Herinrichting haven kost tonnen Teletaxi rijdt nu voor iedereen PZC PZC Onderzoek Almelo pleit Burgers vrij Connexxion doet lijntaxi de deur uit Middelburg steekt meer geld in kunst Gemeente Reimerswaal pakt ligplaatsen vissersboten in Yerseke aan Werkstraf voor geweld bij disco Man glijdt met auto van dijk 13 Vlag en vlaggenstok verdwenen Ongelukkige val voor bromfietser Fietsster gewond bij aanrijding Dienstverlening voor flessentrekker Belgen met wiet betrapt Automobilist rijdt door na ongeval Werkstraf voor smokkel wiet naar cel Postzegels zaterdag 5 januari 2002 door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei merswaal gaat de ligplaatsen voor vissersvaartuigen in de Beatrixhaven in Yerseke herin- richten. Een termijn waarop dat gaat gebeuren is nog niet be kend, omdat er eerst nog wat andere aanpassingen aan de ha ven op het programma staan. Voordat de indeling van de lig plaatsen onder handen wordt genomen," dient eerst het par keerterrein bij de Beatrixhaven DEN HAAG - Voor openlijk ge weld bij discotheek Trinity in Renesse is een 28-jarige man uit Wateringen gisteren in hoger beroep veroordeeld tot een werkstraf van vijftig uur en drie weken voorwaardelijke gevan genisstraf. Tegen de man was een celstraf van twee maanden geëist. Eerder was de man door de poli tierechter veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur. De man tekende hoger beroep aan omdat hij ontkende op 11 no vember drie jaar geleden een bierglas in het gezicht van een bezoeker van de discotheek te hebben gestoken. Het slachtof fer liep een gescheurde mond en 'neus op. te worden opgehoogd, zodat het ook bij een extreem hoge water stand droog blijft. Vanwege on voorziene werken aan een bouwput, in verband met cle aanleg van de verswaterleiding, is deze ophoging niet meegeno men tijdens de opknapbeurt die de jachthaven eerder dit jaar kreeg. Andere werkzaamheden die voor de komende tijd op de planning staan, zijn het bouw rijp maken van het plateau ter hoogte van de havendam en de opwaardering van de bouwput tot volwaardige kade. Om die kade weer in zijn oorspronkelij ke staat te brengen, moet het winkelschip van Steijn, dat voor de aanleg van de verswa terleiding op land moest worden getakeld, weer het water in. Het herstel van de kade alleen kost al 181.000 euro, maar om dat het door de Europese Unie voor vijftig procent wordt ge subsidieerd, kost het de ge meente 'maar' negentigduizend euro. De hele operatie bij elkaar kost bijna 400.000 euro. Overi gens zit daar negentigduizend euro bij voor de reeds afgeronde aanpassingen aan de jachtha ven D ie viel iets duurder uit dan verwacht. Middendam Als deze werkzaamheden zijn afgerond, kunnen er plannen worden ontwikkeld voor de her inrichting van de ligplaatsen van vissersvaartuigen in de jachthaven. Het is de bedoeling dat de nog aanwezige vaartui gen aan het parkeerterrein worden verplaatst naar de mid dendam. De steigers zouden daarvoor eventueel aangepast kunnen worden. Langs het parkeerterrein moet een beweegbare steiger komen waaraan kleinere vaartuigen kunnen liggen. Hiermee hoopt de gemeente de problematiek rond de sterke golfslag in de ha ven te beëindigen. Kleinere vaartuigen die dichtbij de in gang van de Beatrixhaven lig gen, lopen daar vaak schade door op. Dat de kleine vaartui gen na de herindeling bij elkaar komen te liggen is volgens de ge meente een bijkomend voor deel. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg willen meer geld uittrekken voor kunst op straat. Behalve een jaarlijks budget van onge veer 48.500 euro stelt het college voor om bij investeringen tus sen de 450.000 en 4,5 miljoen eu ro één procent van dat investe ringsbedrag te stoppen in een potje voor kunst. Middelburg vindt dat het zich kan onderscheiden van andere Zeeuwse dorpen en steden door meer kunstobjecten en -voor- werpen in de openbare ruimte. In de nota Kunst binnenste bui ten van een aantal jaren geleden werd al besloten om meer aan dacht en geld te besteden aan kunst op straat. Aanleiding daarvoor was een evaluatie van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM). Daaruit bleek dat ertussen 1992 en 1998 slechts twee opdrachten waren verstrekt: het Podio del Monde per 1 'Arte op de Dam en het bus hokje in de Sint Pieterstraat. Oorzaak van dat povere resul taat was vooral een gebrek aan geld. Het college besloot daarop nieuw beleid voor kunst in de openbare ruimte op te stellen met drie doelstellingen: een vast aankoopbudget, een percenta geregeling en het werven van sponsors onder het bedrijfsle ven. Alleen het budget werd ge realiseerd. De SBKM krijgt sinds 2000 elk jaar 45.400 euro om kunst aan te kopen voor op straat. Daarbij gaat het niet alleen om objecten maar ook tijdelijke, vaak groot schalige manifestaties of bui tenprojecten. In 2000 werd bijvoorbeeld een beeld- en ge luidsproject door Geert Mul en Jochen Paap ten dele gereali seerd. Door het slechte weer kon geen groot projectiescherm worden opgebouwd. Het project kostte 6806 euro. Het restant van het budget, 38.571 euro, werd gespaard voor een nieuwe kunstopdracht. Kussende Meisje Vorig jaar trok de stichting bij na 30.000 euro uit voor kunst in de openbare ruimte. Van dat be drag werd de fundering betaald van het beeld van Thomas Schö- nau wer op de hoek van het Seis- plein en het Seisbolwerk en de aankoop van het Kussende Meisje op de Vismarkt. Dat laat ste gebeurde overigens tegen de zin in van de SBKM. De stich ting vond het beeld niet ver nieuwend. Ook werd geld opzij gezet voor kunstwerken bij de Brede School en Arnemuiden. Deze maand komt de SBKM met een plan voor het kunstwerk De Fictieve Stad van kunstenares Ana Maria Tavares, die in okto ber exposeerde in De Vleeshal. Gedacht wordt aan de plaatsing van een serie hekjes, die sugge reert dat bezoekers ergens heen worden geleid, maar doordat de hekjes een kronkelig pad vor men lijkt het ook alsof wande laars verdwalen. Een tweede idee is een kopie van een vlieg tuigtrap. Door de koptelefoon die bezoekers bovenaan vinden, klinkt een combinatie van ach tergrondmuziek en vliegtuigge luiden. Een van de objecten komt bij de Brede School te staan. Advies De gemeenteraad van Middel burg neemt eind deze maand een besluit over het instellen van een commissie, die het ge meentebestuur gaat adviseren over de aankoop van kunst op straat. Zitting daarin hebben een kunstenaar uit een andere gemeente, een lokale kunste naar, een architect, de directeur van de SBKM, een multimedia specialist en een stedenbouw kundige van de gemeente. Het is daarnaast de bedoeling om om wonenden inspraak te geven of in elk geval te informeren als een kunstobject wordt aange kocht. De raad besluit dan ook over de percentageregeling, die ervoor moet zorgen dat een percentage van investeringen bij nieuw bouw en verbouw van gemeen telijke eigendommen en de aan leg van wegen terecht komt in het aankooppotje. Uit bereke ningen blijkt dat de SBKM kan rekenen op circa 72.604 euro ex tra per jaar. OUDDORP - Een 19-jarige man uit Heinkenszand is donderdag ochtend op rijksweg N57 bij Ouddorp met zijn bestelauto van de dijk gegleden. Hij reed in de zuidelijke richting toen hij door nog onbekende oorzaak met zijn wielen in de berm terechtkwam. De chauf feur verloor de macht over zijn stuur, stak de weg over en gleed de dijk af. De man werd met nekletsel en een hoofdwond overgebracht naar het zieken huis in Dirksland. i De bouwlocatie aan de Beatrixhaven. foto Willem Mieras door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Oud-burge meester D. Burgers van Middel burg heeft zich niet schuldig gemaakt aan belangenverstren geling bij de privatisering van de huisdrukkerij van de ge meente Almelo. Dat conclu deert de