vanouds Juliana en Bernhard ondanks alles nog steeds bij elkaar PZC Briljanten bruiloft 25 RUDEN RIEMENS zaterdag 5 januari 2002 FOTOGRAFIE Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta besteedden bij de opening van de tentoonstelling over 'koninklijke huwelijken in Amsterdam extra aandacht aan de uitgestalde bruidsjurk van prinses Juliana. Maxi ma liet zich uitgebreid informeren over het door de tijd nauwelijks aangetaste gewaad van de oma van haar verloofde. Maandag 7 januari is het precies 65 jaar geleden dat Juliana de ivoorkleurige satijnen jurk droeg en in Den Haag aan prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld haar jawoord gaf. De gezondheidstoestand van de bijna 93- jarige, en aan ernstig geheugenverlies lijdende prinses Juliana geeft het unieke briljanten huwelijksjubileum een wrange ondertoon. ,,Haar geheugen is nul", zei prins Bernhard vorig jaar tijdens zijn televi sie-interview. Wanneer één van de partners zich weinig meer van de echtverbintenis kan herinneren, en soms ook familieleden niet meer herkent, valt er natuurlijk weinig te vieren. Dat was vijf jaar geleden nog an ders, toen de voltallige koninklijke familie zich in Kenya verzamelde voor de diaman ten bruiloft van Juliana en Bernhard. „Toen was zij nog in goede conditie", aldus de prins vorig jaar. Foto's van die bijeenkomst tonen de trotse grootouders temidden van hun vier doch ters en talrijke kleinkinderen. Daarna is het paar nog maar zelden samen naar buiten ge treden. Juliana verscheen bij het huwelijk van kleinzoon Maurits met Marilène van den Broek in mei 1998 voor het laatst in het openbaar en zorgde toen nog voor opschud ding door als belijdende protestantse ter katholieke communie te gaan. Sindsdien leeft de oud-vorstin teruggetrokken in haar eigen vleugel van paleis Soestdijk, terwijl prins Bernhard tussen zijn talrijke opera ties door nog vrolijk de wereld doortrekt. In de voorbije 65 huwelijksjaren is dat eigen lijk niet veel anders geweest. Vuile was Koninklijke huwelijken werden tot halver wege de vorige eeuw zelden uit liefde geslo ten. Daarvoor waren de staats- en dynastie ke belangen te groot. Ter compensatie van zo'n verstandshuwelijk zochten de echtelie den al even traditioneel hun vertier elders. Zo lang de vuile was maar binnenbleef, gaf dat ook geen problemen. Tegenwoordig kie zen prinsen en prinsessen hun eigen part ners en houden de media hun telelenzen in Prinses Juliana dekt prins Bernhard toe met een deken tijdens de inauguratie-ceremonie van het Dachau-moment op 1 december 1996. foto Phil Nijhuis/GPD de aanslag om buitenechtelijke escapades genadeloos te registreren. Zelfs een bezoek je van Willem-Alexander aan zijn voorma lige vriendin Emily Bremers wordt al als overspel uitgelegd. Bernhard werd min of meer gekoppeld aan Juliana. Hij ontmoette haar in 1936 zoge naamd spontaan tijdens de Olympische Winterspelen in het zuiden van Duitsland. De prinses was bijna 27, en de enige troon opvolgster. Het werd dus hoog tijd voor een huwelijk, en de joviale en charmante, maar arme Duitse prins had wel trek in een goud omrande toekomst. Bernhard heeft zich daarbij vanaf het begin niet willen plooien nar.r de verlegen, wat stijve Juliana. In de eerste jaren na hun hu welijk -dat plaatsgreep op een koude win terdag in 1937- heeft hij zijn eenkennige vrouw juist wat losser gemaakt. Juliana ging zich onder zijn invloed beter kleden, werd actiever en sportiever en durfde nu zelfs onder ogen van haar strenge moeder koningin Wilhelmina te roken. Aan het prille huwelijksgeluk werd door de inval van de Duitsers echter een einde ge maakt. Juliana vertrok met haar kinderen Beatrix (geboren in 1938) en Irene 19 3 9) via Engeland naar Canada, terwijl Bernhard in Londen achterbleef. Volgens de Britse ko ning George VI was hij daar 'de enige die van de oorlog genoot'. Bernhard kreeg dan ook een ongekende vrijheid, die hij volgens zijn talrijke biografen ten volle wist te be nutten. De prins wist de weg in het