PZC CDA zet Pia Berrevoets uit fractie 11 Vuur spannender dan versnipperaar GEHELE WINTERCOLLECTIE Gimbrère 30':' 70 korting Schouwen hult zich in feestkleed voor koninklijk huwelijk Lossen moet beperkt mogelijk blijven in Zierikzeese haven Overstap van oud-wethouder naar LSD voor christen-democraten slag in gezicht Reddingsboot Koopmansdonk vreet kilometers Toiletten opgeblazen Eerste boete in euro's voor Middelburger Automobilist glijdt van dijk bij Ouddorp zeeuwse almanak Probleem waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 5 januari 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Voormalig wet houder P. Berrevoets-Ringel- berg heeft volledig afgedaan voor het CDA Schouwen-Dui- veland. De lokale partijleiding heeft het afvallige raadslid gis teren per aangetekende brief la ten weten dat ze met onmidde- lijke ingang 'uit de fractie is gezet' en niet langer geacht wordt namens de christen-de mocraten te spreken, aldus afdelingsvoorzitter J. van Veld huizen. Het CDA heeft burgemeester J. Asselbergs inmiddels geïnfor meerd over de scheuring. Donderdag werd bekend dat Berrevoets lijsttrekker wordt van de nieuwe lokale partij Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD). Aanvankelijk had ze kenbaar gemaakt te zullen stop pen met de gemeenteraadspoli- tiek. Het 'enthousiasme van LSD en het plezier in het raads werk' hebben haar de afgelopen dagen alsnog doen besluiten zich verdienstelijk te willen ma ken voor de nieuwe partij In CD A-kringen is met gemeng de gevoelens gereageerd op de uitzonderlijke stap van de één jaar geleden ontslagen wethou der. Berrevoets zegt zelf bij par tijgenoten in eerste instantie vooral begrip ('een logische vol gende stap') te hebben ervaren voor haar besluit. Volgens par tijvoorzitter Van Veldhuizen is de overstap naar LSD door de afdelingstop echter als een slag in het gezicht ervaren. Ondankbaarheid „Ze laat het CDA zitten, vooral wanneer je terugkijkt naar het recente verleden rond haar per soon. Op het moment dat duide lijk werd dat ze het niet ging redden binnen dit college heb ben we haar als CDA ten volle gesteund om haar positie toch te behouden. Dat het niet is gelukt, valt zeker niet het CDA te ver wijten. Daarna hebben we in de raad niet veel bijzonders meer van mevrouw Berrevoets ge hoord, wat mede de reden was haar op een onverkiesbare NEELTJE JANS - De Koop- mansdank heeft zijn duurproef doorstaan. De nieuwe reddings boot van het KNRM-station Noordland op Neeltje Jans bleek zonder probleem in staat ruim zestien uur aan één stuk in open water te kunnen varen. Het was vooral een beproeving voor de zeskoppige bemanning, vertelt woordvoerder K. Groe- neveld, terwijl hij wijst op het koude weer en zware golfslag. De Koopmansdank vervangt sinds december van het afgelo pen jaar de Graaf van Bylandt. Het schip had voor zijn inge bruikname diverse tests door staan, maar moest nog worden beproefd op zijn uithoudings vermogen. Dat houdt in dat de boot zestien uur achter elkaar op volle kracht moet kunnen va ren. De tocht naar Engeland en terug via de Noord-Franse kust werd wegens een verkeerde windrichting en een fikse tegen stroom slechts ten dele op top- vermogen afgelegd, aldus Groe- neveld. „Deinsteekwas250mijl (450 kilometer) te volbrengen in veertien uur. Dat is geworden 310 mijl (558 kilometer) in 16,5 uur. In die tij d zijn we tien minu ten van boord geweest. Er is geen enkel probleem geweest." Brandstof De Koopmanstank beschikt over een tank voor 6100 liter dieselolie. Daarvan was na de oversteek en vice versa 3600 li ter verbruikt. Getest werd te vens of het elektronisch systeem probleemloos overschakelde naar de afzonderlijke brand stofcompartimenten. Ook dat verliep naar tevredenheid, stelt Groeneveld. De reddingsboot vertrok don derdagochtend om half zes in gezelschap van een KNRM-in- specteur naar Whitstable in Thamesmonding. Daarvandaan ging het naar Dover en terug het Kanaal over naar Calais. Omdat de Koopmansdank nog tijd over had, werd de Franse kust afge zakt tot