Brandcontrole Hulst loopt achter 11 Bredabus blijft voorlopig rijden Gimbrère Tweede huis voor zeelieden open Sasse jeugd waant zich in Zweinstein GEHELE WINTERCOLLECTIE Starters welkom in verzamelgebouwen Eerste slagen op natuurijs Zeeuws-Vlaamse gemeenten maken inhaalslag met vergunningen Politie vangt drugs in Hulst Eerste boete in euro's voor Middelburger 30 70--korting Jo Coenen ontwerpt centrum op Neeltje Jans zeeuwse almanak Probleem PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 5 januari 2002 door René Hoonhorst OOSTBURG - De schaatskriebels beginnen toe te slaan. Ook in Zeeuws-Vlaanderen, traditioneel een van de laatste plekken in het land waar op natuurijs kan worden gereden. De grotere kreken en plassen blijven de komende dagen waar schijnlijk nog te gevaarlijk. Maar op enkele kleinere kreekgangen, vijvers en ondergelopen weilanden her en der in de regio bonden na- tuurijsliefhebbers gisteren voor het eerst dit seizoen de ijzers onder. Zo was de vijver in het Terneuzense Zuidersportpark gistermiddag al door enkele tientallen krabbelaars tot schaatsbaan gepromo veerd. Een schaatsend gezin probeerde voorzichtig een kreek bij Oostburg uit. Het Grote Gat heeft nog wel een aantal stevige nachtvorsten no dig voor een betrouwbare ijsvlakte. Maar in de kreekgang de Blon- trok bij Klein Brabant was de ijslaag al dik genoeg voor pirouettes en pikstarts. De inwoners van Zuidzande claimden gisteren de aanleg van de eer ste natuurijsbaan. Het speelveldje aan de Smidsweg is met hulp van de brandweer in een dag tijd van een tien centimeter dikke ijsvloer voorzien. De jeugd had gistermiddag al bezit genomen van de ijs baan, maar 's avonds begon het echte feest. „Een tentje waar choco lademelk wordt vei'kocht en muziek zorgen voor de echte ouder wetse ijsbaansfeer", beloofde een initiatiefneemster. Een gezin heeft de ijzers onder gebonden op de Blontrok, een kreek bij Oostburg. foto Wim Kooyman doorSheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst ligt van alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten het verst achter bij de uitgifte van gebruiksvergun ningen, die aangeven dat pan den voldoen aan alle regels. In de overige gemeenten zijn ge middeld tien horecapanden brandveilig bevonden en in het bezit van een vergunning. In Hulst zijn dat er nul. De Wet op de brandveiligheid, ingesteld in 1997, was een pa pieren tijger. Er werd nauwe lijks gecontroleerd of de regels werden nageleefd. Na de café brand in Volendam sloeg bij de meeste gemeenten de paniek toe en werd begonnen aan een in haalslag. Een jaar na dato zijn de inspectierondes van de als meest risicovolle gebouwen, meest horecapanden, goed op stoom gekomen. Behalve in Hulst. Volgens brandweercom mandant A. der Weduwe zijn er in de gemeente zo'n tachtig ho recapanden en nog niet één is er in het bezit van een gebruiks vergunning. Der Weduwe stelt dat Hulst een gebrek aan man kracht heeft om de controles uit te voeren. Hij denkt nog vijf jaar nodig te hebben voor alle hore capanden zijn gecontroleerd. De toekomstige fusiepartner Hontenisse geeft wel het goede voorbeeld. Van de in totaal 41 panden met de hoogste risico factor hebben er tot nu toe 13 hun vergunning binnen. In Axel hebben 5 van de ongeveer 150 risicopanden hun gebruiksver gunning op zak. Brandweer commandant C. de Hulsters van Sas van Gent schat zo'n twee jaar noflig te hebben om alle vijftig horecapanden te contro leren. Tot nu toe is bij tien on dernemers alles op orde. Zij hebben hun vergunning. Ook de gemeente Oostburg en Terneu- zen zeggen 'al' tien gebruiksver gunningen te hebben afgegeven het laatste jaar. Aanschrijving Na de eerste controle krijgen de bezochte horecaondernemers