Bouw woonwijk Yerseke nadert Gimbière F rietenbakker zwaait af bij korps Wemeldinge Reddingsboot vreet kilometers zonder hapering GEHELE WINTERCOLLECTIE Heemkundige kring Tholen toont plannen 30'- 70 korting Ijsmeesters geven banen vrij Toiletten opgeblazen Fietser gewond bij aanrijding Vandalen opgepakt in Wemeldinge zeeuwse almanak Probleem Eerste boete in euro's voor Middelburger Wasdroger veroorzaakt woningbrand Brand woedt in bus Connexxion Gemeente gaat uit van 150 huizen in Steehof .ummm door Marcel Modde NEELTJE JANS - De Koop- mansdank heeft zijn duurproef doorstaan. De nieuwe reddings boot van- het KNRM-station Noordland op Neeltje Jans bleek zonder enig probleem in staat ruim zestien uur aan één stuk in open water te kunnen varen. De beproeVing gold derhalve vooral voor de zeskoppige be manning, zo wijst woordvoer der K. Groeneveld op het koude weer en de zware golfslag. De Koopmansdank vervangt sinds december van het afgelo pen jaar de Graaf van Bylandt. Het schip had voor zijn inge bruikname diverse tests door staan, maar moest nog worden beproefd op zijn uithoudings vermogen. Dat houdt in dat de boot zestien uur achter elkaar op volle kracht moet kunnen va ren. De tocht naar Engeland en via de Noord-Franse kust terug naar Neeltje Jans werd wegens een verkeerde windrichting en een fikse tegenstroom slechts ten dele op top vermogen afge legd, aldus Groeneveld. ,,De in steek was 250 mijl (450 kilome ter) te volbrengen in veertien uur. Dat is geworden 310 mijl (558 kilometer) in 16,5 uur. In die tijd zijn we tien minuten van boord geweest. Er is geen enkel probleem geweest. De boot heeft zich uitstekend gedra gen." De Koopmanstank beschikt over een tank voor 6100 liter dieselolie. Daarvan was na de oversteek vice versa 3600 liter ZOUTELANDE - Een sanitair- blok aan de Duinweg in Zoute- lande is afgelopen week vernield door vuurwerk. Vandalen gooiden dat in de toi letten en in de wasbak, die ver volgens ontploften. verbruikt. Een test was tevens of het elektronisch systeem pro bleemloos zou overschakelen naar de vier afzonderlijke brandstofcompartimenten. Ook dat verliep naar tevreden heid, stelt Groeneveld. De reddingsboot vertrok don derdagochtend om half zes in gezelschap van een KNRM-in- specteur naar Whitstable in Thamesmonding. Daarvandaan ging het naar Dover en terug het Kanaal over naar Calais. Omdat de Koopmansdank nog tijd over had, werd de Franse kust afge zakt naar Boulogne, waarna de tocht huiswaarts ging. GOES - Bij een aanrijding gis terochtend tussen een automo biliste en een fietser, beiden af komstig uit Goes, op de kruising Oostsingel en Oude Singel in Goes raakt de fietser lichtge wond. De 48-jarige automobi liste wilde vanaf de Oostsingel linksaf slaan, maar gaf de 28-ja- rige fietser geen voorrang. Bij de aanrijding liep de fietser enkele kneuzingen aan zijn been op. WEMELDINGE - De po litie heeft zes jongeren aangehouden die de afge lopen twee maanden voor veel overlast hebben ge zorgd in de Wemeldinge. De groep gooide onder meer ruiten in, stichtte brandjes en vernielde kerstverlichting. De jon geren variëren in leeftijd van veertien tot zeventien jaar. Zij zijn op het politie- b ure au verhoord en kre gen een proces-verbaal. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De initiatiefnemers voor de oprich tingvan een heemkundige kring op Tholen treden deze maand naar buiten. Op dinsdag 22 ja nuari presenteren zij in Sint- Maartensdijk hun plannen. Als zich vervolgens voldoende men sen melden die lid willen wor den, kan de vereniging officieel worden opgericht. Tholen is het enige deel van de provincie dat het nog moet stel len zonder vereniging die zich met de geschiedenis van de streek bezighoudt. In 2000 zag een heemkundige kring op Sint Philipsland het licht, onder de naam Philippuslandt. De be langstelling voor de vereniging bleek groot te zijn. Witte vlek Op Tholen ontstond een verge lijkbaar initiatief na afloop van de cursus over de lokale historie die A. de Klerk, Zeeuws consu lent regionale geschiedbeoefe ning, afgelopen zomer met succes gaf. Er werd een bijeen komst belegd om te bezien of ook de laatste Zeeuwse witte vlek op heemkundig gebied kon worden weggewerkt. Het resultaat van de bijeen komst was dat er een werkgroep werd gevormd om de oprichting van een heemkundige