Fractie wil openheid ideeënbus Verhuizen of verkopen PZC Borsele ziet voor zichzelf centrale rol PZC Bejaard paar in crisisopvang Burgemeester roept op tot samenwerking 15 GroenLinks pleit voor informeren burgers over afhandeling suggesties Gedenknaald wordt opgepoetst Drankrijder slaat over de kop Winkeldieven aangehouden Jaar zitten voor dealen harddrugs Bestuurder krijgt rijverbod Deurmat in brand gestoken Personenauto opengebroken Inbreker betrapt Russische prijs voor babypopje vrijdag 4 januari 2002 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingers die een idee of een mening opschrij ven op het ideeënbord in de hal van het stadhuis, moeten te ho ren krijgen wat daarmee ge beurt. Daarvoor pleit de fractie van GroenLinks in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Sinds een aantal jaren staan grote, witte borden in de hal van het stadhuis. Vlissingers kun nen daarop aan- en opmerkin gen schrijven. De sectie Com municatie geeft maandelijks serieuze meningen en ideeën door aan ambtenaren, die bekij ken of ze moeten worden voor gelegd aan de burgemeester en de vier wethouders. GroenLinks stelt voor de uit werking van bepaalde ideeën te publiceren op de gemeentelijke voorlichtingspagina in De Faam/Vlissinger of op de websi te van de gemeente. Achterlig gende gedachte is dat Vlissin gers zien of er wat met hun idee ën is gedaan. GroenLinks denkt dat met deze werkwijze meer in woners van Vlissingen hun me ning kenbaar maken op het ideeënbord en dat anonieme op merkingen afnemen. De raadsfractie wil ook weten of veel Vlissingers gebruik maken van de informatiehoeken in de verschillende wijken. Groen Links stelt het college daarover een reeks vragen. De partij vraagt zich bijvoorbeeld af of de informatie actueel is, of de wijk- comités daarin een rol spelen en of er via de voorlichtingspagina en de website meer aandacht besteed moet worden aan de in formatiehoeken. GroenLinks stelt het college verder voor ook de bezoekers van de wijkcentra meer te be trekken bij het gemeentebeleid. Naast buurthuizen zijn erin de loop der jaren wijkcentra geko men. Deze lopen in elkaar over, soms is niet duidelijk wat hun functie is. Sommige noemen zich buurthuis, anderen weer wijkcentrum, activiteitencen trum, in- en uitloophuis, dorps- door Miriam van den Broek DOMBURG - Bewoners, orga nisaties en gemeente moeten sa menwerken aan veiligheid, wel bevinden en leefbaarheid. Dat zei burgemeester A. de Bruijn van Veere gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie op het ge meentehuis in Domburg. Ingrijpende gebeurtenissen in de afgelopen jaren hebben voor meer onzekerheid gezorgd, sprak ze. „Er wordt weer een be roep op de overheid gedaan, er wordt gevraagd om regelgeving en handhaving, normering en een voorbeeldfunctie. Er moet wat veranderen maar wij kun nen dat niet alleen. We zullen dit met alle maatschappelijke en kerkelijke organisaties, hulp verlenende instanties, dorps- en stadsraden, verenigingen en in woners moeten doen." huis, Moluks centrum en wijk centrum. Zou het niet goed zijn de wijkcentra, wijkwinkels en informatiehoeken meer actieve ontmoetingsplekken te laten worden voor wijkbewoners die actief iets willen doen? Zouden de wijkcentra niet kunnen brui sen, net als onze totale gemeen te? Zouden mensen de wijkcen tra niet moeten kunnen zien als actiecentra voor de burgers?" De fractie wijst er in de brief verder op dat het gemeentehuis voor ettelijke miljoenen gereno veerd gaat worden. GroenLinks vraagt zich af of het mogelijk is de wijkcentra in de afzonderlij ke wijken nieuw leven in te bla zen. „Er moet naar elkaar geluisterd worden en er moeten afspraken gemaakt worden." Afspraak is afspraak is ook het thema dat de gemeente voor het nieuwe jaar heeft ingesteld. „Soms zullen er omstandigheden zijn waardoor je de afspraak niet kunt waar maken. Meld dat en maak een nieuwe afspraak." De Bruijn greep de nieuwjaars toespraak tevens aan om inwo ners op het hart te drukken de regels te respecteren. Ze noem de de regelgeving over bouwen en wonen, milieu, horeca-slui- tingstijden. Ook riep ze op tot het opgeven van het aantal overnachtingen voor de toeris tenbelasting en het op tijd beta len van gemeentelijke belastin gen. „Dat scheelt veel tijd en renteverliezen. Deze mens kracht en geld kunnen dan weer ingezet worden voor zaken die voor iedereen van belang zijn." De gedenknaald, hier op archieffoto, keert eind volgende maand terug. