Waterschap pakt overtreders aan CDA Reimerswaal hecht aan Intercitystation Kruiningen Borsele ziet centrale rol voor zichzelf PZC PZC Glenn mijdt nu het ijs CDA Tholen pleit voor samenwerking met buurgemeenten Nog vijftig boeren negeren Lozingenbesluit 15 11 mé Drankrijder slaat over de kop Winkeldieven aangehouden Jaar zitten voor dealen harddrugs Drankrijder krijgt rijverbod Gewonde bij botsing Zeelandbrug Deurmat in brand gestoken Personenauto opengebroken bij nader inzien Muzikaal begin van nieuw jaar Inbreker betrapt m Russische prijs voor babypopje Parkeerbeheer voorziet toeloop in Middelburg vrijdag 4 januari 2002 a»v s Glenn Ederveen met zijn redder Carolien de Jonge. foto Ruben Oreel door Ditty Nieuwenhuize ARNEMUIDEN - De zevenjarige Glenn Eder veen uit Amemuiden heeft al weer volop praatjes. Hij zakte woensdag door het ijs en werd gered door een oplettende buurtbewoon ster, Carolien de Jonge. Het wak dat door de val van Glenn is ontstaan, werd gisteren dankbaar in gebruik genomen door eenden. Voor zijn moeder, Renate, is het een hele opgave om terug te gaan naar de plek des onheils. ,,Ik zag hem woensdag op de bank liggen bij Carolien. Hij was één hoopje ellende. Ik dacht dat hij niet meer leefde.Ze was door een oppas van haar dochtertje op de hoogte ge bracht. „De oppas was toevallig vlakbij de vij ver. Ik ben er meteen naartoe gegaan. Maar daar was Glenn inmiddels niet meer. Zijn reddende engel, Carolien, vertelt dat ze rond vijf uur aan het bellen was met haar moe der. „Ik zag uit mijn slaapkamerraam een jon getje over het ijs lopen. Een minuut later zakte hij er doorheen." Ze hing gelijk op en rende naar buiten. Ze was nog wel zo alert om een haak van het zonnescherm mee te nemen. Kraken Glenn was het ijs opgegaan, nadat andere kin deren hem hadden verzekerd dat het kon. „Ik had al een heel stuk gelopen voordat ik door het ijs zakte. Ik hoorde het ijs kraken. Ik wilde nog naar de kant rennen, maar toen zakte ik er al doorheen. Het was niet zo diep. Ik ging geluk kig niet kopje onder." Hij hoefde niet lang op hulp te wachten. Het lukte Carolien niet hem met de haak uit het wa ter te halen. „Mijn jas is inmiddels droog, maar ik was doorweekt nadat ik er zelf ingesprongen was. Het water was ijskoud. Samen met een voorbijganger heb ik Glenn eruit gehaald. Ik wilde hem achterop een fiets zetten en snel naar huis rijden. Hij wilde in eerste instantie niet mee omdat zijn laarsje nog in het water lag." Het jongetje wist zijn voor-en achternaam nog aan haar te vertellen. Carolien vroeg hem ook naar zijn adres, maar door alle paniek wist hij dat niet meer. „Ik heb toen via een basisschool zijn adres achterhaald." Het zoeken bleek overbodig, zijn moeder kwam al aanlopen. Een andere inwoner van het dorp had inmiddels het alarmnummer gebeld. Glenn ging per ambu lance naar het ziekenhuis in Vlissingen. Zijn moeder vertelt dat de temperatuur van haar zoontje tot onder de zesendertig graden was gedaald. „Een half uur na binnenkomst was zijn temperatuur weer op peil. Hij kreeg twee koppen warme thee en moest op een verwarmd matje liggen." Glenn heeft zijn lesje wel geleerd. „Ik ga nooit meer op het ijs lopen." ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoogte van Amemuiden is gisteravond een 21-jarige Goesenaar met zijn auto over de kop geslagen. Het ongeluk gebeurde tegen haif acht. De auto mobilist bleek onder invloed van alchohol te zijn. Hij had twee keer de toegestane hoeveelheid in zijn bloed. De be stuurder en zijn passagier kwamen met de schrik vrij MIDDELBURG - Twee Middelburgse meisjes van 14 en 16 jaar zijn gistermiddag aangehouden voor het wegnemen van een pakje sigaretten in de Aldi in hun woonplaats. De beide meisjes zijn doorverwezen naar HALT. Later die middag is in dezelfde winkel een 44-jarige Middel burger aangehouden voor het wegnemen van twee flessen Amaretto. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 44-j arige inwoner van Vlissingen voor het dealen in coca- ine en heroïne een jaar gevangenisstraf opgelegd. De notoire drugsdealer zorgde in 2000 en 2001 voor veel overlast in een Vlissingse woonwijk, toen er regelmatig klanten aan zijn deur kwamen. Zelf zei hij de harddrugs, die hij meestal in Rotter dam kocht, nodig te hebben om in zijn eigen verslaving te kunnen voorzien en aan familie en kennissen te verstrekken. De Vlissinger is bekend bij justitie en politie. Hij is al vele ma len eerder veroordeeld voor opiumdelicten. OOSTBURG - In de Nieuwstraat in Oostburg is woendag- avond een 41-jarige automobilist uit die gemeente Oostburg aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had vier maal de toegestane hoeveelheid alcohol op. Hij kreeg een rij verbod van 10 uur en een dagvaarding. ZIERIKZEE - Een 3 7 -j arige inwoner van Goes is gisteren ge wond geraakt bij een botsing op de Wegnaar de Val bij Zierik- zee. De automobilist is met nek- en rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn dertienjarige passagier bleef onge deerd. Het ongeluk gebeurde rond kwart over één 's nachts Bij het afrijden van de Zeelandbrug raakte de man in een bocht door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en botse met zijn auto tegen de vangrail. De wagen raakte door de klap onherstelbaar beschadigd. SAS VAN GENT - In de Kloosterlaan in Sas van Gent werd gisternacht rond kwart voor één door onbekenden een deur mat in brand gestoken. De mat lag voor de voordeur en is ge heel vernield. De muur naast de deur liep lichte schade op. De bewoner heeft het vuur zelf geblust. De waarde van de mat be draagt enkele euro's. MIDDELBURG - Een personenauto die geparkeerd stond in de parkeergarage aan de Koestraat in Middelburg is gister avond tussen 22.20 uur en 22,30 uur opengebrokenUit de au to is een radio, een zonnebril en een registratiebewijs van een caravan weggenomen. De waarde van de goederen bedraagt enkele honderden euro's. Het CDA is bang dat het station Kruiningen-Yerseke zijn Intercity-status verliest. foto van Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat vanaf medio vol gende maand agrariërs aanpak ken die nog altijd het zogeheten Lozingenbesluit open teelt en veehouderij negeren. Volgens de laatste gegevens gaat om onge veer vijftig mensen. Die kunnen een dwangsom tegemoet zien als zij zich niet alsnog melden. Het Lozingenbesluit is al bijna twee jaar van kracht. Het ver plicht agrariërs om in veel ge vallen langs waterlopen teelt- vrije zones in acht te nemen. Dat is nodig om de hoeveelheden meststoffen en bestrijdingsmid delen die het water vervuilen, terug te dringen. De teeltvrije zones betekenen voor de boer verlies van grond, wat financi- door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Parkeerbe heer in Middelburg veiwacht nog een hele week grote drukte bij de balie. Door de moeizame invoering van het nieuwe vergunningssys teem, de euro en door een zeven tal vernielde parkeermeters, komen er extra veel bezoekers naar het kantooi'. Volgens J. Janse van parkeerbe heer zal de hele maand januari coulant met overtredingen wor den omgegaan. Janse voelt zich - evenals inwo ners van de binnenstad - gedu peerd door de PTT-post. Die zou de brieven met informatie over de nieuwe vergunningen, huis- aan-huis verspreiden. Maar de eigenaren van wonin gen of bedrijven die te kemien gaven geen ongeadresseerd drukwerk te willen krij gen, ont vingen de brief niet. Het gevolg is dat parkeerplaatsen voor door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen is niet de enige meer die er toe doet. Met de groei van de mobiliteit leven mensen veelal in verschillende gemeenten. Dat is reden voor het CDA Tholen om in zijn par tijprogramma voor de komende vier jaar te wijzen op het belang van samenwerking met buurge meenten. De Thoolse partij hecht veel waarde aan economische ont wikkeling, maar dan wel afge stemd op de Thoolse samenle ving. Bij een vitaal platteland horen kennis- en arbeidsinten sieve bedrijven. Grootschalige industrie is daarentegen niet op De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Noord-Beveland op dinsdag 8 januari begint niet om 16.30 uur, zoals in de krant van gisteren werd gemeld, maar om 19.