De geschiedenis leert dat ik vaak gelijk heb Een flinke huilbui hoeft niet altijd gezond te zijn Willem van Kooten Rechts op te richten omdat 'groen' niet is voorbehouden aan linkse poli tieke partijen. Nu heeft hij zijn draai gevonden bij Leefbaar Nederland. „Ik heb dertig jaar WD gestemd en toen vond ik het genoeg. De WD is niet meer de partij van de koopman nen maar van de consultants. Tot in de jaren tachtig dacht ik dat het door het CDA kwam dat Nederland verkeerd werd gerund. Maar nu zie ik met de WD en de PvdA hetzelfde gebeuren. Het is de macht en roem die mensen misvormt. En dan luisteren ze niet meer naar de kiezers, maar naar hun eigen belangen. Peper is een mooi voorbeeld. De man die doorgaat voor het slimste jongetje van de klas heeft zich in Rotterdam als een hork gedra gen. The world according to Bram. De geest is gewillig, maar het vlees is zwak. Als burgemeesters door het volk gekozen worden, dan was Peper na vier jaar verdwenen in plaats van zestien jaar, óf hij had zich anders ge dragen om weer herkozen te worden. Leider Raken links en rechts dronken van macht, Leefbaar Nederland is daar niet gevoelig voor, meent Van Kooten. „Bij Nagel, Fortuyn en mijzelf ben ik daar niet bang voor. Glitter en gla mour hebben nooit invloed op mij ge had. Ik heb jarenlang als beroemdste discjockey op het podium gestaan, maar ik heb me nooit laten verleiden. Misschien komt dat door m'n opvoe ding of door m'n zelfspot. Je moet je zelf natuurlijk niet te ernstig nemen, maar blijven relativeren. Ik ben ego loos. Ik vind wel dat er dingen moeten gebeuren, maar ik hoef er niet mee in de krant. Fortuyn wel. Daarom is hij geknipt als lijsttrekker." Leefbaar Nederland vindt het druk worden in Nederland, maar Van Koo ten is er geen voorstander van om een maximum te stellen aan het aantal vluchtelingen dat Nederland op neemt. „Asielzoekers moeten we in Europees verband aanpakken." Hij wil Leefbaar Nederland niet als een partij profileren die vreemdelingen wil weren. Maar hij sluit niet uit dat de partij garen spint bij de aanslagen van 11 september die overal in het Westen angst hebben gezaaid tegen vreemde lingen. „11 September speelt een rol. Mensen denken toch, wat in New York is gebeurd, kan elders ook gebeuren. We zullen het zien op 15 mei. Daar voor blijft het speculeren. Ik heb grote vraagtekens bij opiniepeilingen." Zijn afkeer van de politiek is de afge lopen jaren alleen maar gegroeid. „Wie denkt er nog op lange termijn in Den Haag. Wie gaat er voor het lands belang? Iedereen houdt elkaar de hand bovenhet hoofd. Als we maar op het pluche kunnen blijven zitten, daar gaat het om. De WD houdt voor Mel- kert zijn mond over de ESF en dan houdt de PvdA zijn mond over de dure Schipholtunnel. Daarom moest Van Gijzel weg. Bleeeeh." Zijn gezicht staat op vies en hij is verbaal op dreef. „Kok mag ik wel. Het is een integer man maar geen leider. Hij loopt bij be grafenissen zoals in Vol end am voor aan maar hij spreekt zich niet uit. Ge woon zeggen: nu is het afgelopen met het gesodemieter, we gaan het anders doen. Over de bouwfraude hoor ik hem ook niet. Ik protesteer al tien jaar tegen de Betuwelijn waarvan de kos ten nu worden geschat op tien miljard gulden. Van de bouwfraude in de nat te bouw weten we dat ongeveer twin tig procent frauduleus isDan gaat het bij de Betuwelijn al gauw om twee miljard gulden. Daar hoor ik niemand over! En dan de manier waarop wij onze bondgenoten Amerika en Enge land steunen in de strijd tegen het ter rorisme... Bleeeeh. Dat halfzachte. F16's sturen die alleen mogen fotogra feren. Als je die toestellen hebt, moet je er ook gebruik van maken anders is het zonde