Waterschap pakt overtreders aan PZC Glenn gaat nooit meer het ijs op Alles Met nieuw kanaal verdwenen de cafés Borsele ziet centrale rol voor zichzelf DE JONGE EN UDL Debruijne 16 Deurdouwers zijn adres hulpvaardige boer kwijt Veel boeren negeren besluit Receptie CDA weekenddiensten agenda de Groot- de Kam uitvaartverzorging is geregeld..? vrijdag 4 januari 2002 door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Ge zocht: De Walsoordense boer die carnavalsvereniging De Deurdouweïs uit Kloosterzan- de eerdaags ruimte had be loofd voor het bouwen van hun carnavalswagen. Na het vruchteloos benaderen van zo'n twintig boeren van Nieuw-Namen tot Zaamslag- veer, hadden De Deurdouwers uiteindelijk een landbouwer gevonden die wel ruimte over had om de carnavalswagen te stallen. Maar wat blijkt? De Deurdouwers zijn zijn naam en adres vergeten. Trots showde Deurdouwer Alex Duerincks in de PZC van gisteren hun nieuwe wagen. De oude praalwagen was twee maanden geleden afgebrand in de schuur aan de Groenendijk. Ook de materialen en gereed schappen gingen letterlijk in rook op. Het lukte de wagen bouwers geld in te zamelen om een tweedehandse carnavals wagen te kopen, die alleen nog afgebouwd moet worden. Maar tot overmaat van ramp kregen de Deurdouwers van de gemeente een bouwstop opge legd. In de tuin aan de Groe nendijk mag niet aan een nieu we wagen worden gebouwd. Carnaval staat al bijna voor de deur en in alle beschikbare schuren en nissehutten wordt lustig gebouwd door collega wagenbouwers. Voor De Deur douwers was nergens plaats en bijna hadden ze de hoop opge geven mee te kunnen rijden in de stoeten van Kloosterzande, Hulst en Ossenisse. Tot de be wuste boer uit Walsoorden zich aandiende, maar van wie stom- genoeg alle gegevens werden vergeten. Een prangende vraag dus van De Dcurdouwers:„Me- neer, belt u even?" door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat vanaf medio vol gende maand agrariërs aanpak ken die nog altijd het zogeheten Lozingenbesluit open teelt en veehouderij negeren. Volgens de laatste gegevens gaat om onge veer vijftig mensen. Die kunnen een dwangsom tegemoet zien als zij zich niet alsnog melden. Het Lozingenbesluit is al bijna twee jaar van kracht. Het ver plicht agrariërs om in veel ge vallen langs waterlopen teelt- vrije zones in acht te nemen. Dat is nodig om de hoeveelheden meststoffen en bestrijdingsmid delen die het water vervuilen, terug te dringen. De teeltvrije zones betekenen voor de boer verlies van grond, wat financi eel niet wordt gecompenseerd. De invoering van het Lozingen besluit had nogal wat voeten in de aarde. Vele honderden agra riërs onttrokken zich, om welke ZIERIKZEE - Het CDA, afde ling Schouwen-Duiveland, houdt op zaterdag 12 januari een nieuwjaarsreceptie in res taurant Concordia in Zierikzee. Tijdens de borrel worden de kandidaten voor de gemeente raadsverkiezingen in maart voorgesteld. Tevens zal het CDA-programma voor de pe riode 2002-2006 worden gepre senteerd. De bijeenkomst be gint om 16.00 uur. reden dan ook, aan de plicht een meldingsformulier in te vullen en op te sturen. ,,De afgelopen tijd hebben wij hen herhaalde lijk benaderd en dringend gead viseerd zich op te geven." Die vasthoudendheid blijkt uit eindelijk toch te werkenInmid dels hebben in totaal meer dan 2100 agrariërs zich gemeld en nog steeds komen er formulie ren binnen. Door het combine ren van diverse adressenbestan den heeft het waterschap ondertussen ook een goed beeld gekregen van iedereen die zich zou moeten melden. „Daaruit kunnen we afleiden dat we nu nog zo'n vijftig formulieren moeten binnenkrijgen", aldus een woordvoerster van het wa terschap. Die niet-melders kunnen vanaf half februari rekenen op sanc ties. Het gaat daarbij in eerste instantie om dwangsommen van ongeveer 110 euro per week. Als daar ook geen gehoor aan wordt gegeven, volgen drasti scher stappen. Het Lozingenbesluit leidde ook tot veel discussie omdat onder scheid wordt gemaakt tussen droge en natte waterlopen. Langs sloten die tussen 1 april en 1 oktober normaal gesproken weinig of geen water bevatten, zijn geen teeltvrije zones nodig. Honderden agrariërs