PZC Gemeenten willen meer bouwen Gratis parkeren dankzij euro 13 Slachter ontkent rol in fraude met paardencrematies Bezwaren tegen gigantische molens in Axelse polder Publiek blijft weg bij wintercircus Deurdouwers zijn adres hulpvaardige boer kwijt Oostburg, Hulst en Sluis-Aardenburg vragen provincie om meer ruimte Oostburg en Sluis zoeken ware leider zeeuwse almanak Tweede jeugd BETAAL ZO SNEL MOGELIJK MET EURO'S. HET LIEFST GEPAST. Pillendealer krijgt zeven maanden ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 4 januari 2002 door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Ge zocht: De Walsoordense boer die carnavalsvereniging De Deurdouwers uit Kloosterzan- de eerdaags ruimte had be loofd voor het bouwen van hun carnavalswagen. Na het vruchteloos benaderen van zo'n twintig boeren van Nieuw Namen tot Zaamslag- veer, hadden De Deurdouwers uiteindelijk een landbouwer gevonden die wel ruimte over had om de carnavalswagen te stallen. Maar wat blijkt: De Deurdouwers zijn zijn naam en adres vergeten. Trots showde Deurdouwer Alex Duerincks in de PZC van gisteren hun nieuwe wagen. De oude praalwagen was twee maanden geleden afgebrand in de schuur aan de Groenendijk. Ook de materialen en gereed schappen gingen letterlijk in rook op. Het lukte de wagen bouwers geld in te zamelen om een tweedehandse carnavals wagen te kopen, die alleen nog afgebouwd moet worden. Maar tot overmaat van ramp kregen de Deurdouwers van de gemeente een bouwstop opge legd. In de tuin aan de Groe nendijk mag niet aan een nieu we wagen worden gebouwd. Carnaval staat al bijna voor de deur en in alle beschikbare schuren en nissehutten wordt lustig gebouwd door^ collega wagenbouwers. Voor De Deur douwers was nergens plaats en bijna hadden ze de hoop opge geven mee te kunnen rijden in de stoeten van Kloosterzande, Hulst en Ossenisse. Tot de be wuste boer uit Walsoorden zich aandiende, maar van wie stom- genoeg alle gegevens werden vergeten. Een prangende vraag dus van De Deurdouwers: „Me neer, belt u even?" door Conny van Gremberghe OOSTBURG - De gemeenten Oostburg, Hulst en Sluis-Aar denburg willen dat het provin ciebestuur het woningbouw programma voor de komende jaren op korte termijn herziet. De gemeenten vinden dat zij met het oog op de demografi sche ontwikkelingen en de ge meentelijke herindeling per 1 januari 2003 het recht moeten krijgen om meer huizen te mo gen bouwen. „Vorig jaar werd er gezegd dat de groei vooral te danken was aan het asielzoekerscentrum in Cadzand, maar dat klopt niet helemaal. Ook in het jaar 2000 hebben we gezien dat de bevol king van een aantal kernen groeide. Die trend heeft zich ze ker voor Breskens, Schoondij- ke, Oostburg maar ook Water landkerkje doorgezet. Het gevolg is dat de huizen die er in Oostburg gebouwd werden, zo weg waren, dat er in de huursec tor wachtlijsten zijn ontstaan en mensen vier tot zes maanden op een huurhuis moeten wach ten. Ik denk dat we als gemeente de plicht hebben om ervoor te zorgen dat de woningmarkt evenwichtig blijft. Voor ons be tekent dat dat we de provincie zullen vragen om het woning- bouwprogramma te herzien", stelt Bolijn-Hertzberger. De gemeente Hulst heeft samen met de gemeente Hontenisse al een dergelijk verzoek bij de pro vincie neergelegd. „Onder bouwd en wel", benadrukt bur gemeester A. Kessen. De laatste bevolkingscijfers - Hulst groei de weer met 128 zielen - zijn voor Kessen aanleiding om het pleidooi voor meer bouwcon- tingent in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren weer eens op te warmen. „Wij menen dat we recht hebben op meer bouwruimte. Nu moe ten we ad hoe mogelijkheden zoeken om toch op de vraag naar meer woningen in te kunnen spelen. Terneuzen hoeft dit niet te doen. Heeft een ruim contin gent en wij zijn van mening dat de verhoudingen niet meer spo ren met de realiteit", zegt Kes sen. Jonge mensen Ook burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aardenburg vindt dat de bouwcapaciteit in de regio ruimer moet. Sluis-Aardenburg zag het voorbije jaar het inwo nertal met vier dalen, maar daar staat tegenover dat de gemeente wel weer een vestigingsover schot had. „Het wordt echt zaak jonge mensen in de streek te houden. Dat kan op drie manieren. Vol doende onderwijs, voldoende werk en voldoende woningen. Aan de eerste twee