Gemeente Sluis ruimt 540 graven Dominee preekte elfde gebod PZC Kinderen doen De groeten van Het Talent Geen bezwaren nabestaanden Brandweer in actie voor schaatsers Oostburg blijft niet stil zitten Drankrijder krijgt rijverbod Gewonde bij botsing Zeelandbrug Jaar zitten voor dealen harddrugs Russische prijs voor babypopje agenda Harry Potterdag in Sas van Gent KOUD? WELNEE!!! WARME TRUIEN STEVIGE BROEKEN DIKKE JACKS WINTERSALE TOT 60% KORTING Terneuzen en Clavis knappen samen wijken op MAISON LEGRAND TERNEUZEN door Marjon Sarneel SLUISKIL - Op het podium in het Meu- lengat in Sluiskil staan 35 kinderen. Ze komen vooral uit Sluiskil, maar ook uit Terneuzen, Vogelwaarde, Hulst en andere plaatsen. Samen brengen ze de musical De groeten van Het Talent. Het Talent zijn ze zelf. „Dit jaar is gekozen voor een musical", vertelt regisseur Gert Jansen (44). Elk jaar probeert de kinder- en jeugdcabaretgroep Het Talent het publiek met iets anders te verrassen en die voorbereidingen begin nen al snel na de opvoering in januari. „Na de voorstelling gaan de oefenavon den gewoon dooi". We bekijken samen de videoband van de opvoering en proberen daar weer van te leren. We gaan wat doen met de nieuwe leden die rond die tijd bin nenkomen om te zien wat ze kunnen en we denken na over de volgende opvoering. Niemand heeft het hier alleen voor het zeggen: iedereen mag meedenken. Soms komen daar de wildste ideeën uit", zegt Jansen. „Dit jaar begonnen we met 'cir cus' en zijn tenslotte uitgekomen bij een musical. Min of meer noodgedwongen. Jarenlang hebben leden van de muzikale familie Benjaminsz uit Sluiskil voor mu ziek gezorgd. Dit seizoen hadden zij ande re bezigheden, maar we hebben dat op kunnen lossen met een cd waar de kinde ren mee meezingen." Op video Het Talent ontstond vanuit het Sociaal Cultureel Werk in Sluiskil, toen nog ge vestigd in het Gildehuis. Toen de groep een jaar draaide, werd Gert Jansen ge vraagd om eens wat op de video te komen zetten. Sindsdien is hij verbonden aan de groep. „Maar ik doe het niet alleen. Ze noemen mij wel regisseur, maar Ineke Maas begeleidt de kindergroep (7-11 jaar) samen met haar dochter Wilma Maas. De jeugdgroep (11-16 jaar) woi'dt gerund door de andere dochter, Jeanine Maas, sa men met Irene Borm. Verder is er assistent Sander de Zeeuw en we hebben een vaste decor- en technische ploeg." De musical 'De groeten van het Talent' heette oorspronkelijk 'de groeten van groep acht' en wei"d geschreven door Jo- han de Waard. Met toestemming van de auteur heeft Het Talent de musical aange past aan hun eigen situatie. Oud-Talen tleden, die gewoonlijk in grote getale naai de voorstelling komen kijken, herkennen situaties- of zichzelf- in de sketches. Be halve de week van de opvoering is de eer ste week van januari traditiegetrouw een reünie voor Talentleden geworden. Het doet Jansen goed, wanneer hij op de jaarlijkse bijeenkomst hoort dat de oud leden het geleerde in praktijk brengen. „Lid zijn van Het Talent is niet vrijblij vend. Wij stellen behoorlijk wat eisen aan de kinderen. Ze moeten aanwezig zijn op de repetities en de teksten kennen. We wil len inzet zien, en lef en betrokkenheid. Want als je iets doet, moet je het goed doen, vinden wij bij Het Talent." De groeten van Het Talent wordtopge- voerd op zaterdag 5 januari om 19.30 uur en op zondag 6 januari 2002 om 14.00 uur in het Meulengat te Sluiskil. door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg gaat nog dit jaar over tot ruiming van 540 graven op de algemene begraafplaats aan de Hoogstraat in Sluis. De ruiming is nodig om plaats te creëren voor zo'n 350 nieuwe graven. Bezwaarmakers heb ben zich niet gemeld. Nabestaanden konden de ge meente tot 1 januari kenbaar maken of zij de stoffelijke resten van hun dierbaren individueel, en