Dit is China voor gevorderden Vakantiebeurs 2002: Om in de stemming te komen Yunnan wonen zaterdag 5 januari 2002 Een bruiloft van het Bai-volk is een kleurrijke gebeurtenis. De Bai-minderheid bepaalt het beeld in Dali, in het noordwesten van Yunnan. foto's Rob de Vries/GPD Yunnan biedt overweldigende landschappen, zoals hier in Dali. 1900 meter en met anderhalf miljoen inwoners, is een heel andere stad: geen smog zoals in Beijing, want Yunnan kent al leen lichte industrie. Men leeft opbrengt (rijst bijvoorbeeld), maar Yunnan levert ook zestig procent van alle bloemen van het land. Kunming heeft een levendig er vooral van wat het platteland centrum, er heerst een relaxte Yunnan is de zuidwestelijke provincie van China, in oppervlakte meer dan tien keer zo groot als Nederland. Om er te komen heb je een visum nodig, dat bij groepsreizen doorgaans door de reisorga nisator geregeld wordt. Anders is het te krijgen bij de consulaire af deling van de Chinese ambassade in Den Haag. China is goedkoop, afdingen in winkels en bij kramen is een 'must'. De munt is de Yuan, ongeveer 15 eurocent. Inentingen zijn niet ver plicht, maar je laten vaccineren (DTP, tyfus, Hepatitis A) en het slikken van malariapillen kan verstandig zijn. VNC Travel heeft bij zijn vele China-reizen een speciale China's Minderheden-reis van 15 dagen, waar Guangzhou, Lijiang, Dali en Kunming in zitten. De prijs bedraagt: 2.295 euro. Meer informatie: VNC Travel in Utrecht: www.vnc.nl en 030-231150. De vliegmaatschappij die je naar Yunnan brengt is China Southern Airlines in Amsterdam: www.cs-air.nl en 020-4120302. sfeer en het ligt vlakbij het fraaie 300 vierkante kilometer grote Dian-meer. De belang rijkste attractie ligt buiten de stad, het beroemde Stenen Woud: torenhoge pieken van bi zar gevormd grijze kalksteen, 270 miljoen jaar ontstaan door erosie, op een gebied van meer dan 80 hectare. Veel minder oud (van 1999) is het Wereld Tuinen Expo-terrein in Kunming zelf. Vooral het bij wonen van een avondshow, met honderden dansers en zangers, is een onvergetelijke belevenis. En een aanrader is zeker ook het bezoeken van een van de lokale straatmarkten, daar kijk je echt je ogen uit. Aanmerkelijk toeristischer dan Kunming is het westelijker, richting Tibet, en nog veel hoger - 2500 meter - gelegen Lijiang, dat een prachtig oud centrum heeft. Met echte terrasjes - en die vind je niet veel in China - waarop je voor twee gulden een Iedereen wil op de foto bij de 4506-meter-steen in het hooggelegen Lijiang. De plek is met een kabelbaan te bereiken. kolossale fles lekker, Chinees bier kunt drinken. Typerend voor het stadshart zijn de smalle straatjes waarvan het plaveisel uit grote blokken basalt be staat, met weggezakte huisjes, waarvan de daken van bovenaf gezien op een ingenieus vlecht werk lijken. Het centrum dat bij een stevige aardbeving in 1996 gelukkig niet al te veel schade opliep, is door de UNESCO een paar jaar- geleden terecht op de lijst van Werelderfgoederen geplaatst. Vlakbij dat centrum ligt, onder aan de steile wand van de Oli fanten-heuvel, het Zwarte Dra ken-vijver-park. Goed voor een hele plezierige wandeling. Pictogrammen Even buiten Lijiang vind je het dorp Baisha, bewoond door het Naxi-volk, een van die minder heden. Buitengewoon vriende lijke, eenvoudige mensen, die iedere vreemdeling direct thuis uitnodigen. Mensen ook met een buitengewoon interessante cul tuur. Hun geschreven, oor spronkelijke taal bestaat uit pictogrammen, en de vrouwen spelen er de hoofdrol. Die doen het belangrijke werk, ze beheer sen de markt, het erfrecht gaat via de jongste dochter. De kost verdienen de Naxi vaak met maïs, die op grote, staande houten rekken gedroogd wordt. Het is van origine een bergvolk, en die bergen zijn in de buurt van Lijiang voor Europese be grippen hóóg. De Jade Draak- berg