Jacht op Omar duurt voort Blussers Australië uitgeput PZC s|m||i Palestijnen spreken terugtrekking van leger Israël tegen Meer slachtoffers in Meer slachtoffers in deelstaat Kashmir Talibancommandant zou leider willen overdragen ETA-terrorist krijgt 104 jaar cel Ontvoering premier Fiji verijdeld Vluchtelingenschip in Kreta Potter op Australische xtc-markt Treinstaking in Zuid-Engeland Burgemeester Rio sleept weerman voor rechter Fraude kost Russische minister baan Veroordelingen in Calais wegens mensensmokkel Waarnemers Zambia constateren geknoei Hl v Wahid moet getuigen in zaak Tommy Soeharto Executie volgens sharia in Nigeria MADRID - Het gerechtshof in Madrid heeft José Maria Arre gi, die gold als de belangri j kste explosievenexpert van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA, tot 104 jaar gevangenis straf veroordeeld. Bovendien moet hij een smartengeld van 900.000 euro betalen. De rechtbank achtte volgens de Spaanse media bewezen dat de 55-jarige Arregi in 1990 vier bombrieven heeft verstuurd. Een ervan verwondde de toenmalige president van het hoog gerechtshof, Fernando de Mateo, ernstig. Arregi, alias Fitti- paldi, had de bommen in een boek verstopt. Een van de andere bombrieven richtte materiële schade aan, de andere konden op tijd onschadelijk worden gemaakt. DPA SUVA - De politie op Fiji heeft een ontvoering van prémier Laisenia Qarase en enkele andere hooggeplaatste functiona rissen verijdeld. De samenzweerders wilden met hun actie Georges Speight, die in mei 2000 een staatsgreep pleegde, uit de gevangenis bevrijden. Dat heeft het hoofd van de politie in de hoofdstad Suva gisteren meegedeeld. Vier mensen zijn wegens hun betrokkenheid bij het complot aangeklaagd, onder wie Speights nicht Varinava Tiko. Allen hebben gezegd onschuldig te zijn. Speight leidde een groep militairen die het parlement be stormde en 56 dagen lang de eerste premier van Indiase af komst, Mahendra Chaudhiy, en de ministers van de regering in gijzeling hield. RTR/AFP ATHENE - Een Turks schip dat dinsdag met 230 a 250 vluch telingen aan boord op de Middellandse Zee in nood raakte, is gisteren veilig de haven van Ierapetra van Kreta binnengeva ren. Dit hebben de Griekse autoriteiten laten weten. Woensdag al waren bij zwaar weer 43 wouwen en kinderen van het schip gehaald. Het bevoorradingsschip Hr. Ms. Am sterdam van de Koninklijke Marine deed aan de reddingsac tie mee. Gisteren zijn in de haven de resterende circa twee honderd vluchtelingen van boord gehaald. Zij worden door de Griekse politie ondervraagd. Het gaat voornamelijk om Koerden uit Irak. AFP/ANP CANBERRA - Drugshandelaren in Australië hebben een nieuwe xtc-pil op de markt gebracht die verwijst naar Harry Potter, de held van de populaire kinderboekenserie. Ze zou den hiermee greep willen krijgen op zeer jonge discogangers. Op de witte tabletten staat een heks afgebeeld die voor de maan langs vliegt. Volgens de Australische Medical Associa tion (AMA) bevatten de zogenoemde Harry Potter-pillen de amfetaminesoort MDMA, beter bekend als xtc. Een woord voerder van AMA veroordeelde het gedrag van drugsdealers om op deze wijze kinderen te benaderen. RTR LONDEN - Het zuiden van Engeland is getroffen door een treinstaking, waarmee de vakbonden hun looneis kracht wil len bijzetten. De staking van personeel bij South West Trains begon gisteren en zal twee dagen duren. Het treinverkeer van en naar Londen is sterk ontregeld en duizenden reizigers moeten naar ander vervoer omzien. De vakbonden besloten de staking door te zetten, nadat de di rectie de eis om een loonsverhoging van 7,6 procent over an derhalf jaar had afgewezen. South West Trains blijft bij het eigen aanbod, dat volgens de directie neerkomt op 15 procent loonsverhoging over een periode van drie jaar. AP vrijdag 4 januari 2002 door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Burgemeester Cesar Maia van Rio de Janeiro sleept de nationale weerman van Brazilië voor de rechter, omdat die de plank faliekant missloeg bij het voorspellen van het