PZC Ter Weel investeert in personeel Met nieuw kanaal verdwenen de cafés 13 Slachter ontkent rol in fraude met paardencrematies Jonge egeltjes overwinteren in De Mikke Goese lokale partij LPG doet niet mee aan verkiezingen Deurdouwers zijn adres hulpvaardige boer kwijt Stichting wil beste werkgever in zorgsector worden Kunstenares haalt 'kaasplak' weg uit raadzaal Pillendealer krijgt zeven maanden Dode fazant gevonden in zak vuurwerk zeeuwse almanak Tweede jeugd BETAAL ZO SNEL MOGELIJK MET EURO'S. HET LIEFST GEPAST. MIDDEN vrijdag 4 januari 2002 door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Gezocht: De Walsoordense boer die car navalsvereniging De Deurdou wers uit Kloosterzande eer daags ruimte had beloofd voor het bouwen van hun carnavals wagen. Na twintig boeren vergeefs te hebben benaderd, hadden De Deurdouwers uiteindelijk een landbouwer gevonden die ruim te voor de carnavalswagen. Maar wat blijkt: De Deurdou wers zijn zijn naam en adres kwijt. De oude praalwagen was twee maanden geleden afgebrand in de schuur aan de Groenendijk. Ook de materialen en gereed schappen gingen letterlijk in rook op. Het lukte de wagen bouwers geld in te zamelen om een tweedehandse carnavals wagen te kopen, die alleen nog afgebouwd moet worden. Maar tot overmaat van ramp kregen de Deurdouwers van de ge meente een bouwstop opgelegd. In de tuin aan de Groenendijk mag niet aan een nieuwe wagen worden gebouwd. Carnaval staat al bijna voor de deur en in alle beschikbare schuren en nissehutten wordt lustig gebouwd door collega wagenbouwers. Voor De Deur douwers was nergens plaats en bijna hadden ze de hoop opge geven mee te kunnen rijden in de stoeten. Tot de bewuste boer uit Walsoorden zich aandiende, maar van wie stomgenoeg alle gegevens werden vergeten. Een prangende vraag dus van De Deurdouwers:„Meneer, belt u even?" door Esme Soesman KRABBENDIJKE - Stichting Ter Weel, die zorgcentra heeft in Goes en Krabbendijke, wil de komende vier jaar veel aan dacht schenken aan het perso neel. Volgens het beleidsplan 2002-2006, dat gisteren in Krabbendijke is gepresenteerd, zal hieraan jaarlijks 100.000 eu ro extra worden besteed. Vier jaar geleden, bij de presen tatie van het vorige beleidsplan, stonden de cliënten van Ter Weel centraal. Dat blijft zo, meldde directeur W. Hurkens in zijn nieuwjaarstoespraak. Ech ter: „Het zijn de medewerkers die voor een groot deel de mate van tevredenheid van de cliënt DOMBURG - Het omstreden kunstwerk in de raadzaal van het Veerse gemeentehuis, is gis teren door de Middelburgse kunstenares Bregje de Heer weggehaald. Volgens een woordvoerder van de gemeente Veere komt van daag het televisieprogramma Over de Balk naar Domburg. Het programma dat financiële missers van overheden in beeld brengt, zou vandaag een item over de 'vier plakken kaas' ma ken. De Heer ontkent dat dit aan het ophalen van het werk ten grondslag ligt. Ze geeft toe dat ze er niet rouwig om is dat het programma geen beelden meer kan maken. bepalen." Het personeel, en de vrijwilligers, zijn het belang rijkste kapitaal van zorgcentra. Dus moet je ervoor zorgen hen aan je te binden. Nu nog, aldus Hurkensstaat Ter Weel in de re gio bekend als een 'goede werk gever'. Over een jaar of vier wil de stichting als 'de beste werk gever' bekend staan. Dat etiket probeert de stichting te be machtigen door arbeidsom standigheden, beloning, beoor deling, loopbaanontwikkeling en scholing onder de loep te ne men. Uitgaande van de wensen die le ven onder de werknemers, moet er onder meer scholing op maat worden geboden. Tal van secun daire arbeidsvoorwaarden (kin deropvang, flexibele werktij den, reiskostenvergoeding en dergelijke) zijn voor verbete ring vatbaar. Het extra geld dat is toegezegd maakt de belofte van de directie concreet. Alleen als de kwaliteit van de zorg- en dienstverlening 'aantoonbaar in de knel komt', is het in het beleidsplan opgete kende voorbehoud, kan beslo ten worden delOO.OOO euro inde knip te houden. Veel waarde hecht de stichting bovendien aan een verdere kwaliteitsver betering. Dat hangt nauw sa men met de tevredenheid van cliënt en personeel. Ter Weel heeft de zinnen gezet op kwali teitscertificering. Niet als doel op zich, maar als middel om te toetsen of de zorgcentra het goed