De lange weg van Martine en Jeton Duitsland sluit Mariene Dietrich eindelijk in de armen PZC Romance zaterdag 5 januari 2002 Ze wilde wel eens een poosje fladderen. Een avondje stap pen met die tengere Kosovaar met zijn mooie donkere ogen vond ze dan ook wel een strak plan.,Maar om te fladderen heb je vleugels nodig. En die had ik niet, uitein delijk ben ik geen vlinder", zegt Martine Wakkee (31 jaar) uit Zie- rikzee. „Dus wat gebeurt er? Je haalt het in huis en je gaat er van houden." Kernachtiger kan ze niet samen vatten wat haar en Jeton Osmani uit Pristina overkwam. Een jonge Al banees gevlucht uit Kosovo op zoek naar een beter bestaan in Nederland en een nuchtere Zeeuwse die ooit vol op vooroordelen had over asielzoe kers. Ze houden van elkaar en kiezen voor een leven samen. Vastberaden en uiteindelijk met succes bestreden ze vorig jaar de krachten die hen daarin tegenwerkten. „Weet toch waar je aan begint", kreeg Martine talloze malen te horen van vrienden toen Jeton (25) kort na hun eerste ontmoeting al bij haar introk. Haar eigen vader zelfs beende reso luut haar woning uit toen hij daar plotseling 'een buitenlander' aantrof. Ondenkbaar op dat moment dat hij zich later zou uitputten in het schrij ven van brieven tot aan de staatsse cretaris voor Vluchtelingenbeleid toe dat 'die jongen' toch in elk geval de kans moest krijgen zijn opleiding af te maken voordat hij ooit zou worden te ruggestuurd. Martine snapte die eerste reacties van familie en vrienden wel. ,,Ik ergerde mezelf kapot aan de asielzoekers die ik altijd bij het Huis van Nassau zag rondhangen. Dan dacht ik ook dat ze weieens wat nuttigers zouden kunnen doen met hun tijd. Op dat soort ge dachten ben ik nogal teruggekomen." Martine komt uit een onderwijzersge zin, in Renesse; pa en ma stonden bei den voor de klas. Zelf koos ze voor een loopbaan bij een reisbureau. Jeton wilde destijds graag een opleiding ar chitectuur voor de woningbouw vol gen. Hij is afkomstig uit een gezin met vijf kinderen uit Pristina, de hoofd stad van Kosovo. Zijn vader werkte als beveiligingsfunctionaris in een fabriek en zijn moeder in de linnenka mer van het ziekenhuis. Hij was ze ventien toen het plan elders een be staan op te bouwen vaste vorm in zijn hoofd begon aan te nemen. „Dat be denk je niet in je eentje. Daar praat je veel over met je vrienden. In Kosovo had je als Albanees veel minder rech ten en vrijheid dan de Serviërs. Er gold voor ons een avondklok. Onze school was gebombardeerd zodat we onderwijs in een woonhuis kregen. De spanning werd steeds groter. Boven dien liep ik het gevaar opgeroepen te worden om in het Servische leger te vechten." Onzekerheid Zijn eerste vluchtpoging mislukte. De tweede keer ging het goed en hij kwam in Nederland terecht. „Echt bang ben ik nooit geweest, maar er was wel veel onzekerheid over hoe het allemaal verder zou gaan", zegt Jeton. Het be gon met één nachtje in Oisterwijk en daarna werd hij vier maanden onder gebracht in Zevenaar. In februari 1997 kreeg hij met enkele andere jon gere asielzoekers een plekje in één van de woonhuizen in de Haringvliet- straat in Zierikzee die als aanvullende opvang dienen. Tussentijds verbleef hij ook nog op een studentenkamertje in de Walstraat in Vlissingen. „Ik zag pas geleden dat het nu is uitgebrand. Goed dat ik er niet meer zat", grinnikt Jeton. Hij mocht via het ROC in Middelburg een opleiding volgen. Eerst wilde hij de taal leren, daarna legde hij zich toe op een opleiding voor automonteur. „Die architectuur-opleiding zoals ik die in Kosovo deed, kon ik hier toch niet volgen. Daar is meer vooroplei ding voor nodig hier." Zijn hobby, voetballen, kon Jeton ook in Zierikzee beoefenen. Hij werd speler in het elf tal van zaterdagvoetbalclub Mevo. Voorlopig had hij wel vrede met zijn leven. Zijn opzet was niet voor'altijd hier te blijven. Hij was weggegaan uit Kosovo in de hoop dat de situatie er na enkele jaren zou zijn verbeterd. Dan zou hij zeker teruggaan. Hij had zijn ouders en zijn broer en zussen