Miedema boos op F eyenoord Rutger Elsinga geniet van buitenkans PZC De Belgen zijn even crossmoe EK bepaalt alleen aantal WK-plaatsen Zweedse Assa Abloy wint derde etappe Van Scheppingen en Schalken uitgetennist Vlissinger hekelt handelwijze 21 Twee nieuwe spelers voor hoofdklasser Terneuzen Chileen op proef bij Feyenoord Beijer trainer Stormvogels Telstar Rui Costa maand uit de roulatie Hewitt heeft geen waterpokken Mayr in hoofdwedstrijd Innsbruck Boete voor spelers Barcelona door Eldridge Pentury VLISSINGEN-Vlissinger Emi- le Miedema is boos op het bestuur van Feyenoord. De zaakwaarnemer van Jon Dahl Tomasson vindt dat hij door de clubleiding onterecht in een kwaad daglicht wordt gesteld. „Wat Feyenoord doet, is onbe schoft, onbehoorlijk en onge past." Miedema (51) reageerde giste ren nadat technisch directeur Rob Baan in de nieuwjaarstoe spraak van Feyenoord had uit gelegd waarom de onderhan delingen met Tomasson zijn stukgelopen. „Met Tomasson en zijn zaakwaarnemer zijn we al een jaar geleden gaan praten, maar het moet natuurlijk wel betaalbaar blijven", zei Baan, die de vakantievierende voor zitter Jorien van den Herik ver ving. Volgens Miedema wordt er een verkeerde voorstelling van za ken gegeven. „Het lijkt nu alsof wij geldwolfachtige ideeën heb ben, maar dat is absoluut niet waar. We hebben niet eens een eis bij Feyenoord neergelegd. Wij hebben op 18 juni met Feye noord rond de tafel gezeten. De club deed toen een bod. Wij heb ben het aanbod nog eens na la ten rekenen door onze accoun tants en juristen. Zij ontdekten dat het een verlaagde aanbie ding was. Wij dachten dat het om een rekenfout ging, hebben het bewust stilgehouden voor de pers en hebben Feyenoord de gelegenheid geboden om de boel nog eens na te rekenen. Er is tus sendoor nog toenadering ge zocht, maar onderhandeld heb ben we niet meer." „Wij wilden bewust wachten met onderhandelingen nadat de winterstop was begonnen. Na de afgelaste wedstrijd tegen De door Gerrit Hendriksen AUCKLAND - De Assa Abloy heeft de derde etappe van de Volvo Ocean Race gewonnen. Het Zweedse jacht, waarop Neal McDonald in Kaapstad het roer overnam van Roy Heiner, voer vrijdagmorgen (plaatselij ke tijd) bij het aanbreken van de dag door de finishlijn bij Orakei Wharl' in Waitemata Harbour. Ondanks het slechte weer en de regen waren tientallen boten en bootjes aanwezig voor het wel kom. De Assa Abloy kwam, met spin naker in top bij een matige noordwestelijke wind, met flin ke vaart op Auckland aange koerst. Bij aankomst bedroeg de Graafschap heb ik Feyenoord gefaxt. Ik hoorde heel lang niks, en werd vandaag gebeld door mensen die Rob Baan hadden horen praten tijdens de nieuw jaarstoespraak", aldus Miede ma gisteravond. „Ik wist niet wat ik hoorde. Steeds werd ik door iemand anders gebeld, en bij elk telefoontje gingen mijn haren verder overeind staan. Feyenoord heeft me een fax ge stuurd. Daarin staat dat de club de aanbieding die het in juni heeft gedaan, intrekt." Laf Miedema denkt dat Feyenoord niet verder wil met Tomasson, maar dat de club dat niet hardop durft te zeggen. „Er wordt steeds geroepen dat wij illegaal bezig zijn omdat we geen Fifa- licentie hebben. Maar wij heb ben in ons team drie universitai re titels die zo'n Fifa-licentie opheffen. We zijn dus legaler dan welke instantie dan ook. De club doet nu voorkomen dat To masson en zijn zaakwaarnemer moeilijk doen, maar ik denk ge woon dat Feyenoord hem wil lo zen. De club is waarschijnlijk te laf om dat openlijk toe te geven aan de supporters." Technisch directeur Rob Baan vindt Miedema's aantijgingen niet terecht. „Wij vinden dat we Tomasson een goede aanbieding hebben gedaan, meer kunnen we simpelweg niet bieden." Contractverlenging lijkt nu heel ver weg voor Jon Dahl Tomas son. De Deen kan volgens Emile Miedema kiezen uit talloze bui tenlandse clubs. Miedema: „Het gaat niet om mij maar om Jon Dahl. Jon is erg teleurgesteld in Feyenoord. Hij vindt het de mooiste