SJp 51 SSS&teT Jt MJ\f PROVINCIALE ZEEUWSE' ClÜH Justitie laat drugskoeriers lopen litis I f| i PZC Krijg je wat: je verdient? Brugman Oostburgers verontwaardigd over plotse sluiting enig postagentschap ^{- jajP^ jSsgl IB Portemonnees staan nu bol van de euro's AutoZeeMnl OF HET 2001 IS KEUKENMAXX DOET NOG EVEN intermediair.nl izrrrtNS op dood spoor Smokkelaars op Schiphol gaan vrijuit vanwege cellentekort Vat vol tegenstellingen Vier miljoen auto's op veren Uytdehaage neemt optie op titel 17 U2 haait acht Pierensteken op ijzige Oosterschelde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Palestijnse agent krijgt doodstraf wegens moord ALLE FILIALEN ZONDAG GEOPEND! nominaties voor Grammy binnen 1! Akkoord over vredesmacht Afghanistan Eerst nog zon, maar snel toenemende iV ^B I hSSé «Mif "W" j a "W a ~W ~m "W De donderdag overleden HTHHKBIj *-. «Hl beelding. In de halve eeuw 1 waarin hij het tot rijkste man van Nederland schopte, is altijd een zeker mysterie om hem heen blijven hangen. Freddy Heineken was een vat vol tegen stellingen. De veerdiensten Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perk- polder hebben vorig jaar meer voertuigen vervoerd dan in 2000. In totaal werden ruim vier miljoen personen- en vracht wagens overgezet. De PSD denkt dat het verschil onder meer te maken heeft met de wei'kzaamheden op de ring-weg rond Antwerpen. Ook zouden veel mensen de mond- en klauwzeercontroles bij Antwerpen hebben omzeild 1 via de veren. Jochem Uytdehaage heeft bij het EK schaatsen in Erfurt zijn kandidatuur gesteld voor zijn eerste internationale allround- titel. De rijder uit de kern ploeg van Gerard Kern- kers gaat na de 500 en de 5000 meter xmim aan kop, voor de 'Nederlandse' Belg André Vreugdenhil. Bij de vrouwen reed Ton- ny de Jong op de 5 0 0 meter naar de derde plaats. Ze is kansrijk voor de derde plaats in het eindklasse ment. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17,19 en 21; reportage: 23,25,27 en 29; reizen: 33, 34, 35 en 37; mobiel: 36; wonen: 39 en 41 door Erwin Tuil DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt het wegstu ren van op Schiphol ge pakte drugssmokkelaars vanwege een cellentekort onacceptabel. Als de smokkelaars minder dan een kilogram harddrugs bij zich hebben, worden ze heengezonden. De gepak te criminelen krijgen slechts een dagvaarding mee. Vooral buitenlandse smokke laars ontlopen zo massaal ver volging en veroordeling, maar ook Nederlanders profiteren van de problemen bij justitie. D66-fractievoorzitter De Graaf noemde de situatie op Schiphol gisteren onacceptabel. Ook de VVD, de partij van de verant woordelijk minister Korthals van Justitie, dringt al tijden aan op harde actie tegen drugs smokkel. De PvdA stelt dat het van het wegsturen met een dagvaarding 'een weinig afschrikwekkende werking uitgaat'. Het CDA wil nog voor het einde van het Ka merreces, 21 j anuarieen spoed debat. Minister Korthals wil pas volgende maand naar de Kamer komen om tekst en uitleg te ge ven. Brief Vier weken geleden stuurde de hoofdofficier van justitie in Haarlem een vertrouwelijke brief aan het Openbaar Ministe rie in Den Haag. In die brief staat: 'Op dit moment worden Nederlandse koeriers die tot 1 kilo verdovende middelen bij zich hebben, en waarvan de ge gevens bekend zijn, met een dagvaarding heengezonden. Voorgesteld wordt dit voor alle koeriers, dus ook niet-Neder- landse te laten gelden'. De druk op de beschikbare cellen wordt zo verlicht. Het ministerie van Justitie en het OM bevestigen dat zowel Nederlandse als buitenlandse koeriers met een dagvaarding worden heengezonden, wan neer er geen cellen beschikbaar zijn. „Maar dat zijn het afgelopen kwartaal minder dan tien men sen geweest", aldus een woord voerder van het OM. Hij kon niet zeggen hoeveel daarvan een buitenlandse nationaliteit heb ben. De beweegredenen liggen volgens hem vooral in de gestel de prioriteiten. „Het gaat ons er vooral om de drugs niet op straat te laten komen. Pas daar na komt strafvervolging aan cle orde." Zwaarder Maar als een gepakte smokke laar met een dagvaarding wordt teruggezonden naar het land van herkomst, dan worden de autoriteiten daar niet ingelicht. Vooralsnog rekent het OM op het besef van een smokkelaar dat het niet verschijnen op zijn rechtszaak in Nederland een zwaardere straf oplevert. „Ver geet ook niet dat een rechter niet per definitie een zware straf uit deelt bij relatief kleine hoeveel heden", aldus een woordvoer der. Met kleine hoeveelheden worden 'transporten' van min der dan een kilo bedoeld, beves tigt het OM. Voor de korte termijn wil het OM in Haarlem snel zo'n veertig mobiele cellen om het tekort weg te werken. