Als een cruise zonder boot PZC In Engelse bus mag een vrouw geen chocola eten 34 Wandelen in de sneeuw Spanje Kinderhotels Vacansoleil North Sea Ferries Innsbruck All-inclusive op vakantie zaterdag 5 januari 2002 In de brochure 'Schneeschuh Wanderungen und Touren' zet de Zwitserse vakantieplaats Savognin in Graubünden de mogelijkheden voor het sneeuwschoenwandelen op een rij. Met de 'tennisrackets' onder je voeten een wandeling maken biedt een geheel andere bele ving van de natuur in de winter maanden. Je gaat buiten de ge baande paden door verse, diepe sneeuw en kunt dan genieten van de stilte, het natuurschoon en soms de sporen van het wild. Rondom Savognin zijn zes rou tes uitgezet, variërend van mak- kelijke tochten van anderhalf uur tot een zware tocht van zes uur. Ook kan een cursus sneeuwschoenwandelen wor- den gevolgd. Informatie: 0041-816591616 of www.savognin.ch In de gids voor 2002 van Het Andere Spanje staan twintig hotels en hondertien woningen in nog rustige delen van An da- lusië, Catalonië, Valencia het noordwesten, hetbinnenland en de Canarische eilanden. In de Reisbijlage van vorige week is een onjuist telefoonnummer vermeld waarop informatie over de accommodaties te krij gen is. Het juiste telefoonnumer is: 0182-580250. Die Kinderhotels was in Oos tenrijk waarschijnlijk de j eerste keten van hotels die zich heeft gespecialiseerd op het be zoek van de allerjongsten. Een, aantal hotels richt zich echt op ouders met baby's, andere op iets oudere kinderen. Alle heb ben gemeen dat er optimale voorzieningen voor kinderen zijn, zoals speelgelegenheid (soms schuren met een compleet i klimparadijs), oppas en kinder; buffetten. Daarnaast worden er allerlei activiteiten voor de kin deren georganiseerd zoals ski cursussen vanaf 2 jaar. Onlangs is de nieuwe brochure versche nen met inlichtingen over de 76 aangesloten kinderhotels. Informatie: 0043-42544411, of www.kinderhotels.com Luxe villa's aan de Franse Cöte d'Azur, de Spaanse Costa Brava en de Portugese Al- garve zijn te vinden in de bro chure van Villa Holidays. Sinds twee jaar is die onderdeel van de Vacansoleil-groep. Het gaat veelal om vrijstaande villa's met een eigen zwembad. Nieuw voor 2002 is het Victory Village Re sort in de Algarve met golfba nen en paardrijmogelijkheden. Door de ligging en inrichting van de accommodaties vallen deze in de hoge prijsklasse. In formatie: 0900-9899. Met de twee nieuwe schepen 'Pride of Rotterdam' en 'Pride of Hull' brengt North Sea Ferries reizigers naar de andere kant van de Noordzee, 's Avonds kan in Rotterdam/Europoort of Huil aan boord worden gestapt, de volgende ochtend is men in Engeland of Nederland. Vanuit Engeland kan weer een over steek worden gemaakt naar Ier land. Er kan ook een stedenva- kantie (York of Edinburgh), een autorondreis of een verblijf in een vakantiepark worden ge- boekt. Informatie bij reisbureaus, via" tel. 0181-255555 of www.mycruiseferries.nl i Voor mensen met een licha melijke handicap heeft Innsbruck een speciale stads- gids en -plattegrond samenge steld. Zo kunnen ook die men sen zonder hindernissen kennis maken met de hoofdstad van Ti- rol. De botanische tuin is een van de bijzondere plaatsen, want daarin is een geur- en voeltuin voor slechtzienden en blinden gecreëerd. In Virgen (Oosttirol) is de eerste Blinden- wandelweg van Oostenrijk ge realiseerd. Op de circa twee uur durende wandeling aan de voet van de Hohe Tauern zijn inte ressante geluiden te horen of kunnen bijzondere geuren won den waargenomen. Inlichtingen: 0043-5127272, of www.tiscover.com/tirol Het is een oud spreekwoord: 's Lands wijs, 's lands eer. Wie naar het bui tenland gaat, moet vaak met veel din gen rekening houden. Vooral op soci aal-cultureel gebied gelden dikwijls beperkingen ten opzichte van ons tole rante Nederland. Het gebruik van drugs en alcohol in het