zaken wordt gewerkt, aan het laatste moet iets gedaan worden. De provin cie blijft echter een afhoudende positie innemen. Dat is jammer, want in Noord-Brabant laat de provincie de gemeenten wel de ruimte om - op bescheiden wijze soms - te groeien. Dat moet in Zeeland ook kunnen", meent Straatsma. door René Hoonhorst AXEL - Bewoners van een aan tal straten tussen de Langeweg en de Hulsterseweg ten oosten van Axel maken bezwaar tegen de plannen om elf enorme wind molens in de Beoosten Blijpol- der te plaatsen. De bewoners van oost-Axel en het buitenge bied bieden aan burgemeester J. Mulder donderdag 10 januari een met vele tientallen handte keningen ondersteunde petitie De bewoners van de wijk Zon- nemare, de Hulsterseweg, de Langeweg en cle Eerste, Tweede en Derde Verkorting vragen het gemeentebestuur geen ruimte voor windmolens te creëren in het nieuwe Bestemmingsplan Buitengebied. De tachtig meter hoge windmolens zorgen voor horizonvervuiling. „Je kunt ze straks in heel Axel en een heel stuk verder zien", waarschuwt A. Heyens die aan de Eerste Ver korting woont. Hij vreest tevens de slagschaduw van de rotor bladen. De malende molenwie ken vangen veel zon en kunnen er voor zorgen dat huizen beur telings snel opeenvolgend in zon of schaduw liggen. Omhox-endol van te worden, verwachten om wonenden. Geluidoverlast De geluidoverlast zou nog wel eens het allervervelendst kun nen worden, stelt Heyens. „Overdag zal het nog wel mee vallen, maar we zitten hier in een stil poldergebied, 's Nachts hoor je elk geluid en dan kan een sonoor brommend geluid heel storend zijn. Dat de constant doorwentelende wieken 's nachts voor overlast zorgen staat wel vast." Heyens en tien tallen medestanders hopen het college van burgemeester en wethouders er van te overtuigen dat er geen windmolens mogen komen langs de Langeweg. Hoeveel handtekeningen het pi-ecies worden, is nog niet be kend, omdat men nog niet alle adressen heeft bezocht. De gemeenteraad is na aanvan kelijke scepsis gematigd posi tief over de vestiging van een energiepark in de Beoosten Blij- polder. Burgemeester J. Mulder liet zich eerder ontvallen dat het college de bouw van een aantal windmolens ook wel ziet zitten. Wel tekende hij erbij aan dat eerst overleg met de provincie moet volgen over de eventuele vestiging van een windmolen park op de Axelse Vlakte. Daar naast zullen binnenkomende bezwaarschriften keurig afge handeld worden. Heyens verze kerde gisteren alvast dat de ge- meenté op een reeks bezwaren kan rekenen als er een vergun ning voor vestiging van wind molens wordt afgegeven. SLUIS - De nieuwe gemeente secretaris van de toekomstige gemeente Sluis moet 'met elan en daadkracht een slagvaardige organisatie neerzetten' en 'een cultuurverandering doorvoeren met oog voor mensen en midde len'. De man of vrouw moet een 'verandermanager' met strate gisch inzicht zijn, een bruggen bouwer met overtuigingskracht en een inspirerend leider. De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg hebben een profielschets gemaakt, met ei sen waaraan de nieuwe secreta ris moet voldoen. Voor de wer ving is een headhuntersbureau ingeschakeld. In de vacature wordt nadruk gelegd op cle be langrijke rol die de gemeentese cretaris krijgt in het 'herpositio- neren en profileren van de gemeente'. Dit in het licht van de herindeling en de oprichting van een bestuursorgaan met Belgische gemeenten. De huidige gemeentesecretaris sen maken in de loop van dit jaar de weg vrij voor de nieuwkomer. Een concurrentiestrijd tussen C. Geerse en J. Janssen, die van wege hun leeftijd afscheid ne men, is dus niet aan de orde. door Harold van Ginkel WOLPHAARTSDIJK - De Al gemene Inspectie Dienst (AID) onderzoekt de mogelijke be trokkenheid van paardenslach- ter M. C. de Kok uit' Wol- phaartsdijk bij fraude rond het cremeren van paarden. Volgens De Kok heeft hij 'nul komma nul procent' met de zaak te maken. De Kok heeft een vrijwillige verklaring aan de AID afgelegd en daarbij bewijsstukken ge voegd. De dienst is volgens de paardenslachter in het bezit van facturen waaruit moet blijken dat hij de paarden naar het des tructiebedrijf heeft gebracht en niet heeft geslacht. Het onder zoek kan nog enige tijd in beslag nemen. De zaak kwam aan het rollen toen half december een 58-jari- ge inwoner van de