doen. Uiterlijk 2006 hoopt de stichting gecertificeerd te zijn. Om dat doel te bereiken wordt jaarlijks onderzoek ver richt onder cliënten naar de kwaliteit van de zorgverlening. De uitslag hiervan moet worden omgezet in een verbeterplan. Beloften De stichting wil nadrukkelijk niet in plannenmakerij blijven steken. Dit jaar gaat het be leidsplan van Ter Weel voor het eerst gepaard met streefdata, opdat de plannenmakers ook kunnen worden afgerekend op hun beloften. Met een jaarlijks actieplan wor den doelen concreet gemaakt, licht pr-medewerkster E. van Zweden toe. Ook in het voortra ject hebben alle bij Ter Weel be trokkenen hun zegje kunnen doen. Het beleidsplan is tot stand gekomen na uitgebreide inspraak. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor de handel in xtc-pillen en wapenbezit ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De Goesenaar werd 20 septem ber vorig jaar betrapt bij een school in Middelburg. In zijn auto werden circa negenhon derd xtc-pillen aangetroffen. Bij huiszoeking kwam een wa pen tevoorschijn. Een aantal pillen had hij in discotheken aan de man gebracht. Zijn mo tief was om met het dealen in de harddrugs snel geld te verdie nen. Ton Brandenburg durft te stellen dat hij 95 procent van de cafégeschiedenis van Hansweert boven water heeft gehaald. foto Willem Mieras Ton Brandenburg schrijft boek over Hansweertse kroegen door Rob Paardekam HANSWEERT - Meer dan twee jaar was geboren Hansweerte- naar Ton Brandenburg twee da gen per week te vinden in het gemeentearchief van Reimers- waal. Er is geen letter over de (Advertentie) geschiedenis van herbergen en cafés in Hansweert die hij niet heeft gelezen. Dit jaar hoopt Brandenburg zijn bevindingen in boekvorm te presenteren. Brandenburgs interesse in her bergen en cafés is niet echt vreemd. Hij is geboren en geto gen in Hansweert, waar zijn ou ders café De Harmonie exploi teerden. Brandenburg woont inmiddels niet meer in zijn ge boortedorp, maar in Krabben dijke. Daar kwam hij in de jaren negentig terecht na omzwervin gen langs onder meer Arnhem, Barneveld, Seedorf en Mön- chengladbach. Ruim twee jaar geleden besloot Brandenburg in het gemeente archief wat materiaal over Hansweertse herbergiers, par levinkers en tij mannen op te gaan sporen. De intentie om een boek te gaan schrijven had hij toen helemaal nog niet. „Het was puur uit interesse. Ik wilde gewoon eens wat meer weten over deze drie bevolkingsgroe pen." Dat lukte niet helemaal, want over parlevinkers en tij- mannen bleek nauwelijks iets te vinden. Dat kan niet gezegd worden van de herbergiers. Daarover vond Brandenburg bergen aan informatie, die hem inspireerden om een boek te schrijven. De tekst daarvoor is inmiddels zo goed als af, maar illustraties en aanvullende informatie zijn nog van harte welkom. Een op roep in de Hansweertse dorps krant leverde onlangs weer het een en ander op. Zo bezoekt Brandenburg volgende week een vrouw wiens grootouders in Hansweert een café runden, ter wijl iemand uit Dordrecht hem een foto stuurde waarop zijn opa en oma staan. Ook zij had den een café in het dorp. Al met al vindt Brandenburg dat hij een zeer compleet boek kan pre senteren. Het geeft een beeld van herbergen en cafés die Hansweert tussen 1866 en he den heeft gekend. De schrijver durft te stellen dat hij 95 pro cent van de cafégeschiedenis van het dorp heeft kunnen re construeren. „Natuurlijk, ik zal best eens een herberg vergeten zijn, maar niet alles was te vin den." Drankwet Veel informatie heeft Branden burg kunnen reconstrueren aan de hand van vergunningen die werden verleend nadat in 1881 de drankwet werd ingevoerd. Maar ook oude processen-ver- baal, die in de negentiende eeuw nog door de burgemeester zelf werden opgesteld, hielpen hem een eind op weg. In zijn boek geeft Brandenburg per jaar aan welke cafés en her bergen in Hansweert te vinden waren. Eén en ander wordt aan gevuld met wat leuke anekdo tes. Bijvoorbeeld het verhaal van een man die een vergunning aanvroeg, maar die geweigerd zag, omdat hij in dat jaar al vier keer beboet was wegens dron kenschap. „Hij dacht slim te zijn doorzijn vrouw een vergun ning aan te laten vragen, maar ook toen waren ze bi] de ge meente niet gek", zegt Branden burg lachend. De hoogtijdagen