openbaar is overal strafbaar, alleen wordt in het ene land beduidend stren ger opgetreden dan in het andere. Dat geldt ook voor topless zonnebadende vrouwen. In de meeste Zuid-Europese landen is dit officieel verboden, maar wordt het oogluikend toegestaan. Bui ten Europa wordt meestal strenger op getreden. Hoe exotischer de bestemmingen, hoe afwijkender de regels yaak zijn. Zo mo gen vrouwen in (gematigd) islamitische landen geen blote benen of schouders hebben. Mannen in korte broek worden evenmin op prijs gesteld. Bezoekers van Saoedi-Arabië kunnen boeken met christelijke symbolen zoals een kruis beter thuis laten, en dat geldt ook voor pornografische afbeeldingen. Veel Aziatische landen beschouwen vrouwen zonder beha als losbandig. In Thailand is het zelfs strafbaar zonder ondergoed de straat op te gaan, ook al zou je er niets van kunnen zien. Auto rijden zonder bovenkleding is daar eveneens verboden. Het zijn niet alleen vrouwen die zich aan plaatselijke kledingvoorschriften moeten houden. In Italië kan een man die zich in rok op straat begeeft gear resteerd worden, tenzij het de paus of een authentieke Schot betreft. Wie in Singapore op straat kauwgom kauwt riskeert een boete, wie de kauw gom uitspuwt zelfs een celstraf. En het niet doortrekken van een openbaar toi let is ook een zwaar vergrijp. In Frankrijk mogen geliefden elkaar niet kussen op de spoorrails, maar dat is natuurlijk ook voor hun eigen veilig heid. In Engeland gaan ze nog een stap verder, daar mogen vrouwen geen cho colade eten in het openbaar vervoer. En wie een ansichtkaart verstuurt maar de postzegel met het portret van koningin Elizabeth ondersteboven plakt, bele digt een hele natie. Zwitserland houdt de zondag echt als rustdag aan. Er mag die dag geen was goed buiten te drogen worden gehan gen, en ook het wassen van de auto is op zondag niet toegestaan. In Schotland hebben de vissen op zondag een rust dag. Wie die dag een hengeltje uitgooit, loopt kans op een fikse boete. Saoedi-Arabië staat het niet toe dat vrouwen autorijden. In de Amerikaan se staat Californië mag dat wel, behal ve als de bestuurster haar ochtendjas nog aan heeft. In de VS hebben alle deelstaten hun eigen regels. Zo krijgen in Utah overvliegende vogels voorrang op de snelweg. In de mormonenstaat serveren restaurants in principe geen alcohol, tenzij je expliciet naar de wijn kaart vraagt. Voor wie binnenkort de Olympische Winterspelen in Utah bij woont: gooi geen sneeuwballen in de gemeente Provo, daar staat een boete van vijftig dollar op. Verkeersregels lopen in de meeste Eu ropese landen niet veel uiteen, hoewel er uitzonderingen blijven. Zo mag men in Zwitserland, net als overigens in Au stralië, de autosleutels niet in het con tact laten zitten als de auto onafgeslo ten of onbeheerd blijft staan. Ook in Australië moeten voetgangers aan de linkerzijde van een wandelpad lopen. In België heeft een automobilist die op de.weg keert voorrang op het tegemoet komende verkeer, tenzij hij stopt of twijfelt. Automobilisten die dit jaar tijdens hun vakantie in het buitenland gaan rijden, kunnen bij de ANWB terecht voor bro chures met gedetailleerde verkeersin formatie per land. Ook staat daarin welke verzekeringen u nodig hebt en wat u moet doen indien u toch bij een ongeval betrokken raakt. Meer infor matie: ANWB, www.anwb.nl en 0800- 0503. Alice Plekkenpol Het ministerie van Buitenlandse Za ken geeft elk jaar de gratis brochure Wijs op Reis uit met tal van nuttige tips. Deze kan worden aangevraagd bij Postbus 51, 2500 EC Den Haag, www.minbuza.nl en 0800-8051. Een geheel verzorgde va kantie. Oftewel, all-in- clusive vakantie vieren. Is dat leuk of juist verschrikke lijk? Daar kom je alleen maar achter via de 'Pepsi-proef' in de praktijk: een week op de Robinson-club Daidalos op het Griekse eiland Kos. Pa radijs of hel, da's dan