Ouderen bang voor vereenzaming PZC PZC Tobé van kathedraal naar basiliek Geen nieuwe acties kinderdag verblij ven Ambtenaren passen in gemeentekantoren Hulst en Hontenisse Ijsbaan Terneuzen wordt maatje groter 13 Moderne zorg boezemt veel mensen angst in Verbranding kerstbomen Vogelwaarde Zilveren speld voor bestuurslid Automobilist rijdt door na ongeval Kerstboomverbranding Cadzand Belgen met wiet betrapt Hulst heet nieuwelingen welkom Zeeuws-Vlaamse kenmerken in streekmuseum |Reality zaterdag 5 januari 2002 door Eugene Verstraeten HULST - Veel ouderen hebben een grote angst om te vereenza men. Dat blijkt uit de resultaten van de peiling van wensen en behoeften onder (toekomstige) cliënten van de stichting Cura- mus in Hulst. De ouderen geven aan dat de vereenzaming enerzijds wordt veroorzaakt door de grotere, op het individu gerichte apparte menten. Anderzijds wordt ge wezen naar de scheiding van wonen en zorg. Verder geven de ouderen aan dat deze angst "wordt veroorzaakt door de ver nieuwingen in de zorg- en dienstverlening. De peiling onder cliënten en toekomstige cliënten maakt "deel uit van het project 'Gewoon anders' van stichting Curamus, waaronder de Blaauwe Hoeve in Hulst en de Lange Akkers in Koewacht vallen. De angst voor vereenzaming blijkt ook uit de reacties op vra gen over activiteiten. Als oplos sing wordt enerzijds een divers activiteitenaanbod genoemd en anderzijds de aanwezigheid van ontmoetingsruimten. Toekom stige cliënten geven aan dat ontspanningsactiviteiten de so ciale contacten moeten bevor deren. Zij noemen deze behoefte in het kader van de afnemende rol van de kinderen in de toe komst. Pastores Een terugkerend onderdwerp in de resultaten is de behoefte aan geestelijke ondersteuning door pastores. De wensen hierbij zijn individuele gesprekken, groepsgesprekken en het ver zorgen van diensten in het weekend en na overlijden. Ten aanzien van de medische en paramedische dienst wordt aangegeven dat de ouderen be hoefte hebben aan de discipli nes die nu aanwezig zijn. Wel wil men een flexibiliteit in de uren en behandeling volgens af spraak. Daarnaast wordt aan- door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Zecuws- Vlaamse kinderdagverblijven doen volgende week niet mee aan nieuwe stakingsacties. Een ideel van het personeel is het weliswaar nog niet eens met het bod van de werkgevers, maar acties zijn op korte termijn niet te verwachten. Het personeel van zo'n driehon- derd crèches legt woensdag 9 of 1 donderdag 10 januari het werk neer. De werkgevers bespreken donderdag of zij het akkoord 'met vakbond De Unie steunen. De acties moeten de werkgevers duidelijk maken dat het Unie- akkoord, dat uitgaat uit van 2,5 procent loonsverhoging en een twee procent hogere eindejaars uitkering, niet ver genoeg gaat. ,,Die bedragen gelden voor 2001 'én 2002. We praten dus over negen procent", stelt plaatsver- door Conny van Gremberqhe HULST - De gemeenten Hulst en Hontenisse verwachten na de gemeentelijke herindeling geen extra ruimte nodig te hebben om de ambtenaren van het nieu we gemeentelijke apparaat te kunnen huisvesten. Voorzitter A. Kessen van de Stuurgroep Herindeling Hulst/ Hontenisse weet zeker dat er binnen de twee huidige gemeen telijke kantoorcomplexen vol doende vloeroppervlakte is om de ambtenaren - volgens de Ar- bonormen - een geschikte werk ruimte te geven. „Het ambtenarenapparaat van de nieuwe gemeente zal, zo het zich nu laat uitzien, wat kleiner zijn dan nu. We rekenen erop dat we van start zullen gaan met een 'jnieuwe organisatie van 230 mensen. Dat