voor de Hans weertse cafés zijn inmiddels voorbij. Ooit waren er dertien kroegen, maar nu nog slechts twee. Volgens Brandenburg is de neergang begonnen met de komst van het Schelde-Rijnka- naal. „Hansweert is van een le vendig geheel veranderd in een statisch dorp." door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Vogel-en egelopvangcen trum De Mikke in Middelburg heeft op dit moment veel jonge egels in huis. De diertjes zijn laat in het jaar geboren. Hierdoor heb ben ze te weinig vetreserves opgebouwd om een winterslaap te houden. Het is vrij rustig in het asiel. De enige dieren die opvang nodig hebben, zijn jonge egels. Beheerster Coby Louwerse vertelt dat de dieren door de vorst geen gelegenheid heb ben gehad om voldoende eten te vinden. „Voordat de egels hun winterslaap houden, moeten ze een vetreservè opbouwen. Door de regen van afgelopen tijd, was de grond bovendien te drassig om een nest te kunnen bouwen. De vorst volgde meteen op deze natte periode. Ze kunnen hierdoor te weinig eten vinden, zoals slakken en insecten. Door het gebrek aan voedsel begeven de egels zich dichterbij woningen. Mensen die ze vinden brengen de dieren naar de opvang. We heb ben er nu vierentwintig in quarantaine." De diertjes gaan normaal gesproken in win terslaap zodra de temperatuur onder de tien graden zakt. Als de dieren merken dat ze on voldoende gegeten hebben, slaan ze de win terslaap over. De egeltjes worden in het op vangcentrum wakker gehouden. „Bij ons is de temperatuur ver boven dé tien graden. door Rolf Bosboom GOES - De Locale Partij Goes (LPG) laat de gemeenteraads verkiezingen van maart aan zich voorbijgaan. De nieuwe partij is er niet in geslaagd vol doende mensen bij elkaar te krijgen om goed voorbereid de strijd om de gunst van de kiezer aan te gaan. Een aantal betrok kenen gaat nu bekijken of het mogelijk is over vier jaar een nieuwe poging te wagen. De LPG ontstond eind 2000 toen enkele mensen elkaar von den die een ander geluid wilden laten horen in de Goese politiek. De initiatiefnemers formuleer den een uitgebreid beginselpro- gramma, dat via internet we reldkundig werd gemaakt. Het streven was aan de komende ge meenteraadsverkiezingen, op woensdag 6 maart, deel te ne men. Draagvlak De afgelopen maanden hebben de partijleden gewerkt aan het 'verbreden van het draagvlak', ofwel het zoeken van verster- king. Dat leverde uiteindelijk in to taal slechts een handvol reacties op van mensen die zeiden het initiatief weliswaar te onder steunen, maar van wie nog on duidelijk is wat zij daadwerke lijk voor de partij kunnen en willen betekenen. „Omdat er te weinig draagvlak bleek te zijn, is het initiatief af geblazen", zegtR. Westveer, een van de oprichters. „Dat is heel jammer, maarin de praktijk zou dan alles neerkomen op één of twee personen en word je ra- zendgek. Dan ben je er echt da gelijks mee bezig." De LPG sloot enkele maanden niet uit dat zij bij deelname aan de ver kiezingen drie tot vijf zetels zou kunnen halen. Punt Westveer zet een punt achter zijn directe betrokkenheid bij de LPG. Wel heeft hij zijn 'pas sieve steun' toegezegd aan M. Petit, een van de andere oprich ters, die werkt aan een 'door start' van de partij. „Ik ben van zins om de mensen van de partij en degenen die hebben gerea geerd bij elkaar te roepen en te kijken of de men ervoor voelt en wat we gezamenlijk kunnen doen", zegt Petit. Het streven is over vier jaar als nog deel te nemen aan de verkie zingen voor de Goese gemeente raad en dan beter beslagen ten ijs te komen. „Mijn idee is dat je de zaak beter rustig kunt op bouwen, dan dat je nu ineens in de raad wordt gekozen en ver volgens met de handen in het haar zit." Petit wil voorlopig verder gaan onder de naam van Locale Partij Goes. „Maar die vlag zou gedu rende de vaart best nog kunnen veranderen." ZIERIKZEE - Een fazant is omstreeks oud en nieuw slachtoffer geworden van een morbide vuurwerk- spel. Voorbijgangers von den de vogel deze week op nieuwjaarsdag tussen vuurwerkafval in het tun neltje. De fazant zat in een plas tic zak die vermoedelijk met vuurwerk in brand is gestoken. De fazant kon nog aan de kop en de poot jes herkend worden. Twee weken geleden legde een schaap van Kinder boerderij De Punt het loodje nadat deze was aangevallen