PZC Meer geld voor kunst op straat Sterk ijs vraagt nog dagen vorst 11 Wasdroger oorzaak brand Onderzoek Almelo pleit Burgers vrij GEHELE WINTERCOLLECTIE Gimbrère Winterschaduwen op het strand Reddingsboot met glans door proef B en W Middelburg willen percentage van investeringen reserveren Eerste boete in euro's Politie vangt drugs in Hulst Brandje in bus Connexxion Werkstraf voor smokkel wiet naar cel Toiletten opgeblazen 30tot 70% korting zeeuwse almanak Probleem MIDDEN zaterdag 5 januari 2002 doorAbvan derSluis MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg willen meer geld uittrekken voor kunst op straat. Behalve een jaarlijks budget van onge veer 48.500 euro stelt het college voor om bij investeringen tus sen de 450.000 en 4,5 miljoen eu ro één procent van dat investe ringsbedrag te stoppen in een potje voor kunst. Middelburg vindt dat het zich kan onderscheiden van andere Zeeuwse dorpen en steden door mèer kunstobjecten en -voor werpen in de openbare ruimte. In de nota Kunst binnenste bui ten van een aantal j aren geleden werd al besloten om meer aan- MIDDELBURG - Politie rechter W. ter Berg deelde gistermorgen in het ar rondissement Middelburg de eerste boete in euro's uit aan een 28-jarige Mid delburger. „U heeft de twijfelachtige eer de eerste verdachte te zijn die een boete in euro's krijgt opgelegd", merkte Ter Berg op tijdens het vonnis. De man nam het voor kennisgeving aan. De straf - 900 euro boete, negen maanden rijverbod en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf - deed hem meer pijn, al be sefte hij dat het onverant woord was met zoveel al cohol op te gaan rijden. De dronken Middelburger botste 29 september vorig jaar in Kamperland tegen een auto voor hem. De ge dupeerde belde de politie, maar de verdachte reed weg. Later hield de politie hem aan. Hij zat ruim vier keer boven de alcoholli miet. dacht en geld te besteden aan kunst op straat. Aanleiding daarvoor was een evaluatie van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM). Daaruit bleek dat er tussen 19 9 2 en 19 9 8 slechts twee opdrachten waren verstrekt: het Podio del Monde per 1 'Arte op de Dam en het bus hokje in de Sint Pieterstraat. Oorzaak van dat povere resul taat was vooral een gebrek aan geld. Het college besloot daarop nieuw beleid voor kunst in de openbare ruimte op te stellen met drie doelstellingen: een vast aankoopbudget, een percenta geregeling en het werven van sponsors onder het bedrijfsle ven. Alleen het budget werd ge realiseerd. De SBKM krijgt sinds 2000 elk jaar 45.400 euro om kunst aan te kopen voor op straat. Daarbij gaat het niet alleen om objecten, maar ook tijdelijke, vaak groot schalige manifestaties of bui tenprojecten. In 2000 werd bijvoorbeeld een beeld- en ge luidsproject door Geert Mul en Jochen Paap ten dele gereali seerd. Door het slechte weer kon geen groot projectiescherm worden opgebouwd. Het project kostte 6806 euro. Het restant van het budget, 38.571 euro, werd gespaard voor een nieuwe kunstopdracht. Kussende Meisje Vorig jaar trok de stichting bij na 30.000 euro uit voor kunst in de openbare ruimte. Van dat be drag werd de fundering betaald van het beeld van Thomas Schö- nauwer op de hoek van het Seis- plein en het Seisbolwerk en de aankoop van het Kussende Meisje op de Vismarkt. Dat laatste gebeurde overigens tegen de zin in van de SBKM. De stichting vond het beeld niet vernieuwend. Ook werd geld opzij gezet voor kunstwerken bij de Brede School en Arne- muiden. Deze maand komt de SBKM met een plan voor het kimstwerk De Fictieve Stad van kunstenares Ana Maria Tavares, die in okto ber exposeerde in De Vleeshal. Gedacht wordt aan de plaatsing van een serie hekjes, die sugge reert dat bezoekers ergens heen worden geleid, maar doordat de hekjes een kronkelig pad vor men lijkt het ook alsof wande laars verdwalen. Een tweede idee is een kopie van een vlieg tuigtrap. Door de koptelefoon die bezoekers bovenaan vinden, klinkt een combinatie van ach tergrondmuziek en vliegtuigge luiden. Een van de objecten komt bij de Brede School te staan. De gemeenteraad van Middel burg neemt eind deze maand een besluit over het instellen van een commissie, die het ge meentebestuur gaat adviseren over de aankoop van kunst op straat. Zitting daarin hebben een kun stenaar uit een andere gemeen te, een lokale kunstenaar, een architect, de directeur van de