onderzoekscommissie die in opdracht van de gemeen teraad van Almelo de kwestie onderzocht. De zaak kwam aan het rollen toen bekend werd dat Burgers als waarnemend burgemeester van Middelburg ruim een jaar geleden een rol speelde bij een oriënterende bespreking tussen de politie Zeeland en ING Car Lease uit Den Bosch. Burgers was betaald adviseur bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind 2000 een gesprek met de Zeeuw se politie over de huur van dienstauto's. Burgers was daar bij aanwezig als korpsbeheer der. Zijn laatste factuur stuurde hij naar het bedrijf, vergezeld met een begeleidende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. Burgers erkende daarop dat hij fout had gehan deld. Hierna zetten de fracties van GroenLinks en D66 van Al melo grote vraagtekens bij de overdracht van de huisdrukke rij naardeNRG-groep (Nashua, Ricoh en Gestattner). Burgers was tussen oktober 1997 en maart 1998 waarnemend burge meester in Almelo. Adviseur Onder zijn leiding werd de aan zet gegeven om de huisdrukke rij over te doen. Op ambtelijk en politiek niveau circuleerde toen het gerucht dat hij adviseur was bij Nashua. Dit bedrijf was ge vestigd in Burgers' voormalige standplaats Den Bosch. Volgens het Almelose D66- raadslid H. Isendoorn gaf Bur gers met zijn verklaring in Mid delburg voeding aan het ge rucht dat hij destijds adviseur was bij dit bedrijf. Burgers ont kende stellig en ook woordvoer der A. Zondag van Nashuatec zei dat Burgers nooit adviseur van het bedrijf is geweest. Toch besloot de gemeenteraad van Almelo op 13 juni vorig jaar tot het instellen van een onafhan kelijke onderzoekscommissie. De commissie voerde gesprek ken met Burgers, onderzocht de dossiers van de privatisering en ondervroeg de mensen die direct betrokken waren bij de verzelf standiging van de drukkerij. Tijdens het onderzoek werd vastgesteld dat Burgers be stuurder was van het adviesbu reau Hertogstad Consultancy BV in Den Bosch. Ook werk zaamheden voor cliënten van dit bedrij f konden leiden tot be langenverstrengeling De onderzoekscommissie con cludeert dat 'Burgers en/of Her togstad niet financieel of an derszins betrokken was als adviseur, opdrachtnemer of an ders, bij NRG of vennootschap pen die tot deze groep behoren'. Over de huisdrukkerij staat in het rapport: „Het is de Commis sie niet gebleken, dat de heer Burgers enige betrokkenheid heeft gehad bij de privatisering van de huisdrukkerij of enige invloed heeft gehad of aange wend op de keuze van de NRG als contractspartner van ge meente Almelo." MIDDELBURG - Van een horecagelegenheid in de Lange Noordstraat in Middelburg is gisternacht een complete vlag genstok met vlag weggenomen. Op het doek stond een afbeel ding van een regenboog met daarin een vrouwentorso. Het is de derde keer dat hier een vlag is gestolen. De totale waarde bedraagt meer dan 50 Euro. MIDDELBURG - Een zestienjarige bromfietser heeft gister ochtend in Middelburg rond kwart over negen bij een val een scheurtje in zijn bovenbeen opgelopen. De jongen belandde op het wegdek toen hij tegen een auto aan de Koningsbrug aanreed. VLISSINGEN - Een onbekende fietsster heeft gisteren rond half drie lichte verwonding opgelopen bij een aanrijding in Westerzicht in Vlissingen. Een 34-jarige automobilist uit Vlissingen was Westerzicht ingereden, komende van het Mar- nixplein. Door de lage zon had de bestuurder de fietsster over het hoofd gezien. MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens flessentrekkerij veroordeeld tot veer tig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter nam in de strafmaat ook een ver nieling van een ruit mee. Vorig jaar zomer deed de Vlissinger zich in een hotel en drie cafés in Middelburg tegoed aan maaltijden en drank zonder ze af te rekenen. Van het nuttigen van de biertjes en andere drankjes in de cafés wist de verdachte zich niet veel