geen vraag meer. All-inclusive reizen doe je niet om een land te leren kennen. Want het is overal het zelfde: een goed bewaakte en omheinde, prachtige plek er gens op aarde, meestal ver van de lokale bevolking verwijderd waar gasten de hele dag in de watten gelegd worden zodat ze niet weg hóeven. En dat meestal dus ook niet doen. Club Daidalos voldoet helemaal aan dat algemene beeld. Het ziet eruit als een eeuwenenoud Grieks dorpje - met veel witte huisjes, muren en zelfs een tem peltje - maar werd elf jaar gele den spiksplinternieuw uit de grond gestampt. Bovenop een klif met fraai uitzicht over de stranden van Kos en van alle ge makken voorzien: diverse zwembaden, restaurants, fit ness-ruimte, theater, enzo voorts. Het toppunt is wel de eigen gla zen lift waarmee de gasten com fortabel naar het eigen strand beneden vervoerd worden. Klimmen, klauteren en afzien doen ze maar bij het tv-pro- gramma Expeditie Robinson, bij Robinson gaat het vooral om niks doen. Dat is trouwens niet helemaal In de Robinson-club Daidalos op het Griekse eiland Kos worden de kinderen de hele dag beziggehouden door zogeheten Robins. waar want van de vroege mor gen tot de late avond worden er activiteiten georganiseerd dooi de zogeheten Robins. Dat zijn geen nazaten van de oude Crusoë maar immer lachende, frisse jongens en meisjes die in hun smetteloze blauw-witte outfit maar één doel voor ogen hebben: het de gasten naar de zin maken. Aquajoggen, een tennistoernooi, een theater show zien, zijde schilderen, le ren zeilen, mountainbiken, voor wie meer wil dan alleen in de zon liggen, is er keus genoeg. Met of zonder Robin. Geen televisie „Waaris de televisie", vragen de kinderen bij binnenkomst op de kamers. Hé, inderdaad, die is er niet. Bewust gedaan, zo blijkt want bij Robinson word je ge acht om de lol en het vertier vooral buiten de eigen kamer deur te zoeken. Een week lang geen journaal, geen vaste tv-programma's of kijkuurtjes, het versterkt het idee dat je bijna op een andere planeet bent. Helemaal als blijkt dat de club (alleen in het najaar overigens) ook nog een eigen tijd hanteert: voor die zo geheten clubtijd is de zomertijd met nóg een extra uurtje opge rekt. Ideaal om nog langer te kunnen genieten van de avond zon. En je merkt het niet want iedereen leeft volgens clubtijd. Al. na een halve dag zijn de kids ervan overtuigd dat ze in het pa radijs beland zijn. Daar blijken ze alleen wel allemaal Duits te praten. Robinson is van huis uit namelijk een Duitse organisatie en dat is te merken. Werkelijk alles is in het Duits, van de wijn kaart tot het dagelijkse info- krantje, van de kinderclub en excursies tot de theatershows ('Die kleine Hexe'). Op zich logisch want zeker tachtig procent van de gasten is Duits maar de rest krijgt soms wel het gevoel niet in Grieken land maar in Duitsland op va kantie te zijn. Maar het scheelt dat dit geen goedkope vakanties zijn. Dat zeeft goed, zo blijkt. Of zoals een van de Nederlandse gasten zegt: ,,Je treft hier opval lend veel aardige en beschaafde Duitsers." Dan het all-inclusive-verhaal. Dat klopt helemaal en ook weer niet. Om het simpel te stellen: wie echt wil, kan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zo veel gratis eten en drinken als hij maar wil. Het ontbijt (van 7.30 uur tot 11.00 uur) gaat namelijk naadloos over in de lunch (12.30-14.00 uur) die weer snel gevolgd wordt door het diner (van 19.30 tot 21.00 uur). Sala des, sauzen, vlees, drank, alles is er in heerlijke overvloed, warm en koud. Zelfs de flessen wijn staan koelkasten vol te wachten om meegenomen te worden. En mocht er iemand tussendoor nog honger hebben dan is er 's middags nog een snackplek en koffie- en koekuurtje, overal fruit voor het grijpen en om twaalf uur nog een midder nachtssnack. Het is eigenlijk cruisen maar dan zonder boot, zo veel eten en drinken