SBKM, een multimedia-specia list en een stedenbouwkundige van de gemeente. Het is daar naast de bedoeling om omwo nenden te laten meepraten of in ieder geval ze te informeren als een kunstobject wordt aange kocht. De raad besluit dan ook over de percentageregeling, die ervoor moet zorgen dat een percentage Kunstwerk van Thomas Schönauer op Seisbolwerk in Middelburg, een geschenk van machinefabriek Herder. foto Lex de Meester van investeringen bij nieuw- het aankooppotje. Uit bereke- bouw en verbouw van gemeen- ningen blijkt dat de SBKM kan telijke eigendommen en de aan- rekenen op circa 72.604 euro ex- leg van wegen terecht komt in tra per jaar. HULST - De politie heeft don derdag in Hulst twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht in drugs te handelen. Het gaat om een 26-jarige inwo ner uit de gemeente Axel en een 22-jarige Rotterdammei-. Bij de huiszoeking werden en kele duizenden euro's, meer dan 10.000 belgische francs, diverse pakjes jointvloei, 41 gram hen nep, gripzakjes en 116 hennep plantjes in beslag genomen. Eerder op de avond had de poli tie drie Belgen betrapt die drie ënhalf ons drugs op zak hadden. De mannen mochten na achter lating van de spullen weer gaan. Naar aanleiding van deze aan houding werd later op de avond het pand aan de Churchilllaan bezocht. Woensdag werd in de Vieram- bachtenstraat een hennepkwe kerij ontmanteld Twee mannen van 44 en 45 jaar werden aange houden. GOES -Bij het station in Goes heeft gisteravond een brandje gewoed in een bus van vervoers bedrijf Connexxion. Enkele passagiers die in de bus zaten, konden het voertuig tij dig verlaten. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur in een mum van tijd onder con trole. De achterkant van de bus raakte zwaar beschadigd. De brandweer vermoedt dat de mo tor of de kachel oververhit is ge raakt. door Ditty Nieuwenhuize WESTKAPELLE - De schaatsen kun nen voorlopig nog" in het vet blijven. Volgens L. Minderlioud, voorzitter van de ijsclub in Westkapelle, is de vorst van de afgelopen dagen de schaatslief hebbers naar het hoofd gestegen. „We hebben nog zeker één week vorst nodig, voordat er kan worden geschaatst." Andere ijsverenigingen in de gemeente Veere zijn evenmin optimistisch. De kleine plassen zijn al dichtgevroren. Toch vindt Minderhoud het wat voor barig om al te spreken over schaatsen. „Het heeft vannacht redelijk gevroren. De weersverwachting voor het week end laat hogere temperaturen zien. We hopen dat het daarna weer hard gaat vriezen." De schaatsbaan onder de zee dijk in de richting van Domburg wordt in de loop van het jaar afgedamd. „We laten de baan vollopen met regenwater. Hij is op sommige plaatsen behoorlijk diep. Een kind dat er door heen zakt, zou kunnen verdrinken. We moeten er daarom zeker van zijn dat er veilig kan' worden geschaatst. Dat is voorlopig nog niet aan de orde." De voorzitter van ijsclub Veere, L. Dod- mond, vertelt dat het opspuiten met zoet water te duur is voor zijn vereni ging. „We hebben in Veere alleen brak water tot onze beschikking en dat is niet geschikt voor een ijsbaan. We ge bruiken nu de veste bij de molen als schaatsbaan." Ook Dodmond zegt dat dit weekeinde de ijzers nog niet onder gebonden kunnen worden. „Onze ver eniging heeft bijna driehonderd leden. Als we deze winter niet op de veste kun nen schaatsen, gaan we in het voorjaar met alle leden naar de ijsbaan in Den Haag." De ijsclub heeft een keer geprobeerd op het parkeerterrein van jachtwerf Mari na een baan te maken. „Het water liep meteen weg. Het moet meer dan tien graden vriezen om daar een schaats baan te maken." Dodmond neemt altijd het zekere voor het onzekere. „We vra gen de gemeente het ijs te keuren, voor dat wij er met onze koek-en zopietent gaan staan. Het ijs op de veste moet mi nimaal zes centimeter dik zijn." Grote Kreek De Grote Kreek in Veere moet voorzien zijn van een ijslaag van negen centime ter. „Veel mensen denken dat als er op de veste wordt geschaatst, dit ook op de kreek kan. De kreek ligt op dit moment al dicht, maar het is levensgevaarlijk om daar al te schaatsen. Op sommige plaatsen is het water meer dan twintig meter diep.De Veerse voorzitter hoopt op een elfstedentocht dit jaar. „De kans dat leden van onze vereniging worden uitgeloot is net zo groot als het vinden van een speld in een hooiberg." Ook de Dombui'gse ijsclub Nooitge- dacht denkt niet