is bijvoorbeeld meer dan 5500 meter. Alleen bereikbaar voor zeer er varen bergbeklimmers? Nou, met een kabelbaan kom je ook een heel eind. Die brengt je van af een hoogte van 3300 meter, vlakbij een golfbaan in aanleg die uiteraard de hoogste van de wereld wordt, in rap tempo naar een station op 4506 meter. De belangstelling ei-voor is enorm, iedereen wil bij de 4506-meter- steen op de foto. Opvallend is dat niet iedere bezoeker op een kort verblijf in de eeuwige sneeuw gekleed is: mannen in kostuum, vrouwen op hoge hak ken. Opvallend is ook dat veel men sen een zuurstof-flesje bij zich hebben en dat ook driftig ge bruiken want de lucht blijkt op die hoogte heel ijl te zijn; je wordt al snel wat duizelig, hebt moeite om je ademhaling onder controle te houden. „Maar je voelt je hier, boven de wolken, wél als een engel", zegt een Chi nees. Een andere minderheid bepaalt het beeld in Dali, dat in het noordwesten van Yunnan ligt. Het zijn de Bai, die 32 procent van de bevolking uitmaken. Kleine, sierlijke mensen, die vaak kleurrijk gekleed gaan, en die typisch genoeg wel een eigen spreektaal hebben, maar geen geschreven. Ook Dali ligt hoog, op 2000 meter. Het is een mooie, open, groene en gezellige stad met een stads muur. Hier en daar een pleintje waar gezellige terrasjes zijn, en waar wat oudere Chinezen met elkaar zitten te kletsen, te roken of een spelletje doen. In een an der straatje kun je zomaar naar een pleintje achter een restau rant geroepen worden, waar een groepje Chinezen op leeftijd vol verve muziek zit te maken, op voor ons vaak onbekende instrumenten, en er - zo hoort dat in China - wat schel bij zin gen. Pagodes Grootste attractie van Dali zijn drie lichtgeel-gekleurde pago des van een bijzondere elegan tie. De middenste pagode, de QianxunTa, is 70 meter hoog, de andere twee 42 meter. Tegen over de pagodes ligt het diep blauwe Erhai-mer, aan de voet van de berg Cang, die beroemd is vanwege zijn marmer. Een stad waar je automatisch ook terecht komt als je naar Yunnan wil, maar die aan de oostkust ligt, niet zover van Hongkong, is Guangzhou (bij ons beter bekend als Kanton), de hoofdstad van de provincie Guangdong. Want daar vlieg je met China Southern Airlines heen als je verder Yunnan in wilt duiken Er wonen niet minder dan 9 miljoen mensen. Toch is het een mooie, gezellige stad. Het zoveelste bewijs voor ken ners dat China, en dan met name ook het zuiden van dit relatief veilige land, op toeristisch ge bied een bloeiende toekomst te gemoet gaat. Rob de Vries In 1978 bezochten 1,8 mil joen buitenlandse toeris ten China. In 2000 waren dat er meer dan 10 miljoen. Die gaan vooral naar steden als Beijing (wie wil er niet even op de Grote Muur of op het Plein van de Hemelse Vrede gestaan hebben) of het ro mantische Sjanghai. Maar in de uithoeken van het Chine se rijk is het minstens zo in teressant, zeker zo mooi én oorspronkelijker, echter. Zo als in Yunnan, in het zuid westen. Langzaam glijdt het land schap voorbij, in het busje tussen Lijiang en Dali. En het is móói, afwisselend, met scherpe contouren want de lucht op zo'n 2000 meter hoogte is blauw en helder als glas. Groen zijn de rijstvelden, soms in terrasvorm tegen een berg aan. Langs de weg lopen Chinezen met handkarren, of ze zitten op een kar die door een karbouw getrokken wordt. Op weg naar een volgend dorp of stadje, met langs de straat de 'open deur winkels en -werkplaatsen' op rij. De muren van oude huisjes zijn vaak nog van blokken turf ge bouwd. En niemand lijkt er haast hebben. 