van het geld. En dan de overheid die stiekem onderzoekt wat het Nederlandse volk van de oorlog in Afghanistan vindt. Op basis van die opiniepeilingen die wij niet mogen kennen, neemt Kok beslissingen. Zie je ze voor je, met hun geheime enquê tes op het wekelijkse kabinetsberaad? Ik vind het zielig." Monique de Knegt Hij zou zorgeloos kunnen rente nieren op zijn golfpark aan de Portugese Algarve. Maar hij er gert zich groen en geel aan politiek Den Haag en ruikt nog altijd bui tenkansjes die hij wil verzilveren. De onrust van ondernemer Willem van Kooten (60). „Winnen is be langrijk voor mij." Hij beent door de kamer en slaat met de vuist op tafel. Als het over de staat van het land gaat, lijkt Willem van Kooten ondanks zijn leeftijd en rijkdom een verontwaardigde jonge man. „Ja, goed hè? Ik heb een hekel aan zelfgenoegzame mensen. Ik hoop me ook te behoeden voor cynisme. Daarom bemoei ik me met de poli tiek." Sinds twee jaar is hij bestuurslid en sponsor van Leefbaar Nederland. „Ik wil graag dat er dingen veranderen, maar ik wil niet op het vreselijke podi um In Den Haag. Achter de schermen bij Leefbaar Nederland voel ik me thuis. De partij is niet links en niet rechts. Die begrippen bestaan niet meer. Je hebt alleen nog oud en nieuw of verstandig en dom. De samenleving is daar aan toe, dat zegt mijn intuïtie. En de geschiedenis leert dat ik vaak gelijk heb." Hoeveel geld hij in de verkiezings campagne van de partij en lijsttrekker Pim Fortuyn steekt, wil hij niet zeg gen. „Ik geef vaker geld weg. Doe wel en zie niet om. Als je in de positie bent om geld te geven dan moet je dat als fatsoenlijk burger doen." Hij trekt een blikje cola light open en vertelt over de eerste onvergetelijke slok cola die hij proefde op de boot van de vader van een vriendje van hem. „Onze generatie is de beste. Wij moes ten er alles voor doen. Er was niets. De aarde was woest en ledig, Genesis. Wij zijn groot gebracht in soberheid. Dat leert een mens discipline. Mijn kinde ren vinden mij een zeikerd. Ik heb al tijd gezegd: jongens, doe het licht uit. En ik kan nog steeds geen eten weg gooien. Als ik een pak ga kopen dan wil ik er ook altijd een paar sokken of een overhemd bij krijgen. Dat is een spel: de kunst van het maken van een deal. Als ik een schilderij koop, betaal ik ook nooit de prijs die wordt ge vraagd. Dan voel ik me een sukkel." Zijn Hilversumse kantoorvilla spreekt boekdelen. Nergens prots of praal van de artiesten die hij op plaat uitgeeft. Aan het barretje, dat doet denken aan een jeugdhonk, wordt geen druppel alcohol geschonken. Bij platenmaatschappij Red Bullet wordt gewerkt. Het is er rommelig en de meubels tonen gedateerd. Maar Wil lem van Kooten zit er op en top bij Moderne bril, gebruind gezicht, dikke sigaar, zijden stropdas, brogues en een op maat gemaakte blazer. Volgens het blad Quote behoort Van Kooten met 350 miljoen gulden aan vermogen tot de honderd rijkste Nederlanders. „Ach, ik ben gek op lijstjes. Ik ben zelf als diskjockey ooit de top veertig in Nederland begonnen, maar mijn ver mogen is natuurlij k niet te berekenen. Dat is afhankelijk van de dagprijs voor mijn golfresort, de waardering voor mijn muziekmaatschappij en al die andere activiteiten". Rasondernemer Hij is geen cententeller. Dat leidt tot niets. „Ik ben een romanticus, een mislukt dichter. Ik was hoofdredac teur van de schoolkrant op het gym nasium en schreef gedichten. Een paar van die gedichten zijn nog eens gepubliceerd. Ik ben er niet mee door gegaan. Ik wou geen honger lijden. Het is allemaal mooi, maar het is wel armoede." Als hem wordt gezegd dat hij hele maal geen romanticus is, maar een rasondernemer, kijkt