door een her dershond- Voor G. Timmermans van de boerderij aan de Schel- destraat is deze nieuwe mishandeling een gruwel. „Dat is zo mogelijk nog veel verschrikkelijker. Dat er mensen rondlopen met zulke kromme ge dachten." door Harold van Ginkel WOLPHAARTSDIJK - De Al gemene Inspectie Dienst (AID) onderzoekt de mogelijke be trokkenheid van paardenslach- ter M. C. de Kok uit Wol- phaartsdijk bij fraude rond het cremeren van paarden. Volgens De Kok heeft hij 'nul komma nul procent' met de zaak te maken. De Kok heeft een vrijwillige verklaring aan de AID afgelegd en daarbij bewijsstukken ge voegd. De dienst is volgens de paardenslachter in het bezit van facturen waaruit moet blijken dat hij de paarden naar het des tructiebedrijf heeft gebracht en niet heeft geslacht. Het onder zoek kan nog enige tijd in beslag nemen. De zaak kwam aan het rollen toen half december een 58-jari- ge inwoner van de Achterhoek werd aangehouden op verden king van oplichting van paar- deneigenaren. De Algemene In spectie Dienst onderzoekt tenminste tien gevallen waarin vorig jaar de paarden niet vol gens afspraak zijn gecremeerd. Wat er met de kadavers is ge beurd maakt deel uit van het on derzoek. Paardenslachter De Kok kwam in beeld bij de AID, omdat hij de dode paarden op haalde in opdracht van de Ach terhoeker. Afspraken De Wolphaartsdijker is zich van geen kwaad bewust en voelt zich gebruikt door de man. „Ik werd via een connectie bij een verzekeringsmaatschappij door hem benaderd. Hij vroeg mij om dode paarden op te halen en ze naar een destructiebedrijf te brengen. We maakten afspra ken over de vergoeding en ik ben toen die paarden gaan opha len." De Kok zou de transportkosten en de kosten voor de destructie vergoed krijgen. De aangehouden Achterhoeker, directeur van een verzekerings bedrijf, plaatste advertenties in paardenbladen voor het verze keren van de kosten voor het cremeren van de dieren. Belang stellenden kregen te horen dat de verzekering nog niet kon worden afgesloten, maar dat ze hun overleden paard wel voor crematie in Engeland konden aanmelden. Uit onderzoek blijkt dat de paarden nooit naar Engeland zijn vervoerd. De wet verbiedt het vervoer van dode paarden naar Engeland. De Achterhoeker diende wel een rekening in bij de eigenaren voor de kosten van het vervoer en de crematie. De gedupeerden betaalden tussen de 625 en 1350 euro. Tip Het verhaal van de crematie vertelde de 58-jarige Achter hoeker niet aan De Kok.,Ik heb ook bijna nooit een paardenei- genaar gesproken en als dat al zo was dan vroegen ze niet wat er met de paarden ging gebeu ren." De Wolphaartsdijkse paarden slachter stopte na een tip van ie mand uit het verzekeringswe zen. „Die raadde mij aan ermee op te houden, omdat die man andere dingen deed dan hij aan mij ver telde." Sommige egeltjes wegen maar twee ons als ze bij De Mikke worden gebracht. foto Lex de Meester We voeren ze, zodat ze wat zwaarder wor den. Sommige egels wogen twee ons bij bin nenkomst." De dieren ondervinden geen schade door een winterslaap over te slaan. „We hopen dat we ze nog vrij kunnen laten. Ze kunnen dan alsnog hun winterslaap hou den. Maar als het koud en nat blijft, lukt dat niet." De komst van de euro be groette die man uil Hein- kenszand uiterst laconiek. Bijna zorgeloos, vonden zijn collega's, op de eerste werk dag van het nieuwe jaar. Had hij dan geen last met muntherkenning, omreke nen, lang wachten bij deflap- pentappers, overspannen winkelbediendes en een meer algemeen ontheemd gevoel in de portefeuille?, wilden zijn collega's weten. Dat gaat allemaal over, wuifde de midden-dertig er weg. „Ik voel me er twintig jaar jonger bij!", beweerde hij zelfs. „Kijk maar op mijn loonstrook. Daar staat wa rempel weer m'n minimum jeugdloon!" U kunt nog tot 28 januari met guldens betalen, maar winkeliers en andere ondernemers geven sinds 1 januari wisselgeld in euro's. Maak het elkaar makkelijk, betaal zó snel mogelijk met. euro's. Als u nog guldens hebt, kunt tl die nog tot 1 april gratis op uw rekening storten. Betaal gepast. Betaal zo snel mogelijk met euro's. Betaal niet met guldens en euro's tegelijk. Betaal elektronisch als de winkelier erom vraagt. De euro is van ons allemaal WSt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23