PZC Euroforie verbloemt realiteit Duhalde wacht ware titanenstrijd Tom Janssen nieuwe politieke tekenaar Succes nieuwe munteenheid blijft voorlopig onzeker Franse politici woekeren met losgeld in Libanon Stoppen met roken is een rouwproces 4 januari 1952 vrijdag 4 januari 2002 door Maurice Wilbrink De politieke en monetaire autoriteiten komen de laat ste dagen superlatieven tekort om aan te geven hoe geslaagd de introductie van de euro is. Ook Wim Duisenberg, president en in de beeldvorming ook de per sonificatie van de Europese Centrale Bank (ECB), sprak gis teren weer over een 'geweldig succes'. De bankpresident is zonder twijfel opgelucht. Een slordige invoering van de euro zou de ge loofwaardigheid van de ECB zwaar hebben aangetast. Bur gers, bedrijven en financiële markten wensen een rimpelloze overgang en voor de ECB is dit een uitgelezen kans om zich in gunstige zin te profileren. Duisenberg werd al 'mister eu ro' genoemd, ruim voordat de munt in de portemonnees van de burgers kwam. Drie jaar lang heeft hij gesproken over een va luta die maar steeds virtueel ab stract voor de gewone burger bleef. Een abstracte munt die het in de publiciteit ook nog eens zwak deed: hoe vaak is niet gewezen op de glijvlucht die de eurokoers sinds 1999 door maakte tegenover de dollar. Nu de biljetten en de munten er echt zijn, moet het ook voor de man in de straat wat duidelijker worden, waar de ECB voor staat. Het ongenaakbare insti tuut moet er voor zorgen dat de euro een harde munt blij ft, waar iedereen vertrouwen in heeft. Het toegenomen vertrouwen bleek de afgelopen dagen uit het vreugdesprongetje dat de euro koers maakte op de geldmarkt. Duisenberg zei gisteren ook dat de euro elders in de wereld een steeds belangrijker positie zal krijgen, al gaat dat 'heel lang zaam'. Grote bedrijven van buiten de eurozone zullen obli gaties in euro's uitgeven om ka pitaal aan te trekken. Grote en kleine centrale banken zullen hun valutareserves deels in eu ro's aanhouden. In de afgelopen weken hebben twintig centrale banken van buiten het eurogebied al voor 'miljarden en miljarden' euro's besteld en gekregen, aldus Dui senberg. Meer dan vijftig landen hebben hun eigen munt aan de euro gekoppeld of anderszins met de nieuwe valuta in lijn ge- bracht. Langs de buitengrenzen van de eurozone zijn de eerste effecten al zichtbaar. Zweedse en Deense firma's stellen zich in op de euro omdat ze afhankelijk zijn van handel met eurolanden. De be volking in Zweden en Denemar ken begint zich af te vragen of ze zich bij nader inzien niet toch bij de muntunie moet aanslui ten. Veel Engelsen trekken zich niks aan van de Keep Our Pound-campagne. en realiseren zich hoe handig de eenheids munt is, terwijl ze zich bevrij den van oude continentale (va- kantie)valuta. Toch schuilt er bij de autoritei ten wel degelijk onzekerheid achter de 'euroforie' van van daag. Duisenberg realiseert zich dat het succes van de euro op de langere termijn afhankelijk is van de politieke wil om de euro zone verder te integreren. Om de eurolanden concurrerend te houden, moeten economische hervormingsmaatregelen wor den doorgevoerd. Hoe noodzakelijk dat laatste is, werd bij de introductie van de euro treffend geïllustreerd in een land als Italië. Nog altijd moeten miljoenen Italianen voor de simpelste financiële transacties naar postkantoren of bankfilialen. Oudere inwo ners gingen op 2 januari mas saal naar het postkantoor om hun pensioen in baar geld (nieu we euro's) op te halen. In Neder land is zoiets inmiddels ondenk baar. Jaren Maar voordat de markten in de eurolanden goed werken, de overheid minder belemmerende regels oplegt, innovatie toe neemt en economieën zich snel ler moderniseren, is de eurozone jaren verder. Als de euroblijd- schap over is, keert iedereen weer terag in de harde economi sche realiteit: een eurozone die niet of nauwelijks