tenslot te niet voorgoed gedag gezegd. Toen in 1999 de oorlog in Kosovo uit brak en duizenden Albanezen op de vlucht sloegen voor de Serviërs, vocht Jeton een tweestrijd met zichzelf uit. „Ik was blij dat ik hier zat en niet in dat oorlogsgebied, maar mijn familie zat daar wel en we konden soms lange tijd geen contact met hen krijgen. Dan denk je wel eens: ik had daar moeten blijven om te helpen." Jetons naaste familieleden overleefden de oorlog, een halfbroer van zij n vader kwam tij dens een aanval om. De ontwikkeling van stappen, ver liefd worden, vrijen en gaan samen wonen is universeel beschouwd niet zo bijzonder. Individueel bezien, hakt het er vaak dieper in. „Ik, wilde die ontwikkeling eerst maar eens rustig afwachten", zegt Martine. Bewerin gen 'dat hij alleen maar met haar aan papte om voorgoed in Nederland te kunnen blijven' liet ze voor rekening van criticasters uit haar kennissen kring. Jetons asielaanvraag was in behande ling en ze hoopten het beste van die procedure. „Ik had er geen enkele be hoefte aan om die te gaan beïnvloe den." Martine zou een zogeheten 'ver blijf bij partner'-verklaring op dat moment als een geforceerde beslissing Een glamourfoto gemaakt in Turkije gold als troost tijdens eenzame maanden. hebben gevoeld. Dat wilde zij niet en dat wilde hij niet. „Maar goed, je haalt het in huis en je gaat ervan houden", moest ze uitein delijk toch erkennen. Toen in de zo mer van 2000 de definitieve afwijzing van zijn asielaanvrage kwam en alle mogelijkheden van bezwaar leken uitgeput, besloten ze drastisch te han delen om een toekomst samen moge lijk te maken. Dat hield in op legale wijze het Nederlanderschap verwer ven. Daar moest een lange weg voor worden gegaan. In het najaar van 2000 werd duidelijk dat Jeton in elk geval terug zou moe ten naar Kosovo om daar een visum oftewel de Machtiging tot Voorlopig Verblijf (MVV) te verkrijgen. Dat kon alleen via de Joegoslavische ambassa de, niet in Pristina maar in Skopje, Macedonië dus. „Dat MW krijg je al leen als alle andere documenten ook in orde zijn: een geboorteakte, een on- gehuwdheidsverklaring en een pas poort." Toen die papieren er uiteindelijk wa ren, stond er net nog een toets op Je tons programma in het kader van zijn opleiding. Niet maken, zou hem een half jaar achterstand opleveren. Uit eindelijk bracht Martine hem op 19 januari naar Schiphol. Die dag zag hij na zes jaar zijn ouders, familie en vrienden weer terug. „Pristina was veranderd. Het was er vooral heel druk geworden met al die mensen van de vredesmacht. Iedereen had het ook steeds nog over die oorlog, iedereen had er zijn eigen verhaal over." Vakantiestekje Drie maanden zou het allemaal gaan duren, volgens de woordvoerders van de Vreemdelingenpolitie en van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Dat vonden beiden toch een te lange tijd om elkaar niet te zien, dus boekte Martine tussentijds een tripje naar de zuidkust van Turkije. Een mooi vakantiestekje dat voor Jeton vanuit Pristina via Macedonië ook goed te bereiken zou zijn. Wilde zij niet weten hoe Jeton in Pris tina leefde, wie zijn ouders waren, zijn broer en zijn zussen? „Natuurlijk wel, maar ik kon me zo indenken dat voor al zijn ouders toch niet zo heel blij met me zouden zijn. Bovendien spreek ik die taal niet en zou nauwelijks met hen kunnen communiceren." Lekker samen een weekje aan de Turkse kust dus. Ware het niet dat plots de spanning in Macedonië hoog opliep en de grenzen met Kosovo wer den gesloten. Martine kon haar reis niet meer annuleren en ging toch. Drie dagen later dan gepland kwam Jeton. Hij had een tocht van dertig uur ach ter de rug met bus en vliegtuig via Ti rana en Istanbul, maar ze waren bij elkaar. Schot in de papieren zat er ab soluut nog niet. Afscheid nemen na die korte week viel dan ook niet mee. Een serie glamour foto's gemaakt bij een Turkse foto graaf moest als troost dienen in de moeilijke maanden die hen nog wachtten. Martine pleegde eindeloos veel tele foontjes naar de IND en werd