Ze pleiten er daarom voor de experimenten stop te zetten. Dolly is het eerste zoogdier dat uit een cel van een volwassen dier is gekloond. Ze is nu vijf jaar oud. Een gewrichtsontsteking komt niet veel voor bij schapen, maar de dieren zijn niet geheel onbe kend met de ziekte. De grote vraag is nu of Dolly de ziekte heeft gekregen door het klonen. De aandoening roept ook vra gen op over de levensvatbaar heid van kloontechnieken. Veel instituten die zich met klonen bezighouden, melden dat hun dieren gezond zijn, maar harde bewijzen dat de beesten op lan ge termijn niets zullen manke ren, zijner niet. Er zijn nu enkele honderden ge kloonde dieren. Behalve scha pen zijn ook koeien, geiten en biggen gekloond. Een enkele keer werden mismaakte dieren voortgebracht. Ook is het voor gekomen dat gekloonde dieren te zwaar bleken of een bescha digd immuniteitssysteem had den. Op de effectenbeurs in Londen ging de koers van het bedrijf PPL Therapeutics, dat de we tenschappelijke kennis van Wil mut en zijn medewerkers aan de man brengt, na het bekendwor- den van de kwaal van Dolly on deruit. De waarde van het aan deel zakte 15 procent. De koers was woensdag juist flink geste gen. In een Amerikaanse vesti ging van PPL waren vijf var kens gekloond waarvan de organen volgens het bedrijf bij een transplantatie niet meer door mensen worden afgesto ten. ANP Antonio Todde in zijn woning in Tiana tijdens het opdragen van een mis bij zijn 112de verjaardag. foto Massimo Locci/ANP leidde Todde 'een rustig leven van hard werken en was hij al tijd zeer trouw aan zijn familie leden'. Twee dagen geleden be gon haar grootvader zich niet goed te voelen. Hij at niet meer, zijn bloeddruk ging omlaag en hij overleed 'zonder een zucht'. Todde, die leefde op een dieet van pasta, groentesoep en vlees, zei dat het geheim van hoge ou derdom zijn dagelijkse glas rode wijn was. „Houd van je broer en drink elke dag een goed glas ro de wijn", luidde zijn aanbeve ling aan de aanwezigen op zijn laatste verjaardag. RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - De kosten voor re novatie van het hoofdgebouw van de Europese Commissie lo pen nog veel verder op dan ge dacht. Twee Belgische senato ren schrijven in een gisteren verschenen zwartboek dat de renovatie waarschijnlijk 1,36 miljard euro gaat kosten. Het gebouw, waar drieduizend mensen moeten werken, staat al sinds 1991 in de steigers op kos ten van de Belgische staat. De opleverdatum is telkens ver schoven: aanvankelijk zou het in 1998 klaar zijn, maar de Bel gische overheid gaat nu uit van 2003. De senatoren noemen in hun zwartboek het jaar 2004. Het werk aan het 'Berlaymont- gebouw', zoals het pand heet, heeft geleid tot een schandaal in België. Het kantoor moest wor den gerenoveerd, omdat er as best was aangetroffen. Al tien jaar zitten de ambtenaren in tij delijke huisvesting. De nieuwste schattingen bete kenen een verdrievoudiging van de kosten ten opzichte van de eerste ramingen. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5