tekenden bezwaar aan, omdat zij vonden dat het waterschap bepaalde sloten ten onrechte als 'nat' had aangemerkt. Het gevolg was dat Zeeuwse Ei landen vorig jaar alle omstre den sloten opnieuw moest be- Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Cor Pols In de zomer van 1930 kwam de reizende fotograaf van het geïllus- treeerde weekblad Groot Rotterdam naar Schouwen-Duiveland en maakte in de Kerkstraat van Nieuwerkerk deze foto. Wie zouden het geweest zijn? kijken. De afhandeling van de bezwaarschriften heeft daar door het hele jaar in beslag ge nomen. Inmiddels treedt het waterschap samen met de Alge mene Inspectiedienst al op te gen agrariërs die de regels van het Lozingenbesluit overtreden. Recent heeft Zeeuwse Eilanden wel de regels voor teeltvrije zo nes bij brede oevers verruimd. Voorheen verviel de eis van een teeltvrije zone alleen bij nieuw aangelegde natuurvriendelijke oevers breder dan 3,15 meter. Inmiddels gaat de regel op voor alle oevers breder dan 3,15 me ter, behalve die in natuurgebie den. Glenn Ederveen met zijn redder Carolien de Jonge. foto Ruben Oreel door Ditty Nieuwenhuize ARNEMUIDEN - De zevenjari ge Glenn Ederveen uit Arne- muiden heeft al weer volop praatjes. Hij zakte woensdag door het ijs en werd gered door een oplettende buurtbewoon ster, Carolien de Jonge. Het wak dat door de val van Glenn is ontstaan, werd gisteren dankbaar in gebruik genomen door eenden. Voor zijn moeder, Renate, is het een hele opgave om terug te gaan naar de plek des onheils. „Ik zag hem woens dag op de bank liggen bij Caro lien. Hi] was één hoopje ellende. Ik dacht dat hij niet meer leef de." Ze was door een oppas van haar dochtertje op de hoogte ge bracht. „De oppas was toevallig vlakbij de vijver. Ik ben er me teen naartoe gegaan. Maar daar was Glenn inmiddels niet meer. Zijn reddende engel, Carolien, vertelt dat ze rond vijf uur aan het bellen was met haar moeder. „Ik zag uit mijn slaapkamer raam een jongetje over het ijs lo pen. Een minuut later zakte hij er doorheen." Ze hing gelijk op en rende naar buiten. Ze was nog wel zo alert om een haak van het zonnescherm mee te nemen. Glenn was het ijs opgegaan, na dat andere kinderen hem had den verzekerd dat het kon. „Ik had al een heel stuk gelopen voordat ik door het ijs zakte. Ik hoorde het ijs kraken. Ik wilde nog naar de kant rennen, maar toen zakte ik er al doorheen. Het was niet zo diep. Ik ging geluk kig niet kopje onder." Hij hoefde niet lang op hulp te wachten. Het lukte Carolien niet hem met de haak uit het water te halen. „Het water was ijskoud. Samen met een voorbijganger heb ik Glenn eruit gehaald. Ik wilde hem achterop een fiets zetten en snel naar huis rijden. Hij wilde eerst niet mee omdat zijn laarsje nog in het water lag." Het jongetje wist zijn voor-en achternaam nog aan haar te vertellen. Carolien vroeg hem ook naar zijn adres, maar door alle paniek wist hij dat niet meer. „Ik heb toen via een basis school zijn adres achterhaald." Een andere inwoner van het dorp had inmiddels het alarm nummer gebeld. Glenn ging per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen. Zijn moeder ver telt dat de temperatuur van haar zoontje tot onder de zesen dertig graden was gedaald. „Een half uur na binnenkomst was zijn temperatuur weer op peil. Hij kreeg twee koppen warme thee en moest op een ver warmd matje liggen." Glenn heeft zijn les geleerd. „Ik ga nooit meer op het ijs lopen." door Rob Paardekam HANSWEERT - Meer dan twee jaar was geboren Hans weert e- naar Ton Brandenburg twee da gen per week te vinden in het gemeentearchief van Reimers- waal. Er is geen letter over de geschiedenis van herbergen en cafés in Hansweert die hij niet heeft gelezen. Dit jaar hoopt Brandenburg zijn bevindingen in boekvorm te presenteren. Brandenburgs interesse in her bergen en cafés is niet echt vreemd. Hij is geboren en geto gen in Hansweert, waar zijn ou ders café De Harmonie exploi teerden. Brandenburg woont inmiddels niet meer in zijn ge boortedorp, maar in Krabben- dijke. Daar kwam hij in de jaren negentig terecht na omzwervin gen langs onder meer Arnhem, Barneveld, Seedorf en Mön- chengladbach. Ruim twee jaar