hij even, zwijgt en zegt dan: „Nou ja, ik lid maar wat." Van Kooten doet in muziek, radiosta tions, televisie, software, maar ook in golfbanen, irrigatie, vuilverbranding en metaal. Hij schrijft columns en is actief in Leefbaar Nederland. „Er zit een rode draad in mijn leven en dat ben ik. Dat is niet aanmatigend be doeld, dat is zo. Ik ben een makelaar in talent. Ik heb Rob Out ontdekt, Lex Harding, Harmen Siezen en nog tien tallen anderen. Ik heb een spoor van miljonairs achter me gelaten. Mooi toch, ik gun het die mensen van harte en ik kan niet anders. Ik word met iets of iemand geconfronteerd waarin ik wat zie en daar wil ik dan met vereen de krachten iets van maken. Ik ben be gonnen als programmamaker, maar ik moet er niet aan denken om veertig jaar één en hetzelfde ding te doen. Ik moet steeds weer wat nieuws onder nemen. Het moet spannend blijven. Noem het intellectuele onrust. Dat klinkt hovaardig, maar het zit in m'n genen. Ik ben niet voor niets een mis lukt neerlandicus. Ik ging naar Am sterdam omdat een vriendje van mij daar ging studeren en omdat het me spannend leek. Maar toen ik ontdekte dat het acht jaar duurde en ik het laat ste jaar misschien zou toekomen aan de 20-ste eeuwse literatuur... Heb je wel eens iets gelezen van P. C. Hooft? Saai... Geef mij maar Geert Mak of Gerrit Krol. Vooral Krol is een ont dekking. De Hermans van nu. Hij schrijft heel onderkoeld, maar toch heel warm. Ik zag hem een tijdje geleden op televisie. Geen babbelaar. Maar dat is goed. Schrijvers moeten schrijven. Schrijvers die babbelaars zijn, moet je wantrouwen. Als Joost den Draaijer was hij zeven tien jaar (van '61 tot '78) een beroemde disc jockey. Ondertussen verdiende hij geld met zijn muziekuitgeverij en pla tenmaatschappij. Artiesten met wie hij m zee ging, kon hij meteen op de ra dio draaien en promoten. Veruit de grootste klapper maakte hij begin ja ren '80 met 'Stars on 45'. Een verza melingvan swingende naoorlogse liedjes gemixt door Jaap Eggermont. „Nu nog worden er platen van ver kocht. Ik heb er tussen de tien en twin tig miljoen gulden aan verdiend. Er kwam geen artiest aan te pas". Hij heeft een neus voor handel. Of het nu om muziek gaat („Thuis zet ik nooit muziek op. Daar heb ik niet eens een goede installatie, dat interesseert me niet") of rubberslangen. Als hij al le financiële bladen lezend een markt ruikt voor schroeven en moeren en het management bevalt hem, dan inves teert hij in metaal. „Ik heb geen checklist voor succes. Ik let wel op honderd dingen als medewerkers mij muziek laten horen. Uiteindelijk be paal ik of we in zee gaan met artiesten. Alleen als het Dance betreft, dat zegt me niets, laat ik dat aan een zoon van me over. Bij andere muziek voel ik het gewoon. Ik moet iets hebben van: pot- verdomme! Moetje dit horen. Zoals die Limburgse groep Neet oet Lottum. FantastischDe geschiedenis leert dat ik meestal gelijk heb, maar soms zit ik ernaast. Vorig jaar heb ik tonnen ge stopt in de zangeres Dilana Smith. Ik dacht, dat is een nieuwe Janis Joplin, maar het is niet uitgekomen." Hij verliest niet graag. „Winnen is be langrijk voor me. Als ik verlies pro beer ik flink te zijn en waag ik een nieuwe poging. Alleen al uit zelfbe scherming ben ik nooit naar een casi no geweest. Het is ook niet eervol om te verliezen." Zijn grootste verlies is het mislukken van zijn eerste huwelijk. „Het is al ruim vijfentwintig jaar geleden, maar ik vond het echt een nederlaag. Ik heb het er jaren moeilijk mee gehad. Ik vond dat ik gefaald had, voelde me schuldig. Ik ben een beetje doemden- kerig wat dat betreft. Ik heb tegen m'n vier zoons gezegd: j ongens, trouw niet