er ook eindeloos aan het lijntje gehouden. Beloften dat ze zou worden terugge beld door de juiste functionaris wer den nooit nagekomen. Ze wachtte netjes acht weken, de periode die er voor staat dat zo'n MVV-aanvraag in behandeling wordt genomen. Toen kreeg ze plots te horen dat de aan vraag nooit was ontvangen. „Larie", vond R. Aarts van de Vreemdelingen politie in Goes. In hem vond Martine een pleitbezorger; iemand die iets be greep van de emoties die achter zo'n verzoek schuilgaan en nog niet murw was van de massa's vergelijkbare aan vragen. „Het helpt natuurlijk dat je tot zo'n man kunt doordringen. Dat je elkaar recht in de ogen kunt kijken en je situatie duidelijk kunt uitleggen. Daar krijg je bij de IND geen kans voor. Ik ben er zelf eigenlijk nooit ver der gekomen dan de telefoniste. Dankzij Aarts is er uiteindelijk schot in de zaak gekomen", memoreert Mar tine. Onderop Om de zaak bij de IND echt in bewe ging te krijgen moesten alle documen ten nog eens een keer worden toege stuurd én gefaxt en natuurlijk moest er toen wederom acht weken worden gewacht. Elke aanvraag komt ten slotte onderop de stapel. Jeton wacht te inmiddels maar af. Hij doodde zijn tijd in Pristina met een baantje in een snuisterijenwinkel. Toen Martine meldde dat zijn visum op de Joegosla vische ambassade in Skopje gereed lag, restte hem nog een moeilijke mis sie: de grens met Macedonië overko men. Twee pogingen waren tever geefs. Met wat steekpenningen lukte het de derde keer wel. „Er hing een grimmig sfeer in Skopje in de wijk waar de ambassade zat. Er stonden al lemaal groepjes naar je te loeren", vertelt Jeton. Het kostte hem uren in die ambassade, maar het felbegeerde MW kreeg hij in bezit. Het was in middels eind juni. Jeton nam afscheid van zijn familie met de belofte dat hij binnen afzienbare tijd op bezoek zou komen met Martine. Weer terug naar Macedonië voor een vlucht vanuit Skopje trok Jeton - ge zien zijn eerder ervaringen - niet aan. Hij probeerde het via Pristina. Van daaruit gingen er geen vluchten rechtstreeks naar Nederland. „Dan maar via Düsseldorfdan ben ik in elk geval dichtbij en van daaruit kom ik wel in Amsterdam", dacht hij. Dat zijn visum daar eigenlijk niet in voor zag, negeerde hij gemakshalve maar even. Verder vliegen dan Düsseldorf hoefde echter niet. Op de luchthaven daar stond zijn nuchtere Zeeuwse te wachten. Haar buurman vond dat ze 'die jongen' maar even met de auto moesten gaan ophalen. Eind november wapperde er aan de gevel van een huis in de binnenstad van Zierikzee de Hollandse vlag. Zo maar, veel eerder dan verwacht, bracht de post een brief met de toe kenning van het Nederlandschap voor Jeton Osmani. De afgelopen we ken is hij vaak gefeliciteerd en ge knuffeld door mensen die hem en Martine het geluk van harte gunnen. „Ja, dat is wel leuk dat ze dat doen", lacht Jeton wat schuchter. Hij is niet zo'n man van expressieve emoties. Ali Pankow Ze maakte carrière in Hollywood en woonde een groot deel van haar leven in Parijs. De van oorsprong Duitse Mariene Dietrich had een haat/liefdeverhouding met haar land en de Duitsers met haar. Ne gen jaar na haar dood lijkt het erop dat Duitsland het eindelijk wil goedmaken. Duitsland is in de ban van Mariene Dietrich. Haar films worden weer vertoond op de te levisie. In Berlijn trekt een aan haar gewijde musical avond na avond volle zalen en eert de Duitse hoofdstad haar met een Marlene- Gala en exposities in verschillende musea. Niet gek voor een vrouw die in 1960 tijdens de terugkeer naar haar land werd bespuwd en uitgescholden voor landverraadster. Daarna wilde Mariene Dietrich niets meer met haar vaderland te maken hebben, maar vlak voor haar dood in 1992 gaf zij te kennen toch in Berlijn begraven te willen worden. Zelfs op haar laatste rustplaats ontkwam zij niet aan de toorn van sommige landgenoten. Haar grafsteen werd beklad met woorden als 'bontdragende slet'. Maar kennelijk begint nu bij de meerder heid van de Duitsers het besef door te drin gen dat Mariene Dietrich de grootste ster was die het land ooit heeft voortgebracht. Haar carrière begon in 1930 met 'Der blaue Engel', waarin zij als nachtclubzangeres Lola-Lola een professor ten gronde richt. Een femme fatale met de lange benen en het blonde haar: dat zou haar handelsmerk worden in de zeven films die zij met haar ontdekker en geliefde Josef von Sternberg in de jaren dertig in Hollywood maakte. Toen zij - zakelijk en privé - uit elkaar gin gen, drong propagandaminister Goebbels op last van Adolf Hitler er bij Mariene Dietrich op aan om naar Duitsland terug te keren. 