kring op Tholen voor te bereiden. Het co mité bestond uit zes mensen, aangevuld met gemeentearchi varis J. Zuurdeeg als adviseur. De werkgroep stelt nadrukke lijk dat de vereniging bestaande organisaties op cultuurhisto risch vlak niet voor de voeten wil lopen, maar juist een aan vulling wil zijn en streeft naar samenwerking. De nieuwe ver eniging richt zich op alle zeven kernen van het voormalige ei land. Het idee is om, als de vereniging eenmaal een feit is, werkgroep jes te vormen die zich met diver se heemkundige zaken gaan be zighouden. Daarbij kan worden gedacht aan genealogie, dialect, foto's, onderzoek en publicaties. Verder mikkén de initiatiefne mers op activiteiten voor het ba sisonderwijs, omdat zij het be langrijk vinden dat de jeugd weet heeft van de geschiedenis van de eigen woonomgeving. Op een bijeenkomst in De Haes- tinge in Sint-Maartensdijk worden dinsdag 22 januari van af 19.30 uur de plannen verder uiteengezet. Afhankelijk van de respons kan de heemkundige kring officieel worden opge richt. Tijdens de bijeenkomst houdt A. Boxhoom-Urbanus uit Tholen ook een dialezing over konink lijke bezoeken aan Tholen. Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG In het nog volledig naar nieu wigheid ruikende jaar 2002 vervoegde zich een bejaarde dame aan de balie van de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Ze moest daar het lenen van een boek afreke nen. Dat iverd nog even een probleem. Vooral toen de mo gelijke inzet van de nieuwe muntsoort ter sprake kwam. De oude dame snoof eens minachtend en brieste: „Aan die euroflauivekul doe ik niet mee." Waarmee duidelijk is dat de euro nog niet van ons alle maal is. MIDDELBURG - Politie rechter W. ter Berg deelde gistermorgen in het arron dissement Middelburg de eerste boete in euro's uit aan een 28-jarige Middelburger. „U heeft de twijfelachtige eer de eerste verdachte te zijn die een boete in euro's krijgt opgelegd", merkte Ter Berg op tijdens het vonnis. De man nam het voor kennisgeving aan. De straf - 900 euro boe te, negen maanden rijverbod en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf - deed hem meer pijn, al besefte hij dat het onverantwoord was met zoveel alcohol op te gaan rijden. De dronken Middel burger botste 29 september vorig jaar in Kamperland te gen een auto voor hem. De gedupeerde belde de politie, maar de verdachte reed weg. Later hield de politie hem aan. Hij zat ruim vier keer boven de alcohollimiet. MIDDEN „Het ijs is nu nog te broos", zegt R. van der Lagemaat van de ijsclub is 's-Heer Abtskerke over de baan bij dorpshuis Versvliet. Gisteren bedroeg de dikte vier a vijf centimeter. Er is een kleine kans dat de baan vanmiddag in gebruik kan worden genomen. „Anders wordt het zondag." Geduld In Wissenkerke wordt het geduld van de schaatsliefhebbers op de proef ge steld. De plaatselijke ijsclub heeft het Bokkegat als locatie. „Maar er ligt nog een heel stuk open", zegt R. de Fouw. „We moeten zeker zeven centimeter ijs hebben, dus dat zal nog wel een paar dagen duren." Ook in Colijnsplaat kunnen de ijzers voorlopig nog niet worden onderge- foto Willem Mieras bonden. „We schaatsen op de Valle en dat is brak water. Dan moet het zeker een week lang flink winteren", zegt M. Klaasse van ijsclub Ons Genoegen. „Wij zijn eigenlijk altijd de laatste die opengaat." Bij Ons Genoegen kon er vijf jaar geleden voor het laatst worden geschaatst. De Goese vereniging Ijsvermaak, met de Oostvest als baan, heeft sinds haar oprichting in 1997 nog niet kunnen schaatsen. Ook nu is het ijs nog lang niet dik genoeg. „Misschien in de loop van volgende week", zegt voorzitter R Kruitbosch voorzichtig. De weersvoor spellingen lijken niet al te gunstig. Kruitbosch blijft echter hopen dat er deze winter kan worden geschaatst op de vest.,We moeten onze leden toch een keer iets kunnen bieden! KOUDEKERKE - Een defect in een wasdroger heeft gisteroch- tendrond half twaalf brand ver oorzaakt in een woning op het Dorpsplein in Koudekerke. De bovenetage liep door de brand flinke roet-en rookschade op. De bewoners bevonden zich op het tijdstip van de brand niet in hethuis. De brandweer werd ge waarschuwd door buren. Deze rukte met drie wagens uit. „We kregen rond kwart over elf de melding binnen. We hadden de brand binnen een uur onder controle", vertelt