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl eel niet wordt gecompenseerd. De invoering van het Lozingen besluit hacl nogal wat voeten in de aarde. Vele honderden agra riërs onttrokken zich, om welke reden dan ook. aan de plicht een meldingsformulier in te vullen en op te sturen. „De afgelopen tijd hebben wij hen herhaalde lijk benaderd en dringend gead viseerd zich op te geven. Die vasthoudendheid blijkt uit eindelijk toch te werkenInmid dels hebben in totaal meer dan 2100 agrariërs zich gemeld en nog steeds komen er formulie ren binnen. Door het combine ren van diverse adressenbestan den heeft het waterschap ondertussen ook een goed beeld gekregen van iedereen die zich zou moeten melden. „Daaruit kunnen we afleiden dat we nu nog zo'n vijftig formulieren woon-werkverkeer inmiddels vergeven zijn. Mensen stonden cle laatste twee dagen in een lan ge rij te wachten op een nieuwe parkeervergunning. Dat de rij zo lang was, had vol gens Janse verschillende oorza ken. Het was in de eerste plaats drukker door de nieuwe par keersituatie. Daarnaast duurt het even voor een vergunning gemaakt en ge registreerd is en het kantoor van parkeerbeheer heeft maar één balie. „Ik verwacht volgende week nog drukte. Daarna niet meer. Bewoners die geen formulier ontvangen hebben of die heb ben weggegooid, kunnen bij ons een nieuwe ophalen. We zullen die zaken zo goed mogelijk af handelen. Daarnaast kunnen zij hun kraskaart nog tot en met 31 januari gebruiken. Omdat deze periode voor iedereen duidelijk een gewenningsfase is, zullen we de eerste maand heel soepel zijn." Tholen op z'n plaats. Sterker nog, het zou zelfs kunnen dat de ontwikkeling van kantoren be ter uitpakt in een nabijgelegen gemeente. Het is wat het CDA betreft niet de bedoeling dat er van alles en nog wat in de concurrentiestrijd met buurgemeenten op eigen grondgebied ontwikkeld wordt. Het CDA spreekt hier van me deverantwoordelijkheid in re gionaal verband. Gemeenten zijn gezamenlijk verantwoor delijk voor enerzijds de ontwik kelingvan concentraties bedrij venterreinen en kantorenloca ties en anderzijds het behoud van landschap en natuur. Mensen wonen, werken, recreë ren, doen boodschappen en ma ken gebruik van voorzieningen in meerdere gemeenten. Daar om dient ook rekening te wor den gehouden met effecten van eigen beleid op omringende ge meenten, vindt het CDA. En zal er dus met buurgemeenten over leg moeten worden gevoerd en afspraken moeten worden ge maakt. Er zal ook aandacht moeten worden besteed aan de mogelijkheden die gemeentera den hebben om eikaars presta ties te controleren. Op kleinschalig niveau is het CDA voorstander van voorzie ningen dicht bij de mensen. Het in stand houden van een ge meenschapscentrum of sport centrum per kern ziet de partij als noodzakelijk. Particulier initiatief op dat gebied, en dan met name de instandhouding van een bescheiden winkelbe- stancl, moet door de gemeente worden gestimuleerd. Bijvoor beeld door de aankoop van een winkelpand waarna de onder nemer goedkoper kan huren. Marlctgelden kunnen gebruikt worden om weekmarkten in stand te houden in dorpen die dunbevolkt zijn. De Thoolse kieslijst wordt ge trokken door wethouder W. van Kempen. Raadslid J. Bout staat tweede. HEINKENSZAND - De mu ziekverenigingen Euterpe uit Heinkenszancl en St. Caecilia uit 's-Heerenhoek geven zondag 6 januari een nieuwjaarscon cert. Het concert begint om 15.00 uur en vindt plaats in de Stenge in Heinkenszand. moeten binnenkrijgen", aldus een woordvoerster van het wa terschap. Die niet-melders kunnen vanaf half februari rekenen op sanc