zullen er elf, twaalf minder zijn dan nu. Voor dat aantal wordt nu gedokterd aan een ouderenregeling, maar dat hoeft niet te betekenen dat al deze mensen ook daadwerkelijk REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderla'an 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer René Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl geven dat mensen de diensten liefst binnen het wooncomplex ontvangen, mogelijk zelfs in het appartement. Wat betreft zorgverlening wil len de cliënten meer sturings mogelijkheden op de hen aange boden zorg. Bijvoorbeeld afspraken over de hoeveelheid en soort zorg, maar ook afspra ken over het moment van zorg verlening. Van belang is ook dat er voldoende tijd wordt uitge trokken voor de zorgverlening. Dit is, volgens de cliënten, nu onvoldoende het geval. Meer nog dan bij de activiteiten zijn keuzevrijheid en diversiteit bij de maaltijden een grote be hoefte. De meeste cliënten vin den het normaal om in het eigen appartement te eten, maar vin den het als uitje ook leuk om eens in het restaurant te eten. Meer dan bij de warme maaltijd willen de ouderen zo zelfstandig mogelijk kunnen functioneren ten aanzien van de broodmaal tijd. Essentieel is hierbij wel de aanwezigheid van een winkel met ruim assortiment en ruime openingstijden. Bovendien moet die winkel concurrerend zijn ten opzichte van de supermarkten en is een moge lijkheid om geld op te nemen wenselijk. De wasvoorziening moet, zo blijkt uit de peiling, meer ge richt zijn op individuele wensen en behoeften. Veel cliënten blij ven de voorkeur geven aan was sen door familie of zelf de was doen. Voorzieningen waarvan men veel gebruik wil maken zijn de tuin, kapsalon, pedicure en restaurant. Daarnaast worden vaak koffiekamers of ontmoe tingsruimten genoemd. Uit de peiling blijkt de grote wens 'om de tuin en en het dierenpark te behouden. vangend directeur I. van Dix- hooxn van de Stichting Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen. De directie van de Zeeuws- Vlaamse stichting vindt het bod ruimhartig genoeg, maar Van Dixhoom weet dat een minder heid van de leidsters er anders over denkt. Zij stellen zich ach ter de eisen van de AbvaKabo, die een loonsverhoging van ze ven procent voor beide j aren na streeft. Woordvoersters van de weerspannige leidsters waren gisteren niet. aanwezig, maar Van Dixhoorn had begrepen dat geen acties zouden worden ge voerd in de regio. „Zo vlak na de feestdagen is het ook moeilijk om allerlei zaken te regelen", stelt ze. Van Dixhoorn geeft toe dat de spanning tussen de directie en de actiebereide leidsters toe neemt. Ze hoopt dan ook dat volgende week definitief een akkoord wordt bereikt. vervroegd uittreden", zegt Kes sen. In eerste instantie hebben de ge meenten nog wel gezocht naar aanvullende kantoorruimte op en bij de Markt in Hulst. Het pand dat de gemeenten op het oog hadden bleek vrij ruim te zijn. Uiteindelijk werd de voor malige bank aangekocht door winkelketen Blokker. „Kijken we naar het benodigde vloerop pervlak, dan was die uitbrei ding ook niet nodig", benadrukt Kessen. Binnen ambtelijke kringen wordt in beide gemeenten ge werkt aan een huisvestingsplan. „Uitgezocht wordt welke dien sten of sectoren we zullen de centraliseren. Het kan zijn dat niet-publieksgevoelige dien sten in Kloosterzancle worden ondergebracht. Het kan echter- ook goed zijn dat we ervoor kie zen om wel-publieksgevoelig'e diensten in beide gemeentehui zen onder te brengen, met dien verstande dat die dan niet op volle sterkte zullen zijn", zegt hij. Kessen verwacht dat 19 ja