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gedenk naald op de hoek van de Rou- aansekaai en de Dwarskaai in Middelburg wordt momenteel gerestaureerd. Het monument ligt bij Steenhouwerij Maarssen bv uit Maarssen, die de scheuren opvult en de obelisk schoon maakt. Eind deze maand komt het gedenkteken terug naar Middelburg. Het monument herinnert aan de opening van het Kanaal door Walcheren in 1817. Door de nieuwe zeeverbinding werd de stad weer bereikbaar voor grote zeeschepen, aldus Peter Sijnke en Tobias van Gent in het on langs verschenen boek Geschie denis van Middelburg. Koning Willem I, die veel geld stak in nieuwe vaarwegen, was zelf aanwezig op 19 augustus bij de opening van het Kanaal. Uit dankbaarheid en huldebetoon werd de obelisk opgericht 'Aan den Koning Aan welken Mid delburg deszelfs redding naast God verschuldigd is'. De natuurstenen gedenknaald, die bestaat uit traptreden, een sokkel en de naald zelf, is door de tand des tijds aangetast. In het monument zitten scheurtjes en van de treden zijn stukken uitgesleten. „Om verder verval te voorkomen, wordt de naald preventief gerestaureerd", zegt R. de Bruijn van de sectie bouw kunde. „Doe je niets, dan gaat de naald misschien verloren." Steenhouwerij Maarssen bv heeft het complete monument enige weken geleden ter plaatse gedemonteerd. Daarna is het op een vrachtwagen geladen en naar Maarssen gereden, waar de gedenknaald onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg wordt gerestau reerd. Over enkele weken komt het schoongespoten monument tei'ug op zijn vertrouwde plek. ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoogte van Arnemuiden is gisteravond een 21-jarige Goesenaar met zijn auto over de kop geslagen. Het ongeluk gebeurde tegen half acht. De auto mobilist bleek onder invloed van alchohol te zijn. Hij had twee keer de toegestane hoeveelheid in zijn bloed. De be stuurder en zijn passagier kwamen met de schrik vrij MIDDELBURG - Twee meisjes van veertien en zestien jaar uit Middelburg zijn gistermiddag aangehouden voor het weg nemen van een pakje sigaretten in de Aldi-supermarkt in hun woonplaats. De beide meisjes zijn doorverwezen naar het Bu reau Halt. Later die middag is in dezelfde winkel een 44-jarige Middel burger aangehouden voor het wegnemen van twee flessen Amaretto. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Vlissingen voor het dealen in coca- ine en heroïne een jaar gevangenisstraf opgelegd. De notoire drugsdealer zorgde in 2000 en 2001 voor veel overlast in een Vlissingse woonwijk, toen er regelmatig klanten aan zijn deur kwamen. Zelf zei hij de harddrugs, die hij meestal in Rotterdam kocht, nodig te hebben om in zijn eigen verslaving te kunnen voor zien en aan familie en kennissen te verstrekken. De Vlissinger is bekend bij justitie en politie. Hij is al vele malen eei'der ver oordeeld voor opiumdelicten. OOSTBURG - In de Nieuwstraat in Oostburg is woensdag avond een 41-jarige automobilist uit die gemeente Oostburg aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had vier maal de toegestane hoeveelheid alcohol op. Hij kreeg een rij verbod van 10 uur en een dagvaarding. SAS VAN GENT - In de Kloosterlaan in Sas van Gent werd gisternacht rond kwart voor één door onbekenden een deur mat in brand gestoken. De mat lag voor de voordeur en is ge heel