Schouwen wil snel weer bouwen Schaap De Punt slachtoffer van hond PZC Bejaard echtpaar in crisisopvang Lagere straf na dodelijk ongeval Visserij voorzitter houdt vertrouwen in vollopen Bruse haven Pr oj ec tontwikkelaar s moeten meer bijdragen Inbreker betrapt Jaar zitten voor dealen harddrugs Winkeldieven aangehouden Oostburg blijft niet stil zitten Drankrijder krijgt rijverbod Deurmat in brand gestoken Nieuwbouwwoningen nodig om groei gemeente op peil te houden Mini-instuif MIDDELBURG - Een onbekend gebleven persoon heeft zich gisteravond rond 20.30 uur toegang verschaft tot een woning aan de Smaragd in Middelburg. De bewoner was boven in de woning en hoorde beneden gestommel. Toen hij ging kijken zag hij een man wegrennen. De persoon verdween in de rich ting Smaragdplaats. Er worden geen spullen vermist. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Vlissingen voor het dealen in coca- ine en heroïne een jaar gevangenisstraf opgelegd. De notoire drugsdealer zorgde in 2000 en 2001 voor veel overlast in een Vlissingse woonwijk, toen er regelmatig klanten aan zijn deur kwamen. Zelf zei hij de harddrugs, die hij meestal in Rotterdam kocht, nodig te hebben om in zijn eigen verslaving te kunnen voor zien en aan familie en kennissen te verstrekken. De Vlissinger is bekend bij justitie en politie. Hij is al vele malen eerder ver oordeeld voor opiumdelicten. MIDDELBURG - Twee Middelburgse meisjes van 14 en 16 jaar zijn gistermiddag aangehouden voor het wegnemen van een pakje sigaretten in de Aldi in hun woonplaats. De beide meisjes zijn doorverwezen naar HALT. Later die middag is in dezelfde winkel een 44-jarige Middel burger aangehouden voor het wegnemen van twee flessen Amaretto. OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat komend j aar alles behalve rustig aan doen. De fusie met Sluis-Aardenburg mag eraan komen, dat betekent niet dat andere dingen blijven lig gen. Loco-burgemeester C. Bolijn-Hertzberger weerspreekt negatieve berichten dat er dit jaar 'toch niets gebeurt'. Het was opvallend rustig bij de nieuwjaarsreceptie in het ge meentehuis in Oostburg. De matige belangstelling hield vol gens de aanwezigen niet zozeer verband met de verwachte stilte in de uitvoering projecten, maar met het vertrek van oud-burgemeester G. Noordewier en de tot 1 februari uitge stelde komst van waarnemer E. Brommet. Veel mensen wach ten vermoedelijk het feestje rondom zijn aantreden af. Bolijn hield haar toespraak kort. De suggestie dat Oostburg 'alles wil stilleggen met het oog op de samenwerking' legde zij verre van zich. ,,Ik verzeker u dat we met dezelfde snelheid doorgaan en niet alleen werken aan de herindeling, maar doorgaan met waar we mee bezig zijn. Met onze visies, met onze kernen, met het vernieuwen. Ik hoop dat u meewerkt." OOSTBURG - In de Nieuwstraat in Oostburg is gisteravond een 41-jarige automobilist uit die gemeente aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had viermaal de toege stane hoeveelheid alcohol op. Hij kreeg een rijverbod van 10 uur en een dagvaarding. SAS VAN GENT - In de Kloosterlaan in Sas van Gent werd gisternacht rond kwart voor één door onbekenden een deur mat in brand gestoken. De mat lag voor de voordeur en is ge heel vernield. De muur naast de deur liep lichte schade op. De bewoner heeft het vuur zelf geblust. vrijdag 4 januari 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil zo snel mogelijk aan de slag met de nieuwbouwwijken Poortam bacht 11 en Noorderpolder in Zierikzee. De vraag naar wo ningen op het eiland is volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde nog altijd 'gigantisch groot', terwijl het aanbod mo menteel minimaal is. Vaart is geboden, vindt de wethouder, om potentiële nieuwkomers niet in de armen van buurtgemeen- ten te drijven. Deze week werd duidelijk dat het inwonertal van Schouwen- Duiveland in 2001 