op eigen kosten, wilden her begraven. Dit heeft een tiental personen gedaan. Bezwaren zijn er niet binnengekomen en emotionele taferelen hebben zich niet afgespeeld, vertelt HULST - Gezien de verwachte vorstperiode, heeft de vrijwilli ge brandweer van Hulst zich gisteren ingezet voor de schaatsliefhebbers in de ge meente. De vijvers aan het De Vosplant- soen in Hulst en de Prins Hen drikstraat in Sint Jansteen zijn door de brandweer voorzien van een laag water. De sneeuw van de afgelopen periode had ervoor gezorgd dat het oppervlak hob belig is en niet erg geschikt om te schaatsen. De gisteren door de brandweer aangebrachte laag zal resulteren in een gladde ijs baan, tenminste als de vorst nog enige dagen aanhoudt. Op dit moment kan op de be wuste vijvers nog niet ge schaatst worden. Als het ijs veilig is, haalt de gemeente de borden 'gevaarlijk ijs' weg. ambtenaar S. Bosman. Hij denkt dat dit komt omdat het om huurgraven gaat, waarvan de grafrusttermijn van tien jaar al lang verstreken is en waarop geen grafrechten rusten. De jongste graven zijn van 1957, de oudste dateren van 1926. Het gaat in totaal om 2 5 9 graven op het rooms-katholieke en 281 op het nederlands-hervormde gedeelte van de begraafplaats. Dit aantal maakt ongeveer tien tot vijftien procent uit van de to tale capaciteit van de begraaf plaats. Een deel van de graven heeft geen grafsteen. De grafbe dekkingen en gedenktekens waar geen aanspraak op wordt gemaakt, worden vernietigd. Wie de grafsteen wel wil bewa ren, kan deze voorafgaand aan de ruiming ophalen. De reden voor de ruiming is een capaciteitsprobleem. Grijpt de gemeente nu niet naar dit mid del, dan ontstaat op korte ter mijn een tekort aan graven, omdat de begraafplaats geen mogelijkheid heeft tot uitbrei ding. Zij ligt ingeklemd tussen de camping De Meidoorn en de wallen van Sluis. Er is vaker ge opperd om de camping te ver plaatsen, vanwege het gebrek aan ruimte voor woningbouw in de kern, maar volgens Bosman houdt dit voorstel geen verband met de capaciteitsproblemen van de begraafplaats. Na de ruiming wordt het terrein met gras ingezaaid. Er is geen complete reconstructie ge pland. De paden worden vervol gens in fasen aangelegd. De ver wachting is dat Sluis hierna weer twintig jaar vooruit kan. De aangekondigde ruiming van graven aan de Burchtlaan in Axel ontlokte twee jaar geleden een storm van protesten. Een aantal mensen vond de ruiming niet nodig, omdat er elders in Axel, op Westerzicht, nog vol doende ruimte was. vrijdag 4 januari 2002 OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat komend jaar alles behalve rustig aan doen. De fusie met Sluis- Aarden burg mag eraan komen, dat betekent niet dat andere dingen blijven lig gen. Loco-burgemeester C. Bolijn-Hertzberger weerspreekt negatieve berichten dat er dit jaar 'toch niets gebeurt'. Het was opvallend rustig bij de nieuwjaarsreceptie in het ge meentehuis in Oostburg. De matige belangstelling hield vol gens de aanwezigen niet zozeer verband met de verwachte stilte in de uitvoering van plannen en projecten, maar met het vertrek van oud-burgemeester G. Noordewier en de tot 1 fe bruari uitgestelde komst van waarnemer E. Brommet. Veel mensen wachten vermoedelijk het welkomstfeestje rondom zijn aantreden af. Bolijn hield haar toespraak kort, maar krachtig. De suggestie dat Oostburg 'alles wil stilleggen met het oog op de samen werking' legde zij verre van zich. „Ik verzeker u dat we met dezelfde snelheid doorgaan en niet alleen werken aan de her indeling, maar doorgaan met waar we mee bezig zijn. Met on ze visies, met onze kernen, met het vernieuwen. Ik hoop dat u meewerkt." OOSTBURG - In de Nieuwstraat in Oostburg is gisteravond een 41-jarige automobilist uit die gemeente aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had