'Auto's' met een open diesel-motorblok van een tractor, pruttelen niet harder voort dan 15 kilometer per uur. Alles maakt een behoorlijk au thentieke indruk; dit is het China zoals je je dat had voorge steld, hier in Yunnan, de zuid westelijke provincie van het on metelijke Chinese rijk. Dit moet 'China voor gevorderden' zijn, voor mensen die de veel jachti- ger en al behoorlijk verwesterde grote steden aan de oostkust, Beijing en Sjanghai, al een keer gezien hebben. Want Yunnan biedt niet alleen overweldigende landschappen en interessante steden, maar het is ook de provincie van de min derheden. Die allemaal hun ei gen historie hebben, hun eigen cultuur hebben behouden of te ruggekregen, hun eigen, vaak kleurrijke kleding dragen. De provincie telt niet minder dan 32 van die minderheden, het hoogste aantal van heel China. Dat ze uitgerekend in Yunnan zitten, heeft te maken met het feit dat een groot deel van deze regio gelegen is op uitlopers van de Himalaya. De volken die er woonden, 'mountaineers', had den daardoor nauwelijks con tact met buurvolken, konden helemaal zichzelf blijven. Minderheden Kees van Galen, directeur van VNC Travel (dat - vandaar de afkorting - uit de Vereniging Nederland-China is voortgeko men): „Ja, Yunnan, dat is groen, weidsheid, de Himalaya, de vriendelijke bevolking, maar vooral ook die minderheden. Die hebben trouwens een be hoorlijk stuk autonomie, ze zijn ook in gewestbesturen verte genwoordigd. En Yunnan is veel toegankelijker geworden, er zijn nu goede wegen. Maar ook voor ons begon het reizen naar China oorspronkelijk met Beij ing, Sjanghai en het terracotta leger in Xi'an." Kras Ster Vakanties is in die trips de grootste, met z'n 'negen dagen Beijing', VNC Travel volgt op de tweede plaats als het om vervoer van Nederlandse toeristen naar China gaat. Dit jaar zullen dat er zo'n 8000 zijn, en de helft ervan gaat inderdaad naar de Chinese hoofdstad Beij ing. Uitstekend om in dat voor velen onbekende land de sfeer te proeven, maar het is natuurlijk een beetje China voor begin ners. Kunming op een hoogte van Wel op vakantie, maar dan dichtbij. Het eigen land en Oost-Europa, vooral onder kampeerders, lijken dit jaar in trek. Bovendien wordt het alle maal iets bescheidener. Dat blijkt uit de deelnemers die zich hebben aangemeld voor de Va kantiebeurs 2002 die volgende week in Utrecht wordt gehou den. De Vakantiebeurs telt dit jaar minder deelnemers dan voor heen. Bovendien zijn de stands een stuk eenvoudiger ingericht. Enkele (grote) touroperators zijn niet aanwezig en ook bij voorbeeld KLM en de Neder landse Spoorwegen ontbreken op de deelnemerslijst. Volgens de organisatie zal de Vakantiebeurs qua vloeropper vlakte echter net zo groot zijn als vorig jaar. Dat kan inder daad kloppen, want daar waar touroperators en luchtvaart maatschappijen een pas op de plaats maken, verschijnen er steeds meer stands van instan ties die slechts zijdelings met toerisme te maken hebben: toe leveranciers van foto- en film camera's, een fietsenfabrikant, de Koninklijke Marine en Meteo Consult. Nederland is als vanouds weer zeer prominent aanwezig in de Jaarbeurshallen. De op het bin nenland gespecialiseerde tour operator VVV Vakanties ver wacht dit jaar een forse groei van het aantal vakanties in ei gen land. „In sommige provin cies zien we een soort inhaalef fect na de mkz-crisis van vorig voorjaar. Bovendien speelt mee dat we een prachtige herfst heb ben gehad, en dat na de aansla gen in de VS de animo voor verre vliegreizen is afgenomen", al dus woordvoerder Erik Bos. VW Vakanties heeft het aanbod voor het jaar 2002 dan ook fors uitgebreid, niet alleen in de po pulairste provincies Gelder land, Zeeland en Brabant, maar ook elders in het land. Het 'Lek ker weg in eigen land'-pavil joen in hal 8 telt 65 deelnemers, vari ërend van grote steden tot at tractieparken. Zuiderbuur Vlaanderen staat dit jaar in het teken van fiets- toeri.sme, niet in het minst van wege het WK wielrennen dat in oktober in Belgisch Limburg wordt gehouden. Bovendien is er begin februari het WK veld rijden. De Vlamingen spelen daar op in met diverse