club uit de Nederlandse topdrie. Hij kan goed overweg met de spelers en houdt van de fans. Nu Feyenoord niet meer wil, moeten we verder kijken." voorsprong op de Amer Sports One van Grant Dalton twintig zeemijl. Voor McDonald, die ook het deel traject Sydney-Ho- bart won, was het doorbreken van de hegemonie van de Duitse Illbruck, die op de derde plaats lag, een dubbel succes. De Britse schipper had gedu rende een belangrijk gedeelte van de reis naar Nieuw-Zeeland maar een kleine bemanning tot zijn beschikking. Drie crewle den waren te zwaar geblesseerd of te ziek (Jason Carrington) om een bijdrage te kunnen leveren. Klas Nylöf, de arts aan boord, had het te druk met hun verzor ging om nog zeilende taken op zich te nemen. De vermoeidheid was dan ook op aller gezichten af te lezen. ANP door Ad Pertijs SURHUISTERVEEN - De Ne derlandse veldrijders hadden gisteren in de Friese internatio nale centriuncross van Surhuis- terveen het rijk even bijna voor zich alleen. Slechts twee Belgen stonden er aan de start en Ger- ben de Knegt en Richard Groe- nendaal konden hen simpel de baas. De Knegt won van kop-af en Groenendaal schudde in de slot fase de fel tegensputterende Pe ter van Santvliet van zich af. „Mijn nek is er bijna af", zei Van Santvliet voor de start. Hi] had tenminste de reis naar het koude noorden ondernomen. Arne Daelmans, die geen enkel uit zicht meer heeft op het WK of de wereldbekercrossen ('Ik heb overwogen om Hollander te worden' zegt hij over de concur rentie in eigen land) was er ook, maar de rest bleef thuis in Vlaanderen. Moe als de toppers daar zijn van het crossen. Iedere dag Na een toch al intensieve aan loop moesten ze vanaf 22 de cember in eigen land bijna iede re dag aan de bak. Wellens snakt al langer naar rust, Vervecken voelt dat het beste er langzaam aan het af gaan is, Vamioppen steekt zich meer en meer weg, Nys moest nieuwjaarsdag ver rassend passen in zijn eigen Baal en als laatste heeft nu ook de oude vos Mario de Clercq de handdoek voor even in de ring gegooid. De oud-wereldkampi oen dacht dit najaar aan zijn laatste seizoen te beginnen en schreef overal (voor veel geld) in. Op nieuwjaarsdag sloopte hij Nys en gisteren had hij de trekpleister moeten worden in Surhuisterveen. Had, want Su per Mario meldde zich af met een lichte verkoudheid. In hoe verre hij echt niet kon crossen blijft de vraag voor de teleurge stelde Friese organisatie, maar een ding staat vast: ook De Cler cq is aan rust toe. De Belgen voelen dat ze weer krachten moeten opdoen voor het belangrijke slotakkoord be gin volgende maand, wanneer in Zolder het WK gehouden wordt. Gerben de Knegt zou dat giste ren ook wel gewild hebben. „Maar als je op kop rijdt, kun je moeilijk je benen stilhouden." De man uit Goirle ondervindt sinds nieuwjaarsdag weer hin der van zijn rug. „Het ging daar- door Frank van den Heuvel ERFURT - Volgens coach Sijtje van der Lende heeft Rutger El- singa het in zich om uit te groei en tot een vaste klant op EK's en WK's allround. Maar dat hij zich nu al mag meten met de interna tionale top, was niet gepland. „Ik loop een jaar voor op het schema. Voelt prima, moet ik zeggen. Ik heb vaak genoeg ach ter gelegen op de planning", lacht de 23-jarige Fries aan de vooravond van het Europees kampioenschap, dat vandaag begint in het Duitse Erfurt. Elsinga kijkt deze dagen vol verbazing om zich heen in het voormalige Oost-Duitse stadje. Zo ben je een anonieme rijder uit het gewest, zo sta je volop in de schijnwerpers. Aan planken koorts lijdt hij vooralsnog niet. „Het is natuurlijk een beetje raar allemaal. Er komt veel op me af. Maar het is vooral fantas- om vandaag niet echt lekker." Hij reed echter hard genoeg om de rest achter zich te houden. Ook Richard Groenendaal, die ondanks alle commotie rond zijn vuistslag in Diegem, de din gen kon blij ven doendie hi j wil de doen. „In Baal merkte ik dat tisch mooi. Ik ben redelijk nuch ter, dat scheelt." Rutger Elsinga