weer tijdens oud en nieuw. Door de foute voorspelling is zijn stad veel inkomsten misge lopen. Op het traditionele me- MOSKOU - De Russische mi nister van Verkeer is gisteren opgestapt. Dat meldde het Rus sische persbureau Interfax. Tegen minister Nikolaj Aksjo- nenko loopt een rechtszaak we gens ambtsmisbruik. Hij zou de Staat voor ongeveer 70 miljoen roebel (zo'n 2,5 miljoen euro) hebben opgelicht. Aksjonenko denkt dat zijn ont slag 'het functioneren van de regering bevordert'. Hij ziet zichzelf als 'moreel verant woordelijke' voor het gesjoemel op zijn ministerie. President Poetin heeft het ontslag geac cepteerd. De Russische Rekenkamer ves tigde afgelopen zomer al de aandacht op fraude bij de afde ling spoorwegen van het minis terie. Russische media meldden bijvoorbeeld dat de zoon van Aksjonenko grote sommen geld heeft verdiend met internatio nale transportactiviteiten. Aksjonenko was onder de voor malige president Jeltsin vice- premier. Hij geldt als een ver trouweling van de naar het bui tenland gevluchte magnaat Bo ris Berezovski. AFP/ANP CALAIS - Een Franse recht bank in Calais heeft gisteren acht mensensmokkelaars uit het opvangcentrum Sangatte tot celstraffen veroordeeld. De mannen, Koerden, een Ira kees en Algerijnen, smokkelden tegen betaling illegalen uit het opvangcentrum nabij de ka naaltunnel naar Groot-Brittan- nië. De straffen variëren van 4,5 tot 6 jaar celstraf. DPA/AFP van onze redactie buitenland LUSAKA - Zambiaanse waarnemers hebben gis teren verklaard dat de verkiezingen in het Afri kaanse land niet eerlijk en vrij zijn verlopen. De Stichting voor een Demo cratisch Proces (TFDP) zegt heel andere uitslagen te hebben geregistreerd dan de officiële verkie zingscommissie, die de regeringskandidaat Levy Mwanawasa tot winnaar heeft uitgeroepen. Voorzitter Alfred Chanda zei dat TFDP haar eigen telling in een nog te ver schijnen rapport open baar zal maken. Hij zei dat de stichting zich ba seert op de uitslagen zoals die door de afzonderlijke hoofden van de stembu reaus zijn doorgegeven. Die resultaten wijken af van de officiële. „De ver kiezingen van 2001 waren niet vrij en eerlijk", stelde Chanda. Nog voor de officiële uit slagen bekend werden ge maakt gingen aanhangers van de oppositie begin de ze week al de straat op om te protesteren. Oppositiekandidaat An derson Mazoka, die in de officiële uitslag net achter Mwanawasa eindigde, had zichzelf al tot win naar uitgeroepen. Mazo ka en vijf andere partijen beschuldigen de regeren de Beweging voor Meer- partijendemocratie (MMD) van fraude. Inter nationale waarnemers hebben geen onregelma tigheden op grote schaal bespeurd. Mwanawasa heeft gezegd geen verdere onrust in het anders zo rustige Zambia te zullen dulden. Mwanawasa wordt na Kenneth Kaunda en Fre derick Chiluba de derde president van Zambia sinds het land in 1964 on afhankelijk werd van Groot-Brittannië. De scheidende president Chi luba heeft aangekondigd dat hij ook zijn functie als partijleider zal neerleg gen. AP gafeest voor de jaarwisseling en het kolossale vuurwerk kwa men ditmaal maar anderhalf miljoen mensen af, tegen nor maal tweeënhalf miljoen. Luis Carlos Austin - filiaal- hoofd van het meteorologische instituut Inmet te Rio - voorzag voor oudejaarsavond zwaar van onze redactie buitenland KABOEL - Zowel troepen van de Afghaanse interim-regering als eenheden van de Verenigde Staten jagen nog altijd op Tali- banleider mullah Omar. On danks hun vergeefse pogingen hem te grijpen, lijkt er weer eni ge hoop op succes. Omar zou volgens uitspraken gisteren van een Talibancommandant bereid zijn zich onder voorwaarden over te geven. Commandant Ray es Baghran verklaarde tijdens een vergade ring van lokale bestuurders (Shura) in de zuidelijke provin cie Helmand dat Omar de strijd zou willen opgeven als de Ame- van onze redactie buitenland JAMMU - De spanningen in Kashmir, die India en Pakistan op de rand van oorlog hebben gebracht, hebben nieuwe slachtoffers geëist, zo is gisteren bekendgemaakt. Na een al eerder gemelde aanval op