een aanschrijving met de zaken die ze dienen aan te passen, aan te brengen of te verwijderen. Ze krijgen hier een bepaalde ter mijn voor. Na een tweede con trole krijgen ze, als bepaalde za ken nog niet in orde zijn, een tweede termijn voor aanpassin gen. Als uiterste middel kan de gemeente hen een dwangsom opleggen of mag de zaak bij voorbeeld tijdens carnaval niet open. De meest geconstateerde overtredingen in de panden zijn geblokkeerde vluchtwegen en een tekort aan nooduitgangen. Ook is er vaak niet genoeg zoge noemde transparantverlichting (de groene vluchtwegaandui- dingsbordjes) aangebracht en zijn de deuren niet uitgerust met panieksloten. Zo mogen deuren geen sloten hebben waar een sleutel of ander los voorwerp voor nodig is om ze te openen: sleutels kunnen kwijtraken. In dien een vergunning eenmaal is afgegeven, moet geregeld wor den gecontroleerd of de panden nog voldoen aan alle eisen. De gemeente Oostburg heeft al toegezegd eens in de vijf jaar nieuwe veiligheidscontroles uit te voeren. van onze regioredactie HULST - De Bredabus is tijde lijk gered. Vervoersbedrijf Con- nexxion en de provincie Noord- Brabant zijn overeengekomen dat de bus blijft rijden tot die provincie en de Brabantse ver voerder BBA het met elkaar eens zijn over de buslijn. Volgens commercieel directeur H. Bouma van Connexxion is de kans echter levensgroot aanwe zig dat de Bredabus alsnog ter ziele gaat. Er spelen verschil lende problemen rond de bus lijn. Zo vindt de vervoerder de verdeling van de reizigersop brengsten tussen Connexxion en de provincie Noord-Brabant niet goed. De buslijn was tot be gin dit jaar voor Connexxion een verliespost. De overeenkomst met Brabant liep per 1 januari af. Noord- HULST - De politie heeft don derdag in Hulst in een woning aan de Churchilllaan twee man nen aangehouden die ervan worden verdacht in drugs te handelen. Het gaat om een 26- jarige inwoner uit de gemeente Axel en een 22-jarige Rotter dammer, die met vier anderen in het huis aanwezig waren. Bij de huiszoeking werden en kele duizenden euro's, meer dan 10.000 belgische francs, diverse pakjes jointvloei, 41 gram hen nep, gripzakjes en 116 hennep plantjes in beslag genomen. Eerder op de avond had de poli tie tussen de Churchilllaan en de Vierambachtenstraat drie Bel gen betrapt die drieënhalf ons drugs op zak hadden. De man nen mochten na achterlating van de spullen, maar in het bezit van een proces-verbaal weer gaan. Naar aanleiding van deze aanhouding werd later op de avond het pand aan de Chur chilllaan bezocht. Woensdag was de politie in die buurt ook actief. Na klachten van buurtbewoners werd in de Vierambachtenstraat een hen nepkwekerij ontmanteld. Drie honderd planten en alle appara ten werden in beslag genomen. Twee mannen van 44 en 45 jaar uit de gemeente Hulst werden aangehouden. Zij mochten na verhoor en het opmaken van proces-verbaal gaan. Brabant wilde de concessie on derbrengen bij de BBA, die dan met ingang van het nieuwe jaar de uitvoering van de buslijn zou verzorgen. Daarover vechten de BBA en de provincie nog een meningsverschil uit. In afwach ting van een oplossing is dus overeengekomen dat Connex xion de Bredabus voorlopig voortzet. Mocht het zover komen dat straks zowel de BBA als Con nexxion de buslijn uitvoeren, dan vreest Bouwma dat er een overstap komt in Antwerpen. „Dan krijg je natuurlijk onher roepelijk het problemen dat bussen niet op elkaar aansluiten en dergelijke", voox-spelt Bouw ma. Nu worden reizigers van Hulst naar Breda beschouwd als reizigers over Nederlands grondgebied. Komt er een ovex■- stap in Antwerpen, dan worden het grensovex-schrijdende reizi gers. „En dan betaalt de minis ter dus enkel voor het