vormt samen met Jochem Uytdehaage, Carl Verheijen en Jelmer Beulen- kamp de Nederlandse equipe bij de mannen. Elsinga kreeg een startbewijs nadat Rintje Ritsma - in navolging van Ids Postma en Gianni Romme - te kennen gaf geen zin te hebben in het EK, zo kort voor de Olympische Spe len. Hij was eerste reserve, maar toch verliep de aanwijzing niet helemaal zonder slag of stoot. Elsinga en Sijtje van der Lende zijn zelfs uit het KNSB-gewest Friesland gestapt. De oorzaak is te vinden in de reglementen van de schaatsbond. Die schrijven voor dat als een rijder uit een ge westelijke selectie zich plaatst voor een internationaal toer nooi, hij of zij dan bij een van de kernploegen zal worden ge voegd Van der Lende en Elsinga hadden daar geen trek in. De band tussen Van der Lende ik in het laatste kwartier nog te kort kom op de toppers te vol gen. Speciaal daarom heb ik hier de laatste rondjes extra hard doorgetrokken." Het liefst van al verlangt ook Groenendaal echter terug naar zijn normale levenspatroon. „Ik en Elsinga is hecht. De schaat ser zegt ronduit dat hij dankzij de trainster de weg omhoog weer heeft gevonden. „Ik heb als A-junior twee jaar onder Sijtje getraind en toen ging het goed. Zij is vervolgens coach van de kernploeg geworden en in die jaren is het hard bergafwaarts gegaan met mij. Drie jaar gele den kwam Sijtje terug naar Friesland en nu sta ik hier." Elsinga was drie jaar geleden zelfs uit de gewestelijke selectie gezet. Onvoldoende talent, luidde het harde oordeel. Van der Lende dacht er anders over. „Het ziet er misschien niet alle maal even mooi uit, maar Rut ger kan ontzettend hard schaat sen. Na mijn terugkomst wilde ik hem er per se bij hebben." Elsinga is de voorbije jaren met sprongen vooruit gegaan. Sinds dit seizoen is Elsinga zelfs full prof. Zijn eenjarige opleiding tot onderwijs-assistent heeft hij afgerond, na eerder al het diplo- ben een manneke van het ritme. Trainen, eten, rusten, crossen. Daar is de laatste weken niets van terecht gekomen met al die koersen. Ik zal blij zijn als ik volgende week weer normaal kan trainen en zo mij oude ritme oppakken." GPD ma activiteitenbegeleiding te hebben binnengehaald. „Ik heb ook nog een koksdiploma", grijnst hij, „maar daar wil ik verder niets mee doen." Dankzij enkele sponsors kan hij zijn bo terham beleggen. De geldschie ters zijn op een bijzondere wijze benaderd. De financieel direc teur van het Heerenveense bouwbedrijf waar Elsinga's va der werkt heeft in de voorbije zomer alle toeleveranciers ge vraagd om de schaatser te steu nen. „Dat lukte. De vorderingen waren zo groot, dat ze blijkbaar in me geloven." Vanaf vandaag kan hij in de splinternieuwe Gunda Nie mann Halle in Erfurt laten zien dat ze gelijk hadden. Doel is om zich bij de beste twaalf te schaatsenzodat hij zondag mag meedoen aan de afsluitende tien kilometer. Mocht het niet luk ken, dan kost dat Nederland een startbewijs voor het WK, later dit seizoen in Heerenveen. GPD van onze sportredactie ADELAIDE - Tennisser Sjeng Schalken is bij het internatio nale tennistoernooi van Adelai de niet verder gekomen dan de tweede ronde. De als vijfde ge plaatste Limburger verloor van de Australiër Mark Philippous- sis met 0-6 3-6. Ook Dennis van Scheppingen verloor. Hij strandde in de tweede ronde van Chennai, tegen de Slowaak Ka- rol Kucera (7-5 7-6). Schalken trof Philippoussis voor de zevende keer in zijn car rière. De 'Aussie' vergrootte zijn voorsprong naar 5-2. Philip poussis was het grootste deel van het tennisjaar 2001 gebles seerd en zakte uit de tophonderd van de wereldranglijst. Het 25- jarige Australische opslagka non toonde zich tegen Schalken volledig hersteld en fit. Nederlands beste tennisser had geen antwoord op de harde op slagen van Philippoussis, waar bij twaalf aces. In de kwartfina le neemt hij het op tegen de Amerikaanse veteraan Todd Martin (31), winnaar tegen de Fransman Michael Llodra: 7-5 6-4. Philippoussis zei tien kilo