met krap driehondex'd mensen is geste gen. Aanzienlijk minder dan het voorgaande jaar (550) en het re sultaat (380) van 1999. De 'krimpende groei' valt mede toe te schrijven aan het huidige be perkte aanbod aan nieuwbouw woningen. Ook op de uitbrei dingslocaties in centrumplaats Zierikzee is de koek even op. Poortambacht 10 is nagenoeg klaar, wat ook geldt voor de eer ste fase van Noorderpolder. En dus is het zaak dat haast wordt gezet achter de volgende projec ten. In oktober en november van het vorig jaar presenteerde de ge meente het zogeheten master- plan voor het laatste plukje van Poortambacht (11) en de vol gende fases van de uitbreiding in het noordelijke stadsdeel. Beide concepten worden naar verwachting in februari behan deld in de commissie grondge biedzaken en ruimtelijke orde ning. Volgende week volgt eerst nog een gesprek met een aantal mensen die op verschillende on derdelen bezwaar hebben aan getekend tegen de planschetsen voor Poortambacht 11, aldus gemeentelijk planoloog Grif- ZIERIKZEE - Het CJV Samen Verder in Zierikzee houdt op- woensdag 9 januari een mini- instuif in gebouw De Driehoek voor kinderen van vier tot zes jaar. De instuif begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. fioen. Aan de hand van de twee masterplannen wordt in overleg met de projectontwikkelaars uitgewerkt welk type woningen er plecies verspreid over de wij ken wenselijk is. In hoofdlijnen is al wel bepaald dat vrije kavels en twee-onder-één-kap wonin gen uitsluitend in Noorderpol der zullen verrijzen. Poortam- bacht 11 kenmerkt zich meer door geschakelde bouw. Griffi oen gaat er vanuit dat de eerste informatiepakketten voor be langstellende kopers over een halfjaar klaarliggen bij de ma kelaar In 2004 moet de nieuwbouw aan de gang zijn, hoopt wethouder Van de Velde. Zij ziet geen be zwaar in een gelijktijdige ont wikkeling van de twee wijken. „Qua opzet maar ook wat de woningtypes betreft zijn het volstrekt verschillende woon gebieden. Wanneer je dat bin nen een goed afgebakend tempo naast elkaar kan aanbieden, denk ik dat de plannen elkaar eerder versterken dan dat ze een concurrerende werking heb ben." De uitgifte van goed hon derd nieuwbouwwoningen per jaar moet volgens de wethouder mogelijk zijn. Voorzieningen Poortambacht 11 omvat 365 woningen, in Noorderpolder zijn er nog eens 733 ingetekend, in beide gevallen inclusief ap partementen. De uitbreiding van Zierikzee levert naar ver wachting van de gemeente 2500 tot vierduizend nieuwe inwo ners op. Groei in die richting is volgens Van de Velde ook hard nodig om het bestaande voor zieningenniveau op Schouwen- Duiveland in stand te houden. Ze wijst in dat verband niet al leen naar de verwezenlijking van een nieuw theater, maar ook het belang van de bibliothe ken en het voortgezet onderwijs bij voldoende aanwas. „Op sommige punten is Schou wen-Duiveland nog steeds te klein voor het tafellaken en te groot voor het servet. Dus is het zaak dat je er voortdurend naar streeft die boel in balans te hou den. Poortambacht en Noorder polder bieden ons de mogelijk heid om weer een tijdje vooruit te kunnen op dat vlak." In het weitje bij het Kaaskenswater laat Kinderboerderij De Punt voorlopig alleen het paard grazen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het doden van een fazant in de kinderboerderij in het park van Kaas kenswater in Zierikzee staat niet op zich. Een schaap van Kinderboerderij De Punt stierf twee weken geleden nadat het was aangevallen door een loslopende hond. In het weitje aan het Kaaskenswater in Zie rikzee vertoeven normaal gesproken een aantal schapen en een paard van Kinder boerderij De Punt. Het terrein aan de Schel- destraat is eigenlijk aan de krappe kant zodat het stukje grond in het park een wel kome uitwijkmogelijkheid is. Maar sinds twee weken zijn de schapen teruggebracht naar boerderij zelf. Uit