meer te herinneren. „Ik was toen in de war. Ik wist niet waarmee ik be zig was." Volgens officier van justitie H. den Haxtog wist de man goed wat hij deed. „Hij was een lastpost op de terrasjes van de ca fés. Als dit soort mensen hier een gewoonte van maken dan krijg je straks dat de horeca eerst om het geld vraagt voordat er een consumptie wordt gebi'acht." De Vlissinger gaf toe in het hotel maaltijden en drankjes te hebben genuttigd zonder daarvoor te hebben betaald. Het schadebedrag van twaalfhondei-d gulden had hij in augustus terug willen betalen, maar zover was het volgens hem niet ge komen. TERNEUZEN - Bij een controle in de Guido Gezellelaan in Terneuzen zijn donderdagavond rond half elf in een perso nenauto drugs aangetroffen. De 24-jarige bestuurder uit Gent was in het bezit van een zak je wiet en vijf voorgedraaide joints. Hij kreeg een boete van 48,30 euro. De drugs werden in beslag genomen. Ook een 27- jarige inzittende, eveneens afkomstig uit Gent, mocht zijn zakje wiet inleveren. TERNEUZEN -Een veertigjaiige Terneuzenaar is gistermid dag lichtgewond geraakt bij een aanrijding. Hij reed op de Mr. F. J. Haarmanweg, toen een onbekende automobilist hem aanx-eed. De man hield aan zijn val gekneusde ribben en schaafwonden over. Van de automobilist ontbreekt elk spoor, hij is doorgere den. MIDDELBURG - Voor het bin nensmokkelen van harddrugs in de penitentiaire inrichting To- rentijd in Middelbux-g is gisteren een negentienjarige inwoner van Sint Maartensdijk door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 44 uur taak straf. De drugs waren bestemd voor de neef van de verdachte. De ge detineerde had aan de man uit Sint Maartensdijk gevraagd om enkele grammen heroïne en co caïne. De verdachte ging 23 november 2000 op het ver-zoek van zijn neef in, maar de smokkel wex-d ontdekt door een gevangenbe waarder. KLOETINGE - In het dorpshuis in Kloetinge wordt op 10 janua ri een grote postzegelbeurs ge houden. De avond begint om half acht. De jeugdige verzame- laars worden om zeven uur ver wacht. Rond acht uur is een een clubveiling van vijftig kavels. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ron Magnée GOES - Door de uitbreiding van de Teletaxi verdwijnen de zogeheten lijn- taxi's. Dat zijn de bussen die hun ronde rijden als er vooraf is gereserveerd. De Teletaxi brengt de reiziger van deur tot deur, maar is duurder. Het nieuwe dienstrooster van streek vervoerder Cormexxion gaat op 6 janu ari in. Daarin is bijvoorbeeld lijntaxi 525, die kriskras door de Zak van Zuid- Beveland reed, vervallen. In plaats daax-van rijdt de reguliere bus 25 vaker. Bovendien is het weer mogelijk om van- af Kwadendamme over Baarland naar 's-Heerenhoek te i'ijden. Ook voor andere lijntaxi's is een derge lijke oplossing gevonden. De opgehe ven lijntaxi 523 die van Borssele naar Goes gaat, wordt gecompenseerd door extra x-itten van lijn 23. Voor de gesneu velde lijn 528 komt een nieuwe rit met de 28 en hetzelfde geldt voor de verval- len lijnen 531 (Kamperland-Goes) en 533 (Kats-Kox-tgene). Er zijn ook lijntaxi's die niet worden vex-vangen door reguliere diensten. Zo verdwijnen de ritten van lijn 522 (Oud- Sabbinge-Goes), 527 (Kruiningen- Goes), 539 (Rilland-Goes) en 551 (Mid delburg- 's-Heex-enhoek) zonder dat daar nieuwe ritten van reguliex-e bussen tegenover staan. Kox-tom: er x-ijdennog steeds bussen op deze routes, maar minder dan voorheen. Ook in de dienstroosters van de lijnen 45, 46 en 47 - allen met Krabbendijke als eindstation - zijn wijzigingen aan gebracht. Daarnaast stopt lijn 53 nu in Middelbux-g waar hij vroeger nog door ging tot in Goes. door Ron Magnée GOES - De Teletaxi rijdt sinds deze week voor iedereen. Jong of oud, gehandicapt of niet: ie dereen kan gebruik maken van de nieuwe taxidienst. Bij een halte staan kleumen is er niet meer bij, want de Teletaxi rijdt