is er. Chipknip Maar tussendoor even een cola- tje of een biertje drinken, of na het diner een lekkere espresso, zit weer niet bij de prijs inbegre pen. Die consumpties (evenals extraatjes als een T-shirt be schilderen, een cursus golfen etc.) moet je namelijk gewoon betalen met een soort chipknip. Hartstikke makkelijk maar als je niet oplet kan de all-inclusive vakantie toch een duur staartje krijgen. Maar ook dit is bewust gedaan: deze opzet voorkomt dat kinderen zich de hele dag volgooien met ijs en cola. En 's avonds heb je zo ook geen last van zatlappen en lawaaischop pers aan de bar. Want die krijg je er volgens Robinson all-inclusi ve bij als je echt alles all-inclusi ve zou aanbieden. Na een paar dagen paradijs, kriebelt het toch een beetje. Zo'n club is geweldig maar Kos kennen we nog niet. Dus hup in de peperdure huurauto en het eiland rond. Lekker toeren over stoffige binnenweggetjes, Griekse terrasjes pikken en door slaperige stadjes slenteren. Voor de kinderen hoeft dat ei genlijk allemaal niet. Die willen het liefst zo snel mogelijk terug naar de club. Want daar hebben ze wat Robinson belooft: de tijd van hun leven. Een beetje plon sen in het zwembadspelen in de kidsclub, zandkasteeltje bou wen, eten in het kinderrestau rant (met vooral veel friet, pasta en ijs) en 's avonds een prachtige theatershow (opgevoerd door de Robins) bekijken. En het wordt helemaal perfect als er ook nog Nederlandse vriendjes en vriendinnetjes ar riveren. Dan willen ze helemaal niet meer weg. „En volgend jaar nemen we opa en oma gewoon mee. Te duur? Dan gaan we toch sparen. Please?" Achternamen kennen ze niet bij Robinson. Iedereen draagt een badge met zijn naam erop en wordt ook zo aangesproken, van de club-directeur tot het meisje dat de tafels schoonmaakt. Op club Daidalos lopen alles bij el kaar zo'n tweehonderd Robins rond. Klein circus Van 's ochtends acht tot 's a- vonds twaalf uur staan die bijna permanent voor de gasten klaar, zes dagen perweek. Het lijkt wel een beetje op een klein circus. Oftewel, iedereen doet alles: de trainsterbij het aquajoggen ser veert 's avonds bij het buffet spaghetti uit en de kok is de vol gende dag scheidsrechter bij het beachvolleybal. „Eigenlijk vormen we één grote familie", zegt Penny, een van de weinige Nederlandse Robins op Kos. „Je leert nergens zo veel als in één seizoen Robinson. Het is hard werken maar wel leuk werk. En met je collega's heb je het ook heel gezellig. Zeker op die ene vrije dag want daar ge niet je extra van." Is het niet las tig om de hele dag blijvrolijk en gedienstig te zijn? „Nee", lacht Penny, „kijk eens om je heen. Zon en allemaal vrolijke men sen. Da's toch altijd beter dan op een duf kantoor zitten?" Hans Alebeek Robinson beschikt in totaal over zestien ver schillende clubs. Het merendeel in Europse zonbesteinmingen als Griekenland, de Canari sche eilanden, Tunesië en Turkije. Maar er is bij voorbeeld ook een club in Mexico en in Oosten rijk. Ongeveer de helft van de accommodaties is alleen 's zomers geopend (april/mei tot oktober- /november), de rest is het hele jaar door open. In principe zijn nagenoeg alle clubs voor iedereen geschikt maar via een puntensysteem wordt aan geduid of de accommodatie meer of minder be stemd is voor onder andere gezinnen, alleengaan- den, kinderen of duo's. De prijs voor een arrangement is onder andere af hankelijk van de (vlieg)afstand en het seizoen. Ter illustratie: de goedkoopste week op club Daidalos op Kos kost 939 euro per persoon (vlucht en ver blijf). In het hoogseizoen kost een week 1306 euro per persoon. De reizen van Robinson zijn te boeken bij alle AN - VR-reisbureaus. Voor meer informatie: Robinson, 0900-7624676. foto's GPD Met de eigen glazen lift worden de gasten comfortabel van en naar het Kosse strand gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34