voorzorg. De ram van de kleine kudde is ernstig toegetakeld door een loslopende hond. Het dier is nog wel verzorgd maar een week later bezweken aan zijn verwondingen. G. Timmermans van de kinderboerderij hoorde van de mishandeling via een oogge tuige. Zij zag hoe een herdershond het schaap aanviel en zijn eigenaresse in eerste instantie op de fiets doorreed, terwijl zij de hond bij zich riep. Toen deze niet luisterde zou zij pas ingegrepen hebben door de hond weer aan te lijnen. Het gewonde schaap werd na een inspecterende blik aan zijn lot overgelaten. Politie of kinderboerderij wer den niet ingelicht. Dat de hondenbezitster vertrokken is zon der zich nog verder over het dier te bekom meren, stoort Timmermans het meest. Zij beseft dat de dieren bij het Kaaskenswater enigszins kwetsbaar zijn, omdat er weinig zicht op het reilen en zeilen in het parkje is. Maar dat er taal noch teken is gegeven dat één van de schapen zwaar gewond wasgaat er bij haar niet in. „Je zou toch verwachten dat mensen dat melden. Het is een honden bezitster dus zelf een dierenliefhebber. Ik kan dit niet begrijpen", stelt Timmersmans verontwaardigd. De medewerkers van de Schouwse kinder boerderij hebben inmiddels aangifte ge daan bij de politie van de mishandeling van hun schaap. Maar de politie kan in dit geval weinig doen. „We hebben de hond niet we ten te traceren en ook de eigenaresse niet", verklaart politie-voorlichter S. den Beste. Volgens hem komt het vaker voor dat loslo pende honden schapen te grazen nemen. In de meeste gevallen meldt de hondenbezitter zich, volgens Den Beste. De politie kan dan als bemiddelaar optreden om de schade voor de eigenaar van de schapen te vergoe den. door Ali Pankow BRUINISSE - Voorzitter W. van den Berg van visserij vereniging Algemeen Vissersbelang heeft er alle vertrouwen in dat de ha ven van Bruinisse weer voller wordt met bedrijfsvaartuigen. De visserijhaven in Bruinisse is er sinds het vertrek van dertien grote mosselkotters naar de nieuw ingerichte vluchthaven aan 't Zijpe namelijk wat leger op geworden. Van den Berg pleit voor een beetje geduld bij het gemeentebestuur. I „Ik begrijp natuurlijk best dat wethouder Van de Velde op de winkel moet passen en dat het haar primaire taak is te zorgen dat de havens rendabel zijn, maar dat beetje geduld lijkt me in dit geval wel gerechtvaar digd. In feite gaat het echt heel goed met de havens in Bruinis se", zegt Van den Berg. Hij reageert daarmee op de uit daging die de wethouder van havenzaken het Bruse bedrijfs leven doet ten aanzien van de REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redagtie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl toekomst van de visserijhaven. Zij geeft aan dat het gemeente bestuur niet de voorkeur heeft hier een gecombineerde haven met beroeps- en recreatievaart te creëren. Haar collega en partijgenoot C. Veerhoek liet daar in het verle den weieens een proefballonne tje over op. Dat bracht in Brui nisse een pittige discussie op gang, maar in feite is de ge meente er zelf geen voorstander van. De praktijkervaringen, on der meer in de Nieuwe Haven in Zierikzee, zijn daar debet aan. Anderzijds moet er inderdaad wel gestreefd worden naar een rendabele exploitatie en die be reik je niet als de ruimte in de haven gedeeltelijk ongebruikt blijft, geeft Van de Velde aan. „Er is inderdaad steeds gezegd dat die visserijhaven wel weer vol komt. Dat bewijs moet het bedrijfsleven nu dus gaan leve ren", zegt de wethouder. Mosselkotters Volgens Van den Berg mag de gemeente helemaal niet klagen met de ontwikkelingen in de Bruse havens. Hij heeft zichzelf destijds enorm ingespannen voldoende mosselkotters naai de nieuw ingerichte vluchtha ven te krijgen. Dertien van de in totaal 28 kotters van de vloot verhuisden. Inmiddels zijn er nog twee schepen van elders bij gekomen in de vluchthaven. Ze