Bezoekerscentrum krijgt allure Nu is het schip wél gestrand PZC Teletaxi rijdt nu voor iedereen Tweede huis voor zeelieden open 14 Rijksbouwmeester ontfermt zich over pand Nationaal Park Oosterschelde Computerlessen voor ouderen Taizédienst PvdA houdt niet van de oppositiebanken Sasse jeugd waant zich in Zweinstein Bk - M w zaterdag 5 januari 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil 27.000 eu ro bijdragen in de aanloopkos ten voor een bezoekerscentrum Nationaal Park Oosterschelde. Het gaat om het maken van een ontwerp door rijksbouwmees ter Jo Coenen. Het bezoekerscentrum moet in de reservepijler van de storm vloedkering Oosterschelde worden gevestigd. Al eerder heeft het Atelier van de Rijks bouwmeester de haalbaarheid van een centrum in en aan de re servepijler op Neeltje Jans on derzocht. Die studie viel posi tief uit. Wel werd aanbevolen tegelijk de omgeving van het Topshuis (het bedieningsge- ZIERIKZEE - Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Lichtboei start maandag 28 januari een nieuwe serie computerlessen voor ou deren in het MFC in Zierikzee. De serie bestaat uit acht lessen van anderhalf uur. De deelnemers kunnen een ba siscursus computergebruik vol gen en aansluitend meer te we ten komen over tekstverwerken tijdens de cursus Word voor be ginners. Verderzijn er mogelijk heden om lessen internet en e- mail te volgen. BURGH-HAAMSTEDE - In de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan in Burgh-Haam- stede wordt op zondag 20 janua ri een Taizédienst gehouden on der leiding van E. Veerman uit Brouwershaven. Deze zang- en gebedsdienst wordt gekenmerkt door stiltes, gebed en het zingen van liederen uit de Franse gemeenschap.Tai- zé. Het orgel wordt bespeeld door Jikke Troost-Offringa die te vens de zanggroep begeleid. De dienst begint om 19.00 uur. bouw van de stormvloedkering) opnieuw in te richten. Dit met inbegrip van sanering van de voorzieningen van themapark Waterland Neeltje Jans. Rijksbouwmeester Coenen heeft aangegeven persoonlijk een plan te willen maken. Hij vindt het een taak van de rijks bouwmeester om zelf projecten met allure te ontwerpen, zoals dat tot de jaren zeventig ook ge bruikelijk was. Het bezoekers centrum wordt' gezien als een project met internationale allu re. Sponsors Het ontwerp moet vooxjaar 2002 gereed zijn. Met de aanleg van het bezoekerscentrum in de pijler is een investering gemoeid van vijf tot zeven miljoen euro. Om dat bedrag te kunnen dek ken, gaat het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde op zoek naar sponsoi's. Dat ge beurt als het ontwerp van Coe nen beschikbaar is. Op voor hand wordt ervan uitgegaan dat de terreinbeheerders Staats bosbeheer, Het Zeeuwse Land schap en Natuxirmonumenten gezamenlijk het beheer van het bezoekerscenti'um op zich ne men. Het ministerie van LNV stelt voor de exploitatie 34.000 euro beschikbaar. In beginsel is de toegang tot het bezoekerscentrum gratis. Voor toegang tot voorzieningen die niet tot het bezoekei'scentrum worden gerekend, kan een bij drage worden gevraagd. Het gaat bijvoorbeeld om het be zichtigen van de binnenkant van de voet van de pijler en het omhoog klimmen langs de pij ler. Het Nationaal Park wil sa menwerken met andei'e partijen op Neeltje Jans, met name met Organisatie in Beweging (die de klimrechten voor de pijler heeft), rederij Den Breejen (rondvaarten), Waterland Neel- tje Jans en het aanwezige mos- selhangcultuurbedrijf. Op 21 maart wordt het ontwerp met bijbehorende maquette van het bezoekerscentrum officieel gepresenteerd. Dat gebeurt te gelijk met de aanbieding van het beheer- en inrichtingsplan voor de Oosterschelde aan staatsse cretaris Faber van LNV. Daarna begint de sponsoractie. Tot in de verste uithoeken van de Oosterschelderegio haalt de Teletaxi de passagiers