lich ter te zijn dan een jaar geleden en met lang en hard werken het seizoen 2002 te hebben voorbe reid. „Je weet dat als je veel geeft aan tennis je het er ook uit haalt en dat je goed zult spelen. Schalken zal zich voor de Au stralian Open die op 14 januari beginnen, verder voorbereiden in het internationale toernooi van Auckland, dat hij in 1999 wist te winnen zonder één set te verliezen. Dennis van Scheppingen was in India net niet opgewassen tegen Karol Kucera, een voormalige topspeler die op de wereldrang lijst flink is gezakt. De 26-jarige tennisser uit Wilnis verloor de eerste set nipt door opslagver- lies en hield het in de tweede set tot de tiebreak uit. Hij reist nu door naar Melbourne voor de Australian Open, het eerste grandslamtoernooi dat 14 janu ari begint. Anna Koernikova is op koers om eindelijk de eerste toernooizege in haar carrière te halen. De Russische 'glamour girl' bereik te de halve finale in Auckland, na een overwinning op de Zwit serse Gagliardi (2-6 6-4 7-5). Koernikova treft nu de Israëli sche Anna Smashnova. De an dere halve eindstrijd gaat tus sen de Russische Panova en de Kroatische Talaja. RTR Rutger Elsinga (links) overlegt met zijn trainer Sijtje van der Lende. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie ERFURT - Als een van de Ne derlandse schaatsers komende zondag Europees kampioen allround zou worden, is hij of zij nog altijd niet verzekerd van een plaatsje op het WK all round in Heerenveen. Nie mand kan zich dit weekeinde in Erfurt al rechtstreeks plaat sen voor de wereldkampioen schappen. Een schaatser is pas zeker van een WK-ticket als hij op het EK bij de top drie eindigt en zich vervolgens tijdens de Olympische Spelen in Salt La ke City bij de eerste zes van de 1500, 5000 of 10.000 meter schaatst. In Erfurt wordt wel bepaald hoeveel schaatsers Nederland mag afvaardigen naar het WK in Thialf, straks in maart. Zowel bij de mannen als bij de vrouwen geldt een maximum van vier, maar dan zouden alle Nederlandse deelnemers in de top 12 van het eindklassement moeten eindigen. Valt een schaatser daarbuiten, dan valt ook een plaats voor het WK weg. Nederland wordt bij de man nen vertegenwoordigd door Jochem Uytdehaage, Carl Ver heijen, Jelmer Beulenkamp en Rutger Elsinga, bij de vrouwen door Renate Groenewold, Tonny de Jong, Marja Vis en Barbara de Loor. GPD vrijdag 4 januari 2002 door Frits Bakker TERNEUZEN - Zondag hoofdklasser Terneuzen heeft de korte winterstop benut om twee spelers uit de Belgische competitie in te lijven. Trainer Paul Telussa krijgt in zijn se lectie versterking van een spits en een buitenspeler. De twee nieuwe aanwinsten trainden gisteravond mee. De 28-jarige aanvaller Thierry Mokio is een Nigeriaan, die in het afgelopen seizoen voor Nieuwkerken uitkwam. Ter- neuzen had die speler al eerder getest en heeft hoge verwach tingen. Didier Gilles (29) komt van Racing Mechelen. Hij is zowel op rechts als links inzet baar in een vooruitgeschoven positie. Het verzoek om overschrijving is volgens de officiële weg voor 1 januari ingediend bij de KNVB in Zeist. Temeuzen- manager Fons Baart verwacht geen problemen met de over gang. „We hebben eerst de pa pieren en voor alle zekerheid ook nog een fax opgestuurd. Ik ga ervan uit dat ze direct inzet baar zijn." De uitbreiding van de selectie moet worden gezien als een poging om het vege lijf te red den. Terneuzen staat na een zwakke competitiestart in de onderste regionen van de hoofdklasse. Fons Baart: „We willen absoluut niet degrade ren en willen er alles aan doen om de selectie meer kwaliteit te geven." Met name in aanvallend op zicht schoot Terneuzen tekort. Paul Telussa voerde bijna elke week aan, dat zijn elftal wel veel kansen kreeg, maar zel den tot scoren kwam. Volgens Baart is in dat opzicht vooral de Nigeriaan Mokio een wel kome versterking. „Hij is heel beweeglijk, handig aan de bal en kopsterk." Terneuzen hervatte gister avond de training na twee we