brengen elk ruim zeventiendui zend gulden liggeld per jaar op. Dat levert een beter saldo op dan de acht schepen tegen de negentienduizend gulden lig geld waar de gemeente zelf aan vankelijk van uitging, bena drukt de visserijvoorzitter. Met de verhoging van ruim twintig procent van de tarieven in de visserijhaven heeft hij geen moeite. „In feite waren dat vooroorlogse tarieven. Het ligt voor de hand dat daar in verge lijking met andere havens wat meer harmonisatie in komt. Ik neem aan dat daar geen bezwa ren tegen komen." Volgens Van den Berg moet de eerstkomende tijd wat soepei tjes worden omgegaan met het toelaten van recreatievaart in de visserij haven. Wat hem be treft kunnen enkele passanten daar best terecht zolang er nog ruimte is. „Ze kiezen dan zelf voor een ligplaats met minder faciliteiten en als de beroeps vaart zich in de loop der tijd uit breidt, kunnen ze ook weer weg gestuurd worden." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het bejaarde echtpaar dat begin oktober wegens forse huurschuld uit zijn woning aan het Haeskenshof in Burgh-Haamstede werd gezet, vertoeft sinds enkele weken in het crisisopvang centrum Maresaete in Vlissingen. Van daaruit wordt getracht woonruimte voor deze oudere mensen te vinden op Schou wen-Duiveland of in Vlissingen. Nadat woningbouwvereniging Zeeuw- land al bijna zes jaar lang problemen had ondervonden bij het innen van de huur, gaf zij begin oktober opdracht tot het be jaarde echtpaar uit het huis te zetten. Het overgrote deel van hun huiswaar werd op geslagen in een container. Een kennis bood hen voor enkele dagen onderdak aan in zijn caravan in Burgh-Haamstede. Daarmee waren hun problemen uiteraard niet opgelost. Recreatie-ondernemer H. van Oost trok zich het lot van de oudjes aan en bood hen tijdelijk onderdak in één van zijn cara vans op camping 'De Oase' inRenesse. Te vens maakte hij met wethouder Dvan dei- Wekken van Sociale Zaken de afspraak dat met inschakeling van Maatschappe lijk Hulpverlening een verdere procedure zou worden opgestart. Volgens de wet houder houdt het hulpverleningstraject in, dat vanuit het crisisopvangcentrum in Vlissingen gezocht wordt naar een pas sende huisvesting voor deze oudere men sen. Van der Wekken gaat er vanuit dat het echtpaar binnen afzienbare tijd weer op Schouwen-Duiveland onderdak zal krij gen. „Zodra dat is geregeld, wordt Sociale Zaken ingeschakeld bij hun verdere fi nanciële begeleiding", aldus de wethou der. Verborgen armoede Zowel hij als woordvoerders van Maat schappelijke Dienstverlening beschou wen de uithuiszetting van het bejaarde echtpaar als een schrijnend voorbeeld van verborgen armoede. Allen zijn er van overtuigd dat zij destijds eerder hun fi nanciële problemen kenbaar hadden moeten maken, zodat tijdig een hulptra ject in gang gezet had kunnen worden. Zeeuwland geeft naar aanleiding van de publiciteit over de uithuiszetting in de Zeeland Woonkrant een toelichting hoe de woningbouwvereniging omgaat met huurachterstand. Als betaling uitblijft, stuurt Zeeuwland na tien dagen een aan maning gevolgd door een herinnering en een tweede aanmaning. Als er voor de eer ste keer sprake is van aanmanen, neemt de woningbouwvereniging vooraf contact op met de huurder om na te gaan of er iets bijzonders aan de hand is. In deze fase wordt de mogelijkheid gebo den een betalingsregeling te treffen. Ook adviseert Zeeuwland de huurder om hulpverlenende instanties in te schakelen zoals Volkskredietbank of Maatschappe lijk Werk. Lukt het eindelijk niet via een advocaat een betalingsregeling te treffen dan wordt de kantonrechter gevraagd de huurovereenkomst te ontbinden. Indien de kantonrechter daartoe besluit dan wordt de ontruiming aangezegd. De uit voering daarvan kan dan alsnog worden voorkomen door de schuld volledig te be talen of voldoende zekerheid te bieden dat alles wordt