Achterhoek werd aangehouden op verden king van oplichting van paar- deneigenaren. De Algemene In spectie Dienst onderzoekt tenminste tien gevallen waax'in vorig jaar de paarden niet vol gens afspraak zijn gecremeerd. Wat er met de kadavers is ge beurd maakt deel uit van het on derzoek. Paardenslachter De Kok kwam in beeld bij de AID, omdat hij de dode paarden op haalde in opdracht van de Ach terhoeker. Afspraken De Wolphaartsdijker is zich van geen kwaad bewust en voelt zich gebruikt door de man. „Ik wex"d via een connectie bij een vei-zekeringsmaatschappij door hem benadei'd. Hij vroeg mij om dode paarden op te halen en ze naar een destructiebedrijf te brengen. We maakten afspx-a- ken over de vergoeding en ik ben toen die paarden gaan opha len." De Kok zou de transportkosten en de kosten voor de destructie vergoed krijgen. De aangehouden Achterhoeker, directeur van een verzekerings bedrijf, plaatste advertenties in paardenbladen voor het verze keren van de kosten voor het cremeren van de dieren. Belang stellenden kregen te horen dat de verzekering nog niet kon worden afgesloten, maar dat ze hun overdeden paard wel voor crematie in Engeland konden aanmelden. Uit onderzoek blijkt dat de paarden nooit naar Engeland zijn vervoerd. De wet verbiedt het vervoer van dode paarden naar Engeland. De Achterhoeker diende wel een rekening in bij de eigenaren voor de kosten van het vervoer en de crematie. De gedupeerden betaalden tussen de 625 en 1350 euro. Tip Het verhaal van de crematie vertelde de 58-jarige Achter hoeker niet aan De Kok. „Ik heb ook bijna nooit een paax'denei- genaar gesproken en als dat al zo was dan vroegen ze niet wat er met de paarden ging gebeu ren." De Wolphaartsdijkse paarden slachter stopte na een tip van ie mand uit het verzekeringswe zen. „Die x"aadde mij aan ermee op te houden, omdat die man andere dingen deed dan hij aan mij ver telde." De komst van de euro be groette die man uit Hein- kenszand uiterst laconiek. Bijna zorgeloos, vonden zijn collega's, op de eerste werk dag van het nieuwe jaar. Had hij dan geen last met munther kenning, omreke nen, lang wachten bij deflap- pentappers, overspannen winkelbediendes en een meer algemeen ontheemd gevoel in de portefeuille?, wilden zijn collega's weten. Dat gaat allemaal over, wuifde de midden-dertiger weg. „Ik voel me er twintig jaar jonger bij!", beweerde hij zelfs. „Kijk maar op mijn loonstrook. Daar staat wa rempel weer m'n minimum jeugdloon!" De Goesenaar werd 20 septem ber vorig jaar betrapt bij een school in Middelburg. In zijn auto werden circa negenhon- derd xtc-pillen aangetroffen. Bij huiszoeking kwam een wa pen tevoorschijn. Een aantal pillen had hij in discotheken aan de man gebracht. Zijn mo tief was om met het dealen in de harddrugs snel geld te verdie- Het wintercircus staat tot en met zondag op het Stationsplein in Hulst. door Eugene Verstraete HULST - Het grote publiek blijft tot nu toe weg bij het win tercircus, dat sinds 22 december de teixten heeft opgeslagen bij het winkelcentrum aan het Sta tionsplein ixx Hulst. (Advertentie) U kunt nog tot 28 januari roet guldens beta «inve-hers ws an-deie ondernemers geveo sinds 1 wisselgeld in euro's. Maak het elkaar makkelijk, snel fmeget^f met euro's. Als tï nog guldens foebV kant» «Re nog töt l opril Ondanks de twee voorstellingen per dag hebben volgens organi sator Eddy Max-ecaux nog maar eixkele honderden belangstel lenden een kaartje gekocht. De laatste dagen bespeuxt Mare- caux echter een toenemend aan tal bezoekers. „Het effect van de mond tot mond-reclame", meent hij. „Want de meeste re acties van de mensen die ge weest zijn, waren heel positief." Het wintercircus staat nog tot en met zondag 6 januari in Hulst. Voor Marecaux is het Zeeuws- Vlaamse wintex-circus een expe riment. „Het blijkt in de prak tijk toch moeilijk om de mensen ervan te overtuigen dat in de winter een circustent kan wor den verwarmd. Misschien heeft ook de euro ermee te maken. Of de gebeurtenissen van 11 sep tember-. Ik weet het niet." Goede artiesten Volgens de circusorganisator zijn er nor-maal gesproken per dag zeker tweehonderd bezoe- kers nodig om uit de kosten te komen. „Want we werken hier natuurlijk wel met een aantal goede ax-tiesten dat betaald moeten worden.Zo is er een in drukwekkende schaduw- kunstenaar en