Uytdehaage legt basis voor titel Liever een bak dan de gouden koets De Jong spurt naar derde plaats Chardon maakt zijn faam waar Heideman wint op natuurijs Amerikanen finalist in de Hopman Cup Bayern bestraft laatkomers Bruins Slot in technische staf Ajax Lleyton Hewitt op tijd fit Rovers slaan slag bij Vallecano Ab Plugboer trainer Omniworld Vreugdenhil grote surprise op Europees schaatskampioenschap Nationaal kampioene naar Goes Meoni nieuwe koploper in woestijnrally Farm Frites stopt met sponsoring wielerteam Hannawald onklopbaar 'Nederlanders' in selectie van Marokko door Frank van den Heuvel ERFURT - Als er geen gekke dingen gebeuren, zal de Euro pese allroundtitel bij de vrou wen morgen zoals gewoonlijk in Duitse handen belanden. „Friesinger en Pechstein zul len onbereikbaar blijven", voorspelde Tonny de Jong na de 500 meter. Maar de Friezin had wel hoop geput uit de ope ningsafstand, die haar gister middag een derde plaats bracht. „Ik ben heel benieuwd naar de komende dagen." Met 40.17 bleef De Jong een halve seconde verwijderd van winnares Friesinger, die haar suprematie in het huidige sei zoen onderstreepte met de eni ge tijd onder de veertig secon den, 39.67. De schaatsster uit Inzeil bleek in de splinternieu we hal in Erfurt voldoende her steld van een val in de ochtend uren. Ze werd in de training onderuit gereden door René Taubenraueh, een Duitse schaatser die niet meedoet aan het EK, maar gistermorgen wel zijn trainingsrondjes maakte. Friesinger viel op haar rug, maar voelde zich na behande ling door een fysiotherapeut weer redelijk fit. De supervorm is niettemin nog ver weg, bena drukte de 24-jarige Duitse, die na het eerste wereldbekerblok een pauze inlaste met het oog op de Olympische Spelen, waar ze op liefst vier afstanden (1000, 1500. 3000, 5000 meter) zal uitkomen. Grote (en waarschijnlijk enige) rivale Claudia Pechstein moest ook nagenoeg een halve secon de toegeven (40.16). Het gerin ge verschil met Pechstein, een honderdste, gaf De Jong moed. „Dit was een van mijn betere 500 meters", zei de schaatsster uit de kernploeg van Ingrid Paul. Goud of zilver is echter te hoog gegrepen, verwacht ze. De strijd om de derde plek zal vol gens De Jong gaan tussen haar zelf, Groenewold en Barbara de Loor. Groenewold eindigde als vijfde in 40.69, De Loor volgde op een zesde plaats: 40.92. Marja Vis werd negende in 41.16. GPD MÜNCHEN - Bij Bayern München zijn twee Zuid-Ameri kaanse spelers door de clubleiding bestraft, omdat ze te laat van hun kerstvakantie terugkwamen. De Braziliaan Eiber en de Peruaan Pizarro krijgen daarom een boete. Trainingen missen lijkt welhaast een Braziliaanse kwaal. Eerder kregen twee Brazilianen in dienst van FC Barcelona (Rochemback en Geovanni) een geldboete, omdat ze te laat uit hun vaderland waren teruggekeerd. En ook twee Brazilianen van Bordeaux kregen een boete voor te laat komen. Christian, de Braziliaanse middenvelder van Bordeaux, is zelfs spoor loos. De club probeerde hem op zijn mobiele telefoon te berei ken, toen hij niet verscheen op de eerste training van het jaar 2002, maar hij was onbereikbaar. DPA AMSTERDAM - Tonny Bruins Slot is op verzoek van Ronald Koeman toegevoegd aan de technische staf van Ajax. Bruins Slot gaat zich bezighouden met het maken van wedstrijdana lyses en is beschikbaar voor individuele trainingen. Hij zal die werkzaamheden combineren met zijn huidige functie van in ternationaal technisch manager bij Ajax. Bruins Slot hield zich daarbij dit seizoen veel bezig met het herstructureren van Germinal Beerschot Antwerpen, waarin Ajax een meer derheidsbelang heeft. Bovendien staat hij Haarlem met raad en daad bij. ANP PERTH - Lleyton Hewitt zal op tijd fit zijn voor de Australian Open (14-27 januari). De 20-jarige Australiër werd deze week ziek