Zwart geld overspoelt casino's PZC Dader paskamermoord na 18 jaar achterhaald Consulent wegens hulp bij zelfdoding oudere vervolgd Postbode mag de broekspijp afritsen Gemeente op zoek naar huisvuil bewoners GEHELE WINTERCOLLECTIE 30 tot 70 korting Ook lange rijen voor wissdloketten van Grenswisselkantoren Uitlevering van verdachte in zaak-Massoud KLM stopt met vervoer waardevolle goederen naar Zuid-Afrika HEMA WAARSCHUWING gSte 02-02-2001 (JjMoual Brits Guyana eerste met postzegels bruiloft prins Overvaller wacht op zijn beurt Beatrix stimuleert museumbezoek Mkz schaadt dierentuinbezoek Greenpeace-schip wordt museum Langer cel voor verdachte moord Schietpartij eist leven 31-jarige zaterdag 5 januari 2002 van onze redactie binnenland EXLOO - De gemeente Borger- Odoorn speurt naar het huis vuil van 350 huishoudens. Sinds de inwoners van de ge meente per kilo voor hun huis vuil moeten betalen, wordt er door de honderden gezinnen al geruime tijd geen grijze contai ner meer bij de weg gezet. De gemeente heeft hen in een brief gevraagd waar zij hun af val laten. Volgens een woord voerder van de gemeente gaat het niet om een heksenjacht. „De toonzetting van de brief is niet dwingend. Misschien heb ben de mensen een legitieme reden waarom zij hun afval niet bij de weg zetten. De men sen kunnen een antwoord- strook terugsturen waarin zij opgeven wat zij met hun afval doen. Dat gebruiken wij om ons afvalbeleid te evalueren." Volgens de woordvoerder wordt er niet van uitgegaan dat de mensen hun afval in de na tuur dumpen. „Dat zullen ze ook niet bekennen, denk ik. De reacties die wij hebben gehad zijn van mensen die hun afval bij hun werkgever deponeren of dit wegbrengen naar familie in andere gemeenten, waar niet voor afval hoeft te worden be taald." ANP door Jantina Russchen en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Nederland is de laatste dagen op grote schaal zwart geld aan het wisselen bij Holland Casino's en Grenswisselkantoren. Klanten van GWK's geven ronduit toe dat ze voor vaak duizenden guldens aan zwart geld komen wisselen. Casino's spreken van opmerkelijke wisselbedragen van in totaal 'tonnen' per vestiging, waarvan alleen maar vermoed kan worden dat er sprake is van witwaspraktijken. Bij de elf vestigingen van Holland Casi no kon tot afgelopen woensdag 2 janu ari kostenloos en anoniem grote bedra gen tot 10.000 gulden in euro's worden gewisseld volgens een eenvoudig prin cipe. Een bezoeker kocht met cash gul dens euro-speelfiches. En of hij nou speelde of niet, die fiches kon hij bij de zelfde kassa vervolgens weer net zo makkelijk omwisselen voor euro's. „Het was hier zo druk dat onze gewone klanten niet normaal bij de kassa kon den", aldus directeur Han in het Veld van Holland Casino Scheveningen. Daarom is het maximaal in te wisselen bedrag donderdag gelimiteerd tot 3000 gulden per klant per avond. Sinds gis teren is dat duizend gulden, waarbij ook nog eens 2,75 procent provisie aan de kassier moet worden afgedragen. Erg veel De directeur heeft geen idee hoeveel zwart geld er sinds de j aarwisseling is witgewassen. „Wat je wel merkt is dat er dit jaar wel erg veel mensen zijn gekomen om te wisselen. We hebben ook meer meldingen van ongebruike lijke transacties doorgeven aan justi tie." Casino's moeten verdachte trans acties van boven de 10.000 gulden mel den. Bij GWK-vestigingen in heel het land staan al dagen lange rijen mensen die grote contante gulden bedragen om willen wisselen in euro's. In sommige gevallen moeten klanten een paar uur wachten voor een transactie. GWK- kantoren mogen daarom nu per vesti ging een maximum stellen aan het per klant in te wisselen bedrag. Meestal geldt een limiet van hooguit een paar duizend gulden. Sommige geldwisselaars omzeilen dit handig door stapels duizendjes te ver delen onder kennissen, familie en vrienden, die vervolgens voor hen in de rij gaan staan. Ook vragen particulie ren omstanders en andere wachtenden om voor hen wat guldens in te wisselen voor euro's. Het landelijke opererende anti-wit wasteam (HARM) van het Openbaar Ministerie treedt niet op tegen dit 'smurfen' bij GWK's. Wel is het HARM- team alert op het versnipperd wisselen van zwart geld door criminelen, die daartoe geldlopers in heel het land langs financiële