groeit en voor haar herstel vooral afhankelijk is van de snelheid waarmee de Amerikaanse economie uit het dal kruipt. GPD pagina 3: wisselgeld strijdpunt van onze redactie binnenland Een nieuw jaar, een nieuwe politieke te kenaar. Met ingang van deze week pu bliceert de PZC op pagina 2 voortaan de te keningen van Tom Janssen. Dat betekent een afscheid van de prenten van Mat Rijn- ders die onder de naam Marijn drie keer per week zijn visie op de gebeurtenissen in de wereld gaf. Tom Janssen (geboren in 1950) studeerde vrije grafiek aan de Rietveld Academie in Amsterdam. Vanaf 1975 werkt hij als jour nalistiek tekenaar voor de buitenlandre dactie van het dagblad Trouw en een jaar la ter begon hij met politieke tekeningen op de opiniepagina van dezelfde krant. Sinds 1983 werkt hij voor de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij achttien regionale kranten zijn aangesloten, waaronder de PZC. Deze krant publiceerde tot dusver en kele tekeningen van Tom Janssen in specia le bijlages, zoals de bijlage over de Miljoe nennota. Janssen is daarnaast de vaste tekenaar voor het Novib-blad Onze Wereld, Broadcastma- gazine en het huisorgaan van het MKB, Ondernemen! Via de Cartoonist Writers Syndicate wordt zijn werk ook geregeld ge publiceerd in buitenlandse kranten en bla den, zoals de International Herald Tribune, New York Times en Time Magazine. Naast politieke tekeningen illustreert Tom Jans sen ook diverse boeken, waaronder enkele publicaties voor het onderwijs. Janssen woont in Landsmeer en heeft zijn atelier in Amsterdam, waar hij zich dage lijks terugtrekt om een duidelijke scheiding te maken tussen privé en werk. Evenals zijn vriend en collega Jos Collignon, met wiens stijl de zijne is verwant, werkt Tom Janssen met penseel. Deze techniek geeft zijn teke ningen een levendige, losse stijl met dunne en dikke lijnen. Zijn benadering van het nieuws is het best als 'mild' te omschrijven, met doorgaans een wat droog-humoristi- sche ondertoon. Dat is een bewuste keuze, want Janssen gaat ervan uit dat een keihar de, cynische benadering veel minder effec tief is dan een relativerende, op humor ge schoeide analyse. De tekeningen van Tom Janssen worden ge plaatst op dinsdag en vrijdag. Daarnaast zal hij ook zo nu en dan op andere dagen zijn visie kenbaar maken zodra de actualiteit daar aanleiding toe geeft. Hoe krijg je het vlak voor cruciale verkiezingen voor elkaar om gegijzelden los te onderhandelen door een flinke afkoop som te betalen en tegelijkertijd een flink deel van dat losgeld in je eigen zak te stekenLaat dat maar aan Franse politici over. De vrijlating in mei 1988 van drie Franse gegijzelden in Libanon, drie dagen voor de tweede ronde van de presidents verkiezingen, blijkt een voor meerdere partijen profijtelijke aangelegenheid te zijn geweest. door Henk Glimmerveen In de tweede helft van de jaren tachtig woedt in Libanon vol op oorlog. Frankrijk, vanouds intensief aanwezig in Libanon, ziet zich geconfronteerd met een groot aantal gijzelingen van zijn onderdanen. De drie die het langst worden vastgehouden zijn de diplomaten Marcel Fon taine en Marcel Carton en de journalist Jean-Paul Kauff- mann. Maart 1985 worden de diplomaten gekidnapt, twee maanden later volgt de ontvoe ring van de journalist. Ruim drie jaar later worden ze vrijgelaten, vlak voor de laatste en beslissende ronde van de pre sidentsverkiezingen, die wor den uitgevochten door de zit tende premier Jacques Chirac en de socialist Lionel Jospin. Bij hoog en bij laag ontkent de rege ring dat losgeld is betaald aan de ontvoerders. Niks van waar, constateert ja ren later de Franse contraspio nagedienst DST. Er is drie mil joen dollar uitgetrokken voor vrijlating van de gegijzelden. Het geld is evenwel niet aan de ontvoerders overhandigd, maar op een rekening van twee rijke Libanezen gestort, de gebroe ders Safa. De