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders hebben sinds nieuwjaarsdag zo veel euro's uit de geldautomaat gehaald, dat er nu veel meer contant wordt afgerekend dan normaal. Het pinnen in de win kels en bij benzinestations is plots met de helft verminderd. Zeven milj oen keer zijn er alleen al dinsdag, woensdag en don derdag euro's uit de muur ge haald; gemiddeld 110 euro per opname. Dat is begrijpelijk, zegt de leider van de euro-ope ratie, topambtenaar C. van Dijkhuizen. „De mensen zijn nieuwsgierig naar het nieuwe geld. Ze willen dat in hun hand en portemonnee hebben. En ze willen er ook mee betalen." Als er meer zou worden gepind, dan zou er ook geen probleem meer zijn met het eurowissel geld in de winkels, een ongemak dat voortvloeit uit de circulatie van te grote eurobiljetten. 'Met de hakken over de sloot', typeerde een woordvoerster van de supermarktorganisatie CBL gisteravond de situatie. „Door extra leveringen hoefden cais sières vandaag slechts inciden teel guldens terug te geven als met euro's was betaald." Eerder op de dag luidde het CBL nog de noodklok. Volgens adjunct-directeur R. Roorda zouden in de loop van de dag 'honderden supermarkten' noodgedwongen tot deze stap overgaan. Alleen noodtrans- porten - vooral van biljetten van 5,10 en 20 euro-zouden een om vangrijk tekort aan wisselgeld kunnen voorkomen. Een woordvoerder van De Ne- derlandsche Bank relativeerde de commotie al in een vroeg sta dium. Wel zegde hij toe dat een klein aantal supermarkten ex tra euro's zou krijgen. Dat bleek achteraf voldoende. GPD/ANP pagina 3: zwart geld overspoelt casino's en Grenswisselkantoren (Advertentie) voorletters:m/v straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nun,™,: I 1 II IT1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 '713214"000019 Q noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: d7per maand met automatische incasso 19,25). Q'. per kwartaal met automatische incasso (€52.-) a per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 'Met een heerlijk glas Champagne toost ik graag met u op een lfantastisch i i en culinair Inieuw jaar" Eindejaarsgest extra korting ETTEN-LEÜR, Lokkerdreef 33, Tel. 076-5017151 foto Willem Mieras (Advertentie) De occasionsite van Zeeland GAZA-STAD - Een Palestijnse politieman (20) is ter dood ver oordeeld wegens moord op een collega. De veroordeelde agent loste gis terochtend op een politiebasis ten zuiden van Gaza-Stad meer dan twintig schoten op slapende collega's, van wie er een dode lijk werd getroffen en vijf ge wond raakten. De toestand van een van de ge wonden is kritiek. De 20-jarige agent kwam tot zijn daad na een ruzie. Voor de voltrekking van het doodvonnis is de toestemming nodig van de Palestijnse leider Arafat. Een aantal Palestijnse politiemannen is de afgelopen jaren ter dood gebracht, onder meer wegens kinderverkrach ting en moord op collega's. AP pagina 5: Israël onderschept Palestijnse wapenzending 11.00-17.00 UUR. BEHALVE SON EN NUMANSDORP OP ALLE BRUGMAN KEUKENS EN BADKAMERS!' f 'Vraag naar da aciievoorwaarden in de showroom. LOS ANGELES - De Ierse rock band U2 heeft gisteren de mees te nominaties voor de prestigi- ueze Grammy-muziekprijzen in de wacht gesleept. De groep van leadzanger Bono werd in acht categorieën voorgedragen, waaronder beste nummer en beste album. R&B nieuwkomers India Arie en Alicia Keys kregen respectie velijk zeven en zes Grammy-no- minaties. Klassiek dirigent componist Pierre Boulez kreeg eveneens zes nominaties. Vete raan Bob Dylan drie. Vorig jaar spraken mensen er schande van dat rapper Emi nem werd genomineerd on danks zijn homo-onvriendelij ke teksten. De onderscheidingen zullen op 27 februari in Los Angeles wor den uitgereikt. RTR intermediair.nl helpt je met het plannen en ontwikkelen van je carrière. Met het vernieuwde salariskompas waarmee je precies kunt berekenen hoeveel je in je huidige of toekomstige functie kunt verdienen. Maar ook met diverse tests, de loopbaandossiers, de vacaturebank en persoonlijk juridisch en financieel advies. Dus om het beste uitje carrière te halen ga je naar www.intermediair.nl. Als