instellingen sturen. Door met veel kleine transacties onder het bedrag te blijven waarvoor een meldingsplicht geldt (variërend van 10.000 tot 25.000 gulden), hopen de smurfers uit handen van justitie te blij ven. Dat lukt maar gedeeltelijk: tot dusver heeft het HARM-team in 51 wit waszaken 78 verdachten opgepakt en bijna 28 miljoen gulden in beslaggeno men. Anoniem Net als de Holland Casino's zijn de GWK's in trek voor het wisselen van zwart geld omdat dat daar compleet anoniem kan. Bij het wisselen van gul dens in euro's bij de eigen bank ver loopt de transactie over de bankreke ning. De klant krijgt dan wel cash eu ro's voor zijn contante guldens, maar de transactie wordt op zijn naam geregi streerd. Bij GWK's en casino's kan personeel de klanten weliswaar naar een legitima tiebewijs of een naam wagen, maar in de praktijk gebeurt dat niet vaak. Bo vendien is het weinig effectief. Een klant kan altijd een valse naam opge ven of zeggen dat hij zijn legitimatiebe wijs thuis heeft laten liggen, om het vervolgens elders te proberen. Uit het hele land komen de laatste we ken ook berichten dat particulieren luxe goederen met contante guldens kopen om van hun zwarte geld af te ko men. GPD Anoniem geld wisselen bij een Grenswisselkantoor foto Jaap de Boer/GPD EINDHOVEN - De man die en kele weken geleden in Eindho ven werd aangehouden in ver band met de moord op Ahmed Shah Massoud, is donderdag middag aan België uitgeleverd. Dat heeft zijn advocaat gisteren bevestigd. De politie had de man op ver zoek van de Belgische justitie aangehouden. Die onderzoekt de herkomst van de valse Belgi sche paspoorten die de twee moordenaars van Massoud bij zich droegen. De commandant van de Noordelijke Alliantie kwam op 9 september om het le ven na een aanslag door twee Marokkaanse mannen die zich als journalisten voordeden. Ver moed wordt dat de Taliban of de terreurorganisatie van Osama bin Laden achter de moord zit ten. Justitie in België onder zoekt de herkomst van de pas poorten. Het staat wel vast dat ze afkomstig zijn van inbraken in de Belgische ambassade in Den Haag en het Belgisch con sulaat in Straatsburg. In België zijn inmiddels enkele personen aangehouden. ANP van onze redactie binnneland HAARLEM - De dader van de geruchtmakende Zaanse pas kamermoord is met behulp ran de nieuwste DNA-technieken na bijna achttien jaar achter haald. Het betreft een negen jaar geleden overleden man. Hij bracht op 30 november 1984 de 21-jarige verkoopster Sandra van Raalten in de paskamei van de Zaanse boetiek Manouk om het leven. De moord dreigde de geschiede nis in te gaan als een zaak die nooit zou worden opgelost. Uit het nieuwe onderzoek blijkt dat er nog een andere man bij de moord is betrokken. Over hem doet de politie geen mededelin gen. De aanzet tot heropening van het onderzoek werd gegeven door de moeder van Sandra van Raalten. Zij schreef in het voor jaar van 2001 een brief aan mi nister Korthals van Justitie, met in haar achterhoofd dat de moord op haar dochter eind van dit jaar wegens verjaring defi nitief gesloten zou worden. In de brief verzocht ze het onderzoek te heropenen en daarbij de nieuwste onderzoektechnieken toe te passen. Het verzoek werd gehonoreerd, mede doordat er de laatste tijd veel aandacht be staat voor zogenoemde cold- cases, onopgeloste ernstige mis drijven. Arresteren Pikant in de zaak is dat drie jaar na de moord, op 14 oktober Ï987 de Utrechtse advocaat P. Doe- dens justitie yerzocht om de nu als dader aangemerkte man te arresteren. Doedens, raadsman van de toenmalige verdachte, de inmiddels vrijgepleite Rob van Zaane, verklaarde toen over de dader: „Hij beweert dat hij het drama heeft zien gebeuren." Volgens de advocaat had deze man maar een deel van de waar- heicl verteld. Bovendien beantwoordde hij aan het signalement van een man die door getuigen was ge zien toen hij op de Herengracht in Zaandam, schuin tegenover de boetiek zijn handen in een emmer waste. In de emmer wer den later bloedsporen aange troffen waarvan de bloedgroep niet meer kon worden bepaald, omdat de emmer was omge spoeld. GPD Advertentie Tijdens kwaliteitscontrole van de HOBBYLANTAARN met inklapbaar statief (art.nr. 81.03.8015) is gebleken, dat deze niet aan alle veiligheidseisen voldoet welke gel den voor bouwlampen. Bij