vernield. De muur naast de deur liep lichte schade op. De bewoner heeft het vuur zelf geblust. De waarde van de mat be draagt enkele euro's. MIDDELBURG - Een personenauto die geparkeerd stond in de parkeergarage aan de Koestraat in Middelburg is gister avond tussen 22.20 uur en 22.30 uur opengebroken. Uit de au to is een radio, een zonnebril en een registratiebewijs van een caravan weggenomen. De waarde van de goederen bedraagt enkele honderden euro's. MIDDELBURG - Een bewoner van een woning aan de Sma ragd in Middelburg heeft gisteravond een onbekend persoon in zijn huis betrapt. De bewoner was boven in de woning toen hij rond half negen beneden gestommel hoorde. Toen hij ging kijken zag hij een man wegrennen. Deze persoon verdween in de lichting Smaragdplaats. Uit het huis worden geen spullen vermist. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele wil nadrukke lijk worden betrokken bij het regionaal stedelijk netwerk dat de vier grote Zeeuwse steden (Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen) gaan vormen. Dat zei loco-burgemeester P. Vollaard gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie van Borse le. Volgens Vollaard kan het stede lijk netwerk, dat voortkomt uit de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening, niet zonder Boi'sele. Dit vanwege de centi'ale ligging van de gemeente ten opzichte van de pijlers van de ontwikkeling van de provincie: de havens en de Westerscheldetunnel. „De cen ti'ale rol van Borsele in Zeeland mag dan geen alom gedeeld in zicht zijn, aan de wei'kelijkheid REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl daarvan zal men niet ontko men", aldus de loco-burgemees- ter. Het gemeentebestuur wil zijn opvatting eveneens duidelijk maken aan de partners in het stedelijk netwerk, zo kondigde Vollaax'd aan. „Borsele is het centium, het haii van de Zeeuwse netwerkstad, zonder daarvan deel uit te maken, zon der daarin opgenomen te zijn. Dan hoeft dus niemand ver baasd te zijn dat deze vrijstaat daar te gelegener tijd iets van zal vinden, iets over zal zeggen en iets mee zal doen." Vollaard hield met zijn toe spraak de traditie van de on langs vertrokken bui'gemeester J. Mandos in ere om tijdens cle nieuwjaarsi'eceptie niet alleen handen te schudden, maar ook een boodschap te verkondigen. In de geest van Mandos x'iep hij de inwoners van Borsele op niet alleen kritiek te hebben op het gemeentebestuur, maar ook ac tief mee te denken en zelf oplos singen te zoeken. Verantwoordelijk Hij signaleerde de tendens dat iedereen wil doen en laten wat hij wil, maar zodra er dingen verkeerd lopen wordt clii'ect naar de gemeente en andere be stuurslagen gewezen. „Vrijheid voor iedei-een, tot het misgaat. Dan is het de overheid waaraan alles wordt verwacht en die overal vex'antwoordelijk voor is." „Wat ik zou willen vragen is ofri het niet alleen bij kritiek op het gemeentebestuur te laten, om niet de schuld bij een ander te leggen, maar de oplossing bij zichzelf te zoeken", zei Vol laax'd. „Dit gemeentebestuur wil een open en dienstwillige dienaar van de samenleving, van ons allemaal, zijn en nodigt u uit om mee te doen. Wij willen betrokkenburgèrs en betrokken oi'ganisaties. Kritiek graag, maar wel opbouwend en toch zeker opbouwend bedoeld." Vollaax'd riep in dat verband het bedrijfsleven op tot 'maat schappelijk verantwoox'd on dernemen'. „Hetbedi'ijfsbelang houdt niet op bij de pooit. Een fx-aai landschap en leefbare dor pen horen ook tot de maat schappelijke verantwoordelijk heid van het bedxijf." Jaco de Visser met Odette Ex en hun dochtertje Audell de Visser voor zijn ouderlijk huis in Serooskerke. Veere ziet ouderlijk huis De Visser als vakantiewoning foto Lex de Meester door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Jaco de Vis ser uit Utrecht is geboren en ge togen in het huis aan de Noord- weg 47 in Serooskerke. Twintig jaar