het parlementsgebouw van de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir in Srinagar, waarbij twee doden en 24 gewonden te betreuren waren, vielen extre misten woensdag een militaire post aan in Darhal, 200 kilome ter ten noordwesten van Jam mu, waarbij twee militairen werden gedood en zeven ge wond raakten. Indiase militai ren schoten bij drie aanvallen negen vermoedelijke extremis ten dood. noodweer boven de strandstad. Hevige tropische slagregens met onweer en rukwinden zou den Rio teisteren, mogelijk zelfs met hagel. Tot ieders grote ver rassing en opluchting, zat Aus tin er lelijk naast. Onder een kristalheldere lucht beleefde het windstille Rio een onverge- rikanen stoppen met hun bom bardementen, zo meldde een functionaris van de Afghaanse inlichtingendienst. ,,Rayes Baghran heeft beloofd mullah Omar dan over te zullen dra gen", aldus Nasratullah Nasrat. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Defensie lijken echter weinig waarde te hechten aan deze uitspraken. Tegen CNN spraken ze openlijk hun twijfel uit over berichten dat Omar zich zou willen over geven. Washington verklaarde woensdag opnieuw, dat als de Afghaanse autoriteiten Omar te pakken krijgen, zij hem aan de VS moeten uitleveren. De Shura in Helmand was bij eengeroepen om te voorkomen De Indiase strijdkrachten heb ben extra veiligheidsmaatrege len genomen nadat de kranten hadden bericht dat in Pakistan gevestigde groepen die voor af scheiding van Kashmir vechten hadden gedreigd ook Indiase politieagenten en militairen aan te vallen. De Indiase premier Vajpayee, die net als de Pakistaanse presi dent Musharraf in Nepal is aan gekomen voor een bijeenkomst van de Saarc, een regionaal sa menwerkingsverband van Zuid-Aziatische landen, zei eerder op de dag dat oorlog met Pakistan 'niet nodig' is en dat via diplomatieke kanalen wordt gepoogd te voorkomen dat die uitbreekt. Hij zei echter geen plannen te hebben om in Nepal met Musharraf onder vier ogen te spreken. AP telijke jaarwisseling met als de cor een magnifiek vuurwerk af gestoken vanaf drie boten voor de kust van Copacabana. Burgervader Maia is niet alleen razend over de gederfde inkom sten voor de horeca, maar gaat Austin ook vervolgen voor pa- niekzaaierij. De voorzitter van dat de zoektocht in de bergen rond Baghran naar strijders van de Taliban en Al Qaeda uitloopt op een bloedbad. De zich voort slepende onderhandelingen zullen door de Taliban worden aangegrepen te vluchten, aldus een lokale Afghaanse leider. Een aantal commandanten zou geld aannemen in ruil voor een vrije doortocht van Taliban- strijders. Volgens CNN hebben zich naar schatting 1500 Talibanstrijders verschanst bij Baghran, onge veer honderd kilometer ten noordwesten van Kandahar. De Amerikaanse inlichtingen dienst heeft ook verzetshaarden ontdekt bij de steden Khost en Gardez waar zich mogelijk hon- het toeristenbureau Turisrio deed er gisteren nog een schepje bovenop. „Als Maia niet door zet, doe ik het wel. De man voor spelt het weer expres verkeerd. Hij moet betaald krijgen door concurrerende vakantiebe stemmingen", aldus Sergio Ri- cardo Almeida. Austin erkent derden Taliban- en Al Qaeda- strijders ophouden. Het Penta gon wil luchtaanvallen uitvoe ren op die gebieden maar stuit daarbij op verzet van de Af ghaanse autoriteiten. Dat kon echter niet verhinderen dat er gisteren aanvallen waren bij Zhawar aan de grens met Pakistan. Kaboel heeft zijn be zorgdheid uitgesproken over burgerslachtoffers bij recente bombardementen. Zoektocht De Amerikaanse zoektocht naar leden van Al Qaeda lijkt nog steeds weinig op te leveren. Honderden mariniers keerden gisteren terug naar hun basis bij Kandahar na het voltooien van zijn fout, maar verdedigt zich met de stelling dat een warme luchtmassa in de bovenlaag van de atmosfeer het noodweer naar het noorden heeft weggedrukt. Hij stelt dat weervoorspellingen nooit waterdicht zijn. Inmet weet volgens hem in 85 procent van de gevallen de roos te vin den. „We zitten er allemaal wel eens naast. Welke profvoetbal