dat er de komende da gen kan worden geschaatst.,Ik ben van plan om de ijsbaan vanmiddag te me ten. Ik verwacht niet meer dan vijf cen timeter ijs aan te treffen," zegt voorzit ter P. van Iwaarden. „We hebben nog een paar nachten strenge vorst nodig voordat we de benodigde tien centime ter halen." Van Iwaarden vindt dat de media te veel aandacht besteden aan het schaatsen. „Er werd op het nieuws gezegd dat de schaatsen al uit het vet kunnen worden gehaald. Dat geldt misschien voor het oosten van het land. Onze schaatsbaan ligt op nog geen kilometer afstand van de zee. Hierdoor vriest het minder hard dan in de rest van Nederland. De lief hebbers moeten, als ze willen schaat sen, het land in." door Ditty Nieuwenhuize KOUDEKERKE - Een defect in een wasdroger heeft gisteroch tend rond half twaalf brand ver oorzaakt in een woning aan het Dorpsplein in Koudekerke. De bovenste verdieping liep door de brand veel roet-en rookscha de op. De bewoners bevonden zich op het tijdstip van de brand niet in het huis. De brandweer werd ge waarschuwd door buren. Deze rukte met drie wagens uit. „We kregen rond kwart over elf de melding binnen. We hadden de brand binnen een uur onder controle", vertelt de Veerse brandweercommandant A. Wil- lemstein. Het vuur verspreidde zich over vijf kamers. „Alle deuren ston den open. Gesloten deuren hou den het vuur zeker een paar mi nuten tegen." Het is de tweede keer in één week tijd dat een droger brand veroorzaakte. „De exacte oorzaak is niet bekend. Het kan zijn dat de machine te vol zat of dat hij niet goed gerei nigd was. Het blijft een elek trisch apparaat. Het wekt een soort schijnveiligheid, net als een televisie die op stand-by staat." Willemstein schat de totale schade op zo'n zestigduizend euro. „De inboedel die zich bo ven bevond, is niet meer bruik baar door de rookschade." Dak Uit voorzorg bekeek de brand weer ook het dak van het huis via een ladder. „We controleren bij een brand in de bovenverdie ping van een huis altijd het dak. De brand kan namelijk uitslaan naar omliggende panden." De getroffen familie kreeg gisteren hulp van stichting Salvage. De ze stichting werkt vanuit ver schillende verzekeringsmaat schappijen. „Ze helpen met het schoonmaken van het huis en zorgen eventueel voor vervan gende woonruimte. De stichting bekijkt niet vooraf of de slacht offers al dan niet verzekerd zijn." De brand was niet het enige pro bleem waar de hulpdienst mee te maken had. Door de lage tem peratuur bevroor het water dat de straat opliep vrijwel direct. De brandweermannen strooi den uit voorzorg zout. Uit voorzorg bekeek de brand weer ook het dak van het huis via een ladder. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Oud-burge meester D. Burgers van Middel burg heeft zich niet schuldig gemaakt aan belangenverstren geling bij de privatisering van de huisdrukkerij van de ge meente Almelo. Dat conclu deert de onderzoekscommissie die in opdracht van de gemeen teraad van Almelo de kwestie onderzocht. De zaak kwam aan het rollen toen bekend werd dat Bux-gers als waarnemend burgemeester van Middelbxxrg ruim een jaar geleden een rol speelde bij een oriënterende bespx-eking tussen de politie Zeeland exx ING Car Lease xiit Den Bosch. Bux-gers was betaald adviseur bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind 2000 een gesprek met de Zeeuw se politie over de huur van dienstauto's. Burgers was daar bij aanwezig als korpsbeheer der. Zijn laatste factuur stuurde hij naar het bedrijf, vergezeld met een begeleidende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. Burgers erkende daarop dat hij fout had gehan deld. Hierna zetten de fracties van Gi'oenLinks en D66 van Almelo grote vraagtekens bij de over- dx-acht van de huisdrukkerij naar de NRG-groep (Nashua, Ricoh en Gestattner). Bui'gers was tussen oktober 1997 en maart 1998 waai-nemend burge meester in Almelo. Onder zijn leiding wex-d de aanzet gegeven om de huisdrukkerij over te doen. Op ambtelijk en politiek niveau circuleerde toen het ge rucht dat hij adviseur was bij Nashua. Dit bedrijf was geves tigd in Burgers' voormalige standplaats Den Bosch. Voeding Volgens het Almelose D66- raadslid H. Isendoorn gaf Bux-- gers met zijn vei'klaring in Mid delburg voeding aan het ge rucht dat hij destijds adviseur was bij dit bedrijf. Bux-gers ont kende stellig en ook wooi'dvoer- der A. Zondag van