ties. Het gaat daarbij in eerste instantie om dwangsommen van ongeveer 110 euro per week. Als daar ook geen gehoor aan wordt gegeven, volgen drasti scher stappen. Discussie Het Lozingenbesluit leidde ook tot veel discussie omdat onder scheid wordt gemaakt tussen droge en natte waterlopen. Langs sloten die tussen 1 april en 1 oktober normaal gesproken weinig of geen water bevatten, zijn geen teeltvrije zones nodig. Honderden agrariërs tekenden bezwaar aan, omdat zij vonden dat het waterschap bepaalde sloten ten onrechte als 'nat' had aangemerkt. Het gevolg was dat Zeeuwse Ei landen vorig jaar alle omstre den sloten opnieuw moest be kijken. De afhandeling van de bezwaarschriften heeft daar door het hele jaar in beslag ge nomen. Inmiddels treedt het waterschap samen met de Alge mene Inspectiedienst al op te gen agrariërs die de regels van het Lozingenbesluit overtreden. Recent heeft Zeeuwse Eilanden wel de regels voor teeltvrije zo nes bij brede oevers verruimd. Voorheen verviel de eis van een teeltvrije zone alleen bij nieuw aangelegde natuurvriendelijke oevers breder dan 3,15 meter. Inmiddels gaat de regel op voor alle oevers breder dan 3,15 me ter, behalve die in natuurgebie den. MIDDELBURG - Een bewoner van de Smaragd in Middelburg heeft gisteravond een inbreker in zijn woning betrapt. De be woner was boven in de woning en hoorde rond half negen bene den gestommel. Toen hij ging kijken zag hij een man wegren nen. door Rob Paardekam KRUININGEN - Geen verdere verdieping van de Westerschcl- de, het behoud van een Interci tystation voor de gemeente en betere zorg voor de Reimers- waalse monumenten. Dat zijn enkele speerpunten die de Rei- nierswaalse afdeling van het CDA presenteert in haar verkie- zingsprogramma. Voor de christen-democraten is een verdere verdieping van de Westerschelde niet bespreek baar, omdat het verlies aan na tuurwaarden en veiligheid niet op een aanvaardbare wijze ge compenseerd zou kunnen wor den. Ook de Oosterscheldekomt aan bod in het programma. Zo ijvert de partij voor de komst van een informatiepunt voor het Nationaal Park Oosterschelde in Yerseke. Het CDA vindt sowieso dat het 'toeristische product' Yerseke beter gepromoot moet worden. Zo is het wegkwijnen van het schaal- en schelpdierenmuseum de partij een doorn in het oog. Het museum zou nieuw leven in moeten worden geblazen, even tueel door verhuizing naar een andere locatie, Verder zouden langs de dijken van zowel Oos- ter- als Westerschelde wandel paden met bankjes en vuilnis bakken aangelegd of opgeknapt moeten worden. Ook een bui tendijks fietspad langs de Oos terschelde komt er wat het CDA betreft zo snel mogelijk. Scholen De partij vreest dat het verdwij nen van de veerverbinding tus sen Kruiningen en Perkpolder voor de Nederlandse Spoorwe gen aanleiding is het station Kruiningen-Yerseke niet meer als Intercitystation te handha ven. Het CDA wil dat de ge meente er alles aan doet om voor Reimerswaal zo'n station te be houden. Eventueel zou Krab- bendijke - waar nu alleen stop treinen halt houden - de rol van Intercitystation kunnen over nemen omdat zich daar scholen voor voortgezet onderwijs be vinden. Monumenten Ook over de Reimerswaalse mo numenten tonen de christen-de mocraten zich bezorgd. Het ver kiezingsprogramma stelt dat de gemeente niet echt rijk is aan monumenten en dat degenen die er zijn, gekoesterd moeten wor den. Eigenaren zouden aange spoord moeten worden om, met subsidie, het noodzakelijke onderhoud te verrichten. Bo vendien, zo stelt de partij, moet Reimerswaal een eigen monu mentenlijst opstellen. Enkele andere zaken die het CDA voorstelt zijn het maken van leefbaarheidsplannen voor de verschillende dorpen, de snelle aanpak van verkeerson- veilige situaties en het instellen van een agrarisch loket, waar agrarische ondernemers met vragen en initiatieven terecht kunnen. Verder wil het CDA de burgers wat meer invloed gevenZo zou den inwoners tijdens een com missievergadering ook moeten kunnen inspreken over onder werpen die niet op de agenda staan, maar wel tot de taakge bieden van de commissie beho ren. De CD A-lijst wordt wederom getrokken door wethouder J. Jansen uit Hansweert. Hij wordt gevolgd door respectie velijk P. Koeman uit Krabben- dijke en senator H. Eversdijkuit Rilland. Het CDA bezet mo menteel twee zetels en mikt tij dens de komende verkiezingen op een zeteltje meer. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND De gemeen te Borsele wil nadrukkelijk worden betrokken bij het regio naal stedelijk netwerk dat de vier grote Zeeuwse steden (Vlis singen, Middelburg, Goes en Terneuzen) gaan vormen. Dat zei loco-burgemeester P. Vol- laard gisteren tijdens de nieuw jaarsreceptie van Borsele. Volgens Vollaard kan het stede lijk netwerk, dat voortkomt uit de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening, niet zonder Borsele. Dit vanwege de centrale ligging van de gemeente ten opzichte van de pijlers van de ontwikkeling van de provincie: de havens en de Westerscheldetunnel. „De cen trale rol van Borsele in Zeeland mag dan geen alom gedeeld in zicht zijn, aan de werkelijkheid daarvan zal men niet ontko men", aldus de loco-burgemees ter. Het gemeentebestuur wil zijn opvatting ook duidelijk maken aan de partners in het stedelijk netwerk, zo kondigde Vollaard aan. „Borsele is het centrum, het hart van de Zeeuwse netwerk stad, zonder daarvan deel uit te maken, zonder daarin opgeno men te zijn. Dan hoeft dus nie mand verbaasd te zijn dat deze vrijstaat daar te gelegener tijd iets van zal vinden, iets over zal zeggen en iets mee zal doen." Vollaard hield met zijn toe spraak de traditie van de on langs vertrokken burgemeester J. Mandos in ere om tijdens de nieuwjaarsreceptie niet alleen handen te schudden, maar ook een boodschap te verkondigen. In de geest van Mandos riep hij de inwoners van Borsele op niet alleen kritiek te hebben op het gemeentebestuur, maar ook ac tief mee te denken en zelf oplos singen te zoeken. V erantwoordelij k Hij signaleerde de tendens dat iedereen wil doen en laten wat hij wil, maar zodra er dingen verkeerd lopen wordt direct naar de gemeente en andere be stuurslagen gewezen. „Vrijheid voor iedereen, tot het misgaat, Dan is het de overheid waarvan alles wordt verwacht en die overal verantwoordelijk voor is,." „Wat ik zou willen vragen is om het niet alleen bij kritiek op het gemeentebestuur te laten, om niet de schuld bij een ander te leggen, maar de oplossing bij zichzelf te zoeken", zei Vol laard. „Dit gemeentebestuur wil een open en dienstwillige dienaar van de samenleving, van ons allemaal, zijn en nodigt u uit om mee te doen. Wij willen betrokken burgers en betrokken organisaties. Kritiek graag, maar wel opbouwend en toch zeker opbouwend bedoeld." Vollaard riep in dat verband het bedrijfsleven op tot 'maat schappelijk verantwoord on dernemen'. „Het bedrijfsbelang houdt niet op bij de poort. Een fraai landschap en leefbare dor pen horen ook tot de maat schappelijke verantwoordelijk heid van het bedrijf." ZIERIKZEE - De Zierik- zeese poppenmaakster Nel Groothedde heeft in Moskou de prijs voor The best tradional doll ge wonnen met een popje dat de naam Jet draagt. Groothedde kreeg de prijs tijdens de jaarlijkse ten toonstelling in de Wachtanoff Gallery in Moskou. Zij kreeg de on derscheiding toegekend voor een babypopje van circa 25 centimeter, een voudig gekleed in een hemdje en een luier. De Zierikzeese poppen- maakster was verbaasd dat zij met deze inzending de prijs in de wacht sleep te, omdat de Russen vol gens haar over het alge meen van veel kant en luxe stoffen houden. De jury in Moskou gaf echter aan ontroerd te zijn door de eenvoud en de charme van dit babypopje,. Groot hedde gaf tijdens haar verblijf in Moskou twee praktijklessen aan Russi sche vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25