nuari tijdens de vergadering van de stuurgroep Herindeling duidelijkheid ontstaat over de definitieve huisvesting van de gemeentelijke diensten. VOGELWAARDE - Met de tra ditionele kerstboomverbran ding op het nieuwe bouwplan achter basisschool De Schakel sloot het plaatselijke feestcomi té van Vogelwaarde gisteren avond de kersttijd af. Er gingen iets minder bomen dan vorig jaar in vlammen op. De ruim 150 exemplaren waren de afgelopen dagen door de kin deren in het dorp verzameld. Vooral oudere mensen vonden het inleveren van de kerstboom nog wat te vroeg. Ze houden de traditie in ere om de opgetuigde boom tot na het feest van Drie koningen (zondag 6 januari) te laten staan. Voorafgegaan door een spuit- wagen met zwaailicht en sirene gingen de belangstellenden vanaf de brandwerkazerne met lampionnen in optocht naar de bouwplaats waar de kerst boomverbranding plaatsvond. Diaken Wim Tobé verruilt de binnenstad van Breda voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen, waar hij en zijn vrouw op de pastorie bij de basi liek van Hulst gaan wonen. „Ik hoop in Zeeuws-Vlaandcren mijn pensioen te halen". foto Ingrid Bertens door Peter de Leeuw HULST - „Het verbaast me hoeveel aan knopingspunten het Brabantse en Zeeuws-Vlaamse deel van het bisdom hebben", zegt diaken Wim Tobé (58). Na dertig jaar pastoraal werk in West-Bra bant trekt hij met echtgenote Marienel Swan naar Hulst, weg uit de binnenstad van Breda. Hij neemt dit weekeinde afscheid van de parochie Breda-Centrum. In Hulst gaat het echtpaar Tobé op de pastorie bij de ba siliek wonen. Samen met priester Walther Poppe worden ze in het weekeinde van 12 en 13 januari voorgesteld aan de parochi anen in Hulst en Kloosterzande. „Het is een uitgestrekt gebied: dertien samen werkende parochies. Ik heb er een auto nodig." Tobé doet zijn verhaal in de pastorie naast de Antoniuskerk aan de St.-Janstraat in Breda, die sinds vorig jaar weer dienst doet als kathedraal van het bisdom. Hij woont daar niet. „Het is ons niet gelukt woonruimte in het centrum van de stad te vinden." Het is voor hem een reden na anderhalf jaar pastoraal werk het centrum van Bre da te verlaten. „Achteraf kim je zeggen dat anderhalf jaar kort is. Het was niet de bedoeling. Ik wilde hier mijn pensioen ha len. Dat hoop ik nu in Zeeuws-Vlaande- ren te doen. Toch is het ook met onze ar beid gunstig om met een zekere regelmaat te veranderen van werkomgeving. Je ver nieuwt je ook aan de mensen die je ont moet." Gaten Tobé is geboren en getogen in Rotterdam. „De gaten in de stad behoren tot mijn eer ste herinneringen, Dat had met de oorlog te maken, wist je als kind al. Ja hoor, het was heel goed mogelijk als katholiek op te groeien in het rode Rotterdam." Op zijn twaalfde ging hij naar het semina rie, maar na een paar jaar hield hij het daar voor gezien. Toch werd hij weer en kelejaren later novice bij de paters SVD in Teteringen. Vandaaruit ging hij studeren aan de theologische faculteit in Tilburg. „Het onderwijs was vernieuwd. De facul teit was de opvolger van het groot-semi narie. Ik behoorde in Tilburg in 1963 tot de eerste lichting. Zo kort na het Vati caans Concilie waren de verwachtingen hooggespannen. Gehuwd en priester zou weldra mogelijk zijn. Nee, dat kwam niet uit." Hij is geen priester geworden, maar was in 1971 wel de eerste leek die pasto raal werker werd. Na een stage in de Bel- crum in Breda kreeg hij een aanstelling in Etten-Leur. „Ik weet nog wel dat het pas toraal team tot 's avonds laat heeft verga derd wat ze mij konden laten doen. Een eucharistieviering kon ik niet leiden, maar wat dan wel? Er werd ook een avond belegd in Het Turfschip in Leur over de rol van de pastoraal werker. Er kwamen vier mensen op af." Na twaalfenhalf jaar pastoraal werk in Leur maakte hij de overstap naar Breda, naar de parochie van St.