Nashuatec zei dat Burgers nooit adviseur van het bedrijf is geweest. Toch besloot de gemeenteraad van Almelo op 13 juni vorig jaar tot het instellen van een onafhan kelijke onderzoekscommissie. De commissie voex-de gesprek ken met Burgers, onderzocht de dossiers van de privatisering en ondex-vroeg de mensen die direct betrokken waren bij de verzelf standiging van de drukkerij. Tijdens het onderzoek werd vastgesteld dat Burgers be stuurder was van het adviesbu reau Hexlogstad Consultancy BV in Den Bosch. Ook werk zaamheden voor cliënten van dit bedrijf konden leiden tot be langen verstx-engeling. De onderzoekscommissie con cludeert dat 'Burgers en/of Her togstad niet financieel of an derszins betrokken was als adviseur, opdrachtnemer of an ders, bij NRG of vennootschap pen die tot deze gx-oep behoren'. Over de huisdrukkerij staat in het rapport: „Het is de Commis sie niet gebleken, dat de heer Burgers enige betrokkerxheid heeft gehad bij de privatisering van de huisdrukkerij of enige invloed heeft gehad of aange wend op de keuze van de NRG als contractspartner van ge meente Almelo." MIDDELBURG - Voor het bin nensmokkelen van harddrugs in de penitentiaire inrichting To- rentijd in Middelburg is gisteren een negentienjarige inwoner van Sint Maax-tensdijk door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 44 uur taak straf. De drugs waren bestemd voor de neef van de verdachte. De ge detineerde had aan de man uit Sint Maaxtensdijk gevraagd om enkele grammen heroïne en co caïne. De verdachte ging 23 november 2000 op het verzoek van zijn neef in, maar de smokkel werd ontdekt door een gevangenbe waarder. door Marcel Modde NEELTJE JANS - De Koop- mansdank heeft zijn duurproef doorstaan. De nieuwe reddings boot van het KNRM-station Noordland op Neeltje Jans bleek zonder enig probleem in staat ruim zestien uur aan één stuk in open water te kunnen varen. De beproeving gold derhalve vooral voor de zeskoppige be manning, zo wijst woordvoer der K. Groeneveld op het koude weer en de zware golfslag. De Koopmansdank vervangt sinds december van het afgelo pen jaar de Graaf van Bylandt. Het schip had voor zijn inge bruikname diverse tests door staan, maar moest nog worden beproefd op zijn uithoudings vermogen. Dat houdt in dat de boot zestien uur achter elkaar op volle kracht moet kunnen va ren. De tocht naar Engeland en via de Nooi-d-Franse kust terug naar Neeltje Jans werd wegens een verkeerde windrichting en een fikse tegenstroom slechts ten dele op topvexmogen afge legd, aldus Groeneveld. „De in steek was 250 mijl (450 kilome ter) te volbrengen in veertien uur. Dat is gewoi'den 310 mijl (558 kilometer) in 16,5 uur. In die tijd zijn we tien minuten van boord geweest. Er is geen enkel probleem geweest. De boot lxeeft zich uitstekend gedra gen." De Koopmanstank beschikt over een tank voor 6100 liter dieselolie. Daax-van was na de oversteek vice versa 3600 liter verbruikt. Een test was tevens of het elektronisch systeem pro bleemloos zou overschakelen naar de vier afzonderlijke brandstofcompartimenten. Ook dat verliep naar tevreden heid, stelt Groeneveld. De reddingsboot vertrok don derdagochtend om half zes in gezelschap van een KNRM-in- specteur naar Whitstable i'n Thamesmonding. Daarvandaan ging het naar Dover en terug het Kanaal over naar Calais. Omdat de Koopmansdank nog tijd over had, werd de Franse kust afge zakt naar Boulogne, waarna de tocht huiswaarts ging, ZOUTELANDE - Een sanitaix-- blok aan de Duinweg in Zoute- lande is afgelopen week vernield door vuurwerk. Vandalen gooiden dat in de toi letten en in de wasbak, die ver volgens ontploften. De schade bedraagt viex-hondex-d euro. (Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG In het nog volledig naar nieu wigheid ruikende jaar 2002 vervoegde zich een bejaarde dame aan de balie van de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Ze moest daar het lenen van een boek afreke nen. Dat werd nog even een probleem. Vooral toen de mo gelijke inzet van de nieuwe muntsoort ter sprake kwam. De oude dame snoof eens minachtend en brieste: „Aan die euroflauwekul doe ik niet mee. Waarmee duidelijk is dat de euro nog niet van ons alle maal is. VLISSINGEN - Een groepje vogels koestert zich in de winterzon op het strand bij Vlissingen. De lage zon werpt lange schaduwen op het zand. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11