Boulogne, waarna de tocht huiswaarts ging. plaats te zetten. Uit de stap die ze nu heeft gezet, blijkt toch wel enige ondankbaarheid", aldus Van Veldhuizen. Hij wijst in dat verband ook op uitlatingen van Berrevoets in de media naar aanleiding van haar deklassering als lijsttrekker van het CDA naar de tiende plek op de kandidatenlijst. „Bij die ge legenheid heeft ze diverse par tijgenoten op de korrel geno men. Wanneer er dan zoiets overheen komt, doet dat niet be paald sympathiek aan." Partij leiding en fractie hebben daar om na ampel beraad besloten Berrevoets per direct uit de fractie te zetten. Berrevoets toonde zich gisteren niet onder de indruk van de ste vige taal van haar gewezen par tijvoorzitter. „Wat heet ondank baar. Ik heb altijd heel prettig gewerkt binnen de fractie, maar als j e eens wist hoe de laatste pe riode met mij is omgesprongen, daar word je niet bepaald vrolij ker van. Van Veldhuizen moet gewoon niet zo hoog van de to ren blazen." Nog voordat de aangetekende brief op haar deurmat plofte, zo geeft ze aan, had Berrevoets de afdelingsse cretaris per e-mail laten weten uit de partij te stappen. „Je kan nu eenmaal niet twee heren te gelijk dienen, maar dat had ik direct al gezegd." Tot aan de verkiezingen blijft ze op persoonlijke titel (Lijst Ber revoets) in de gemeenteraad zitten. Via haar positie als lijst trekker zal LSD evenwel offici eus al enige stem in het gemeen tebestuur kunnen laten horen. ,Ik voel met niet meer gehouden aan het fractiestandpunt van het CDA." LSD staat volgens Berrevoets dichter bij de bevolking dan het CDA. „Cees Legemaate en Nico de Danschutter uitgezonderd heeft het CDA toch een regen tenmentaliteit, het is een echte bestuursclub. De mensen achter Leefbaar Schouwen-Duiveland staan midden in de samenle ving. Daarom hebben ze ook mij als lijsttrekker gekozen; een doodgewoon burgermens dat er plezier in heeft overal op te dui ken en goed te luisteren naar de grote én kleine dingen uit het le ven." Berrevoets gaat er vanuit dat LSD nu snel een partijprogram ma kan presenteren. „We gaan niet plotseling bejaardenhuizen of jeugdsozen bezoeken, zoals de VVD. Daar komen we toch wel. Het belangrijkste is dat de mensen weten dat we er zijn voor hen en dat er nu tenminste echt iets te kiezen valt." De brandweer hield, zoals hier in Renesse, bij de kerstboomverbrandingen een oogje in het zeil. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vreugdevuur en choco lademelk zijn voor velen belangrijker dan een marginaal milieu-effect. Het oude gebruik van kerstboomverbran dingen staat de laatste jaren stevig ter discussie. Het ministerie van VROM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu) adviseert kerstbomen niet meer te verbranden, maar te ver snipperen. Volgens het ministerie is die methode beter voor het milieu. Maar de traditie is tenslotte ook wat waard. Met z'n allen naar de versnipperaar staan kijken, is zo'n koude bedoening. Welk kind zou zich nog in het zweet sjouwen met onttakelde kerstbomen als daar niet een lekker fikkie tegen over stond? Rode konen, ijle stemmen en vrolijk kroost dat kale dennenbomen meesleurt vormen het decor vooraf gaand aan de kerstboomverbrandin gen vrijdagavond in Zierikzee en Re- nesse. De jeugd doet z'n uiterste best zoveel mogelijk exemplaren bijeen te brengen. De brandweer in Zierikzee honoreert elke ingeleverd exemplaar met tien eurocent en de Ondernemers vereniging in Renesse deelt een lot uit voor elke kerstboom die op het transfe rium op de stapel wordt gedumpt. Met die loten zijn waardebonnen ter beste ding bij de plaatselijke middenstand te winnen. „Het is elk jaar echt een feest hoor", vertelt bestuurslid Petra van den Hoek van de Renesser ondernemersclub. Zij is nauw betrokken bij de organisatie van het evenement, dat volgens haar echt tot de dorpstradities behoort. Eén keertje hebben ze bij de kerk met een grote groep rond de versnipperaar ge staan, maar dat bleek dus geen succes. Volgens Van den Hoek is het veel leuker om in optocht met lampionnen vanaf