van deur tot deur. Duurder dan de bus, goedkoper dan de taxi. Rustig manoeuvreert chauf feur M. Kommers zijn Connex- xion-busje door de nauwe bin nenstad van Goes. Een groen displaying in de auto vermeldt de volgende halte: de senioren woning van mevrouw J. Oele- Looy. Nadat de chauffeur heeft aangebeld bij de woning, zwaait de automatische deur als bij toverslag open. „Dat is heel aax-dig, maar ik blijf ge woon beneden staan", lacht Kommers. Even later staat me vrouw Oele op de stoep en beent monter naar de gei-eed- staande bus. Klaar voor een ritje naar het Oosterschelde- ziekerxhuis. Iedereen mag mee met de Tele taxi, oftewel het Collectief Vi'aagafhankelijk Vervoer (C-VV). En dat is nieuw. Tot nog toe konden alleen alleen ge handicapten en mensen met een 65-plus-pas gebruik ma ken van dit vervoer. Maar met het schrappen van tal van on rendabele lijnen, is besloten de Teletaxi voor iedereen open te stellen. Jong en oud, invalide of niet, iedereen kan nu voor een eux-o per zone met de Tele taxi rijden. Dat is iets duurder dan de reguliex-e bus, maar daar staat tegenover dat de rei- ziger thuis wordt opgehaald en op de plek van bestemming wordt afgezet. En bovendien: een rit met de taxi kost nog al tijd meer. Chipknip „Ik ga snel binnen zitten, want het is koud buiten", zegt me- vrouw Oele en ze stapt de bus Tot in de verste uithoeken haalt de Teletaxi de passagiers van huis. in. In de warme wagen is het eerst afrekenen. „Wilt u echt niet chippen?" vraagt chauf feur Kommers nog hoopvol. Nee, ondanks dat ze goed is voorbereid - de chipknip is vol geladen met euro's - kiest ze voor contante betaling. Voor mevrouw bedraagt de schade een eui-o. Kommers staxt de bus en rijdt rustig naar het zieken huis. Met de uitbreiding van het sys teem zijn de kaartjes wel iets duurder geworden. Betaalde men in het guldentijdperk nog twee piek per zone, nu is dat één euro. Ook zijn de stx-ippen- kaarten die tot voor kort wer den gebruikt, niet meer geldig. In plaats daarvan betaalt de reiziger contant aan de chauf feur of met een chipkaart. Gehandicapten kunnen nog wel met korting reizen: vijftig eurocent per zone. Voor kinde ren tot twaalf jaar, 65-plussers en houdex-s van een OV-abon- nement geldt een gereduceerd tax-ief van tachtig eurocent per zone. Degenen die veel met de Teletaxi gaan kunnen met een kortingpas goedkoper reizen. De Teletaxi rijdt in het gebied van de Oosterscheldex-egio. Dat zijn de gemeenten Rei merswaal, Kapelle, Borsele, Goes, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tho- len. Net zoals in het verleden kunnen reizigers met een pas in het kader van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) tot acht zones buiten de regio reizen, België uitgezonderd. Voor de echte liefhebbers gaat de Teletaxi nog verder, maar dan treedt een kostbare kilo- meterprijs in werking. De bus rijdt vanaf zeven uur 's och tends tot twaalf uxxr 's nachts. Aanmelden Wie met de Teletaxi wil rijden, moet zich minimaal één uur van tevoren aanmelden bij Connexxion. Daar vangt een team van telefonistes de aan vingen op, dagelijks zo'n 1500 ritten waarvan 500 in het ka der van de WVG. De bus mag een kwartier eerder of later ter plekke zijn en onderweg ook foto Willem Mieras andere passagiers ophalen of afzetten. De Teletaxi rijdt dus niet altijd de kortste route, maar de reistijd mag maximaal anderhalf maal zoveel tijd ver gen als een rechtstreekse ver binding. Eenmaal bij het Oostei'schel- deziekenhuis loodst Kommers zijn bus soepel het parkeex-ter- rein op. Het is een komen en gaan van Connexxion-busjes. Bij de ingang gekomen kx-ijgt mevrouw Oele maar moeilijk de autogordel los. Kommers veert op uit zijn stoel om me vrouw te helpen. Lachend: „Kom mevrouw, ik zal even uw riem losmaken. Tenzij u na- tuurlijk de hele stoel wilt mee nemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47