-Jan cle Doper in IJpelaar. Intussen was hij in 1979 door mgr. Ernst tot diaken gewijd, wat hem in het werk meer mogelijkheden gaf. In Bre- da-zuid kreeg hij te maken met een steeds nauwere samenwei-king van parochies en een toenemende professionalisering van het pastoraat. Maar uiteindelijk ook met de sluiting van 'zijn' kerk. In Zeeuws-Vlaanderen hoopt hij de ko mende zeven jaar te werken. „Wat we daarna doen, weet ik niet. Een periode van zeven jaar overzie ik niet." NIEUW-NAMEN - Eduard van Dam van de voetbalvereni ging Hulsterloo uit Nieuw-Namen heeft de zilveren waarde- ringsspeld gekregen. Hij kreeg de ondei-scheiding tijdens de nieuwjaarsreceptie van de club, waarvan hij ongeveer dertig jaar bestuurslid is geweest. Van Dam is voor de club een onmisbare kracht. Het hele jaar door knapt hij allerlei klusjes op en hij neemt de verantwoor delijkheid op zich voor de organisatie van de jaarlijkse Hul- sterloofeesten. Hij is bijna dagelijks te vinden in en rond het clubgebouw en het veld. „Een man waar Hulsterloo trots op kan zijn, voor zijn enorme vrijwillige inzet gedurende een zeer lange perio de", aldus voorzitter Paul de Deckere. De waarderingsspeld werd uitgereikt door T. d'Haens, regio-afgevaardigde van de KNVB District Zuidl. TERNEUZEN - Een 40-jarige Terneuzenaar is gistermiddag lichtgewond geraakt bij een aanrijding. Hij reed op de Mr. F. J. Haarmanweg, toen een onbekende automobilist hem aan reed. De man hield aan zijn val gekneusde ribben en schaaf wonden over. Van de automobilist ontbreekt elk spoor, hij is doorgereden. CADZAND- Een vierhonderdtal bezoekers, waaronder veel toeristen, was gisteravond getuige van de jaarlijkse kerst boomverbranding op het strand van Cadzand nabij strandpa viljoen Caricole. Vrijwilligers sleepten de afgelopen dagen een groot aantal kerstbomen aan. Het licht van het vuur was tot ver in de om trek zichtbaar. Door de matige wind bleef het vuur bijna een uur branden. De plaatselijke brandweer onder leiding van commandant E. de Kam, reddingsmaatschappij en onderne mers verleenden hun medewerking aan het evenement. Na afloop van de verbranding werden de bezoekers in het strand paviljoen getrakteerd op oliebollen met warme chocolade melk en glühwein. TERNEUZEN - Bij een controle in de Guido Gezellelaan in Terneuzen zijn donderdagavond rond tien uur uur in een per sonenauto drugs aangetroffen. De 24-jarige bestuurder uit Gent (B) was in het bezit van een zakje wiet en vijf voorge- draaicle joints. Hij kreeg een boete van 48,30 euro. De drugs werden in beslag genomen. Ook een 27-jarige inzittende, eveneens uit Gent, moest zijn zakje wiet inleveren. HULST - Iedereen die tussen begin november 2000 en half de cember 2001 in de gemeente Hulst is komen wonen, is uitge nodigd kennis te maken met burgemeester en wethouders van hun nieuwe woonplaats. De bijeenkomst voor nieuwe ingezetenen, die van tijd tot tijd wordt gehouden, vindt plaats op zaterdag 19 januari. De nieuwe inwoners hebben kort voor de kerstdagen een uitno diging gekregen en worden om 14.00 uur in het Hulster Stads kantoor verwacht. Na de ontvangst met koffie en thee en de introductie door het college, wordt een rondrit per autobus gemaakt door de ge meente Hulst, waarbij een VW-gids de nodige wetenswaar digheden vertelt. Aansluitend op de rondrit