broers lieten anderen delen in hun profijtelijke business. Niemand minder dan de tijdens de onderhandelingen verant woordelijke Franse minister van Binnenlandse Zaken, Char les Pasqua, zou zijn handen niet uit de koektrommel hebben kunnen houden. En ook Pas qua's politieke vriend, europar lementariër Jean-Charles Mar- chiani, zou hebben meegegeten uit de ruif. Althans, dat beweert de regionale krant L'Est Repu- blicain, die gisteren delen uit het DST-rapport publiceerde. In het diepste geheim blijken vlak voor kerst een naaste me dewerkster van Pasqua en de echtgenote van Marchiani door de Parijse onderzoeksrechter Isabelle Prevost-Despré te zijn verhoord op beschuldiging van verduistering van een deel van het losgeld. Het strafrechtelijk onderzoek, zo melden justitie kringen in Parijs, kan zich niet uitstrekken tot Pasqua zelf om dat volgens de Franse wet alleen het Gerechtshof van de Repu bliek strafbare feiten van minis ters kan onderzoeken. De medewerkster van Pasqua, Marie-Daniëlle Faure, zou 'ver schillende malen' geld van de broers Safa hebben aangeno men, geld dat de chauffeur van de Libanezen op het partijkan toor van Pasqua in envelopjes kwam afleveren. Zelfde verhaal voor Christiane Marchiani, echtgenote van de europarle mentariër. Althans dat beweert chauffeur Al Sayed in septem ber vorig jaar tegen agenten van de financiële brigade van het Parijse parket. Jokken De dames Faure en Marchiani ontkennen dat ze geld hebben aangepakt, maar onderzoeks rechter Prevost denkt dat zij jokken. De rechtbank heeft hen inmiddels tegen betaling van 155.000 euro elk op vrije voeten gesteld, maar zowel Faure als Marchiani moet zich drie keer per week op het politiebureau melden Hoeveel geld uit de zak met los geld is teruggevloeid is niet ge heel duidelijk. De DST-dossiers maken volgens L'Est Republi- cain alleen melding van trans acties van de gebroeders Safa in 2000, toen 1,2 miljoen francs (circa 200.000 euro) van hun re kening bij de bank CCF werd gehaald. Marchiani reageert woedend op de beschuldigingen. Tegen Le Monde zei hij door Pasqua des tijds te zijn belast met de 'opera tionele leiding' van de onder handelingen over de vrijlating van de gijzelaars..Alles is in eer en waardigheid afgehandeld." GPD Niet voor de eerste, en stellig ook niet voor de laatste keer nemen we ons dezer dagen weer van alles en nog wat voor. Wat kilootjes eraf, stoppen met roken, lief zijn voor elkaar, een tikje verdraagzamer. Velen voe len zich, weer geroepen, maar de meesten zullen vroeg of laat on getwijfeld weer kansloos ten onder gegaan. We willen met z'n allen zo veel, maar we weten he laas zo weinig. Wat we met z'n allen nog niet weten, dat weet wél prof. dr. G. M. Schippers, psycholoog en psychotherapeut aan het Insti tute of Addiction Research van de Universiteit van Amsterdam. Volgens de professor is ons mooie goede jaarlijkse voorne men om bijvoorbeeld met roken te stoppen goed beschouwd een vorm van rouw. Endaar mag be paald niet lichtzinnig over wor den geoordeeld. „De meeste mensen onderschat ten de moeite die het kost om vaste gewoontes af te leren, of hoe ingrijpend het is om af scheid te nemen van zaken waaraan je bent gehecht. De loslatingsproblematiek heeft iets van verdriet, en het spijt me dat ik het moet zeggen, maar mensen hebben dat maar al te vaak niet in de gaten." Ritueel Schippers doelt op gewoontes met een lichamelijke lustcom- ponent, zoals roken, drinken en eten. „Gewoontes waaraan je in het algemeen verslaafd kunt ra ken, hebben ook een belangrij ke, positieve betekenis. De praktijk leert dat de mensen ze gaan missen. Voor velen is het maken van goede voornemens een ritueel op zich geworden, met name rond de jaarwisseling. Het succes van goede voorne mens staat of valt met een goede voorbereiding. Bij het ritueel ontbreekt deze." Wie wil slagen, moet voorbereid zijn én