voor je dertigste, sla je eerste huwelijk maar over. Maar nu is de jongste 24 en de oudste 35 en ben ik nog steeds geen opa." Macht Hij komt uit een groot gezin met aqht kinderen, vader was leraar wiskunde, opa dominee. Hij droomde van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie, zeeheld Maarten Tromp en doet nu zelf ontdekkingen. „Het gaat me niet alleen om het geld. We hebben de op dracht in het leven de tijd niet in le digheid door te brengen. Ik ben heel protestants opgevoed en heb een he kel aan luiheid. Ik ben niet zeker over het hiernamaals, maar overtuigd van het hiernamaals." Hij broedt altijd wel op een plannetje. „Onbewust vaak. Dan loop ik met mijn vrouw over het strand en zegt zij: 'je bent er niet bij'. Een week per maand verblijft hij in de Portugese Algarve waar hi j al twaalf jaar bezig is met de ontwikkeling van een golf com plex. Toen hij ontdekte dat een acht tien holes golfbaan hem drieduizend kuub water per dag kostte, kocht hij in IJsland een bijna failliet fabriekje in zwetende irrigatieslangen. De slan gen geven ondergronds water af zodat er niets verdampt. Van Kooten heeft zich in de waterschaarste verdiept en voorspelt dat de oorlogen in deze eeuw niet om olie zullen gaan maar om water. Dat belet hem niet om in een dorstige provincie een luxe golfcom- plex aan te leggen met tweehonderd vakantiehuizen. „Ik heb ook meren aangelegd. Het is een heel gesloten watercircuit. Ik vang elke druppel op die er valt. Voorheen liep alles wat er was in zee. Er was daar niks dan rots achtig gebied. Ik maak het daar mooi er, want gras is mooi. Ik hoorde laatst dat gras meer stikstof omzet in zuur stof dan bos van dezelfde oppervlak te. Wist u dat? Dat is toch goed dan?" Tien jaar geleden overwoog hij Groen zaterdag 5 januari 2002 Willem van Kooten: „Ik heb een spoor van miljonairs achter me gelaten." foto Cees Zorn/GPD Huilen. Zo gewoon, zo beladen. Interes sante kost voor populaire bladen, maar niet voor wetenschappers. De Tilburgse professor Ad Vingerhoets wil het tij keren: samen met anderen dook hij diep in het fe nomeen. En kwam tot de conclusie dat hui len lang niet altijd oplucht. Op tafel in Vingerhoets' kamer aan de Fa culteit der Sociale Wetenschappen op de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg liggen bergen boeken en papieren tot een halve meter hoog. Sinds 1989 houdt professor Ad Vingerhoets (48), hoogleraar gezondheidspsychologie zich onder meer bezig met onderzoek naar huilen. Onlangs publiceerde hij samen met de Amerikaan Randolph R. Cornelius het eerste weten schappelijke standaardwerk over huilen door volwassenen: Adult Crying. A Biopsy- ehological Approach. Lacherig „Er wordt lacherig over het onderwerp ge daan. Ik begrijp dat niet, want er is toch ook onderzoek naar andere emoties zoals agres sie", zegt Vingerhoets. Darwin boog zich eind 19e eeuw over huilen, maar zijn bevin dingen zijn nauwelijks opgepakt. Iets meer aandacht kreeg de Amerikaanse biochemi cus William Frey in de jaren tachtig voor zijn biologische 'schoonmaaktheorie'. Vol gens Frey is de hoofdfunctie van huilen af vloeiing van giftige stoffen die zijn opge hoopt door spanningen bij gevoelens van wanhoop. Vandaar dat een huilbui zou op luchten. Onzin, aldus Vingerhoets en andere onder zoekers: volgens hen is de hoeveelheid tra nen te gering voor voldoende 'schoonmaak'. „Tranen laten vloeien kan geen invloed hebben op de gezondheid", aldus een gede cideerde Vingerhoets. En zo haalt de hoog leraar wel meer vastgeroeste aannames on deruit. Bijvoorbeeld het idee dat mannen minder huilen dan.vrouwen. Als ze klein zijn geldt dat niet, volgens de hoogleraar. Jongens baby's en -peuters huilen zelfs meer dan meisjes van dezelfde leeftijd, stelt hij. Pas vanaf hun tiende jaar huilen meisjes duide foto ANP lijk vaker. 