en moest zich terugtrekken uit de Hopman Cup. Maar volgens zijn manager, John McCurdy, kan Hewitt gewoon deelnemen aan het eerste grandslamtoemooi van het jaar. Hij moet vijf dagen rust nemen. De nummer één van de WTA-ranglijst, Lindsay Davenport, heeft zich vanwege een lichte knieblessure afgemeld voor het tennistoernooi in Sydney. De Amerikaanse wil niet het risico nemen een serieuze blessure op te lopen. Davenport won in 1999 de Australian Open. Vorig jaar stond ze elf weken aan de kant vanwege problemen met de knie. RTR/AFP MADRID - Drie gewapende en gemaskerde overvallers heb ben gisteren toegeslagen bij de financiële afdeling van de Spaanse voetbalclub Rayo Vallecano. De daders maakten een groot geldbedrag buit. Achtervolgd door enkele spelers wis ten zij te ontsnappen. De daders namen onder meer het geld mee dat bestemd was voor de spelers. Financieel directeur Rafael Diaz kreeg daar bij nog klappen van het trio. Verscheidene voetballers waren aanwezig, omdat zij op vrijdag worden uitbetaald. De hoogte van het ontvreemde bedrag kon de politie niet exact noemen. SID/DPA ALMERE - Ab Plugboer is voor de rest van het seizoen aange steld als trainer van FC Omniworld uit Almere. Hij neemt de taken over van Patrick Defares, die na het vertrek van Gerard Adelaar tijdelijk hoofdtrainer was. FC Omniworld komt in de zondaghoofdklasse amateurs uit, maar heeft de mogelijkheid gekregen in het seizoen 2003- 2004 tot het betaald voetbal toe te treden. Hetzelfde geldt voor AGOW uit Apeldoorn. Plugboer (37) stopt met onmid dellijke ingang als actief speler van FC Omniworld. Hij kwam in zijn loopbaan onder meer uit voor Volendam, SW/Dor drecht en FC Utrecht. ANP zaterdag 5 januari 2002 door Frank van den Heuvel ERFURT - Bij het ingaan van de tweede dag van het Europees kampioenschap schaatsen in Erfurt vormen twee Nederlan ders de top van het klassement, maar slechts de leider werd daar ook verwacht. Jochem Uytde haage legde gisteren op de 500 meter en vijf kilometer een soli de basis voor de eerste Europese titel in zijn carrière. De grootste surprise was echter Anclré Vreugdenhil, Westlander in Belgische dienst. Hij verraste in de nieuwe Gunda Niemann- Stimemann Halle in Erfurt vriend en vijand. De Wehkamp- rijder, net 24 geworden, had een pikstart op de 500 meter en fi nishte in 37.15. Goed voor een nieuw Belgisch record en een podiumplek (derde). Ook de 5000 meter reed hij naar beho ren, waardoor hij in het tussen- klassement na twee afstanden op een tweede plaats staat. Jarenlang was Vreugdenhil een van Nederlands grootste talen ten. Vier jaar geleden werd hij Nederlands allroundkampioen bij de junioren en eindigde op een tweede plaats op het WK voor junioren, net achter Jelmer Beulenkamp. Hij werd onder contract geno men door Sanex, maar in de ploeg van Rintje Ritsma kwam hij nooit tot wasdom. Na een seizoen in het klein North Face- team van trainer Luud Augusti- nus kwam hij twee jaar geleden in contact met Bart Veldkamp. Vreugdenhil nam net als de Wehkamp-kopman een Belgi sche licentie en kreeg een plaatsje in de ploeg. „Iedereen had me al afgeschreven, maar ik ben in een hele goede ploeg te rechtgekomen. Dankzij Bart ben ik nu waar ik ben." Hij lijkt op voorhand onwaar schijnlijk dat hij zich zal hand haven in de top. Bart Veldkamp: „Hij heeft een goede 1500 meter in de benen, de tien kilometer moet hij nog leren rijden." De routinier zelf - Veldkamp is be zig met zijn elfde EK - staat na de eerste dag dertiende en doet niet mee in de top van het klas sement. Hij kwam pas donder dagavond vanuit Davos in Er furt aan en gaf daarmee aan dat het EK voor hem niet meer dan een veredelde training is in de aanloop naar de Spelen. Hetzelfde geldt voor Jochem Uytdehaage en Carl Verheijen, die met veel trainingsarbeid in