beschadiging van de lamp of het aansluitsnoer kan de lamp onder spanning komen te staan. In verband hiermede dringen wij er bij u op aan om uw reeds gekochte hobbylantaarn niet te gebruiken maar terug te brengen naar het dichtstbijzijnde HEMA filiaal, u ontvangt dan het aankoopbedrag re tour. Voor informatie: HEMA Consumentenservice, tel.nr. 020-3114800 (alleen tijdens kan tooruren). Onze excuses voor het ongemak. van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Luchtvaartmaat schappij KLM heeft uit veilig heidsoverwegingen alle waar detransporten op Zuid-Afrika gestaakt na een overval op het vliegveld van Johannesburg. Zwaar bewapende mannen maakten daarbij vorige week voor miljoenen euro's aan con tanten en diamanten buit. „De veiligheid op de luchthaven van Johannesburg kan blijk baar niet worden gegaran deerd", zegt KLM-woordvoer- der F. Houben. „We gaan pas weer van en naar Johannesburg vliegen als er dingen kunnen worden verbeterd." De KLM verwacht daarover eind deze maand de knoop te kunnen doorhakken. Een groep bewapende overval lers drong vorige week een loods binnen waar de vracht tijdelijk was opgeslagen. Drie bewakers werden daarbij onder schot ge houden. GPD (Advertentie) WALSTRAAT 1 99 VLISSINGEN £^£(9^9^ 'jprtnce ^li'dlem-Qfilexundar, ifla fflrmcc cj (Qrango and fytltii fyflimma crretfuiola BUNSCHOTEN - Brits Guyana brengt maandag, drie weken voor het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima, een serie postzegels uit met daarop foto's van het paar. De se rie bestaat uit zes zegels, die elk 120 Guyaanse dollar waard zijn (75 eurocent). De zegels zitten in een speciaal souvenirvel, waarop verder de Beurs van Berlage en de Nieuwe Kerk in Amsterdam te zien zijn. Volgens de Nederlandse distributeur bedraagt de oplage maximaal 25.000. De PTT komt later ook met herinneringsze gels. De posterijen van Brits Guyana besteden vaker aandacht aan gebeurtenissen rond koninklijke huizen in het buitenland. Zo werden zegels uitgebracht ter herdenking van het overlijden van prinses Gracia van Monaco, bij het huwelijk van prins Charles en prinses Diana en ook bij het overlijden van die laatste. foto ANP DEN HAAG - Zijn beleefdheid heeft een 40-jarige I overvaller gisteren de das omgedaan. De man liep een filiaal van de ING-bank binnen en schoof een medewerkster een briefje onder haar neus met daarop de woorden: 'Geef geld of ik snijd je keel door'. De bankemployee vertelde de man dat zij geen geld had. Daarvoor moest hij zich volgens haar melden bij het volgende loket. De overvaller stopte daarop het dreigbrief]e weer in zijn zak en wachtte bij het andere loket keurig in de rij op zijn beurt. De bankmedewerkster had inmiddels op de noodknop ge drukt. Een politiemacht begaf zich daarop naar de bank en arresteerde de overvaller. GPD AMSTERDAM - Koningin Beatrix heeft het aantal bezoekers in het Stedelijk Museum in Amsterdam meehelpen opstuwen. De tentoonstelling De Voorstelling die zij als gastconservatri- ce inrichtte, bleek aan het begin van het jaar een van de pu bliekstrekkers in 2001. Het museum kreeg in totaal 412.096 mensen over de vloer, zo'n 30.000 meer dan het jaar daarvoor. Verder trof het museum de roos met het retrospectief van Den nis Hopper en de nog lopende exposities Eye Infection en Streamline. ANP AMSTERDAM - Ruim 9,85 miljoen mensen bezochten in 2001 in Nederland een dierentuin Dat is 3 procent minder dan in het recordjaar 2000. Dit heeft de Nederlandse Vereni ging van Dierentuinen (NVD) gisteren bekendgemaakt. Vooral in het voorjaar vielen de bezoekerscijfers tegen als ge volg van de mond- en klauwzeercrisis (mkz). Een aantal die rentuinen was zelfs genoodzaakt de deuren te sluiten gedu rende een deel van de crisis. Toch zagen vorig jaar niet alle parken hun bezoekersaantal dalen. Diergaarde Blijdorp in Rotterdam, Ouwehands Die renpark in Rhenen en Zoo Pare Overloon trokken meer men sen. ANP ROTTERDAM - Het voormalig actieschip Greenpeace krijgt in Rotterdam een nieuwe toekomst als varend museumschip, De milieuorganisatie schenkt de in 1959 als zeesleper in de vaart gekomen Elbe aan het Maritiem Buitenmuseum Rotter dam. Vrijwilligers van de Stichting Maritiem Collectie Rijn mond (SMCR) brengen het zestig meter lange vaartuig, dat samen met het