viermaal de toege stane hoeveelheid alcohol op. Hij kreeg een rijverbod van 10 uur en een dagvaarding. ZIERIKZEE - Een 37-jarige inwoner van Goes is gisteren ge wond geraakt bij een botsing op de Weg naar de Val bij Zierik- zee. De automobilist is met nek- en rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn dertienjarige passagier bleef onge deerd. Het ongeluk gebeurde rond kwart over één 's nachts Bij het afrijden van de Zeelandbrug raakte de man in een bocht door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en botse met zijn auto tegen de vangrail. De wagen raakte door de klap onherstelbaar beschadigd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Vlissingen voor het dealen in coca- ine en heroïne een jaar gevangenisstraf opgelegd. De notoire drugsdealer zorgde in 2000 en 2001 voor veel overlast in een Vlissingse woonwijk, toen er regelmatig klanten aan zijn deur kwamen. Zelf zei hij de harddrugs, die hij meestal in Rotter dam kocht, nodig te hebben om in zijn eigen verslaving te kunnen voorzien en aan familie en kennissen te verstrekken. De Vlissinger is bekend bij justitie en politie. Hij is al vele ma len eerder veroordeeld voor opiumdelicten. ZIERIKZEE - De Zierikzeese poppenmaakster Nel Groot- hedde heeft in Moskou de prijs voor The best tradional doll gewonnen met een popje dat zij de naam Jet heeft gegeven. Groothedde kreeg de prijs tijdens de jaarlijkse tentoonstel ling in de Wachtanoff Gallery in Moskou. Zij kreeg de onder scheiding toegekend voor een babypopje van circa 25 centi meter, eenvoudig gekleed in een hemdje en een luier. De poppenmaakster was verbaasd dat zij met deze inzending de prijs in de wacht sleepte, omdat de Russen volgens haar over het algemeen van veel kant en luxe stoffen houden. De jury gaf echter aan ontroerd te zijn door de eenvoud en de charme van dit babypopje. Groothedde gaf tijdens haar verblijf in Moskou twee praktijklessen aan Russische vrouwen foto Camile Schelstraete Terwijl de decors nog worden gemaakt, proberen de artiesten van Het Talent alvast de trein uit. Afscheid De Meij Mecima van Land van Hulst door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE- Dominee Roel de Meij Mecima was als predikant niet alleen geliefd bij leden van de hervormde ge meente Hontenisse en de Samen op Weg Gemeente Hulst. Ook katholieken waardeerden zijn inspirerende preken en liturgi sche uitleg, hoorde hij laatst in de supermarkt. Een oudere vol geling van de roomse kerk liet hem ongevraagd en volkomen onverwacht weten dat het jam mer was dat hij wegging, omdat hij tijdens oecumenische dien sten altijd van die 'schone ser moenen' liet horen. De Meij Mecima klopt zich niet op de borst, maar laat wel mer ken dat hij zich vereerd voelde toen bleek dat hij niet alleen voor eigen parochie preekte. Hij kwam dik negen jaar geleden naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen omdat het oecumenische kli maat beter leek dan in Limburg, waar ook een gemeente zetelde die hem wilde beroepen. Behalve de oecumenische ge zindheid trokken ook zijn 'roots' hem richting Zeeuws- Vlaanderen. Opa De Meij Meci ma werd in Sluis geboren en verhuisde op achttienjarige leeftijd naar Den Haag. Boven dien had de hervormde gemeen te Hontenisse een pastorie ter beschikking. De overwegingen om naar het Land van Hulst te trekken, staan ook vlak voor het vertrek nog fier overeind. De Meij Mecima, destijds nog vica ris, kijkt terug op een fijne tijd als geestelijk leidsman van een gemeente van een kleine acht honderd zielen. Parttime Behalve in beide Oost-Zeeuws- Vlaamse gemeenten was De Meij Mecima ook enkele jaren scriba (secretaris) van de Pro vinciale Samen op Wegvergade- ring van Zeeland, het overkoe pelend bestuursorgaan voor hervormde gemeenten en syno daal