geleden besloot Brandenburg in het gemeente archief wat materiaal over Hansweertse herbergiers, par levinkers en tijmannen op te gaan sporen. De intentie om een boek te gaan schrijven had hij toen helemaal nog niet. „Het was puur uit interesse. Ik wilde gewoon eens wat meer weten over deze drie bevolkingsgroe pen." Dat lukte niet helemaal, want over parlevinkers en tij mannen bleek nauwelijks iets te vinden. Dat kan niet gezegd worden van de herbergiers. Daarover vond Brandenburg bergen aan informatie, die hem inspireerden om een boek te schrijven. De tekst daarvoor is inmiddels zo goed als af, maar illustraties en aanvullende informatie zijn nog van harte welkom. Een op roep in de Hansweertse dorps krant leverde onlangs weer het een en ander op. Zo bezoekt Brandenburg volgende week een vrouw wiens grootouders in Hansweert een café runden, ter wijl iemand uit Dordrecht hem een foto stuurde waarop zijn opa en oma staan. Ook zij had den een café in het dorp. Al met al vindt Brandenburg dat hij een zeer compleet boek kan pre senteren. Het geeft een beeld van herbergen en cafés die Hansweert tussen 1866 en he den heeft gekend. De schrijver durft te stellen dat hij 95 pro cent van de cafégeschiedenis van het dorp heeft kunnen re construeren. „Natuurlijk, ik zal best eens een herberg vergeten zijn, maar niet alles was te vin den." Veel informatie heeft Branden burg kunnen reconstrueren aan de hand van vergunningen die werden verleend nadat in 1881 de drankwet werd ingevoerd. Maar ook oude processen-ver baal, die in de negentiende eeuw nog door de burgemeester zelf werden opgesteld, hielpen hem een eind op weg. In zijn boek geeft Brandenburg per jaar aan welke cafés en her bergen in Hansweert te vinden waren. Eén en ander wordt aan gevuld met wat leuke anekdo tes. Bijvoorbeeld het verhaal van een man die een vergunning aanvroeg, maar die geweigerd zag, omdat hij in dat jaar al vier keer beboet was wegens dron kenschap. „Hij dacht slim te zijn doorzijn vrouw een vergun ning aan te laten vragen, maar ook toen waren ze bij de ge meente niet gek", zegt Branden burg lachend. De hoogtijdagen voor de Hans weertse cafés zijn inmiddels voorbij. Ooit waren er dertien kroegen, maar nu nog slechts twee. Volgens Brandenburg is de neergang begonnen met de komst van het Schelde-Rijnka- naal. „Hansweert is van een le vendig geheel veranderd in een statisch dorp." zaterdag 5 en zondag 6 januari 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111) 401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth,tel. (0111) 691280, zaterdag: locatie Brouwersha ven: Markt 32; zondag: locatie Scharen- dijke: Dijkstraat32. Spreekuurvan 11.30-12.00 uuren van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: P. van Malland, Oude Moolweg 32, Re- nesse, tel. (0111)461942 Spreekuur 16.30-17.30 uur. r. Zo. van 12.00- Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Tonnenmagazijn, 19.30 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst Ge meente Schouwen-Duiveland; RENESSE - Transferium, 19.00 uur lam pionoptocht en kerstboomverbranding; ZIERIKZEE - Grevelingenstraat, 18.30 uur: Lampionoptocht en kerstboomver branding; Na een liefdevolle verzorging in zorgcentrum "Rus tenburg" is van ons heengegaan, onze moeder, schoonmoeder, oma en opoe PIETERNELLA GOEDHART weduwe van Cornelis van Waarde in de leeftijd van 97 jaar. Oost-Souburg: N. Marijs-van Waarde J. Marijs West-Souburg: Corrie en Tonny Ursula en Hans Oost-Souburg: Kees en Wilma Vivian West-Souburg: Peter Oost-Souburg: L. van Waarde T. H. van Waarde-de Nooijer Cees Nw. en St. )oosland: H. van Waarde C. A. van Waarde-Verkeste Leiden: Rob en Simone Delft: Marijke Middelburg, 2 januari 2002. Correspondentieadres: L. van Waarde Padweg 32, 4388 EM Oost-Souburg Gelegenheid tot afscheid nemen en de familie te condoleren maandag 7 januari a.s. van 10.30-11.00 uur in het uitvaartcentrum "De Voorzorg", Indu strieweg 20 te Vlissingen. Aansluitend zal om 11.00 uur een korte dienst van Woord en Gebed worden gehouden in het uitvaart centrum, waarna de begrafenis zal plaatshebben om 12.00 uur op de begraafplaats te Nieuw- en St. joosland. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND De gemeen te Borsele wil nadrukkelijk worden betrokken bij het regio naal stedelijk netwerk dat de vier grote Zeeuwse steden (Vlis singen, Middelburg, Goes en Terneuzen) gaan vormen. Dat zei loco-burgemeester P. Vol- laard gisteren tijdens de nieuw jaarsreceptie van Borsele. Volgens Vollaard kan het stede lijk netwerk, dat voortkomt uit de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening, niet zonder Borsele. Dit vanwege de centrale ligging van de gemeente ten opzichte van de pijlers van de ontwikkeling van de provincie: de havens en de Westerscheldetunnel. „De cen trale rol van Borsele in Zeeland mag dan geen alom gedeeld in zicht zijn, aan de werkelijkheid daarvan zal men niet ontko men", aldus de loco-burgemees ter. Het gemeentebestuur wil zijn opvatting ook duidelijk maken aan de partners in het stedelijk netwerk, zo kondigde Vollaard aan. „Borsele is het centrum, het hart van de Zeeuwse netwerk stad, zonder daarvan deel uit te maken, zonder daarin opgeno men te zijn. Dan hoeft dus nie mand verbaasd te zijn dat deze vrijstaat daar te gelegener tijd iets van zal vinden, iets over zal zeggen en iets mee zal doen." Vollaard hield met zijn toe spraak de traditie van de on langs vertrokken burgemeester J. Mandos in ere om tijdens de nieuwjaarsreceptie niet alleen handen te schudden, maar ook een boodschap te verkondigen. In de geest van Mandos riep hij de inwoners van Borsele op niet alleen kritiek te hebben op het gemeentebestuur, maar ook ac tief mee te denken en zelf oplos singen te zoeken. Hij signaleerde de tendens dat iedereen wil doen en laten wat hij wil, maar zodra er dingen verkeerd lopen wordt naar de gemeente en andere bestuursla gen gewezen. „Vrijheid voor ie dereen, tot het misgaat. Dan is het de overheid waarvan alles wordt verwacht en die overal verantwoordélijk voor is." Kritiek „Wat ik zou willen vragen is om het niet alleen bij kritiek op het gemeentebestuur te laten, om niet de schuld bij een ander te leggen, maar de oplossing bij zichzelf te zoeken", zei Vol laard. „Dit gemeentebestuur wil een open en dienstwillige dienaar van de samenleving, van ons allemaal, zijn en nodigt u uit om mee te doen. Wij willen betrokken burgers en betrokken organisaties. Kritiek graag, maar wel opbouwend en toch zeker opbouwend bedoeld." Vollaard riep in dat verband het bedrijfsleven op tot 'maat schappelijk verantwoord on dernemen'. „Het bedrijfsbelang houdt niet op bij de poort. Een fraai landschap en leefbare dor pen horen ook tot de maat schappelijke verantwoordelijk heid van het bedrijf." Onze zuster PIETERNELLA VAN WAARDE-GOEDHART is op 97-jarige leeftijd overleden. Namens de familie Goedhart Middelburg, 2 januari 2002. Complete dienstverlening bij uitv.wrten in Zeeland 'lA'dvaartver-zorging 44 'D. Uityaaxtverzorgster: Alexandra Markusse Tel.: 0ll3 214291 of 06 10730321 t>ag:én.nacht bereikbaar zowel voor begraven als cremeren wwvv.uitvaartiHzeeland.nl uitvaartverzorging dag en nacht bereikbaar gratis informatiepakket eigen rouwvervoer in binnen- en buitenland H'U'H'.degrooldekam./i/ info degrootdekam./// informatiecentrum begrafenissen en crematies Veerseweg 36,4332 BG Middelburgtel. 0118-612868 Voor uitvaartverzorging op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 0111-412877 UlTVAARTLEIDERS L. M. van der Werf A. Bosland Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging UITVAARTZORG M. de Bruijne Roggenplaat 17 4301 WZ Zierikzee Telefoon 0111 45 07 17 Fax 0111 45 07 18 E-mail info@debruijneuitvaartzorg.nl Internet www.debruijneuitvaartzorg.nl WESDORP SCHILDERS Markt 4, Oosterland Telefoon 0111 - 641 551 Werkzaam in beglazing, onderhoud, wandafwerking en nieuwbouw Vraagt een jonge ervaren schilder en een leerlingschilder of een gemotiveerd persoon die het vak wil leren Wij hechten zeer aan kwaliteit en goede omgangsvormen tussen bedrijf, werknemers en onze klantenkring Goede salariëring Reacties graag z.s.m. t.a.v. Dhr J.J. Wesdorp Markt 4 - Oosterland - Telefoon (0111) 641 551 decohome zorgt ervoor dat ik mooier woon Ton Brandenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32