je echt iets wilt bereiken (Advertentie) KEUKENS BADKAMERS KABOEL - Na lang touwtrek ken hebben de Britse generaal McColl en de Afghaanse inte rim-regering gisteren officieel een akkoord ondertekend over de internationale vredesmacht voor Afghanistan (ISAF). De overeenkomst moet nog worden bekrachtigd door de landen die troepen beschikbaar hebben ge steld, waaronder Nederland. ISAF zal in eerste instantie zes maanden dienen in Afghanistan maar dat kan eventueel ver lengd worden, zo verklaarde ge neraal McColl gisteren. De bui tenlandse troepen, waaronder ook Nedexdandse, zullen eerst in Kaboel en omgeving worden in gezet. De Britten krijgen de eer ste maanden de leiding. Gevechtsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en marine voerden gisteren net als een dag eerder een bombarde ment uit op Zhawar aan de grens met Pakistan. Washing ton denkt dat zich daar Al Qae- da-strijders ophouden. Door de luchtacties van donderdag in het oosten van Afghanistan zijn volgens het Afghaanse persbu reau AIP tientallen burger slachtoffers gevallen. Een Amerikaanse commando vond gisteren de dood. Hij is het eerste slachtoffer door vijande lijk vuur sinds de Amerikaanse aanvallen in oktober begonnen. Talibanleider Omar is nog altijd voortvluchtig. ANP/RTR/AFP De vorst heeft de Oosterschelde een ijzig aanzicht gegeven. Dat weerhoudt deze pierenstekers niet om de drooggevallen platen op te gaan. door Pascalle Cappetti OOSTBLTRG - Eigenaar J. Mar tens van de Meerinarkt in Oost- burg voelt zich gedwongen zijn postagentschap te sluiten. De problemen rond het betalings verkeer dat deze week niet op gang kwam, waren voor hem de druppel die de emmer deed overlopen. De sluiting betekent dat Oost burg mogelijk geen balie voor postzaken meer heeft. Klanten zijn slecht te spreken over dit besluit. Vrijdagmiddag speel den zich emotionele taferelen af op de stoep van de supermarkt. De mensen klagen steen en been, omdat zij al de hele week niet konden pinnen, geen geld konden storten, geen auto's konden laten overschrijven en geen brieven konden laten aan tekenen. Het postagentschap heeft dan ook 'onvermijdelijk' de balie moeten sluiten, één per soneelslid zit thuis. De klanten zijn boos en tonen weinig be grip. De supermarkteigenaar en de twee medewerksters van het agentschap worden 'verrot ge scholden' en 'voor van alles en nog wat uitgemaakt'. „Ik word gezien als schuldige, terwijl ik er niets aan kan doen", reageert Martens. Niet hij als beheerder, maar Postkantoren BV is ver antwoordelijk voor fouten in de omschakeling op de euro, stelt hijMartens vindt het spijtig dat hij de klanten nu misschien nog meer dupeert door het agent schap helemaal dicht te doen, maar dat moet dan maar. „Deze ellende is het me niet waard. Ik hoop dat de mensen niet kwaad op mij zijn, maar op Postkanto ren BV." Sinds de sluiting van het post kantoor in Oostburg en de ope ning van het agentschap in de Meermarkt in februari vorig jaar ergert Martens zich gere geld aan het gebx-ek aan interes se van het hoofdkantoor voor de noden van de Oostburgse vesti ging. „Wij kunnen het gewoon niet aan. Eén balie is te weinig voor een kern als Oostbuxg." Het dieptepunt was voor hem de dag voor de kerstdagen, toen er een rij van vijftig wachtenden voor de balie stond. „Dat moet je zelf weten", kreeg hij te horen toen hij de rayonmanager op de hoogte stelde van zijn dreige ment om de deuren te sluiten. De (Advertentie) (Advertentie) klanten vinden het onbegxdjpe- lijk dat een grote kern als Oost burg het moet stellen zonder postvoox'ziening. „Je kan hier nex-gens postzegels kopen, dat kan toch niet?" Ze snappen best dat de Meermarkt er weinig aan kan doen dat het betalingsver keer nog niet loopt zoals het zou moeten. Maar dichtgooien is weer het andere uitex-ste. „Dat kan hij niet maken", x-eageexl een bezoeker, die vrijdag tever geefs een pakje wilde afgeven. Woordvoerder F. Sterk van Postkantoren BV hoopt de on- deimemer alsnog te kunnen overtuigen het agentschap open te houden, vooral nu de techni sche onvolkomenheden in de aansturing bij alle tweehonderd getroffen vestigingen gister middag zijn vex'holpen. „We moeten ons komende week be raden over de stappen die we kunnen nemen om de dienstvex- lening in Oostburg overeind te houdenMartens zegt dat post zegels in elk geval aan de kassa te verkrijgen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1