gereformeerden. De be stuursfunctie beviel hem goed. Om hem blijvend goed te kun nen uitoefenen, vond hij zelf dat hij een parttime predikants plaats zou moeten hebben dich terbij bestuurszetel Goes. Die baan was de afgelopen tijd niet voorhanden, zodat hij dik een jaar geleden besloot weer al zijn tijd te geven aan liturgische les sen en prediken in het Land van Hulst. Hoewel hem het bestaan in het gemoedelijke Oost-Zeeuws- Vlaanderen nog lang niet de keel uithangt, vond de 43-jarige De Meij Mecima de tijd rijp om zich weer beroepbaar te stellen. Rotterdam Eind deze maand doet de Kloos- terzandse dominee zijn intrede in de Grote Kerk van Rotter- dam-Overschie. Hij gaat aan de slag als predikant in een ge meente met zo'n tweeduizend leden. „Rotterdam is natuurlijk een stad. Maar het noordweste lijk deel aan de rand, tegen de ri vier de Schie aan, heeft ook wel dorpse trekken. Ik vind het fijn dat de grotere gemeente een ei gen cantorij heeft, waardoor de liturgische liederen meer lading krijgen. Aan de andere kant denk ik dat in Hulst en Honter nisse een betere liturgische structuur op poten staat. Ik ver wacht dat daar in Overschie nog heel wat aan te sleutelen is." De Meij Mecima predikt straks vaak in de Grote Kerk, een naam die al aangeeft dat het godshuis niet gauw te klein zal zijn. In Hulst en Hontenisse waren re gelmatig diensten en vieringen die de maat van de kerken te bo ven ging. „In Hulst is een sfeer volle kerk en Hontenisse heeft natuurlijk helemaal een prach tig historisch kerkje. Maar bij drukke uitvaarten, afscheids- diensten of andere speciale vie ringen wijken we uit naar de ka tholieke kerken. We vonden daar immer gehoor, ook al een bewijs dat de oecumene vrucht bare grond vindt in het Land van Hulst." De dominee wil zijn gemeenteleden bij vertrek niet opzadelen met wijze preken en liturgische lessen. Hij hoopt wel dat ze de gemeente levend hou den door zelf verantwoordelijk heid te nemen. „Niet wachten tot er een opvolger langs komt waaien, maar zelf actie onder nemen. Een kerkelijke gemeen te moet het toch vooral hebben van de inzet van de leden en ik hoop dat veel gemeenteleden die inzet blijven geven. De Meij Mecima wil niet te bele rend afscheid nemen en laat dan ook niet na te zeggen dat hij als predikant de kerkgangers ook immer 'het elfde gebod' voor hield. In de protestantse leer zijn de tien geboden uitermate belangrijk. Maar de dominee STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle, 14.00 uur: Kaarten, bil jarten en stijldansen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Creatief handwerken; 14.00 uur: Kaarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 9.30 uur: Bloem schikken; 13.30 uur: ANBO hobbymid dag; 13.30 uur: KBO gymnastiek en bil jarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: Kaarten, biljarten, soosmiddag en sjoelen; 19.00 uur: Engels voor gevorderden; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 10.00 uur: Biljartles; 10 00 uur: Bewe- gingsles; 10.30 uur: Engelse les; 13.00 uur: Pedicure; 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal en handwerken; 19.00 uur: Line dance voor 55 plussers; Parkeerterrein Stationsplein, 14.00 en 17.00 uur: Voorstelling Zeeuws-Vlaams wintercircus; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Gymzaal De Eikelaar, 19.45 uur: Step workout; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 19.00 uur: KBO gym; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Handwerken en koersbal; 14.00 uur: Kaarten en sjoelen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Oefenavond stijldansen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 19.30 uur: Pergamano voor de jeugd; SAS VAN GENT - De Speye, 13.30 uur: SAV gezelschaps- en line dance; 14.00 uur: Computerles; De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakterpoppen maken; 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Technica 10 voor meisjes van 10 tot en met 12 jaar; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS biljarten voor dames, kaarten en canasta; 18.00 uur: Oefenavond kinder cabaret Het Talent; 19.00 uur: Oefen avond jeugdcabaret Het Talent; 19.30 uur: Oefenavond toneelgroep Sempre Avanti en oefenavond blaaskapel Ein Prosit; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten en handwerken; 19.30 uur: Yoga; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: SWOT Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor De Veste; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 13.30 uur: Biljarten;De Trian gel, 20.00 uur: Klaverjassen; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur: Kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.45 uur: Koers bal; SAS VAN GENT - De hele we reld lijkt wel in de ban te zijn van Harry Potter. Zo ook Sas van Gent. Vandaag wordt in de bibliotheek en in De Roselaer een speciale Harry Potterdag gehouden voor de jeugd. Van 11.00 tot 12.00 uur kunnen de jongens en meisjes tot acht jaar terecht in de bibliotheek voor een kleur- en tekenoch tend. Wie de leukste kleurplaat of tekening maakt, wint een bio scoopkaartje. De jongens en meisjes van acht jaar en ouder mogen om 11.00 uur hun bezem parkeren op de plaats die door een nep-profes- sor Zwamdrift wordt aangewe zen. Daarna kunnen de bezoe- kertjes aan de slag. Met spel letjes, toverdoosjes en timmer- werkjes. Om 12.30 uur is er een lopend buffet met heksensoep. 's Avonds kunnen de kinderen verkleed naar De Roselaer ko men, waarna een lampionop tocht vertrekt naar de biblio theek voor de prijsuitreiking van de Harry Potterprijsvraag die in december is gehouden. (Advertentie) Dominee Roel de Meij Mecima, hier voor de hervormde kerk in Kloosterzande, kwam dik negen jaar geleden naar Oost-Zeeuws-Vlaande ren omdat het oecumenische klimaat beter leek dan in Limburg. foto Charles Strijd durfde er wel immer bij te zeg gen dat de gelovigen het elfde gebod niet moesten vergeten. „Het elfde gebod is een Belgisch biermerk en staat voor: Gij zult genieten!" Dominee De Meij Mecima neemt in het weekeinde van 12 en 13 januari afscheid. Op za terdag 12 januari wordt vanaf 19.30 uur een vesper (avond zang) gehouden in de neder- lands hervormde kerk van Kloosterzande, op zondag 13 ja nuari is er een officiële af- scheidsdienst van Schrift en Ta fel in de Willibrordusbasiliek in Hulst. Die dienst begint om 15.00 urn en na afloop is er gelegenheid de scheidende predikant de hand te drukken. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer René Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen en de stichting Clavis (tot voor kort de Woningbouw vereniging Terneuzen) onderte kenen dinsdag 8 januari twee samenwerkingscontracten. De contracten behelzen het verbe teren van het leefklimaat door wijken op te knappen. Het ene contract regelt de sa menwerking tussen de gemeen te en de corporatie voor her structureringsprojecten in de Terneuzense wijken Oudeland- se Hoeve, Triniteit en Lievens- polder. In de Lievenspolder moeten bijvoorbeeld nog 140 woningen worden gesloopt. In die wijk en de andere twee wij ken moeten daarnaast straten, trottoirs en groenvoorzieningen worden opgeknapt, verplaatst en/of aangelegd. Het tweede contract is speciaal bedoeld om de revitalisering van Triniteit vast te leggen. In die wijk komen in elk geval zeventig woningen, die worden ontworpen en ge bouwd volgens het Zeeuws Convenant Duurzaam Bouwen. In het contract moeten ook we derzijdse verantwoordelijkhe den en verplichtingen over de invulling van de wijk worden geregeld. www.legrand.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35