01' dat samenhangt met hormo nen, is voor Vingerhoets nog maar de vraag. Voorlopige onderzoeksgegevens wijzen uit dat mannelijke geslachtshormonen eercler het huilen afremmen dan dat vrouwelijke geslachtshormonen snotteren bevorderen. Toch laten volwassen vrouwen wereldwijd meer en intenser tranen vloeien dan man nen, zo staaft ook het internationale KUB- onderzoek van Vingerhoets en Marleen Be- cht. Waarom dan? Psychologische en maat schappelijke factoren spelen vrouwen vol gens cle onderzoeker parten. „Vrouwen ontlopen emotionele situaties minder dan mannen. Uit kleinschalig onderzoek blij kt bijvoorbeeld dat vrouwen vaker begrafe nissen bijwonen dan mannen." Beroepskeuze En dan is er natuurlijk de norm dat mannen niet mogen huilen en ook beroepskeuzen hebben invloed, aldus Vingerhoets. „Meer vrouwen dan mannen kiezen voor verzor gende beroepen en ervaren dus meer emo tionele situaties. Vrouwen in verantwoor delijke functies tonen minder tranen dan andere vrouwen. Mannelijke psychothera peuten op hun beurt huilen gemiddeld va ker dan mannen in rationelere beroepen." Zouden mannen meer moeten huilen? Vol gens Vingerhoets hoeft dat niet. Zijn opmer kelijke stokpaardje is dat snotteren niet per se gezond is. „De helft van de 1900 onder vraagden in ons onderzoek in 39 landen rapporteerde een beter gemoed na hun laat ste huilbui, veertig procent constateerde geen verschil en tien procent voelde zich juist slechter. In ouder onderzoek in labora toria voelden proefpersonen zich na een huilbui bij een droevige film zelfs minder goed. Ik betwijfel of huilen iets met gezond heid te maken heeft." Toch beweren heel veel mensen dat ze zich opgelucht voelen na een snotterbui. Volgens Vingerhoets komt dat vooral door de in vloed die een huilbui op de naaste omgeving heeft, Baby's merken al snel dat huilen aan dacht en troost oproept. Door een schone luier of knuffel voelen ze zich uiteindelijk prettiger, Hetzelfde geldt volgens Vinger hoets voor volwassenen. Een huilbui kan positieve veranderingen teweeg brengen in een situatie of relatie, aldus de hoogleraar. Een partner past zich aan, luistert of ont slaat de huilende persoon van bepaalde ver plichtingen. Daarom voelen mensen zich na een huilbui beter; er is iets mee bereikt. Vin gerhoets: „Dus huilen heeft mijns inziens eerder een communicatieve en eventueel zelfs manipulatieve functie dan dat het ont laadt." Maar hoe verklaart de professor dan dat veel mensen liever alleen huilen, zoals zijn eigen onderzoek aan het licht bracht? Vol gens hem omdat veel van de geïnterviewden er een publiek bij fantaseren dat steun biedt. „Het doel van huilen verschilt per si tuatie. De geëmotioneerde zelf kan er ook wijzer van worden: een huilbui is dan een signaal dat iets iemand te veel is geworden." Het is duidelijk: huilen ontstaat door een complex samenspel van biologische, psy chologische en sociale factoren en heeft dus verschillende functies. Vingei'hoets en col lega's kunnen er nog jarenlang op studeren. Na de jarenlange 'papieren' onderzoeken, is het nu tijd voor scheikundige analyse. Sa men met een biochemisch laboratorium be reidt Vingerhoets onderzoek voor naar de samenstelling van verschillende soorten tranen. Waarom toch zo'n interesse in huilen? „Kli nisch psychologen, psychiaters en psycho therapeuten denken allemaal verschillend over het nut. Ik wil duidelijkheid over de functies. Ik zit vol kinderlijke waarom waarom-vragen." Andrea van Dael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29