gedeelte op Nederlands grondgebied. Op dat moment raakt de Bi'edabus natuurlijk in grote problemen", zegt Bouwma. Tevreden De Bredabus vervoert jaarlijks 225.000 reizigers en daarover is Connexxion best tevreden. „In potentie moet die lijn dus zeker x-endabel zijn te krijgen", stelt Bouma. Hij constateeit dat de provincie Zeeland het belang van de Bredabus duidelijk in ziet en ook wil helpen bij de in standhouding. De provincie kan volgens Bouwma echter weinig doen zolang Brabant en de BBA er nog niet uit zijn. Connexxion wil verdere uitvoe ring van de Bredabus in de toe komst best op de schouders nemen, maar dan moet er een oplossing komen die niet ver liesgevend is. Voor de tijdelijke instandhouding van de buslijn is er nu overigens een contract gesloten met Noord-Bx-abant waar Connexxion financieel ge zien tevreden over is. Aan het einde van de Harry-Potterdag trokken de tovenaarsleerlingen met hun lampions naar de bibliotheek, foto Wim Kooyman door Edy de Witte SAS VAN GENT - De zevenjarige Maurits Heinis en zijn drie jaar oudere zus Nienke zijn helemaal in de ban van Harry Potter. Verkleed als respectievelijk Harry Potter en zijn vriendin Hermelien voelden ze zich gisteren net als de andere vijftig fans dan ook in hun element op de speciale Harry Potterdag in Sas van Gent. Vanaf 's mox-gens konden de kinderen in De Roselaer aan de slag met activiteiten die vx-ij willigers van het Sociaal Kultureel Werk Sas van Gent rond het thema op touw hadden gezet. De bezem stond ge parkeerd bij de ingang van De Roselaer. De gehele entourage ademde met versie ringen zoals spoken, spinnenwebben en doodskoppen de sfeer uit die bij de Haxry- Potterhype hoort. Professor Zwamdrift, de heks uit het verhaal, hield niet alleen een oogje in het zeil. Zwamdrift had de handen vol om de kinderen te schminken als spook, monster of heks. In de middag pauze sexweerde ze bij het lopend buffet heksensoep uit een dampende heksenke tel. De jus d'ox-ange met seven up mix werd gedronken als boterbier. Ook bij de tien vrijwilligers straalde het plezier eraf. „Je moet echter wel goed op de hoogte zijn van Harry Potter"zegt Ma rina de Bx-uyne van onder haar puntmuts. „Als je de kinderen iets vertelt wat niet in de boeken of de film gebeurt, word je wel even terecht gewezen." De dag werd verder ingevuld met ver schillende vooral creatieve werkjes. Zo konden de kinderen onder meer het Har- ry-Pottercomputerspel spelen, de Zwein- steinexpress in elkaar knutselen, tover- doosjes maken, een gipsen uil verven, een toverboek maken, wapenschilden op een linnen tasje overzetten of zomaar in het enge dingen hoekje griezelen. Prijzen Aan het eind van de middag werden nog lampionnen gemaakt. Met deze lichtjes ging men 's avonds verkleed en ge schminkt in optocht naar de bibliotheek. Hier werden de prijzen uitgereikt van de Harry-Pottei'prijsvraag die in december is gehouden. Voor de zes prijswinnaars was er geheel in de sti j 1 van de dag een bio scoopbon voor, jawel, de Hariy-Potter- filrn. Alle kinderen gingen met een gerust gevoel naar huis. Want wie niets van Har- xy Potter afweet begint eigenlijk een beet je een Dreuzel te worden. Advertentie door Aector Dooms MIDDELBURG - Politierechter W. ter Berg deelde gistermorgen in het arrondissement Middel burg de eerste boete in euro's uit aan een 28-jarige Middelburger. ,U heeft de twijfelachtige eer de eerste verdachte te zijn die een boete in euro's krijgt opgelegd", merkte Ter Berg op tijdens het uitspreken van het vonnis. De man nam het voor kennisgeving aan. De straf - 1.100 euro boete, waarvan 200 euro voorwaarde lijk, negen maanden x*ij verbod en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf - deed hem meer pijn, hoewel hij besefte dat het onverantwoord was geweest om met zoveel alcohol op te gaan i'ijden. De dronken Mid- delburger botste 29 september vox-ig jaar in Kampex-land met zijn auto tegen een voorligger. De gedupeei'de belde de politie, maar de verdachte reed weg. Later hield de politie hem als nog aan. Uit de blaastest volgde een score van 955 microgram, ruim vier keer zoveel als toege staan. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een warm tweede huis voor zeelieden van over de hele wereld. Dat moet het Terneuzense Varenscentrum Ribbens House zo snel mogelijk zijn, hoopt eigenaresse Heieen Muller-Ribbens. Volgens Muller heeft het pand zijn oude functie dan terug. „Want ik ben hier geboren en ik heb dit pand altijd als een waim huis ervaren", stelde ze. De zeelieden kurxnen tegen een schappelijk prijsje in het cen trum gebruik maken van voor zieningen als een computer en internet of gewoon van eikaars gezelschap genieten. Ze kunnen er echter niet overnachten. Mevx-ouw Muller opende giste l-en samen met burgemeester R. Bax-bé officieel de sinds enkele weken in gebruik zijnde nieuwe Seamen's Club. Bax-bé mocht aantx-eden als vertegenwoordi ger van de gemeentereen be- langi-ijke subsidieverstrekker. De bxn-gemeester durfde niet te voorspellen of de gemeentelijke bijdrage in de toekomst blijft. In 'een la van het ministerie van Verkeer en Waterstaat' moet nog een rapport liggen over het nut van zeemanshuizen. Mocht de conclusie luiden, wat ge vreesd wordt, dat zeelieden te genwoordig nauwelijks behoef te aan onderkomens in havens hebben, dan kan de gemeente de bijdx-age misschien niet langer verantwoorden. Bax-bé gaf gis- tei-en echter toe dat het wel erg wx-ang zou zijn als het nieuwe centrum binnen enkele jax-en al niet meer op subsidie van Ter- neuzen kan rekenen, temeer daar havenschap Zeeland Sea- pox-ts en de gemeente Sas van Gent hun bijdragen koppelen aan die van Terneuzen. Van Bax- bé mag, zo zei hij gei-uststellend, het rapport dan ook nog een tijdje in de la blijven liggen. Uitspattingen Volgens scheidend voorzitter Piet van Driel van de Stichting Varenscentrum Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen is dat niet meer dan terecht. Het Terneu zense zeemanshuis bewijst zijn bestaansrecht de afgelopen ja ren telkens opnieuw. Meer dan tienduizend mensen bezochten het centrum vorig jaar, vierhon- derd meer dan het jaar ervoor en duizend meer dan in het jaar 2000. „Vooral voor zeelieden uit landen met een zogeheten goed kope vlag heeft ons huis een functie. Die mensen verdienen slechts zo'n di'iehonderd dollar per maand en kunnen zich dus geen uitspattingen veroorlo ven." Van Driel droeg de voorzitters hamer over aan algemeen be- stuux-slid Jacques Wisse. Van Driel blijft wel bestuurslid. De twee verdiepingen van het Rib- benspand worden binnenkort verder opgeknapt. Inrichting tot een pension voor zeelieden is 'een mooie droom', maar voor zitter Wisse vernacht niet dat die snel in vervulling gaat. MIDDELBURG - Het da gelijks provinciebestuur wil 27.000 euro bijdragen in de aanloopkosten voor een bezoekerscentrum Nationaal Park Ooster- schelde. Het gaat om het maken van een ontwerp door rijksbouwmeester Jo Coenen. Het bezoekex-scentrum moet in de reseivepijler van de stormvloedkering Oosterschelde wox-den ge vestigd. 1 Rijksbouwmeester Coe nen heeft aangegeven per soonlijk een plan te willen maken. Hij vindt het een taak van de rijksbouw meester om zelf px-ojecten met allure te ontwerpen, zoals dat tot de jaren ze ventig ook gebruikelijk was. Het bezoekerscen- ti-um wordt gezien als een project met internationa le allure. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Starteixde be drijven krijgen dit jaar de moge lijkheid om zich in Breskens of Oostburg te vestigen in een be drijfsverzamelgebouw. Sjaak Moens Logistics zet op de be drijventerreinen Deltahoek en Stampershoek twee van derge lijke gebouwen neer met elk drie units. De bedrijfsruimtes zijn ook ge schikt voor ondernemers die thuis zijn begonnen en inmid dels zo zijn gegroeid dat zij daar niet meer uit de voeten kunnen. De bouw begint vermoedelijk eind februari. De verwachting is dat de gebouwen in de eerste helft van het jaar in gebruik kunnen worden genomen. De units zijn flexibel in te delen, variëren van 200 tot 500 vier kante meter, en zijn meer prak tisch dan luxueus. Dat betekent dat er geen gezamenlijke babe of kantine wordt ingex-icht, maar dat de units wel zijn voox-- zien van brede, voor vrachtwa gens toegankelijke deuren, opslagtex'i'ein, verwarming, vloeistofdichte betoxxnen vloer, bx-andweei"voorzieningen en ei gen parkeex-plaatsen. Economisch manager F. van den Hemel van de gemeente Oost burg denkt met de bedrijfsver zamelgebouwen een gat in de markt op te vullen. Er zijn vol gens hem genoeg kleinere on dernemingen die nog niet over voldoende draagkracht be schikken om zelfstandig een ei gen pand of loods neer te zetten. Hij snapt dan ook niet waarom in Hulst onlangs de bouw van een bedri j f s vex'zamelgebouw werd afgeblazen, omdat er geen belangstelling voor zou zijn. Ook op bedrijventerrein de Vla schaard in Eede staat sinds vier jaar een bedrijfsverzamelge bouw, maar volgens Van den Hemel staat een groot deel van de units leeg. „Het verschil is dat de panden in Oostburg en Breskens vanuit de markt wor den neergezet en op de markt gericht zijn. Het gebouwinEede is met Europese subsidie en geld van de Rabobank gebouwd. En zelfs met subsidie is het gebouw niet vol te krijgen. Wij hebben besloten daar niet aan mee te doen, omdat we geloven in de marktwerking. Bedrijven als houtbewerkers zitten niet te wachten op een luxe entree, kantoor en ontvangstrxiimte. Zij zijn vooral op zoek naar op slag- en werkruimte." Manager bedrijven C. de Calu- wé, namens de Rabobank Aar- denburg-Eede betrokken bij de invulling van de units in Eede, ontkent dat er nauwelijks inte- resse is. Vijf van de acht units zijn inmiddels gevuld, en voor de overige drie bestaat serieuze belangstelling. Sinds de Rabo bank een half jaar geleden een bedrijfsmakelaar heeft inge schakeld, is er in mum van tijd een aantal huurders gevonden. Verloop Hij constateert dat er de afgelo pen jaren behoorlijk wat ver loop is geweest, van starters die zijn gestopt of bedrijfjes die toch naar een eigen pand zijn verhuisd. „De locatie vlakbij de grens is gunstig, maar de invul ling is helemaal afhankelijk van wat bedrijven willen." Voor de panden in Oostburg en Breskens zijn nog geen huurders gevonden. De mensen die het af gelopen jaar interesse hebben getoond, hadden geen tijd om te wachten en hebben inmiddels zelf een pand gevonden. Initia tiefnemer S. Moens gelooft ech ter, met Van den Hemel, dat de units snel vol i"aken, wanneer de gebouwen er eenmaal staan. Hij is dan ook van plan om ook el ders in Zeeuws-Vlaanderen dergelijke bedrijfsgebouwen te realiseren. In het nog volledig naar nieu wigheid ruikende jaar 2002 vervoegde zich een bejaarde dame aan de balie van de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Ze moest daar het lenen van een boek afreke nen. Dat werd nog even een probleem. Vooral toen de mo gelijke inzet van de nieuwe muntsoort ter sprake kwam. De oude dame snoof eens minachtend en brieste: „Aan die euroflauwekul doe ik niet mee." Waarmee duidelijk is dat de euro nog niet van ons alle maal is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57