'Ze moest zich niet meer als werktuig van joden in Hollywood laten misbruiken', werd er gezegd. Mariene Dieti'ich bleef echter in Hollywood en besloot Amerikaans staatsburger te wor den. Zij was niet tegen de Duitsers, maarte gen de nazi's en het fascisme, zo verklaarde ze haar besluit.Amerika nam me op toen ik geen vaderland meer had dat die naam waardig was. Maar in m'n hart ben ik Duits, Duits in m'n ziel." Tijdens de Tweede We reldoorlog ging ze in een Amei-ikaans uni form opti-eden voor de troepen aan het front en werkte ze mee aan anti-nazipropaganda in het Duits. De strijdkrachten aan beide kanten van het front - geallieerden en Duit- sers - luisterden via de radio naar het door haar in twee talen gezongen soldatenlied 'Lili Mariene'. Uitzinnig Haar vele live-optredens voor de soldaten hadden haar laten zien dat ze met haar sexy, maar tegel ij kei-tijd koele en afstandelijke uitstraling de mensen uitzinnig kon maken. Vanaf 1953 begon ze een tweede carrière, nu als zangeres en showster In een adembene mende avondjui-k die meer bloot suggereer- de dan er echt te zien was, zong ze met haar welbekende zwoele - lees: lage - stem liedjes als 'Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe ein- gestellt', die ze als Lola-Lola al in 'Der blaue Engel' had gezongen. Toen haar enige dochter van een kind beviel, kreeg Mariene Dietx-ich de bijnaam 'de mooiste grootmoe der vande wex-eld'. Vrouwen bewonderden haar onverschrok- kenheid en zelfverzekex-dheid, mannen haar suggestie van verleiding. Wie kent niet het vex-haal van onze eigen Godfried Bomans die tijdens het Grand Gala du Disque in ok tober 1963 halfdronken opmerkte: 'Had mijn vrouw maar één zo'n been'. 'Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt' was haar levensmotto. Zij had talloze minnaars en geliefden, zoals Gary Cooper, Maurice Chevalier, Jean Gabin, Frank Sinatra, John Gilbert, Fritz Lang, Erich Maria Remarque, generaal Patton en president John F. Ken nedy. In een interview in de j aren tachtig be kende de Pruisische officiersdochter: „Nou ja, de mannen verlangen en verwachten dat van jou. En als je niet alleen wilt blijven, dan moet je ze eenvoudig hun zin geven." Tijdens de laatste avond van haar omstre- den Duitse tournee in 1960 gleed Mariene Dietrich uit en brak haar schouder. Sommi gen zagen daar een voorteken in, want in de daaropvolgende jaren zou ze regelmatig tij dens een optreden onderuit gaan. Volgens ingewijden was dat het gevolg van drank misbruik. Hoe het ook zijin 197 5 brak zij op het toneel haar heup en dat betekende defi nitief het einde van haar openbare optre dens. Nog één keer speelde ze mee in een film, met David Bowie in 'Just a gigolo'. Daarna werd het stil rond Mariene Dietrich. Nooit liet ze zich meer fotograferen of fil men. Net als Greta Gai'bo sleet ze haar laat ste jai-en als een kluizenaar. Op 6 mei 1992 overleed ze in Parijs. In Duitsland lijkt de tweedeling wat Marie ne Dietrich betreft definitief achter de rug. Iedereen is er nu wel van overtuigd dat één van de grootste filmgodinnen van het witte doek een Duitse was, die tot op de dag van vandaag inspiratie biedt aan sterren als Madonna en Nicole Kidman (in 'Moulin Rouge'). Tom van Rijswijk Maxiene Dietrich in de filmklassieker 'Der blaue Engel'. foto Pieter Honhoff Voor Jeton Osmani en Martine Wakkee was 2001 een jaar vol tegenvallers én verrassingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27