fietsar- rangementen. Het Vlaamse Fietsjaar 2002 wordt in hal 7 gepresenteerd, de favoriete hal van de actieve va kantiegangers. Daar is ook weel de klimwand aanwezig, net als een mountainbikeparcours, een tokkelbaan en een duiktank. Het duikpa vil joen is uitgebreid tot twintig reisorganisaties die bezoekers laten kennismaken met de duikuitrusting en het be wegen onder water. Jaarlijks kiezen circa 200.000 landgeno ten voor een duikvakantie, een aantal dat nog steeds groeit. Hoewel de Vakantiebeurs slechts beperkt ruimte biedt aan tenten en caravans, is er dit keer een nieuwtje: een caravan voor jongeren. Jongeren kam peren graag en veelmaar willen niet geassocieerd worden met een in hun ogen duffe caravan. Studenten van een kunstacade mie en technische universiteit hebben samen een reiswagen ontwikkeld, die lijkt op een vouwwagen en die vooral de jeugd moet aanspreken. De ca ravan, te zien in het kampeerpa- viljoen in hal 7, is nog niet in productie genomen. Oost-Europa Het kampeerpaviljoen is opge zet als een landelijke camping, inclusief een picknickplaats voor bezoekers. Veel aandacht is er voor Oost-Europa, dat kam peerders langzaamaan steeds meer mogelijkheden biedt. Oost-Europa zit ook anderszins in de lift. Vorig jaar gingen ruim honderdduizend mensen naar Oost-Europa, waarvan bijna een derde deel naar Rusland. Ook Bulgarije en Oekraïne scoorden goed, Roemenië bleef iets achter. Nu nog worden voornamelijk hotelreizen ge boekt, maar steeds meer cam pings proberen tegemoet te komen aan de wensen van wes terse kampeerders. Een nieuwe bestemming is Zuid-Siberië, bereikbaar per avontuurlijke Trans Siberië Ex press. Dichterbij ligt Polen, waar zowel steden als natuur gecombineerd kunnen worden. Hongarije is altijd al in trek ge weest bij Nederlanders en pro beert op de beurs nog meer toeristen in de stemming te brengen met onder meer Hon gaarse muziek en een groot Hongaars restaurant. De Oost- Europese bestemmingen pre senteren zich in hal 2. Ook aanwezig op de beurs is ACSI, bekend van de begeleide caravanrally's die al jaren wor den georganiseerd. Voor het eerst biedt ACSI de mogelijk heid tot het boeken van een vas te kampeerplaats op 120 cam pings in Europa. Boeken gaat via internet. ACSI, dat ook in hal 2 staat, signaleert overigens eveneens een groeiende interes se voor Oost-Europa. De verre bestemmingen staan bijeen in de hallen 11 en 12. Zij hopen vooral dat de Vakantie beurs toeristen weer over even tuele vlieg- en reisangst heen helpt. Woordvoerster Patricia Egelie van TUI Nederland (on der meer Arke en Holland Inter national) stelt 'dat we van be roerd naar steeds beter gaan'. „We merken dat de stedenrei- zen, waaronder die naar New York, aantrekken. Na de grote inzinking na 11 september komt ook Florida weer op gang. Dat was altijd een belangrijke win- terbestemming voor ons. We verwachten dat deze maand mensen, die eigenlijk sinds sep tember nauwelijks meer gereisd hebben, trek krijgen om zich weer met vakantie bezig te hou den. Op de Vakantiebeurs kun nen ze in de stemming komen." Fred van Cleef van de toeristi sche afdeling van de Canadese ambassade sluit zich daarbij aan: „We verwachten dat we de mensen kunnen overtuigen van de vele maatregelen die we ge nomen hebben om de veiligheid verder te bevorderen. Ln per soonlijke contacten op de Va kantiebeurs hopen we het pu bliek een duwtje in de rug te geven." Alice Plekkenpol De Vakantiebeurs wordt van 9 tot en met 13 januari gehouden in de Jaarbeurshallen te Utrecht, gelegen tegenover het Centraal Station. Geopend da gelijks van 10.00-18.00 uur (vrijdag tot 22.00 uur). Dag kaart 10 euro, 60-plussers 8,50 euro, avondbezoek 7,50 euro, gezinskaart 25 euro, meerda- genkaart 15 euro. Meer informatie: vvww.vakan- tiebeurs.nl en 030-2955082.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33