gemotiveerd. „Vaak blij ken mensen eenvoudig de moti vatie te missen. Ze hebben zich niet eens behoorlijk afge vraagd: wil ik het wel? Heb ik het er wel allemaal voor over? Wil ik de investering eigenlijk doen? Er komt namelijk heel veel bij kijken. Je haalt nogal wat overhoop, zowel aan emo tionele als aan praktische con sequenties. Ga er maar vanuit dat je minimaal een jaar bezig bent voordat het op de achter grond is geraakt en het niet meer van invloed is." GPD Godsdienst Godsdienstonderwijzer D. van Eek uit het Groningse En- gelbert heeft na zestien jaar zijn functie neergelegd. De man wilde predikant worden maar kreeg daarvoor geen toe stemming van de kerk. Vervol gens hebben ook de leden van het kerkbestuur in Engelbert hun functies neergelegd. Zij steunden Van Eek in zijn poging om predikant te wor den. Misdaad Een 31-jarige man uit Eindho ven heeft zijn vrouw gewurgd met een handdoek. De man heeft de vrouw daarna van de trap gegooid. Hij wilde voor wenden dat ze van de trap was gevallen. Het echtpaar kreeg ruzie waarna de man toesloeg. Duikbootjagers De twaalf nieuwe duikbootja gers die gebouwd worden krij gen provincienamen. Vier van deze schepen worden ge bouwd bij De Schelde in Vlis- singen. Dit zijn de 'Zeeland', de 'Noord-Brabant', de 'Lim burg' en de 'Utrecht'. Euwe Dr. Max Euwe heeft het inter nationale schaaktoernooi in Gotenborg gewonnen. Hij ver sloeg in de laatste ronde de Zweed Lundgren. Als tweede eindigde Erik Johansson. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115) 645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band ot de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag vari€ /,--) per maand 19.25 per kwartaal 52.-- perjaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag- 1,~ zaterdag. €1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Taneven kunnen tiidens kantooruren worden opgevraagd bi| de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementenJadmmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meiden bij PZC. afdelino lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen door Frans Lindenkamp Het kan de Argentijnse nieuwe president Eduar- do Duhalde moeilijk zijn ont gaan. Terwijl het Congres de senator in de nacht van dins dag op woensdag tot president koos, barstte in talloze wijken van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires opnieuw een loeihard geroffel los. Het derde rammelconcert met pannen, deksels en pollepels in twee weken tijd was ditmaal voor hem bedoeldTwee eerde re 'concerten' hadden de kop pen gekost van zijn beide voor gangers, Saa en De la Rua. Zij traden af. De boodschap was duidelijk. Ook Duhalde kan op bitter weinig geduld rekenen. Daarvoor heeft de zelfzuchtige kaste van politici het te zeer vergald bij de doorsnee Argen tijn. De peronist Duhalde (60) - bij genaamd 'Het Grote Hoofd' vanwege zijn kleine gestalte - staat voor het heidense karwei om de Argentijnse economie uit de dood te laten herrijzen. Het Zuid-Amerikaanse land maakt de zwaarste recessie door in haar geschiedenis. Wijd verbreide corruptie, ge brek aan langetermijnvisie, onverantwoord potverteren gekoppeld aan een te ver door geschoten liberaal economisch beleid hebben Argentinië ver anderd in een failliete boedel. Door de aanhoudende malaise smelt de middenklasse als een ijsje in de tropenzon. Bij veer tien miljoen Argentijnen - zo'n 40 procent van de bevolking - zit de economische strop om de hals. Zij zijn het afgelopen de cennium afgezakt tot het abso lute bestaansminimum of zit ten eronder. Dollar Nieuwe banen voor de werklo zen hebben dus Duhalde's al lerhoogste prioriteit. Hij wil een koude start van de econo mie bewerkstelligen door drie miljard extra 'lecops' in roula tie te brengen. Met deze waar depapieren van de staat, die als baar geld functioneren, wor den AOW en salarissen van overheidspersoneel