ken rust en speelt morgen met zijn sterkste selectie in het soc- certoernooi in Sas van Gent- Het bestuur van de hoofdklas ser praat volgende week met Paul Telussa over een eventue le verlenging van het trainers contract. Fons Baart: „We waren dat al eerder van plan, maar omdat de voorzitter twee weken in het ziekenhuis heeft gelegen, is het gesprek uitgesteld." Telussa heeft nog niet aange geven te willen stoppen, maar de verwachting is dat Terneu zen na vier succesvolle jaren naar een andere trainer op zoek moet. Fons Baart: „We hebben ons al een beetje geöri- enteerd op de regio rond Ber gen op Zoom en Roosendaal, omdat er in Zeeland verder geen gediplomeerde trainers zijn." Gerben de Knegt pakt eerste profzege ROTTERDAM - Mauricio Aros meldt zich vandaag in Rotter dam voor de eerste training van Feyenoord na de winterstop. De Chileense international is op proef. Hij gaat zondag mee naar de Canarische Eilanden waar de Rotterdamse club aan een toernooi deelneemt. Op 8 januari is het Duitse Kaiserslau- tem de eerste tegenstander. Aros (25) is afkomstig van Uni- versidad de Chile. Hij is een linkerverdediger. ANP VELSEN - Het bestuur van Stormvogels Telstar heeft Toon Beijer voor onbepaalde tijd aangesteld als hoofdtrainer. Hij volgt Simon Kistemaker, die hij tijdens diens ziekte al gerui me tijd verving, in die functie op. Met Kistemaker gaat het overigens de goede kant op, maar het is niet te verwachten dat hij voor februari geheel of gedeeltelijk weer aan het werk kan. Zijn contract loopt op 1 juli af. ANP MILAAN - AC Milan moet het minimaal een maand zonder middenvelder Rui Costa stellen. De Portugees heeft een bles sure aan de voet opgelopen tijdens de gewonnen wedstrijd te gen Hellas Verona op 23 december. De club verwacht dat Rui Costa door rust te houden volledig zal herstellen. Coach Carlo Ancelotti wil de komende wedstrijd tegen Lecce de jonge Ita liaan Andrea Pirlo in zijn plaats opstellen. RTR PERTH - De Australische tenniskampioen Leyton Hewitt heeft naar alle waarschijnlijkheid geen waterpokken. Dat blijkt volgens functionarissen van de Hopman Cup uit de eer ste resultaten van medische tests die zijn gedaan bij de num mer één van de wereldranglijst. Eerder werd nog aangenomen dat Hewitt wel waterpokken had. Hewitt voelt zich al enkele dagen ziek. Woensdag wist hij ondanks een koortsaanval met het Australisch team te winnen van Argentinië (2-1). RTR INNSBRUCK - De Nederlandse schansspringer Ingemar Mayr heeft zich in Innsbruck gekwalificeerd voor de derde wedstrijd in de Vierschansentoernee. Mayr sprong 115,5 me ter en behaalde een puntentotaal van 105,4, goed voor de 42e plaats. De geboren Oostenrijker, die gerenommeerde sprin gers als de Finnen Jussilainen en Ahonen en de Japanner Ha- rada voorbleef, moet het vandaag opnemen tegen de Noor Tommy Ingebrigtsen. „Een zware tegenstander. Toch maak ik een kans, omdat hij op dit moment niet constant springt." In gebrigtsen eindigde in de kwalificatie als negende met een sprong van 121,2 meter. ANP BARCELONA - FC Barcelona gaat twee Braziliaanse spelers uit de selectie boetes opleggen van 3000 euro. Geovanni en Rochemback kwamen te laat terug van kerstverlof in hun va derland. Zij hebben twee trainingssessies gemist. Coach Car los Rexach heeft de clubleiding om een onderzoek gevraagd en wil binnen een week een uitslag om daarna de sanctie defi nitief uit te spreken. Geovanni is 22 jaar, Rochemback 20. Beide spelers hebben verklaard een precieze uitleg over hun vertragingen te zullen geven. De medische staf van FC Barcelona heeft een andere Braziliaan, spits Rivaldo, fit verklaard voor de volgende com petitiewedstrijd, tegen Zaragoza. Rivaldo stond sinds 9 de cember op nonactief door een blessure. AFP Gerben de Knegt in actie in Surhuisterveen. foto Koen Suyk/ANP Anna Koernikova is op koers om de eerste toernooizege in haar car rière te halen. foto Martin Sykes/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21