betaald. door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Een 31-jarige man uit Noordwijk die eerder door de Middelburgse recht bank werd veroordeeld wegens schuld aan een dodelijk ongeval op de Kloosterweg tussen Zie rikzee en Schuddebeurs, heeft het Haagse gerechtshof vergeefs om het behoud van zijn rijbe wijs gevraagd. Maar de werk straf van 180 uur die hem was opgelegd, is wel komen te ver vallen. Het hof sprak hem na melijk op een belangrijk punt vrij. De man kreeg in Middelburg een werkstraf van 180 uur, 2500 gulden boete en een rijontzeg ging van twaalf maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk opgelegd wegens dood door schuld. Die schuld zou er volgens de dagvaarding uit hebben bestaan dat de Noordwijker bijna 190 kilome ter per uur had gereden. Omdat er over dat laatste onenigheid bestond tussen diverse deskun digen die de toedracht van het ongeval hadden onderzocht werd de man door het Haagse hof vrijgesproken van dood door schuld. Dat had niet het geval hoeven te zijn geweest als in de dagvaarding vermeld had gestaan dat de schuld had be staan uit bijvoorbeeld de om standigheid dat de verdachte de waarschuwingsborden niet had gezien, zoals hij had bekend. Maar nu het openbaar ministe rie de schuldkwestie louter aan het te harde rijden had gerela teerd, zag het hof zich genood zaakt de man vrij te spreken van het misdrijf' dood door schuld'. Wel veroordeelde het hof hem wegens de overtreding 'gevaar- zettend rijden' tot een boete van 2500 gulden en een rij-ontzeg- ging van een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk. Een en ander was niet de inzet geweest van het hoger beroep van de Noordwijker. Hij had zijn rijbewijs willen houden omdat hij dat nodig had voor zijn werk. Het ongeval vond om twee uur 's nachts plaats. Het weer was droog en helder. Hij kwam uit Zierikzee en had twee passa giers bij zich: een man en een vrouw. Ze waren uit geweest. De vrouw (30) uit Mijdrecht over leefde de crash die volgde niet. Zij werd uit de auto geslingerd. De auto sloeg over de kop en be landde in een sloot. De manne lijke passagier raakte ernstig gewond. Hij kon maandenlang niet werken. Tijdens de behandeling van de strafzaak in december, had de hofaanklaagster dezelfde straf geëist als door de rechtbank in Mid was opgelegd. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Projectontwik kelaars gaan meer meebetalen aan wegen en andere voorzie ningen, die moeten worden aan gepast voor de uitbreiding van een bedrijventerrein of woonge bied. De gemeente Schouwen- Duiveland wil deze bijdrage verhogen van de huidige 2,95 euro per vierkante meter grond die wordt uitgegeven naar 4,54 euro per vierkante meter. De gemeente dreigt bij veel pro jecten zelf op te draaien voor ex tra kosten als de aanleg van ro tondes. Bij de verkoop van grond op een bedrijventerrein of nieuwe woonwijk betalen pro jectontwikkelaars, bedrijven of burgers daarom een bijdrage per vierkante meter grond, die gestort wordt in het zogeheten (gemeentelijke) fonds boven- wijkse voorzieningen. De ge meente gebruikt dit potje om bijvoorbeeld de aanleg of aan passing van wegen, die plannen met zich meebrengen, te bekos tigen. Bij de gemeentelijke herinde ling is de bijdrage aan dit fonds vastgesteld op 2,95 euro per vierkante meter grond en tus sentijds niet meer aangepast. Wethouder G. van de Velde-de Wilde wil dat nu wel doen. Mede gezien de fikse uitbreidingen in Zierikzee met de nieuwbouw wijken Noorderpolder en Poortambacht 11 wil het college deze bijdrage bij de tijd brengen met een verhoging naar 4,54 eu ro per vierkante meter. Het voorstel komt ter sprake in de commissie OWMIL. Deze vergadering begint op 7 januari om 19.30 uur in het gemeente huis. Het huis van de bejaarde familie uit Zierikzee werd begin oktober vorig jaar ontruimd. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31