de Veerse brandweercommandant A. Wil- lemstein. In totaal verspreidde het vuur zich over vijf kamers. „Alle deuren stonden open. Ge sloten deuren houden het vuur zeker een paar minuten tegen." Het is de tweede keer in één week tijd dat een droger brand veroorzaakte. „De exacte oor zaak is niet bekendHet kan zij n dat de machine te vol zat of dat hij niet goed gereinigd was. Het blijft een elektrisch apparaat. Het wekt een soort schijnveilig heid, net als een televisie die op stand-by staat." Willemstein schat de totale schade op zo'n zestigduizend euro. Hamelink voor een oud blusapparaat; op de achtergrond de nieuwste brandweerwagen van Wemeldin ge. foto Willem Mieras door Esme Soesman WEMELDINGE - In 1941 meld de Cornelis Pieter Hamelink uit Wemeldinge zich aan bij de plaatselijke brandweer om te voorkomen dat hij in Duitsland te werk werd gesteld. Als tach tigjarige neemt Hamelink mor gen afscheid. Na jaren petaten te hebben geschrapt voor het vijftien mannen tellende We- meldingse korps. Want van uitrukken was na tuurlijk al veel langer geen sprake meer. Op je vijfenvijftig ste is het verplicht afzwaaien bij de brandweer. Voor Hamelink brak dat moment al eerder aan, in 1972. In dat jaar kreeg de in woner van Wemeldinge een ern stig ongeluk, waarbij hij letsel aan zijn ruggenwervel opliep. Wekenlang verbleef hij in het ziekenhuis in Breda. Zijn brandweercollega's zorgden, via een strak opgezet rooster, dat zijn echtgenote op bezoek kon komen. Het is tekenend voor de hechte band die er onder bluslieden bestaat. „Als brand weerman ga je nooit zomaar weg en het niet naar je zin heb ben met de rest komt niet voor", zegt Hamelink zelf. De voormalige brandwacht eer ste klas nam dat overigens heel letterlijk. Toen het uitrukken er op zat, zette hij zich op een an dere manier in. Hamelink ver richtte door de jaren heen aller lei hand- en spandiensten. Maar het bekendst is hij toch wel om zijn zelfgebakken frieten. Elke maandagavond staat hij vanaf een uur of zeven, samen met oud-commandant J. Iiaver- hoek, aardappelen te schillen. Terwijl de brandweermannen hun oefenavond houden, wordt er in de keuken hard gewerkt aan friet, het bakken van frika dellen, kroketten en hompie's (gehaktballen met ui). Met ge paste trots leidt Hamelink rond in het spik en span opgeruimde keukentje van de Wemeldingse kazerne. Vastbesloten de boel daar voortaan de boel te laten. „Als ze gaan zeggen: dat ouwe ventje blijft hier rondlopen, moet je zorgen dat je wegkomt", verklaart hij grappend zijn ver trek. Hoogtepunt Ach, het waren prachtige tijden. Met - voor brandweerlieden - het hoogtepunt op 8 augustus 1969, toen een grote brand de hoeve van P. Dekker in de as leg de. Als de dag van gisteren her innert de oud-brandweerman zich nog dat burgemeester Suy- lekom, als tuinder zijn werkge ver, hem begin jaren zeventig streng aansprak. Het ging niet goed met de brandweer, luidde de boodschap. „De vrouwtjes gingen klagen", aldus Hame link. Zij vonden het niet zo pret tig dat hun mannen het brand- weerwerk combineerden met uitgebreid kroegenbezoek. Een eigen honk in het oude pand van de christelijke kleuter school bracht de oplossing. Jarenlang zorgde Hamelink vervolgens voor, zoals groeps commandant H. Gijssel het zo mooi zegt, de inwendige mens van het Wemeldingse korps. Het leverde hem ooit een oorkonde op voor 'bakker en schenker'. In 1996 kreeg hij, vooral ook voor zijn inzet in het kerkelijk leven, ook nog een koninklijke onder scheiding uitgereikt. Voortaan friet voor zijn vrouw bakken op maandagavond ziet Hamelink niet zo zitten. Wat hij dan wel gaat doen? Hamelink haalt zijn schouders maar eens op. „Er veel aan denken. Een fles pakken en een glaasje drin ken. En ik kom vast nog wel eens een keer langs." door Rolf Bosboom KRUININGEN - Op diverse plaatsen in de regio kan dit weekeinde worden ge schaatst. Sommige ijsclubs achten het ijs sterk genoeg om vandaag hun banen al te openen. Andere verenigingen ho pen op nog wat meer nachten met vorst. De meeste ijsclubs die over een terrein beschikken, hebben dat deze week on der water gezet en houden sindsdien de kwaliteit van het ijs nauwlettend in de gaten. In Kruiningen moest ijsclub De Schelde helaas constateren dat onbe kenden de broze ijslaag deels hadden beschadigd. De brandweer kwam er