van huis. foto Willem Mieras door Ron Maqnée GOES - De Teletaxi rijdt sinds deze week voor iedereen. Jong of oud. gehandicapt of niet: iedereen kan gebruik maken van de nieuwe taxidienst. Bij een halte staan kleu men is er niet meer bij, want de Teletaxi rijdt van deur tot deur. Duurder dan de bus, goedkoper dan de taxi. Rustig manoeuvreert chauffeur M. Kom merszijn Connexxion-busje door de nauwe binnenstad van Goes. Een groen displaytje in de auto vermeldt de volgende halte: de se niorenwoning van mevrouw J. Oele-Looy. Nadat de chauffexxr heeft aangebeld bij de woning, zwaait de automatische deur als bij toverslag open. „Dat is heel aardig, maar ik blijf gewoon beneden staan", lacht Kom- mers. Even later staat mevrouw Oele op de stoep en beent monter naar de gereedstaan de bus. Klaar voor een ritje naar het Ooster- scheldeziekenhuis Iedereen mag mee met de Teletaxi, ofwel het Collectief Vraagafhankelijk Veivoer (CW). En dat is nieuw. Tot nog toe konden alleen alleen gehandicapten en mensen met een 65-plus-pas gebruik maken van dit vervoer. Maar met het schrappen van tal van onren dabele lijnen, is besloten de Teletaxi voor ie dereen open te stellenJong en oudi nvalide of niet, iedereen kan nu voor een euro per zone met de Teletaxi rij den. Dat is ietsduur- der dan de reguliere bus, maar daar staat te genover dat de reiziger thuis wordt opge haald en op de plek van bestemming wordt afgezet. En bovendien: een x*it met de taxi kost nog altijd meer. Chipknip „Ik ga snel binnen zitten, want het is koud buiten", zegt mevrouw Oele en ze stapt de bus in. In de warme wagen is het eerst afre kenen. „Wilt u echt ixiet chippen?", vi'aagt chauffeur Kommers nog hoopvol. Nee, on danks dat ze goed is voorbereid - de chip knip is volgeladen met euro's - kiest ze voor contante betaling. Voor mevrouw bedraagt de schade een euro. Kommers start de bus en lijdt rustig naar het ziekenhuis. Met de uitbreiding van het systeem zijn de kaartjes wel iets duurder geworden. Betaal de men in het guldentijdperk nog twee piek per zone, nu is dat één eui*o. Ook zijn de strippenkaarten die tot voor kort werden gebruikt, niet meer geldig. In plaats daar van betaalt de reiziger contant aan de chauffeur of met een chipkaart. Gehandicapten kunnen nog wel met kor ting reizen: vijftig eurocent per zone. Voor kinderen tot twaalf jaar, 65-plussei's en houders van een OV-abonnement geldt een gei'educeerd tarief van tachtig eurocent per zone. Zij die veel met de Teletaxi gaan kun nen met een kortingpas goedkoper reizen. De Teletaxi rijdt in het gebied van de Oos terschelderegio. Dat zijn de gemeenten Rei- merswaal, Kapelle, Borsele, Goes, Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Net zoals in het verleden kunnen reizigers met een pas in het kader van de Wet Vooi'zie- ningen Gehandicapten (WVG) tot acht zones buiten de regio reizen, België uitge zonderd. Voor de echte liefhebbers gaat de Teletaxi nog verder, maar dan treedt een kostbare kilometexprijs in werking. De bus rijdt vanaf zeven uxir 's ochtends tot twaalf uur 's nachts. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Meer aan dacht voor jongeren, sport en sociaal beleid. Dat zijn de be langrijkste speerpunten in bet verkiezingsprogramma van de PvdA in Middelburg. De sociaal-democraten ho pen na de verkiezingen in maart weer zes zetels te heb ben en in ieder geval één wet houder te leveren. De PvdA heeft voor de ko mende raadsperiode acht belangxijke thema's opgeno men ixx het verkiezingspro gramma. Die variëren van een betere overheid tot een uitgebreider cultuurbeleid. „Er wordt nu te veel gehak ketakt op details in de ge meenteraad", vindt lijsttrek ker en beoogd wethouder Albeit de Vries. „We kunnen ons daar niet goed in vinden. Er is te weinig oog voor het vinden van compromissen waar