betaald. Verder worden de dollar en pe so na tien jaar losgekoppeld. Die zijn nu nog evenveel waard. In die overwaardering schuilt volgens veel economen de oorzaak van de aanhouden de recessie. Met de loskoppeling is een vol Eduardo Duhalde kust zijn vrouw Hilde kort nadat hij tot president is benoemd. foto Daniel Luna/AP ledige dollarisering van de baan. Toenmalig president Menem wilde de peso afschaf fen en van de Amerikaanse munt de enige geldende valuta maken. Duhalde beoogt een geleide devaluatie. Op termijn moet de peso gaan zweven. Hij wil de stopzetting van de beta lingen van buitenlandse schul den handhaven en daarover met het Internationaal Mone tair Fonds onderhandelingen beginnen. Schulden en hypo theken in dollars worden om gezet in pesos bij de huidige wisselkoers van 1 op 1. Dat is een geruststelling voor de doorsnee Argentijn. Heet hangijzer blijft echter de geld opnamelimiet van 250 dollars/ pesos per week. Deze maatre gel - die onder president De la Rua werd ingesteld en hem uiteindelijk fataal werd - voor komt een run op de spaarte goeden. De pressie uit de sa menleving is groot om overstag te gaan. Maar Duhalde durft het niet aan. Gedacht wordt de Argentijnen pas over 90 tot 180 dagen óver hun spaarcentjes te laten beschikken. De devalua tie heeft het appeltje voor de dorst dan al flink uitgehold. Dat zal de kwijnende midden klasse waarschijnlijk niet pik ken. Deksels, pannen en polle pels lijken daarmee voorlopig nog niet opgeborgen te wor den. De nieuwe Argentijnse presi dent is een carrièrepoliticus. Duhalde, die het mandaat van De la Rua tot december 2003 gaat volmaken, staat bekend als een slagvaardig bestuurder. Van huis uit is hij advocaat. Duhalde, geboren uit Frans- Baskische voorouders, werkte in zijn studietijd als badmees ter. In die tijd ontmoette hij zijn echtgenote Hilde. Het ver haal gaat dat zij deed alsof zij verdronk om badmeester Duhalde definitief in de armen te kunnen sluiten. Sindsdien vormt het stel een twee-een heid. Het wethouderschap van zijn geboortestad Lomas de Zamo- ra onder de rook van Buenos Aires leverde Duhalde in 1983 de burgermeesterspost op. Zijn ster binnen de Peronis- tisch Rechtvaardigheidspartij (PJ) rees snel en vijf jaar later bood partijgenoot Menem hem het vice-presidentschap aan. In 1991 bracht Duhalde het tot gouverneur van Buenos Aires, de invloedrijkste provincie van het land. Die functie ver vulde hij tot 1999. Drugshandel Uit die periode stammen ook de meeste beschuldigingen aan zijn adres. Zijn politieke en tourage zou zich ingelaten hebben met drugshandel en corruptiepraktijken. Ook vrouw Hilde, die zichzelf be schouwt als een hedendaagse kopie van Evita Peron, stond bloot aan felle kritiek. De 'eer ste dame van Buenos Aires' runde de provinciale welzijns organisaties met stalen vuist. Tegenover elk zoethoudertje voor de armen moest een poli tieke gunst voor het echtpaar Duhalde staan. Duhalde's relatie met Menem is er altijd een geweest van haat en liefde. Liefde, omdat Duhalde het politieke vernuft van zijn 'meester' intens be wondert. Haat, omdat Menem hem steeds voor de voeten loopt. Pervers Duhalde kon zijn presidentiële aspiraties pas in 1999 gestalte geven, toen Menem ophield met aandringen op het herher- schrijven van de grondwet. Hij dacht hiermee voor zichzelf een derde ambtstermijn te cre- eren. Daarmee kwam voor Duhalde de weg vrij, maar hij dolf het onderspit tegen de saaie en onberispelijke De la Rua bij de presidentsverkie zingen. De la Rua ontpopte zich echter als een fantasieloos staats hoofd die niet bij machte was om het rigide economische ontwikkelingsmodel dat hij van Menem erfde een mense lijk gezicht te geven. Aan dat zelfde perverse model van zijn 'meester', zoals hij het woens dag bij zijn aantreden noemde, gaat Duhalde nu een eind ma ken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2