Gemeentelijke blokhut raakt leeg PZC Hek om boswachterij mag weg Onderzoek Almelo pleit Burgers vrij Brandje beschadigt bus Herinrichting haven Yerseke kost tonnen 13 Tijdelijk stadhuis Hatfieldpark ontdoet zich van meubilair en computers Meer geld voor kunst op straat in Middelburg Werkstraf voor geweld Renesse Vlag en vlaggenstok verdwenen Jongeren opgepakt na vernielingen Dienstverlening voor flessentrekker Drugssmokkelaar krijgt werkstraf Brand door wasdroger Nieuwjaarsbal Alert van Bruinisse tot het strand... zaterdag 5 januari 2002 door Famke van Loon ZEERIKZEE - De ontmanteling van het tijdelijke gemeentehuis aan het Hatfieldpark is in volle- gang. Het achtergebleven meu- bulair wordt tegen een vrien denprijsje verkocht. De toe komst van de achtergebleven computers is nog onzeker. Een extern bedrijf zal de pc's 'schoon' - zonder bestanden - moeten afleveren, voordat ze in de verkoop mogen. De verwach ting is dat het 'oude' pand over een maand echt leeg is. Terwijl ambtenaren en bestuur ders zich wentelen in de be haaglijke luxe van het nieuwe onderkomen, is de ontmante ling van het tijdelijk gemeente huis gestart. De eerste zorg is nu het oude pand daadwerkelijk leeg te maken. Want al draait de gemeente nu haar eerste proef- rondjes aan de Laan van Saint Hilaire, op het Hatfieldpark: wacht nog het nodige werk. „Een heel groot deel van de in ventaris als het oude meubulair, computers en een paar planten- MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg willen meer geld uittrekken voor kunst op straat. Behalve een jaarlijks budget van onge veer 48.500 euro stelt het college voor om bij investeringen tus sen de 45 0000 en 45 milj oen eu ro één procent van dat investe ringsbedrag te stoppen in een potje voor kunst. Middelburg vindt dat het zich kan onderscheiden van andere Zeeuwse dorpen en steden door meer kunstobjecten en -voor werpen in de openbare ruimte. In de nota 'Kunst binnenste bui- ten', van een aantal jaren gele den, werd al besloten om meer aandacht en geld te besteden aan kunst op straat. Aanleiding daarvoor was een evaluatie van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM). bakken zijn daar achtergeble ven omdat hier alles nieuw is", vertelt B. Hoexum van de afde ling facilitaire ondersteuning. De bedoeling is zoveel mogelijk van deze afgedankte boedel om te zetten in klinkende munt. De bureau's, stoelen en kasten wor den op dit moment gestickerd voor de eerste kijkmiddag van volgende week. In de eerste plaats mogen gemeentelijke in stanties een gooi doen naar het meubulair. In de tweede ronde kunnen vervolgens de ambtena ren zich inschrijven voor over name van hun oude werkplek. De gemeente wil ook graag de computers verkopen, maar deze kunnen niet zonder meer van de hand gedaan worden. „De pc's zijn een verhaal apart. Die mo gen alleen overgedragen wor den als ze helemaal leeg zijn. Daar mag geen informatie meer op staan. We moeten eerst een bedrijf vinden die dat voor ons kan cloen", aldus Hoexum. Zijn de oude gemeentelijke compu ters eenmaal schoongemaakt dan zijn ze bestemd voor gezin nen met een minimum inkomen en de ambtenaren zelf. Opruimactie De spullen die na deze verkoop ronden nog over zijn, zullen in één keer aan een opkoper wor den overgedaan. Op deze ma nier, dus zonder een afsluitende algemene verkoop voor het pu bliek, wil cle gemeente snel en overzichtelijk de boel oprui men. Hoexum verwacht dat de 'opruimactie' nog een kleine maand in beslag zal nemen. „Als alles een beetje vlot verloopt kan het oude gemeentehuis eind januari of begin februari echt leeg zijn." De afdeling facilitaire onder steuning kan dan het verhuis- höofdstuk afsluiten. Het overige werk aan het oude on derkomen hangt af van de voor waarden op grond waarvan de koper het pand wil