een breed draagvlak voor bestaat. Wij willen een bijdrage leveren een aan be- tere harmonie." Het is de PvdA, sinds de breuk in het college, niet goed bevallen in de opposi tie. De partij zou het 'heel mooi' vinden als ze na de ver kiezingen weer even sterk wordt als in 1997. „Dan heb ben we ook weer de positie die de PvdA in Middelburg verdient. De PvdA is altijd een partij geweest, die be- stuursverantwoordelij kheid nastreeft." Luisteren De partij streeft naar verdere uitwerking van de Kwali teitsatlas, maar vindt wel dat er meer aandacht moet ko men voor het sociale aspect. Dat betekent beter luisteren naar burgers en meer doen aan zorg, onderwijs, leef- baai'heid, inkomen en werk. „Er is de laatste jaren veel aandacht uitgegaan naar de fysieke ontwikkeling van Middelburg", meent De Vries. „Het zou goed zijn als er ook een integraal plan komt voor de sociale ontwik keling." De nieuwe fractie zal zich na de verkiezingen tot 'het ui terste inspannen' om een nieuw open jongei'encen- trum te realiseren. De plek is bekend: Bachtensteene in combinatie met woningen voor jongeren. De Vries: „Als je aan jongeren vraagt: waar willen jullie wonen; wat is dan het antwoord Bachten steene is een dure plek om te ontwikkelen, dus we zullen daar wat geld voor over moe ten hebben. De jeugd is ons dat wel waard." Mocht een raadsmeerderheid zich kun nen vinden in Bachtensteene als locatie voor een jongeren centrum, dan is de bouw van een parkeerkelder- of gai'age van de baan. De PvdA vindt dat parkeren aan de i'and van het centrum moet gebeuren. „Middelbui'g is nu autoluw. Bouw je in het centrum een nieuwe parkeerkelder, dan trek je het verkeer weer de stad in." De voorkeur van de partij gaat uit naar een nieu we vooi'ziening aan de oost kant, zoals het dok of het Damplein. Voor alle plannen geldt, dat de PvdA ze in nauwe samen- spraak met de bevolking van Middelburg wil realiseren. Daarin past ook het streven van de paxdij om de wijkta- fels en de wijkwethouders meer bevoegdheden en geld te geven. „We willen", zegt beoogd fractievoorzitter Conny Boersma, „meer over leg om samen met de bevol king tot beleid te komen en niet vanuit een glazen kooitje bestui'en. We willen mensen en instellingen opzoeken en tegelijkertijd verantwoor ding afleggen in het open baai'. De Vries en Boersma vinden dat de gemeente meer en be ter moet luisteren naar klachten en ideeën van de be volking. Dat betekent, er kennen beiden, een cultuuxverandei'ing, zowel ambtelijk als bestuurlijk. Het PvdA-verkiezingspi'o- gramma is nog niet defini tief. In de maanden voor de raadsvergadering gaan par tijleden de straat op om ge sprekken te voeren met burgers en instellingen. Daarnaast komen er kaaiden en belacties. SAS VAN GENT - De zevenjari ge Maurits Heinis en zijn drie jaar oudere zus Nienke zijn he lemaal in de ban van Harry Pot ter. Verkleed als respectievelijk Harry Potter en zijn vriendin Hermelien voelden ze zich gis teren net als de andere vijftig fans dan ook in hun element op de speciale Harry Potterdag in Sas van Gent. Vanaf 's morgens konden de kin deren in De Roselaer aan de slag met activiteiten die vrijwilli gers van het Sociaal Kultureel Werk Sas van Gent rond het the ma op touw hadden gezet. De bezem stond geparkeerd bij de ingang van De Roselaer De ge hele entourage ademde met ver sieringen zoals spoken, spin nenwebben en doodskoppen de sfeer uit die bij de Haxry-Potter- hype hoort. Professor Zwam- diift, de heks uit het verhaal, hield niet alleen een oogje in het zeil. Zwamdrift had de handen vol om de kinderen te schmin ken als spook, monster of heks. In de middagpauze serveerde ze bij het lopend buffet heksen- soep uit een dampende heksen ketel. Ook bij de tien vrijwilligers straalde het plezier eraf. „Je moet wel goed op de hoogte zijn van Harry