de benen aan het toernooi zijn begonnen. Desondanks heeft Uytdehaage na twee afstanden een glorieus uitzicht op goud. Met een voor zijn doen goede 500 meter (vierde in 3729legde hij een stevig fundament, een gedegen 5000 meter (tweede in 6.37.63) deed de rest. Hij leidt de dans voor Vreugdenhil, Kibalko en Shepel. Coach Gerard Kemkers deed er gisteravond niet moeilijk over. „Ik zie in principe geen gevaar meer voor hem. Als hij een 1500 meter rij dt zoals hi j dat kandan kan hij de tien kilometer op con trole rijden." Voor Uytdehaage geldt de 1500 meter ook als ge nerale voor de skate-off in Hee renveen, waar hij vrijdag met Mairin Hersman en Erben Wen- nemars gaat stiijden om het laatste ticket voor de Spelen. Het feestje van Kemkers kan ex tra leuk worden als Caii Ver heijen zich nog voorin meldt. De achtste, één plaats voor Jelmer een tien kilometer veel te lang ger Elsinga, 21e na twee afstan- Leusdenaarwon de vijf kilome- Beulenkamp. Vei'heijen heeft vinden. Als er geen wonderen den, zich niet bij de beste twaalf ter en staat na twee afstanden echter veel rijders voor zich die gebeux-en zal EK-debutant Rut- rijders voegen. GPD van onze sportredactie de snelste van een kopgroep van elf man. Hij bleef de Fransman Ce- dric Michaud en Bertjan van der Veen voor. Het was de tweede ïna- NOORDLAREN - Jan Maarten Heideman heeft in Noordlaren de rathon op natuurijs van dit seizoen. Vorige maand was Roel van marathon op natuurijs gewonnen. De schaatser uit Oldebroek was Hest de sterkste in Veenoord. foto Vladimir van der Burgh/GPD Koetsier koninklijk huis deelnemer menwedstrijden Indoor Zeeland GOES - De organisatie van In- door Zeeland heeft enkele da gen voor het begin van het springtoernooi van het paar densportevenement nationaal kampioene Angelique Hoorn kunnen vastleggen. De 26-jarige amazone uit Wan- neperveen greep op 12 augustus in Mieiio verrassend de natio nale titel. Het was voor het eerst in 35 jaar dat een vrouw daarop beslag legde. Ze versloeg de complete gevestigde orde van de nationale spi-ingwereld. Hoorn komt dondei'dag, vrijdag en za terdag naar Goes. Hascal, de ruim waarmee ze de titel be haalde, laat ze thuis maar Hoorn neemt wel een drietal an dere getalenteei'de paarden mee: Lady Cai'tago, VDL Lai'o- che en Maxion. Naast Hoorn is ook een andei'e nationale topper aan het deelnemersveld toege voegd: Ex-ik van der Vleuten. Het aanvangstijdstip van de Hengstencompetitie die ko mende woensdag in de Zeeland hallen wox-dt gehouden, is vei"- vroegd. De wedstrijden begin nen vanwege de vele inschrij vingen om 14.00 uur in plaats van om 15.00 uur. De deelnemers, de bezitters van goedgekeurde stamboekpaar- den, stromen toe omdat de bond KWPN hen verplicht heeft aan minimaal drie van de in totaal vier wedstrijden van dit.seizoen deel te nemen. De wedstrijd in Goes is één van die vier wed strijden. ZOUERAT - Frabrizio Meoni is de grote winnaar geworden van de zevende etappe van de Dakar Rally. De Italiaanse motorcou reur deed in de tweedaagse klassementsproef, Ouarzazate- Tan Tan en Tan Tan-Zouerat, een geslaagde greep naar de macht. De winnaar van vox-ig jaar ver drong de Spanjaard Joan Nani Roma van de eerste plaats in het algemeen klassement. Bij de autocoureux-s veranderde er op weg naar Mauritanië aan kop niet veel. De Japanner Hirsohi Masukoa bleef leidei-. De dagzege was voor zijn land genoot Kenjiro Shinozuka. Gré- goire de Mevius stond gistex-en een tijd stil met motorpech. De Belg kreeg achttien minuten aan de broek. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De patatfabri- kant Farm Frites stopt na dit seizoen met de sponsoring van de wielerploeg Domo/F arm Frites. Het contract loopt na 2002 af en de leiding heeft be sloten geen gebruik te maken van de optie voor nog een sei zoen als co-sponsor. „We vinden het mooi geweest", aldus Ro nald Princen van Farm Frites. „We hebben een periode van hoogte- en dieptepunten ge kend." Farm Frites is sinds 1996 voox-al als co-sponsor actief geweest. In 2000 werd de patatpx-oducent hoofdsponsor als opvolger van TVM. De ploeg stond in dat sei zoen voortdurend in de public- teit door dopingperikelen en onrust binnen het team. Het sei zoen daarna werden de krach ten gebundeld met Domo. Manager Patrick Lefevere is op de hoogte gebi-acht van de be slissing van Farm Frites. Het vertrek van de sponsor zou ge volgen kimnen hebben voor het aantal Nederlandse renners in de ploeg. Lefevere heeft onder andere Jeroen Blijlevens en Ser- vais Knaven onder contract. Fai-m Frites is ook geldschieter van de ploeg van Leontien Zij laard-Van Moorsel. Ook deze vex-bintenis loopt na dit seizoen af. „We gaan ieder geval met ploegleider Michael Zijlaard praten. Onze plannen hangen af van de toekomst van Leontien. Als zij doorgaat, denk ik dat we de samenwerking met haar net jes zullen afmaken." ANP INNSBRUCK - De Duitse schansspringer Sven Hanna wald heeft gisteren in Inns bruck ook de derde wedstrijd van de Vierschansentoernee ge wonnen. Na zijn zeges in Oberstdorf en Gax-misch-Pailenkii-chen ein digde Hannawald in Oostem-ijk opnieuw bovenaan. Achter Hannawald pakte de Pool Ma- lysz plaats twee, voor de Oos tenrijker Höllwarth. Met nog een wedstrijd te gaan maakt Hannawald kans als eerste in de 50-jarige geschiedenis van de Vierschansentoernee alle vier de wedstrijden in een seizoen te winnen. AFP van onze sportredactie PERTH - Het Amerikaans ten- nisteam heeft zich gisteren ge plaatst voor de eindstrijd van de Hopman Cup. Het koppel Jan-Michael Gam- bill/Monica Seles was met 2-1 te sterk voor de Belgen Kim Clus ters en Xavier Malisse en ging daardoor, ten koste van België, naar de finale. De VS ontmoeten in de eindstrijd Spanje, winnaar van groep B. In haar duel met de 18-jarige Clijsters herpakte Seles zich, nadat ze de eerste set had verlo ren. De Amerikaanse liet haar tegenstandster van links naar rechts sprinten en wachtte ge duldig op fouten van Clijsters. De tweede doorgang won Seles met 6-4, waarmee het verzet van de Belgische was gebi'oken. In de beslissende set was Seles dui delijk te sterk (6-2). Gambill was weliswaar op alle fronten sterker dan zijn oppo nent Malisse, maar kon pas in de tiebreaks definitief afstand ne men van de Belg. De Amerikaan won met 7-6 7-6 en stelde daar- mee de finaleplek voor de Ver enigde Staten veilig. België won nog wel het dubbelspel. RTR RABAT - De Marokaanse bondscoach Umberto Coelho, die met een goede prestatie in de Afrika Cup zijn baan moet zien te redden na de uitschakeling voor het WK, heeft drie 'Neder landers' opgenomen in zijn se lectie van 22. Het zijn Faouzi el Bx-azi (FC Twente), Noureddine Boukhari (Sparta) en Adil Ramzi (PSV). Voor aanvang van het toernooi in Mali speelt Marokko, dat in groep B is ingedeeld bij Zuid- Afrika, Burkina Fasso en Gha na, nog vriendschappelijk tegen Guinee en Gambia. RTR door Brecht van Leipsig GOES - Edwin van der Graaf is in het dagelijks leven koetsier van het ko ninklijk huis. Gisteren nam de inwoner van Honselersdijk deel aan de menwed strijden van Indoor Zeeland, op het on derdeel vierspan. Geen gouden koets of koningin als passagier, maar een kleine bak met twee bakkenisten als zijn assis tenten. Van der Graaf: „Dit is mijn ech te hobby. Deze wedstrijden zijn veel leuker." Een evenement als Indoor Zeeland ziet graag deelnemers met naam naar de Zeelandhallen in Goes komen. Hun deelname of presentie geeft het evene ment een extra dimensie. Zo gaf IJs brand Chardon donderdagavond voor een groot publiek een clinic en sprak hij gistellen tijdens de tweede VIP-avond de sponsors toe. Hij