zusterschip Clyde ooit behoorde tot de grootste zeeslepers van de wereld, terug in oude staat. Aanvankelijk wilde Greenpeace de Elbe slopen op de milieu vriendelijke wijze die de organisatie overal ter wereld propa geert. Dat voornemen riep veel weerstand op bij mensen die 'iets met de Elbe hebben'. In Hansweert wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw actieschip van Greenpeace, de Esperan- za. Het schip is na anderhalf jaar verbouwen bijna klaar. GPD DEN HAAG - De verdachte van de moord op de 20-jarige Goudse Mariëlla de Geus blijft langer vastzitten. De raadka mer in Den Haag heeft gisteren de voorlopige hechtenis van de 21-jarige Gouwenaar opnieuw met dertig dagen verlengd. Het lijk van de vrouw werd 4 november op een braakliggend terrein bij een parkeerplaats nabij het centrum van Gouda ge vonden. Volgens een politieonderzoek is de studente op weg van een Goudse sociëteit naar huis door een misdrijf om het leven gebracht. De verdachte werd 23 november door de poli tie aangehouden. ANP ten van het onderzoek en de re constructie die op last van justi tie heeft plaatsgevonden, is die verdenking teruggebracht tot de beschuldiging van hulp bij zelfdoding. Hiervoor kan hij worden veroordeeld tot drie jaar. Volgens de advocaat van de ver dachte, W. Anker, betreft het een zaak met vooral een princi- pieel-juridisch karakter. Er bestaat nog vrijwel geen juris prudentie over de vraag welke handelingen wel en welke niet zijn toegelaten bij het vex'lenen van hulp bij zelfdoding. Een andere zelfmoordconsulen- te (77) die is verbonden aan de stichting, wordt door justitie niet vervolgd. Zij was ook aan wezig bij het stexven van de vrouw en werd destijds tegelij kertijd met haar collega aange houden. Zij bracht vier dagen in voorarrest door. De zaak tegen de consulent uit Nieuw-Annex-- veen dient op 28 maart voor de rechtbank in Groningen. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Een 59-jarige zelfmoordconsulent uit het Drentse Nieuw-Annerveen wordt door justitie vervolgd we gens hulp bij zelfdoding. Hij werd vorig jaar april aangehou den vanwege de rol die hij zou hebben gespeeld in het sterven sproces van een 81-jarige vrouw uit Groningen. De consulent van stichting De Einder Noox-d was aanwezig bij het overlijden van de vrouw. Zij had pillen ingenomen en was daarna gestikt door een plastic zak over het hoofd. Justitie ge looft niet dat de patiënte die handelingen op eigen kracht kan hebben verricht, omdat zij door een hersentumor gedeelte lijk was verlamd aan armen en handen. De consulent werd aan gehouden op verdenking van le vensberoving op verzoek. Hier staat maximaal twaalf jaar op. Naar aanleiding van de resulta- van onze redactie binneland AMSTERDAM - De korte broek is niet langer taboe voor de mannelijke postbodes. Postcon- cern TPG heeft besloten dat zij bij warm weer hun blote onder benen mogen laten zien. Dit heeft een woordvoerder gisteren bevestigd. De kledingcollectie 2002 wordt uitgebreid met een broek met afritsbare pijpen. „Schijnt de zon, dan rits je het onderste ge deelte van de pijp af en je hebt een korte broek", aldus een nieuwsbrief aan het personeel. In de hete zomer van 1999 was de korte broek een groot twist punt. Een postbode die uit pro test tegen het 'kortebroeken ver bod' in broekrok zijn rondje deed, werd door de leiding vijf dagen geschorst. Vakbond Ab vaKabo FNV schakelde zelfs de rechter in, maar ving bot. Het postbedrijf vond een korte broek destijds niet representa tief. „We kijken periodiek naar maatregelen om onze werkne mers zo goed en comfortabel mogelijkhun werk te laten doen. Daar is deze broek het resultaat van", verklaarde gisteren een TPG-woordvoerder de omme zwaai. Destijds speelde volgens hem ook de vrees mee dat postbodes in allerlei 'folkloristische' korte broeken de straat op gingen. Dit wordt met deze 'huisbroek' voorkomen. ANP COEVORDEN - Een 31-jarige man uit Coevorden is gistermid dag in zijn woonplaats doodge schoten. De verdachte, een 30- jarige plaatsgenoot, meldde zich zelf bij de politie. Hij is aangehouden. De ver dachte bleek een schotwond in zijn hand te hebben. De politie vermoedt dat aan de schietpar tij een langer durend conflict tussen beiden vooraf ging. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3