heeft hij er gewoond, tot hij ging studeren. Zijn ouders en la ter alleen zijn moeder, zijn altijd in het huis gebleven. Drie jaar geleden moest zij naar een ver pleeghuis. Sindsdien onderhou den de kinderen het huis en ver blijven ze daar om hun moeder te bezoeken. Daar lijkt niks fout aan. Toch vindt de gemeente Veere dit niet door de beugel kunnen. Het is een illegale i'ecreatiewoning en van deze woningen wil de ge meente af. Daai-om moet het huis pei'manent bewoond wor den door de kinderen, of ver kocht woi'den. De Raad van State deed stelde vorige maand Veere in het gelijk. Voor familie De Visser is het onbegrijpelijk. „Dit is helemaal geen vakantie woning die uit het illegale cir cuit moet. Het is een erfkwestie. Toen vader overleed, kwam het huis in 1985 op naam van mijn moeder en van de kinderen te staan. In de pi'aktijk is het nog gewoon van haar, ook al woont ze er niet meei'. Zonder dat wij het wisten, werd bij haar ver huizing naar het verpleeghuis automatisch het nieuwe adres bij de gemeente doorgegeven. Veei'e zegt nu: of je bent een be woner, of je bent toerist. Zo zwart-wit is het niet. Voor ons is dit ons thuis. Hier liggen mijn roots. Als wehierzijn, wonen we hier. We zijn niet op vakantie." Onaanvaardbaar Een paar jaar geleden hoorde De Visser over de nieuwe veror- dening die tweede woningen moest tegengaan. Hij nam con tact op met de gemeente. „We hadden verwacht een bi'ief te rug te krijgen waarin stond dat we het huis mochten blijven ge- bi'uiken zolang onze moeder zou leven. In plaats daarvan ki'egen we te horen dat de situatie on aanvaardbaar was. Het is toch raar dat buitenstaanders zeg gen dat je het huis van je moeder moet verkopen. Sterker nog, dat je een dwangsom krijgt als je het huis in bezit ki'ijgt. Er wonen hier op het doxp meer oudere mensen van wie de k i nderen zij n uitgewaaid over het land. Dit kan hen ook overkomen." Wat hem het meeste aangreep, was een oproep die de gemeente in die periode plaatste in het huis-aan-huisblad. „Daarin stond dat alle inwoners van de gemeente bij hun buren door de ramen moesten kijken om te zien of het huis bewoond was. Dat kan toch niet waar zijn. Hebben ze dan niks geleerd van vroeger? Zo kweek je achter docht." De Visser erkent dat tweede wo ningen overlast kunnen veroor zaken. Vooi-al als ze steeds wor den vei'huurd aan anderen. „Dat ze dat willen tegengaan, begrijp ik volkomen. Maar he laas zijn wij een van de eerste mensen sinds de nieuwe regel geving, die de gerechtelijke procedures doorlopen. Er gaat volgens de gemeente een prece dentwerking van ons uit. Dat is niet waar. -Het gaat bij ons om een heel ander probleem." Ook de Raad van State heeft volgens De Visser aan Veere ge- vi'aagd of ze toch niet ei'g hard vochtig bezig is en of er geen compromis te vinden is. „De ad vocaat van de gemeente zei dat plan mee terug te nemen naar zijn baas." Er zijn inderdaad verzachtende omstandigheden op schrift ge steld, zegt wethouder L. Wisse. Iedereen kan die op het gemeen tehuis komen inzien. „Eén van de vooxwaarden voor uitstel is bijvoorbeeld een doktersver klaring waaruit blijkt dat ver koop van de woning direct in vloed heeft op de gezondheid van de vader of moeder. Toch willen we hier zeer voorzichtig mee omgaan. Ik waardeer het dat mensen hun zieke moeder bezoeken; dat gebeurt niet al tijd. Maar er zijn ook andere op lossingen. Er zijn vei'pleeghui- zen waar de familie een tijdje kan verblijven. En soms wordt de ouder bij de kinderen in huis gehaald", vextelt Wisse. „We moeten realistisch blij ven", gaat hij verder. „De men sen gebruiken de woning ook als vakantiehuis. Als we dat onder deze noemer toestaan, krijgen we te maken met veel soortgelij ke gevallen. En op een moment gaat het niet meer om een moe der, maar om een tante. We heb ben ervaring met de afspx-aak dat de situatie vijf jaar gehand haafd mag blijven. De praktijk