Potter", zegt Marina de Bruyne van onder haar punt muts. „Als je de kinderen iets vertelt wat niet in de boeken of de film gebeurt, word je wel even terecht gewezen." De dag werd verder ingevuld met verschillende vooral crea tieve werkjes. Zo konden de kinderen onder meer het Harry- Pottercomputerspel spelen, de Zweinsteinexpress in elkaar knutselen, toverdoosjes maken, een gipsen uil verven, een tover boek maken, wapenschilden op een linnen tasje overzetten of zomaar in het enge dingen hoek - je griezelen. Prijzen Aan het eind van de middag werden nog lampionnen ge maakt. Met deze lichtjes ging men 's avonds verkleed en ge schminkt in optocht naar de bi bliotheek. Hier werden de prij zen uitgereikt van de Harry- Potterprijsvraag die in decem ber is gehouden. Voor de zes pi'ijswinnaars was er geheel in de stijl van de dag een bioscoop bon voor, jawel, de Harry-Pot- terfilm. Alle kinderen gingen met een gerust gevoel naar huis. Want wie niets van Harry Potter afweet begint eigenlijk een beetje een Dreuzel te worden. Echtpaar Heijens sluit dierenspeciaalzaak in Sluis door Jari Jansen SLUIS - Totale uitverkoop. Dat het bij René en Alice Heij ens in koeienletters van de winkelruit van de dierenspeci aalzaak knalt, zal wei helpen om de voorraden weg te wer ken. Maar er schuilt ook een wrange boodschap in: een le venswerk zit erop. René runde maar liefst 55 jaar het als maalderij en veevoer- handel begonnen bedrijf in de Sluisse Sint Jacobstraat; en sinds hun huwelijk in 1957 werkte Alice volop mee in de diei'enspeciaalzaak die gelei delijk uit de andere activitei ten groeide. Maar eens houdt het op. Dat moment is geko men nu ze allebei zeventig zijn en nu hij het, gedwongen door een hartaanval, rustiger aan moet doen. „Ik heb in Gent vier bypasses geki'egen. Het kwam totaal on verwacht, ik had nooit hart problemen gehad. Vijf jaar geleden, toen de maalderij is ontmanteld, hebben we ook al ovexwogen met de winkel te stoppen, maar ja, we deden het allebei gi'aag, dus zijn we maar doorgegaan. Nu is het schip wél gestrand." Opvolgers zijn er niet. Geen van de drie kinderen Heijens had trek om de zaak over te ne men. Dat vinden pa en ma even jammer als begrijpelijk. René: „Het is hard werken, en als ze er dan geen goede boterham in kunnen verdienen, kunnen ze maar beter een goede betrek king hebben." De winkel verkopen was ook een optie, maar dan hadden ze de deur achter zich dicht moe ten trekken van het aanpalen de huis waar hij is geboren en getogen en waar zij na de brui loft introk. Daar voelden ze niks voor, ook al omdat de wo ning is aangepast aan haar handicap. Alice Heijens kreeg op haar 37e een hersenbloe ding en met de i*echterkant van haar lichaam is het nooit meer helemaal goed gekomen. Al die jaren ging Alice gewoon door met het wei'k aan de winkel. Dat zegt iets over de instelling van het echtpaar: tegenslagen zijn er om te overwinnen. Het was hartje oorlog en René was twaalf toen de eerste klap kwam. Veel te jong stierf zijn vadei'. Hij liet René, diens zes jaar oudere zuster en hun moe der achter, in de zekerheid dat Afscheid nemen is een beetje sterven voor René en Alice Heijens. Zij sluiten na 55 jaar hun winkel. de zaak door moest gaan. „Het was oorlogstijd, je had geen so ciale voorzieningen. Nee, mijn moeder heeft niet oveiwogen te stoppen. In die tijd kwam zo iets niet bij je op." Pa Heijens had in 1926 nog zwaar geïnves teerd in het bedrijf. Hij sloopte de oude windmolen aan de Sint Annaweg en bouwde een mo tormaalderij aan de Sint Ja cobstraat. Zelf kent René Heijens de windmolen alleen van de plaatjes. Hij raakte van kinds been af veilrouwd met de mo tormaalderij op gas. Alleen, op je twaalfde een zaak overne men? „Tja, ze zaten op mij te wachten, maar dat kon na tuurlijk niet meteen." En dan zat de