het dorpshuis achter Luctor et Emergo richting Transferium te gaan. Daar wordt het vreugdevuur ontstoken. Het gebeurt allemaal onder leiding en toe ziend oog van de brandweer en de vro lijke klanken van de fanfare dragen be langrijk bij aan de sfeer. Lekker het vuur in de kerstbomen is voor velen veel leuker en sfeervoller dan de versnipperaar. De ondernemers in Renesse doen hun best de kerstboomverbranding tot een festijn te maken. Naast de verloting van de waardebonnen zorgen zij met elkaar ook voor liters warme chocolademelk en voor stapels pannenkoeken. „Ik breng bij veel middenstanders twee pakken bakmeel rond en zij zorgen dan dat die pannenkoeken er komen", zegt Van den Hoek. Verder deelt ze bij enkele ondernemers een dag vooraf ook de lampionnen uit, zodat er tijd is om de kaarsjes met een plakbandje extra vast te zetten. De kinderen krijgen de lam pionnen voorafgaand aan de optocht bij het dorpshuis uitgedeeld. Het gemeentebestuur is bereid onder duidelijke voorwaarden vergunning te verlenen voor de kerstboomverbran dingen. Het geeft daarmee blijk begrip te hebben voor het belang van traditie; het advies van het ministerie van VROM wordt niet lijdzaam opgevolgd. Natuurlijk mag het vuur alleen onder leiding van de brandweer worden ont stoken. Verder tellen er wel bepaalde milieu- en veiligheidsoverwegingen mee. Zo mogen er geen andere produc ten dan kerstbomen op de brandstapel terechtkomen en moeten de weersom standigheden gunstig zijn. Ook moet de brandplaats na afloop goed worden schoongemaakt. Belasting „De belasting van het milieu valt nogal mee, hoor", beweert postcommandant Joop Juffermans van de brandweer- groep Zierikzee. „Met dit mooie droge weer brandt de stapel goed schoon op." Vorig jaar nam zijn organisatie in over leg met gemeentewerken het initiatief tot herinvoering van de kerstboomver branding in Zierikzee. In het verleden tekende de toenmalige Belangengroep Poortambacht voor de organisatie er van. Het enthousiasme binnen die groep ebde weg in de jaren dat de ge meente Zierikzee geen vergunning ver leende voor de kerstboomverbranding. foto's Pieter Honhoff Pas na de gemeentelijke samenvoeging in 1997 werd het beleid weer versoe peld. Volgens Juffermans is het beter dat alle dennen en sparren in één keer op de brandstapel gaan in plaats van in aller lei straten te blijven rondslingeren. Daarom werkt de brandweer in dit ver band nauw samen met de mensen van gemeentewei-ken. Op drie locaties wor den de kerstbomen vrijdagmiddag verzameld: bij het Multifunctioneel Centrum, bij de brandweergarage in de Regenboogstraat en op de brandplaats zelf. Die is gesitueerd op een braaklig gend agrarisch veld tussen de Boeren- weg en de N59. Ook in Zierikzee gaat er een optocht met lampionnen vooraf aan het vreugdevuur. De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer geeft de maat aan. In Bruinisse knetteren de bomen pas maandagavond. Daar vormt de kerst boomverbranding een jaarlijkse tradi tie voor de jeugdbrandweer. Volgens woordvoerder Anton de Hertogh zijn alle achttien jongeren er bij betrokken. „Natuurlijk houden wij als begeleiders wel een oogje in het zeil, maar het is toch vooral hun activiteit." Snoeihout De bomen kunnen maandagavond van af half zeven op het havenplateau wor den ingeleverd. Iedereen die een exemplaar inlevert, mag daar twintig eurocent voor in ontvangst nemen. Dat is het dubbele tarief van wat de brand weer in Zierikzee uitkeert. „Voorheen betaalden we altijd een kwartje, maar dat deden we ook al jaren. Het werd dus best tijd om het bedrag eens te verhogen en de euro biedt daar een mooie gele genheid toe", vindt De Hertogh. Hij er kent dat binnen het brandweerkorps wel eens is gediscussieerd over de mo gelijke milieubelasting. Zelf maakt hij zich daar in elk geval niet zo druk om. „Het zijn gewoon bomen hoor en als je snoeihout bij de gemeente koopt, mag je het ook gewoon verbanden. Dat ene slingertje dat toevallig eens is blijven hangen in een boom, zal niet zoveel schade aanrichten." ZOUTELANDE - Een