een jongleur die met zeven kegels in de weer is. „We hebben nog enkele dagen en als de stijgende lijn doorzet, komen we er misschien toch uit." Marecaux denkt dat hij wellicht te laat met de voorbereiding is begonnen. „Je moet eigenlijk een beroep doen op het bedrijfs leven in de regio om personeels feesten in het circus te houden. Dan heb je al een gezonde in komstenbasis. De rest van de kaartverkoop is dan gewoon mooi meegenomen. En mis schien zijn we ook wel te braaf geweest. We hebben door de he le gemeente Hulst maar acht af fiches opgehangen, terwijl we een vex-gunning hadden voor tien. Andere circussen hangen vaak heel de gemeente vol. Maar of het dan daar aan ligt, ik weet foto Camile Schelstraete het niet." Of het wintercircus volgend jaar weer naar Zeeu ws- Vlaanderen komt weet Mare caux nog niet. „We hadden het idee om telkens te wisselen tus sen Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen. We zullen alles na volgende week evaluei'en en dan een besluit nemen. Het is na tuurlijk wel zo, als je hier een traditie van wilt maken, dan moet je de eerste keer even door de zure appel bijten." Het wintercircus staat nog tot en met zondag in Hulst. Van daag en zondag zijn er voorstel lingen om 14.00 en 17.00 uur. Zaterdag beginnen de optre dens om 15.00 en 20.00 uur. door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Terneu zen heeft het zich makkelijk ge- maakt. Tot 7 januari kan in heel Terneuzen gratis worden gepar keerd. Parkeerwachters in Hulst en Sluis hebben het daar entegen de laatste dagen extra druk. Ze krijgen sinds de invoe ring van de euro vraag na vraag over met welke valuta parkeer- minuten kunnen worden ge kocht. In Hulst kan tot 28 januai'i met dx-ie valuta worden betaald. Guldens, Belgische franken en euro's worden geaccepteerd. De pax-keermeters slikken wat be treft het Belgische geld alleen nog munten van twintig frank. Ook bij de euro's is het oppassen, want niet elk muntje levert ex tra minuten op. Zo worden muntjes van 1, 2 en 5 eurocent niet geaccepteerd. De automa ten zijn berekend op munten van minimaal 10 eurocent. Uitgespuugd In Hulst staat dit nog niet op de automaten vermeld, waardoor sommigen keer op keer de ver keerde muntjes in de apparaten stoppenm die vervolgens net zo snel weer worden uitgespuugd. Gratis parkeren In Terneuzen mag in de eerste week van de euro gratis worden geparkeerd. foto Charles Strijd In Sluis is het pai-keerbureau deze problemen voorgeweest door wel duidelijk aan te geven met welke muntjes kan woi'den betaald. Na 28 januari kost een uur parkex-en in het centrum één euro en op de grote parkings net buiten het stadshart kunnen be zoekers een hele dag hun auto stallen voor twee euro. Bezoekers van Terneuzen kun nen nog tot 7 januari gratis hun auto stallen. Sommige parkeer automaten konden niet worden omgebouwd tot euro-apparaten en daarom moesten er nieuwe versies worden aangekocht. Ook de automaat in de parkeer garage moet nog worden aange past. Wie nog Duitse marken heeft, kan deze tot de 28e slijten in Texmeuzense parkeermeters. De parkeerautomaten accepte ren na 7 januari naast guldens, Belgische fx-anken en euro's óók marken. In de gemeente Oost burg wordt ovei-wogen om be taald parkeren in te voex*en. Het gaat dan om parkeex-plaatsen langs de kustlijn. Tot nu toe geldt voor de gemeen ten Sluis-Aardenburg en Oost burg dat zij alleen woningen mogen bouwen in zogenaamde 'unieke' projecten. Het gaat hierbij om projecten met duur- dex*e woningen, die bestemd zijn voor mensen die afkomstig zijn van buiten Zeeuws-Vlaande ren. Het plan Cavelot in Cad zand, Waterbrug in Oostburg en de ombouw van de voormalige KWL-school tot appartemen tencomplex hebben in Oostburg dat px-edikaat gekregen. Daar naast heeft de gemeente Oost burg de afgelopen jax-en naar stig gezocht naar zogenaamde inbreilocaties (plekken waar oude woningen worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwe huizen), maar dat pad loopt voor de gemeente ook een keer dood. Blij „Voor het tweede opeenvolgen de jaar boeken we nu een bevol kingsgroei. Daar zijn we blij om", zegt de Oostburgse loco burgemeester C. Bolijn-Hertz berger. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor de handel in xtc-pillen en wapenbezit ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33