Londense uit gaansleven goed te vinden, en moet in die tijd ook twee zoons hebben verwekt bij een Engelse minnares (in later jaren kwam er nog een dochter in Parijs bij). Tegelijkertijd deed schoonmoeder Wilhelmina haar best om Bernhard aan een zinnige functie te hel pen. Daarbij moest zij opboksen tegen het wantrouwen van de Britten ten aanzien van de ex-SS'er en voormalige Duitser Bern hard. Uiteindelijk kreeg de eigenzinnige vorstin haar zin, waardoor Bernhard als op perbevelhebber van de Nederlandse strijd krachten uitgroeide tot held van het verzet en na de oorlog een rol kon blijven spelen als inspecteur-generaal van de strijdkrachten. Juliana genoot van haar onbezorgde jaren ningin haar man opdroeg het paleis te verla ten. De prins weigerde ('ze zullen me eruit moeten dragen') en na bemiddeling van een commissie wijze mannen was het uiteinde lijk Juliana die moest capituleren. Hofmans verdween. Naar buiten toe bleef de eenheid bewaard, maar binnenshuis was er volgens de biografen lange tijd sprake van een ge wapende vrede. De tijd heelde de wonden en de verbintenis hield in de daaropvolgende bijna vijftig jaar opmerkelijk genoeg goed stand. Een echt 'verstandshuwelijk', waarbij de partners ook verstandig met elkaar omgaan en waar bij toch ook plaats is voor respect en waar dering. „Leven en laten leven", werd het motto, waarbij Juliana zich bemoeide met staatszaken en Bernhard met zijn hobby's, zoals luchtvaart, de krijgsmacht en het We reld Natuur Fonds. Lockheed De opvoeding van de kinderen was bij Bern hard, die tucht en discipline eiste, ook in be tere handen dan in die van de veel lossere Juliana. Samen stonden ze achter ieder van hun dochters toen die in de jaren zestig en zeventig met zeer uiteenlopende huwelijks- in Canada, waar in 1943 na een van de schaarse bezoeken van haar echtgenoot hun derde dochter Margriet werd geboren. Haar latere afkeer van protocol en onverholen wens om toch vooral gewoon te zijn, zal in die oorlogsjaren in Canada zeker zijn ge vormd en versterkt. Bernhard daarentegen beleefde plezier aan zijn voorname positie en de égards die hem te beurt vielen. Hofmans Toen zijn vrouw in 1948 koningin werd, bemoedigde hij haar met de uitspraakJuli- anawe doen het samen'maar in werkeli j k- heid kwam daar weinig van terecht. Bern hard had het veel te druk met andere zaken. Hij paste ervoor om zoals zijn schoonvader prins Hendrik 'slechts bagage' te zijn. Za ken- en plezierreizen hielden de prins weg van Soestdijk, waar Juliana ondertussen steeds meer in de ban raakte van gebedsge nezeres Greet Hofmans. Die was door Bernhard aangetrokken om hun visueel gehandicapte dochter Marijke (geboren in 1947) te helpen. Hofmans zou de tegenstellingen tussen beide echtelieden op scherp zetten. Het conflict tussen Bernhard en Juliana liep in 1956 zo ver op dat de ko partners thuiskwamen. En Juliana stelde zich pal achter haar man op toen deze in 1976 in opspraak kwam over het mogelijk innen van steekpenningen voor bemidde ling bij de aanschaf van Lockheed-toestel- len. Bernhard, die wel wat extra geld kon gebruiken voor zijn royale stijl van leven, werd uiteindelijk niet vervolgd en een con stitutionele crisis werd voorkomen. Na het aftreden van Juliana in 1980 zijn de wegen van beiden gescheiden blijven lopen. Al mocht Juliana de laatste jaren voor het definitieve verdwijnen uit de openbaarheid nog graag meekomen naar herdenkingen en plechtigheden waar haar ondanks alles ge liefde Bernhard een belangrijke rol speelde. Het liefst maakte ze dan haar eigen foto's, en bezorgd wilde ze hem dan nog wel warm toestoppen. Bernhard moest van die blijken van affectie niet veel hebben, maar Juliana bleef onverstoorbaar. De nieuwe mijlpaal in haar leven maakt ze niet meer bewust mee, evenmin als het hu welijk van haar oudste kleinzoon met Maxi ma Zorreguieta. Daarom misschien die ver tederde aandacht voor de bruidsjapon in de Nieuwe Kerk. Hans Jacobs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25