sanitair- blok aan de Duinweg in Zoute- lande is afgelopen week vernield door vuurwerk. Vandalen gooiden dat in de toi letten en in de wasbak, die ver volgens ontploften. De schade bedraagt vierhon derdeuro. (Advertentie) door Aector Dooms MIDDELBURG - Politierechter W. ter Berg deelde gistermorgen in het arrondissement Middel burg de eerste boete in euro's uit aan een 28-jarige Middelburger. ,,U heeft de twijfelachtige eerde eerste verdachte te zijn die een boete in euro's krijgt opgelegd", merkte Ter Berg op tijdens het uitspreken van het vonnis. De man nam het voor kennisgeving aan. De straf - 1.100 euro boete, waaiwan 200 euro voorwaarde lijk, negen maanden rijverbod en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf - deed hem meer pijn, hoewel hij besefte dat het onverantwoord was geweest om met zoveel alcohol op te gaan rijden. De dronken Mid delburger botste 29 september vorig jaar in Kamperland met zijn auto tegen een voorligger. De gedupeerde belde de politie, maar de verdachte reed weg. Later hield de politie hem als nog aan. Uit de blaastest volgde een score van 955 microgram, ruim vier keer zoveel als toege staan. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Ali Pankow BRUINISSE - Bij de oranjever enigingen in Bruinisse en Zon- nemaire borrelen feestelijke ideeën op rond het koninklijk huwelijk van prins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta, dat op zaterdag 2 febru ari in Amsterdam wordt vol trokken. Zo wordt in het dorpshuis in Zonnemaire op de vooravond een 'vrijgezellenfeest' gehouden en staan er in Bruinisse op de huwelijksdag zelf themafeesten in de verschillende zalen op het programma. Het Bru's Oranje Comité maakt zich op voor een groot festijn. Volgens bestuurlid Foeke Rou- kema gaat het om een bijzonde re dag die velen nog lang zal heugen. „Een koninklijk huwe lijk komt niet zo vaak in een mensenleven voor", meent Rou- kema. Aan de buis De verwachting is dat het Ne derlandse volk overdag aan de buis gekluisterd zal zitten. Daarom heeft het Bru's Oranje Comité besloten het plaatselijke feest pas 's avonds te laten los barsten. De organisatoren heb ben gekozen voor vier verschil lende thema-feesten op vier dicht bijeen gelegen locaties. In de grote zaal van 't Durps'uus wordt een stijlvol Oranjebal ge houden onder leiding van de band Tendance. De kantine van 't Durpsuus wordt omgevormd tot een Hollandse feesthut. Hol lands repertoire, karaoke en muzikale spelletjes staan hier op het programma. De zogeheten Zijpezaal krijgt het aanzien van een Argentijnse Country- en Cocktailbar. Het countryduo Michael en Els Wes ton onthaalt de bezoekers hier op een pittig optreden. Tenslotte is er in jeugdsoos De Pul speci aal voor de jongeren een optre den van DJ Cor. Deze Amster damse discjockey is bekend van het Cooldown Café. Hij scoorde de afgelopen jaren met zijn band een aantal Top-40-hits. Het Bru's Oranje Comité rekent op een grote toeloop van het pu bliek vanuit de gehele regio. Om de kosten van dit extra Oranje feest te kunnen dragen geldt een entreeprijs van 4,50 euro. Kaar ten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij tabaksspeciaal zaak Robben en in de kantine van sporthal De Vanger in Brui nisse. „Alles is twee op die dag, de tweede van de tweede in twee- duizendt'wee, dus wij houden de entreeprijs op twee euro", zegt penningmeester C. van Nieu- wenhuizen van de Oranjever eniging in Zonnemaire. Het Oranjefeest daar wordt al op vrijdagavond 1 februari ge vierd. In het dorpshuis wordt onder de titel 'vrijgezellenpar- ty' vanaf 21.00 uur een feest voor iedereen gegeven. Voor de muziek tekent de Fair Fun drive-in-show. Onderdeel van het programma is een look-a-li- ke wedstrijd voor Willem- Alexanders en Maxima's. Ver der verwacht het oranjecomité dat de bezoekers zich zoveel mogelijk in het oranje uitdos sen. „En wie niet in het oranje komt, wordt wel in die kleur be spoten", belooft Van Nieuwen- huizen. OUDDORP - Een 19-jarige man uitHeinkenszandis donderdag ochtend op rijksweg N57 met zijn bestelauto van de dijk ge gleden. De bestuurder reed in de rich ting van Zierikzee toen hij door nog onbekende oorzaak met zijn wielen in de berm terechtkwam. Hij verloor de macht over zijn stuur, stak de weg over en gleed de dijk af. De auto kwam onder aan de dijk tot stilstand. De be stuurder werd met nekletsel en een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks- land. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De vier bedrij ven, die nu laden en lossen in de haven van Zierikzee, moeten dat zo mogelijk ook in de toe komst kunnen blijven doen. De huidige loswal aan de Engelse Kade verdwijnt weliswaar, maar onderzocht wordt of in de haven een alternatief gebouwd kan worden. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde gaat de provincie akkoord met deze beperkte laad-losvoorziening. De laad- en losvoorziening in Zierikzee heeft de laatste jaren al veel stof doen opwaaien. Sinds er sprake is van de loswal in Bruinisse staat het voortbe staan van het verouderde laad- plateau in de Zierikzeese haven op de tocht. Inmiddels heeft het college besloten de loswal aan de Engelse Kade op te ruimen. Met de provincie zijn daarnaast harde afspraken gemaakt dat de overslag van zand, grind en bouwmaterialen in de Vlucht- haven plaatsvindt. Dat het vizier wat dat betreft op Bruinisse staat, kan L. Noord- hoek, voorzitter van de Onder nemerskring Schouwen-Duive land, wel billijken. „Er is gekozen voor een nieuwe grote loswal in Bruinisse en daar ben ik ook best voorstander van: de haven ligt aan een belangrijke, open vaarroute." Wel hebben vier bedrijven - Noordhoek Di ving BV, Airpack Nederland BV, Nemag BV en G.C. De Jong Construction BV - er altijd bij de bestuurders op aangedrongen Zierikzee niet helemaal uit te kleden en een (kleinere) los voorziening in stand te houden. Volgens havenwethouder Van de Velde staan de afspraken met de provincie vast en zullen nieu we bedrijven voor het laden en lossen op de Vluchthavèn zijn aangewezen. Voor de vier be staande ondernemingen, die nu hun materialen over het water van en naar Zierikzee brengen, willen de bestuurders eventueel een uitzondering maken. Met goedkeuring van de provincie mag de gemeente de bestaande bedrijven proberen te helpen met een nieuwe, maar veel kleinschaliger losvoorziening. Het college heeft een adviesbu reau ingeschakeld om de moge lijkheden hiervoor op een rijtje te zetten. Daarbij wordt geke ken naar een vervanging van de huidige loswal aan de Engelse Kade, 't Sas en andere mogelijk heden. Zonder op de resultaten en aanbevelingen van dat on derzoek vooruit te lopen, heeft Noordhoek al een voorkeur als het om de locatie van die nieuwe losvoorziening gaat: vlak achter de keersluis. „De mooiste optie is ergens dichtbij de waterke ring. Dan hoeven we met een ponton niet meer de hele stad door te sjouwen." Dezelfde richting De wethouder neigt in dezelfde richting. Het besluit voor het weghalen van de faciliteiten aan de Engelse Kade is genomen en zal afhankelijk van de kosten binnen afzienbare tijd uitge voerd worden. Daarnaast ziet Van de Velde nadelen aan een beperkte losvoorziening aan 't Sas: deze zal alleen met hoog water bereikbaar zijn en tevens vormt het witte bruggetje bij de Zuidhavenpoort een beperkend obstakelIn mei of juni is het on derzoek klaar, zodat een nieuw college een keuze kan maken. Van de Velde: „We streven nu naar een serieus onderzoek naar een alternatief, zodat de econo mie van Zierikzee niet achteruit gaat, maar vooruit kan." In het nog volledig naar nieu wigheid ruikende jaar 2002 vervoegde zich een bejaarde dame aan de balie van de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Ze moest daar het lenen van een boek afreke nen. Dat werd nog even een probleem. Vooral toen de mo gelijke inzet van de nieuwe muntsoort ter sprake kwam. De oude dame snoof eens minachtend en brieste: „Aan die euro flauwekul doe ik niet mee." Waarmee duidelijk is dat de euro nog niet van ons alle maal is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51