overnemen. Hoewel de gesprekken in een vergevorderd stadium zijn, is er nog geen definitief akkoord over verkoop. Uit het hart bete kent voor de blokhut aan het Hatfieldpark tot die tij d in ieder geval niet uit het oog. Hoexum: „Het gebouw zit nog gewoon op ons beveiligingssysteem." Volgens Delta Nuts zijn dit soort mededelingen over enkele weken verleden tijd in boswachterij Westerschouwen. foto Pieter Honhoff door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De Boswachte rij Westerschouwen is binnen enkele we ken weer overal toegankelijk voor het pu bliek. Delta Nutsbedrijven verwacht ruim voor aanvang van het wandelseizoen klaar te zijn met het aanbrengen van extra veiligheidsmaatregelen rond de water bronnen, aldus woordvoerster M. van Zuilen. Half oktober vorig jaar sloot Delta Nuts bedrijven al haar waterwingebieden in Zuid-West-Nederland voor publiek. Die maatregel werd genomen in verband met de terroristische aanslagen in de Verenig de Staten. Hekken, waarschuwingsbor den en verscherpt toezicht moesten voor komen dat boosaardige figuren kwaacl konden aanrichten aan de Zeeuwse wa tervoorziening. De maatregel werd een maand later in de meeste gebieden al weer opgeheven. Dat gold echter niet voor de bossen bij Burgh- Haamstede. Maar ook daar is een volledi ge normalisatie nu in zicht, aldus Van Zui len. Dat het veel langer heeft geduurd dan in de rest van de regio, heeft volgens de woordvoerster een puim technische oor zaak. Om de bronnen te beveiligen, moe ten speciale voorzieningen worden ge troffen. De situatie in de omvangrijke bossen bij Burgh-Haamstede was 'iets complexer' dan in de andere gevallen. Van Zuilen verwacht dat de laatste hek ken en borden binnen enkele weken uit de wandel- en fietsgebieden in de boswachterij zullen zijn verdwenen. Tot opluchting van boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer. „We zijn er stik onge lukkig mee. Mensen gaan - te paard en op de fiets - toch alternatieve routes zoeken. Zo komen ze op paden in het bos waar ze eigenlijk niks te zoeken hebben." Echte problemen rond de afzettingen hebben zich niet voorgedaan, is de ervaring van beide instanties. DEN HAAG - Voor openlijk geweld bij discotheek Trinity in Renesse is een 28-jarige man uit Wateringen gisteren in hoger beroep veroordeeld tot een werkstraf van vijftig uur en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Tegen de man was een celstraf van twee maanden geëist. Eerder was de man door de politierechter veroordeeld tot een werkstraf van hon derd uur. De man tekende hoger beroep aan omdat hij ontkende op 11 november drie jaar geleden een bierglas in het gezicht van een bezoeker van de discotheek te hebben gestoken. Het slachtof fer liep een gescheurde mond en neus op. Daarvoor kreeg hij door de politierechter een schadevergoeding van duizend gul den toegewezen. In hoger beroep heeft het gerechtshof het slachtoffer echter niet ontvankelijk verklaard. De ruzie ont stond toen een andere jongen na sluitingstijd op de parkeer plaats bij de disco tegen de Mercedes van de man uit Waterin gen plaste. MIDDELBURG - Van een horecagelegenheid in de Lange Noordstraat in Middelburg is gisternacht een complete vlag genstok met vlag weggenomen. Op het doek stond een afbeel ding van een regenboog met daarin een vrouwentorso. Het is de derde keer dat hier een vlag is gestolen. De totale waarde bedraagt meer dan 50 euro. WEMELDINGE - De politie heeft gisteren zes jongeren uit de gemeente Kapelle aangehouden die de afgelopen maanden diverse vernielingen hebben gepleegd in Wemeldinge. De da ders, in leeftijd variërend van veertien tot zeventien jaar, heb ben onder meer ruiten ingegooid, brand gesticht en kerstver lichting vernield. Tegen de zes is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 