ler mist in zijn carrière niet een maal voor open doel." GPD een grondoperatie. Ze hadden de afgelopen dagen een onder zoek ingesteld naar een verla ten, maar ongeschonden trai ningskamp van Al Qaeda in Helmand. De informatie die de operatie opleverde, lijkt niet groot, aldus een woordvoerder van de militairen tegen de New York Times. Het gaat om enkele documenten en wapens. De Afghaanse autoriteiten lie ten gisteren zo'n 250 aanhan gers van de Taliban vrij. Som migen van hen zaten al jaren vast nadat ze in het noorden van het land in handen van de Noor delijke Alliantie waren geval len. Kaboel heeft het Rode Kruis gevraagd te helpen bij hun repa triëring. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Palestijnen hebben gisteren tegengespro ken dat het Israëlische leger zich terugtrekt uit Palestijnse gebieden. Een woordvoerder van het Israëlische leger had die terugtrekking eerder op de dag aangekondigd. Volgens de Israëlische zegsman heeft het leger opdracht gekre gen zijn posities in een aantal Palestijnse autonome steden te verlaten. De Palestijnse minis ter van Informatie, Rabbo, noemde de terugtrekking echter 'nep'. Hij zei dat er geen sprake is van daadwerkelijke terug trekking door het Israëlische le ger van de belangrijke wegen op de Westelijke Jordaanoever en in Gaza. De chef van de Palestijnse vei ligheidsdienst, Rajoub, noemde de aangekondigde terugtrek king een propagandastunt om de Amerikaanse gezant Antho ny Zinni te misleiden. Zinni kwam gisteren in Israël aan voor een nieuwe bemiddelings poging, „Het Israëlische leger houdt nog altijd al onze steden en dorpen bezet", aldus Rajoub. Uit de plaatsen Jenin, Toelka- rem, Kalkiliya en Hebron zou den volgens het Israëlische leger alle troepen zijn vertrokken. In Ramallah en Nabloes zijn slechts enkele wijken vrijgege ven. Palestijnse veiligheids functionarissen zeiden echter dat er geen enkel teken is dat de Israëlische troepen zich terug trekken uit de Palestijnse gebie den. Met de terugtrekking gaat het leger op aanwijzing van de regering door met het opheffen van de restricties die eerder aan de Palestijnen waren opgelegd, zo liet de Israëlische woord voerderweten. Israël zond vorige maand troe pen naar Palestijnse steden en zette tal van nieuwe wegblok kades op na een serie bloedige aanslagen op Israëlische doe len. Woensdag al werd een reeks wegblokkades in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoe ver opgeheven. Maatregelen Israël wilde de Palestijnse auto riteiten dwingen om leden van terroristische groeperingen te arresteren. De Palestijnse leider Arafat heeft de afgelopen we ken wel een aantal maatregelen genomen, maar Israël vindt dat hij nog niet genoeg doet tegen het terrorisme. Zijn hoofdkwar tier in Ramallah is nog steeds omringd door Israëlische tanks. De Israëlische premier Sharon heeft woensdag nog eens her haald dat Arafat niet uit Ramal lah mag vertrekken zolang hij niet de daders oppakt van de moord op de Isi-aëlische minis ter Zeevi in oktober. Israël heeft de Palestijnse leider de namen gegeven van de mensen die het verantwoordelijk houdt voor de aanslag. AFP/DPA JAKARTA - De voormalige In donesische president Wahid zal door de politie als getuige wor den gehoord in een onderzoek naar 'Tommy' Soeharto. De politie wil Wahid aan de tand voelen vanwege beschuldigin gen dat twee van zijn medewer kers in oktober 2000 van Tom my grote sommen geld hebben aangenomen. In ruil daarvoor zouden zij de zoon van ex-presi- dent Soeharto hebben geholpen aan justitie te ontkomen. Een woordvoerder van de poli tie zei dat het al bekend is dat de twee verdachten naaste mede werkers waren van Wahid, maar dat het nog onduidelijk is of de ex-president op de hoogte was van de zaak. Ook de vrouw en dochter van Wahid moeten vol gende week een getuigenis af leggen. 