gistermiddag aan te pas om de baan bij de sportvelden opnieuw op te spuiten. Het bestuur van De Schelde zei gisteren te verwachten dat er vanmiddag kan worden geschaatst. De 'ijsmeesters' van Sint-Annaland in specteerden de plaatselijke baan aan de Annewas gisteren aan het eind van de middag. „Het ijs is vier centimeter dik, maar het kraakt niet, dus we gaan van daag open. Je houdt de mensen er toch niet vanaf", aldus voorzitter J. Moer land. „Weliswaar zijn er twee slechte plekken, maar die zetten we af met lin ten." Andere verenigingen in de regio waren gisteren minder optimistisch over de kans op schaatspret. „Als het weer zo blijft, kunnen we misschien vandaag al schaatsen", zegt J. Witsel van de ijsclub in Krabbendijke, die na drukkelijk een slag om de arm houdt. „Wij staan in elk geval helemaal in de startblokken. Alles is ervoor gereed." door Rob Paardekam GOES - Op de bussenstandplaats bi j het station in Goes heeft gisteren aan het begin van de avond een brandje gewoed in een bus van vervoersbedrijf Connexxion. Het vuur brak even voor half zeven uit toen de bus stond te wachten om te vertrekken. Enkele passa giers die in de bus zaten, konden het voertuig tijdig verlaten. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur in een mum van tijd onder controle. De achterkant van de bus raakte zwaar beschadigd. De brandweer vermoedt dat de motor of de kachel oververhit is geraakt. foto Willem Mieras zaterdag 5 januari 2002 De brandweer zet de ijsbaan in Kruiningen onder water. door Rob Paardekam YERSEKE - Met de komst van het voorontwerp-bestemmings plan Steehof komt de eerste fase van de uitbreiding van Yerseke weer wat dichterbij. In het ge bied tussen de Steeweg, de Damstraat, de Stoofstraat en de westelijk gelegen brede water gang moet in tien jaar tijd een nieuwe wijk met zo'n 150 wo ningen verrijzen. In het structuurplan Yerseke zijn de gronden ten noorden van de Steeweg aangewezen als één van de plaatsen waar in de toe komst woongebied kan worden ontwikkeld. De eerste fase be treft het gebied ten oosten van de brede watergang. De andere kant, ten zuiden van de Post weg, kan later worden ontwik keld. De 150 woningen die tussen wa tergang, Steeweg en Damstraat komen, worden gebouwd in di'ie fasen. In de eerste fase, die loopt van 2002 tot 2006, moeten zestig woningen worden neergezet. In de drie jaren die volgen zijn dat er 39, om tenslotte tussen 2010 en 2013 de wijk te voltooien met de komst van nog eens 52 hui zen. Volgens wethouder M. van Overloop kan die planning nog wel enigszins veranderen als bijvoorbeeld andere woning bouwprojecten in Yerseke on verhoopt niet doorgaan. Volgens Van Overloop kan het contingent (het aantal wonin gen dat de gemeente van de pro vincie mag bouwen) in zo'n ge val beter in Steehof worden ingezet dan dat het verloren gaat. Omdat uit lokale woningmarkt signalen is gebleken dat er be hoefte is aan allerlei soorten woningen, streeft de gemeente ernaar dat de nieuwe wijk een zeer gedifferentieerd woning aanbod krijgt. Zo moet vijftig tot zestig pro cent van de nieuwbouw bestaan uit vrijstaande woningen en dertig procent uit geschakelde woningen. Op die manier blijft er zo'n tien tot vijftien procent over voor appartementen, zo wel in de huur- als de koopsec tor. Overigens wordt niet het hele gebied bebouwd, omdat enkele delen wellicht archeologisch in teressant zijn. Op twee plaatsen aan de oostzijde en één gebiedje in het zuidwesten bevinden zich wellicht overblijfselen uit de la te Middeleeuwen. Omdat er nog nader onderzoek moet plaats vinden, worden deze gebieden (voorlopig) ingericht met open baar groen. De nieuwe wijk krijgt slechts één ontsluiting voor het auto verkeer. Op die manier wil de gemeente voorkomen dat het doorgaand verkeer door Steehof gaat rijden. De ontslui- tingsweg komt te liggen aan de Steeweg. Een tweede ontslui ting aan de Stoofstraat is alleen bedoeld voor langzaam verkeer, zoals fietsers en voetgangers. Deze ontsluitingsweg wordt zo ingericht dat hij bij calamitei ten ook voor auto's kan worden geopend. Het vooront .verp bestemmings plan Stekhof wordt aanstaande donderdag besproken in de ver gadering van de raadscommis sie wonen en milieu. Deze begint om 19.30 uur in het ge meentehuis in Kruiningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45