gaf hiei'bij uitleg over zijn bedrijf en bedankte daarbij de sponsor's voor de nodige hulp in de afge lopen jai'en. Ten slotte kregen de ei'egasten de mogelijkheid vragen te stellen aan de meervoudig wereldkam pioen vierspan. Terughoudend Maar ook de deelname van een Edwin van der Graaf gaf de dag een extra kleurtje. In het programma-overzicht werd de ruiter al vermeld als 'de koet sier van onze koningin'. Van der Graaf, die met regelmaat deelneemt aan natio nale en internationale wedstrijden, stelt zich met betrekking tot dit onder werp liever terughoudend op. „Ach, het is mijn werk en ik doe het graag, maar voor mij hoeft al die aan dacht niet zo. Een kok heeft als hobby toch ook koken. Zo zie ik mijn werk ook." In het dagelijks leven werkt Van der Graaf dus in de stallen van het ko ninklijk huis. „Met twaalf andere rui ters zijn wij verantwooi'delijk voor de koetsen en vex'zorgen we de paarden. Bij gelegenheden werken we als koet sier voor het koninklijk huis. Het is leuk werk, maar vierspanxijden is mijn echte hobby. Dit is heel iets anders dan boven op een koets zitten." Parkoers Er stonden gisteren geen tienduizenden uitzinnige toeschouwers langs de kant tijdens de passage van Van der Graaf. Nee, het parkoei's voor de Zuid-Hollan der, zijn twee bakkenisten en vier paar den, werd omzoomd door enkele strobalen, pionnen en een paar houten stellages. Het was misschien geen echte vuurproef voor 2 februari, wanneer Van der Graaf hoogst waarschijnlijk tijdens de bruiloft van Willem /Uexander en Maxima werkzaam zal zijn als koetsier, maar getest wei-d Van der Graaf zeker „Hier ligt een lastig parkoers waar veel afhangt van behendigheid", spi'ak hij vooi'dat hij een plek in de finale moest zien veilig te stellen. Geen gemakkelij ke opgave als je concurrent IJsbrand Chardon of Koos de Ronde is. Uiteinde lijk plaatste hij zich als derde voor de fi nale. Edwin van der Graaf mag zich buiten de ring dan misschien terughoudend en vexiegen opstellen, tijdens zijn rit door de ring laat hij zich duidelijk gelden. Zijn bak is fel rood gekleurd en zijn paarden zijn mooi uitgedost met i'ode hoorntjes en rode bandjes en kleden. Als duiveltjes reden ze gisteren de man ches probleemloos uit. „De kleur die mijn sponsor gebruikt is rood. Vandaar de rode kleur van de bak. De horentjes dienen als bescherming voor de paar den. In de zomer moeten die vliegen te genhouden." Misschien geeft de bekle ding van zijn paarden en bak al aan dat Van der Graaf zijn hobby opvallend wil inkleuren. Een koets van de koningin kun je per slot van ï'ekening niet ver pakken als een duiveltje. Edwin van der Graaf met zijn vierspan in actie tijdens Indoor Zeeland. foto Willem M ieras GOES - IJsbrand Chardon heeft gisteren bij Indoor Zeeland de vierspantitel gewonnen. De meervoudig wereldkampioen eindigde voor Kees de Ronde en Edwin van der Graaf. In de eerste manche kende Chardon nog veel moeite op zijn bak, voorafgaan door zijn vier paarden, in goede banen te houden. In de tweede manche maakte de inwoner van Schip luiden alles goed en liet zijn concurrenten ver achter zich. Zeeuws succes was eivoor Cor Provoost uit Domburg in de enkelspanklasse van de paarden. Hij wist in de finale Yvonne de Ruyter uit Rotterdam voor te blijven. Provoost had een score van 163,91 punten bijna vier punten meer dan de num mer twee.Door deze overwinning mocht Provoost de Rabo talentenprijs in ontvangst nemen. Hiermee mag de koetsier stage bij een topruiter. Bij de tweespan-paarden ging de ovex*winning naar Anthoon Jochems uit Etten-Leur. Hij had in de eerste manche nog veel moeite met zijn tegenstandei's Wieneke de Ronde en Krijn de Vissei'. In de tweede manche reed Jochems een prima ronde. Tweede werd Krijn de Visser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17