wordt men in de gelegenheid gesteld een rondleiding door het Stadskantoor te volgen. De middag wordt informeel afgesloten met een hapje en een drankje. door Henk Boot TERNEUZEN - Het kunstijs baantje op de Markt in Terneu zen is zo'n succes, dat volgend jaar een grotere baan wordt aangelegd. Nu is de baan driehonderd vier kante meter. In 2003 zou die vol gens Bram Stoffels van het Cen trum Management twee meter breder en vijf meter langer moe ten worden. „Dat geeft meer ruimte, maar we willen de baan ook weer niet zo groot maken dat er met Noren op geschaatst gaat worden. Want dat schrikt de kleinere kinderen af en dat willen we niet", zegt Stoffels. Hij zoekt naar een goed even wicht tussen ruimte en gezellig heid op het gelegenheidsijs baantje in het centrum van de Scheldestad. Het huidige pro ject dat draait op zo'n veertig vrijwilligers, kost zón ander halve ton en wordt door spon sors betaald. Tijdens de laatste week van de kerstvakantie komen er zo'n ze venhonderd liefhebbers per dag op deze ijsvloer af. „Ze komen uit heel Zeeuws-Vlaanderen", weet Stoffels. Vooral kinderen, al dan niet vergezeld door hun vaders en moeders. Die zelf even boodschappen gaan doen of in de tussentijd een warm drankje nuttigen in de tent ernaast wan neer hun kroost een baantje trekt. „We liggen aardig op schema", zegt 'ijsmeester' Stoffels, die met zijn Centrum Management aan de wieg stond van deze at tractie. De initiatiefnemers hadden gerekend op zo'n tien duizend klanten. „We zitten nu aan de achtduizend en hebben nog tot en met zondag te gaan." Weer Het weer speelt de organisato ren aardig in de kaart. Koud, maar niet te. Zodat er nog geen concurrentie is van natuurijs- baantjes op sloten, kreken of vaarten. „Een middag zoals vandaag met zo'n mooi zonnetje is voor ons en de schaatsers hier ideaal", constateert Stoffels. Dat blijkt. Bij de ingang van het schaatsbaantje is het dringen geblazen. En op het ijs zelf lij ken de jongens en meisjes bijna over eikaars benen te struike len. Volgend jaar mikken we op een grotere baan", zegt Stoffels. Zondag wordt het kunstijssei zoen in Terneuzen besloten met ondermeer een ijshockeywed- strijdje om 16 uur. IJZENDIJKE - De meeste plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen beschikken over een markant kenmerk zoals de watertoren van Oostburg, de schepentrek ker in Sas van Gent, het beeld van J. van Daele in Sluis of de vuurtoren van Breskens. Al deze speciale beelden of gebouwen zijn door de Breskense kunste naar Gerard van Grieken op aquarel vastgelegd en tot half april 2002 te zien in het Streek museum van IJzendijke. Gerard van Grieken heeft in op dracht van de IJzendijkse druk kerij Elhapé een maandkalen- der vervaardigd met objecten uit de regio. De originelen, der tien in totaal, zijn sinds begin januari te zien in het streekmu seum. Op zijn eigen wijze heeft Van Grieken deze bekende on derwerpen in aquarel vastge legd. Liefhebbers van de streek kunnen hun hart ophalen bij de ze expositie. Van Grieken is vooral bekend om zijn vele portretten en schil derijen maar ook door het ont werpen van logo's en andere grafische ontwerpen. Het Streekmuseum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. (Advertentie) lEDEfeElE EN 3e ZATERDAG VAN DE MAAND, DUS ook Bidden voor de streek, groeien in geloof, veel zingen en muziek 5 januari Uur van "Praise en Worship Waar: Kerkgebouw Langeweg IA, Breskens Aanvang: 19.30 uur tot 20.45 uur Iedereen welkom - toegang gratis Meer info: David Pieters 0117-402040

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59