ooi'log er nog tussen. Uitgex-ekend in het najaar van '44, toen West-Zeeuws-Vlaan- deren zwaar onder vuur lag, ging René naar de HBS in Oostburg. „Als ik zes of zeven keer op school ben geweest, is het veel." Dat werd niks, hij ging maar naar België, waar twee jaar scholing volgde. Om dat hij het molenaarschap als kind al in de vingers had gekre gen, kon hij daarmee aan de slag. „Vanaf dat moment, ik was vijftien, kwam de zaak eerst. En ik stond er alleen voor. Iemand stak wel eens een handje toe, maar het meeste moest ik zelf doen." In de tradi tie van zijn vader trok de jonge René Heijens met paard en wa gen de polder in, om het graan op te halen en om het in de vorm van bloem en veevoer te rug te bi'engen. Barre tochten soms over smalle, nog ongeëf fende wegen. Levendig herinnert Heijens zich hoe hij, een puber nog, paai'd en wagen eens in een die pe sloot zag slippen. Er moest een trekker, een 'nieuwei"wetse machine', aan te pas komen om het spul weer op het droge te krijgen. De zegeningen van de mecha nisatie waren er toen wel inge prent. Niet veel later reed René Heijens x-ond in een auto. Het was een tijd waarin het malen en mengen van veevoer de bo ventoon kreeg, terwijl de pro ductie van broodmeel voor boer en bakker terugliep. Als uitvloeisel van die ontwikke ling werd de winkel met de dag belangrijker. „Wij hebben er met een paar verbouwingen een dierenspeciaalzaak van gemaakt, met veel meer dan al leen veevoer. Ja, we hebben wel meegeprofiteerd van de drukte in Sluis. We zaten wel niet in het centrum, maar als het daar regende, druppelde het hier." Levendig Met lede ogen zag hij intussen het boerenland veranderen. Eentonige, uitgestrekte akker- bouwbedrijven en varkens- en koeienstallen als fabrieken zijn het resultaat. „Dan was het oude gemengde bedrijf - vijf paarden, tien koeien, altijd varkens en kippen - toch een mil foto Camile Schelstraete stuk mooier en levendiger. Dat leven is uit de polder verdwe nen. Van hoe het vijftig jaar ge leden was, zie je niets meer te rug." De Heijens trokken zich meer en meer terug in de winkel, richtten zich op de aan popu- laireit winnende kleindieren. Vanwege die ontwikkelingen en omdat zich geen opvolger aandiende, zijn ze rond hun zestigste met de geleidelijke afbouw van de zaak begonnen- .Zo'n tien jaar terug stopte hij al met de maalderij. En nu is het helemaal vooi'bij. Afscheid nemen is een beetje sterven. Maar opnieuw laten René en Alice Heijens zich niet kisten. Ze tellen de zegeningen van herwonnen vrijheid. „Ver geet niet: Met zo'n winkel ben je hele dagen bezig, je zit er al tijd aan vast, hier in Sluis na tuurlijk ook op zondag. Straks zijn we vrij." Op die weelde hebben ze lang moeten wach ten. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een warm tweede huis voor zeelieden van over de hele wereld. Dat moet het Terneuzense Varenscentrum Ribbens House zo snel mogelijk zijn, hoopt eigenaresse Heieen Muller-Ribbens. De zeelieden kunnen tegen een schappelijk prijsje in het cen trum gebruik maken van voor zieningen als een computer en internet of gewoon van elkaax's gezelschap genieten. Ze kunnen er echter niet overnachten. Mevrouw Muller opende giste ren samen met burgemeester R. Barbé officieel de nieuwe Seamen's Club. Het Terneuzense zeemanshuis bewijst zijn bestaansrecht de afgelopen jaren. Meer dan tien duizend mensen bezochten het centrum vorig jaar, vierhonderd meer dan het jaar ervoor en dui zend meer dan in het jaar 2000. „Vooral voor zeelieden uit lan den met een zogeheten goedko pe vlag heeft ons huis een func tie. Die mensen verdienen slechts zo'n driehondei'd dollar per maand." sjaakvan de walle gedenksteenstilist O CD O Br 'SHHp V <rj CQ O CD 3 O "35 D |U 'XSI|!JSU99JS>]U9p06©OJU! IIBUJ-9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 54