3 9-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens flessentrekkerij veroordeeld tot veer tig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter nam in de strafmaat ook een ver nieling van een ruit mee. Vorig jaar zomer deed de Vlissinger zich in een hotel en drie cafés in Middelburg tegoed aan maaltijden en drank zonder ze af te rekenen. Van het nuttigen van de biertjes en andere drankjes in de cafés wist de verdachte zich niet veel meer te herinneren,Ik was toen in de war. Ik wist niet waarmee ik be zig was." Volgens officier van justitie H. den Hartog wist de man goed wat hij deed. „Hij was een lastpost op de terrasjes van de cafés. Als dit soort mensen hier een gewoonte van ma ken dan krijg je straks dat de horeca eerst om het geld vraagt voordat er een consumptie wordt gebracht." De verdachte gaf toe in het hotel maaltijden en drankjes te hebben genuttigd zonder daarvoor te hebben betaald. Het schadebedrag van 1200 gulden had hij in augustus terug willen betalen, maar zover was het volgens hem niet gekomen. MIDDELBURG - Voor het binnensmokkelen van harddrugs voor zijn neef in de penitentiaire inrichting Toren tijd in Mid delburg is gisteren een negentienjarige inwoner van Sint Maartensdijk door de Middelburgse politierechter veroor deeld tot 44 uur taakstraf. De gedetineerde had aan de ver dachte gevraagd om enkele grammen heroïne en cocaïne. De verdachte ging23 november2000 op het verzoek van zijn neef in, maar de smokkel werd ontdekt door een gevangenbewaar der. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal gaat de ligplaatsen voor vissersvaartuigen in de Beatrixhaven in Yerseke herin- richten. Een termijn waarop dat gaat gebeuren is nog niet bekend, omdat er eerst nog wat andere aanpassingen aan de haven op het programma staan. Voordat de indeling van de lig plaatsen onder handen wordt genomen, dient eerst het par keerterrein bij de Beatrixhaven te worden opgehoogd, zodat het ook bij een extreem hoge water stand droog blijft. Vanwege on voorziene werken aan een •bouwput, in verband met de aanleg van de verswaterleiding, is deze ophoging niet meegeno men tijdens de opknapbeurt die de jachthaven eerder dit jaar kreeg. Andere werkzaamheden die voor de komende tijd op de planning staan, zijn het bouw rijp maken van het plateau ter hoogte van de havendam en de opwaardering van de bouwput tot volwaardige kade. Om die kade weer in zijn oox-spronkelij- ke staat te brengen, moet het winkelschip van Steijn, dat voor de aanleg van de verswa terleiding op land moest worden getakeld, weer het water in. Het herstel van de kade alleen kost al 181.000 euro, maar om dat het door de Europese Unie voor vijftig procent wordt ge subsidieerd, kost het de ge meente 'maar' negentigduizend euro. De hele operatie bij elkaar kost bijna 400.000 euro. Overi gens zit daar negentigduizend euro bij voor de reeds afgeronde aanpassingen aan de jachtha ven. Die viel iets duurder uit dan verwacht. Jachthaven Als deze werkzaamheden zijn afgerond, kunnen er plannen worden ontwikkeld voor de her inrichting van de ligplaatsen van vissersvaartuigen in de jachthaven. Het is de bedoeling dat de nog aanwezige vaartui gen aan het parkeerterrein worden verplaatst naar de mid- dendam. De steigers zouden daarvoor eventueel aangepast kunnen worden. Langs het parkeerterrein moet een beweegbare steiger komen waaraan kleinere vaartuigen kunnen liggen. Hiermee hoopt de gemeente cle problematiek rond de sterke golfslag" in de ha ven te beëindigen. Kleinere vaartuigen die dichtbij de in gang van de Beatrixhaven lig gen, lopen daar vaak schade door op. Dat de kleine vaartui gen na de herindeling bij elkaar komen te liggen is volgens de ge meente een bijkomend voor deel. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc,nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Oud-burge meester D. Burgers van Middel burg heeft zich niet schuldig gemaakt aan belangenverstren geling bij de privatisering van de huisdrukkerij van de ge meente Almelo. Dat conclu deert de onderzoekscommissie die in opdracht van de gemeen teraad van Almelo de kwestie onderzocht. De zaak kwam aan het rollen toen bekend werd dat Burgers als waarnemend burgemeester van Middelburg ruim een jaar geleden een rol speelde bij een oriënterende bespreking tussen de politie Zeeland en ING Car Lease uit Den Bosch. Burgers was betaald adviseur bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind 2000 een gesprek met de Zeeuw se politie over de huur van dienstauto's. Burgers was daar bij aanwezig als korpsbeheer der. Zijn laatste factuur stuurde hij naar het bedrijf, vergezeld met een begeleidende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. Burgers erkende daarop dat hij fout had gehan deld. Hierna zetten de fracties van GroenLinks en D66 van Almelo grote vraagtekens bij de over dracht van de huisdrukkerij naar de NRG-groep (Nashua, Ricoh en Gestattner). Burgers was tussen oktober 1997 en maaid 1998 waarnemend burge meester in Almelo. Onder zijn leiding werd de aanzet gegeven om de huisdrukkerij over te doen. Op ambtelijk en politiek niveau circuleerde toen het ge rucht dat hij adviseur was bij Nashua. Dit bedrijf was geves tigd in Burgers' voormalige standplaats Den Bosch. Volgens het Almelose D66- raadslid H, Isendoorn gaf Bur gers met zijn verklaring" in Mid delburg voeding aan het ge rucht dat hij destijds adviseur was bij dit bedrijf. Burgers ontkende stellig en ook woord voerder A. Zondag van Nashua- tec zei dat Burgers nooit advi seur van het bedrijf is geweest. Toch besloot de gemeenteraad van Almelo op 13 juni vorig jaar tot het instellen van een onaf hankelijke onderzoekscommis sie. Adviesbureau De commissie voerde gesprek ken met Burgers, onderzocht de dossiers van de privatisering en ondervroeg de mensen die direct betrokken waren bij de verzelf standiging van de drukkerij. Tijdens het onderzoek werd vastgesteld dat Burgers be stuurder was van het adviesbu reau Hertogstad Consultancy BV in Den Bosch. Ook werk zaamheden voor cliënten van dit bedrijf konden leiden tot be langenverstrengeling. De onderzoekscommissie con cludeert dat 'Burgers en/of Her togstad niet financieel of an derszins betrokken was als adviseur, opdrachtnemer of an ders, bij NRG of vennootschap pen die tot deze groep behoren'. Over de huisdrukkerij staat in het rapport: „Het is de Commis sie niet gebleken, dat de heer Burgers enige betrokkenheid heeft gehad bij de privatisering van de huisdrukkerij of enige invloed heeft gehad of aange wend op de keuze van de NRG als contractspartner van ge meente Almelo." KOUDEKERKE - Een defect in een wasdroger heeft gisteroch tend rond half twaalf brand ver oorzaakt in een woning op het Dorpsplein in Koudekerke. De bovenetage liep door de brand flinke roet- en rookschade op. De bewoners bevonden zich op het tijdstip van de brand niet in het huis. De brandweer werd ge waarschuwd door buren. Deze rukte met drie wagens uit. ,In totaal verspreidde het vuur zich over vijf kamers. Het is de tweede keer in één week tijd dat een droger brand veroorzaakte. A. Willemstein, brandweercom mandant van Veere: „De exacte oorzaak is niet bekend. Het kan zijn dat de machine te vol zat of dat hij niet goed gereinigd was. Het blijft een elektrisch appa raat. Het wekt een soort schijn veiligheid, net als een televisie die op stand-by staat." Willemstein schat de totale schade op zo'n zestigduizend euro. DREISCHOR - In het dorpshuis Dreischor wordt vanavond een nieuwjaarsbal gehouden op ini tiatief van de Dansclub Renes se. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door dj Gerard Bras uit Middelburg. De dans avond begint om 20.30 uur. gemeente Schouwen-Duive- land lijkt alles eens vanzelf de goede kant op te gaan. Die con clusie trok burgemeester J. As- selbergs gisteravond in het Ton- nenmagazijn in Brouwershaven tijdens de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur. Hij doelde op de drastische ver nieuwingen waar de gemeente mee te maken heeft op het ge bied van organisatie en huisves ting. Echt thuisvoelen doen bestuur ders en ambtenaren zich overi gens nog niet in het nieuwe, eigentijdse en energiezuinige gemeentehuis. Volgens de burgemeester kan dat ook niet na die luttele twee dagen dat de organisatie er nu vertoeft. Asselbergs ging ook in op ko mende politieke vernieuwingen als gevolg van de nieuwe ge meentewet waarin het zogehe ten dualisme is opgenomen. Dit houdt voornamelijk in dat er een duidelijker scheiding komt tussen gemeenteraad en college. Het college krijgt vooral de be stuurstaken en de positie van de raad wordt versterkt door meer controlerende bevoegdheden. „De wethouders zijn straks geen lid meer van de raad, de publieke verantwoording" krijgt een nieuwe dimensie, het raads lid zal meer in de rol van volks vertegenwoordiger moeten ko men", aldus Asselbergs. Ook wees hij op de nieuwe bevoegd heden van de burgemeester in de verhouding tussen inwoners en hun bestuur. Hij moet erop toezien dat burgers voldoende inbreng krijgen bij de totstand koming van beleid en dat klach ten en bezwaarschriften zorg vuldig worden afgehandeld. Asselbergs verwacht dat de ge meente vijf jaar na de herinde ling nu verlost zal zijn van alle lastige erfenissen, onzekerhe den, gebrek aan overzicht en aan inzicht in de werkelijke fi nanciële en personele middelen en capaciteiten. „Een proces van vallen en opstaan komt aan zijn eind. Een onontkoombaar, soms pijnlijk, maar uiteindelijk nuttig leerproces voor een zich ontwikkelende nieuwe gemeen te", aldus de burgemeester Het zogeheten Bestuurlijk Toe komstbeeld (BTB) beschouwt hij als kompas voor het gemeen telijk beleid. Pijlers daarin zijn het koesteren van dit 'bijzonde re eiland in de luwte van de randstad, beter ontsloten dan ooit, met zorg voor het goede en vertrouwde en met oog voor ei gentijdse ontwikkelingen in een welvarende, vitale gemeen schap'. Jaaroverzicht Het bekende cabarettrio En- drik, Wannes en Jannekee stelde in een ludiek jaax'overzicht vast dat in de politiek maar weinig gevoel schuilt, getuige de wijze waarop Pia Berrevoets, Daan van der Wekken en Jaap Ge- leijnse binnen hun eigen partij en naar de achterlinie werden geschoven. Dat wethouder Kees Veex-hoek zich de laatste tijd wat vex'bolgen toont, schx-even ze toe aan het feit dat hij voor zijn 'geulenplan' in eigen land niet als profeet wordt geëerd. De enige die het volgens het trio nog redt, is Ger van der Velde. „Dat komt clooixlat ze altijd een radiostilte afkondigt als ze er gens kritiek op begint te krij gen", luidde de conclusie. Endrik, Wannes en Jannekee besloten met een advies aan de bevolking: „Blijf alert van Bnxi- nisse tot het strand, dan krijgen we een leefbaar Schouwen- Duiveland." door Rob Paardekam GOES - Op de bussenstandplaats bij het station in Goes heeft gisteren aan het begin van de avond een brandje gewoed in een bus van vervoersbedrijf Connexxion. Het vuur brak even voor half zeven uit toen de bus stond te wach ten om te vex-trekken. Enkele passagiers die in de bus zaten, kon den het voertuig tijdig verlaten. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur in een mum van tijd onder controle. De achterkant van de bus raakte zwaar beschadigd. De brandweer vermoedt dat de motor of de kachel oververhit is geraakt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53