heeft uitgewezen dat mensen na die periode nog steeds het huis niet willen verkopen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het bejaarde echtpaar dat begin oktober we gens forse huurschuld uit zijn woning aan het Haeskenshof in Burgh-Haamstede werd gezet, vertoeft sinds enkele weken in het crisisopvangcentrum Mare- saete in Vlissingen. Van daaruit wordt getracht woonruimte voor deze oudere mensen te vin den op Schouwen-Duiveland of in Vlissingen. Nadat woningbouwvereniging Zeeuwland al bijna zes jaar lang pi'oblemen had ondervonden bij het innen van de huur, gaf zij be gin oktober opdracht tot het be jaarde echtpaar uit het huis te zetten. Het overgrote deel van him huiswaar werd opgeslagen in een container. Een kennis bood hen voor enkele dagen on derdak aan in zijn cai'avan in Burgh-Haamstede. Daai'mee waren hun problemen uiteraard niet opgelost. Recreatie-ondernemer H. van Oost trok zich het lot van de oudjes aan en bood hen tijdelijk onderdak in één van zijn cara vans op camping 'De Oase' in Renesse. Tevens maakte hij met wethou der D. van der Wekken van Soci ale Zaken de afspraak dat met inschakeling van Maatschappe lijk Hulpverlening een verdere procedure zou woi'den opge start. Volgens de wethouder houdt het hulpverleningstraject in, dat vanuit het crisisopvang centrum in Vlissingen gezocht wordt naar een passende huis vesting voor deze oudei'e men sen. Van der Wekken gaat er vanuit dat het echtpaar binnen afzienbare tijd weer op Schou wen-Duiveland ondei'dak zal krijgen. „Zodra dat is geregeld, wordt Sociale Zaken ingescha keld bij hun verdere financiële begeleiding", aldus de wethou der. Verborgen armoede Zowel hij als woordvoerdei's van Maatschappelijke Dienst verlening beschouwen de uit huiszetting van het bejaarde echtpaar als een schrijnend voorbeeld van verboi'gen ar moede. Allen zijn eraan over tuigd dat zij destijds eerder hun financiële problemen kenbaar hadden moeten maken, zodat tijdig een hulpti'aject in gang gezet had kunnen worden. Zeeuwland geeft naar aanlei ding van de publiciteit over de uithuiszetting in de Zeeland Woonkrant een toelichting hoe de woningbouwvereniging om gaat met huurachtei-stand. Als betaling uitblijft, stuurt Zeeuwland na tien dagen een aanmaning gevolgd door een herinnering en een tweede aan maning. Als er voor de eerste keer sprake is van aanmanen, neemt de woningbouwvereni ging vooraf contact op met de huurder om na te gaan of er iets bijzondei's aan de hand is. In deze fase wordt de mogelijk heid geboden een betalingsre- geling te ti'effen. Ook adviseert Zeeuwland de huurder om hulpvei'lenende instanties in te schakelen zoals Volkskrediet bank of Maatschappelijk Werk. Lukt het eindelijk niet via een advocaat een betalingsx-egeling te treffen dan wordt de kanton rechter gevraagd de huurover- eenkomst te ontbinden. Indien de kantonrechter daartoe be sluit dan wordt de ontruiming aangezegd. De uitvoering daar van kan dan alsnog worden voorkomen door de schuld vol ledig te betalen of voldoende ze kerheid te bieden dat alles wordt betaald. ZIERIKZEE - De Zierikzeese poppenmaakster Nel Groot- liedde heeft in Moskou de prijs voor The best tradional doll ge wonnen met een popje dat de naam Jet draagt. Groothedde ki-eeg de pxijs tij dens de jaarlijkse tentoonstel ling in de Wachtanoff Gallery in Moskou. Zij kreeg de onder scheiding toegekend voor een babypopje van circa 25 centi meter, eenvoudig gekleed in een hemdje en een luien De Zierikzeese poppenmaak ster was verbaasd dat zij met de ze inzending de prijs in de wacht sleepte, omdat de Russen vol gens haar over het algemeen van veel kant en luxe stoffen hou den. De jury in Moskou gaf ech ter aan ontroerd te zijn door de eenvoud en de charme van dit babypopje. Groothedde gaf tijdens haar verblijf in Moskou twee prak tijklessen aan Russische vrou wen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15