'Tommy' Soeharto werd afgelo pen november opgepakt, nadat hij een jaar lang spoorloos was geweest. Hij verdween eind 2000 nadat hij door een recht bank was veroordeeld tot acht tien maanden gevangenisstraf wegens corruptie. RTR KADUNA - In Nigeria is giste ren een man opgehangen die door een islamitische rechtbank ter dood was veroordeeld we gens de moord op een vrouw en haar twee kinderen. Het was voor zover bekend de eerste exe cutie op grond van de sharia. Die geldt officieel alleen voor moslims, maar christenen vre zen voor hun rechten. AP PLYMOUTH - Golven slaan over het dek van de bij het Engelse Cawsand op de kust van Cornwall gestrande tanker Willy. Het 3000 ton metende schip liep dinsdagavond aan de grond en sindsdien vreest men voor een ontploffing van de lading. Experts zijn begonnen met het ontluchten van de tanks, waar zich gevaarlijke explosieve dampen hebben gevormd. Inwoners van nabijgelegen huizen zijn geëvacueerd. Pogingen de Willy vlot te trekken worden gehinderd door de hoge zeegang, foto Chris lson/EPA van onze redactie buitenland SYDNEY - Het einde van de bosbranden in Australië is voorlopig niet in zicht. Op meer dan tachtig plaatsen in de staat New South Wales woedden nog branden die dorpen en toeristenoorden bedrei gen, aldus de Australische zender ABC. Volgens de meteorologische dienst is van het weer voorlopig geen hulp te verwach ten. Brandweerwoordvoerder Phil Koper- berg zei dat ondanks de onvermoeibare inzet van brandweerlieden alleen mini maal 40 millimeter regen een einde kan maken aan de branden rond Sydney. De wind ging gisteren weliswaar enigszins liggen maar dat zorgt niet lang voor res- pijt. „Onze mensen zijn aan het eind van him Latijn en zullen snel afgelost moeten worden", aldus Koperberg. Neerslag blijft de komende dagen echter uit en de temperaturen zullen dit week einde stijgen tot een graad of veertig op zondag. Ook zal dan de wind weer opste ken. Buurland Nieuw-Zeeland heeft brandweerlieden aangeboden voor de strijd tegen de bosbranden. Duizenden bewoners en bezoekers van het populaire vakantieoord Sussex Inlet, 190 kilometer ten zuiden van Sydney, moesten in de nacht van woensdag op donderdag ijlings een veilig heenkomen zoeken op het strand. Veel van hen zijn met boten geëvacueerd. Hulpeloos moesten de mensen toezien hoe vlammen grote delen van het dorp verwoestten,Er is maar een weg die hier uit voert en die is door het vuur omsin geld. Niemand komt hier weg", aldus een zegsman van de brandweer. In de Blue Mountains werden gisteravond twee dorpen bedreigd door een muur van vlammen. Bewoners die met tuinslangen hadden gepi'obeerd het vuur weg te hou den bij hun huizen moesten in allerijl vluchten. Niet alleen mensen nemen massaal de wijk, ook dieren proberen het vege lijf te redden. Kangoeroes en buidelratten zochten een veilig heenkomen op het strand bij Sussex Inlet. Veel dieren weten echter niet aan de alles ver-zengende vlammenzee te ontsnappen. „De branden hebben voor de natuur ca tastrofale gevolgen", aldus een milieuor ganisatie. Dieren die aan de vlammen ontsnappen sterven alsnog door rook vergiftiging, uitputting, dorst of honger. De autoriteiten hebben in totaal 21 men sen gearresteerd op verdenking van brandstichting. Onder hen bevinden zich veertien jongeren, in de leeftijd van ne gen tot veertien jaar. „Ik wil hun neus in de as steken die ze op hun geweten heb ben", aldus een woedende premier Bob Carr van de staat New South Wales. Er worden nieuwe wetten voorbereid waarmee brandstichters gedwongen kunnen worden mee te helpen bij op- ruimwerkzaamheden en tot betalen van schadevergoedingen. Doden zijn er volgens de jongste berich ten nog niet gevallen door de bosbranden die zelfs vanuit de ruimte zijn te zien. Veertien leden van de vrijwillige brand weer konden op het nippertje gered wor den door de inzet van een blushelikopter. In 1994 kwamen in Australië door bran den vier mensen om het leven. De ergste bosbranden waren in 1983 toen 76 men sen de dood vonden. ANP/DPA Dorpelingen nemen zoveel mogelijk bezittingen mee bij hun vlucht voor het geweld in het gebied hij Pargwal, 35 kilometer van Jammu, de winterhoofdstad van Kashmir. foto Jayanta Shaw/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5